KARSOTE VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 H A A'RCEM'S DAGBLAD 8 IJMUIDEN België heft tijdelijk beperking op. Belangrijk besluit voor IJmuidens visscherijbedrijf. Voor den drang van den vischkaudel gezwicht? België heeft, sedert de invoer van visch werd gecontingenteerd successievelijk eenige aan vullende maatregelen genomen, tengevolge waarvan het aan ons land toegekende con tingent van rond 11 millioen K.G. per jaar een schijn-contingent werd en de uitvoer naar ge noemd land nooit hooger kon stijgen dan tot eenige millioenen Kilo's. Zoo werd verboden de invoer van alle visch., kleiner dan 40 c.M., van kabeljauw zelfs kleiner dan 60 c.M., van alle tong. griet enz. Deze maatregel was ongetwijfeld van groot belang voor het Belgische visscherijbedrijf, maar ook van groot, nadeel voor den visch- handel en den consument, daar de Belgische markt daardoor te kampen had met een voort durend tekort aan' bepaalde vischsoorten, wel ke door het eigen visscherijbedrijf in onvol- dende hoeveelheden werden opgeleverd. Dit betrof vooral schol, braadschelvisch en gul. Naar wij thans vernemen heeft de Belgische ï'egeering bepaald, dat bo vengenoemde beperkende maatregelen d.w.z. het verbod van invoer van visch, kleiner dan 40 c.M. (kabeljauw kleiner dan 60 c.M.), van tong- enz. voor het tijdvak van 8 tot en met 19 Februari buiten werking zijn gesteld. Expor teurs te IJmuiden, die in het bezit zijn van consenten, kunnen dus in genoem de periode alle gewensclite vischsoor ten exporteeren. Ongetwijfeld is de. Belgische regeering ge zwicht voor den drang, door den Belgischen vischhandel in den laatsten tijd op haar uit geoefend en waarover wij reeds eerder het eèn en ander hebben medegedeeld. Er deed zich n.l. bij onze Zuiderburen se dert e&nigen tijd een groot tekort aan visch gevoelen. Minder dan ooit was de Belgische vloot in staat, het land van visch te voorzien en wel tengevolge van, het feit, dat een groot deel der vloot thansde visscherij opharing uitoefent. Reeds in de eerste helft van de vorige maand wendde de „Oostendsche Vischhanclel- vereenlging" zich'tot het Ministerie van Zee wezen mét het verzoek, tijdens den duur van de haringvisscherij den vrijen invoer van alle soorten visch föe te staan. In het adres werd er op. gewézen, dat de.grootste'helft van de' vissclxersvloot op de haringvisscherij uit is, tengevolge daarvan de vischprijzen enorm ge stegen zijn en dat juist in een tijd, dat er veel vraag naar visch is. De Belgische regeering heeft dus thans het algemeen belang gesteld boven dat van het visscherijbedrijf. Gedurende-. 12 dagen mag dus-in het kader der contingenteering vrij$ in voer van visch plaats vinden. Of deze termijn voor den. duur der vasten of dien van de ha ringvisscherij verlengd zal worden dient te worden afgewacht. Het hek is eenmaal van den dam. In eik-geval zit in den thans geno men maatregel een' erkenning, dat de beper kende maatregelen maar niet zonder meer a tort et a travers gehandhaafd kunnen wor den. GESLAAGD VOOR HET ORANJE KRUIS. Voor het examen ter verkrijging van het Oranje Kruis, afgenomen door Dr. C. L. W. Ruys, chirurg te Aerdenhout in de Rijks H B.S, alhier slaagden de dames A. v. d. Plas, Brnkhof, G. J. de Jong—Galis, C. A. Alders, S. Jacson en A. Plugboer. allen te IJmuiden en de heeren J. J. de Ree. M. P. Visser, D. J. de Jong, B. J. Boer, J. Gjaltema, allen te IJmuiden, II. Kroese. J. Metselaar, W. Berg huis, allen te Velsen en E. Beek te Santpoort. Het examen ging uit van de Nederl. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken. t VAN WIE IS DAT HONDJE? Aan het bureau van politie kunnen inlich tingen worden verkregen over een dwerg- pinchertje, dat bij een bewoner van de Aca- ciastraat is aan komen loopen. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG VOOR DEN VISCHHANDEL. Ingaande 15 Februari a.s. zal de heer P. Krab Jr.. administrateur der IJmuider Visch handel Vereeniging, kantoor 33 B. Rijksvisch- hal, IJmuiden (telef. kantoor 4330 en 5337, woonhuis 4923) inplaats van de firma Bück- mann Pool gemachtigd zijn. namens de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, certificaten van oor sprong af te geven, zoowel voor versche visch als voor haring enz. BESOMMINGEN. Trawlers: Liesbeth Betsy, IJM. 183, 220 manden f 2199. Loggers: K.W. 39 f 1448. MARKTPRIJZEN. van Vrijdag 8 Februari. Tarbot per K.G. f 1—0.90. Griet per 50 KèG. f 32—17.50. Tongen per K.G. f 1.40—0.85 Groote schol per 50 K.G. f 11.50—11. Middelschol per K.G. f 14—13.50. Zetschol per 50 K.G. f 19. Kleine schol per 50 K.G. 1' 2013.50. Schar per 50 K.G. 1' 16—3.80. Vleet per stuk f 1. Kleine poon per 50 K.G. f 14. Groote schelvisch per 50 K.G. f 31—25. Middelschei visch per 50 K.G. f 3128. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 26— f 22.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 2212. Kabeljauw per 125 K.G. f 60—30. Groote gullen per 50 K.G. f 15. Kleine gullen per 50 K.G. f 117.50. Wijting per 50 K.G. f 65. Heilbot per K.G. f 0.75. Leng per stuk f 2,05. Koolvisch per stuk f 0.50—0.15. Concert Lenteklokjes. Groote belangstelling. De jaarlijksche concerten, die door het Chr. Kinderkoor Lenteklokjes in de Geref. Kerk IJmuiden-West gegeven worden, mo gen zich altijd in een groote belangstelling verheugen. En niet ten opzichte. Een ieder, die te IJmuiden paeöagogisch werk op dit terrein verricht, zal kunnen beamen, hoe moeilijk het is een kinderkoor, waarvan de jongste leden 6 en de oudste ongeveer 15 jaar tellen, bijeen te houden. En.... het zij dan langzaam aan, omhoog te brengen. Mej. Riek Meijerlng heeft, dit getuigde deze avond, al die moeilijkheden op. lofwaar dige wijze overwonnen. Er staat een flink koor, er wordt meeren- deels goed gezongen, er is (ongekende heer lijkheid in deze tijden!) overgroote belang stelling. Wat kan men nog meer wenschen? Het 5Ö0-koppige publiek was verrukt over de prestaties der „Klokken" en beloonde het uitgevoerde meerdere malen met een harte lijk applaus. Mej. Rie Vermeulen (sopraan) en de heer Han Zirkzee (piano) behooren tot de vaste medewerkers aan de uitvoeringen van het ensemble. De zangsoliste gaf van haar repertoire een vriendelijke vertolking. Vooral het lied van Ruijneman, dat haar in aanraking bracht met het werk van moderne Nederlandsche kunstenaars, deed het goed. Het best-getroffen vond ik Andriessen's lofzang op Holland, woorden van Potgieter, dat onmiddelijk aansprak. Mej. Vermeulen beschikt weliswaar over stemmiddelen van niet-grooten omvang, maar haar voordracht is welbegrepen en zeer verdienstelijk van zuiverheid en uitspraak. De Haan's Levens- weelde lag haar minder gunstig. Han Zirkzee. die als begeleiderreeds een voornaam aandeel in het succes van den avond had, toonde zich wederom een kun dige pianist, die met werkenvan Torsten Petre ditmaal niet hoog gegrepen heeft; ze liggen echter binnen het bevattingsvermo gen van het groote publiek en hij voegde zich zoodoende in het kader van de uitvoe ring. Zijn techniek en voordracht vielen, als altijd, te loven. NERGENS ZIJN ZB VEILIG Ten nadeele van een tweetal leerlingen van de Nijverheidsschool aan de Briniostraat zijn twee rijwielmerken ontvreemd van hun in de rijwielbergplaats der school geplaatste rijwielen. VELSEN Tooneeluitvoering TAVIDO. De Reserve-Vrouw. De in verband met het overlijden van burgemeester Rambonnet uitgestelde tooneel- opvoering van het blijspel van Jöhan van Doom, „De ReserveVvouw", door de tooneel. club Tavido, onderafdeeling van de „Gïete- ling", vond Donderdagavond voor een goed bezette „Ponf'-zaal plaats De praeses de heer Rijkeboer, sprak een 'openingswoord ter inleiding. De titel van dit blijspel doet veel vermoe' den en is op zich zelf niet oninteressant voor ongelukkig gehuwde leden van het sterke ge> slacht. De intrige is echter zeer onlogisch van opzet, de schrijver is in zijn ironisch-bedoeld gepraat over een sterfbed zeer smakeloos en tenslotte werd deze „Reserve-Vrouw" als ge heel, nog vrij slecht gespeeld (hoe kan 't ook anders 'bij een dergelijk maaksel!), zoodat 't geheel zeker niet meeviel. Ontspanning of opvoeding, troffen we niet aan. Tavido heeft wel eens gelukkiger keus gé- had en met meer entrain gespeeld. Ze neme spoedig revanche! De Hoogovenkunstkring, onder leiding van den heer L v. d. Hoeff vergastte zijn ge hoor op zeer verdienstelijke wijze op een keur van bekende melodieën, die getuige het drukke gepraat tijdens de entreactes. niet al tijd en door allen naar waarde genoten wer den. Jammer, maar muziek is immers „spraak water" Na afloop zouden de Blue Rascals de dans muziek verzorgen BEVERWIJK FRAUD ULEUS AARDAPPEUSHERVOER. De politie heeft Donderdag een man aan gehouden, die aardappelen vervoerde, welke niet door een vervoerbewijs gedekt waren, terwijl ook de voorgeschreven looden aan de zakken ontbraken. Tegen den vervoerder werd proces-verbaal opgemaakt, de hoeveel heid aardappelen werd in beslag genomen. KOE NEEMT EEN BAD. Vrijdagmorgen heeft een koe. die be stemd was om als crisisvleesch te worden ingeblikt, groote opschudding op de Meer veroorzaakt, toen zij tijdens het vervoer uit de kudde wist los te breken. Door het opja gen van de vele personen, die meenden de veedrijvers te moeten assisteeren werd hel dier steeds wilder; het rende op de haven af en kwam terecht op de roef van een schip, dat aan den wal gemeerd lag. De koe kon zich in deze verheven positie niet handhaven en gleed van de schuit af in de haven. Het dier zwom tusschen de wal- beschoeiing en het schip en zou zeker ver dronken zijn. wanneer het den personen, die in een roeiboot te huip kwamen, niet gelukt was een touw om de horens van de koe te werpen. Men liet toen het dier. achter de boot aanzwemmen, en vervoerde het op deze wijze naar den overkant van de haven, waar het een plaatsje vond voor een geslaagde landing. De koe bevond zich spoedig in het abattoir, waar zij kort daarna toch haar einde vond. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslagen van de Donderdagavond ge houden onderlinge wedstrijden van de Bever wij ksche Damclub luiden als volgt: J. A. OussorenA. Pekel 11 C, PekelW. Spanjaard 1 S. D. Hoogvorst— J. v. d. Bei'g 20 K. Kikke Jr.—C. Blokdijk 2—0 „VERKOUDHEID VERDREVEN - GRIEP VOORKOMEN." Mevr. B B., te W., schrijft ons „Een paar dagen geleden was ik zoo verkouden, dat ik vrees koesterde voor een ernstige griep aanval. Ik probeerde Karsole. Het gaf mij onmiddellijk verlichting. Mijn neus en keel veranderden als bij tooverslag. Ik zal het van nu af aan altijd bij mij dragen." Sprenkel enkele druppels Karsote op uw zakdoek, snuif flink op, en de bacterie-doodende damp doet de rest. is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en ƒ1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) Fusie-comité „Groot Bever wijk". Donderdagavond werd in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg" een vergadering gehouden van het fusiecomité „Groot Beverwijk". De voorzitter de heer P. J. J. Haazevoet vèstigde er in zijn openingswoord de aan dacht op, dat de leden dezen avond over de vraag zouden moeten beslissen, of het comité al dan niet zou blijven voortbestaan. In het geval tot opheffing zou worden besloten, wordt daarmede uitdrukking gegeven aan de meening, dat het door 't comité beoogde doel bereikt is. Spr. gaf vervolgens een over zicht van de werkzaamheden, welke door het comité verricht zijn. Het comité werd uit de burgerij gevormd, vertegenwoordigd door de politieke en sociale organisaties, om het fusievraagstuk zoo mogelijk tot oplossing te brengen. Ook de officieele instanties verleenden mede werking en spr. herdacht in het bijzonder den steun, welken het comité mocht ontvangen van wijlen burgemeester Strick van Lin- schoten. De meerderheid van den ge meenteraad van Wijk aan Zee en Duin stond echter afwijzend tegen de pogingen van het comité. Toch werd het ijs gebroken .langza merhand werden de tegenstanders voorstan ders van de samenvoeging van beide gemeen ten. Eenige raadsleden van Wijk aan Zee en Duin hebben later het Comité „Groot Bever wijk" zelfs krachtig in zijn pogingen gesteund. Het_ voorstel van het bestuur, om het comité „Groot. Beverwijk" te doen voortbe staan werd met algemeene stemmen aange nomen. Vervolgens werd het bestuursvoorstel goed gekeurd, om de bijdrage in de gemaakte on kosten voor iedere aangesloten organisatie xp f 2.50 te bepalen. Enkele comitéleden dankten de leden van het dagelijksch bestuur voor de vele werk zaamheden welke zij in het belang van de zoozeer verlangde samenvoeging hebben ver richt. Zoodra omtrent den stand van zaken iets naders bekend is zal het comité opnieuw bij eenkomen FEESTAVOND DRANKBESTRIJDING. Donderdagavond hebben de R.K. Drank- .bestrijdingsve^eenigmgeii „Kr^isverbopd" en .Maihayereemgmg1''" haar jaarlijkschehféést-' avond in het K.S.A.-gebo.uw gehóuden, De .bij éénkomst, die zeer druk bezocht was, werd door de presidente van de Mariavereeniging mevr. A. C. TrompBertram met een pro- oagandistisch woord geopend. Door een aantal leden van de manlijke feugdórganisatie werd met veel succes de ook vroeger hier ter plaatse reeds opgevoerde klucht „De Onuitstaanbare" van Gerard Nielen voor het voetlicht gebracht. I IIILLINENDE KENNEMERS. De Kennemers spelen 'Zondag te Hillegom tegen Hillinen en wanneer haar overige te- eenstanders in deze afdeeling door te ver liezen of gelijk te spelen willen medewerken kunnen de Beverwijkers in de bloembollen streek het kampioenschap toehalen. De Kennemers beschikken over het vol gende elftal: Doel: Van Urk. Achter: Duivemans en Lindner. Midden: Effern, Dinkla en Gordijn. Vóór: Schipper, Horeman, Groot, Steeman, en Brethouwer. BEVERWIJK—WESTZAAN. De vierde klasser Beverwijk ontmoet Zon dag aan den Aagtendijk Westzaan en kan evenals de Kennemers het kampioenschap behalen, wanneer haar concurrente Uitgeest zoo vriendelijk wil zijn den uitwedstrijd te gen de Zilvermeeuwen te verliezen of gelijk te spelen. De roodbroeken komen uit met de volgende opstelling: Doel: Adrichem. Achter: Zoutman en J. Kuyer. Midden: Hoogewerf, van Amersfoort en W. Kuyer. Vóór: P. Markx. Th. Kuyer, A. Marckx, Teeling en Maanhout. WIJK AAN ZEE EN DUIN Jeugdig Wijk aan Duin voor het voetlicht. Een vroolijke ontspanningsavond. Voor een stampvolle zaal heeft „Jeugdig Wijk aan Duin" in het Vereenigingsgebouw aan de Verlengde Groenelaan een opvoering gegeven van het Duitsche blijspel „Onze Vrou wen" van G. von Moser en F. von Schönthan. De voorzitter, de heer B. Hagen, wees in zijn openingswoord op de dienende taak, welke de leden van „Jeugdig Wijk aan Duin" met deze jaarlijksche feestavonden beoogen. nl. den bloei van het vereenigingsleven. Dit is reeds de tiende maal, dat deze uitvoeringen worden gegeven ten bate van het vereenigingsgebouw. „Jeugdig Wijk aan Duin" had zich met de opvoering van het blijspel „Onze Vrouwen" geen gemakkelijke taak opgelegd. Deze blij spelen vereischen naast een goede typeering, bovendien een sterk aangezet tempo Meestal is dit laatste een nog moeilijker opgave dan het uitbeelden van de karakters. Toch heeft .Jeugdig Wijk aan Duin" er zich kranig door heen weten te slaan, al kon dan ook vijf be drijven lang het snelle tempo niet gehand haafd blijven. Van de groote bezetting zullen wij geen namen noemen. Allen deden hun uiterste best en zij gaven het beste dat ge geven kón worden. Natuurlijk was de eene rol beter bezet, dan cle andere, maar de geheele opvoering droeg in ieder geval het stempel van een gedegen voor bereiding. Het- publiek heeft zich kostelijk vermaakt. Het Kennemer Strijkje vulde de pauzes aan met entr'acte muziek. ZANDVOORT S. D. A. P. Hedenavond spx-eekt. de heer L. J. van Looi de uitgewezen Berlijnsche correspondexxt van „De Arbeiderspers" in gebouw Monopole. Spreker zal dan antwoox-d geven op de rede door Ir. A. A. Mussert voor dé N. S. B. ge houden. ZANDVOORTSCHE JONGERENKRING. Zaterdag 9 Februari spreekt de heer A. Paap in gebouw Brugstraat over het oxxder- wex-p. olie. ELECTR. SEINLAMPEN. Op den overweg van den trambaan bij de halte tol zijn thans roode waarschuwings- iampen geplaatst, die bij nadering van een tram automatisch worden ontstoken. Vooral van de zijde van de Kost verlorenstraat, waar het uitzicht in beide richtingen eenigszins be lemmerd wordt, zijn deze waarschuwings- lichten van het grootste belang. Ir. MUSSERT SPREEKT IN MONOPOLE. Donderdagavond sprak ir. A. A. Mussert in Monopole voor de N.S.B. Geen plaatsje was in de groote zaal onbezet. Zelfs op het tooneel had een 50-tal personen plaatsgenomen. Even na achten werden drie felle schijnwerpers op den ingang achter in de zaal gericht. De deur ging open, het commando: „Geeft acht!" klonk door de zaal en de algemeexxe leider wandel de door het middenpad naar het podium. Toen hij in het spreekgestoelte had plaats genomen klonk van alle kanten de gebruikelijke groet: Hou zee! Een tweede commando: „Staat plaats rust", geroezemoes van mexischen, die gingen zitten en dan begon de spreker van den avond met te zeggen, dat de N. S. Beweging drie jaar geleden begonnen was hét Neder landsche volk tot axidere gedachten te bren gen, hetgeen noodig was, indien het de kaxis om als volk te blijven bestaan wilde behouden. Ondanks alle tegenstand is het aantal leden van de N.S.B. thans reeds boven" de 30.000 gestegen. Nadat spreker uitvoerig uiteen gezet had waarom de N.S.B. nationalistisch en socialis tisch was. kwam spreker tot het stelsel. Voor op gesteld werd, dat het stelsel slechts bijzaak was en dat de geest, de wil van het volk om het goed te doen, hoofdzaak was. Gewezen werd op de fouten van Marxisme exx liberalisme. Ook de regeerixxgsixxaatregelen konden de goedkeuring van dexx spreker niet wegdragen. Alle regeeringsmaatregelen met elkaar konden geen verandering in den toe stand brengen. Slechts door eensgezind te bouwexi aan een xxieuwen staat, waarin eer lijke arbeid de grondslag van het bestaan zou zijn, kon er veranderixig komen. De bodem moest xxxeer intensief bewerkt worden, de in dustrie zou in de eerste plaats moetexi maken wat het Ned. volk noodig heeft. Pas daarna kon en moest gedacht worden aan export. Hierna vertelde spreker nog 't een exx axxder over den corporatieven staat, terwijl het laat ste gedeelte vaxx zijn rede de bewering inhield, dat bij de N.S.B. iedere religie vrij was. Er zou evenwel voor gezorgd worden, dat politiek en godsdienst streng gescheiden bleven. Na een pauze van een lialf uur, waarin gé- Je geilheid 'bes$oxT.d;.,.schX'if.telj|ik vragen... in' tè cl ién én', toe ant woor d cl e - de 'heer, Mussert de ge-' stelde vragen zeef uitvoering.' Ongeveer half 12 ging de vergadering, waarbij zich xioch in- noch buiten de zaal incidenten voordeden na het zingen van het Wilhelmus uiteen. LISSE DE HEER NOORLANDT NIET MEER HER KIESBAAR ALS RAADSLID. Naar wij vexnemen zal cle heer J. Noorlandt om gezondheidsredenen geen nieuwe candi- datuur voor dexi Gemeenteraad meer kunnen aanvaarden. Gedurende 8 jaren heeft de heer Noorlandt nu deel uitgemaakt van den Gemeenteraad, als afgevaardigde der A.-R. Part-ij. Het zal ongetwijfeld voor vele lezers een teleurstel ling zijn dit bericht te vernemen, doch waar zijn lichaamskrachten het niet toelaten onx het lidmaatschap van den Raad naar behoo ren te kunnen blijven waai-nenxen, zal men dit besluit weten te eerbiedigen. GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag om 2 uur kwam de ge meenteraad bijeen. Goedgekeurd werd de wijziging, dat voor „warmtemeters" welke als „tusschexxmeters" geplaatst moeten worden, óók meterhuur ver schuldigd is. De verordening houdende afwijkingen van de winkelsluitingswet moest opnieuw worden vastgesteld wegens opr- kingen door den minister van Economi. Zaken. De Prot. Raadsleden verklaarden zich tegen veiruiming van verkoop op Zondag. Voorstel B. en W. om toe te staan, onver lichte auto's te parkeeren op een afstand bin- neix 20 meter van de lantaarns met nacht- 'oranders, werd aangexxomen. In plaats van den heex* L. W. A. van Wichen die eervol ontslag krijgt als ambtenaar van den Burg. Stand, wegens benoeming in Bus- sum, wox-dt benoemd de heer J. H. M. Bulten, ambtenaar ter secretarie. De heer M. van der Linden kreeg op ver zoek eexwol ontslag als waagmeester, omrede dat hij niet accoord kan gaan met de verla ging van het salaris voor deze functie van f 50 op f 10 per jaar. In zijn plaats werd voor één jaax''aangesteld de heer J. B. M. Mer kers. Het Bxxrg. Armbestuur heeft een overeen komst getroffen met een Verz. Mij. tegen een iaaxlijksche premie omtrent verplegingskos- ten van verkeersslachtoffers, waarvaxx de helft op kosten van 't Burg. Armbestuur kwam tot nog toe. De goedkeuring van Ged. Staten was inge komen voor het steuxxplan voor noodlijdexide kweekers. Door Ged. Staten is goedgekeurd de sub sidie voor het Bijz. Voorbereidend Ondex-wijs. waardoor de subsidie dezelfde blijft als in 1934. De Gemeenteraadsverkiezing zal inplaats van Dondex-dag 13 Juni op Woensdag 12 Juxxi wordexi gehouden. SANTPOORT R.C. BREDERODE. Het programma voor a.s. Zoxxdag luidt: V.V.H. 2Brederodc 1 10 uur. Haarlem: 8Brederode 3 10 uur. Erederode jun.—R.C.H. jun. 12 uur. RIJWIELMERK GESTOLEN Een inwoner van Santpoort heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rij wiel merk, dat met eexx metalen kokertje om de stuurpen was bevestigd. De politie stelt een onderzoek in. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Gisteren vond in café De Weyman eexi openbare verkooping plaats van een woon huis met erf en grond aan den Hagelinger- weg no. 43. Koopers werden de heeren W. J. H. van Leuven en E. Pauletta voor f 3550. HAARLEMMERMEER PERSONALIA De heer C. v. d. Maarl, sinds eenige jaren werkzaam als tijdelijk kantoorbediende bij de P. T. T. te Hoofddorp, heeft thans als zoo danig een vaste aanstelling ontvangexx. DE AUTO WAS WEG! Donderdagavond kwam de heer van D. wo nende aaxx het Marktplein te Hoofddorp, na dat hij zijxx auto eenigen tijd op den weg voor zijn woning had geplaatst, tot de onaangena me ontdekking, dat zijn auto was verdwenen. Hederxmorgen is de vermiste wagen op den Vijfhuizerweg binnen deze gemeente terug- gevöxxden. Nader wordt onderzocht of aan diefstal of baldadigheid moet worden gedacht. HILLEGOM AUTO-DIEVEN AANGEHOUDEN. In Hillegom zijn gisteren twee mannen aan- gehoudexi die een auto hadden gestolen in Amsterdam. Die auto gebruikte ze om in Haar lem exx Leiden mee te snorren. Tenslotte was de bexxzine op en de dievexx zetten de auto ergexxs in Hillegonx neer, waarna ze zich tot depolitie wendden om onderdak. De politie kreeg echter lucht van diefstal en terugvinden van dé auto exx zij ondervroeg de' mannen. Toen bij hen het sleuteltje van den gestolen wagexx gevoxxdexx werd bekexxden ze exx zijn ze aaxx de justitie ixx Amsterdam over gegeven. VERKEERSONGELUK. Donderdagavond slipte een motorrijder uit Haarlem ter hoogte van de steenfabriek op de Leidschestraat exx reed het rijwielpad op, waar hij tegeix eexx evexxeexxs uit Haarlem afkoxxxs- tigexx wielrijder aanbotste. De beide mannen vielen en de spoedig ter plaatste zijnde dr. Versluys vreesde bij den wielrijder voor een rechterdijbeenbreuk. Beide rijwielexx waren erxxstxg beschadigd. ONTSLAG ONDERWIJZERES. Ingevolge de wet vaxx 10 Jaxxuari 1935 is door Burg. en Wethouders aan mevr. J. G. v. d. WalVennekool eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school tegen nader te bepalen datum. VERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sisterman ten overstaan van ïxotax-is D. Lodder den ver koop bij afslag plaats van: 1. Eexx woonhuis, Wilhelnxiixalaan xxo. 35 groot 2.83 A. exx iix bod staande op f 3900. Het perceel werd gemijnd door den heer S. J. Wit- teman q.q., alhier op f 200. 2. Eexx woonhuis, Wilhelmiixalaaxx no. 37, groot 1.30 A. en ixi bod staande op f 3700. Het perceel werd ïxiet genxijxxcl; kooper de heer H. N. Verdel q.q. te Haarlem. 3. Een woonhuis, Wilhelnxinalaan xxo. 39, groot 1.42 A. exx in bod staande op f 3700. Het De verschillende combinaties werden:' xxiet gemijnd. OVERVEEN KINDERWETTEN EN MEISJES BESCHERMING. Over bovengenoemd onderwerp sprak Don derdagavond Mi-, H. de Bie voor de Josephine Butlervereenigixxg in de aula vaxx het Kenxxe- nxer Lyceum. Mevr. KoolPierson, voorzitster van de Ver. tot behartigixxg vaxx de belangexx vaix jonge meisjes, leidde spreker in. wiens naam, zeide zij, onafscheidelijk is verbonden met de Kin derwetten. Zestig jai-en xxadat Josephixxe Butler haar beweging heeft gegrondvest in Gexxève, welke beweging later xxaar velerlei zijden is uitge groeid. wil spr. eexx lans brekexx voor kinder bescherming en wel speciaal voor meisjesbe scherming. In oxxzen benardexx tijd vaxx bezuiniging aaix den eenen kant en belangen der gemeenschap aan deix anderen kant dreigt de enkeling in !t gedrang te komexx. Ook wij hechten waarde aan de gemeen schap, zegt spr„ maar ook het individu heeft zijix groote beteekexxis. De behoefte aan bezuhxiging dreigt onx te slaan in levensangst, in bekrompen groeps egoïsme, dat baxxg is eexx offer te brexxgexx. Voor spr. is sympathieker het beeld vaxx dexx barmhartigexx Samaritaan, want de noodexx zijn vele en er moet geholpen worden. Wij levexx in een wereld, waarixx oxxtzettexxd veel geleden wordt. Wij wexxnen daaraan, maar mogen er niet aan wexxnen. De meisjesbescherming is slechts eexx heel klein stukje van dit onmetelijk terreixx. De wetten, die op deze materie betrekkixxg hebben zijn voortgekomen uit de Maatschap pij exx berusten op wat leeft in het rechtsbe wustzijn vaxx ons volk. Spr. besprak daarna het Réveil, de bewe ging van omstreeks 1850, welke Hoexxdexloo en Mettray geboren zag worden. O. G. Helderixxg begoxx met reddend werk voor ontslagen gevangenen en vele inrichtin gen voor de gevaar-löopende jeugd volgden, b.v. Bethel, Talitha, De Goede Herder, Oxxze Tuixx, St. Aloysius enz. Zoo werd het werk te groot exx werd het dixs kennelijk gemeenschapsplicht. In de jaren tusschen 1890 en 1900 kregen we dan ook den roep om de wettelijke regeling van deze nxaterie (Kinderwetten 1891). Nu werd mogelijk gemaakt, dat kinderexx onttrokken werden aan de oudexlijke nxacht exx ouders konden niet meer veel moeite en kostexx halverwege nutteloos maken. De oplossing de meisjes naar Zetten exxz. te sturen 'oieek xxiet afdoende exx zoo oixtstoixd de Pro Juventute Vereenigixxg, die de foutexx in eigen milieu wil corrigeerexx. Zij richtte zich vooral op de criminaliteit exx wel op de joixgens, omdat dit een gemakkelijk te onderkeixnexx symptoom is exx heeft veel goed werk gedaan. Zij leerde kennen het vrije patronaat. Hieraan is ixx 1921 eexx wettelijke groixdslag gegeven. De kixxderrechter doet zijn entree, de gezinsvoogdij of onder-toezichtstellixxg. met eexx civiei-rechterlijke procedure en nu wordt het mogelijk ook meisjes te helpen. Spr. vindt de gezinsvoogdij den besten vorm en heeft ixx zijn practijk prachtige resultateix gezien. Personen uit alle staxxden werken hieraaxi mede en spr. deed eexx beroep op de vele aan wezigen, dit mooie werk aan te pakken (applaus). Na de pauze werdexx verschillende vragen gesteld, welke door spr. werdexx beaxxtwoord. Mevr. Kool sloot de bijeenkoixxst met eexx hartelijk woord vaxx daxxk voor de heldere uit eenzetting.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10