Autoshow in Crisistijd. HET COUDBLOK. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Verbetering van uitrusting en technische kwaliteiten. Prijzen enorm gedaald. Maar de belasting is te hoog. Iedereen is het erover eens. dat er moed toe behoort 'n autotentoonstelling te houden in dezen tijd van zware economische depressie, in deze jaren, waarin de eene autobelasting- verhooging met maximumsnelheid de andere opvolgt. We weten niet, waar 't met de auto heen moet. Aan den eenen kant is het welis waar een aperte onmogelijkheid om te twij felen aan de uiteindelijke overwinning van het motorisch verkeer langs den weg, maar daarnevens mogen we toch het spreekwoord van de kip met de gouden eieren niet uit het oog verliezen. Wie zegt ons, dat de fiscale schroef niet reeds tè ver is aangedraaid, zoo dat we ons nu op den weg terug bevinden, den weg, die weer leidt naar paardekarren, enz.? Dat dit complex van auto-tegenwerkende oorzaken een mineurstemming zou kunnen verwekken in automobielkringen, spreekt vanzelf, en het stemt verheugend te zien, dat er op de R. A. I. van „wanhoopsargunmenten" geen sprake is. Overgens zijn er wèl lange gezichten te vinden; speciaal de autohandel bevindt zich in het hoekje, waar de slagen vallen, want bovendien zijn de prijzen in de laatste jaren enorm gedaald, wat weer aller lei moeilijkheden oplevert in verband met den voorraad, de bedi-ijfscalculatie enz. De auto's kosten „niets" meer. Deze euphemistische uitdrukking komt ons telkens weer in gedachten als we op zooveel stands prachtige auto's van gerenommeerde merken zien staan, die thans voor twee a drie duizend gulden verkocht worden! Een heel eind beneden de f 1000 is de goedkoopste auto geprijsd, die er nochtans best wezen mag. De auto's zijn trouwens in de laatste zes, zeven jaar* enorm veel verfraaid. De uitrusting is nu zeer volledig, de wagens zijn klaar voor den weg. Op verschillende typen treft men reeds ingebouwde richtin mwijzers aan; complete reservewielen, keurig netjes inge pakt in verschroomde metalen doozen be. hooren tot de standaarduitrusting. Als we daarmee den toestand van een jaar of tien terug vergelijken, toen er zelfs geen ruiten- wisscher bijgeleverd werd en er verschillende wagens op de markt waren, die van huis uit geen snelheidsmeter hadden terwijl de prijzen dikwijls een veelvoud waren van de huidige aankoopsommen, dan blijkt toch wel over duidelijk hoe veel er al bereikt is voor de populariseering van de auto. Om eens een enkel voorbeeld te noemen vergelijkt de luxueuze cabriolet-vier-onder-de- kap, die de Nederlandsche Ford-fabriek als verrassing voor 1935 op de R.A.I. brengt, eens met de „tin lizzie", (welken schoonen naam het oude Fordje (model, T) in de jaren om streeks 1924 droeg). Toen: een onoogelijk vehikel, hoog als een spin op zijn pooten thans een met verfijnde luxe afgewerkte auto, die onmiddellijk uit de werkplaats van een of anderen befaamden Franschen carros- sier zou kunnen komen. En dergelijke ver beteringen en verfraaiingen zijn over de ge heele lijn te constateeren. De prijzen zijn enorm gedaald, de uitrusting en de technische kwaliteiten geweldig vooruitgegaan. Wanneer er nu maar niet die sterk-tegenwerkende factor van de veel te hooge vaste kosten (direct gevolg van de zoo opgevoerde belas tingen) was. dan zou het er met den Ne- derlandschen autohandel in dit jaar van zwa. re crisis zelfs zeer rooskleurig kunnen voor staan. Het nieuws is zeldzaam. Hierboven zeide ik het reeds; de auto- Industrie streeft naar vervolmaking der hui dige constructies. Vee! nieuws is er niet te vinden; we hadden gehoopt, dat op de Amerikaansche autotentoonstellingen, die omstreeks Januari gehouden worden, nog nieuwtjes gelanceerd zouden zijn, waarvan Amsterdam had kunnen meeprofiteeren. maar het heeft niet mogen zijn. Het vorig jaar verrasten ons de Amerikanen met de geavan ceerde stroomlijn en met de onafhankelijke voorveering. Niet dat dezez moderne principes toen nieuw waren, integendeel: befaamde constructeurs in de oude wereld hebben ze reeds jaren geleden toegepast. Maar de rol van de Yankees is meer het populair maken van dingen, die door anderen uitgevonden zijn. Toch zou ik dit populariseeringsproees niet geringschattend willen beschouwen, want wij hebben aan de Amerikanen zeer veel te danken. Zonder Uncle Sam's fabrieken, zonder zijn verkoops- en reclameveldtochten zou de auto-van-vandaag nog heel wat min der goed en gerieflijk zijn dan we thans op de R.A.I. dankbaar kunnen constateeren. Zeer merkwaardig was echter de ontdekking dat verschillende Amerikanen in 1935 terug- keeren tot vroegere constructies. De onaf hankelijk geveerde voorwielen missen we op diverse merken, die verleden jaar met veel fanfares ze als „nieuwste verbeteringen" bekend maakten De geavanceerde stroomlijn is verlaten: weliswaar niet volkomen, maai de betreffende fabrieken maken nu toch ook weer conventioneele typen. Waarop wijzen deze (en dergelijke) sympto men? Zeker niet op het feit, dat „stroomlijn" en „onafhankelijk geveerde wielen" geen toe komst zouden hebben, want de voordeelen ervan zijn zoodanig in het oog loopend (en bovendien èn practisch èn theoretisch zon neklaar bewezen) dat er geen twijfel kan be staan of wij rijden allemaal over zegge tien jaar in aldus uitgeruste voertuigen. Maar de Amerikanen schijnen verleden jaar hun tijd tè ver vooruit te zijn geweest: het publiek was nog niet voldoende opgevoed in deze richting! De stroomlijn, die men bewondert bij vliegmachines, bleek bij toepassing in de automobielfabrieken te worden verfoeid. „Af- i schuwelijk" was de kwalificatie Nieuwe auto's zijn er overigens op de R.A.I. in ruime mate te vinden. Maar in den regel zijn het slechts nieuwe modellen. De Hudson- fabrieken hebben als haute nouveauté de „electrische hand" ingevoerd. Het versnel- lingshandel (dat veiligheidshalve wel ver strekt wordt, doch naar men zegt, gerust in den gereedschapskist kan blijven liggen) is verdwenen. In plaats daarvan is er een knop aangebracht in de buurt van het stuurwiel, wel'-e op de meest eenvoudige manier te be dien :n is. U hebt slechts dien knop in een be paalden stand te zetten en de electrische handen, die zich in de omgeving van den ver-1 isnellingsbak bevinden, zorgen voor de rest. Uitermate practisch, maar,..,, op het oog nog al ingewikkeld. Wat er nog ontbreekt. De ideale auto hebben we nog bij lange na niet bereikt! We sukkelen nog altijd met wa terkoeling, die lekke pompen, lekke radiators, lekke waterslangen en allerlei andere ake ligheden met zich brengt (o.m. ook angst in den tijd, dat het vriest). De luchtgekoelde motor heeft echter in de luchtvaart afdoènde zijn betrouwbaarheid bewezen en het is dan ook een raadsel, waarom men ook de auto niet van luchtkoeling voorziet. Het reservewiel is beslist als een onding te beschouwen! Het neemt de ruimte in, die we broodnoodig hebben voor de bagage, het le vert extra-ballast op, kortom er zou niets voor te zeggen zijnals de banden industrie eindelijk maar eens een niet-lek- wordende luchtband construeerde. En zoo is er meer Doch laten we nu maar eens niet ontevreden zijn en liever den blik richten op de verbeteringen, die toch op de R.A.I. ook wel te vinden zijn. De moderne garage. Schier onuitputtelijk schijnen de breinen te zijn van de menschen. die de uitrusting verzorgen van de moderne garage. De zoo on handige (en: niet gevaarloozewerkkuilen zijn allang vergeten. Nü hebben we hydrau lische hefbruggen en op de R.A.I. was een prachtige „échte" autolift in werking te zien. waarmede de wagen in een oogwenk een paar meter opgevijzeld wordt. Benzinepompen waren er te kust en te keur, zelfs met een in gebouwd kasregister, zoodat men onmid dellijk kan constateeren welk bedrag er voor iedem-zooveel liters betaald moet worden. Verder losse en vaste automaten, die de ga ragehouder aan een electrische pomp kan hangen, zoodat de automobilist ook na slui ting (en in den nacht) benzine kan koopen. Ook voor het onderhoud van de auto zijn uitermate vernuftige gereedschappen be schikbaar. De motor wordt als het ware weer heelemaal nieuw na allerlei bewerkingen, die plaats hebben terwijl er slechts minimale demontages noodig zijn. Uitermate practisch (vooral van het oogpunt van den verkooper gezien) is bijv. een afzuigapparaat. waarin men in luttele seconuden den geheelen olie voorraad van den motor kan verzamelen. De rijder ziet hi een oogopslag hoe vuil de olie is. Wenscht hij daarom versche olie te koopen, dan is het carter reeds ledig. Olie aftappen en nieuwe smeermiddelen verstrekken was vroeger een vies en tijdroovend karwei. Maar nu is het 't werk van een paar minuten, want natuurlijk wordt de versche olie ook door automatisch werkende pompen afge leverd Ook allerlei controle-apparaten zijn van belang. Men kan bijv. even een dun koperen pijpje in de uitlaatbuis bevestigen, waarna een overzichtelijk instrument allerlei wetens waardigs aan den dag brengt over de conditie waarin de motor zich bevindt. Daarentegen is het luxe-accessoire-bedrijf (waarin bijv. de verlichte bloemvaas hoogtij viert) aan het uitsterven. Reden van be staan heeft deze industrie trouwens ook niet meer. nu de auto's hoe langer hoe completer geleverd worden. De motorrijwielen. Hier zijn de Lilliputters in grooten getale vertegenwoordigd. Het rij wiel-met-hulpmotor en dé zéér lichte motorfiets schenen tien jaar. geleden ten ondergang gedoemd te zijn. Na enkele jaren van asthmatisch leven zijn ze inmiddels tot grooten bloei gekomen en op de R.A.I. zijn in de lichte klasse prachtproöuc- ten te aanschouwen, die ten volle den naam van motorrijwiel verdienen. De conciliante houding van den fiscus (alle motorfietsen tot 50 K.G. zijn vrijgesteld van personeele be lasting, doch worden daarentegen zooveel te zwaarder getroffen in de motorrijtuigenbelas ting, die sinds 1 Januari j.l. de wegenbelas ting vervangt) zal op dit feit wel een groo ten invloed hebben. En vol trots bekijken we de producten van onze nationale motorrijwielindustrie: niet min der dan negen fabrieken telt ons land! Ook de transport-driewielers zijn aanwezig, welke vervoermiddelen hoe langer hoe populairder worden (en terecht'. En dit zijn dan ook de eenige kracht-verkeersmiddelen dit jaar. want op ae 24e R.A.I. ontbrak, zooals men weet, de bedrijfsauto. Verschillende record machines, die in het afgeloopen jaar veel van zich deden spreken, zijn in levenden lijve op de R. A. I. te zien. En hiermede zijn we er nog lang niet. Maar in het kader van dit artikel passen geen ge detailleerde beschouwingen over motorrijwiel- constructie. Liever wijzen we op het feit, dat het aantal vliegmachines, dat op de R.A.I. geëxposeerd is, met 100 pet. steeg sinds 1934. (Eenvoudiger uitgedrukt beteekent zulks, dat er nu twee vliegtuigen zijn en verleden jaar één). Een De Havilland Leopard Moth en een Gaudron-Renault voelen zich in deze moto rische sfeer uitermate op hun gemak. Auto en vliegtuig zijn trouwens, naar het zich laat aanzien geen concurrenten, op den duur zal er tusschen het motorische verkeer op den weg en dat door de lucht een zegenrijke sym biotische samenwerking ontstaan! Laat het feit, dat er betrekkelijk weinig „echte" nieuwtjes op de R.A.I. te zien zijn, u niet weerhouden van een bezoek aan ons autopaleis aan de Ferdinand Bolstraat in Am sterdam, Er is machtig veel interessants te zien en iedereen, die er over denkt in den loop van dit jaar een auto te koopen. zal er goed aan doen reeds thans de verschillende even tueel in aanmerking komende wagens tegen elkaar „af te wegen". Als men ziet welk een pracht er geboden wordt voor een goede an derhalf duizend gulden, wanneer men daarbij bedenkt hoeveel die wagens verbeterd zijn in vergelijking met een decennium terug, hoe veel vollediger de uitrusting is. hoeveel krach tiger de motoren, hoeveel grooter de snel heid. dan zal men zich terdege realiseeren, dat de auto met een flinke vaart voortvliegt over den weg, die leiden moet naar een zeer groote populariteit. De auto, het voertuig voor iedereen"dat is thans nog de leuze dat zal over wie weet hoe weinig! jaren- de werkelijkheid zijn Het wachten is thans op betere wegen, op tolvrije bruggen, opmin der officieeie auto-tegenwerking. IAR, ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Het ongeluk bij de Velser Pont. Op 24 Januari heeft voor de Haarlemsche Rechtbank terechtgestaan de 58-jarige pont wachter te Velsen, die toentertijd tweede pontwachter was en thans brugwachter in Duivendrecht is, wegens het veroorzaken van dood door schuld, door ontijdig wegvaren, zoodat een auto te water stortte, waarbij twee jonge vrouwen van 20 en 25 jaar het leven verloren. De eisch luidde 2 maanden hechtenisstraf. De Rechtbank deed heden uitspraak, achtte verdachte schuldig aan het ten laste gelegde, veroorzaken van dood door schuld, nam in aanmerking den ernst van het feit en de zeer verantwoordelijke positie van den ver dachte en veroordeelde hem, ondanks de gunstige gegevens over zijn persoon, comform den eisch tot een hechtenisstraf van 2 maan den. Diefstal van rijwielbelasting- plaatjes Tegen een 22-jarig loodgieter uit Haar lem, die verleden jaar op verschillende plaat sen rijwielbelastingplaatjes heeft gestolen, eischte de Officier een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 4 maanden en een voor waardelijke van 6 maanden en onder toe- zichtstelling. Mr. B. W. Stomps bepleitte een geheel voorwaardelijke straf. Verdachte werd veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van het Ned. Genootschap tot Zedelijke Ver betering van gevangenen. Het huui'koopsysteem. Een 40-jarig Haarlemmer heeft verschil lende voorwerpen als naaimachine, stoelen, dressoir, verduisterd. De officier vorderde een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek. Mr. K. A. F. J. Pliester was verdediger. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd der preventieve hechtenis. Verduistering. Ten nadeele van de winkelvereeniging Eigen Hulp heeft een loopjongen een bedrag van f o3 verduisterd. De officier vroeg een ge vangenisstraf van 9 maanden met aftrek. Mi', van Eek pleitte clementie. Het vonnis luidde-: 4 maanden met aftrek der preventieve hechtenis. Onrechtmatig trekken van steun Tegen een 45-jarig bankwerker, die zich voorgedaan heeft als werklooze, terwijl hij verdiende, en die geen andere inkomsten op gaf, terwijl toch zijn familieleden inwonend waren en geld inbrachten (voor ongeveer f 700 zouden het Rijk en de gemeente bena deeld zijn) vorderde de officier een gevange nisstraf van 7 maanden. De bankwerker werd veroordeeld maanden gevangenisstraf. tot SYNAGOGEDIENSTEN. Ned, Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang- van den Sabbath te 4.30 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur Avonddienst te 5.49 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondags te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het gemeente gebouw, L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge. Lange Begijnestraat 11. Vertegenwoordigde merken. auto- In totaal 57. FILMAVOND VAN HET CHRISTELIJK FILMCOMITé. Woensdagavond gaf het Christelijk Film comité een filmavond in het gebouw St. Bavo. Het programma vermeldde o.a. het vertoonen van de film uit het mijnwerkersleven ,,Ka- meradschaft". Ds. J. W. Siertsema die enkele openings woorden zou spreken was door familieom standigheden verhinderd dit te doen. In zijn plaats verrichtte Pastor Lehmann de opening met een kort woord waarin hij wees op de vredestendenz die in de hoofdflim ligt. Door het opvolgen van het zevende gebod kwamen hierin menschen die elkaar niet kenden, die van verschillende nationaliteit waren en el- kaars taal niet verstonden tot elkaar en of ferden zich op voor elkander. Het voorprogramma bestond uit een inte ressante eultiAirfilm over de bereiding van koffie van de plantages tot den consument. Een geestige teekenfilm, getiteld „Ach, mein lieber Augustin" volgde hierop. Na de pauze werd de hoofdfilm vertoond, de bekende ge schiedenis van de Fransche en Duitsche mijn werkers dit door een mijnramp tot elkaar ge- bracht worden en de verschillende verwikke lingen daar omheen. De film maakte een diepen indruk op het publiek. Wanneer wij de vertegenwoordiging dei- verschillende automerken op deze RAI-ten- toonstelling vergelijken met die van het voris jaar, dan is er een heel kleine teruggang te constateeren üx het aantal. Niet overwegend evenwel. Zoo zijn er ditmaal 22 Amerikaansche auto merken tegen 24 in het vorige jaar. Waai-bij dan de Marmon en de Pierce Aitow op het appel ontbreken. De volledige lijst dezer Amerikaansche automerken luidt: Auburn, Buick, Cadillac Chevrolet, Chrysler, de Soto. de Vaux Dodge. Graham, Hudson, Hupmobile, le Salle. Lin coln. Nash, Olsmobile, Packard. Plymouth. Pontiac, Reo, Studebaker, Tei-raplane en Wil lys. Het Oostenrijksche merk Steyr is natuur lijk ook nu weer present. Italië heeft dezelfde merken afgevaardigd: de Alfa Romeo, Fiat en Lancia. 0 Engeland is er met 11 merken. De Rover en de Singer zijn er niet, maar de andere zijn aanwezig: Austin, Bentley, Hillman, Humber, M. G„ MoiTis, Rolls Royce, Standaxd, Swallow, Vauxhall en Wolseley. De Nederlandsche Ford vei-tegenwoordigt onze eigen industrie. Frankrijk zond ook twee mei-ken minder dan het vorig jaar en wel Delage en Donneta Aanwezig zijn zeven mer ken, t.w. Bugatti, Citroën, Hispano Suiza, Hotchkiss, Peugeot, Renault en Voisin. Dan ten slotte Duitschland. dat niet verte genwoordigd wordt door Goliath en door Röhr, maar waarvan de andei-e twaalf er wel zijn, ondanks de moeilijkheden, waaraan zij lijden: Adlei\ Audi, B. M. W„ D. K. W„ Ha- nomag. Hansa, Horch, Maybach, Mercedes- Benz, Opel. Stoewer en Wanderer. In totaal zijn derhalve 57 automei-ken op de RAI-ten toonstelling aanwezig, een aan tal, dat zonder eenigen twijfel grooter is dan op eenige andere tentoonstelling in Europa kan worden getoond. Zoodat in alle opzichten van deze Amsterdamsche show als van inter nationaal kan worden gesproken. Er is aan dat internationale karakter dei- tentoonstelling het groote voordeel verbon den dat meer en meer uit het buitenland vak- menschen naar Amsterdam komen-om zich op de hoogte te stellen van wat anderen hier wel aan de markt trachten te brengen, met als gevolg voor ons land alweer betere in ternationale verbindingen in alle opzichten, Hetgeen onder de huidige omstandigheden waaronder de automobielhandel zucht, van zeer groote beteekenis is. De Eerste. Sneeuwklokje. Op 't nekje met gebogen lijn heft luchtig zich 't Sneeuwklokje. Hoe dapper moet haar hartje zijn dat rilt in 't witte rokje! VOORBEREIDINGEN VOOR HANDELS BESPREKINGEN MET FRANKRIJK. Reuter meldt uit Parijs d.d. 6 dezer: De heer Lamping, directeur van de handels- accoorden bij het departement van econo mische zaken in Nederland, heeft vandaag op het ministerie van handel alhier voorberei dende besprekingen gevoerd voor de binnen kort aan te vangen Nederlandsch-Fransche handelsonderhandelingen. GEEN WIELERWEDSTRIJDEN MEER IN DE HAARLEMMERMEER? De ambtenaar van het OJM. bij het kanton gerecht te Zaandam heeft medegedeeld, toen eenige leden van een wielrennersclub terecht stonden wegen het organiseeren van een com petitie-wegwedstrijd. dat spoedig ook een einde zal worden gemaakt aan het wedstrijd- wielrennen in de Haarlemmermeer. AMSTERDAMSCH EFFECTENBLAD CONTRA OSRAM. Voor de Derde Kamer der Rechtbank zijn Woensdag de pleidooien gevoerd in de zaak van het Amsterdamsch Effectenblad contra Osram G. m. b. H. De vordering van het Amst. Effectenblad strekt tot betaling door de tegenpartij van hoofdsom en rente van een in Nederland ondergebrachte branche, groot 3.000.000. van een leening ten bedrage van S 5.000.000 in dollars van de Ver. Staten op basis van gouden dollars van het gewicht en gehalte der in 1925 geslagene. Gedaagde bood betaling van de Juni-coupon aan op basis van den dollar-koers van den dag. Sneeuwklokje. Een week geleden zag ik in enkele voor tuintjes van de Juliana-laan en de Prins Hendriklaan het eerste klokje bengelen, 't Is schijnbaar van zoo teeren bouw en nochtans bestand tegen de ongunst van 't jaargetijde, prachtig toegerust als het is tegen neerslag en vorst, 't Voelt zich eigenlijk thuis in Fe bruari. Zelfs meent het in staat te zijn vroeg uitvliegende insecten te lokken met haar heerlijk wit en ze den weg naar haar nectar te wijzen met de groene strepen waartusschen de zoetigheid verborgen zit. Natuurlijk vraagt ze daarvoor ook iets: voor wat hoort wat, n.l. het stuifmeel uit de hangende bloem op te vangen en naar een andere op den stempel over te dragen. 's Nachts en bij slecht weer gaat de bloem toe. Als dat ongunstige weer dagen lang aan houdt, krijgt ze geen insectenbezoek en blijft de kruisbestuiving uit. Geen nood, ze heeft den tijd. En als 't heelemaal tegenloopt, welnu ze heeft haar bol ook nog en die zal in den komenden zomer wel zorgen, dat er broed- bolletjes komen tusschen de rokken. Elf maanden heeft de elf in 't duister ge leefd, maar werkeloos was ze, zooals gezegd is, niet. Behalve broedbolletjes bracht ze ook een stengel voort die voorloopig onder den grond bleef. Maar nu heeft de zachte winter dien naar boven gelokt. Het scheedevormig schutblad beschermde de twee bladen en de bloem bij het doorbreken. Ook lagen de bla den stijf tegen elkaar aan met de harde pun ten recht omhoog. Zoo zat de bloem voorloo pig veilig als in een gootje. Nu, boven den grond, liggen de buitenste bloembekleedsels als een klokje beschuttend om de meeldraden en den stamper. Binnenin zit een kransje van drie blaadjes met een groengele halvemaanvormige vlek. De vlek is 't honingmerk. dat naar den nectar in de 6 of 8 groene strepen wijst. De bij probeert nu in de bloem te komen, grijpt zich vast met de achterpooten en steekt den kop, de middel en de voorpooten in het binnenste van de bloem. Zoodra ze met den kop tegen de meel draden stoot, ontlasten deze hun inhoud op den rug der snoepster. Bij 't bezoeken van een andere bloem wrijft het diertje het stuif meel af op den laagneerhangenden stamper, dien het 't eerst moet ontmoeten. Blijft insectenbezoek uit. dan valt het rijpe stuifmeel op den stamper van de eigen bloem neer en veroorzaakt zelfbestuiving. KERST ZWART. Op initiatief van België is Zaterdag 20 Oc tober de eerste bijeenkomst gehouden van de vertegenwoordigers der z.g. goudbloklanden. Men kwam te Brussel bijeen, onder presidium van den Belgischen Minister Theunis. Het doel was met elkander van gedachten te wisselen over een onderlinge nauwere econo mische samenwerking. Deze conferentie bij gelegenheid van de laatstgehouden Volken bondsvergadering reeds voorbereid mag in menig opzicht beschouwd worden als een stille hulde aan wijlen Koning Albert, die door het bijeenbrengen van de conferentie van Ouchy, hetzelfde doel nastreefde. Deze nieuwe bijeen komst had ook daarom op Belgischen bodem plaats. De resultaten? Men is sceptisch ge worden. Men is gewend geraakt aan vele mooie woorden, men heeft weinig practische resultaten gezien. Oslo bracht niet, wat men er van verwachtte. Ouchy heeft door Enge- lands tegenzin geen practische resultaten opgeleverd. De Economische Wereldconferen tie is door Amerika's weigerachtige houding een fiasco geworden. Thans Brussel. De ge delegeerden van Frankrijk, Italië, Nederland, Zwitserland, Luxemburg en op verzoek zal ook Polen medewerken zijn twee dagen bij een geweest. Op zichzelf is de korte duur dér bijeenkomst reeds een gunstig teeken. Er be staat reeds een ongewilde band tusschen de goudbloklanden. Een belangrijk gedeelte van den invoer van elk dezer landen wordt reeds betrokken uit een der andere goudbloklanden. De gedachte ligt voor de hand, deze onder linge relaties niet alleen te consolideeren, maar uit te breiden. Bevordering van het handelsverkeer, een der vurigste wenschen van elk der goudbloklanden op zich zelf. Allerhande factoren spelen bij de totstand koming een rol. Ouchy strandde ook, niet tegenstaande den feilloozen opzet in theorie. De structuur der goudlanden is allerminst ge lijk, evenmin als het prijsniveau. Vrees voor grootere concurrentie zal dezen of genen doen afschrikken van het nemen van bijzondere maatregelen. Naast een zekere monetaire een heid zal gezocht worden naar een economische eenheid. Die wil men vinden in het gebied, hetwelk deze goudbloklanden bestrijken: een oppervlakte met circa 100 millioen zielen en met de koloniën medegerekend ongeveer 250 millioen inwoners. Resultaten zullen alleen bereikt kunnen worden, indien kleinere belan gen bij voorbaat op den achtergrond gescho ven kunnen worden. België's buitenlandsche handel is voor ongeveer één derde gedeelte aangewezen op de goudbloklanden, voor Zwit serland geldt ongeveer hetzelfde percentage, voor Nederland bedraagt dit percentage twin tig, voor Italië iets minder. In dat opzicht is het volkomen begrijpelijk, dat België in deze samenkomst veel belang stelt. Het op Zaterdag 20 October onderteekende protocol gaat dan ook van de leidende gedachte uit, dat de mo netaire stabiliteit een der essentieele voor waarden is voor den terugkeer van een nor male economische situatie en dat de waarde vastheid der verschillende valuta's verzekerd moet zijn. Als vanzelfsprekend laat het pro tocol daarop volgen, dat de huidige goudpari teit dezer valuta's gehandhaafd moet worden. De monetaire clausule vormt dus de primaire basis, waarop men voort wenscht te bouwen. Daarnaast staat de economische clausule. Deze is feitelijk in twee gedeelten te splitsen. Het eerste gedeelte houdt zich bezig met den engeren goederenruil, het tweede gedeelte met het toerisme en het transportwezen. De inge stelde commissie van onderzoek heeft als het ware van de conferentie de opdracht ontvan gen, na te gaan op welke wijze het op dit oogenblik mogelijk is den handel tusschen de respectievelijke landen te doen toenemen. Maar daarbij heeft men het niet gelaten. Immers in het protocol is de wenschelijkheid uitgesproken, dat deze toeneming 10 procent zal bedragen van het globale volume der han delstransacties, welke tusschen 1 Juli 1933 en 30 Juni 1934 zijn uitgevoerd. Hier treft het verschil met Ouchy. Toen baseerde men zich op een procentueele vermindering der be staande tarieven, thans op een vermeerdering der goederenomzetten. De goederenruüclau- sule beveelt voorts aan, onverwijld bilaterale onderhandelingen aan te knoopen, die binnen één jaar tot een resultaat moeten leiden. Men zou dus kunnen zeggen, dat men binnen twaalf maanden ten opzichte van dit punt weet waar men aan toe is. Een verdienste op zich zelf. Voorts zal een sub-comité het ontwerp van een internationale conventie, betreffende de handelspropaganda bestudeeren. Ten slotte zullen een tweetal sub-comités rapporteeren over het toerisme en het transportwezen. Niettegenstaande de weinig bemoedigende resultaten van Oslo, Ouchy en Londen heeft men thans zijn hoop gevestigd op Brussel. De geheele wereld snakt naar verbeteringen op schier ieder terrein. Het is de groote verdien ste der goudbloklanden, dat zij een poging wa gen om in den ontredderden toestand verbe tering te brengen. Met spanning worden de resultaten afgewacht. MOLLERUS. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Haarlemsche Volks universiteit. M. de R., Hierbij vraag ik beleefd een bescheiden plaatsje voor het volgende; bij voorbaat mijn dank. De Haarlemsche Volksuniversiteit bestaat nu meer dan tien jaren. In die tien jaren heeft ze het publiek veel geboden. Het is wel een slechte tijd, maar niet zoo slecht, of vele Haarlemmers die prijs op ontwikkeling stellen, kunnen zich nog wel aanmelden. Het leden tal is beneden de duizend. En dat op ongeveer 130.000 inwoners van onze stad! De contributie is laag en zou nog lager kunnen worden als het ledental eens steeg. Dan zou nog méér kunnen worden gebo den. Bezoekt de belangwekkende cursussen! Laat onze zalen te klein zijn, maar bovenal: wordt lid. De Volksuniversiteit heeft u altijd ge holpen met interessant onderwijs. Helpt u nu eens de Volksuniversiteit! 4 M. S. GAARKEUKEN,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8