DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Kinderen staken onverwachts over. Twee aanrijdingen het gevolg er van. Geen ernstig' gewonden. Tengevolge van het onvoorzichtig overste ken van den rijweg zijn drie meisjes slacht offer geworden van een tweetal aanrijdin gen, die te Alphen aan den Rijn plaats had den Het eerste ongeval gebeurde in de Hooft- straat. De studenten mej. W. M v. W.. die niet in het bezit van een rijbewijs was. reed daar onder toezicht van haar vader met een zeer matige vaart. Plotseling kwamen van achter een stilstaande auto de twee doch tertjes van den heer L. v. Ooster, Jannetje en Pietje te voorschijn. Hoewel de bestuur ster onmiddellijk remde, was een aanrijding niet te voorkomen. Beide meisjes kwamen onder den wagen terecht. Eerst nadat de auto was opgetild, gelukte het de meisjes te bevrijden. De kinderen, hadden op het ge- heele lichaam verwondingen bekomen. De gezichtjes waren onherkenbaar door de schaafwonden. Dr. van Wermeskerken ver leende de eerste geneeskundige hulp. De kin deren werden naar het ziekenhuis vervoerd. Hun toestand is niet zorgwekkend. Volgens ooggetuigen treft de bestuurster, die met een gang van ongeveer 15 K.M. reed. niet de minste schuld. Het tweede ongeval had plaats op den Steekterweg. De 5-jarige Corrie Griffioen stak, nadat zij aan den kant van den weg 'gewacht 'had tot drie auto's gepasseerd wa ren, zonder verder uit te kijken den weg over, met het gevolg dat zij werd gegrepen door een uit tegenovergestelde richting ko mende auto. bestuurd door den heer W. J, V. uit Leiden. Het kind werd een twin tigtal meters meegesleurd. Zij werd aan hoofd en armen gewond. Haar toestand is echter niet ernstig. ALBERT VAN DAÏSUM GAAT JUBILEER EN In het eere-comité, dat wordt geconstitu eerd ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig tooneeljubileum van den heer Albert van Dalsum op 16 Maart a.s. hebben ingevolge hun bereidverklaring reeds zitting genomen de heeren Walrave Boissevain, Prof. Dr. Th. J. Stomps, rector magnificus der ge meente-universiteit en Dr. F. M. Wibaut. „DE SPAARNESTAD" IN IIOOGER BEROEP. Op 31 Maart zal voor het gerechtshof te 'Amsterdam in hooger beroep worden behan deld de zaak van de AVRO contra „de Spaar- nes tad". ,.De Spaarnestad" heeft namelijk hooger Iberoep aangeteekend tegen de uitspraak van den president der rechtbank te Haarlem waarin de eisch tot verbod van afdrukken van radio-programma's in de Humorist werd toegewezen. Echtpaar door gas vergiftigd. Man om het leven gekomen. Toestand van de vrouw ernstig. De Haagsche politie heeft in een der hof jeshuizen aan de Nieuwe Laantjes te Sche- veningen een geval van gasvergiftiging ge constateerd, waarvan een 75-jarige man het slachtoffer is geworden. In bedoelde huizen woonde het echtpaar v. d. Z. Zij hadden zich Zondagavond ter rust begeven en de gas kraan uitgedraaid. Vermoedelijk hebben zij dit echter niet goed gedaan, zoodat de vlam is uitgeploft. doch de kraan half opengeble ven. Maandagochtend toen leveranciers op hun bellen niet werden opengedaan, waar schuwden zij de buren en politie, die zich toegang verschafte. De man was reeds over leden De vrouw was echter nog in leven. Zij is naar het Roode Kruis-Ziekenhuis overge bracht. Scheepsbouw krijgt weer een opdracht. Thans de Rotterdamsche Droogdok Mij. de gelukkige. De Nederlandsche Koloniale Tankvaart Maatschappij te 's-Gravenhage heeft met de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij een contract gesloten voor den bouw van een dubbelschroef stoomtankschip met een draagvermogen van 6000 ton. Het schip zal een lengte hebben van on geveer 360 voet en een breedte van onge veer 64 voet. De nieuwe tankboot zal gebruikt worden in verband met het transport van de produc ten van de Nederlandsche Koloniale Petro leum Maatschappij, welke firma de belangen van de Standard Öil in Nederland vertegen woordigt. Expeditieknecht lichtte de spoorwegen op. Door waardeloos verzendgoed. De hoofdstedelijke politie heeft een jongen expeditieknecht aangehouden, die de Neder landsche Spoorwegen vrij geruinjen tijd door middel van gefingeerde verzendingen voor Verschillende groote bedragen heeft opgelicht. De man, die voor zich zelf werkte, wist zich te bevoordeelen door aan de Spoorwegen ver zendgoed af te geven, waarvan de inhoud, door hemzelf samengesteld, uit waardeloozen rommel bestond, welke alleen een zeker ge wicht vertegenwoordigde, De man vulde dan den vrachtbrief in en liet dit goed naar een bepaalde bestemming verzenden, welke be stemming hij naderhand weer veranderde, zoodat de zendingen van plaats tot plaats werden gedirigeerd. Het voordeel, dat hij daarbij had, was, dat hij. als gevolg van een overeenkomst, welke bestaat tusschen de spoorwegen en expediteuren, op deze zendin gen voorschotten kon opnemen, welke hij in deze gevallen ten eigen bate aanwendde. Zoo is hij er in geslaagd zich op deze wijze een groot bedrag toe te eigenen. Eindelijk echter had men bij de Spoorwegen achterdocht ge kregen, waarna een onderzoek werd ingesteld, dat tot arrestatie van den expeditieknecht heeft geleid. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Vreemd ongeluk te Den Bosch. DEN BOSCH, 11 Februari (V. Dl In de koffiebranderij „De Drie Mollen" aan de Hinthamerstraat alhier heeft een ongeluk plaats gehad, waarvan men nog niet nauw keurig weet hoe het zich heeft toegedragen. Toen het personeel, dat in den winkel werk zaam was. vanmorgen een zeer scherpe brand lucht rook en in de branderij ging zien, vond men daar den 57-jarigen Schoenmaker be wusteloos op een stoel, terwijl in de werkplaats een verstikkende rook hing. Twee geneeshee- ren, die spoedig aanwezig waren, waren van oordeel dat de man door een beroerte was ge troffen en zij achtten overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Kort na aankomst is de man overleden. Toen in de branderij de rook wat was weg getrokken vond men op den vloer aanwijzin gen die een ongeluk deden vermoeden. Er werd daarna sectie op het lijk verricht, waar uit bleek dat S. een zestal ribben had gebro ken, terwijl de schedel op verschillende plaat sen was gekneusd. De politie werd van de zaak op de hoogte gesteld, die een onderzoek instelde, geleid door den commissaris Staal en den substituut-officier van justitie Mr. Du- Bois. Men vermoedt thans dat S. van een zol dertje is gevallen. GRIEP ONDER DE SCHOOLJEUGD VAN MARKELO. De dorpsschool te Markelo is voor den duur van tien dagen gesloten in verband met het feit. dat zeer vele leerlingen in meerdere of mindere mate aan griep lijden. Van de 280 kinderen zijn er 110 ziek. CLANDESTIENE ZENDER „X.X.X." IN BESLAG GENOMEN. De geheime zender, die „X.X.X." wend aan gekondigd en die in den omtrek van Delft een groote populariteit had verworven, is thans tot zwijgen gebracht. Eenige ambtenaren van den Radio-Con trole-Dienst en rechercheurs deden een in val in een pand aan de Hertog Goversstraat te Delft, waar een complete zend-installatie werd in beslag genomen. Een viertal stu denten werd naar het bureau van politie overgebracht. Het wapenembargo voor den Chaco. Nederland aanvaardt het standpunt der buitengewone Volkenbondsvergadering. De Nederlandsche regeerong heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond be richt. dat zij zich vereenigt met het stand punt neergelegd in het rapport van het co mité van advies inzake het geschil tusschen Bolivia en Paraguay, namelijk dat. nu Boli via verklaard heeft de aanbevelingen van de buitengewone Volkenbondsvergadering te aanvaarden, het verbod van levering van wapenen aan de beide oorlogvoerende mo gendheden uitsluitend ten aanzien van Pa raguay dient te worden gehandhaafd. Vereffening van Duitsche handelsvorderingen. Wegens invoer na 31 December. De directie van het Nederlandsch Clearing- instituut, gelet op de bepalingen van het clearingverdrag', gesloten tusschen Nederland en Duitschland op 5 December 1934, maakt bekend, dat vorderingen wegens of in ver band met levering naar Duitschland van de hieronder genoemde goederen van Neder- landschen oorsprong, voor zoover de invoer in Duitschland heeft plaats gehad of zal plaats hebben na 31 December 1934, mits zij voor het overige zullen blijken te voldoen aan de bij of krachtens verdrag of wet gestelde vereischten, geldende op den dag, waarop zij voor uitbetaling in aanmerking zouden komen alleen tot betaling uit de bij het Neder landsch Clearinginstituut gestorte gelden zul len worden toegelaten tegen overlegging van een vereffeningscertificaat, af te geven door het Crisis Uitvoer Bureau te 's Gravenhage. Dit certiïicaat zal alleen dan geldigheid hebben, wanneer ten genoege van het Crisis Uitvoer Bureau is bewezen, dat de uitvoer naar Duitschland werkelijk heeft plaats ge had. Voor zoover ter vereffening van de boven genoemde vorderingen de .storting bij de Deutsche Verrechnungskasse te Berlijn na 31 December 1934 heeft plaats gehad of zal plaats hebben, zal het op het betreffende vereffe- nings-certificaat vermelde factuurbedrag in mindering komen van het voor de bedoelde goederen vastgestelde betalingscontingent voor 1935. Bij de verdeeling der betalingscontingen ten zullen de hierbedoelde vorderingen, voor zoover zij voortvloeien uit vóór 31 December 1934 gesloten contracten, de voorkeur genieten Voor het verkrijgen van een vergunning van het Nederlandsch Clearinginstituut voor een compensatietransactie, waarbij een uitvoer der hier bedoelde goederen is betrokken moet worden overgelegd een door het Crisis Uit voer Bureau af te geven controle-certificaat. Ook dit certificaat zal alleen dan geldigheid hebben, wanneer ten genoege van het Crisis Uitvoer Bureau is bewezen, dat de uitvoer naar Duitschland werkelijk heeft plaats ge had. Alvorens een controle-certificaat bij het Crisis Uitvoer Bureau aan te vragen dienen belanghebbenden zich met het Clearinginsti tuut te verstaan. Onder de bovengenoemde regeling vallen een groot aantal goederen. (Adv. Ingez. Med.) Gepensioneerd spoorweg personeel gaat actie voeren. Met den Personeelraad tegen aanhang! westontwerc. In een gemeenschappelijke vergadering tusschen den Bond van Gepensionneerden en den Personeelraad bij de Ned. Spoorwegen, waarin de vijf erkende vakvereenigingen zijn georganiseerd, heeft een langdurige bespre king plaats gehad inzake het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen wet voor de Spoorwegambtenaren 1925. Er werd volledige overeenstemming verkre gen over de te voeren actie. Door den Perso neelraad werd alle mogelijke steun aan de gepensionneerden toegezegd, waartoe hij om te beginnen een adres tot de Tweede Kamer zal richten, waarin zijn bezwaren tegen het wetsontwerp kenbaar gemaakt worden. Met name zal in het bijzonder worden opgekomen tegen het feit, dat de pensioenen op losse schroeven zullen komen te staan, doordat de desbetreffende minister, indien het wetsont werp wordt aangenomen, bevoegdheden krijgt, wijzigingen in de pensioenen aan te brengen zonder dat de minister de Kamers der Staten Generaal daarvoor behoeft te raadplegen. GEARRESTEERDE CAFéHOUDSTER EN HAAR ZOON VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Amsterdam sprak een caféhoudster en haar zoon, verdacht van brandstichting in café Kulmbach aan de Ceintuurbaan aldaar, vrij van het ten laste elegde. Vrijdagavond 3 Augustus brak op de vierde verdieping van dat huis brand uit. De zeven vuurhaarden toonden duidelijk aan, dat hier sprake was van brandstich ting. De caféhoudster en haar zoon werden kort na den brand gearresteerd en eenige dagen in arrest gehouden. Zij hebben steeds ontkend den brand te hebben ge sticht, doch na het uitvoerig getuigenver hoor requireerde de officier van justitie te gen beide verdachten twee en een half jaar gevangenisstraf. MR. G. VISSERING ZEVENTIG JAAR. Mr. G. Vissering, oud-president van de Nederlandsche Bank zal op 1 Maart a.s. den zeventigjarigen leeftijd bereiken. Naar wij vernemen zal dien dag des middags gelegen heid bestaan de jubilaris te zijnen huize te Bloemendaal te complimenteeren. Ongelukken door de gladheid. Maandag heeft te Meppel de gladheid van den weg een menschenleven geëischt. De 52- larige melkventer J. H, Ket leverde op de Prinsengracht bij een zijner klanten melk af. Onverwachts gleed hij uit en sloeg met het achterhoofd tegen de s' -~nen. Hij bleef bewusteloos liggen en werd bij een aardap pelhandelaar binnengedragen, waar een medicus den dood constateerde. Chauffeur stond voor een moeilijke keus. Een chauffeur van een autobus had Maan dagmorgen, toen hij nabij Meppel plotseling een paar meisjes voor zijn wagen opmerkte, door de gladheid geen kans zag tijdig te stoppen, de keuze de meisjes omver te rij den of tegen een vrachtauto, die hem tege moet kwam rijden, te botsen. Hij koos het laatste en met een geweldigen slag raakten de wagens elkaar. De bus werd teruggeworpen, maakte een kwart draai en kwam dwars over de tramrails te staan, met de achterzijde naar de vaart op het randje van het kanaal. De vrachtauto belandde te gen de boomen.De zware autobus werd zwaar ehavend. De chauffeur en de twee passagiers bleven ongedeerd. Ook de vrachtauto beliep zware averij. De inzittenden bekwamen even min letsel. Het ongeval is geheel te wijten aan den gladden weg en den mist. Auto slipte. Op den weg Den Bosch-Hedel nabij de Or- thensche kerk slipte een auto uit Den Bosch, waarin drie personen waren gezeten, en reed in volle vaart tegen een boom. Alle drie In zittenden werden gewond. Een dame, mevr. G., was er het ernstigst aan toe. Zij kreeg een diepe wonde aan het hoofd. Een inzit tend meisje werd tegen de voorruit geslin gerd en kreeg eveneens ernstige verwondin gen. De bestuurder kwam er nog het beste af. Hij had slechts verwondingen aan de harden. Kantonrechter wil autobus- dienstondernemers niet „knauwen". Trajecten werden zonder vergunning bereden. Strafbaar feit gepleegd „in het belang van het publiek". Voor den Amsterdamschen kantonrechter stond Maandag wederom terecht de autobus ondernemer A. v. d. Z., verdacht van het on derhouden van een busdienst tusschen Rot terdam en Amsterdam, zonder daartoe con cessie te bezitten. De vergunning was door Ged. Staten van Zuid-Holland geweigerd. Verdachte erkende het feit. Hij verklaarde echter thans deze diensten te hebben gestaakt. De kantonrechter legde den man, in ver band met zijn belofte de diensten te staken, een boete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis op. Hierna diende een tweede zaak op dit ,.druk- betreden" terrein, nJ. die tegen den garage houder N. S. uit Den Haag. Ook hij zou een dienst hebben onderhouden, zonder concessie en wel tusschen Den Haag en Amsterdam. Verd. zeide, dat hij geen geregelden dienst onderhield. In deze zaak werden verschillende getuigen gehoord, o.w. drie chauffeurs van verd.'s on derneming. die alle drie het geregeld karak ter van den dienst ontkenden. Kantonrechter: „Is het wel eens voorge komen, dat een rit niet doorging wegens ge brek aan belangstelling?" Dit was volgens de getuigen meermalen voorgekomen. Verdediger: „Is het niet zóó, dat U de pas sagiers per auto naar den trein bracht?" Ja, dat was het geval en men had de aldus gedupeerde passagiers dan wel het verschil tusschen trein- en autobusprijs vergoed. Het O.M. eischte f 150 boete subs. 25 dagen hechtenis. De kantonrechter wees uitvoerig gemoti veerd vonnis. Spr. achtte het feit bewezen. De bestemming der bussen voor geregeld vervoer bleek o.m. uit de strooibiljetten. Ten aanzien van de strafmaat zeide spr.. dat hij tegenover de busdiensten niet anti pathiek staat. Het feit. dat zij zooveel publiek trekken, bewijst, dat zij aan een behoefte vol doen. Dit strafbare feit was dus eigenlijk ge pleegd in het belang van het publiek. Ik voel er niets voor. zoo vervolgde de kantonrechter die menschen te ..knauwen". De kantonrechter bepaalde tenslotte de boete op f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Bioscoopbedrijf wordt tijdelijk afgesloten. Maandagmiddag heeft te Amsterdam on der voorzitterschap van den heer D. Ham burger Jr. uit Utrecht een buitengewone spoed-ledenvergadering plaats gehad, van den Nederlandschen Bioscoop Bond, waarin een voorstel van het hoofdbestuur om tot tijde lijke afsluiting van het Nederlandsche film en bioscoopbedrijf over te gaan, is behan deld. De belangstelling voor deze vergadering was enorm. Meer dan drie vierde van de leden was aanwezig". Na een geanimeerde duscussie werd het door het hoofdbestuur voorgestelde concept besluit dat reeds is gepubliceerd nadat tevoren na overleg met en met instemming van de onderscheidene afdeelingsbesturen eenige wijzigingen in het oorspronkelijke concept waren gebracht, met algemeene stemmen goedgekeurd. Bovendien heeft de vergadering met alge meene stemmen een voorstel van het hoofd bestuur aangenomen, om dit op te dragen, onverwijld een studie-commissie te benoe men, die tot taak zal hebben te onderzoeken of het al dan niet wenschelijk is om ook na den 31sten december 1935 regelen, gelijk in het besluit zijn vastgesteld, of andere maat regelen. die echter de gezonde ontwikkeling van het Nederlandsche film- en bioscoopbe drijf niet in den weg mogen staan, voor te bereiden en daaromtrent tijdig voor den expiratiedatum van het genomen besluit het Hoofdbestuur te rapporteeren. Bezwaren tegen financieele wetsontwerpen. Verschenen is het Voorloopig Verslag over de drie financieele wetsontwerpen betref fende de financieele verhouding van rijk en gemeenten en die tot het treffen van nadere voorzieningen ter zake van gemeentelijke kos ten aan werkloosheidszorg. Sommige Eerste-Kamerleden achtten de motiveering van het standpunt der regeering, dat de werkloosheidslasten geen rijkslasten zijn, maar gemeentelasten, en dit ook moeten blijven, voor krachtige bestrijding vatbaar, en zoo ook de weigering der regeering om de rijksbijdrage aan het Werkloosheids-subsidie- fonds op een zeker percentage der werkloos heidsuitgaven te bepalen. Zoowel uit principieel als uit financieel en staatsrechtelijk oogpunt bestonden er bij deze leden ernstige bezwaren tegen beide wets ontwerpen. Over de principieele bezwaren zouden zij desnoods kunnen heenstappen, maar de financieele en staatsrechtelijke be zwaren wogen voor hen zeer zwaar. Gevraagd werd of de regeering bereid is toe te zeggen, dat zij de noodige stappen ter verbetering van de financiën der gemeenten met grooten spoed zal nemen en voorts of de regeering bereid is om in den algemeenen maatregel' van bestuur ter uitvoering van de wet op de werkloosheidsvoorzieningen een ruime om schrijving te geven van de uitgaven, welke voor een bijdrage in aanmerking komen, en bijv. die uitgaven, voor wat betreft den steun, niet. te beperken tot de valide arbeiders. Een halve eeuu) geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 12 Februari Door den heer J. W. A. Immink, te Bloemendaal, is aan den gemeenteraad alhier mededeeling gedaan, dat hij de hem verleende concessie tot den aanleg van een paardentramweg van die ge meente naar hier, niet aanneemt. Door wijlen den heer C. de Breuk, te Haarlem, is aan ae gemeente vermaakt een oude aquarel, voorstellende een ge zicht op de Spekstraat en de Oude Groenmarkt alhier ,van de zijde van de Groote Houtstraat, alsmede een fraaie zilveren beker, door hem als Rede- rijkersprijs behaald. Van den heer Ziegeler heeft de stad ten geschenke ontvangen een zilveren medaille, behaald op een concours, door de vroeger alhier bestaande Rederijkers kamer Laurens Jansz. Koster". Ge noemde stukken zullen in het schilderij en oudhedenmuseum op 't Raadhuis alhier worden tentoongesteld. Het is foch logisch, nietwaar.... Als advertenties van Vraag en Aanbod in HAARLEM'S DAGBLAD geen succes hadden, zouden er in 1933 ook geen 40148, in 1934 geen 41841 ter plaatsing zijn opgegeven. ZULKE CIJFERS ZIJN EEN BEWIJS VAN SUCCES. Door onze lens gesnapt. De heer M. L. A. Klein. De heer M. L. A. Klein is een geboren Haar lemmer, op 15 Februari 1877 aanschouwde hij in onze stad het levenslicht. Op 21 Juli 1915 werd hij gekozen tot lid van den Gemeenteraad en op 7 September daar aanvolgende geïnstalleerd. Nadat hij geruimen tijd werkzaam was ge weest als bezoldigd bestuurder van den R. K. Volksbond, werd hij bezoldigd bestuurder van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël", wel ke functie nu de reden kan zijn, om niet meer als raadslid terug te keeren, wanneer het ontwerp van wet te dezer zake wet wordt. Voorts is de heer Klein bestuurslid van vele R. K. ereenigingen. DE PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-KWESTIE Aangehoudenen blijven in arrest. Het Amsterdamscbe gerechtshof wees Maan dag de requesten tot invrijheidstelling van de beide verdachten in de zaak van het Pa leis voor Volksvlijt, af. Zoowel de directeur M. als de commissaris P. blijven dus in deze zaak duurt nog voort. De politie moet ook voornemens zijn nog maals een onderzoek in te stellen naar den brand, welke het Paleis heeft verwoest. Zooals men weet, is de oorzaak daarvan tot nu toe nooit opgehelderd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5