RUWE HU/D MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 H AARLEM'S DAGBLAD 3 Nadat de laatste week te 's-Gravenhage onderhandelingen waren gevoerd tussclien de Nederlandsche en Roemeensche delegatie ten einde te trachten tot een regeling van het handels- en betalingsverkeer tusschen beide landen te komen, heeft het resultaat der be sprekingen Zaterdag het onderwerp van na der overleg uitgemaakt tusschen minister Steenberghe en minister Manolescu Strunga, welke laatste voor dit doel was overgekomen, zulks in tegenwoordigheid van de leiders dei- beide delegaties. Dit overleg heeft tot overeenstem ming mogen leiden en wel zoo, dat door een overeenkomst inzake het handelsverkeer eenerzijds en daar naast door een clearingregeling, een basis is geschapen om eenige zeker heid voor onzen handel te verschaf fen inzake afzet en betaling. De beide tot dit doel opgestelde en reeds geteekende accoorden vullen elkander dus aan, in dier voege, dat wil men betaling verlangen geen export naar Roemenië kan plaats hebben, tenzij men zich van een ex port-certificaat heeft verzekerd, met de uit gifte waarvan het Crisis Uitvoer Bureau zal worden belast. Dit Bureau zal bij de uitgifte der genoemde certificaten rekening houden met de al of niet aanwezigneid bij het Ne derlandsche Clearing Instituut van de noo- dige clearing-guldens. De getroffen regeling opent intusschen ook voor een z.g. tusschenhandel mogelijkheden, al zal de uitvoer van Nederlandsche en Ne- derlandsch-Indische waren den voorrang moeten hebben. Daarnaast is van belang, dat zoowel voor achterstallige handelsschulden als voor schul den van financieelen aard, een liquidatiemo- gelijkheid is geopend. OUDE MAN DOOD GEVONDEN De 75-jarige J. W. A., wonende in den Stokhoek te St. Michielsgestel, is dood in zijn woning gevonden. De oude man werd in ver waarloosden toestand aangetroffen. Bijna tien jaar is hij ondersteund geweest door het Burgerlijk Armbestuur en diverse instel lingen. Thans is aan het licht gekomen, dat hij in zijn woning een bedrag van 3000 ver borgen had. Worden de gemeenten te sterk aan banden gelegd? Kwestie in den Partijraad der R.-K. Staats partij besproken. Slechts een vaag signalement bekend. Te Loon op Zand is een roofoverval ge pleegd in een alleenstaande boerderij op het Land van Kleef en bewoond door den 70- jarigen landbouwer W .Verhoeven. Vier mannen, waarvan twee gemaskerd, hebben zich door uitsnijding van een raam in de keuken toegang tot de woning ver schaft. Zij zijn vervolgens doorgedrongen tot de slaapkamer van den landbouwer, die zoo vast sliep, dat hij hiervan niets bemerkte. De bandieten grepen den man, drukten hem een prop in den mond en bonden hem handen en voeten. De indringers hebben toen het huis doorzocht en zelfs het licht aange stoken. Zij werden niet gestoord, daar de boerderij geheel alleen staat. Twee uur lang hebben zij gezocht en zij zijn tenslotte heen gegaan met een bedrag van 300 in contan ten, het slachtoffer aan zijn lot overlatend. Toen de onverlaten verdwenen waren, slaagde de oude man er in de prop uit den mond te halen, doch van de touwen kon hij zich niet bevrijden. 's Morgens hoorde een voorbijganger hulp geroep. Hij ging de woning binnen en vond den man in zijn benarde positie. Het slacht offer was zóó vastgebonden, dat de touwen met een mes moesten worden losgesneden. Tot nog toe ontbreekt elk spoor van de daders, daar de oude man slechts een vaag signalement kon opgeven. Steeds weer vragen rond de Loterijwet. Nu een prineipieele kwestie te Alphen. SPOORWEGOPZICHTER DOOK DEN TREIN OVERREDEN. Op het rangeerterrein van het stations emplacement te Gouda is de spoorwegopzich ter J. v. d. Voort door een rangeerenden trein overreden en gedood. Het slachtoffer is, na dat hij des avonds te negen uur in dienst was gekomen, in het donker op het schaars ver lichte terrein bij het oversteken van de rails gevallen, juist op het oogenblik, dat een rangeer trein naderde. De ongelukkige kon zich niet meer redden; hij werd door den trein gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat het hoofd van de romp werd gescheiden. Het ongeval is niet door het treinpersoneel opgemerkt. Later op den avond werd door een passeerenden rangeerder het slachtoffer op de spoorlijn opgemerkt. Nieuwe politieke partij geformeerd. Amsterdam. Dertig personen naar politiebureau overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks drie uur heeft de hoofdstedelijke ze denpolitie onder leiding van hoofdinspec teur J. F. van Slobbe, een goeden slag gesla gen. Genoemde hoofdinspecteur heeft tezamen met inspecteur J. Fremery Kalff, in den nacht van Zaterdag op Zondag met tien rechercheurs en agenten van de zedenpolitie, een inval gedaan in een perceel in de Vondel straat. De zedenpolitie had reeds lang vermoe den. dat in verband met de drankwet, daar overtredingen werden begaan en dat er tevens dingen gebeurden, die niet in orde waren. Zonder dat eenige tegenweer werd geboden kwam de hoofdinspecteur met zijn mannen binnen. Het bleek, dat er een eerste klas nachtclub was ingericht. Aan de bar, die zeer weelderig was ingericht, zaten ongeveer 25 mannen en vijf vrouwen uit zeer goede krin gen van Amsterdam. Het lokaal werd ge- illumineer d door gedempt licht, dat in derge lijke gelegenheden pleegt te zijn aangebracht om de stemming te verhoogen en de sfeer te „vervolmaken". De dertig personen werden in overvalauto's naar het bureau van de zedenpolitie over gebracht. Een groote hoeveelheid cham pagne. whiskey en jenever is in beslag geno men. Tegen den exploitant is proces-verbaal opgemaakt. De overgebrachte menschen zijn tot Zon dagmorgen vroeg op het bureau verhoord en werden daarna op vrije voeten gesteld. De exploitant verklaarde tegenover de poli tie, dat hij een „feestje" gaf, doch verschil lende personen, die op het politiebureau zijn gehoord, verklaarden, dat zij meermalen ir. deze nachtclub hadden vertoeft en dat deze ook als zoodanig bekend stond. 32e NATIONAAL MIDDENSTANDSCONGRES. Op 25 en 26 Juni te Apeldoorn. In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Koninkl. Nederl. Mid denstandsbond wordt besloten de uitnoodiging van de afdeeling Apeldoorn, om het 32e Na tionaal Middenstandcongres en de daaraan voorafgaande algemeene bondsvergadering in het mooie Veluwe-centrum te houden, gaarne te aanvaarden. In overleg met de Apeldoornsche Handels- vereeniging werden als data gekozen Dinsdag 25 en Woensdag 2-6 Juni. Na raadpleging van Stands- en Vakbestuur zal het hoofdbestuur binnenkort een beslissing nemen over het programma. Auto verloor een wiel. Gecompliceerde botsing het gevolg er van. Zondagochtend heeft tusschen de Hakke- laarsbrug en Muiden een gecompliceerd auto ongeluk plaats gehad, waarbij een drietal auto's betrokken was. Het ongeluk is veroor zaakt door het feit, dat een der wagens, welke in de richting Bussum reed, plotseling een der achterwielen verloor. De wagen, die een vrij groote snelheid had, begon te slingeren en maakte een zwenking. Het wiel rolde van den weg in de vaart. Van beide kanten na derde op dat moment een personenauto. Geen der beide bestuurders zag kans te remmen of uit te wijken, met het gevolg, dat een hevige botsing tusschen de drie wagens volgde, waar bij deze alle onherstelbaar werden vernield. In de auto's zaten in het geheel zeven per sonen. die er wonderlijk goed zijn afgekomen. Alleen de bestuurder van de auto uit Amster dam, die tegen de voor hem rijdende auto was opgereden, kreeg een wonde aan het hoofd. Na door een dokter te zijn verbonden kon hij zijnsweegs gaan. Het verkeer in beide rich tingen werd geruimen tijd gestagneerd. De drie wagens zijn weggesleept. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 11 Februari: Naar men verneemt zal het wets ontwerp tot heffing eener belasting op de tabak aan de verschillende Kamers van Koophandel om advies worden toe gezonden. hebt veel moois te verkoopen en zoudt dat van de daken willen schreeuwen. Maar dat is figuurlijk gesproken. In werkelijk heid wilt ge dit niet en boven dien is er een betere manier ADVERTEER HET IN HAARLEM'S DAGBLAD Dat bespaart U een schorre keel en doet Uw woord verder reiken. Mr. S. J. Pit. Mr. S. J. Pit werd 24 Juli 1892 te Hilversum geboren. Hij studeerde te Leiden en te Utrecht en promoveerde in laatstgenoemde stad in 1918, waar hij in het advocatenkantoor van zijn vader werd opgenomen. Hij oefende de rechtspraktijk uit tot Mei 1930. Sedert 1923 was hij bovendien secretaris van het Hoogheemraadschap De- Lekdijk Bo- vendams" te Utrecht en sedert 1925 kanton- rechter-plaatsvervanger te Utrecht. Mr. Pit werd in Mei 1930 benoemd tot rech ter in de Arr. Rechtbank te Haarlem in welke Rechtbank hij tot September 1934 ook de be trekking van Kinderrechter vervulde. Thans vervult Mr. Pit de functie van rech- ter-commissaris, belast met de behandeling van strafzaken. Onderaardsche gasbuis gesprongen. Dreigend drama te Rotterdam nog voorkomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag stond de 60-jarige P, de J., die in de Transvaalstraat 19 te Rotterdam woont, op, omdat zijn vrouw hem waarschuwde, dat er een hevige gaslucht in huis hing. Toen de man naar de keuken wilde gaan, zakte hij, bedwelmd door het gas, ineen. Hij slaagde er echter in, weer op de been te komen en de buren te waarschuwen. Zijn tienjarig dochtertje bleek ook reeds door het gas bedwelmd te zijn. Bij een vluchtig onderzoek stelde men vast, dat ook in de panden Transvaalstraat 17 en Kaapstraat 4 't gas was binnengedrongen. Hoewel hier nog niemand bedwelmd was. on dervonden de bewoners toch reeds de nadeeli- ge gevolgen van het gas. De politie werd ge waarschuwd en twee agenten van politie con stateerden, dat het gas van onder den grond opsteeg en dat in de ruimten onder de vloeren van verschillende panden reeds groote hoe veelheden gas waren binnengedrongen. Oogenblikkelijk gaven zij consigne, dat alle ramen geopend moesten worden en dat ner gens vuur of licht mocht worden aangestoken. Zij hebben zoo in deze druk bevolkte buurt waarschijnlijk een groot onheil voorkomen. Personeel van de gasfabriek, dat werd ont boden, constateerde, dat een verbindingsbuis van de gasleiding gebroken was. Men ving direct het repai atiewerk aan. Zondagmorgen om halfacht was het werk gereed. PLANNEN DER K. L. M. IN DE WEST. Zoodra de K.L.M. dezen zomer daartoe een toestel zal kunnen vrijmaken, zal een tweede toestel naar West-Indië worden gezonden. Dan zal tevens de dienst CuracaoAruba worden doorgetrokken naar Maracaïbo. Bin nenkort zal vermoedelyk ook Cumarebo in den dienst worden opgenomen. Handels- en betalings overeenkomst met Roemenië Onze handel krijgt eenige zekerheid. KIND IN TOBBE MET HEET WATER GEVALLEN Het driejarig zoontje van den heer A. Keers te Apeldoorn is in een teil met heet water gevallen en kort daarna aan de beko men brandwonden bezweken. PORTRETTENTENTOONSTELLING IN ARTI1 TE AMSTERDAM Drie derde-prijzen uitgereikt Zondagmiddag opende de heer Bart Peizel, secretaris van de Thérèse van Duyl Schwart- ze-stichting, in het gebouw van de vereeni- ging Arti et Amicitiae onder groote belang stelling de driejaarlijksche tentoonstelling van portretten, voor welker drie beste inzen dingen geldprijzen beschikbaar zijn gesteld. De jury voor de toekenning der prijzen was samengesteld uit de heeren Prof. Iluib Luns, Wout Schram, Prof. J. H. Jurres, Ed. Gerdes en A. J. G. Colnot. Zij kon niet besluiten tot het toekennen van den eersten en tweeden prijs, zoodat in overleg met het bestuur drie derde-prijzen werden beschikbaar gesteld, voor drie onge veer gelijkwaardige schilderijen. De heeren H. Kralen, J. H. Hoowij en S. Schroder kwa men, volgens de jury voor een prijs van 100 in aanmerking. In het Jaarbeurs Restaurant te Utrecht is de 15de vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer C. Goseling. Het verslag van de begrootingscommissie en de begrooting voor 1935 werden, nadat eenige vragen over het Schaepman-fonds waren be antwoord. goedgekeurd evenals het verslag van de Kas-Commissie over 1934 en werden nieuwe begrootings- en kas-commissies over eenkomstig de voordracht van het Partij bestuur benoemd. Aan de orde was daarna een nadere be schouwing van de commissie ter bestudeering van het pachtvraagstuk, als advies op twee nota's van het bestuur der Katholieke Ver- eeniging' van Eigenaren en Beheerders van Landelijke eigendommen te 's-Hertogenbosch en van een te Roermond opgerichte Commis sie van R.K. Grond-eigenaren en beheerders van Landelijke eigendommen. Aan het slot van de discussies over het pachtvraagstuk werd naar re- en dupliek op voorstel van den voorzitter, die meent te weten, dat een wetsontwerp inzake het pacht vraagstuk zeer binnenkort tegemoet gezien kan worden, met groote meerderheid van stemmen besloten rapporten en nota's alsmede een overzicht van de discussie^ ter kennis neming aan den minister van justitie te sturen Te sterke centralisatie van het bestuursbeleid. In een rede over de beteekenis van de aan staande Provinciale Staten- en Gemeente raadsverkiezingen verklaarde mr. G. C. J. D, Kropman, wethouder van Amsterdam, dat in dezen tijd het gevaar bestaat voor te sterke centralisatie van bestuursbeleid. De beteekenis der uitvoerende organen is sterk toegenomen, tegenover die der vertegen woordigende lichamen. Dit geldt vooral voor de gemeenteraden, wateen slechte figuur schept, aangezien deze volgens de wet het hoofd der gemeenten zijn. Het regeeringsingrijpen is niet aangenaam voor Provinciale en Gemeentebesturen, doch in dezen tijd noodzakelijk. Een te straffe cen tralisatie moet echter vermeden worden en spreker geeft verschillende voorbeelden van de nadeelen hiervan. Wij missen volgens spr. een organisch verband tusschen de gemeen ten en de regeering. Oude landbouwer overvallen. Indringers maakten f300. buit. In de St. Nicolaasweek is te Alphen a.d. Rijn een winkelweek gehouden, waarbij door de Winkelcommissie bestaande uit vertegenwoor digers van de drie plaatselijke middenstands- eenigingen een tweetal prijsvragen werden uitgeschreven. Een dezer prijsvragen bestond uit een af beelding van een aantal winkels van deel nemende winkeliers, wier naam op de kaart moest worden ingevuld, de andere was een eenvoudige teekenpuzzle, waarin fouten voor kwamen, welke door de inzenders moesten worden opgezocht. De prijsvragen werden aan het publiek ver strekt tegen inlevering van een aantal bonpen welke door de deelnemende winkeliers bij aan koop voor een bepaald bedrag werden uitge reikt. Eerst thans is door de rijkspolitie tegen de geheele Winkelweek-commissie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der loterijwet. Men was mede naar aanleiding van ter bevoegder plaatse ingewonnen informaties van meening. dat bedoelde prijsvragen, welke herhaaldelijk ook door verschillende bladen worden uitgeschreven, niet onder de bepa lingen van de Loterijwet vielen, doch uit de thans ingestelde vervolging blijkt wel, dat in justitieele kringen daaromtrent een andere meening heerscht. Uit liet Algemeen Democratisch Verbond. Te Utrecht is een vergadering gehouden, welke ten doel had te komen tot landelijke samenwerking op staatkundig terrein van die Nederlandsche burgers, die het algemeen belang stellen boven het politiek-partijbelang. De voorzitter, mr. J. H. Schultz van Haegen te Aerdenhout, zeide in zijn openingswoord, dat deze vergadering is belegd onder auspiciën van het Algemeen Democratisch Verbond. Men wil trachten in landelijke samenwerking de gemeenschapsbelangen te dienen. Het ligt wel in de bedoeling deel te nemen aan de a.s. gemeenteraads- en staten-verkie- zingen, doch spr. achtte dit slechts van secun dair belang. Ter vergadering waren ongeveer 15 vertegenwoordigers uit neutrale kiesver- eenigingen van het geheele land aanwezig. In een huishoudelijke bijeenkomst, welke na afloop werd gehouden, werd de te voeren naam besproken, werden de statuten en het huis houdelijk reglement vastgesteld, alsook de wijze waarop men aan de a.s. verkiezingen zal deelnemen. Besloten werd tot het constitueeren van een landelijke organisatie onder den naam van Algemeen Belang, Verbond tot Bevordering van Gemeenschapsbelangen in Staat. Provin cie en Gemeente. Het bestuur van het Alge meen Democratisch Verbond werd bij accla matie als voorloopig bestuur gekozen. RELLETJES BIJ HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM Zondagmorgen was' het bij het Centraal Station tamelijk rumoerig. Een der opvaren den van de „Zeven Provinciën" kwam name lijk te Amsterdam terug en werd, behalve door zijn familie, opgewacht door een groep anti-militairisten. Buiten het station stonden een aantal communisten en antimilitairisten, die het plan hadden een optocht te formeeren. Bere den politie en motor-brigade grepen echter in en de groepjes personen werden uit elkaar gedreven. Een man werd licht aan het hoofd jewond. De teruggekeerde schepeling was in tusschen per taxi met zijn familie vertrok ken. Schra/e Lippen Gesprongen Handen (Adv. Ingez. Med.) Dultscher te Hoensbroek aangehouden. In verbinding gestaan met communisten te Amsterdam? Te Hoensbroek heeft de politie den Duit- scher R. aangehouden, die ervan verdacht wordt, in relatie te hebben gestaan met de communisten, die deze dagen te Amsterdam gearresteerd zijn. R. bevond zich reeds sinds December te Hoensbroek en kreeg somtijds geld uit Amsterdam gestuurd. R. weigerde aanvankelijk eenige inlichtingen te geven, doch na korten tijd liet hij toch voldoende los om zijn arrestatie te wettigen. De politie is thans nog doende met te onderzoeken of de pas, welke de man in zijn bezit heeft, ook vervalscht is. HERDENKING VAN HET YERBONDS- VERDRAG VAN 1635. Onder presidium van jhr. mr. dr. A. Röell, voorzitter der Kon. Ver. Koloniaal Instituut te Amsterdam, had Zaterdagmiddag in de groote zaal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam de herdenking plaats van het feit, dat op 8 Febr. 1635, dus driehonderd jaar geleden een verbondsverdrag werd gesloten tusschen Frankrijk en de Vereenigde Neder landen. Nadat de voorzitter den Franschen gezant Baron de Vitrolles van harte welkom had ge- heeten en ook prof. Henry Hauser. hoogleeraar aan de Sorbonne en vice-voorzitter der Al liance Francaise, hield hij een rede waarin hij met enkele lijnen aangaf onder welke om standigheden de Fransch-Nederlandsche al liantie te ontstaan. Vervolgens gaf hij het woord aan Prof. Henry Hauser, die sprak over Richelieu en zich bepaalde tot de laatste jaren, die aan het verdrag voorafgingen. DE RAMP MET DEN CURTISS-JAGER Het „A. I. D. de Preangerbode" geeft de meening weer van verschillende vliegers om trent de oorzaak van het ongeval, waarbij wachtmeester Wulms den dood vond. Dezè meening, dat het vliegtuig in een mistwolk is verdwaald, tengevolge van het feit dat in militaire jagers geen instrumenten voor blind vliegen aanwezig zijn. Dit risico wordt, zoo als vele andere bij de militaire luchtvaart, aanvaard daar dit een besparing van gewicht mede brengt. ANDERE FINANCIERING VAN DEN BRUGGENBOUW De Alg. Ned. Verkeersfederatie wijdt in Pu blicatie No. 10 beschouwingen aan het wets ontwerp in zake de tolheffing over de brug gen. Een plan wordt uiteengezet voor het financieren van den bouw, eveneens in ver sneld tempo, dus in 7 jaren, waarbij de Re geering in dien tijd ongeveer 13 mïllioen aan rentedragende voorschotten zou moeten ver strekken. Wordt dan uit de opbrengst der verkeersbelastingen jaarlijks 2.5 millioen beschikbaar gesteld, dan zouden de voor schotten reeds in 1950 geheel zijn afbetaald; wordt echter jaarlijks 2.5/30 gedeelte van genoemde opbrengst beschikbaar gesteld (waarvan de wenschelijkheid -wordt gemoti veerd), dan zouden de voorschotten reeds in 1947, dus 6 jaar na de voltooiing van den bouw, kunnen zijn afbetaald. Ten slotte maakt de A.N.V.F. de balans op en vraagt of de versnelling van den bruggen bouw met 4 a 5 jaar wel waard is, wat de Re geering daarvoor vraagt, n.l. tolgeldheffing gedurende 20 a 25 jaar, met een totale op brengst van 30 millioen, op te brengen in hoofdzaak door het motor-wegverkeer, boven hetgeen reeds door dit verkeer wordt opge bracht, een leening van 20 millioen, die voor den eigenlijken bruggenbouw niet noo- dig is en een uitgave van enkele millioenen aan onnoodige rente. Inval in een nachtclub te Groot fabrieksgebouw te Leiderdorp afgebrand. Vijftig arbeiders daardoor zonder werk. Een felle brand heeft het groote fabrieks gebouw van de N.V. Nedervul, fabriek tot het vervaardigen van vulartikelen voor matras sen enz., aan de Van der Valk Boumanweg te Leiderdorp, geheel in de asch gelegd. De brand is ontstaan op een der zolders, waarna het zich zeer snel over het geheel met lompen gevulde, vier verdiepingen hooge gebouw uitbreidde. In minder dan geen tijd stond het gebouw in lichter laaie. De brand verspreidde een enorme hitte, die het pu bliek, dat in grooten getale het schouwspel gadesloeg, op een grooten afstand hield. De 'brandweer van Leiderdorp, die met een motorspuit, twee handspuiten en een slan genwagen ter plaatse was, kon tegen de vlam menzee weinig uitrichten. Ook de hulp van de Leidsche brandweer mocht niet baten. Dank zij een grooten brandmuur, die op verzekeringsvoorschrift was gebouwd tusschen de fabriek en een belendende woning, kon deze woning behouden blijven. Een schuit met lompen, die nabij het gebouw in het water lag vatte vlam en moest naar de overzijde van den Rijn worden gesleept. Het fabrieksgebouw, was eigendom van de firma Sillevis en Rutten te Leiderdorp, die er voorheen een lakfabriek in gevestigd had. Door dezen brand worden vijftig personen werkloos. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. OPROEP. De Officier van Justitie te Rotterdam ver zoekt allen, die ter verkrijging van een cre- diet, geld afgedragen of gezonden aan de Onderlinge Spaarinstelling, de Spaar- en Cre- dietverzekering „Eigen Hulp" of de Vereenigde Spaar-Credietbank, alle te Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoedigste te wen den tot de politie van hun woonplaats, tot het geven van inlichtingen. Ook kan men zich daartoe rechtstreeks schriftelijk wenden tot den rechter-commissaris te Rotterdam. NOODLOTTIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE FIETSERS Op den Tiendweg te Leerdam zijn twee wielrijders met elkaar in botsing gekomen. Door den schok viel een van hen, de 48-jarige P. P. Clements uit Leerdam van zijn fiets. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. Clearing met Duitschland Stand op 8 Februari. 1. Stortingen in Nederland per 8 Febr. 1935: f 22,144.100. per 31 Jan. 1935: f 17,608,800, waarvan besremd voor: a) achterstallige vorderingen f 3,990,400 (f 3,176.400). b) ren- tedienst Dawes- en Youngleening en Stillhal- te; Rentetransfer f 2,700.000 (f 2.700.000); c) vrije rekening Reichsbank f 882.400 (f 701,500) d) nieuwe onder de clearing vallende vorderin gen f 14.571,300 (f 11,030,900),. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe on der de clearing vallende vorderingen) (in clusief saldo 1934 ad f 11,501,466) f 32,857,900 (f 29,507,900),. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van het bedrag onder 1 d> f 12,224,400 (f 9,082.600). In verband met feit dat het Saargebied op 18 Februari e.k. in het- Duitsche douanegebied zal worden opgenomen, aldus voegt het Clea- •ringinstituut aan deze cijfers toe. zullen de bepalingen van het Nederlandsch-Duitsche clearingverdrag met ingang van dien datum van toepassing zijn op het Saargebied. Dien tengevolge zullen van dien datum af schulden weg ens leveranties uit het Saargebied en an dere onder het clearingverdrag vallende schulden uitsluitend bij wijze van storting in de clearing kunnen worden voldaan. Omge keerd kunnen vorderingen wegens leveranties naar het Saargebied en andere onder het claringverdrag vallende vorderingen, voor zoover nog niet op andere wijze verrekend, over de clearing worden vereffend, mits voor het overige aan alle voor soortgelijke vorde ringen op Duitschland geldende vereischten is voldaan. Schulden en vorderingen, waarvan de vervaldatum ligt vóór 24 September 1934 vallen hier buiten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5