Hei BefauqtijksU MODERNE WONINGEN Telefonitis. ONZE GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING. 52e 'Jaaj-gang No. 15837 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Zaterdag 9 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. YV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTSëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Prof. Aalberse over de ordeningsgedachte. Rede voor den Partijraad. r „Ordening moet onder overheidscontrole staan." In de heden gehouden 15de vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij te Utrecht heeft de voorzitter van de Roomsch- Katholieke Tweede Kamerfractie, Prof. Mr. Aalberse een rede gehouden over het onder werp: „De ordeningsgedachte". Prof. Aalberse be gon met er op te wij zen, dat de tegen woordige crisis geen gewone crisis waarbij na enkele jaren herstel volgt. •Thans heerscht een soort van economi sche aardbeving met groote grondverschui vingen, waarvan een blijvend veranderde structuur het gevolg is. Door protectie, autarkie en nationa lisme is het vrije wereldverkeer, op individu- eelen grondslag, omgezet in een sterk belem merd ruilverkeer tusschen afgesloten nationale volkshuishoudingen. Nationaal en internatio naal moeten wij ons aan den nieuwen toe stand aanpassen. Als maatschappelijk ideaal aldus Prof. Aalberse stond ons altijd voor oogen een geordende samenleving van individuen,die van nature tot samenleving en dus tot samen werking bestemd zijn. Een dergelijke ordening is de Christelijke staats- en maatschappij- rechtvaardigheid èn naastenliefde. Wat nu betreft de practijk van deze orde ning: voor het heden moet, voor zoo ver de bestaande organisaties onmachtig zijn, de staat zelf van boven af de ordening ter hand nemen. Dit is reeds gebeurd bijv. dooi de instelling der crisis-centrales. In interna tionaal opzicht moet een actieve handelspo litiek worden gevoerd: de export moet be vorderd worden. Er moet plaats zijn voor con- tingenteering en tariefsverhoogïng. Voor het blijvend-toekomstige moet reeds thans gezorgd worden voor aansporing stuwing van het maatschappelijke leven om tot ordening tekomen. Vervolgens moet er een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie komen, met verordenende bevoegdheid en onder toe zicht van de overheid. De overheid had dat reeds eerder moeten doen, aldus spr. Er waren trusts, kartels concerns ontstaan, een vrijwillige ordening methet gevolg, dat het groepsegoisme onge breideld werken kon. De ordening moet staan onder controle van de overheid, die moet kunnen ingrijpen voor de handhaving van het algemeen welzijn. Uit de genoemde bedrijfsorganisaties moet echter voortkomen de nationale economische raad, het algemeen regelend lichaam, dat het zich uitleven van groepsegoisme kan tegen gaan. De aldus georganiseerde volkshuishouding regele ook de internationale economische ver houdingen, hier echter met directe medewer king van den staat, omdat de handelspolitiek nauw samenhangt met de te voeren algemeen buitenlandsch beleid. Dit stelsel heeft niets van socialisme, want het privaat bezit der productiemiddelen blijft gehandhaafd, terwijl de bedrijfsorganisatie patroons en arbeiders omvat. PERSONALIA. Tot ambtenaar op de secretarie te Nieuwer- Amstel is benoemd de heer A. M. Post, thans werkzaam aan de Prov. Griffie te Haarlem. Basculebrug voor Zwolle. Door Figee, Haarlem, gemaakt. Bij de Haarlemsche Machinefabriek v.h gebr. Figee is een brug gebouwd voor het Bruggenbureau van den Rijkswaterstaat. In Juni van verleden jaar heeft de fabriek de opdracht gekregen en in vrij korten tijd heeft men zich daarvan dus gekweten. De brug is bestemd voor den verbindings weg ZwolleKaterveer, die tot nu toe ge broken wordt door een smalle draaibrug. De verbindingsweg is voor een deel verlegd, zoo dat er minder bochten in zitten. Tevens wordt deze nieuwe brug gelegd, een eindje terzijde en in plaats van de draaibrug. De nieuwe brug is een basculebrug, het be wegend gedeelte heeft een lengte van 26 M. Het rij vlak is 12 M. breed, waarnaast aan weerszijden trottoirs tevens fietspaden van 2.20 M. breedte worden aangebracht>De onderkant van de brug ligt 4 M. boven het water, zoodat de meeste schepen er onder door kunnen en de brug dus niet dikwijls om hooggedraaid hoeft te worden. In het onder gedeelte komt 180 ton ballast, het gewicht van de complete brug is 365 ton. Het ligt in de bedoeling om volgenden Za terdag en Zondag de scheepvaart ter plaatse te stremmen om de brug te kunnen leggen. Twee drijvende bokken uit Zwijndrecht- en Rotterdam zullen daar de brug op de goede hoogte stellen. Er bestond kans, dat heden (Zaterdag) mid dag de brug, die op een der grootste dek schuiten van Nederland ligt, naar Zwolle zou worden getransporteerd, waarschijnlijk over ae Zuiderzee. Naar wij nader vernemen zal de versleeping hedenmiddag om 4 uur plaats vinden. TE HUUR, vanaf 35.per maand. S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telef. 16373 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Het Saneeringsplan 1935 voor het bloembollenvak. Besprekingen met den Regeerings- commissaris voor de Sierteelt. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembol lencultuur: Reeds eenigen tijd geleden had het Hoofd bestuur verzocht door den Minister van Eco nomische Zaken in gehoor te worden ontvan gen ten einde vermindering va nde heffingen te bepleiten, die volgens het thans geldende saneeringsplan aan de bloembollenkweekers en exporteurs zijn opgelegd. Dit gehoor is tot nu toe niet verleend, maar. als uitvloeisel van dit verzoek, heeft de Re- geeringscommissaris van de Sierteelt, de heer Valstar, Zaterdag 2 Februari de voorzitters van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, van den Bond van Bloembol lenhandelaren en het Hollandsch Bloembol- lenkweekersgenootschap, alsmede een verte genwoordiger van den L.T.B. tot een bespre king van het saneeringsplan 1935 uitgenoodigd, waarbij ook de leden van het dagelijksch be stuur der Sierteeltcentrale aanwezig waren. Ofschoon van het in deze besloten bijeen komst besprokene geen verslag kan worden gegeven, deelt het Weekblad mede, dat de voorzitter der vereeniging bij die gelegenheid met nadruk is opgekomen voor een aanzien lijke vermindering van de met Mei a.s. te be talen heffingen over het jaar 1934 en ook een overeenkomstige vermindering voor het jaar 1935 '36 heeft bepleit, dat hij voorts het ver zoek van het Hoofdbestuur, waarin betoogd wordt dat de trekkers niet buiten de regeling kunnen blijven, in herinnering heeft gebracht verder de samenvoeging van alle tulpen in één groep heeft aanbevolen en ten slotte de wenschelijkheid heeft betoogd van samen smelting van de Kringen I en II, behoudens enkele uitzonderingen met betrekking tot de overdracht van teeltbewijzen. Ten aanzien van de eventueele uitbreiding van de teelt van Narcissen in verband met de aanstaande openstelling Van Amerika, beval de voorzitter een nauwgezet overleg aan over dit moeilijke vraagstuk, waarover in vakkrin gen geen eenparige meening bleek te bestaan, en vooral de maatregel zóó vast te stellen, dat de overbrenging der Narcissenteelt naar En geland voorkomen wordt. De Regeeringscommissaris heeft verklaard, dat een uitvoerig rapport van het besprokene aan den Minister zou worden voorgelegd. Aanrijding op den Rijks straatweg. Twee zeer ernstig gewonden. Hedenmorgen pl.m. half 9 heeft op den Rijksstraatweg, op den hoek van den Osdor- perweg alhier een ernstig ongeluk pflaats ge had. Uit de richting Amsterdam naderde een met groente geladen vrachtauto van den heer Spijker, uit Osdorp. Deze wilde den Osdorper- weg oprijden; hij werd achterop gereden door een motorrijwiel, bestuurd door den heer J. F. Goldschmeding, met als duo-passagier den heer F. A. De Boer, beiden wonende te Am sterdam. De motorrijder trachtte de vracht auto te ontwijken, doch reed er tegen op. De beide motorrijders kwamen hierbij op den straatweg terecht en werden zeer ernstig ge wond. In zorgwekkenden toestand zijn zij naar een der ziekenhuizen te Amsterdam overgebracht. Omtrent de juiste toedracht stelt de Am- sterdamsche politie een uitgebreid onder zoek in. Wij vernemen, dat de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Klever laan heden Zaterdag niet geopend zullen worden. Ditzelfde is ook het geval met de banen van de ijsclub „Nova Zembla" te Spaarn- dam. Ook de banen van de ijsclub ..St. Moritz"' aan de Amsterdamsche Vaart zouden heden bij daglicht nog niet geopend worden Over de avonduren is echter nog geen besluit ge nomen. De ijsbanen op het ondergeloopen land aan de Liede te Haarlemmerlïede worden heden middag geopend. Suikeraanplant vastgesteld? Zou op 455.000 ton zijn bepaald. Naar het Ned. Indisch dagblad „Mataram" uit betrouwbare bron verneemt, stemde de regeering er in toe, dat de komende suiker- aanplant op 455.000 ton zal worden vastge steld. Een voorstel in dien geest is aan de re geering in Nederland voorgelegd. Een beslis sing kan binnen enkele dagen worden ver wacht. De conferentie tusschen suikerbelangheb benden en de regeering dreigde een oogenblik mis te loopen, aangezien de H. V. A., welke maatschappij het vorig jaar besloot voor oogst 1936 geen aanplant in den grond te brengen, te elfder ure een aanvraag indiende voor 73.000 ton. Na een bespreking werd deze aanvraag tot 52.000 ton teruggebracht, terwijl voor de resteerende ondernemingen de aanvrage be snoeid werd. Men verwacht dat ruim 30 fabrieken voor oogst 1936 een aanplant in den grond zullen brengen. „ZWARTE ZEE" ZAL „VALVERDA" SLEEPEN. Zooals men weet, is het Engelsche motor tankschip „Valverda", nadat het verscheidene dagen in den Atlantischen Oceaan-in brand had gestaan, ten slotte door den Engelschen kruiser „Frobisher" naar Bermuda gesleept. Ds Nederlandsche motorsleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit Co's. Int. Sleepdienst zal thans het beschadigde schip, dat nog 14.000 ton lading aan boord heeft, naar Hamburg sleepen. SCHAATSENRIJDEN. DE BANEN TE HAARLEM. Marinebasis op Hawai. Amerika's defensieplannen kosten 408 millioen dollar. WASHINGTON. 9 Febr. (Reuter). In een geheime vergadering met de mili taire chefs heeft de militaire senaatscom missie het plan besproken om op Hawai een marinebasis in te richten waarvan de kos ten elf millioen dollar zouden bedragen. Er worden verschillende plannen tot verster king der kustverdediging besproken, alsmede de plannen tot motoriseering van het leger en moderniseering der bewapening. Deze plannen zullen, te zamen met het plan van de vlootbasis op Hawai, in één enkel plan worden samengebracht waarmede een be drag yan 408 millioen dollar gemoeid zal zijn. IJSBAAN TENNISPARK „BREDERODE". Bij' doorgaand vriezend weer heden avond en morgen den geheelen dag GEOPEND. Toegang 40 ct. Inl.Telefoon 22398. (Adv. Ingez. Med.) Flora 1935 - Heemstede. Rondvluchten boven het terrein. (In Januari 1935 bedroeg het aantal uitgaande interlocale tele fonische gesprekken uit Amster dam 242.434 tegen 191.685 in Januari 1934.) Wat zegt u van zoo'n statistiek. Die stijging is niet onbelangrijk, De telefoon gaat met muziek, 't Bedrijf wordt steeds nog meer omvangrijk. Wat ook in dezen droeven tijd. Mag achteruitgaan of verzaken. Er komt steeds meer praatvaardigheid In telefonisch praatjesmaken. Het sprekende bewijs is daar, Waarbij wij nu maar hopen zullen, Dat al die praatjes bij elkaar, Ook af en toe wat gaatjes vullen. En hoopiijk hebben wij het mis, Als wij hieruit besluiten zouden, Dat enkel de bedoeling is, Aan 't lijntje en aan den praat te houden. P. GASUS. Het proces over de Haarlemsche havengelden. B. en W. stellen voor in cassatie te gaan. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat het gerechtshof te Amsterdam de gemeente Haarlem in het ongelijk heeft gesteld in het bekende proces over de havengelden. De N.V. Aannemersbedrijf v.h. firma T. den Breejen van den Hout te Berg en Dal (gemeente Groesbeek) had het recht der gemeente be twist voor haar zandzuigers die in de Mooie Nel kwamen, havengeld te eischen. Het gaat hier om een belangrijk bedrag. B. en W. stellen thans aan den raad voor van dit vonnis in cassatie te gaan. Overtreding van de Vuurwapenwet. Amsterdamsche politie arresteert twee personen. De heer Otto de Vries, de nieuwe voorzitter der technische commissie van den Kon. Ned. Voetbal Bond. Gedurende de Internationale Bloementen toonstelling Flora 1935 te Heemstede zal de K. L. M dagelijks van Schiphol af passagiers- vluchten organiseeren boven het tentoonstel lingsterrein, Haarlem en de bollenvelden, zoo wel overdag als 's avonds. Een busdienst tus schen Flora en Schiphol zal worden onder houden ten gerieve van hen, die zulk een vlucht willen maken of gemaakt hebben. Zoo als we reeds meldden is een Verkeershuis op het Tentoonstellingsterrein aanwezig, waar gevestigd zijn de V. V. V. van Haarlem en Heemstede, de Kon. Ned. Luchtvaartmaat schappij voor Nederland en koloniën, de Ned. Spoorwegen met de Stoomvaartmaatschappij Zeeland en de Kon. Ned. Automobielclub Het is niet de bedoeling van het Comité een lunapark of kermis op te richten, juist om de verheffende gedachten, de schoonheid en liefelijkheid van de bloeiende bloemen niet te verstoren. Wel zal een nationaal concours plaats hebben in de midden op het weideveld opgerichte muziektent op de Zondagen 28 April, 5, 12 en 19 Mei ter gelegenheid van het 35 jarig bestaan van de Johez-harmonie te Haarlem, waaraan meer dan 40 muziekkorp sen uit het heele land zulllen deelnemen. In het Volendamsch Bierrestaurant zal een Volendamsche kapel optreden, in het groote restaurant een strijkje, en voorts zullen eiken Zaterdag- en Zondagmiddag in de muziek koepel op de weide concerten gegeven worden door een der volgende muziekcorpsenAals meer's Fanfarecorps, Aalsmeer; Aalsmeers Harmonie, Aalsmeer; Harmonie Crescendo, Haarlem; Harmonie Eensgezindheid, Heem stede; Heemsteedsch Fanfarecorps Excelsior, Heemstede; Johez Harmonie, Haarlem; Jo- hez Jeugdharmonie, Haarlem; RK. Harmonie „St. Michael", Heemstede; Tramfanfare, Haarlem. Geen kermisvermakelijkheden te Haarlem. Eenigen tijd geleden deelden wij mede. dat door exploitanten van kermisvermakelijkhe den pogingen in het werk werden gesteld om toestemming te verkrijgen, gedurende de feestweek, welke tijdens de bloemententoon stelling te Heemstede en te Haarlem zal wor den gehouden, eenige kermisvermakelijkhe den te exploiteeren. Wij vernamen thans, dat hiervoor geen ver gunning gegeven zal worden. AMSTERDAM, 9 F-ebr. (V.D.) .De po litie heeft in het kringhuis van de Nationaal- Socialistische Beweging aan de Kerkstraat twee personen aangehouden, die daar een ze vental revolvers te koop hadden aangeboden. Tegen het tweetal is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de vuurwapen- wet. De beroemde Duitsclie schilder prof. Max Lie- bcrmann is Vrijdag overleden. pag. 4 Italië maakt voorbehoud voor de onderteeke- ning van het luchtpact. pag. 4 Te Weenen zijn een groot aantal arrestaties verricht. pag. 4 De malaria-epidemie op Ceylon eischte tot- nutoe 30.000 dooden. pag. 4 De Horecaf wil een prijsregeling maken. pag. 3 Totale verarming in de mijnstreek dx-eigt. pag. 3 Bioscoopbond wil vestiging van nieuwe bedrij ven aan banden leggen. pag. 3 Minister Colijn en minister Oud verdedigden het regeeringsbeleid in de Eei'ste Kamer. pag. 3 Het Saneeringsplan 1935 voor het bloembol lenvak. pag. 1 Ernstig ongeluk op den Rijksstraatweg. pag. 1 Heemstede krijgt een mooi waixdelpad. pag. 5 De pensionneering van oud-wethouders van Haarlem. pag. 5 Prof. Aalberse over de ordeningsgedachte. pag. 1 De wedstrijden van den Haarlemsclien korf- 'balbond zijn uitgesteld. pag. 2 Bioscopen pag. 9 Puzzlerubriek pag. 5 Ontmoetingen eix gesprekken: „De Chef de bureau". pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 2 Bekende Haarlemmers: de heer J. P. de Klerk pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londcnschen correspondent: In de Engelsche politiek. De uitslag van Wavertree pag. 4 Van onzen Londcnschen correspondent: Een succes op het Londcnsclx tooneel. pag. 4 Financiecle kroniek: Amerika blijft ongede- cidcerd en zendt lagere koersen. pag. 11 Dr. W. G. N. van der Slecn: Istanbul. pag. 7 Tj. de Vries: Tusschen Nijl en Roode Zee. pag- 7 Ko Zweercs: Een dag in het vogelparadijs. pag. 8 Diepzee-ervaringen van dr. Beebe. pag 8 M. H. J. Electrisch licht en plantengroei. pag 8 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 9 Jules Kammeijcr: Blijft Fit. pag 8 Het Haarlemsche Stadsbeeld: Bij de Brou wersvaart. pag 8 Maandag uitspraak inzake de goudclausule? WASHINGTON. 9 Febr. (Reutel'l. De zit- ting van het hoog gerechtshof is tot Maan dag a.s. verdaagd, waardoor elke mogelijkheid uitgesloten is dat reeds morgen de uitspraak bekend zal worden gemaakt ten aanzien van de vraag of de opheffing van de goudclausule al dan niet in strijd is met de grondwet Nieuwe overval in de Biasbaai. Japansch eskader achter de zeeroovers aan. WASHINGTON, 9 Febr. (Reuter). Volgens berichten uit Japansche bron is de 2000 ton groote Kamuri Maru op weg van Hongkong naar Japan in de buurt van de Biasbaai door Chineesche zeeroovers overvallen. Het op het oogenblik in de Chineesche wateren kruisen de derde Japansche eskader heeft opdracht gekregen het schip hulp te verleenen. Annabella door een beer aangevallen. Resoluut ingrijpen van haar echtgenoot voorkomt erger. PARIJS. 9 Febr. (Reuter!De Fransche fimactrice Annabella is gisteren bij het opne men van een circusscène door een beer aan gevallen en op den grond geworpen. Het is slechts te danken aan het directe ingrijpen van haar echtgenoot, den acteur Murat en eenige andere acteurs dat Annabella geen zware verwondingen heeft opgeloopen. Zij heeft echter een dubbele enkelfractuur ge kregen. DRIE UITKEERINGEN. - VAN 100.— ELK. - Heden keerden wij wegens beenbreuk een. bedrag van 100.uit aan den heer Th. KUIPERS, Brouwersstraat 65, te Haarlem; eveneens wegens beenbreuk 100.aan Mej. A. E. VAN BRINKOM—DE NOBEL, te Haarlem, en wegens armbreuk 100.aan den heer F. R. DRöSE, Schoteiuveg 33, te Haarlem. DE ADMINISTRATIE. De ziekenfondsen te Haarlem. Nog eenige gunstige bepalingen voor werkloozen. Eenige weken geleden deelden wij mede. dat door B. en W. eenige gunstige bepalingen waren ingevoerd voor de werkloozen die lid zijn van een der Haarl'emsche Ziekenfondsen. Daarbij werd vastgesteld dat de werkloozen ook in aanmerking komen voor de verlaagde premie der ziekenfondsen als zij kasuitkeering krijgen, indien het verschil tusschen kasuit keering en steun niet meer dan f 3 bedraagt. Over eenige andere gunstige bepalingen moesten B. en W. nog een beslissing nemen. Die zijn thans ook ingevoerd. Tot nu toe konden alleen werkloozen die na September 1932 voor een ziekenfonds bedankt hadden, zich weer laten inschrijven om voor den bijslag op de premie in aanmerking te komen. De termijn wordt nu nog vervroegd tot 1 Januari 1932. Practisch kunnen dus alle personen die wegens werkloosheid gedwongen waren te bedanken voor de ziekenfondsen, zich weer opnieuw laten inschrijven. Ook is de wachttijd van 3 maanden ver vallen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1