Gezichtspunten. In de Engelsche Politiek Utt 52e 'Jaargang No. 15839 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 12 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij': Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENT»ëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden, 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Februari. De Val van de Uiver. Het rapport van dr. -dr. van der Maas over de oorzaken van den val van de Uiver is niet gepubliceerd. Het Vaderland heeft be richt. dat dit rapport drie conclusies zou be vatten, waarvan twee negatieve. De ramp zou niet aan blikseminslag en niet- aan een breuk in het toestel te wijten zijn. Dan kwam de derde conclusie, de positieve: het toestel zou verongelukt zijn tengevolge van een te kort in „vliegeigenschappen". Dit bericht van het Vaderland is niet of ficieel bevestigd. Het maakte overigens een onwaarschijnlijken indruk, omdat de goede vliegeigenschappen van het toestel bewezen schenen door zijn schitterende prestatie in de race MildenhallMelbourne, onder uiterst moeilijke omstandigheden. Maar bij velen moet de vraag gerezen zijn, wat men eigen lijk wel allemaal onder de benaming „vlieg eigenschappen" verstaat: bijvoorbeeld, of daaronder ook duurzaamheids-factoren mee tellen. De zaak wordt niet opgehelderd, en 't on vermijdelijke gevolg is clat nu de wildste ge ruchten de ronde doen. De Nederlandsche pers houdt zich daar buiten, maar een Engelsch dagblad is er zich al mee gaan bezighouden De loop van zaken schijnt noch voor de K. L. M„ noch voor de overheid aangenaam, maar is een gevolg van de zonderlinge publi- citeits-methode die men heeft gevolgd. Eerst is, en dat zelfs met groote haast, de theorie van den bliksem-inslag openbaar gemaakt. Die werd gesteund door opinies van vliegers en van Engelsche medici in Syrië. Zij wekte evenwel verwondering omdat niemand zich kon herinneren ooit gehoord te hebben van een vliegongeluk tengevolge van bliksem inslag. De theorie werd een poosje positief volgehouden en toen plotseling weer inge trokken. Daarop volgde het vertrek van een paar technici naar Amerika met het doel. zich in de Douglas-fabrieken te interesseeren voor de reeds bestelde veertien Douglas- toestellen. Er werd inmiddels in de pers aan herinnerd dat de Uiver vóór de Melbourne- race slechts een voorloopig bewijs van lucht- vaardigheid had gekregen. Andere technici, ditmaal van den Rijks-studiedienst voor de Luchtvaart, vertrokken inmiddels naar Rut- bah Wells. Zij zijn teruggekeerd en het rap port van dr. ir. v. d. Maas wordt niet gepu bliceerd. Het spreekt wel vanzelf, dat zulk een loop van zaken tot allerlei geruchten aanleiding moet geven. Eerst wordt een positieve oorzaak opgegeven, daarna wordt die weer herroepen. Dan stuurt men in twee richtingen technici uit, en weigert een rapport te publiceeren nadat de nieuwsgierigheid van het publiek ten aanzien van de Uiver niet alleen voort durend niet bevredigd, maar zelfs geprik keld is. Nu is natuurlijk het rapport-v. d. Maas een ambtelijk stuk. Het moet in handen van een nieuwe commissie gesteld worden en bij den minister belanden. Het bevindt zich op den ambtelijken weg een instituut dat men in Den Haag tenvolle pleegt te waardeeren, maar dat buiten de Haagsche sfeer met min der geduld en gelatenheid beschouwd pleegt te worden. Zoodat ik toch tot de slotsom moet komen, dat het wel buitengewoon gewenscht zou zijn als men ten snelste kon besluiten, tot een vol ledige en openhartige publicatie over te gaan. Die is in elk geval verkieselijk boven de hui dige situatie. Volkomen veiligheid zal de luchtvaart nooit en te nimmer bereiken. Dit heeft zij gemeen met alle verkeersmiddelen. Spoorwegen, elec- trische trams, stoomschepen, auto's, motor fietsen. zelfs fietsen hebben het nooit tot een 100 pCt. zekerheid kunnen brengen Gij kunt straks op een fiets van een goed merk stappen en de voorvork kan breken, tengevolge waarvan ge u ernstig bezeert. Ik wensch u toe dat het niet gebeurt, maar gij weet evengoed als ik dat de kans bestaat. Ook kan een piloot evengoed een fatale fout maken als een machinist, een chauffeur, een scheepskapitein of loods, of een fietser. De K.L.M. bezit uitstekende piloten, maar on feilbaar zijn zij evenmin als andere men- schen. Vliegongelukken zullen dus af en toe blij ven voorkomen. Het is dwaasheid dat te ont kennen en van de K. L. M.-diensten een on feilbaarheidssprookje te maken. Het is dus ook verkeerd fantastische romans vol tastbare onmogelijkheden te gelooven als men de ware oorzaak niet kent. Maar in Den Haag zou men goed doen de waarheid spoedig en zoo duide lijk mogelijk te publiceeren, om geruststelling te wekken. R. P. NOTARIS TE BATAVIA GESCHORST. BATAVIA. 12 Februari (Aneta). In ver band met het niet in acht nemen van be paalde formaliteiten bij het opmaken van een testament voor een cliënt, waardoor na 't overlijden dit testament nietig bleek te zijn schorste de raad van justitie te Batavia den notaris te Soekaboemi L. L. H. R. S. BI. voor den tijd van drie maanden. SCHUTZBÜNDLER VOORSPELLEN EEN SOCIALISTISCH EENHEIDSFRONT IN OOSTENRIJK. LENINGRAD. 12 Febr. (V.D.i Ter her denking van den opstand in Oostenrijk van verleden jaar hebben gisteren te Leningrad thans in Rusland vertoevende leden van den Oostenrijkschen Schutzbund een betooging ge houden, waarin verschillende sprekers ver klaarden, dat de strijd tegen de Oostenrijk- sche regeering nog niet ten einde was. De Oostenrijksche sociaal-democratie en de com munistische partij zouden een eenheidsfront vormen en op den duur na een burgeroorlog de macht veroveren. De V ermakelijkheids- belasting. Opnieuw wordt op verlaging aangedrongen. De afd. Haarlem van den Ned. Bond van Werkgevers in het hotel-, restaurant- en café bedrijf „Horecaf" en de Vereeniging ..Onder ling Belang" te Haarlem hebben aan B. en W. en aan den Gemeenteraad een adres gezonden waarin o.m. wordt gezegd: Ondergeteekenden hebben kennis genomen van het prae-advies van B. en W. op de door hen ingediende verzoekschriften tot verlaging der Vermakelijkheidsbelasting. Het prae- advies komt tot de conclusie, op het verzoek van requestranten afwijzend te beschikken en het besluit te nemen tot verlaging van het vergunningsrecht, zooals dat in het raadsbe sluit is voorgesteld. Zij nemen de vrijheid, ten aanzien van voor meld voorstel nog op te merken, dat verlaging van het vergunningsrecht, waardoor de toe stand van voor 12 April 1933 den datum waarop het vergunningsrecht werd verhoogd weer zou worden hersteld, natuurlijk door hen ten zeerste wordt toegejuicht. Doch zij blijven bij hun meening, dat verlaging der Vermakelijkheidsbelasting voor hun bedrijfs- genooten eveneens dringend noodzakelijk is. Immers de z.g. amusements-bedrijven vor men in het hötel-, café- en restaurantwezen een klasse apart, omdat zij hoofdzakelijk zijn aangewezen op die bezoekers, welke deze voor hun genoegen plegen te bezoeken. Juist het amusementsbedrijf heeft van den huidigen economischen toestand meer dan andere be drijven te lijden, omdat het publiek in de eerste plaats op gelden, welke voor amusement worden uitgegeven pleegt te bezuinigen. Zulks blijkt vooral uit het feit, dat de café-restau rants, welke in de laatste weken te Amster dam gesloten werden, omdat zij de hooge lasten niet langer meer konden opbrengen, uitsluitend amusementsbedrijven waren. Zoo handhaving van de hooge Vermakelijk heidsbelasting hier ter stede misschien geen sluiting van de desbetreffende zaken tenge volge zal hebben, zal toch ontslag van de ar- tisten het gevolg er van zijn. Daardoor wordt de werkeloosheid wederom vergroot en derft de gemeentelijke fiscus de inkomsten uit de Vermakelijkheidsbelasting geheel en al. Requestranten, welke met groote dankbaar heid het besluit van den Raad hebben begroet de Personeele Belasting ten aanzien van koffiehuizen, enz. met 1/3 te verlagen, kunnen zich niet geheel vereenigen met de zienswijze der prae-adviseurs, dat tengevolge van dat besluit aan de gemeentekas reeds belangrijke offers werden opgelegd. De toestand was immers in wezen zoo dat de Personeele Belasting in het afgeloopen jaar niet meer door de koffiehuishoudsters in haar vollen omvang kon worden en werd opge bracht. Om voormelde redenen verzoeken reques tranten den Raad, aan hun requestén van 30 October 1934 en 28 Januari 1935, waarin zij in hoofdzaak beoogen. dat ingeval de muziek op meer dan 21 achtereenvolgende etmalen per kalenderjaar gehouden wordt, de belasting voor de overige etmalen in hetzelfde kalender jaar lager worde gesteld, te voldoen. De Bloemententoonstelling. Wijziging sluitingsuur tapperijen. Ter gelegenheid van de groote 'Bloemen tentoonstelling. die van 15 Maart tot 19 Mei te Heemstede gehouden wordt, heeft de bur gemeester van Haarlem besloten, het slui tingsuur der tapperijen alhier vast te stellen op één uur 's nachts, alsmede om in de tap perijen, waarvoor muziekvergunning is ver leend, het maken van muziek toe te staan tot 's nachts twaalf uur. Toestand in hotel-, café- restaurantbedrij f Adhaesie betuigd aan het adres van Horecaf. De samenwerkende organisaties in het hotel-, café- en restaurantbedrijf alhier, heb ben het volgende adres aan den gemeente raad gezonden: De plaatselijke samenwerkende organ isa- ties van werknemers in het hotel-, café-res taurantbedrijf; de Ned. Geneefsche Bond. de R.K. bond van hotel-, café-restaurantper - son eel „St. Antonius", allen te Haarlem, kennis genomen hebbende van het verzoek schrift tot uwen Raad gericht door de af- deeling Haarlem van den Nederlandschen bond van Werkgevers in hotel-, café-restau rant en aanverwante bedrijven „Horecaf" waarbij wordt aangedrongen op verlaging der vermakelijkheidsbelasting. Overtuigd, dat de bedrijfsresultaten van het hotel-, café- en restaurantbedrijf meer dan bedroevend genoemd kunnen worden en deze bedrijfstak zelfs met ondergang wordt bedreigd. Van meening. dat sluiting van bedrijven ook hier ter stede niet onwaarschijnlijk ge acht moet worden Verzoekt uwen Raad met klem tot verbe tering van het hotel-, café- en restaurant bedrijf mede te werken en aan bovenge noemd verzoekschrift gevolg te geven. Verduistering van 150.000.-. Haarlemmer veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De effectenhandelaar G. B., vroeger alhier woonachtig, die eenige weken geleden voor de Arrondissementsrechtbank te Almelo terecht stond als verdacht van verduistering van pl.m f 150.000 ten nadeele van vele kleine spaar ders, werd hedenmorgen, conform den eisch van den officier van justitie, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. VELDWACHTER WEGENS MISHANDELING VEROORDEELD. Het Haagsche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. M.. gemeenteveld wachter te Ouderkerk aan de IJssel. die door de Rotterdamsche rechtbank was vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde mishande ling van den 19-jarigen A. van L.. door hem in den avond van Zondag 27 Augustus 1933 op vermoeden van dronkenschap in politie-ar- rest gesteld doch tegen welke vrijspraak de officier van justitie hooger beroep had aange- t eekend Het hof heefv het vrijsprekend vonnis ver nietigd. omdat het acht, dat-v de verdachte opzettelijk Van L. in het gezicfit heeft gesla gen en den verdachte wagens mishandeling veroordeeld tot een f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. VRACHTBOOT AAN DEN WESTFRIESCHEN ZEEDIJK GESTRAND. ENKHUIZEN, 12 Febr. (V.D.) In den fgeloopen nacht is de vrachtboot Stanfries III van de Holland Friesland Scheepvaart Mij onderweg van Leeuwarden naar Amsterdam met kracht vastgeloopen aan den voet van den Westfrieschen zeedijk ter hoogte van den sluishoek te Andijk. De stranding gebeurde bij een dikken mist. Een zusterschip van de vrachtboot, de Franeker I. verleent assisten tie. Heden had de Franeker I reeds twee ka bels verspeeld en was men er nog niet in ge slaagd het schip vlot te krijgen. DE BELASTINGKWESTIE MET DE GROBAK- VOERDERS GEREGELD. SEMARANG, (Aneta.)) In de kampong' Genoek (waar de grobakvoerders, die verzet pleegden, gevestigd zijn) had een conferentie plaats over de belasting kwestie. Hierbij wa ren de resident, de assistent-resident, de re gent en vertegenwoordigers van het In- heemsch bestuur aanwezig, een 200 grobak voerders waren voor de bespreking opgeko men. Zij brachten hun grieven naar voren. Het bleek dat de voornaamste grief wel Je wijze was, waarop grobakpaarden worden af gekeurd. Tegen de belasting zelve bestaat geen groote grief wel tegen de wijze waarop deze wordt geïnd. Van af 11 Febr. is toegestaan de grobakbelasting in kleine gedeelten met dub beltjes te betalen. Het verzet aan de Kali Gawee had geen politieken ondergrond. Hè. gelukkig, zegt mijn buurman. Die ver over zestig loopt, En die jaarlijks weer haard)vurig, Op een slappen winter hoopt. Hè, gelukkig, die bezoeking. Is weer voor 't moment voorbij, Ik heb liever warme botten, Dan die schaatsenrij derij Geen getob met leidingbuizen, Die misschien op barsten staan, Hè. ik zie die thermometer, Met plezier weer hooger gaan. Pappie, klaagt mijn jonge dochter, Gistren leek het nog zoo mooi, En ik mocht vandaag gaan rijden, Hè, wat valsch nou van die dooi. Daar waar gisteren nog ijs was, Is het nu een modderpoel, Zou het nu niet meer gaan vriezen? Bah, wa's dat een dooie boel. Ik zou nieuwe schaatsen krijgen En daar kan ik nou niet op, Aldus sprak mijn ijs-gemutste Son ja Henie in den dop. 'k Gun mijn dochter graag de ijspret, En de dooi gun ik mijn buur, Dankbaar, dat het niet aan mij ligt, Maar alleen aan de natuur P. GASUS. Bij St. Antönien en Graubünden werden zeven personen door een lawine gedood. Vrijwel de geheele bevolking van het dorp begeleidde de slachtoffers naar hun laatste rustplaats. Parlementaire taal. (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen, Februari. De parlementaire sfeer dreigt ook in En- jeland haar roep van model in' omvangstaal en -vormen te verliezen. Het begrip ..parle mentaire taal" raakt als zooveel verouderd en de zin der woorden eischt herziening. Het be^ _ïnsel dat een parlementslid, hoe verbolgen hij ook mag zijn over maatregelen van de re geering of over de zienswijzen van een mede lid, in de keuze van zijn verzetswoorden be schaafd en gematigd zal zijn, is nooit prijs gegeven. Maar eenige heeven in het Lager huis, niet voldoende in parlementaire tra ditie gedrenkt of onbekwaam de hevigheid van hun gevoelens te uiten in gematigde ter men, treden het beginsel met voeten. De zaak is actueel geworden door het jong ste optreden van den onafhankelijken La bour-man Buchanan, die in de inmiddels ook door de regeering als onbevredigend erkende maatregelen voor werkloosheidssteun aan leiding vond, den premier op de meest onge zouten wijze, welke men zich kan voorstellen, te doen weten hoe hij over hem dacht. De vertoornde spreker verlangde, dat de heer MacDonald met een zweep uit het openbare leven zou worden verjaagd en om geen twij fel te laten bestaan aan het beeld dat in zijn ;eest leefde, maakte hij gebruik van het. woord „cur". De Premier was een „cur". Er is geen scheldwoord in het Nederlandsch kras genoeg om een vertaling te kunnen be naderen. Alleen in zijn figuurlijke bet-eekenis is het woord een scheldwoord en aan het feit dat het letterlijk beteekènt een bastaard-hond van onverzorgd uiterlijk die door de straten zwerft kan men het striemend vermogen van het scheldwoord afmeten. Theoretisch is het volstrekt uitgesloten dat een Lagerhuislid zulk een woord of zelfs veel gematigder opmerkingen van persoon lijken aard ongestraft kan gebruiken. Uit spraken en beslissingen van „Speakers" (voor zitters) van den aanvang van het parlement af, hebben den toon, waarin een debat moe: worden gehouden, voorgeschreven. De grond stelling is dat een lid de uitdrukking mag ge bruiken welke hij noodig acht, vooropgesteld dat ze geen blaam werpen op het karakter van een ander lid en het decorum van de ver gadering niet aantasten. Uitdrukkingen, welke tegen dezen regel indruischen en daarom on parlementair zijn verklaard, zijn in den loop der tijden opgeteekend. En niemand kan ge acht worden ze zoo goed te kennen als Mr. Spreaker en zijn gedeputeerden, die respec tievelijk de beraadslagingen van het Lager huis en van Lagerhuis-commissies leiden. Buchanan is wel de ergste maar niet de eenige overtreder geweest in den laatsten tijd. van de regels van het debat. En ver scheidene leden, die in dit opzicht altijd een schoone lei hebben gehad, hebben ernstig ge klaagd over de vrijheid welke de Speaker in recente zittingen aan sprekers heeft gelaten. Buchanan werd niet tot de orde geroepen en toen men den volgenden dag verlangde dat hij de gewraakte woorden terug zou nemen was hij daartoe noch bereid noch kon hij er door de methode van werken toe worden ge dwongen of voor zijn koppigheid worden be boet. De Speaker of (als in dit geval) zijn plaatsvervanger in een commissie-zitting heeft de taak er voor te waken dat de term .parlementaire taal" geen paskwil wordt. Het is echter ook zijn plicht er voor te ui-gen dat het parlement zoo goed en zoo snel mogelijk werkt, een plicht die toch al bij de jestaande trage werkwijze moeilijk te vervul len is. Hij neemt daarom, wanneer een uit drukking tot vertragend incident dreigt to lei den. niet zelden zijn toevlucht tot die Oost-In dische doofheid, die ook in het dagelijksch le ven buiten staatsraadskamers vaak met vrucht en goed effect in praktijk wordt ge bracht. Het Italiaansch-Abessinisch incident neemt scherpe vormen aan: eventueel zal Italië een ultimatum stellen. pag. 4 In het proces te Flemington is de doodstraf tegen Hauptmann geëischt. De verdediger pleitte voor vrijspraak. pag. 4 De Duitsche regeering zou zich tegen „Oost- Locarno" en een garantiepact verzetten. pag. 4 Bioscoopbedrijf treft ordeningsmaatregelen. pag. 3 Vereffening van Duitsche handelsvorderingen pag. 3 De Rotterdamsche Droogdok Mij. heeft een opdracht gekregen tot den bouw van een schip. pag. 3 Looncn van gemeentewerklieden in verschil lende gemeenten. pag. 5 Hotelhouders te Haarlem dringen op verlaging der vermakelijkheidsbelasting aan. pag. 1 Provinciale Staten verwerpen de motie-Polak. pag. 5 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 5 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Bekende Haarlemmers: de heer M. L. A. Klein pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De val van de Uiver. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Vol kenbondsraad en de rechten der Kleine Staten. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: In de Engelsche politiek. pag. 1 J. B. Schuil over Madeleine's Misdaad. pag. 7 C. J. Groothoff: De strijd tegen de Duitschers pag. 7 Geval van amok te Malang. Inlander maakt verscheidene slachtoffers. MALANG. 12 Febr. (Aneta). Een inlander maakte amok in de Europeesche wijk te Ma- lang. Hierbij werden twee Inlanders gedood en zeven Chineezen levensgevaarlijk gewond, terwijl een Europeaan in den arm werd ge kapt. Tenslotte werd de amokmaker over meesterd. Goudzoekers op weg naar Cocoseiland. Poging om beroemde schat op te graven. LONDEN. 12 Febr. (V. D.) Gisteravond is uit Lowestoft de 45-ton metende schoener Vera Sidney vertrokken met een aantal schatgravers aan boord voor een reis naar het Cocos-eiland, dat ongeveer 500 K.M. ten Westen van Costa Rica in den Stillen Oceaan ligt. Het doel der opvarenden is de beroem de goudschat ter waarde van vele millioenen die honderden jaren geleden door zeeroo- vers op het eiland begraven moet zijn. op te graven. Een overeenkomst is gesloten met de re geering te San José volgens welke de regee ring een derde van alle gevonden schatten zal krijgen. Onder de leden der expeditie bevinden zich een geoloog, twee mijningenieurs en een deskundige voor het verrichten van borin gen Vreemde practijken van reportageschip. De „Australia" tweemaal beetgenomen? LONDEN, 12 Febr. (Reuter). De kruiser .Australië", aan boord waarvan zich de Her tog van Gloucester bevindt, was Zaterdag draadloos verzocht hulp te verleenen aan den Amerikaansche schoener „Parker". Toen de kruiser het schip genaderd was, liet de kapitein draadloos weten dat de hulp niet meer noodig was. daar de komst van het schip als een arts had gewerkt, daar men de averij reeds verholpen had. Naar thans gemeld wordt, heeft de schoe ner opnieuw een S. O. S. uitgezonden met ge volg dat de „Australia" weer zijn koers ge wijzigd heeft en het Amerikaansche schip te hulp snelt, dat de takels verloren zou hebben en een lek zou hebben opgeloopen. De kapitein van den schoener is een Ame rikaansche radio-omroeper, genaamd Lord, die terstond na zijn eerste ontmoeting met den kruiser aan twee Amerikaansche radio stations een uitvoerige beschrijving van de gebeurtenis heeft gegeven. Men vermoedt, dat ook het tweede S. O. S. slechts een „grap" zij het een zeer gevaarlijke, is. STIJGING DEK WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 28 Januari 2.325.373, of wel 239.558 meer dan op 17 December en 63,695 minder dan in dezelfde periode van 1934. Deze scherpe stijging heeft in verschillende kringen pijnlijke verrassing gewekt. De pers vermoedt dat de handel in Januari belangrijk is gedaald. Hierop wijzen ook verschillende andere feiten bijv. de daling van de opbrengst van hèt goederenvervoer der spoorwegen en de lagere omzet der provinciale banken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1