Wachter, wat is er van den nacht? Neem 'n "AKKERTJE" MAANDAG II FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD H) UIT DE OMSTREKEN. UMUIDEN. Beschouwingen over het crisis-zeevischbesluit. Verwachtingen in IJmuiden omtrent den regeeringssteun aan de trawlvisscherij niet hoog gespannen. Dezer dagen is gepubliceerd de crisis-zee' ▼Isch beschikking, welke bevat een uitwer king van het crisis-zeevischbesluit 1934 I, welk besluit moet worden beschouwd als de tweede schrede, die de regeering doet op den weg, die moet leiden naar verbetering van den desolaten toestand, waarin het vissche- rijbedrijf nu reeds sedert een viertal jaren verkeert. Laten we direct hieraan toevoegen, dat de verwachtingen omtrent den regeeringssteun in IJmuiden niet hoog gespannen zijn en dat er vooral onder de IJnxuidensche trawlerree- ders weinig van dezen steun verwacht wordt, dat men er daarentegen zeer sceptisch te genover staat, vooral nu sedert eenige da gen en wel na de bekendmaking van de crisis-zeevisch beschikking men alleen nog maar weet. dat een nieuwe cijns den reeders wordt opgelegd. Dat deze cijns zoo kort nadat de reeders een onsympathieke loonsverlaging hebben ingevoerd om de exploitatiekosten omlaag te brengen dubbel onwelkom is, behoeft geen - betoog. De zaak is voor IJmuiden van buitenge woon belang en daarom is het zeer zeker de moeite waard den toestand, zooals die thans bezig is zich te ontwikkelen eens nader on der de oogen te zien De eerste schrede. Het valt niet te ontkennen: het pad, dat leidt naar het gewenschte doel, verbetering, ordening van het visscherijbedrijf (we heb ben hier in de eerste plaats het Ijmuidensch bedrijf voor oogen) is een kronkelig pad, in verband met de vele moeilijkheden, die een ordening van dit zoo uit het lood geraakte bedrijf met zich meebrengt. Uit het lood geraakt is het visscherijbedrijf ongetwijfeld, uit het lood geraakt in de eer ste plaats door de crisis, in de tweede plaats door die vele fouten, die aan het bedrijf kleven. Over deze beide oorzaken hebben we her haalde malen m ons blad geschreven, daar om zullen we ze thans laten rusten en ons alleen bezig houden met de nieuwe gezichts punten. die zich openen in verband met het geen er vast zit aan de door de regeering ge dane stappen. Is het crisis-zeevischbesluit de tweede re- geerings-stap, de eerste is de stichting van de Nederlandsche Visscherij-Centrale, een lichaam, waarin alle takken der Nederland sche visscherij zijn opgenomen, in het leven geroepen om als het ware de schakel te vor men tusschen de regeering en de bedrijfs- onderdeelen en om deze reden ook verdeeld in verschillende werk-commissies die elk op hun eigen terrein werkzaam zijn. Wat is het crisis-zeevisch besluit? Begin December kwam uit Den Haag de blijde boodschap, dat „binnenkort" de in werking treding kon worden verwacht van het crisis-zeevischbesluit 1934 I en de daar op gebaseerde beschikking van den minister van Economische Zaken, In deze beschikking nu zijn de grondslagen neergelegd voor ver dere maatregelen, welke tot een verbetering van het zeevlsscherijbedrijf zouden moeten leiden. Op grond van genoemd besluit zal de aan voer van zeevisch, met uitzondering van ha ring, in Nederland slechts zijn toegestaan aan hen, die als geoi'ganiseerden zijn aan gesloten bij de Nederlandsche Visscherij - centrale in Den Haag en varen met schepen, die toebehooren aan of ter beschikking staan van zoodanige personen. Hieraan kunnen voorwaarden wor den verbonden, als het betalen van een geringe vergoeding naar afleve ring van de visch. In de reeds eerder genoemde crisis-zee visch beschikking zijn deze voorwaarden dus nader uitgestippeld. Deze voorwaarden ko men in hoofdzaak hierop neer, dat een schip, dat aan de visscherij wil deelnemen (haring - visscherij valt hier buiten), in het bezit moet zijn van een uitvaar-certificaat, dat verleend wordt nadat de betrokkenen zich hebben vei-bonden tot betaling van één procent van de bruto-besomming ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds. Een dergelijk certifi caat wordt verleend voor ten hoogste twee maanden. Hierna kunnen aan het verleenen dezer certificaten zekere voorwaarden wor den verbonden ten aanzien van eischen, waaraan de schepen moeten voldoen. Men is licht geneigd, te veronderstellen, dat de bijdrage van één procent van de bruto besomming, zal worden aangewend ter ver betering van de vloot. Naar onze meening, is deze veronderstelling onjuist, immers wordt in het crisis-zeevischbesluit gesproken van ..een geringe vergoeding naar aflevering van de visch", een vergoeding die ongetwij feld moet worden beschouwd als een bijdra ge in de kosten van uitvoering der te nemen maatregelen Wat beteekent één procent? Een procent is weinig, een procent is veel, naar gelang van het doel, waarvoor het be steed wordt. De bruto-besomming van de schepen, die een uitvoer-certificaat noodig zullen heb ben en die dus hun honderdste penning zul len moeten offeren, bedroeg in 1934 circa f 5.700.000. Rekenen we voor 1935 een zelfde bedrag, dan zou in één jaar f 57000 uit het trawlvisscherijbedrijf van IJmuiden naar het Landbouwcrisisfonds wonden overgehe veld, Dit is. wanneer het aangewend wordt ter bestrijding der kosten tamelijk aan den hoogen kant en daarom zien de reeders in dezen maatregel dan ook niet anders dan een verzwaring hunner lasten. En wordt het bedrag aangewend als steun aan het bedrijf dan is het in de eerste plaats ten eenenmale onvoldoende, om eenig nuttig effect te kun nen sorteeren en is het bovendien een steun, dien zij. die geholpen moeten worden, zelfs hebben opgebracht en dus in feite geen steun. Ook al zou de regeering volgens een meer toegepast systeem het bedrag van f 57000 met eenzelfde bedrag verhoogen, dan nog heeft het bedrag voor een eventueele hulpverleen ine geen beteekenis. Het zou hoogstens voldoende zijn om een nieuwen trawler aan te schaffen. Overigens gelooven wij ook niet. dat van de regeering een dergelijke steunverleening, d.w.z. met bijdragen „a fonds perdu" ver wacht kan worden. Een dergelijke hulp, wil de men er iets mee bereiken, zou tonnen en tonnen verslinden Naar onze meening zal dan ook van financieelen steun alléén eenig resultaat kunnen ver-wacht worden, wan neer deze komt in den vorm van voorschot ten (hetzij renteloos, hetzij tegen een lage rente) voor exploitatie en in het verstrek ken van hypotheek tegen lage rente. Zelfs van het opkoopen door de regeering van „afleggers" tegen cassa kan geen heil verwacht worden. Welk bedrag denkt men wel, dat de regeering voor een voor den sloop bestemd schip zou kunnen of willen betalen? Hoogstens een paar duizend gulden. Zoodra dus de bepaling inzake „de geringe vergoeding" in werking treedt, zullen de reeders 1 pet. van de bruto-besomming hunner sche pen moeten afstaan. Dit lijkt niet veel. maar voor een „geringe ver goeding" is het te veel en voor het zieke bedrijf is het veel te veel, wan neer daar niet onmiddellijk op vol gen maatregelen der regeering. waar uit onmiddellijke steun voortvloeit. En aangezien men te dien opzichte in reederskringen pessimistisch ge stemd is^is de ontevredenheid, zoo als reeds in het begin van deze be schouwing is gezegd, zeer groot. We hebben eenige reeders naar hun meening daaromtrent gevraagd en de antwoorden die wij kregen, ge tuigden van hun groote teleurstel ling. Een der reeders, die met moeite een drietal trawlers in de vaart houdt, vertelde ons, dat deze „gerin ge vergoeding" hem veertig gulden per week kost! Hét is dan ook zeer gewenscht, dat daar iets meer voor verkregen wordt dan een uit voer-certificaat, „aan het verleenen waar van zekere voorwaarden kunnen worden verbonden". Zekere voorwaarden? Eerst wanneer deze voorwaarden bekend gemaakt zijn, zal de bedoeling van het uitvoer-certificaat blijken. Wij kunnen naar deze bedoeling thans nog slechts gissen en dan gelooven wij, dat het in de eerste plaats te doen is, om te voor komen, dat oude trawlers, in Engeland ge kocht. in de vaart worden gebracht, in de tweede plaats om alle mogelijke pogingen, om „afleggers" op hoop van regeeringssteun in de vaart te brengen, den kop in te druk ken. Het eerste is echter uitgesloten, het laatste is nagenoeg uitgesloten, want er zijn weinig ree-derijen. die hiertoe kapitaalkrach tig en „kreditfahig" zijn. Op grond van het een en ander meenen we al bij voorbaat te mogen constateeren, dat uit niets blijkt, dat de reeders waar voor hun geld krijgen en het is dan ook niet te verwonderen, dat er ontevredenheid heerscht rondom de Visschershaven, een ontevreden heid die alleen dan verdreven kan worden, wanneer er maatregelen ko men, waarvan eenig resultaat kan worden verwacht. En dan denken wij in de eerste plaats aan het bevorderen van het vischge- bruik. Want, we hebben het al meermalen gezegd en zggen het nogmaals: alles wat voor het visscherijbedrijf gedaan wordt is van nul en geener waarde, wanneer de afzet niet grooter wordt, wanneer ons land niet geleerd wordt, visch te eten, wanneer niet nieuwe mogelijkheden voor den exporthan- del geopend worden. En zoo komen we vanzelf op het terrein der Nederlandsche Vissche- rij-centrale, de schakel tusschen de regeering en het visscherijbedrijf, liet centrale adviesbureau. Hoe is thans de positie van deze stich ting? Kan hiervan nog iets verwacht wor den? Men oordeele zelf: de contingenteering van den haring-invoer kwam tot stand bui ten medeweten van de N.V.C.; zoo ook de crisis-zeevisch beschikking. Dat is al heel vreemd. Het is vreemd maar waar. Niet vreemd en eveneens waar is, dat hierover in den boezem der stichting ontstemming is ontstaan, evenals er ontstemming is over de contingenteering van den invoer van haring in een tijd, waarin de Nederlandsche haring- visscherlj is afgeloopen. Over het algemeen is men in reederskrin gen van IJmuiden de meening toegedaan, dat de trawlvisscherij bij de haringvlsseherij ten achter wordt gesteld. In dit verband wees men ons op de voorgenomen distributie van pekelharing, een product, dat in de eer ste maanden der haringvisscherij het Noord- zee-banket vormt, dat voor bijna lederen Nederlander als een delicatesse geldt, maar dat thans door de meeste mensehen ver smaad wordt. Waarom geen distributie van goedkoope Noordzeevisch?, zoo vraagt men zich af. Heel IJmuiden verkeert in spanning over het verdere verloop der dingen. Laten wij hopen, dat er tenslotte nog iets goed gebrou wen wordt, iets dat verbetering kan bren gen in den erbarmelijk slechten toestand, waarin het visscherijbedrijf verkeert. S. B. MARKTPRIJZEN. van 11 Februari. Tarbot per KG. f 1.10—f 0.80 Griet per 50 K.G. f 30—f 14 Tongen per K.G. f 1.20—f 0.70 Groote schol per 50 K.G. f 12f 8.90 Middelschol per 50 K.G. f 16f 10 Zetschol per 50 K.G. f 20—f 13 Kleine schol per 50 K.G. f 15f 7.50 Bot per 50 K.G. f 7—f 4.40 Schar per 50 K.G. f 12.50—f 6.50 Tongschar per 50 K.G. f 32—f 23 Rog per 20 stuks f 15f 8 Vleet per stuk f 3.80f 1.40 Kleine poon per 50 K.G. f 14.50f 11 Groote schelvisch per 50 K.G. f 40f 27 Middelschelvisch per 50 K.G. f 32f 22 Kleine middelschelvisch per 50 K G. f 20— f 18.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 23f 9 Kabeljauw per 125 K.G. f 60f 24 Groote gullen per 50 K.G. f 18.50f 11.5( Kleine gullen per 50 K.G. f 12f 6.50 Wijting per 50 K.G. f 8.10—f 6 Heilbot per K.G. f 1—f 0.70 Leng per stuk f 1.50f 0.05 Koolvisch per stuk f 0.73f 0.18 Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 40 Kleine hake per 50 K.G. f 30i 18 Voorkomt en geneest winterhanden en -voeten ruwe en gesprongen huid (Adv. Ingez. Med.) Onze vischuitvoer naar België Gevolgen van de opheffing der beperking reeds merkbaar. De reeds door ons vermelde maatregel van de Belgische regeering. opheffing van beperkende maatregelen ten opzichte van den invoer van zeevisch gedurende het tijdvak van 8 tot en met 19 Februari waren Zaterdag morgen reeds merkbaar. Vischsoorten al; kleine schelvisch, kleine schol, tarbot er griet, -die anders de laatste dagen der week dikwijls omlaag gaan, bleven op peil, lie pen zelfs omhoog. Ongetwijfeld kan deze week dure visch verwacht worden, tenzij er een ruime aanvoer is, waarop de kans echter gering is, omdat er weinig booten verwacht kunnen worden, hoogstens een 30-tal. Volgens Het Visscherij blad luidt het tele gram van het Ministerie van Verkeerswezen, waarmede het regeeringsbesluit werd bekend gemaakt als volgt: „Gezien gebrek visch aan kust de in regel zijnde houders van vergun ningen mogen ten uitzonderlijken titel tot 20 dezer inbegrepen vergunningen gebruiken voor gelijk welke soort visch, zelfs beneden 40 centimeter maai* totaal aandeel Februari mag niet overschreden worden. Gelief onmid dellijk belanghebbenden verwittigen." Blijkens dit telegram is deze maatregel dus ;eldig tot en met 20 Februari en niet zooals eerst werd gemeld, tot en met 19 Februari. BESOMMINGEN. Ita IJm. 22 100 manden f 1920. Bergen IJm. 16 400 manden f 3770. Eendracht IJm. 117 265 manden f 2320. Sumatra IJm. 253 395 manden f 2810. Mary IJm. 189 310 manden f 3210. Zeehond IJm. 70 100 manden f 1810. Ely Genevière IJm, 161 120 manden f 1800. Reiger IJm. 106 90 manden f 1660. Emma IJm. 177 130 manden f 1990. Oentoeng IJm. 131 95 manden f 1960. Eveline IJm. 115 f 1640. Besommingen van 17 loggers nog niet be kend. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdag-markt: Derika 5 IJm. 418, vangst onbekend. Derika 17 IJm. 417, vangst 50 manden schelvisch. 50 manden braadschelvisch, 70 manden wijting, 70 manden gul en kabel jauw, 60 manden radio, 25 manden varia, 40 manden koolvisch. Totaal 365 manden, be nevens 150 stuks stijve kabeljauw. Gloria IJm. 37, 55 manden schelvisch, 75 manden braadschelvisch, 75 manden gul. 30 manden wijting, 90 manden radio, 60 man den varia, 325 manden koolvisch, 25 man den hake. Totaal 735 manden, benevens 100 stuks stijve kabeljauw. Betje RO 16 vangst 25 manden tong, 10 manden tarbot, 35 manden knappe schol, 20 manden kleine schol, 20 manden varia. To taal 110 manden. BEVERWIJK OP DE SCHAATS. Voor de eerste maal in dezen winter kon den dan eindelijk Zondag de ijzers worden ondergebonden. Het duurde wel heel lang, al vorens het ijs sterk genoeg was. om de menigte liefhebbers van baantje-rijden te dragen, maar Zondag konden de hekken worden ge opend. Het duurde niet lang of van alle kan ten kwamen de schaatsenrijders en niet min der -rijdsters opdagen om van de zeldzame gelegenheid te profiteeren. Op de banen aan de Adrichemstraat heersch te een prettige drukte en het was vooral de jeugd die met volle teugen van het laat ge komen wintervermaak profiteerde. JAARFEEST HERVORMDE MEISJES- VEREENIGING. De Hervormde Meisjesvereeniging „Ora et Labora" houdt op Donderdag 7 Maart haar jaarfeest in het vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Het openingswoord wordt ge sproken door Ds. Krijger. DE WERKLOOSHEID. De werkloosheid komt het meest voor in onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 4, bankwerkers 13, be hangers 3, betonvlechters 3, betonwerkers 6, blikbewerkers 6, blikslagers 1, chauffeurs 19, drukkers 4, electriciens 4, expediteurs 2, grond werkers 64, handlangers 4, kappers 2, kan toorbedienden 4, kleermakers 2, kopergieters 2, landarbeiders 44, lasschers 2, loodgieters 1, losse arbeiders 173, machinisten 4, machine drijvers 1. machinalehoutbewerkers 2, mar merbewerkers 2, marmerpolijsters 1, metaalbe werkers 3. metselaars 11, monteurs 6, opperlie den 13, plaatwerkers 1, schilders 12, schippers 2, schoenmakers 2, sigarenmakers 37, sorteer ders 5, slagers 1, smeden3, soldeerders 2, spoorleggers 1, steenhouwers 1, stoffeerders 1, stokers 4, stucadoox-s 4, teekenaars 1, timmer lieden 15, uitvoerders 1, ovegers 1, voex-liedexx voorslaanders 2, winkelbedienden 3, werk sters 2, dienstboden 5, koks 1, totaal 515 (vorige week 501). Wijk aan Duin: Bakkers 2, bankwerkers 9, betonvlechters 1, betonwerkers 3, blikslagers 5, carrosseriemakers 1, chauffeurs 13, electri ciens 3, grondwerkers 58, handlangers 5, kap pers 1, kantoorbedienden 6, kellners 1, koper gieters 1, landarbeiders 40, lasschers 2, lood gieters 3, lijnwerkers 1, losse arbeiders 92, ma chinisten 7, machinedrijvers 1, machinale houtbewerkers 2, metaalbewerkers 7, metse laars 6, meubelmakers 1, monteurs 2, opper lieden 16, plaatwerkers 2, reizigers 2, schil ders 8, schippers 1, schoenmakers 1, sigax-exx-j makers 6, steenhouwex-s 1, stoffeerders 1, sto-i kers 3. straatmakers 2, stucadoors 4, tim merlieden 15, uitvoerders 2, winkelbedienden 1, dienstboden 2, zeilmakers 1, stuurlieden 1, totaal 342, (362). Heemskerk: Betonvlechters 3, betonwerkers 5, chauffexxrs 3, grondwerkers 20, kaxxtoox-be- dienden 1. landarbeiders 69, losse arbeiders 44, metselaars 1, opperlieden 6, schilders l, timmerlieden 8, werkmeesters 1, totaal 162 (170). VOGELENZANG. AUTO TEGEN EEN IIEK GEREDEN. Zaterdagmiddag reed eexi vrachtauto, be stuurd door L. J. de H„ te Haarlem, op de Leidschevaart, links van den weg. Een luxe auto, bestuurd door H. v. d. V., te Katwijk aan Zee, reed rechts van dexi weg in tegenoverge stelde richting. Hij wilde de eex'ste auto pas- seeren en hij haalde links uit, waardoor hij in aanraking kwam met een hek van het terrein der firma Van Zanten. Auto en hek werden beschadigd. 1 De politie stelt een onderzoek in. SANTPOORT PERSONALIA. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Koekendorp, thans te Naaldwijk, komt voor op de voordracht ter benoeming van een hoofd eener openbare school te Beverwijk, LEZING. Px-of. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga zal Donderdag a.s. zijn dex-de lezing houden over „Boeddhisme en Christendom". TOONEEL EN LIEFDADIGHEID. De tooneelvereeniging V. O. O. T. A. G. voert Zondag a.s. in „Zomerlust" nogmaals „Zonsopgang" op. De eventueele baten ko men ten goede aan de noodlijdende R.K. kerken. ZANDVOORT DRIEHUIS BRUTALE DIEFSTAL VAN EEN VARKEN. Dezer dagen is alhier op brutale wijze eexx varken gestolen. De heer O. ontdekte des morgens dat uit een hok met een tiental krul staarten er een verdwenen was. Men vond een kleine bloedplas, zoodat het vermoeden voor de hand ligt. dat het varken met een zwaar voor-werp is doodgeslagen of verdoofd en daar na elders geslacht. Het was een fijn jong dier van ca. 120 pond. zoodat de daders wel ge weten hebben wat ze deden. De politie stelt een onderzoek in. Kans op ontdekking is natuurlijk.gering. HAARLEMMERMEER ANTI REV, PARTIJDAG. In Hotel de Beurs te Hoofddorp zal op 19 Februari een partijdag worden gehouden van de Ant. Rev. Partij. Als sprekers zullen optreden Ds. Jansen uit Den Haag, met het onderwerp „Bezinning, oriënteering en doel- itelling"; Dr. Beekenkamp uit Derx Haag met het onderwerp „Een oude leus, een nieuwe strijd." In de avondvex-gadering koopt de heer Chr. v. d. Heuvel het woord te voex-en over „Vraag stukken van heden en morgen". OPENING BAZAR. Door de sportvereeniging E.T.O.. te Hoofd dorp zal een bazar gehouden worden in Hotel de Landbouw op Zaterdag 9 Febr. 's Mid dags 5 uur wordt de bazar geopend. OVERVEEN BINNENBRANDJE. Zaterdag om 5 uur werd de brandweer ge alarmeerd voor eexx biixnexx'oraxxdje op de Ju- lianalaan No. 8. Door een deken, die met een kachel in aanraking was gekomen, was brand ontstaan. De Magirusspuit rukte uit, maar hoefde geen dienst te doen. Met een brandbluschappax-aat werd het brandje gebluscht. KRING „GODSDIENSTIG LEVEN". Heden avond wordt in gebouw Brugstraat een vergadering gehouden van den Zandv. Kring „Godsdienstig Leven". Na de afwerking van de gewoxxe agenda zal de heer A. Elffers een lezing houden over; „Longinus" van F de Backer. PHOENIX. Daar mej. Visser, die de hoofdrol zou spelen in Phyllis van Van Rossum door een ernstigen val voorloopig niet in staat zal zijn oxxx te spelen, heeft het bestuur van de tooneelver- een. Phoenix besloten in plaats van Phyllis op de eerstvolgende uitvoering „De Distel" op te voex-en. TOESTAND COMMISSARIS VAN POLITIE. De toestand van den Comm. v. Politie, d«| heer Lovink, die zich na dexi ongelukkigen val, die hij de vorige week maakte, aanvanke lijk zeer gunstig liet aanzien, is thans door het optreden van een kleine complicatie oxxguns- tig beinvloed. Van Zaterdag op Zondag had de patiënt eexi zeer onrustige nacht en klaag de hij voox-tdurend over hevige hoofdpijnen. In verband met verdere complicaties, die zich mogelijk nog zouden kunnen voordoen vond de behandelende geneesheer het beter den pa tiënt naar het Diaconessenhuis te Haarlem te doen vervoeren. COMITé TREIN 8.08. De vereeniging tot bevordering van een bé tere treinvex-bimnding met Zandvoort-Bad (Comité trein 8.08) viex-de Zatex-dag haar eerste lustrum in Monopole. De voorzitter der vereeniging, de heer Hen driks, herinnerde er in zijn openingswoord aan, hoe de vereeniging bijxia 5 jaren schijn baar machteloos had gestaan tegenover de orgaxxisatie der Ned. Spoorwegen. In den loop der laatste maanden was dit evenwel anders geworden. Thans mag de ver- eexxiging zelfs voorstellen doen ter vex"betering van de volgende wixxterdienstregeling. In Mei '36 zal waarschijnlijk de electrifica- tie van het baanvak HaarlemZandvoort ge reed komexx. Dat beteekexit de kroon op het werk der vereexxiging. Zoolang de electrifica- tie nog geen feit is geworden, xxxoet de vereexxi ging evenwel de fakkels brandende houdexx en alles doen om een verbinding met Zandvoort te krijgen, die zoo snel en geriefelijk moge lijk is. Hierxxa voerde de Kon. erkende tooxxeelvex*- een. Jacob van Lennep, op: „Dans Nonneke, dans", een hyper-modern satiriek blijspel in 3 bedx-ijven van J. M. IJsel de Schepper en J. van Randwijk. Een gezellig bal onder leiding van den heer J. Stol besloot dezen avoxid. Tijdens het bal traden nog op: The Bijko Rhythm Stompers. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevatte kou. Griep, Influenza. (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSCHE REDDINGS BRIGADE. De jaarvergadering van bovengexioemde brigade zal niet gehouden wox-den op Woens dag 13, maar op Woensdagavond 20 Februari in Hotel „Roozendaal" te Overveen. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren: de Graaf, A. J. Meyerink exx Dr. W. varx Oldenborgh. Bespreking mogelijkheid van het instellen van een vrijwillige straxxdpost aan het stranddeel „Duin en Kruidberg". TWEE BELANGRIJKE ZENDINGSFILMS. Zaterdag werden in het Jeugdhuis twee be langrijke zendingsfilms vertoond van het zendingsbureau te Oegstgeest, beiden vervaar digd door Henk Alsem. 's Middags werd de Sumatrafilm gedraaid. Deze verplaatst ons in de Bataklaxxdexx om het Tobameer. De Rijnsche zending uit Bax-- men heeft hier het pionierswerk verricht, andere organ ïsities volgden en thans werkt de zending in 529 plaatsen. Men maakt er in kennis met de levenswijze der Batakkex-s, met hun zeden en gewoonten, hun spelen en hun arbeid. De inlanders worden tot onderwijzer opge leid en door selectie krijgt men hieruit weer de feestelijke leiders. Een film, die van begin tot einde boeit. 's Avonds werd de film Rawana vertoond, helaas voor eexx slechts texx halve gevulde tal. Rawaxxa, de Oostersehe godheid, de perso- xxificatie vaxx het kwaad. En dat kwaad is hier de opiunx. Zexxdelixxg Lasschuit gaf een korte iixleidixxg. Opium is eexx kostbare stof exx daarom tiert de smokkelhaixdel welig. Om dezen handel te bestijden vixxdt mexx ixx alle belangrijke ha- verxplaatseix een speciale opium-recherche. In Ixxdië wordt veel opium gebruikt en de zexxding heeft hier een taak te vervullen, om dat het misbruik eexx geestelijk, sociaal-eco nomisch en medisch vraagstuk is van dexx aller eersten x-ang. Opium wordt gebruikt door koelies, om oxxt- spanning te vinden xxa afmattend, zwaar werk; om den geest te scherpen bij wedstrij den enz. Ned. Indië is een van de weinige landen, waar iets aan de bestrijding wordt gedaan. Opium en film, zegt spr. zijxx de twee geesels der Oostersehe wereld. De film: de Marine zoekt zijxx weg xxaar Indië en we worden al gevangen door de mooie opxxamen in Ceylon. Nog in opexx zee wordt de opium in zee ge gooid, om later opgeviseht te worden eix laxxgs eexxzame wegexx zijn weg te vixxden naar de opiumkitten, waaraan ook de toeschouwers een bezoek brengt. Gouw Yan In schuift, oixx van zijn pijxxen af te komexx exx o.a. deze is bereid eexx oixtwexx- ïxingskuur te volgen in Bandoeng. Deze en eexx gelukkige operatie redden In van de opium-slavernij, en hij keert als normaal mensch in de maatschappij terug. Patiënten blijven nog eenigen tijd in obser vatie ixx het doorgangshuis te Meester Corxxelis. Rawana heeft behalve als propagandisti sche film als speelfilm groote waarde. KERKCONCERT. Zondagavond gaf de Christelijke Zaxxgvex-- eeniging „Immanuel" met medewex-king van het Kinderkoor „Swaluë", beide onder leiding vaxx den heer E. H. Kerkhoven, een concex*t ixx de Ned. Herv. Kerk. Het kinderkoor opende het progx-amma met een viertal liederen, 't Is altijd een genot de reine klare kinderstemxxxen te hoorexx. Daar om zouden we de jeugdige artiestexx willen aaxxx-aden op de volgende repetitie elk een vriendje of vriendixxnetje mee te brengen, daxx zal op een volgend concert in de kerk hun gezang zeker nog mooier klixxken. „Immanuel" zoxxg hierna Beat! Mortui van Felix Mendelssohn en Nevelvrouw vaxx Olivier Koop, die beide zeer goed vertolkt wex-dexx. Hierna zong mej. Greet Koeman „Verborgen- heit" van Hugo Wolf en Aria axxs dem Pastorale „La constanza in amor vince l'ingaxxno" van Antonio Caldara. Met haar mooie ronde sopraan-geluid vulde deze zan geres het groote kerkgeboxxw tot ixx de uiterste hoeken. Ze had iets tintelends ixx haar stem dat oxxdanks de witte muren rond oxxx, die het geluid terug kaatsten, deed denken aan voor jaarsbloemen, licht en leven. Ixx de pauze sprak Ds. Tx-omp xxaar aaxx- leiding vaix het laatste nummer vaix het pro- graixxma over de beteekenis vaxx de klok in het leven van den inexxsch: de klok, die iederen Zoxxdag de menschen oproept óm te komen luisteren naar Zijn woord; die een sombere, maar niet troostelooze stem liet hooren, als een mensch xxaar zijxx laatste rustplaats werd gedragen; die haar stem ver heft in tijden van vreugde en van nood. Na de pauze zong het koor: „Das Lied von der Glocke" van A. Romberg. Ixx dit nxooie lied toondei het koor pas ten volle wat het waard was. Niet alleen de opvatting, ook de uitvoering was zeer goed. Op stemverhouding, voordracht en uitspraak was zeker niets aan te merken. De pianissimo's waren wex-kelijk zacht, tex-wijl bij de fortissimo's zelfs de sopranen melodiexxs niet schel klonkexx. Het groote klankvolume kwam ixx het lxooge kerkgebouw dubbel tot zijn recht. Het koor exx de dirigent kxxnnen zeker met gexxoegen op dit werk terug zien. De sopraan-soli werden zeer goed vertolkt door nxej. Greet Koeman, xxxej. C. de Jong Keur zong zeer verdienstelijk in het kwartet; de bas-bariton-soli werden door den heer N. J. Ax-isz gezongen, die over eexx zeer goede stem en een zeer goede voox'dracht beschikte. De heer J. H-ogervorst vertolkte de texxor- soli. Als geheel slaagde dit coxxcert uitstekend. AARDOLIE-WINNING. Zatex-dagavond sprak de heer A. Paap in ;ebouw Brugstraat over: Aax-dolie-wiixixixxg. Uitvoerig zette spreker de beteekenis uit een van de Internationale olie-industrie. Amerika gixxg xxxet 60 pet. van de wereldpro® ductie bovexxaan. Dan volgde Eux-opa. Hier leverden in hoofdzaak Ruslaxxd en Roemenië de olie, terwijl in Azië. Pex-zië en Ned. Oost- Indië de olielaxxden vaxx beteekenis warexx. Oliebronnen beteekenen een macht vooral in oorlogstijd, en daarom zijn olievelden steeds twistappels tusschen de mogendhe- dexx. Uit de geschiedenis der oliewinning vertelde spr. dat de oude Romeinen reeds olie wonnen onx er asphalt uit te halen. De Chineezen in de oudheid was het meer om de brandbare gassen te doen. terwijl de Ixxdianen in het grijze verleden en nu misschiexx xxog wel aardolie als nxedicijxx gebruikten. Vervolgexxs besprak hij ixx het kort de ver- schilleixde theorieën over het oxxtstaaxx van de aardolie, om te eindigen met eexx uiteen, zetting over de wijze, waarop de aanwezig heid vaxx olie werd geconstateerd exx de ver schillende systemen die bij de boringen wer den toegepast. Na de pauze werdeix nog een aantal vragen gesteld, die door spreker uitvoerig werden beantwoord, -2

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8