5 ZWANEN BERG'S RADIO! SITTERSEXSKAR z. M. KROEPHOEST DINSDAG '12 FEBRUARI 1935 HA'ARCEM'S DAGBLAD De Zijlstraat. Nieuwe verkeersbepalingen. B. en W. van Haarlem (overwegende dat het met het oog op de geringe breedte van het gedeelte Zijlstraat tusschen de Nassau- laan en Kinderhuisvest alsmede in verband met de uitmonding daarvan op een druk ver keerspunt op de Kinderhuisvest in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer, gewenscht is voor bedoeld straatge deelte verkeersregelen vast te stellen) heb ben besloten: I. In 'te trekken het bij hun besluit dd. 15 Januari 1935 vastgesteld parkeerverbod voor de Zijlstraat van de Kinderhuisvest tot de Nieuwe Groenmarkt. II. Te bepalen, dat men op het gedeelte van de Zijlstraat tusschen de Nieuwe Groen markt en de Nassaulaan motorrijtuigen, rij wielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet in stilstand mag hebben, anders dan tot het onmiddellijk uit- of inlaten of uit- of instappen van personen of onmiddellijk laden of lossen van goederen (Parkeerver bod). III. Te bepalen, dat men op het gedeelte van de Zijlstraat tusschen de Nassaulaan en de Kinderhuisvest op de helft aan de zijde van de ONeven huisnummers op de EVEN data van een kalendermaand en op de helft aan de zijde van de EVEN huisnummers op de ONeven data van een kalendermaand, motor rijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rij wielen zijnde, niet in stilstand mag hebben, an ders dan tot !t onmiddellijk uit- of inlaten of uit of instappen van personen of het onmid dellijk laden of lossen van goederen (PAR KEERVERBOD). IV. Het gedeelte van de Zijlstraat tusschen de Nassaulaan en de Kinderhuisvest gesloten te verklaren voor het verkeer met motorrij tuigen op twee en meer wielen, rijwielen en alle andere rij- of voertuigen in de richting van OOST naar WEST. GIFTEN VOOR HET CRISIS-COMITé. Personeel Leyduin, Vogelenzang f 10. AANKOOP EN VERKOOP VAN GROND. B. en W. stellen den Raad voor, in het be lang der volkshuisvesting voor de gemeente aan te koopen van A. Noordermeer, de hem in eigendom toegehoorende perceelen, gelegen ten W. van de Rijksstraatweg en ten N. van de Jan Gijzenvaart, tezamen groot 1823 M2. voor f 33.500 en hen te machtigen de op bedoelde perceelen aanwezige opstallen, te zijner tijd te doen sloopen en de afbraak te doen ver- koopen. Voorts stellen B. en W. voor. aan W. Thun- nissen te Heemstede, te zijner tijd, tegen den prijs van f 25 per M2. in koop af te staan, na aankoop van gemelde perceelen door de ge meente, het door slooping vrij komende ter rein aan den Rijksstraatweg, hoek Jan Gij zenvaart, groot pl.m. 400 M2., ten einde dezen grond te bebouwen overeenkomstig, het gel dend uitbreidingsplan. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1299 porties; Overtonstraat 1409 porties; Byzantiumstraat 777 porties. Bovendien weiden dagelijks aan de scho len voor Buitengewoon L. 120 porties ver strekt. De gemeentewerklieden. Loonen in verschillende gemeenten betaald. Evenals vorige jaren heeft ook nu het Cen7 traal bureau voor statistiek een overzicht uit gegeven van de loonen der gemeentewerklie den in gemeente met meer dan 20.000 in woners. In de statistiek zijn opgenomen de loonen die op 1 Juli 1933 en 1 Juli 1934 betaald werden. Wij geven de cijfers voor Haarlem, enkele omliggende gemeenten en eenige groote steden Haarlem: 1933: I f31,05. II f31,95, III f 33,30, IV f34,20, V f36, VI f38,25. Korting 7 pet. Een garantieloon van f 30. 8 1/2 pet. pensioenpre mie. f 52 kindertoeslag per jaar voor kinderen beneden 18 jaar. 1934: zelfde toongroepen. Korting 5 1/2 pet. De grens van f 30 als minimum weekloon bleef gelden, maar met de korting van 7 pet. De pensioenpremie wordt op 10 pet. gebracht. De kindertoeslag werd vermin :--rd met 30, 25, 20 en 15 pet. bij respectievelijk 1, 2, 3 of 4 kin deren. Haarlemmermeer 1933: Geen loonklassen. Vaste werklieden f 28,50f 30, vaste timmerman f 40. Een kor ting van 2 1/2 pet. voor de eerste f 1000 per jaar, verder 5 pet. 3 1/2 pet, premieverhaal. 1934: 2 pet. korting. 10 pet. premieverhaal. 1933: I f32—f34, II f 34—f 36, Hl f36—f38, IV f38—f40, V f42—f44. Korting 3 pet. 81/2 pet. pensioenpremie. 1934: zelfde loonklassen. Korting 6 1/2 pot. Pensioenpremie 10 pet. A m sterdam: 1933: I f 34.08, H f 35.52, m f 36.96, IV f 38.64 V f 40.56. 3 1 2 pet. korting van de eerste f 19.25 7 pet. van de rest. Verder 8 1.2 pet. pensioen premie. 1934: I f 29.52, U f 30.96, IH f 32 40, IV f 34.08 V f 35.52. 10 pet. pensioenpremie. Den Haag: 1933: I f 33—f 35; II f 34.50—f 36.50, IH f 36 f 38, IV f 37.50—f 39.50, V f 39—f 41. Körting 212 pet. Verder 812 pet. pensioenpremie. 1934: I f 28.32—f 32.16, II f 29.28—f 33.60, Hl f 30.24—f 35.04, TV f 31.20—f 36.96. V f 32.16 f 38.83. 10 pet. pensioen premieverhaal. U t r e c h t: 1933: I f 28.80, II f 29.76, III f 31.20, IV f 33.60 V f 36, VI f 37.44. Korting 11/2 pet. minimum loon f 30, kindertoeslag f 1 per week per kind beneden 17 jaar dat niet meer dan f 4 per week verdient, van het 3e kind af. 1934: I en II f 29.28, in f 32 40. IV f 34.56. V f 36. 10 pet. pensioenpremie. Kindertoeslag onveranderd. Het aantal ai'beidsuren bedroeg in al deze gemeenten 48 per week. behalve Haarlemmer meer 50 12. Er werd in die gemeenten 2 weken of lan ger vacantie gegeven. Wij teekenen hierbij aan, dat de loonen van het Haarlemsche gemeentepersoneel 1 Augus tus 1934 opnieuw verlaagd zijn. Provinciale Staten. De motie-Polak verworpen. (Voortzetting van de zitting van Maandag) Eerste spreker na de pauze was de heer van Rooyen iR.K.i, die voor dit dictato riaal optreden van den minister geen par lementair woord kon vinden. Er is geen over leg gepleegd. Het eenig antwoord, dat de Sta ten kunnen geven, is een protest. Spr. vraagt zich af, wat de beteekenis is van het verzoek- Polak, dat Gedeputeerden naast zich neer kunnen leggen. Er is geen redelijke grond voor. We mogen ons niet keeren tegen een Kon. Besluit, want dat is revolutionnair. De heer Beuzemaker Communist) diende een motie in waarin geprotesteerd werd tegen de houding der regeering. Tevens keure men de houding der Gedeputeerden af tegenover dit optreden en de eisch van de regeering moet worden afgewezen. De heer de Miranda (S. D. A. P.) is minder dan ooit bereid de richting uit te gaan waarin de regeering het economisch le ven stuurt. Loonsverlagingen en afbraken volgen elkaar op. De Prov. Staten dienen een halt toe te roepen aan de regeering. En heel Nederland moet dit vernemen. In Zweden waar de socialisten regeeren, bloeit het economisch leven, maar de loon- standaard is er niet verlaagd. De heer Sneevliet (Rev. Soc. P.) heeft gelegenheid gekregen door het uitstellen van deze zaak, een ernstig protest te laten hoo- ren tegen de handelwijze van de regeering. Toen de heer Sneevliet zei, dat de minister zich schuldig gemaakt zou hebben aan op' ruiing van de Gedeputeerde Staten, maande de voorzitter spr. aan zijn uitlatingen over de regeering te matigen. De heer Sneevliet zegt, dat de demo cratie op het punt staat geliquideerd te wor den met behoud van de grondwet, waarin de democratie berust. Er is een sterke tegen stelling tusschen mooie uitdrukkingen en lee- lijke daden, en als de crisis door mooie uit drukkingen kon worden opgeheven zou deze regeering den eersten prijs krijgen. De mi nister drijft de lagere bestuursorganen met de zweep tot medeplichtigheid aan afbraak. De ministers gaan niet besnoeien op eigen salaris. Elk college houdt op te leven dat gevoel van eigenwaarde verliest. Laat de heeren in den Haag de verantwoordelijkheid dragen. Steeds weer moet een protest worden uitge sproken tegen het Haagsche negativisme. Met het noemen van de „wonderen van Scandi navië" waarover de heer de Miranda sprak, bereikt men niets. ..Om ColijrL tegen de vlakte te krijgen is een sterker duwtje noo- dig," zei spr. tenslotte. De heer de Vries (R.KA zag in de mo tie der sociaal-democraten alleen politiek. Hij verklaarde zich tegen de voorgestelde loons verlaging. De heer Seegers (Communist) meende, dat alleen reëele machten de huidige politiek kunnen terugdringen, en dat een toornen in de Staten niets zal uitrichten. Antwoord van Gedeputeerde Staten De heer Vingen berg (V. D.) voerde nu het woord en niet de heer Gerhards, die de ambtenarenzaken in het college behartigt, omdat deze kort voor de zitting verklaard heeft er bezwaar tegen te hebben het beleid van Gedeputeerden in vollen omvang te verdedigen. Spr. zal geen critiek op het algemeen re- geeringsbeleiö doen hooren. Als er gegronde aanmerkingen op te maken zouden zijn. zouden de Staten daarvoor niet de plaats zijn. In hoeverre nóg enkele wijzigingen aange bracht zullen worden, kan nog niet gezegd worden, maar in dé voorgestelde regeling zullen er nog enkele worden aangebracht. Uit deferentie voor de Staten deelt hij dit mee Spr brengt hulde aan den heer de Jong Schouwenburg, die de ergste critiek op Ged. Staten leverde, maar. op een zeer fijne wijze. Op 16 October hebben gedeputeerden van de Prov. Staten machtiging gekregen met de regeering te onderhandelen en uit deze mach tiging en uit de debatten daarvoor viel op te maken, dat de Staten niet afkeerig waren van verlaging. Op 7 November kreeg spr. duidelijk te hooren dat de minister zeer sterk stond op den eisch van „gelijkschakeling" of liever op zijn „richtlijn". De ambtenarenwet geeft den minister bevoegdheid zijn wil door te zetten ook tegen de Staten in. En het is beter een regeling "te krijgen na geven en nemen (het nemen was wel erg aan den ministeriee- len kant!) dan een opgedrongen. Dit zijn redenen, waarom Gedeputeerden hun mede werking aan de regeling hebben verleend. Een regeling van hooger hand zou met minder kennis van zaken wellicht worden opge steld. Van het begin af hebben Gedeputeerden gezegd, geruimen tijd noodig te hebben en dit is ook toegestaan. De datum van 1 Dec. is later gewijzigd in 1 Januari 1935, waarbij spr. tegen den minister gezegd heeft snel te willen werken, maar niet onder hoogen druk van korten termijn dat te kunnen doen. En dit begreep de minister. Doch door groote drukte hebben Gedeputeerden vergeten op 31 Decem ber te berichten, dat men nog niet klaar was. De groote drukte is hiervoor de verklaring, geen excuus, Toen men echter later schreef dat men hard aan het werk was in Noord- Holland, had de minister dat toch moeten apprecieeren. Ged. Staten zijn zich bewust een bestuurs college te zijn van een autonome provincie. Er zijn grenzen en Ged. Staten zijn zich die bewust. Als men do jaarwedden in de voorge stelde regeling ziet, moet men zich afvragen of dergelijke salarissen mogelijk zijn. En spr. constateert dat zij den toets der vergelijking kunnen doorstaan. Maar als de verlagingen zóó zijn, dat Gedeputeerden er geen verant woording voor kunnen dragen, dan wordt de zaak anders. Zoover is het nog niet. Precies kan het nog niet gezegd worden, doch de bezuinigingen met de voorgestelde verlagingen te verkrijgen, zullen tusschen 250 en 300.000 gulden bedragen. De bedoeling is de salarisverlaging in te doen gaan met ingang van 1 Maart 1935. Hiertoe is de minister bereid. Spreker heeft verder den in druk, dat de minister niet zal vasthouden aan den eisch tot invoe ring van standplaatsenaftrek. Gedeputeerden Staten ontraden aanneming der motie der S.D.A.P. Dat zal een conflict veroorzaken, óf tusschen Provinciale en Ge deputeerde Staten «bij aanneming en niet- uitvoering) óf tusschen Noord-Holland en de regeering (bij aanneming en uitvoering). Een PAKJES SOEPEN Voordeelig en overheerlijk 6 Porties voor 15 Cent I (Adv. Ingez. Med.) regeling, van bovenaf ingevoerd, zou minder gunstig zijn voor het personeel dan die van Gedeputeerden. Spreker eindigde met een verklaring namens Gedeputeerde Staten, waarin zijn zeiden hun plicht gedaan te hebben. De voorgestelde regeling is niet volmaakt, doch het college staat met opgeheven hoofde voor de Staten. De heer Polak (S.D.A.P.) handhaafde zijn motie, die daarne in stemming kwam. Ze werd verworpen met 36 tegen 22 stemmen. De zitting werd hierna gesloten. Voor Haarlem's Politierechter. Een vei'geten klap Een 34-jarig man, die doordat hij zich in de particuliere detectiverij had begeven, de aandaGht der politie had getrokken, vernam van deze, dat hij nog 25 boete moest beta len, omdat hij 6 jaar geleden zijn gewezen patroon een klap zou hebben gegeven. Hij toonde zich uiterst verbaast, want hij wist, zoo hij verklaarde, niet, dat hij ooit voor den politierechter had moeten terechtstaan, maar het Politieblad liegt niet en een slecht geheugen kon den man niet van de boete af helpen. Wat hij echter wel kon doen, was van het vonnis in verzet gaan en zoodoende kwam hij heden in het beklaagdenbankje en zijn gewezen patroon met diens vrouw in het getuigenbankje. Het geheugen van beklaag de was er niet beter op geworden, want niet alleen kon hij zich niet herinneren ooit ge dagvaard te zijn, maar hij wist ook niet met zijn gewezen patroon handgemeen te zijn geweest of dat hij ooit een verklaring daar omtrent voor de politie had afgelegd. De papieren welke de politierechter voor zich had, spraken echter duidelijker taal en stel den vast, dat de politie in 1929 zich met een conflict tusschen verdachte en getuige laad bemoeid. Nu moest de patroon voorkomen, maar wonderlijk genoeg liet het geheugen ook de zen in den steek en wat de politierechter ook zei, getuige wist niet meer of zijn gewezen bediende hem een klap had gegeven. Maar, zei de politierechter, dat weet men zich gewoonlijk toch wel te herinneren, al is het eenige jaren geleden, tenzij u na dien tijd van verschillende personen zooveel klap pen op uw gezicht heeft gehad, dat u niet meer weet wie al die klappengevers waren. Kwam het dikwijls voor, dat u met uw per soneel vocht?" Getuige erkende, dat het nog al eens was voorgekomen en nu was het moeilijk die vechtpartijen uit elkaar te houden. De vrouw van den patroon was de zaak ook al vergeten; iets* stond haar nog voor den geest, maar of de knecht indertijd geslagen had, dat kon zij niét 'verklaren. -'t Was dus vergeefs dat de politie-verbalen een levendige beschrijving gaven van het voor zes jaar geleverde gevecht. Nu kwam het er op aan wat thans voor den rechter verklaard werd en daar alles in vergetelheid was verzonken, vroeg de officier vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, waarin de rechter bewilligde, zoodat de 25 niet betaald be hoeven te worden. Zoo is een slecht geheu gen toch ergens goed voor. Het dure kippenhok Kippen houden is een onschuldige liefheb berij, doch dan moet men alle lasten daarvan ook zelf dragen en de kippenhouder, die te recht stond, had dit laatste over het hoofd gezien. Hij had voor zijn pluimvee een hok noodig en besloot dit zelf te bouwen, maar1 beging de onvoorzichtigheid de daarvoor be- noodigde planken van een bouwwerk te ne men, waar ze in overvloed voorradig waren. Misschien dacht hij: „Aan een boom, zoo volgeladen, mist men vijf, zes pruimpjes niet", maar hij vergiste zich, want de bou wer zag wel degelijk, dat er planken ver dwenen waren en later zag hij ze tot kippen hok verwerkt. De kippenhouder betaalde toen wel het hout, maar zoo gemakkelijk komt men er niet af. De officier van justitie was er slecht over te spreken, dat goederen, waar geen wachter bij staat, of die niet achter slot zitten, door sommige menschen als gemeengoed worden beschouwd en dit wordt nog erger als die menschen, zooals verdachte, een weekloon van 35 hebben. Zulke menschen kunnen, als ze kippetjes willen houden, ook wel een hok bekostigen. De officier meende dat dezen ver dachte goed aan het verstand moet worden gebracht dat hij iets verkeerds heeft gedaan en daarom eisclate hij 25 boete, waardoor het kippenhok tot een kostbaar verblijf voor de hoenders gemaakt zou worden. Als ver dachte dan dit kostbare hok ziet, komt hem vanzelf in de gedachte, dat men eens anders planken moet laten liggen. Verdachte hield niet erg van een hok met een zilveren dak, maar op de vraag van den politierechter of hij liever gevangenisstraf had hij had het maar voor 't zeggen gaf hij te kennen dat dit laatste hem nog minder aanstond. De rechter nam ha aanmerking dat verdachte overigens gunstig bekend stond en gaf geen gevangenisstraf, maar van de 25 giiag geen cexat af. Meer dieverij Er wareia ïaog enkele aaaderen die datgene wat zoo'n beetje voor 't grijpeia lag, niet. hadden laten liggen. Zoo was er een, die bij de Hoogovens te Velsen 2 schuitjes gietijzer vond en die 60 KG. ijzer in zijn karretje laadde, 't Was wel niet veel waarde, maai de man had al meer dingen, die hij zoo hiel en daar aantrof, weggenomen en daarom kon er geen voorwaardelijk meer gegeven worden; de officier vroeg 3 weken, de rechter gaf er twee. Een ander vond in de Vischhal eeia paar tongen eia ook die vinderij werd niet goed op genomen. De officier zei, dat het met dat vischstelen aan de Vischhal maar eens uit moest zijn; den laatsten tijd komen er nogal eens lieden, die niet in troebel water maar in eens anders manden willen visschen en daarom vond de officier een strenge straf ge rechtvaardigd. Al waren het maar een paar vischjes, het was geenszins afval, want het wareia tongeia dus de beste soort en daarom werd 3 weken geëischt. De jongen sprak van een zieke moeder en was nooit veroordeeld; dit- beweeg den rech ter een reclasseeringsrapport aan te vragen. FED. VAN ARBEIDERS ESPERANTISTEN. Het aantal cursussen, dat over 1934 was georganiseerd door de Federatie van Arbei ders Esperantisten district Haarlem en Om streken, is grooter geweest dan te voren. Er namen 170 a 180 cursisten aan deel, waaron der veel wei-kloozen. Dit district, dat in 1934 beschikte over 2 afdeelingen ter plaatse, heeft zich inmiddels uitgebreid tot 4 af deelingen. In de afgeloopen maand hebben de afdeelingen Hiilegom en Saiatpoort zich bij het district Haarlem aangesloten, waar door het contact met de omliggende ge meenten versterkt is, wat ongetwijfeld aan de verbreiding van en de belangstelling voor Esperanto ten goede is gekomen. BLAUWE WEEK-COMMISSIE. In opdracht van de Blauwe Week-Com- missie heeft Aart van Dobbenburgh een pro paganda teekening gemaakt voor het werk der commissie tegen het alcoholisme. Ze zal als affiche gebruikt worden gedurende de Blauwe Weekactie tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren. VOORUITBETALING f 75a PER KRUISWEG 60 Tel.16659^Z^- (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Heemstede, Februari 1935. Geachte redactie, In het hofdartikel van uw blad d.d. 1 Februari 1935. waarboven prijkt Zijne Majesteit wordt de vraag gesteld: Hebt gij Zijne Maje- steits overwinningen wel eens rustig over dacht? Hierop kan door mij worden geant woord: ja. Het resultaat dezer overpeinzingen zou ik gaarne aan de burgei-s van ons vaderland voorleggen. Zijne Majesteit (de Auto), zoo zien wij hem wanneer hij daar staat in het R.A.I,-gebouw, bekoort ons door zijn coupe, soms ook door zijn in P.K. uitgedrukte kracht. Nadat de keus is bepaald en de koopsom betaald, begint zijn gedaante-verwisseling en toont hij zich hoe langer hoe meer een mon ster des doods op onze Openbare wegen. De snelheid is zelfs voor de kleinste wagens te groot, om op onze, het leveia liefhebbende burgers te cvorden losgelaten. De lijst der ongelukken, door zijn snelheid vei'oorzaakt wordt dag iaa dag grooter en angstwekkender. Hij houdt zich indei-daad niet op met halve maatregelen, hij beschikt over de doodstraf voor hen die zijn wetten niet nakomen. Een groot, een machtig, vaak een wreed vorst is Z.M. toch zou ik hem niet in een concentratiekamp willen onderbrengen. Hij verdient om zijn groot nut een minder revolutionaire behandeling. Wij leven in een crisistijd, waardoor allen en alles iets teug moeten op den afgelegden weg. Daarin is ook de oplossing te vinden voor beknotthag der macht van Z. M. Dat de openbare wegen door hem worden omgebouwd in openbare abattoirs is aaiet langer toelaatbaar. Zijn coupe en kracht mag hij behouden maar zijaa snelheid dient te wox-den afgesteld bijv. op max. 50 K.?.L per uur. De wegen zijn nu eenmaal, omdat zij ook door anderen worden gebruikt, zooals doo: fietsers en wandelaars, niet geschikt om voor renbaan te worden gebezigd. Ook al zouden zij daar wel geschikt voor zijn, is een snelheid van 75 a 100 K.M. on toelaatbaar. Hier dient de automobilist tegen zichzelf te worden beschermd. Een storm van verontwaardiging hoor ik reeds opkomen, over het hoofd van hem, die met voorstellen tot snelheidsbeperking der auto's durft te komen. Voor mij en voor velen blijft het echter waar: „Beter een half uur later thuis, dan 5 minuten vroeger in een ziekenhuis", oorzaak of gevolg blijft hierbij om het even. Bovendien zijn aan het nemen van voi-en. bedoelde maatregelen meerdere voordeelen verbondeix. Die zich met een snelheid van 75 a 100 K.M. naar een bepaalde plaats wenscht te begeven gebruikt dan den trein. Opleving van de spoorwegmaatschappijen zal dan ook weder bewaking der overwegen mogelijk maken. Opleving van het. hotelwezen enz. enz. De bekende visieuze cirkel. Naar mijn overtuiging wegen de voordeelen van snelheidsbeperking, ruimschoots op tegen de daaraan verbonden nadeelen. Wij gunnen hem graag een groot en mach tig vorst te zijn, maar aan zijn wreedheid dient paal en perk te worden gesteld. Met dank voor plaatsing, teeken ik, Hoogachtend. P. E. Als auto's te water geraken. Geachte Redactie! Met groote waardeering las ik in uw blad ,.de Wenken" aan automobilisten van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelin gen. Sta mij toe bij de wenken 6 en 7 een kleine toevoeging te geven. Bij 6 staat: „Tracht vooral met de inzittenden een kettting te vormen. U vermijdt het dichtslaan der deuren, hetgeen door de strooming van het water, den stand van de auto e.a. vaak ge schiedt. De eerste persoon die de auto ver laat. moet den tweede vasthouden enz. De laatsten zullen vaak het eerst bewuste loos, zijn. Eerst kinderen en vrouwen; goede zwemmers (zwemsters) verlaten de auto het laatst". Deze wenk is gegeven in zijn algemeen heid. De situatie kan echter ook zoó zijn, dat het gewenscht is, dat allereerst een zwemmer of zwemster de auto verlaat, eix b.v. staande op de treeplank (als de auto in den gewonen stand, dus met. de wielen naar beneden te water is geraakt) de anderen helpt bij het verlaten van de auto en het vervoer van de slachtoffers naar den wal of tijdelijk boven op het dak. 7. „Tracht niet het dak open te snijden. U vermorst uw kostbaren tijd. want er zit vaak ijzerdraad of ijzergaas in het dak". Aan deze waarschuwing zou ik gaarne wil- 1 len bijvoegen: Sla nimmer het dak open (ze ker niet als de auto onder water ls verdwe nen) met een bijl of een ander gevaarlijk voorwerp: de kans bestaat dat u een nazit tende, die vecht om het leveia te behouden, doodelijk treft. De Bond houdt zich aanbevolen voor me- dedeeling van gevallen uit de praktijk, die hetzij vóór- of nadeelen van de raadgevin gen bewezen. Eerst door uitwisseling' van ge dachten en door toetsen van velerlei erva ringen. kan het beste gevonden worden. Op- of aanmerkingen te zenden aan het secreta riaat van den Bond. mejuffrouw A. Claus, Ceintuurbaan 362 Amsterdam Z., of aan den Hoofdconsul voor de Centrale Propaganda, A. J. Meijerink. Cruquiusstraat 10, Haarlem. Dankzeggend voor de opneming, Hoogachtend: A. J. MEIJERINK. Loondruk'. Het ingezonden stuk van den Bestuurders- bond Haarlem der Ned.Vakcentrale heeft veel goeds en waars genoemd. Maar de eindcon clusie is toch werkelijk verkeerd. De inzen ders meenen, dat door het aanbieden van gratis werk voor onbeperkten tijd in de be drijven een loondruk zal ontstaan, en dit achten de vakbonden altijd hoogst verkeerd. Inderdaad zal er loondruk ontstaan, doch verkeerd is dit niet. Alles moet naar bene den. nog veel en veel meer. Als men leest, hoe uitstekend betaalde provincie-ambte naren in groote bijeenkomsten protesteeren tegen een noodige salarisverlaging, die nog niets be teekent tegenover de enorme verla gingen die vele andere groepen gehad heb ben. als men ziet dat duizenden personen mét werk trachten hun salaris zooveel mo gelijk op peil te houden, vergetende dat dui zenden mede-Hollandei-s graag hun werk voor half geld zouden verrichten, noem ik dien geest, de geest dien ook het ingezonden stuk ademt, egoïstisch. Men moet zich soli dair gaan gevoelen met de werkloozen, ook met de 8000 intellectueele werkloozen. en liun met open ai-men de bedrijven inhalen, begrijpende dat deze menschen zich liever op alles beknibbelen en ontberingen lijden, om maar te mogen werken en op een heel, heel mager toekomst]e te hopen. Dat ge scharrel met door vakbonden vastgestelde uren en loonen moet uit wezen; daardoor worden duizenden werkloos! Laat de Hollanders die nog verdienen niet alleen gaven afdragen en hun geld deelen met de werkloozen, maar ook hun werk met hen deelen. Dat is eerlijk. EEN WERKLOOZE INTELLECTUEEL. De kramp wordt vaak opgelucht door één be handeling met WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nebraska Vancouver n. Rott. 10 (6 v.m.) te Londen. Nichteroy Rott. n. Vancouver 10 (v.m.) te Londen. Leerdam Rott. n. N.-York p. 10 (n.m.) Lizard. Bilderdijk N.-Oi'leans n. Rott. 9 (n.m.) van Havana. Blommersdijk 10 v. N.-York te Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk 11 v.. Rott. te Calcutta. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisreis) 10 v. Takoradi. Amstelkerk (uitr.) 10 van Dakar. HALCYON LIJN. Flensburg Vlaardingen n. Pte. Ferrajo p. 8 Gibraltar. HOLLAND—AFRIKA LIJN Klipfontein i thuisr.) 9 van Port Said, Boschfontein 10 van Beira te Rotterdam, ver trekt 11 naar Bremen. Bloemfontein (uitr.) 8 van Teneriffe. Streefkerk 11 v. Rotterdam te Hamburg. Heemskerk (uitfr.) 10 te Dar es Salaam. Jagersfontein (thuisr.) 11 van Port Natal. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisr.) 10 v. Hongkong. JAVA—NEW-YORK LIJN. Taninabar Batavia n. N.-York 8 v. Penang. Phrontis 8 v. N.-York te Batavia. JAVA—CHINA—JAPON LIJN. Tsjisadane 8 v.'Hongkong n. Amoy. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Maasland 10 v. B.-Ayres te Amsterdam. Waterland 11 v. Hamburg te Amsterdam. Montferland (uitreis) 9 v. Santos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Baarn Chili n. Arnst. 8 te Balboa. Bodegraven Chili n. Amst. 9 v. Antofagasta. Triton, Ceuta naar Genua p. 9 Gibraltar. Agamemnon, Valencia n. Rott. p. 11 Ouessant. Rhea 11 van Kopenhagen te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (utireis) 11 (7 v.m.) te Belawan. Sibajak (thuisreis) 10 (2 n.m.) v. Sabang. Blitar (uitreis) p. 10 (9 v.m.) Finisterre. Keode (thuisreis) 11 (4 v.m.) v. Port Said. Kota Tjandi (thuisreis) 10 (4 n.m.) v. Genua. Modjokerto (thuisreis) p. 10 (6 n.m.) Perim. Siantar 10 v. Bremen te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alcyone (uitr.) p. 10 Dungeness. Alchiba (thuisreis) 9 v. Santos. Alpherat 11 v. Rott. te Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tajandoen 10 v. Amst. te Hamburg. Mapia (thuisreis) 10 v. Port Said. Tabian (uitreis) p. 9 Dungeness. Poelau Laut (uitreis) p. 9 Perim. Poelau Roebiah (uitreis) 9 v. Belawan. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Silverhazel Vancouver n. Bombay 9 v. Madras. Tarakan, Vancr. n. Kaapstad 9 van New- Orleans. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Stentor, Batavia n. Antw. 10 te Marseille. City of Evansville, Daii-en n. Rotterdam p. 11 Gibraltar. Hector Japan n. Rott. 10 v. Shanghai. Menelaus 10 van Japan te Rotterdam. City of Eastbourne Dairen n. Rotterdam 11 (n.m.) van Londen. Eurymedon L'pool n. Java p. 10 Perim. City of Adelaide Rott. n. Japan 8 te Singapore. Alcinous Amsterdam n. Java via L'pool p. 9 Start Point. Teucer 9 van Rotterdam te Dairen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7