'Mkieeims'' WEILL DE BILT Tailleurs naar maat 45.- 75.- Manteisen Complets 75.- WALES ANTHRACIET „De SpaarnestacT' MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 PROVINCIALE STATEN Behandeling der salarisverlaging. Maandagmorgen vond de voortzetting Tflaats van de vergadering van Provinciale Staten, waarin behandeld werd het salaris- voorstel van Ged. Sitaten.In de buitengewone vergadering op 5 Febr. is het voorstel-Kete laar fv.-d.) om deze kwestie niet op den 5en doch op den Hen Febr. te behandelen aan genomen. De heer Polak (s.d.a.p.) zei dat deze zaak zeer zeker de provincie betreft, waar over de Staten wel zullen spreken maar waarover ze geen beslissing mogen nemen: voor het eerst mogen ze geen beslissing ne men. Spr ging de voorgeschiedenis voor de nu voorgestelde regeling na en de met den minister gevoerde briefwisseling. Daar spreekt volgens sor. weinig respect uit voor het college van Gedep. Sta ton. Er was toe zegging gedaan dat een salarisregeling zou komen zonder terugwerkende kracht, doch die toezegging is nu weer ingetrokken. Men stelt Gedeputeerden eenvoudig voor een keus en brengt hen in een dwangpositie. Het K.B van 18 januari heeft alle zeggen schap onttrokken aan de Provinciale Staten. Deze gang van zaken vindt sor. r.iet in over eenstemming met de goede trouw. Het is ongeoorloofd, dat een minister een college van gedeputeerden, in een positie brengt als deze. De Provinciale Staten zijn bij elkaar - en kunnen niets doen in zake 't onderha vige punt van de provinciale huishouding. Waarom heeft men de Prov. Staten het recht ontnomen zelf de financieele regeling dei- salarissen te wiizigen? De salarissen zijn niet buitensporig. De provincie is financieel ge zond. De staatsregeling maakt men op die wijze stuk.. ..Daar breekt va.pdaag toch iets!" roept spr. uit. Hét georganiseerd overleg tu*«chen provinciaal personeel en bestuur wordt ka pot gemaakt. De pauperiseering van ons volk is al merk baar: de loonsverlaging van het provinciaal personeel wordt gevolgd door die in bet par ticuliere bedriif. en men komt niet meer uit dien cirkel. Men treft daar niet alleen de a'-be'dsklasse mee. doch ook den midden stand. De beurt is morgen aan Gedeputeerden, die deze zaak niet hebben gewild, doch die de zaak ter hand namen omdat de regeering het eischte. En waarom zouden zii dan de verantwoordelijkheid nemen? Als Dèn Haag de zaak practisch tot stand brengt, laat den Haan dë verant.woordPli'kbeia dan ook maar dragen. Laat Gedeputeerden niet voldoen aan dp uitnobdjemg. De heer Asscher (v.b.): „Dat is lijdelijk verzet!" De; heer Polak vindt het onwaardig, dat Den .Haag zegt hoe het moet gebeuren doch dat do lagere organen er de verantwoorde lijkheid Yoor moeten dragen. Daarom heeft de fractie van sof. het voorstel gedaan aan de Gedeputeerden'te verzoeken niet. te vol- V«n r>o vpcrpPvincr De heer de Jong Schouwenburg (C. H.) herinnerde eveneens aan de geschie denis van de salansreg-Omgskwestie. Er had defefentie jegens de Provinciale Staten moe ten ijijii betoond, door hen beter in kennis te stellen van de gevolgen van een niét voldoen vóór, 1 Dec. aan de aanmaning van de Kroon in Sèptember verleden jaar. De minister heeft zichteleurgesteld gevoeld óver den langen duur der kwestie, en spr. kan in het schrijven van 16 Jan.. niets incorrects vinden. Hij kon zich het standpunt van clen minis ter voorstellen ook aangaande de terugwer kende kracht in de regeling. Het komt spr. voor dat de heele verant woordelijkheid bij de Gedeputeerden moet lig gen en dar de Prov. Staten niet op halve ver antwoordelijkheid kunnen werken. De souvereiniteit in eigen kring is een te kostelijk goed dan dat er aan getornd mag worden zonder noodzaak. Spr. acht het een alleruiterste noodzaak, dat de levens standaard van allen moet worden aangepast. Spr. hoopt, dat er geen tijdelijk verzet zal plaats hebben. De heer Asscher achtte de poging om het salarispeil der provinciale personeelen in overeenstemming te brengen met dat van het Rijkspersoneel principieel juist. De ^finan- cieele omstandigheden maakten een alge- meene salarisverlaging noodzakelijk en een aanpassing van den standaard hier te lande biedt de eenige mogelijkheid om Nederland in economisch opzicht niet geheel uitgescha keld te zien. Spr. behandelt dan het tusschen regeering en Gedeputeerden gerezen conflict en meent dat het verloop van de zaak anders geweest zou zijn, indien de Gedeputeerden in December den minister hadden meegedeeld dat men hard aan een nieuwe voordracht werkte, maar dat voor de voltooiing nog en kele werken noodig waren. „Wij missen het recht", zegt spr-, „den Minister een verwijt te maken". Het ingrijpen van de regeering heeft tot gevolg een belangrijk verlies aan prestige voor Gedeputeerden en. indirect, voor de Prov. Staten. Spr. gelooft, dat er en kele fouten in de regeling veranderd moeten worden. Hij verklaarde dat zij fractie zich ernstig verzet tegen de motie der S.D.A.P. Hij vraagt zich af, of aan de personeelen tijdig is mee gedeeld. dat de verlaging ingaat met terug- wrekende kracht. Dr. E. A. M. Droog (r.k.) bracht eenige zaken uit de regeling onder oogen van Ge deputeerden. die wijziging behoefden. De R.K. fractie kan het verzoek der S.D.A.P. niet steunen. Hij legt namens zijn fractie een verklaring af naar aanleiding van de tusschen minister en Gedep. Staten gevoerde correspon dentie. De fractie is van oordeel, dat Gedep. Staten met prijzenswaardigen spoed gehan deld hebben en al het moaelijke hebben ge daan om totovereenstemming te geraken. In de toepassing van art. 126 Ambtenarenwet door den minister ziet de fractie een on- noodig ingrijpen in de autonomie der Staten. De heer Ketelaar (V.D.) vraagt zich af, hoe men zeggen kan dat er gelijke salariëerin- gen moeten zijn in alle provinciën als de be trekkingen niet gelijk zijn. Als een provincie kan voldoen aan zijn financieele verplichtin gen, is het toch niet noodig de loon en te ver lagen. Tientallen jaren is het verkeer tusschen Privinciale en Gedeputeerde Staten voor beeldig geweest. In die verhouding heeft de minister een verandering gebracht ten na deel e van het gewest. Denkt de minister, dat door. handelingen als deze meer en betere menschen nog de roeping zullen voelen te komen in provinciale en gemeentebesturen, als hun stem toch geen kracht heeft? Wat voor excessen hebben plaats gehad dat de regeering dezen stap gedaan hebben In de nieuwe regeling staat een aantal nieuwe betrekkingen genoemd, zonder dat hierover overleg met de Staten kon geschie den. Hij verklaart zich tegen de motie-Polak. De zitting wordt dan geschorst tot des jniddags. SCHILDERKUNST Tentoonstelling Kunst Zij OnsDoel in het Frans Hals museum. Van ruim zestig leden onzer Haarlemsche Schildersvereeniging hangt hier één werk van ieder; een zekere selectie heeft blijkbaar plaats gehad, ook door de inzenders zelf, zoo dat als geheel deze expositie een soliden in druk maakt. De lange zijwand wordt be- heerscht door een groot doek van Kees Ver- wey, een Dam<r, aan de Vleugel voorstellend Een sfeer van voornaamheid gaat van dit kleurarrangement uit; de zeegroen zijden stof der japon werkt met de zwarte glansen van. het muziekinstrument als een whistlersche melodie, jammer is het dat kop en hand-en aan die voorname geacheveerdheid niet mee doen. De eerste is vlak als een klaverehvrouw uit het kaartspel en het staren is wezenloos. Doch de rest is prachtig qua kleur en tech niek. Aan den korten wand vinden wij, als naar afmeting importante werken, twee doeken van den modernen Castor en dito Pollux van K. Z. O. D„ de heer en Janus en Van Eg mond. Het portret van den cellist Biele, door Janus Wa- gemaker lijkt ons het interessantst. Goed is de actie van de zittende figuur uitgedrukt, goed de kleur van de cello onder 't waarschijnlijke kunstlicht, waaronder de musicus poseerde. Vooral op eenigen afstand zit Van Egmond's Naaktfiguur eenigszins m de knoop en doet aan een stilleven van versche kreeft denken. Mij persoonlijk zijn van dezen schilder, die over zulke prachtige kleur beschikt, minder geforceerde uitingen liever. B. Kamps Naakt heeft meer traditie maar is uiterst beschaafd van kleur, niet alleen in de op den rug ge ziene figuur maar ook in den achtergrond Dat van mejuffr. Rompelman is weer heel vlot en handig geschilderd, in een tonaliteit ditmaal die aan Boot's aquarellen doet den ken. Onder de portretten zijn interessante inzen dingen. De oude kunstnijveraar Jac. van den Bosch heeft palet en penseelen weer ter hand genomen en zond een zelfportret dat, behalve dat het uitstekend gelijkend is, ook kundig van factuur is op een eigen, persoon lijke wijze. Vermoedelijk zal de schilder, voor later, er mee rekening moeten houden, dat een doek in dit heldere zaallicht weer anders ..doet" dan in de intimiteit van het atelier. Het heerenportret van Boot is een mooi spe cimen, waarin al diens interessante qualitei- ten aanwezig zijn. De schilder is hier in het wezen van zijn model gekropen en heeft dit wezen zuiver geobjectiveerd omdat het hem verwant, althans sympathiek zal zijn geweest. Neutralër, meer om de simpele aantrekke lijkheid van het schilderen alleen, stond Al- bert Arens voor zijn model. Hij werkte met de kundige vlotheid die men van Arens kent. Of deze heer H. met den helm geboren is en de kunst van voorspellen verstaat, weet ik niet; de schilder zou het ons bijna doen ge- looven. Clara Klinghoffer zond een portret van den schilder Han Boskamp dat vol mooie kleur is, en ook wel origineel van visie. Er is iets van Mefistofeles in de visie die zij op haar model heeft, wat opzettelijk geaccentueerd lijkt door de groote ooren maast het smalle kapje, dat den schedel dekt. Met dat al, een interessant portet. Het portret van den heer F. door Lpuis Hartz .is qua gelijkenis uitste kend,, qua peinture van een ongemotiveerde voort va ten dlieid die, als de schilderij wat ouder en bezonken zal zijn, minder storend zal werken. S. de Heer zond een beschaafd meisjesportret. H. J. Wesseling eveneens, met in dit laatste de uitnemend geschilderde wit te handschoen. Het Meisje in de zon, van Waalko Dingemans ziet er inderdaad zonnig genoeg uit. Toch blijft, zelfs bij een Renoir, die couleur fram- .boise een gevaarlijke kleur, als ze niet vol pict-urale finesses wordt toegepast. Dan het landschap. Vlak bij den ingang trof mij een Tuin van Hyme Vis (in den cata logus staat Hymne, maar zoover zijn we nog niet) Toch wil ik van dit bezonken stukje kleur de lof gaarne zingenhet is het beste, dat ik van dit nieuwe lid der Vereeniging ge loof ik ooit zag. Mejuffr. Marcus heeft hier een aardig, zon nig schilderij waarin het licht zuiver zweeft tusschen de boomen en waarin alleen in de plekken op den voorgrond iets meer de vast heid van het terrein, de materie, kon zijn vastgehouden. Doch ook zooals het is, kan het a-ls een gezond stuk werk aanvaard worden. Ook Miolee is met een landschap aan het Gein op gelukkige wijze vertegenwoordigd; ook hierin is een prettige, haast Vlaamsche levensvreugde tot uiting gebracht. De nestor A. L. Koster ontbreekt niet en toont een kweekerij met roode tulpen. Huys- ser is weer in zijn geliefd Kairouan bezig ge weest en heeft er thans een groot, welover wogen en mooi evenwichtig schilderij van ge maakt, waarin, in het centrum der voorstel ling, de kleurrijke optocht het prachtig doet. De heer Grootens blijft inventief als immer. Een decoratief landschap is van een origineele techniek en maakt den indruk hier en daar met gedroogd slib uit de Dalmatische zee te zijn ingevuld. Het kan ook wat anders zijn; het resultaat blijft er niet minder curieus om, Na een knappe teekening van Hartïng met een zandgraver ij kunnen wij nog Mings „Schepen in de mist" vermelden, als een niet overweldigend maar fijn verantwoord schil derij en in die lijn ook het trouwhartige, pre- tentielooze „Duinen bij Haarlem" van M. v. d. Burg opnemen. Doen wij ten slotte nog een greep in de stil levens en bloemstukken, dan komen in onze herinnering de Magnolia van mej. Struick Du Moulin, Chrysanten (en vooral het gordijn daarachter) van Mej. Ruysenaars en de „Raap" van mej. Verheus te voorschijn. Gerbrands' Roode kastanje is knap en be schaafd als immer; Rees met een tulpenstuk meer geresigneerd, minder opstandig dan vroeger; Mevr. Dingemans. rustig en kundig; Jan Visser, idem; W. A. de Wijn ten slotte met een goed stukje uit de Boot-School. Terwijl ik voor den belangstellenden bezoeker gaarne nog iets te ontdekken overlaat. J. H. DE BOIS. NIEUWE RENNO-FILM. We vernemen dat de heer A. Benno be sprekingen voert over het vervaardigen van een nieuwe film naar een scenario van Elsen- sohn. De heer Benno kon ons echter nog geen bijzonderheden geven over deze film daar de besprekingen, naar hij zeide, nog niet verder dan het beginstadium gevorderd zijn. VAN 11—28 FEBRUARI naar maat EN BARTELJOR IS STRAAT De brug voor Zwolle verlaat Figee. Op sleeptouw over het IJselmeeir. meldt: Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te Rochefort. Laatste barometerstand 745.5 m.M, te Ingö. en voorspelt: Zwakken tot matigen Noordwestelijken tot Zuidwestelijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt des nacht. Overdag' lichte tot ma tige dooi. Uit het Buitenland Temperatuursstijging te wachten. Sinds Zaterdag is over Frankrijk de ba rometer flink gestegen, zoodat de kern van de hooge drukking zich naar de omgeving van de n Golf van Biscaye verplaatste met een uitlooper over Beieren. Over de Britsche Eilanden, Scandinavië en Noord-Duitschland daalde de druk. over het Noorden van Zweden en Noorwegen bevindt zich een depressie die een secundaire uit looper heeft over Zuid-Zweden, Denemarken en Noord-Duitschland, Hoewel bij IJsland sedert Zaterdag de druk wat hooger is ge worden handhaafde zich in deze omgeving en den Zuidelijk daarvan gelegen Oceaan de depressietoestand. Tengevolge van bovenge- van bovengenoemde drukveranderingen viel wind uit Westelijke richting in waardoor de temperatuur over het grootste deel van het vasteland aanzienlijk steeg. De vorst wordt nu weer Oostwaarts teruggedrongen. Zij bleef streng in Oost'-Dijitschl'anden Polen, matig -in Midden-Duitschlarid,! Zwitserland en Midden- Frankrijk. Over Scandinavië werd het weer kouder met in Midden-Zweden matige vorst over het ge- heele schiereiland behalve aan de Noorsche kust. Vrijwel overal viel eenige neerslag, ner gens echter veel. Ten onzent bracht de bovengenoemde se cundaire wat sneeuw. Het weer was overal nogal rustig. Ten onzent mag eenige verdere tempera tuursstijging worden verwacht. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging tot stilstand. .Opgave van: FA. FEDE-RMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. 765 mM. m.M. weinig asch, veel warmte, geen slakken 22-35... f 2.15 12-20 f l.©0 Alleen Verkoop: Brand stoffenhandel Fr. Varkensmarkt 6—10 - (Spaarne bij Viaduct) Tel. 1.4-1-6-4 (b.g.geh. 22573) (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 Februari. Bevallen 8 Februari: A. van ZantenOp- broék, z.; C. A. Walkerv. Spanje, d.; R. van Nimwegen-Ruis, d.; 9 Februari; H. LeisVer loop. d. Overleden 7 Februari: J. J. Bouwmeester ter Veer, 67 j., Hazepaterslaan; J. B. Jansen v. Jansenv. Beek, 80 j„ Lange Vlaming straat; 8 Februari: N. Prinsen—Kox, 68 j., Casteleynstraat; A. KerkhovenZevenhuizen, 74 j., Teding van Berkhoutstraat: R. jÊpsterus Schouten, 85 j„ Bloemhofstraat. Het gevaarte zet koers naar Spaarndam. Een groot werk is voltooid, De enorme bas- culebrug bestemd voor den verbindingsweig ZwolleKaterveer is versleept naar de plaats van bestemming. Zaterdagmiddag is het ge vaarte, gebouwd in opdracht van den Rijks waterstaat uit het Spaarne vertrokken. Op een groote dekschuit, van de firma C. Schipper, die het transport verrichtte, lag de groote bascule met daar bovenop de twee 2.20 M. breede trottoirs. Aan beide zijden stak het geraamte van staalbalken een eindje over de schuit uit. Men had berekend dat men in de sluis van Spaarndam 30 c.M. over zou houden. Zeker dus. geen eenvoudig sleepkanveitje met een brug van 26 M. lengte, 12 M. breedte en een gewicht van meer dan 130 ton, ongere kend nog de tientalleln tonnen aan ballest. Om dit transport goed te kunnen besturen trok een sleepboot van voren en duwde er een van achteren. Om vier was alles zoover gereed, dat het transport kon vertrekken. De kleine sleepers zetten zich in beweging en in minder dan geen. tijd werd de groote dek schuit op behendige wijze gekeerd en vertrok ken de drie schepen in de richting Spaarn dam. De bedoeling was dat in Amsterdam een grootere sleepboot het vrachtje zou over nemen om het over het IJselmeer te bren gen. Men hoopte hedenmiddag op de plaats van bestemming aan te komen. Zooals we reeds meldden zal men waarschijnlijk den volgenden Zaterdag en Zondag het verkeer ter plaatse stremmen en met behulp van twee bokken uit Rotterdam en Zwijndrecht de brug plaatsen. Voor het verkeer beteekent de komst van deze brug een groote verbetering daar nu de scheepvaart een ruimere door vaart krijgt en het landiverkeer niet meer ge stremd wordt door de drukte voor de smalle brug, dde tot nu toe dienst deed. Een tamelijk groot werk heeft Figee afge leverd. Er zijn nog enkele kleinere werken aanwezig. Het is te hopen, dat de Haarlem sche industrie binnen korten tijd weer een flinke opdracht krijgt. kosten worden gejaagd, daar zoo'n hoorn pl.m. f 25 zal kosten. Met dank voor de plaatsing, T. AUG. SCHÖNHAGE. Haarlem, 8 Februari 1935. DIJK VERZAKKING BIJ RAVESTEIN. Nabij Ravestein is een verzakking in den Maasdijk geconstateerd. Terstond zijn de noodige maatregelen getroffen, zoodat er geen gevaar bestaat. Voor alle zekerheid is een wacht bij de bedreigde plaatsen gezet. Nu het water begint te vallen, bestaat er in 't geheel geen reden tot ongerustheid. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De gronden aan den Kinderhuissingel. Geachte redactie, Het in uw blad van 31 Januari 11. voorko mende bericht omtrent het voorstel dat B. en W. aan den Raad der Gemeente doen bij ge legenheid van de doorzending van het dooi de bewoners van de Garenkokerskade inge diende bezwaarschrift tegen het aanhangig zijnde ontwerp-uithreidingsplan voor de gron den aan den Kinderhuissingel had natuur lijk ook mijn aandacht. Inderdaad geldt ons bezwaarschrift meer het reeds vroeger vastgestelde plan dan de thans geprojecteerde wijziging, doch de be langhebbenden hadden gehoopt en hopen nog dat B. en W. dankbaar gebruik zouden heb ben gemaakt van de gelegenheid die hun ge boden 'werd, het ongelukkige plan van het openbaar gebouw los te laten, aan welk ge bouw thans geen behoefte bestaat, waarvan men de bestemming zelfs niet weet en waar voor althans vooreerst de fondsen niet be schikbaar zijn, om daardoor binnen afzien- baren tijd te kunnen komen tot de zoo zeer begeerde doortrekking van de Kade minstens tot naar den Kinderhuissingel. Mogelijk dat alsnog kan worden besloten de thans door B. en W. ontworpen wijziging aan te nemen, onder reserve dat B, en W. zoo spoedig' mogelijk komen, met een nieuw ont werpplan, waarbij het accent dat met het openbaar gebouw aan het uitbreidingsplan is gegeven, gemist kan worden. De thans door de bewoners van de Garen kokerskade gevraagde doortrekking werd door grootendeels dezelfde bewoners reeds verzocht aan den Raad der gemeente bij request van 13 Febr. 1928. U dankend voor de plaatsing, teeken ik, Uw abonné. F. C. VAN GESSEL. Haarlem, 8 Februari 1935. Een nieuw soort claxon? Geachte redactie, Als chef-monteur van een der grootste ga rages van Haarlem wensch ik even een kleine opmerking te maken naar aanleiding van het betoog van den heer Kensen die een dubbel- tonigen hoorn wenscht om verandering van richting aan te geven. Er is ten eerste geen enkele fabriek die een hoorn construeeren kan, welke na verloop van korten tijd niet aan vervalsching van toon onderhevig is, daar 2 gelijke hoorns absoluut verschillend geluid geven, zoowel roteerende als luchthoorns. Ten tweede is het denkbeeld van inzender in strijd met de anti-lawaai campagne en ik geloof ook nooit, dat een verkeersagent op al deze geluiden kan reageeren. Ten derde zouden de autobezitters weer op DE SNEEUW. Zondagavond te 7 uur zijn te Haarlem de zand- en zoutstrooimachines uitgerukt om de wegen, bruggen en opritten te pekelen. Deze hebben gewerkt tot des nachts 2 uur. Hedenmorgen zijn deze te 7 uur wegens de weder opkomende vorst opnieuw uitgerukt. Wegens den geringen sneeuwval kon met de autoveegmachUies en eigen personeel het wegennet gereinigd worden. Basculebrug voor Zwolle verlaat Figee. Presentiegelden leden stembureaux. Geachte redactie, Mag ik zoo vrij zijn op het schrijven van den heer W. A. J. Bremer Sr. dat voorkomt in uw blad van 21 Januari j.l. van ant woord te dienen? De heer Bremer stelt in zijn eerste stuk het geval-Joosten (veroorloof me het zoo te noe men) waarom het hier in hoofdzaak gaat, aldus voor: „De heer Peper was eigenlijk de eenige, die zich tegen die loonsverlaging van 50 pet. uitte. Hij noemde het een werkver- schaffingsloon. Bij verdere verlaging vreesde hij, niet voldoende leden voor de stem bureaux te zullen krijgen. Hij opperde ook het idee om werkloozen te benoemen. Wat blijkt hieruit? Dat de heer Peper de stembureau-taak in werkverschaffing wilde laten uitvoeren, hetgeen blijkt uit het feit dat hij schrijft „werkloozen", anders zou hij daarvan gemaakt hebben „óók werkloozen". 't Was maar een idee van hem, zegt de heer Br. en :t kwam niet tot een voorstel. Dat was verstandig van hem en 't bewijst, dat de heer Peper wat geleerd heeft en wel dit: dat we niet meer in de dagen van raadscandidaten als „Had je me maar" zijn. We zouden van zoo'n voorstel wat beleefd hebben! Zoowel bij aanneming als verwerping zou den de democraten van allerlei kleur, waar aan onze Raad (volgens den heer Br.) zoo rijk is," van gelust hebben! Dat de heer Joosten dien toeleg doorzag, reken ik hem als een verdienste aan en zijn opmerking, -om bij dien gang van zaken de belooning op peil te houden, was niet uitsluitend voor de „Tri bune" (zooals de heer Br. insinueert) maar voor alle wélden kenden in en buiten den raadszaal bestemd. Thans over die „stuurloosheid" der S.D.A.P. de heer Br. zegt dat' dit (nl. die stuurloos heid) reeds van ouden datum is en hij de voorteekenen daarvan al lang heeft voorzien. Maar het moet mij van het hart, dat ik van zijn politieke visie in dezen geen hoogen dunk heb; wat dunkt mij duidelijk blijkt uit zijn eerste stuk, waarin hij meent een bij uitstek democratische rol te spelen, als hij, positie nemend tegen alie democraten in den Raad, deze positie meent te kunnen versterken door de mededeeling, dat alleen de communisten tegen het 50-cis-voorstel stemden. Het heeft er veel van, of de heer Br. in de stelling waar in hij zich in zijn eentje heeft teruggetrok ken en waarboven het vaantje „De Demo craat' wappert, in uitersten nood is. Immers, hij laat hulptroepen binnen. Het zijn er wei nige. Naar ik meen slechts twee man. En, voor hem als democraat, onvolwaardige krachten bovendien; wat ik opmaak uit het volgende persbericht, dat hier toevallig naast me ligt: „Uit Moscou, 2 Febr. 1935. Het hoofdbestuur van de Russische communistische partij heeft besloten Molotow, den voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, een opdracht te geven tot het indienen van een voorstel van grondwetsherziening der Sovjet-Unie bij het zevende raden-congres. Het verkiezings systeem moet democratisch wordenvolkomen gelijke verkiezingen moeten worden inge voerd, getrapte verkiezingen moeten worden vervangen door rechtstreeksche en openlijke door geheime." Wat blijkt hieruit? Dat, wat wat wij hier in ons land voor verreweg het grootste deel reeds jaren hebben, daar ginds in het eerste stadium van wording is. En de heer Br. weet toch zeker wel, dat we dat voor een niet klein deel te danken hebben aan de actie en het koershouden der S.D.A.P.? Als hij daaraan twijfelt vervoegt hij zich bij mij en ik zal hem de bewijzen daarvan voorleggen. Ik voeg daartoe bij mijn onderteekening mijn a da~es. Ik voeg hieraan toe, dat ik deze dagen ver nam dat de heer Joosten nu reeds pl.m. 4 we ken in verpleging is, wegens ernstige onge steldheid. Met het oog daarop vindt ik het niet aanbevelenswaardig zijn naam en per soon in een openbaar debat te betrekken; waarom ik besloten heb, dat, wanneer de heer Br. over dit onderwerp met een derde stuk mocht komen, ik daarop niet zal ant woorden. Met dank voor de plaatsing. Uw lezer, J. DE BLAUW, Mentawistraat 7, Haarlem (N.), 5 Febr. 1935. ECHTE WALES-ANTHRACIET o. a. 4 2.15 WITTOP KONING HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 11 FEBRUARI. Schouwburg Jansweg: Ned. ïnd. Tooneel: „Mercadet". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De vluchteling uit Chicago" met Gustav Fröhlich, Paul Kemp e.a. Op het tooneel 2 Buxtons, acrobat, parodie 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het masker van Fu Manchu" niet Boris Karloff, Lewis Stone e.a. Bijprogramma: Buster Keaton en Jimmy Durante in „What. No beer?" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Annabella en Charles Boyer in „La Bataille". Voorprogramma: „Poor Cinderella" met Betty Boop en de M. T. S. lustrumfilm. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het danshuis van Singa pore" met Kay Francis, Ricardo Cortex en Warner Oland. Op liet tooneel Hollandia- Trio, accordeonisten. 7 en 9.15 uur. Haarl. Hulpbank. Ledenvergadering; ge bouw L. Margarethastraat 13. 3.30 uur. Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel", Tentoonstelling 10—4 uur. Floralia-vereeniging, Alg. vergad. Brink- niann, Gr. Markt. 8.15 uur. DINSDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Jonge Spelers: „De Opgaande Zon". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Concert. Solist; Rudolf Nel Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel", Tentoonstelling 104 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11-^-3 uur, behalve 's Maan- dags. Toegang vrij.\ Bioscoopvoorstellingen,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2