1 P Benauwd op de borst? WEEK-ABONNEMENTEN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 H A' A" R L E M'S DAGBLAD Tuindersvakbond L. T. B. Over de saneering in het bloembollenbedrijf. Donderdag werd alhier, in het gebouw St. Bavo, de algemeene jaarvergadering gehouden van den Diocesanen Tuindersvakbond van den R.K. Land- en Tuinbouwbond (L. T. B.). Na afdoening van eenige huishoudelijke za ken hield de heer H. A. van Tol te Loosduinen een inleiding over den Tuinbouw in Zuid- Holland beneden den Rijn. De heer W; de Groot, te Beverwijk, sprak over den tuinbouw in het middengewest van Noord-Holland. De saneering van het bloembollenvak De heer D. W. Lefeber, te Lisse, behandelde de bloembollensaneering. Spr. zeide, een zakelijke uiteenzetting te zul len geven. Allereerst van de reden, waarom het bloembollenbedrijf er toe gekomen is, re- geeringsbemoeiïng te aanvaarden: de nood drong. De Centrale heeft grooten steun ondervon den van bijna alle vakorganisaties. De onlangs door een noodlottig ongeluk omgekomen heer Van der Laan heeft ook zeer veel voor de sa neering gedaan. Spr. wijdde zeer waardeeren- de woorden aan de nagedachtenis van dezen sympathieken vakgenoot. Velen hebben gemeend, dat zij niet op ge lijke wijze werden behandeld als anderen, maar men vergete niet, dat de regelen alge meen moesten zijn. Men moet de genomen maatregelen dus niet van een te eng of te egoitstisch standpunt beoordeelen. Het vernie tigen van het surplus moet niet beschouwd worden als kapitaalvernietiging. Het goede van de vernietiging is, dat zij stabilisatie ten ge volge had. En wat de „ambtenarij" betreft, waarover ook geklaagd is: een correcte uitvoe ring der saneeringsmaatregelen is niet moge lijk zonder ambtenaren. Critiek blijkt natuurlijk altijd mogelijk, maar het eerste halfjaar is het moeilijkst ge weest. Tallooze brieven niet altijd even dui delijke en onnoemelijk veel quaesties moes ten door de Centrale worden behandeld. En verder moest met ongeschoold personeel wor den gewerkt. De plannen voor de. te beplanten oppervlak te in 1935 zijn nog niet geheel gereed. Bevoeg de instanties moeten nog nadere beslissingen nemen. Men hoopt te bereiken, dat de tulpen in één groep worden samengevat. Dank zij de regeringsmaatregelen zijn mll- üoenen guldens in het land gekomen en er is door voorkomen, dat in het buitenland maat regelen tegen ons werden genomen. Algeheele vrijheid van concurrentie is nu eenmaal thans in het bedrijf niet mogelijk. De L. T. B. heeft zich uitgesproken voor 1935 voor een te garandeeren minimumprijs voor het binnenland. Onze bloembollen worden op de buiten- landsche markt nog vrijwel geduld. Spreker bracht hulde aan de exporteurs, die het hunne hebben gedaan om onzen export te behou den. En „de regeering heeft beide oogen open voor de belangen van het exportbedrijf', heeft minister Colijn onlangs gezegd. Spr. achtte regeeringssteun noodig voor de uitvoering der saneeringsmaatregelen in het bloembollenbe drijf, tot instandhouding van het bedrijf. De exportbedrijven lijden onder den hoogen standaard van onze munt; de regeering, die den gouden standaard wil handhaven, steune dus die bedrijven. Bij het hierop volgende debat werd o.m. aangedrongen op wijziging der monetaire verhoudingen. Handhaving van den gouden standaard, werd voor het bedrijf nadeelig ge acht. Aangenomen werd ten slotte het voorstel van den Kring Bloembollenkweekers L. T. B.. er bij de Regeering op aan te dringen, de aan het bloembollenbedrijf opgelegde heffing ter betaling van de door de Regeering opgeno men bloembollen en van de uitvoering van de wet, van het bedrijf af te wentelen en ten laste te brengen van het Landbouw-Crisis- Fonds. Andere inleidingen Verder spraken nog de heer Joh. J. van dei- Meer te Roelofarendsveen over den Tuinbouw in Zuid-Holland boven den Rijn en de heer B. Machielse te Grootebroek over den tuin bouw in Noord-Noord-Holland. De zeer druk bezochte vergadering werd bij gewoond door de leden van de Tweede Ka mer; de heeren Jac. Groen 'die als voorzitter optrad). Van der Weyden, Van der Bildt en Stumpel. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE". Zaterdagmiddag organiseert- de vereeni- ging „De Haarlemsche Manége" een jacht- rit met middel-hindernissen, Deze worden geplaatst in de Van Haemstede Laan, in de duinen ten zuiden van den Bloemendaal- schen Zeeweg en op het Zandvoortsche strand tusschen het Noorderbad en het Ca sino. „DE ROOFVOGELS". Zaterdag 9 Februari organiseert de onder afdeeling der Ned. Filmproductie, de amuse mentsclub ..De Roofvogels" in café Dreef- zicht" ten bate van haar werkfonds een soirée-dansante. afgewisseld door cabaret, film e.d. O.m. optreden van den humoristi- schen goochelaar Prof. Ben Ali Li-bi! Eén der attracties is het optreden van een leeken- cabaret onder leiding van een conférencier. Verschillende bekende persoonlijkheden uit de Ned. Film- en amusementswereld zullen op den avond aanwezig zijn. Het concert der H. O. V. EVANGELISCHE BROEDER' GEMEENTE In de Broederkerk Parklaan 34 zal Maan dagavond 11 Februari Ds. G. Schmidt uit Dauba in Bohemen in de Duitsche taal over hel; werk der Broeders aldaar in de gemeente en in weeshuizen spreken en verder lichtbeel den vertoonen. Op dit werk der Broeders in het land van Johan Huss en Amos Comenius wordt de aandacht gevestigd. De toegang is vrij er worddt alleen een collecte voor dit liefdewerk gehouden. STADS-EVANGELISATIE Woensdag vergaderde de Stads-Evangelisa- tie in het gebouw Lange Heerenstraat 6, on der leiding van den heer J. F. Snoeks, gees telijk leider der afdeeling Haarlem. Besloten werd een driedaagsche Conferen tie te houden op 19, 20 en 21 Maart a.s. Op 2den Pinksterdag wordt een boottocht haar Gouda georganiseerd. Van Dinsdag. Rudolf Nel. Rudolf Nel komt Dinsdag 12 Februari zijn belangelooze medewerking bij de H. O. V. verleenen, in welk orkest hij als 14-jarige jongen als violist werkzaam was. Thans is hij een der allergrootste altviolisten der wereld. Het concert van Vittorio Brero concertmees ter van Toscanini, heeft nu vier weken la ter plaats. Rudolf Nel. thans 27 jaar, speelde als le solo altist en solist o.m. onder Toscanini, Furtwangler, Richard Strauss, Starain, Bruno Walter, Kleiber, Leo Blech en Elmendorff. Het is voor de H. O. V. te wenschen dat velen onzen oud-stadgenoot zullen gaan hooren. JUBILEUM JOH. VAN AKE. Donderdag herdacht de heer Joh. van Ake, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Sociëteit „Trou moet Blijcken waar hij thans de functie van „Knegt" ver vult. Donderdagmorgen ontving de jubilaris reeds vele blijken van belangstelling in den vorm van kaartjes, telegrammen, bloemstuk ken en cadeaux van familie, vrienden en ver- eenigingen, waaraan hij verbonden is. Des middags te 5 uur werd hij in de Socië teit ontvangen door den Prins der Sociëteit Mr. S. H. Vening Meinesz en daarna, in te genwoordigheid van zeerveel leden, toege sproken door deii Keizer, den heer J. P. de Josselin de Jong. Namens bestuur en leden bood de Keizer den heer van Ake een lees- lamp en een fraaien stoel aan De jubilaris dankte voor de waardeerende woorden en de geschenken. Des avonds maakten nog velen gebruik van de gelegenheid, den heer van Ake te zijnen huize te complimenteeren. PROPAGANDA-AVOND MEUW-ECONO- MISCHE GROEP. De nieuw-Economische groep zal een pro- paganda-bïjeenkomst houden op 13 Februari 1935 in een der zalen van de Sociëteit de Vereeniging aan den Zijlweg 1. De N.E.G. staat buiten alle partij-politiek. Haar doel is bepaalde wijzigingen in het fi- nancieele stelsel en het daaruit voortkomen de financieringsstelsel te bewerken, waaruit dan de vele andere zoo zeer gewenschte en door politiek gekleurde bewegingen op den voorgrond geschoven wenschen automatisch in vervulling zullen kunnen gaan. De door de N.E.G. voorgestane voorstellen zijn die van den ingenieur C H. Douglas, be kend geworden als de Sociaal-Crediet voor stellen. De door de N.E.G. beoogde maatregelen maken het volstrekt overbodig den een iets af te nemen om het den ander te kunnen geven, zij heffen de noodzaak voor het hef fen van exhorbit-ante belastingen op. terwijl zij den welstand, het levenspeil voor alle burgers verbeteren, door het verschaffen van een veel grootere koopkracht, zonder infla tie te veroorzaken. ARROND. RECHTBANK. Valsche liandteekening op een postwissel. Voor de rechtbank te Haarlem stond een 28-jarig Heemstedenaar terecht verdacht van valschheid in" geschrifte. Hij zou zich een postwissel, gericht aan een medebewoner van zijn huis, hebben toegeëigend en ondertee kend met den naam van den geadresseerde, zoodoende f 12.50 ontvangende op het post kan tooi*. De vader van den geadresseerde heeft zijn zoon een postwissel gezonden die niet in de goede handen kwam De beide bewoners van het huis gebruiken eenzelfde voordeur en brievenbus. Verdachte bleef ontkennen. De geadresseer de verklaarde op een vraag van den verdedi ger mi'. B. W. Stomps, nooit eenige oneer lijkheid gemerkt te hebben bij zijn .buur, en de omgang was altijd zeer goed. De deskundige, een leeraar uit Haarlem, heeft na onderzoekingen van de handteeke- ning op den postwissel en schrifturen van verdachte geconstateerd, dat het handschrift onbetwistbaar hetzelfde is op grond van zeer vele punten. De officier meende, dat het tenlastegeleg- de bewezen is en dat verdachte het feit ge pleegd heeft. Het strafregister van verd, is nog blank. De eisch luidde 6 maanden. Mi-. B. W. Stomps verklaarde één ding ge mist te hebben in het rapport van den des kundige: over het karakter van het hand schrift dat kloppen moet met het karakter van den schrijver staat er niets in. Mr. Stomps vraagt vrijspraak en pleit anders een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door le wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die laaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Thans slechts 65 ct. per flacon! (Adv. Ingez. Med.) J. A. van Daalen. Donderdagmorgen is te zijnen huize in Heemstede na een kortstondige ongesteldheid in den ouderdom van 51 jaar overleden de heer J. A. van Daalen, directeur van de Twentsche Bank te Haarlem. De heer Van Daalen werd te Harderwijk ge boren. Hij doorliep de H. B. S. te Amersfoort en kwam daarna in dienst bij de Twentsche Bank te Enschedé. Van daar werd hij over geplaatst naar het hoofdkantoor te Amster dam. Daarna heeft hij eenige jaren gewerkt bij de Twentsche Bank te Londen (B. W. Blij - denstein Co.) Hij kwam naar Nederland terug om directeur te worden van de Twent sche Bontweverij te Hengelo. Veertien jaar jeleden kwam de heer Van Daalen naar Haar lem. waar hij onder-directeur werd van de Haarlemsche Bankvereeniging, later Twent sche Bank. Ongeveer tien jaar geleden werd hij tot directeur benoemd. Verder is hij nog bestuurslid geweest van het departement Haarlem der Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandagmiddag half twee te Harderwijk. KYNOLOGENCLUB KENNEMERLAND. Bovengenoemde club houdt Donderdag avond 14 Februari in Café-Restaurant- Brink- mann een ledenvergadering. De agenda meldt oa. een verslag van het bestuur over de met het bestuur der Nederlandsehe Kennelclub „Cynophüia" gehouden besprekingen aan gaande een eventueele samensmelting, als door de algemeene vergadering van 26 No vember 1934 aan het bestuur opgedragen. Chr. Nationale Werkmansbond De heer A. Broen over „Kerk en Maatschappij". De afdeeling Haarlem van den Chr, Na- tionalen Werkmansbond hield Donderdag avond in het wijkgebouw van Ds. J. Waarden burg een propagandavergadering, waar als spreker de heer A. Broen, bondspropagandist, optrad en aan welken avond het Chr. Ge mengd Koor „Haarlem" onder leiding van den heer E. van Zoest medewerking verleende. Na in gebed te zijn voorgegaan opende de voorzitter, de heer J. van Daalen de verga dering en leidde den spreker in. Het koor zong hierna „O. kindeke klein' van J. S. Bach,"„Hymne aan den nacht" van Beethoven. Vervolgens sprak de heer Broen over het onderwerp: Kerk en Maatschappij. Hij wilds deze begrippen tegenover elkaar plaatsen en wel omdat- in en in dezen tijd het begrip kerk vastheid toeschrijft en in de maatschappij geen houvast ziet. Onder alle omstandighe den blijft de kerk dezelfde evenals haar taak. De maatschappij is steeds onderhevig aan de evolutie en deze is niet. te stuiten. Vooral waar thans de evolutie een nieuwen staatsvorm brengt heeft de kerk haar standpunt te be palen en haar onafhankelijkheid te handha ven. In dit verband haalde spr. eenige bui- tenlandsche voorbeelden aan en sprak de meening uit dat- de kerk nooit aan een staat met begrensden leeftijd dienstbaar ma: worden gemaakt. Spr. was van meening dat elk Christen zich zou verzetten tegen een staatsvorm die zou trachten de kerk te annexeeren. Hoe staat nu de Christelijke werkmansbon- der tegenover een onderdrukkenden staat? De kerk is, zoo zeide spr., de groote kracht waaruit het geestelijk leven van den mensch wordt gevoed. In de maatschappij viert op het oogenblik de vereenzelviging hoogtij. Als men den gemeenschapszin van alle volken den vrijen loop gaf kwam men dichter bij de waarheid van het Evangelie. Het is een eisch van den tijd dat de Christelijk-sociale mensch zijn houding bepaalt. Hij kan het individueele niet missen, doch hij moet de gemeenschap dienen- Deze houding vindt haar voorbeeld in Christus. Wanneer de kerk niet- zal worden onderworpen aan een staatsbelang doordat de Christen ervoor waakt, dan is een betere pe riode aangebroken. De heer Broen stelde de aanwezigen in de gelegenheid vragen te stellen. Het koor zong nog Psalm 122 van Sweelink en „Opstan ding" van Bach. SOC.-DEM. VROUWENCLUB. De excursie naar de tentoonstelling van goede en goedkoope voeding, die door het bestuur van de Soc.-Dem. Vrouwenclub in samenwerking met het bestuur van den Haarl. Bestuurdersbond georganiseerd wei;d. is een groot succes geworden. Te zeven uur Donderdagavond was het meer dan vol in het clubgebouw van de Oosterspeeltuinver- eeniging waar de tentoonstelling werd ge houden. En met belangstelling werd het ten toongestelde bezichtigd. De aanwezigen waren getuigen van een bak- en kookdemonstratie, gegeven door mej- Strengers van de R.-K. Huishoudschool. Mej. Strengers bakte drie-in-de-pan met kaas. en bereidde roode kool stamppot en bloedworst, waarvan alle aanwezigen hun aandeel kregen. Zij hield hierbij een aardig betoog en beantwoordde met groote bereid willigheid de vragen die haar gesteld werden. De voorzitter van den H.B.B. dankte mej. Strengers. De volgende week is Haarlem (Noord) aan de beurt UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling, gehouden in „t Nota rishuis" alhier, op Donderdagavond. Een woonhuis met erf en grond te Heem- sted aan de Lindenlaan no. 43 en een woon huis met- erf en grond te Heemstede aan de Lindenlaan no. 45. gecombineerd: Bouw- en Woningbureau Het Centrum f 7455. Een pakhuis en erf te Haarlem aan de Gea. Oude Gracht no. 25. J. H. F. W. Bud- denbaum q.q. f 5435. Een woonhuis, erf voor- en achtertuin met ingang door een poort te Haarlem aan de Abeelstraat no. 22. II. de Leeuw f 4610. Een huis, waarin beneden schilderswerk plaats te Haarlem aan de Jan de Braystraat no. 4. A. Hoogeveen q.q. f 6450. Een café met woonhuis te Haarlem aan de Wolstraat no. 20. S. de Jong q.q. f 6400. Een huis met afzonderlijk opgaande bo venwoning, erf, voor- en achtertuin te Haar lem aan de Bosch en Vaartstraat no. 15. H. Busscher q.q. f 7295. Een huis. erf en tuintje te Haarlem aan de Olivierstraat no. 18. G. J. Wilders f 2725. Het woonhuis en erf te Haarlem aan de Generaal Bothastraat no. 63. R. v. Wagen f 3120. Het huis en erf te Haarlem aan den Scho tersingel noè. 65. M. Fonville f 8200. De villa met erf en tuin te Haarlem aan de Johan de Wittlaan no. 7. F Wormsbecker f 14.500. Het winkel- en woonhuis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning, werkplaats en"erf te Haarlem aan de Keystraat no. 10 zwart en rood. hoek Zompelstra.t. Opgehouden f 6270. het¥ooneel: Ensemble Julia de Gruyter. 'T VROUWTJE VAN PAPA. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Ledenconcert van de Afd- Haarlem der M.t.B.d.T. Vasa Prihoda. VEREENIGING „GELOOF EN WETEN SCHAP". De N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging (directie Albert van Dalsum en A. Defresne) zal op Vrijdagavond 15 Februari voor de leden van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" in den Stadsschouwburg alhier opvoeren het stuk „Circus Knie", een circusgeschiedenis in vier bedrijven van Carl Zuckmayer. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn daar de bezorgers op Woensdag af rekenen. - DE ADMINISTRATIE. De faam van den fabelachtigen vedelaar Vasa Prihoda (spreek uit: „Psjioda") was reeds jaren in de meeste Europeesche landen gevestigd, alvorens zij Neerlands bodem be trad. Ik had van hem hooren vertellen als van 't non plus ultra op technisch gebied, een kenschetsing, die zijn beteekenis tamelijk wel uitdrukken en begrenzen zou. Een man die met zijn vasten begeleider ver over de honderd concerten in een seizoen afwerkt wat ongetwijfeld een respectabel karwei is, en die overal stormen van jubel verwekt, wat hem niet meer kan deren. We hebben beiden nu in levenden lijve voor ons gezien en gehoord en we hebben kunnen waarnemen dat beiden 't goed maken en goed doen ook en dat Prihoda's reputatie ge grond is. We hebben dat vooral beseft door zijn voordracht van Paganini's Concert m D gr. T„ dat eigenlijk een vrij onbeteekenend muziekstuk is en een vertolker als Prihoda noodig heeft om althans amusant te worden. Dat werd het dan ook. De staccato-dubbel- tertsen en de dubbelflageoletten, de stratos- ferische accoorden, glijbaantjes en Romein- sche kaarsen vormden vooral in de cadens een schitterend vuurwerk, zóó dat ik na af loop onwillekeurig het Wien Neerlandsch Bloed verwachtte: in stee daarvan kwam een teleurstellend toetje, maar daarop volgde het Ronde du Lutin van Bazzini, die zelf inder tijd als uitzonderlijk virtuoos bekend stond en toen waren de voetzoekers en vuurpijlen en zonnetjes en vierenzestigklappers en flui tende telegrafen weer niet te tellen. Vier zelfde fiezen en vier zelfde ees op vier snaren kleinigheid! Pizzicati met alle vingers kleinigheid! Alles waar een ander zijn vin gers op breekt is kleinigheid voor dezen Tsjechischen pyrotechnicus, maar zijn kunst ise koudvuur als de Japansche sterretjes: men kan er alleen zijn vingers aan branden als men er aan durft te komen, maar men kan er zich niet bij verwarmen. Dat konden we ook niet bij de Romance van Tchaikowsky, die hij als extranummer vóór het concert van Paganini speelde en waarin hij door zonder linge, eigenlijk averechtsche nuanceefing har monicavisioenen opwekte. In Paganini. Bazzini en andere Frazzini'S ligt Prihoda's kracht. Van zijn voordracht van klassieke werken had ik niet veel goeds ver nomen. en toch. of misschien luist dienten gevolge viel die mee. Zijn vertolking van VI- tali's Chaconne was uit een violistisch oog. ount bewonderenswaardig maar ook als mu zikale praestatie te genieten: Bach's Grave en Fuga in a ki. t. gaf hij nu wel niet monu mentaal, maar toch vrij van storende wille keurigheden. En in elk geval was de vol maakte technische beheersching een be langrijke en weldadige factor. Deze factor kon echter de voordracht van Beethoven's Kreutser-sonate niet redden van den schijn van oppervlakkigheid. Het ging er alles zoo koud en onverschillig toe: in het' zangthema van het eerste Presto in het An dante con Variazioni. in de Finale. Ik heb in stilte den pianist Otto Graef, die dat alles zóó en in die opgedreven tempi mee moest doen beklaagd.. De man heeft- echter geen oogenblik gefaald: hij speelde deze sonate en alle andere kiavierpartijen voortreffelijk en het samenspel sloot natuurlijk volkomen. We hebben eens een artist gezien, die op zijn rug liggende, met zijn voeten met ballen en vaatjes jongleerde. Ook dat was zeer kun stig en amusant en verwekte een kolossalen bijval. Er is veel aanleg en jarenlange studie voor noodig. Voor het spel van Prihoda ook. K. DE JONG. Een mijner kennissen, die in het gelukkig bezit is van vier spruiten tusschen 10 en 16 jaar, vertelde mij onlangs, dat hij zijn lees portefeuille na ontvangst altijd inspecteert, cm er de tijdschriften, welke hij jrninder ge schikt acht voor jonge oogen uit te halen en in zijn schrijflessenaar op te bergen. ..'t Vrouwtje van Papa", het blijspel van Louis Verneuil, dat- het ensemble van Julia de Gruyter hier gisteravond in den Schouwburg aan den Jansweg heeft gespeeld, zou zeker in den schrijflessenaar van mijn kennis verdwij nen als „ongeschikt voor jonge oogen" en ik vrees zelfs, dat Haarlem's Dagblad denzelfden weg zou gaan, wanneer ik hier de geschiede nis van dit vrouwtjt vertelde En omdat wij de reputatie hebben van een net blad. niet waar, wil ik dit voor geen geld riskeeren. Wie "t Vrouwtje van Papa in haar relaties tot den 48-jarigen papa en den 25-jarigen zoon wil leeren kennen, moet Zondagavond maar naar den Schouwburg Jansweg gaan. waar zij dan voor de tweede maal verschijnt. De kin deren moeten dien avond dan maar rustig thuis kienen of zwarte Pieten. Louis Verneuil, die zijn carrière als too- neelschrijver begonnen is met zwaar dramati sche stukken voor zijn grootmoeder, Sara Bern hardt. te schrijven, is na den dood van de be roemde diva een wel heel andere richting uitgegaan en schrijft nu stukken even licht en vr ooi ijk, als ze vroeger zwaar en treurig waren Hij schudt meestal in vereeniging met zijn vriend George Berr de blijspelen zoo maar uit zijn mouw en blijft in dit opzicht niet veel bij Sacha Guitry ten achter. Voor zoo'n boulevard-blijspel als 't Vrouwtje van Papa draait hij nauwelijks zijn hand om. De Franschen weten zulke pikante gevalle tjes met een zekere losbandige zwier, luchtig en licht op het tooneel te brengen en wat bij een Duitsch auteur al gauw scabreus zou wor den. blijft bij zoo'n Parijzenaar een amusant petit riën. Dat is het geheim van de Fransche keuken. Ik zou niet durven beweren, dat Julia de Gruyter de aangewezen actrice is om zoo'n jong, ondeugend Fransch vrouwtje van 25 jaar te spelen, evenmin als dat Rien van Noppen een jeune premier is. zooals wij dien in een Fransche voorstelling zouden mogen verwachten. Maar Julia de Gruyter trachtte wel zoo licht mogelijk te spelen en zij toonde evenals de andere leden van haar ensemble de waarde van de woorden: „glissez! glissez! n' appuyez pas!" te kennen. Zij speelde Jacqueline al was het getransformeerd tot een Vlaamsch-Hollandsch vrouwtje leven dig en amusant. Rien van Noppen was wat zwaarder en logger in zijn spel en maakte het zich wel wat erg gemakkelijk door aldoor met zijn handen in zijn zakken te spelen. Constant van Kerckhoven was de 'papa en hij was zoo bewegelijk en druk, dat hij een Franschman had kunnen zijn. Van Kerck hoven haalt elke rol naar zich toe en doet nooit veel moeite om te typeeren. Maar hij heeft een opgewekte wijze van spelen en weet het tooneel te vullen, al maakt hij met zijn nasaal stemgeluid het ons niet altijd gemak kelijk den tekst te volgen. Her. meest Fransch was Elias van Praag, die den maïtre d'hotel fijn-geestig en amusant speelde. Ferd. Sterneberg maakte niet bepaald den indruk van een Don Juan. Cisca Harnis was een appetijtelijk Fransch vrouwtje, Betty Grit—Vink een aardig kamermeisje. Het publiek amuseerde zich best bij deze voorstelling, die reeds de 109de van dit blij spel was en ik vermoed, dat Zondag velen dit lichtzinnige Vrouwtje van Papa nog zullen gaan zien. J. B. SCHUIL. I GEOPEND VAM 10 V.H.- 5 M.M. IN VAM 8 H M.-10 H SLUITING ZONDAG 10 FEBR. 5 (Adv. Ingez. Med.) VERKEER OP DEN SP A ARN D AMMERD IJ K B. en W. van Haarlem hebben bepaald dat het verkeer, komende uit de richting van de voormalige gemeente Spaarndam van West naar Oost over het weggedeelte van den Spaarndammerdijk t.w. de houten klapbrug over de „Groote Sluis" aldaar met gedeelten van genoemden dijk, ter lengte van 10 M'„ ter weerszijden van bedoelde brug, voorrang heeft boven het verkeer komende uit de te gengestelde richting. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt ons plaatsing van het volgende: De Officier van Justitie te Rotterdam ver zoekt bij herhaling allen, die ter verkrij ging van een crediet geld hebben afgedragen of gezonden aan de Onderlinge Spaarinstel- ling, de Spaar- en Credietverzekering „Eigen Hulp", of de Vereenigde Spaar-Credietbank, alle te Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoedigste te wenden tot de politie van hun woonplaats, het geven van inlich tingen. Ook kan men zich daartoe rechtstreeks schriftelijk wenden tot den rechïer-commis- saris te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9