Het misdrijf in de Anegang. IJSBAAN Rat-aplan Htl 52e 'Jaargang No. 15835 v Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 7 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTlëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 Februari. 'n Oplichter. Deze wereld blijft een makkelijk arbeids veld voor oplichters. Men is evenwel geneigd te denken, dat zij in een boerendorp een betere kans hebben dan in een wereldstad. De een voud en onschuld des nij veren landmans, nietwaar, moeten toch een veel gemakkelijker prooi zijn dan de rijke levenservaring van den groot-stedeling, omringd als deze is door „zelfkanten des levens", door knoeiers, levens kunstenaars van verdacht allooi, nietsdoeners die er een wetenschap van gemaakt hebben op de zakken van anderen te leven. Wonderlijk genoeg is het net andersom. De eenvoudige landman in het boerendorp is gemeenlijk gezegend met een soort slimheid en achterdocht, dat hem telkens weer be hoedt om van den wal in de sloot te raken. Misschien helpt zijn kennis omtrent wallen en slooten hem. De grootstedeling daarentegen kuiert zonder veel verzet in zeven slooten te gelijk. Misschien ontbreekt het hem aan tijd om de sensatieprocessen, die zich in zijn on middellijke omgeving plegen af te spelen, nauwkeurig te volgen en er leering uit te trekken. De eenvoudige landman beschikt wel over tijd, leest ze, bepeinst ze en is op zijn quivive. Ondanks al deze verklaringen ben ik nu toch weer verbaasd over de onnoozele manier, waarop een heele reeks eigenaars van Parij- sche restaurants en cafés door een oplichter js geslachtofferd. Deze Francois Casile, oud 46 jaar, thans achter de tralies, zocht hen op en stelde zich voor als „Chef van den Dienst dei- Concessies" voor de in 1937 te houden wereld tentoonstelling. Hij ontvouwde een grooten plattegrond, zegde hun daar prachtige stand plaatsen op toe en vroeg slechts drieduizend francs 300) per klant voor zijn bemiddeling. De restaurateurs en caféhouders geloofden en betaalden hem vlot. Tot er een achterdochtig werd en eens ging navragen Toen werd de politie opgebeld, die naar het huis van Francois Casile wandelde en hem inrekende. Maar intusschen was er al een heele serie slachtoffers gemaakt. Hoe het mogelijk is. begrijpt men nog min der als men het portret van Casile in de Fransche dagbladen bekijkt. Zijn uiterlijk is het tegendeel van vertrouwenwekkend. Hij heeft een paffig, dik gelaat, een verwarde haardos die in slierten over zijn voorhoofd hangt, zeer schele oogen en een Chaplin- snorretje, dat toch in Frankrijk niet zeer populair kan zijn. Restaurateurs en caféhouders stelt men zich bovendien niet voor als buitengewoon- lichtgeloovige lieden. Hun beroep moet hen wel tot eenigen achterdocht nopen. Hun cliëntèle is, vooral in een stad als Parijs, zeer gemengd. En op hun tafeltjes wemelt het dag-in. dag-uit van boulevardbladen vol sensatiegebeurtenissen en sensatieprocessen. Om hen heen gonzen eiken dag de gesprekken daarover. Maanden en maanden achtereen hebben ze Stavisky-praat gehoordeinde. looze Stavisky-praat. Maar daar komt Casile, prutsig dilettantje vergeleken bij den beroeps-specialist die „le beau Alexandre" genoemd werd. Hij is niet eens „beau". En ze vliegen er in serie in! Op gr-ond van de beloften van een enkelen man, dien ze nooit tevoren gezien hebben, betalen ze elk 3000 francs a contant. Een plattegrond, die iedereen kan teekenen, is voldoende om hen te overtuigen van Casile's echtheid. Hij is gedocumenteerd. Wonderlijk. Straks verschijnen zij als ge tuigen voor de rechtbank, en een verwonderde president zal hen vragen hoe het toch in 's hemelsnaam mogelijk is. en ze zullen het niet weten ze zullen met den mond vol tanden staan. De volgende zaak zal voorkomen, er zal een andere oplichter verschijnen, en een reeks andere brave burgers zal de eenigszins zielige slachtoffers-rol vervullen. In Parijs! En waarom? Zijn er dan zooveel menschen, die alle feiten alleen maar als op-zich-zelf- staand kunnen zien, die niet combineeren. niet doordenken, en te weinig verbeeldingskracht bezitten om zich voor te stellen dat hen ooit zooiets overkomen zou? Moeten ze allemaal eerst eens een keertje opgelicht worden? En als dat ééne keertje hen dan maar ge nas. Maar vaak schiet het nog tekort Wit om te oogsten blijven 's levens velden voor den oplichter. R. P. Uiver-rapport wordt nader onderzocht. Commissie van onderzoek samengesteld Zooals bekend is heeft de ingenieur van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart Dr. Ir. J. H. van der Maas, in opdracht van den luchtvaartdienst ingevolge art. 151 van de regeling toezicht luchtvaart (staatsblad 1928 no. 454) ter plaatse een voorloopig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval van de Ph-AJU (Uiver). Zijn verslag is thans uitgebracht en voor nader onderzoek in handen gesteld van de permanente ongevallen commissie bedoeld in art. 154 van genoemde regeling, welke com missie voor dit onderzoek door den minister van waterstaat is samengesteld als volgt: Lid en voorzitter vice-admiaal Jhr. G. L. Schorer te Den Haag; leden: Prof. Dr. Ir. C. B. Biezeno, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, Majoor-vlieger F. A. van Heyst, van de luc'ntvaartafdeeling te Soesterberg, officier-vlieger der Eerste-klasse J. A. C. Broesder van den marineluchtvaart dienst te Den Helder. TENNISPARK „BREDERODE" HEDEN GEOPEND ZIE ADVERTENTIE-KOLONIMEN (Adv. Ingez. Med.) (In Amsterdam zal men ratten- weken organiseeren, waarin het publiek zal worden opgewekt te helpen in den strijd tegen deze knaagdieren-.) Men roert in Amsterdam de trom, Om 't knagend vraagstuk van de ratten, Eens onder :t oog te zien en om Die kwestie krachtig aan te vatten. Dus werkt men aan een rat-a-plan, Dat spoedig tot het doel kan leiden, De burgers moeten als één man En als één vrouw de rat bestrijden. Helaas, de spookjestijd is uit. Waardoor geen rattenvangers wonen In Amsterdam, die met een fluit, De dieren lokken met hun tonen. En 't is een niet aanloklijk lot, Als burgers zich realiseeren, Dat rotten eenmaal, saamgerot In rotten door hun stad marcheeren. Daar is men nog een eind vandaan, Men hoeft niet in de rats te raken, Maar 't ratjetoe moet van de baan, Om voor zoo'n toekomstbeeld te waken. Want als het ooit eens zoover kwam. Doordat het kwaad niet werd bezwaren, Werd Amsterdam veel rotter dam. Dan Rotterdam ooit is beschoren. Er blijft één troost, naar mijn begrip, Zoolang er zooveel ratten komen, Is Amsterdam geen zinkend schip En dat is toch weer meegenomen. P. GASUS. Moeilijkheden bij de Neder- landsch-Roemeensche besprekingen. Hoop op spoedige oplossing. Naar ons ter oorde komt hebben de onder handelingen betreffende het goederen en be talingsverkeer tusschen Nederland en Roe menië, welke naar men weet, de laatste da gen te Den Haag gevoerd worden, een niet zoo gunstig verloop als men aanvankelijk had gehoopt. De moeilijkheden, die gerezen zijn. betreffen voornamelijk de clearing. Men hoopt echter, dat deze besprekingen binnen niet te langen tijd tot een bevredigende op lossing zullen leiden. Transfer van renten en huren staat stil. Belanghebbenden wendden zich tot den minister. Naar we vernemen staat de transfer van renten en huishuren uit Duifcschland naar Nederland reeds eenigen tijd geheel stil en schijnt het nog geruimen tijd te zullen duren alvorens weer gelden beschikbaar zullen komen Belanghebbenden vereenigd in de Vere'eniging van Hypotheekhouders en Huiseigenaren in het Buitenland, te Amsterdam, hebben zich reeds terzake tot den minister van financiën gewend Nederlandsche Saartroepen 16 Februari naar buis? Het hoofdkwartier van de internationale troepen in het Saargebied heeft den Vol- Kenbond resp. de op het oogenblik in Rome confereerende Commissie van Drie voorstel len doen toekomen inzake het terugtrekken van de internationale troepencontingenten. Naar echter uitdrukkelijk uiteengezet wordt ligt de definitieve beslissing en de regeling der afzonderlijke er mede samenhangende kwesties bij de volkenbondsinstanties. Volgens de tot niets verplichtende voorstellen van het hoofdkwartier zouden de Nederlandshe troepen op 16 Februari, de Zweedsche troepen op 18 Februari, de Italianen een der daarop volgende dagen en de En- gelschen als laatsten in verschillende étappes van 2027 Februari uit het Saargebied vertrekken. Men verwacht hier echter niet. dat de Commissie van Drie aanleiding zal vinden wijziging te brengen in deze voorgestelde ter mijnen zoodat men een spoedige verklaring van goedkeuring verwacht. President Knóx zal waarschijnlijk te Rome gelegenheid vinden deze kwestie met de Commissie van Drie te bespreken. Men hoopt hier dat een spoedige beslissing tot stand zal komen opdat de voorbereidingen tijdig kunnen worden aangevangen. Reeds heeft de regeeringscommissie een oproep bekend gemaakt om alle nog niet ingediende reke ningen voor leveranties aan de internatio nale troepen uiterlijk Dinsdag 12 Februari aan te bieden. SergeantWulms omgekomen. Uitgezonden troepen bereiken het toestel. BANDOENG, 7 Febr. (Aneta).: Hedenmorgen om zes uur hebben driehonderd man troepen onder lei ding van den commandant van de luchtvaartafdecling het zoeken naar het vermiste vliegtuig hervat. Het vliegtuig, is om kwart over acht gevonden. Het bleek in den z.g.n. spookkrater te liggen. De ser geant Wulms bleek bij den val den dood te hebben gevonden. BANDOENG. 7 Februari (Aneta) Het vliegtuig dat neergestort is en waar bij sergeant Wulms werd gedood is gevon den ten Noord-oosten van den grooten kra ter Tangkoeban Prahoe. Het lag dertig a veertig meter bezijden een boschpad bij een klein ravijn met den staart over den rand daarvan. Wijlen Wulms. die den leeftijd van 26 jaar bereikte, is waarschijnlijk op slag gedood, daar het- toestel met een geweldigen slag moet zijn neergekomen. Een legervliegtuig, waarin een kapitein waarnemer was gezeten, steeg om zeven uur van het vliegveld Andir op en was om half negen terug. Hij rapporteerde dat het ver miste toestel volkomen opgevouwen ligt. Eén vleugel zit onder 't vliegtuig, dat op de romp rust. Het vliegtuig is vermoedelijk vóór den val bekneld geraakt. Het lichaam van den bestuurder, zoo rapporteerde hij verder, be vindt zich waarschijnlrk nog in bet toestel. De infanterie-troepen waren op het mo ment dat dit rapport werd uitgebracht, nog niet ter plaatse gearrivee.rd. De twee com pagnieën kwamen om half acht op den rand van den krater aan. Hedenmiddag om twee uur zal een compagnie uitrukken om het ver nielde toestel van kapitein Kuntzel te ber gen. Van dit toestel bevindt zich de staart in de boomen. terwijl de rest in den grond is gezakt, terwijl de benzinetank en de vleu gels zijn vernield. Manschappen van patrouille vermist. Om kwart over acht werd het vernielde toe stel van sergeant Wulms door een militaire patrouille aangetroffen. Men vond ook her- lijk van den bestuurder. Een onbevestigd bericht meldt, dat van de patrouille twee manschappen zijn vermist. v;V -J* HOOG WATER IN SCHOTLAND. Vermoedelijk zal de havermotor het op dezen overstroomden weg in Schotland langer tegen het water uithouden dan de benzinemotor. Levenslang geëischt. Verdachte niet ontoerekeningsvatbaar. Vervolg zie pag 2. Donderdagavond 6 September brak een brandje uit in de kapperszaak van den heer W. aan den Anegang. dat zich eerst onschul dig liet aanzien, doch waar achter een zeer ernstig misdrijf verborgen bleek te zijn. Op een divan op de eerste verdieping lag het lijk van de 18-jarige dochter. Uit een kast bleken een geldkistje inhoudende ongeveer f 170. waaronder eenige gouden tientjes en eenige spaarbankboekjes verdwenen te zijn, een actetasch was meegenomen, terwijl de winkelcassa van den inhoud 'f 3,20) was ont last. De zekeringsstoppen van het elctrisch licht waren omgedraaid.Den volgenden dag is een 21-jarige jongeman, vroegere kennis van den kapper, welke jongen tegen den zin der ouders van het meisje omgang met haar had in Zwolle aangehouden. Na zijn vertrek bij zijn patroon is hij uit Haarlem vertrokken, doch bracht nog wel eens bezoek aan de fai: mille. Daarbij heeft hij zich een enkele maal schuldig gemaakt aan diefstal uit het ge noemde geldkistje. De jongeman heeft zich in Zwolle bij de politie aangemeld en legde 's avonds in Haarlem een volledige bekentenis af. Donderdag 7 Februari heeft de man voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan ter zake van dit vreeselijke misdrijf. Gedag vaard waren 5 getuigen en 4 deskundigen, de rechtbank werd gepresideerd door jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. Toegevoegd ver dediger was mr. H. O. Drilsma. De Substituut Officier van Justitie mr. A. R. Andringa, had ten laste gelegd het misdrijf bedoeld in art. 288 W. v. Str.. nl. doodslag gepleegd om de uitvoering van een ander strafbaar feit ge makkelijk te .maken of voor te bereiden, sub sidiair inoord, subs, doodslag. Ten tweede was tenlastegelegd diefstal en ten derde op zettelijke brandstichting. De belangstelling van de zijde van het publiek was enorm groot, zoodat velen zelfs geen toegang tot de tribune meer konden krijgen. Als eerste getuige verscheen de huisdokter, die dien avond bij het meisje gepoogd heeft de levensgeesten weer op te wekken, omdat hem gezegd was, dat het meisje door rook be dwelmd was. Dien avond was geen spoor van misdrijf te zien, slechts eenige ontvellingen aan de hals bleken zichtbaar. Dr. J. P. L. Hulst heelt- den volgenden dag sectie verricht en geconstateerd, dat de dood is ingetreden ten gevolge van wurging met de handen en niet door rookverstikking. Een Amsterdamsche psychiater heeft ver dachte onderzocht en niets gevonden dat wijst op gebrekkige geestelijke ontwikkeling. Het 14-jarig zusje van het slachtoffer ver klaarde dat zij en haar jonger zusje om 8 uur- naar bed gegaan waren en later door perso nen wakker gemaakt en naar beneden gedra gen waren toen er brand was. Inspecteur Keesom liep op den avond van 6 Sept. door de Anegang en zag rook. Hij te lefoneerde de brandweer en vernam, dat er kinderen thuis waren. Onmiddellijk snelde hij naar het huis terug, waar andere personen reeds bezig waren de beide meisjes in veilig heid te brengen. De rook in de voorkamer was niet zoo sterk, dat men die kamer niet binnen kon gaan. Getuige heeft de kast. waarin de brand ontstaan was, dichtgehouden, zoodat door gebrek aan lucht de brand geen groote uitbreiding heeft kunnen ondergaan. Als er lucht bij was gekomen zou er binnen een kwartier een uitslaande brand zijn geweest. Later kreeg deze zaak een heel ander aanzien, toen gemerkt werd, dat. er gestolen was. De kleeren in de kast stonden reeds in gloed, toen getuige er bij kwam. De vader van het slachtoffer beschreef naar aanleiding van vragen van den president de inrichting van het huis. Pres.: ..U kende verd. sinds den zomer van 1933? Hij heeft eens bij u overnacht en u miste na zijn vertrek een bedrag van 40, dat hij meegenomen had?" Getuige: „Ja". Pres.: „Toen begreep u, dat het geen goede omgang voor uw dochter was, en verbood haar hem te ontmoeten". Ondanks dit verbod ontmoetten de jonge menschen elkander toch nog. Voor dien dief stal heeft getuige een sympathieken indruk gekregen van verdachte. „Het is anders uitgevallen Een rijwielhersteller uit Zeist kreeg nog 45 van verdachte. Op 6 September 's avonds half 12 is verd. gekomen met een auto en be taalde o.a. met een gouden tientje. Pres.: „Deed verd. normaal?" Get.: „Hij was zeer zenuwachtig en ik was bang voor hem, zoodat ik de politie opbelde en het nummer van de auto opnam. Waar hij vandaan kwam vertelde hij niet; wel. dat hij naar Amsterdam terug zou gaan". Verdachte, die een zeer kalmen indruk maakt, bekende twee maal bij den kapper ^eld weggenomen te hebben toen hij daar eens logeerde. Hij had schulden en wist niet- hoe hij aan geld moest komen. Ondanks het ver bod sprak hij het meisje toch nog. Verd-; „Zij hield van me" De president haalde uit het verleden van verdachte eenige strafbare feiten aan, o.a. verduistering van een paar duizend gulden, gepleegd in vroegere betrekkingen. Hij is weg- geloopen uit zijn laatste betrekking, omdat hij De Amerikaansche regeering beperkt de diplo matieke betrekkingen met Rusland. pag. 4 In Rusland heeft opnieuw een opzienbarende politieke moord plaats gehad. pag. 4 Bij de verkiezingen in Wavertree is Randolph Churchill verslagen. pag. 4 De lawine-invasie in de Zwitsersche en Oos- tenrijksche Alpen duurt voort. pag. 4 De zesde Februari in Parijs herdacht. pag. 4 De Eerste Kamer is begonnen met de debat ten over de Rijksbegrooting. pag. 3 Sergeant Wulms blijkt bij het vliegtuigongeval in Indië te zijn omgekomen. pag. 1 Tegen den dader van het misdrijf in de Ane gang is levenslang geëischt. pae. 1 Dr. ir. v. d. Maas zou in zijn rapport over slechte vliegeigenscliappen van de Uiver spreken. pag. 3 Engeland verhoogt de invoerrechten voor sommige bloemen. pag. 3 Woensdagmiddag hebben enkele Goereesche visschers in nood verkeerd. pag. 3 Te Beek is een woonwagenbewoner aangehou den, verdacht van een moordaanslag. pag. 3 Dc zaak Schuddeboom is Woensdagavond voor het scheidsgerecht behandeld. pag. 6 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 Een pontwachter te Velsen is wegens het ver oorzaken van dood door schuld tot twee maanden hechtenisstraf veroordeeld. pag. 10 Het Nederlandsch B-elftal verliest van Lu- ton Town. pag. 9 Bekende Haarlemmers: de heer J. Ph. H. Castricum. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: 'n Oplichter. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De winterzitting van het Diternationale Ar beidsbureau. pag. 4 I. A. R.: Autoshow in crisistijd. pag. 10 J. B. Schuil: Kindermatinee van de Vereeni- ging voor huisvrouwen. pag. 11 G. J. Kalt: Kinderopex-ette te Hillegom. pag. 11 Sport in 't kort pag. 9 Schaakrubriek. pag. 9 niet bij zijn ouders durfde te komen naar aan leiding van die schuld. Eenigen tijd zwierf hij rond en toen rijpte bij hem het plan geld te halen bij den kapper. Op Dinsdag heeft hij het meisje gesproken en op Donderdag om streeks 8 uur ging hij naar de Anegang, waar het meisje voor het raam zat en hem de deur opende. Toen zij op den divan zat, sloeg hij zonder eenige aanleiding zijn handen om haar hals en drukte die net zoo lang dicht tot het meisje dood was. Daarna ging hij zijn handen wasschen, liep door het huis. stal het geld en stak in .de kleerenkast in den hoek een vuur tje aan. Hij wist wel, dat er kinderen boven lagen, maar hij dacht nergens aan. In Amsterdam heeft hij het geldkistje open gemaakt en gezien, dat er veel geld in was. Hiermee heeft hij in Zeist eenige schuld- eischers betaald, hetzij persoonlijk, hetzij door het geld onder de deur door te schuiven. Pres „Maakte u het meisje eerst dood, om makkelijker het geld te stelen? Dat wekt sterk den indruk". Verdachte: „Neen!" Rechter: „Waarom deed u het dan?" Verd.: „Weet ik niet". Pres.: „Dat zou een daad van een krankzin nige zijn en twee psychiaters iiebben gecon stateerd dat u dat niet bent". Verd.: „Psychiaters kunnen zich vergissen. Het onderzoek is niet goed geweest. Ik heb niet goed nagedacht, toen ik het deed. Ik ben geen schurk". Pres.: „Dat lijkt er anders heel veel op!" Een der psychiaters verklaarde, dat verd. vaak alles deed om hen op een dwaalspoor te brengen. Ook hebben zij wel eens contact ge had met verdachte, en toen gaf hij de plau sibele reden op van zijn daad, om een getuige uit den weg te ruimen. Verd. zei echter, dat hij dit gezegd had om maar van het gevraag af te zijn. De verdediger deelde mee, dat de eerste le zing van verdachte was, als zou hij opdracht gehad hebben de daad te begaan. Verd. zei hierop, dat hij bij de politie toen vrijuit kon spreken. Verdediger: „Waarom staat er in het rap port niet definitief of verd. toerekeningsvat baar is of niet?" Pres.: „Zij achten hem toerekeningsvat baar". Get.: „Psychiatrisch gesproken vind ik geen reden om verd. ontoerekeningsvatbaar of ver minderd toerekeningsvatbaar te beschouwen". De rechtbank besloot in raadkamer af te zien van het verhoor van den door ziekte ver hinderden tweeden psychiater. Requisitoir Mr. A. R. Andringa uitte een woord van deelneming aan de familie van het slachtof-

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1