OVERVEEN._ MODERNE WONINGEN Couden regen. 52e Jaargang No. 15836 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 8 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Februari. Een Gevraagd Onderzoek. In de Eerste Kamer heeft prof. Van Emb- aen gisteren in zeer felle bewoordingen uit gepakt tegen de internationale particuliere wapenindustrie, en op een Nederlandsche enquête aangedrongen. Hij is bij lange na de eerste niet, die dat doet. Hetzelfde is al maanden geleden gevraagd o.a. door de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede. In die vereeniging. en dus ook in zijn hoofdbestuur zijn menschen van- alle politieke richtingen vereenigd. In hun algemeene- vergadering werd het besluit, een enquête te vragen, met algemeene stemmen genomen. Dit is trou wens geen zaak, die iets met bepaalde poli tieke kleur te maken heer. Zelfs voorstan ders van een tot het uiterste opgevoerde be- wanening der volken zouden, als zij maar zelf buiten de particuliere wapenindustrie stonden, alle reden hebben zich tegen de on gebreidelde vrijheid en de internationale machinaties van deze concerns te verzetten Alleen voorstanders van struisvogelpolitiek kunnen er onverschillig tegenover staan. Menschen die zich maar liever niet druk maken, die van onaangename misstanden maar liever niet kennis nemen, die er zich afmaken met „nou ja, wat wil je er aan doen" en ,,'t is altijd zoo geweest".derge lijke menschen laat het koud. Maar wat hebben zij ooit verbeterd of tot stand ge bracht? Ik neem aan dat iedereen die over vol doende belangstelling en rechtvaardigheids gevoel beschikt met afschuw moet kennis genomen hebben van vele dingen, die in de enquête der commissie-Nye in Washington aan het licht gekomen zijn. Tijdens die en quête zijn vele landen genoemd. Ook het onze. en meermalen, in verband met hetgeen agenten der internationale wapenindustrie ln ons land of via ons land zouden hebben uitgespookt. Het ligt voor de hand dat wij een onderzoek naar die dingen instellen, en naar mogelijke andere dingen. Dat Nedei-land een klein land is, dat zelf maar weinig wa penindustrie bezit, doet niets ter zake. Dat Engeland, Frankrijk en Duitschland drin gender reden hebben tot het instellen van enquêtes doet ook niets terzake. Het betreft hier een volkomen georganiseerde interna tionale macht, die zich in de heele wereld doet gelden, die door het ontbreken van vol doende internationale rechtsregels en vol doende controle in schier onbegrensde vrij heid werkt, en die ten volle onthuld moet worden wil men haar activiteit kunnen be- heerschen. Met quaesties als eenzijdige ont wapening e.d. heeft deze zaak niets uit te staan. Totaal niets. Laat men zich niet laten misleiden. Deze zaak betreft de vraag, of de macht bij de regeeringen of bij een inter nationale groep oorlogsindustrieelen moet berusten. Welke macht? vraagt u. Ant woord: de macht over oorlog en vrede. Laat het ukoud dat thans de mogelijkheid be staat, dat een groep belanghebbenden door middel van intriges, omkooperij en het be zigen van die dagbladen, die haar eigendom zijn en waarvan zij de samenstellers als be taalde inktkoelies gebruikt, een oorlog zou kunnen verwekken? Miischien zoudt u een jaar geleden dit nog als fantastisch bestempeld hebben. Als u de bevindingen van de commissie-Nye gelezen hebt, en u het schandaal-Shearer herinnert, zult u dat woord niet meer kunnen bezigen. Het geldt hier een zeer werkelijk en zeer groot gevaar. Met volledige instemming citeer ik het volgende uit een artikel onder den titel „De internationale Dood" van den Duitscher Fritz Jaffé in het blad ..Die Tat" Jena) „Een mogelijkheid tot verbetering in dit opzicht ligt in de opvolging van den gezon den raad van de Amerikaansc-he enquête commissie, die aanbeval, dat ook andere lan den een soortgelijk onderzoek zouden instel len: en de regeering der Ver. Staten heeft besloten bij de andere landen aan te drin gen op het instellen van controle op de par ticuliere wapenindustrie en den wapenhan del. Staatscontrole is nog geen overneming door den staat, maar daarmede zou toch reeds veel zijn gewonnen. Zelfs een alge meen toegepaste nationalisatie zou vooreerst het oorlogsgevaar niet uit de wereld bannen. Een ding zou die algemeene controle ech ter toch wel tot gevolg hebben, namelijk, dat de staat zijn eigen verantwoordelijkheid duidelijk gevoelt. Daardoor zouden heel wat lichtschuwe manoeuvres, vele baatzuchtige pers-ophitserijen en menige onverantwoor delijke invloed onmogelijk worden gemaakt. Niet alle ont-brandbare stoffen, maar wel veel geheime en gevaarlijke lonten zouden dan ziin weggeruimd'. Dan zou duidelijk zijn, waar kruit en lood vandaan komen, en sta ten hebben meer verantwoordelijkheid dan trusts. Als dan toch lood en kruit gebruikt moeten worden, dan zetten staat en natie hun eer, bloed en bestaan op het spel. Zij kunnen in geen geval aan twee kanten ver dienen, .zooals de heeren van Vickers, Schnei- der-Creuzot en Dupont de Nemours". Het is zeer logisch dat ook in ons land om een enquête wordt gevraagd, en wij ver wachten dat die tot stand zal komen, R. P. CHINEESCHE TROEPEN OP ZOEK NAAR ZEEROOVERS HONKONG, 8 Februari (Reuter.) Chi- neesche troepen hebben een der zeeroovers, die het stoomschip „Tungshow" overvallen hebben, nabij de Biasbaai gevangen genomen. Men denkt binnen afzienbaren tijd ook de andere zeeroovers gevangen te kunnen ne men. TEMPERATUUR ONDER NUL? DAN KOLEN VAN KRUL. TEL. 23517-14106~ (Adv. Ingez. Med.) De snelle aanwas van Heemstede. Weer meer inwoners dan vóór de annexatie. Op een moment 400 huïïen in aanbouw. Heemstede is een der gemeenten die zich in een snellen aanwas van de bevolking mag verheugen. Toen in 1927 Haarlem een deel van Heemstede annexeerde daalde het aan tal inwoners van bijna 17000 tot 14000. Nu is het aantal Heemstedenaars gestegen tot ruim 17000, zoodat de achteruitgang in nog geen 8 jaar weer is ingehaald. Vooral verleden jaar zijn zeer veel huizen gebouwd. Op een moment waren er niet minder dan 400 in aanbouw. Geregeld von den de nieuwe perceelen koopers of huur ders. Den laatsten tijd is het. door het groo te aantal beschikbare perceelen. voor de bouwers wat moeilijker geworden voldoende gegadigden te vinden. Een gevolg daarvan is. dat de aanbouw van nieuwe huizen thans in iets langzamer tempo gaat. De goedkoope groente. Uitbreiding der distributie. Maatschappelijk Hulpbetoon schrijft ons: Sedert eenigen tijd is in deze gemeente een proef genomen met de distributie van goed koope groenten ten behoeve van steuntrekken de werkloozen. Nu deze proef, welke tot nu toe beperkt is gebleven tot de georganiseerde steuntrekkende werkloozen, goed heeft voldaan, zullen met ingang van Dinsdag 19 Februari a.s. de goed koope groenten eveneens verkrijgbaar worden gesteld voor de ongeorganiseerde steuntrek kende werkloozen en voor armlastigen. Beschikbaar worden gesteld de navolgende soorten groenten: Savoye kool; wortelen, roo- de kool, uien, bieten (ongekookt), koolrapen, en wel per gezinslid een half pond per dag, waarbij het totale gewicht, zoowel als het ge wicht van iedere soort groente, moet worden afgerond op halve kilogrammen. Een gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen, dan derhalve in een tijdvak van 7 dagen in totaal maximum betrekken: 7 x 7 x y2 pond is 24 1/2 pond, afgerend 12 K.G. De prijs, waartegen deze groenten worden verstrekt, bedraagt 3 cent per K.G. Zij die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen op vertoon van hun legitimatiekaart en tegen betaling van het verschuldigde bedrag de noodige bons verkrijgen, iederen Maandag van 912 en van 24 uur aan het stempel lokaal Ged. Oude Gracht, voor het eerst op Maandag 11 Februari a.s. Deze bons zijn geldig voor een 7-daags tijd vak, waarvan de aanvangsdatum achter op den bon staat aangegeven. De handelaar, bij wien de groenten moeten worden afgehaald, zal door middel van een nummer op de bons worden aangegeven. Het recht op de groenten, welke niet tijdig wor den afgehaald, vervalt en het gestorte bedrag wordt niet terugbetaald. 15 groentehandelaren zijn belast met de distributie van de goedkoope groenten. DE RIJWIELDIEFSTALLEN In de afgeloopen week zijn hier twaalf rij wielen gestolen. TE HUUR, vanaf 35.per maand. S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telef. 16373 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) De inhoud van het Uiver- rapport. Dr. Van der Maas aanvaardt geen verant woordelijkheid voor de gedane publicaties. Naar aanleiding van een bericht in het Vaderland betreffende den inhoud van het rapport van dr. Ir. H. J. van der Maas over de oorzaak van de ramp van de Uiver wordt van officieele zijde medegedeeld, dat ge noemde publicatie geheel voor rekening blijft van het blad en dat dr. Van dei- Maas voor het daarin vermelde geen enkele verantwoordelijkheid kan aanvaarden. Sluitingsuur van bloemen winkels. Tijdens de bloemententoonstelling. Van verschillende kanten blijkt, dat bloe menwinkeliers ook prijs stellen op eenige ver ruiming van de winkelsluiting. Het vele be zoek dat te Haarlem verwacht wordt tijdens de tentoonstelling te Heemstede, van bij uit stek bloemenvrienden, heeft de hoop geves tigd dat er ook wat drukte zal komen bij deze winkeliers. De Middenstands-Centrale zal dan ook, naar wij vernemen, aan het gemeentebe stuur adviseeren tenzij er bij de Midden stands Centrale bezwaren worden ingediend in den loop van den Zaterdag, ook de bloe menwinkels in de te vragen „verruiming" te doen üeelen. Simon heden te Parijs. Toch een gedachtenwisseling Flandin en Laval De „Petit Parisien" verwacht dat de Brit- sche minister van buitenlandsche zaken. Sir John Simon, die heden te Parijs arriveert, van de gelegenheid gebruik zal maken voor een bijeenkomst met minister-president Flandin en den Franschen minister van buitenland sche zaken. Laval. Het blad schrijft, dat de vertegenwoordigers van beide regeeringen, die juist te Londen een gemeenschappelijke ver klaring hebben gepubliceerd, daardoor ge legenheid zullen hebben de eerste indrukken uit te wisselen, die hun vertegenwoordigers te Berlijn hebben medegedeeld over de ont vangst van hun verklaring. „Geen verdere opmarsch der Japansche troepen." De stad Fenning in Japansch bezit. KWANTOEN, 8 Februari (Reuter) Het hoofdkwartier van het leger in Kwantoen deelt mee dat gisteren krachtens een op 2 Februari tusschen de Chineesche en Japan sche autoriteiten, na de regeling van het con flict in de provincie Tsjahar tot stand geko men overeenkomst troepen de stad Fenning en omgeving bezet hebben. In de stad waait de Japansche vlag. De overgave is geschïedi in samenwerking met de Chineesche en Japan sche autoriteiten. Het hoofdkwartier ver klaart verder dat er van een verdere op marsch der Japansche troepen thans geen sprake meer zal zijn. TELEVISIE IN DE HUISKAMER. In Engeland zal dit jaar nog de televisie op groote schaal worden toegepast. De door de BBC. verzorgde programma's zullen door tien ultra-kortcgolfzenders verspreid worden. Men neemt aan, dat binnen niet al te langen tijd 50 procent der bevolking de televisie-uitzendingen zal kunnen volgen. Hierboven een foto van het ontvangapparaat voor de huiskamer. (De ver zeker ingmaatschappij van het in Frankrijk uit een vliegtuig gevallen goudheeft aan de vin ders hiervan een belooning van 110.000 franken uitbetaald.) Brave Fransche dorpsbewoners Leven in een sprookjessfeer, Want een milde gouden regen Daalde op hun akker neer. Mogelijk dat zij eens droomden, (Zulk een droom wordt ieders deel) Van een ver en onbereikbaar Goudbeladen luchtkasteel. Het vloog hoog boven hun hoofden, In de nuchtre werklijkheid, Waarbij 't hun, in het voorbij gaan, Een verrassing heeft bereid. Als zoovele tooverstaven. Vielen gouden staven neer En de droom, die zij zich droomden. Werd bewaarheid voor een keer. Nimmer hadden zij van 't landje. Waarop zij zijn grootgebracht. En dan nog wel in den winter, Zulk een gouden oogst verwacht. En hoe 't heden vol van kommer Wezen mag voor mij en U, Deze brave Franschen juichen: 't Gouden tijdperk dat is nu! IJSBAAN TENNISPARK „BREDERODE". Hedenavond 7 uur geopend Inl. Telefoon 22398 en 12215 (Adv. Ingez. Med.) Het vliegtuigongeluk in Nederl.-Indië. Begrafenis van sergeant Wulms. BANDOENG, 8 Februari. (Aneta). Nadat aanvankelijk slechts schaarsche en minder volledige berichten omtrent de toedracht van het vliegtuigongeluk waren binnengekomen, blijkt het thans dat de verongelukte Curtiss- jager boven aan den rand van het ravijn is aangetroffen. Het toestel heeft eerst een boom geraakt, welke afknapte zoodat de onderste helft van den boom werd gespleten. Hierop sloeg het toestel tegen den bovenkant van het ravijn met de motor in den grond. De cockpit bleef intact. Wijlen segeant Wulms is vermoedelijk met het achterhoofd tegen de achterzijde van de cockpit geschoten, waarbij hij den hals heeft gebroken. Hedenmorgen had op de nieuwe begraaf plaats te Bandoeng onder zeer groote belang stelling de ter aarde bestelling plaats van den overleden wachtmeester-vlieger H. A. Wulms. Te zeven uur des morgens werd in de R. K. kerk een plechtige lijkdienst opgedragen, die bijgewoond werd o.a. door den Inspecteur voor de Luchtvaart, kolonel Berenschot, de Commandant van de Luchtvaartafdeeling, majoor Van Oyen. en vele anderen. Een groot aantal kransen dekte de baar: vele vereeni- gingen hadden bewijzen van deelneming ge zonden, terwijl deputaties bij de plechtighe den aanwezig waren. Aan de groeve werd het kerkelijk ceremo nieel verricht door den legeraalmoezenier Monseigneur Fleerakkers. De inspecteur voor de Luchtvaart, kolonel Berenschot, voerde het woord waarna majoor Van Oyen, namens de familie in Holland "?oor de belangstelling dankzegde. Vonnis tegen Rakosi. Vroegere medewerker van Bela Kun krijgt levenslange tuchthuisstraf. BOEDAPEST. 8 Febr. 1 Reuter). Hedenmor gen is vonnis geveld tegen den voormaligen communistischen volkscommissaris in de Hongaarsche radenregeering van Bela Kun. Mattias Rakosi. wegens hoogverraad, oproer, zeven en twintig-voudigen moord, mede plichtigheid aan zeventienvoudigen moord en herhaaldelijk vervalschen van geld werd hij veroordeeld tot levenslange tuchthuis straf Motordienst. Huldiging J. Rieff. Aan den heer J. Rieff, onderofficier bij de Schoolcompagnie van den Motordienst werd heden, Vrijdagmorgen het onderscheidings- teeken voor 24-jarigen dienst uitgereikt. Daar toe waren om 10 uur de officieren en onder officieren van het korps in de aula van de Ripperdakazerne vereenigd. De kapitein-adjudant las de oorkonde voor, waarna majoor van Loon het onderscheidings teeken op de borst van den jubilaris hechtte. Nadat de commandant den heer Rieff had toegesproken en hem namens de officieren de kleine draagmedaillle. had aangeboden, wer den allen in de gelegenheid gesteld den jubila ris te feliciteeren. Vervolgens werd de heer Rieff namens de onderofficieren toegesproken door den adj. O. O. Bakker waarbij den jubilaris een stof felijk huldeblijk werd aangeboden. In Amerika zijn processen aanhangig ge maakt tegen een aantal staalmaatschap- pijen. pag. 4 Het oordeel van MacDonald over de resulta ten van Londen. pag. 4 Japan en China zijn tot overeenstemming ge komen over de regeling van de Tsjahar- k west ie. pag. 4 De lawinen houden aan; men verwacht thans echter spoedig het einde. pag. 4 Bevestigd wordt, dat het Nederlandsche Saar- contingenl 16 Februari naar huis keert. pag. 4 Overschrijding der betalingscontingenten voor versche haring.v' pag. 4 Een bakkersstaking te Rotterdam dreigt. pag. 3 Prof. v. Embden heeft in de Eerste Kamer de particuliere wapenindustrie onder vuur ge nomen. pag. 3 Minister de Wilde zet de plannen inzake wij ziging der kieswet uiteen. pag. 3 Heemstede heeft reeds weer meer inwoners dan vóór de annexatie. pag. 1 Te Heemstede is de heer J. A. van Daalerï overleden. pag. 5 De distributie van goedkoope groente wordt uitgebreid. pag. 1 De tuindersvakbond L. T. 15. over de saneering in het bloembollenbedrijf. pag. 5 Opgravingen en herstel van de Romcinsche brug vair het oude slot te Heemstede? pag 2 Waarschijnlijk zal er in Mei een voetbalwed strijd tusschen Nederland en Engeland ge speeld worden. Dag. 11 De Brusselsche Zesdaagsehe is door Clrarlier- Deneef gewonnen. pag 11 Bekende Haarlemmers: de heer G. A. Drayer pag. 3 ARTIKELEN. ENZ R. P.: Een gevraagd onderzoek. pag- 1 J. B. Schuil: ,,'t Vrouwtje van Papa" door het ensemble Julia de Gruyter. pag. 5 K de Jong: Het lcdenconccrt van de afd. Haarlem der M. t. B. d. T. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 8 Voor de Jeugd. pag 9 en 10 (Adv. Ingez. Med.) Chautemps en Pressard niet schuldig geacht. Stavisky-commissie brengt weinig opheldering. PARIJS. 8 Febr. (Reuter). De parlemen taire commissie van onderzoek naar de zaak Stavisky heeft het onderzoek over den raad- selachtigen dood van den Raadsheer Prince beëindigd. In zijn eindverslagen wijst de rap porteur er op. dat de beschuldigingen die in verband met den dood van Prince tegen den oud-premier Chautemps en diens zwager, den onlangs overleden afgetreden Procureur der Republiek, Pressard waren geuit, moe ten worden afgewezen. Practisch is het noch aan de commissie van enquête, noch aan de politie gelukt, eenige opheldering in dit geval te brengen. De Leidsche Universiteit 360 jaar. Herdenking in het Academiegebouw. LEIDEN, 8 Februari. Heden is de 360ste verjaardag van de Leidsche Universiteit op de gebruikelijke wijze gevierd mot een plechtige bijeenkomst in het groot-auditorium van het Academiegebouw. De rector-magnificus, prof. dr. W. v. d. Woude, hield een rede. „Wij richten aldus spr. op dezen feestdag, door een zelfde gevoel van aan hankelijkheid aan deze Universiteit samen gebracht, onze gedachten eerst naar het ver leden. Met eerbied en dankbaarheid gedenken wij haar stichter, met trots haar roemrijk be staan en met geestdrift aanvaarden wij de taak die dat bestaan ons oplegt". Daarna sprak hij over zijn eigenlijk on derwerp: „Meetkunde en ruimteleer". Na de plechtigheid in de Academie hield de Senaat der Universiteit een receptie in huize Bruyns De eerste-jaars-studenten van het L.S.C. hielden een vaarjool, waarvoor veel belang stelling bestond. Hedenavond vereenigen de hoogleeeren zich aan een diner in huize Bruyns, waar het L.S.C. hun een serenade brengt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1