HEMDEN NAAR MAAT VOETBAL. DE STRIJD TEGEN DE DUITSCHERS EXCEPTIONEEL GR.HOUT5TR.hoek gr. markthaarlem Neem 'n "AKKERTJE" SCHAAKRUBRIEK De Olympische Spelen 1936 te Berlijn. DAMMEN DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 SPORT EN SPEL Het nieuwe regime in Duitschland. Internationaal voet bal een prestigekwestie. Hoe vroeger het Duitsche elftal werd samengesteld. Voorbereidingen voorheen en thans. Opbloei van het internationaal voetbal in Duitschland. De periode-Lotsy. Ons elftal en onze taktiek. De wedstrijd NederlandDuitschland op a.s. Zondag wordt een groote gebeurtenis, zoowel voor het Nederlandsche als voor het Duitsche voetbal. Immers de Duitsche ploeg kan op een lange reeks successen wijzen. Het nieuwe regime in Duitschland heeft ook een anderen geest in het Duitsche voetbal ge bracht, die, zooais de feiten bewijzen, van zeer gunstlgen invloed is geweest op de kracht van het elftal, dat thans Duitschland vertegenwoordigt. Er is meer strijdlust, meer wil om te winnen, in de Duitsche gelederen gekomen. De tegenwerking, die de Duitsche Voetbal Bond in vroeger jaren bij het sa menstellen van het vertegenwoordigend elf tal ondervond, zich o.m. uitend in den eisch, dat men de clubs niet te veel mocht belasten met het afstaan van spelers, is veranderd in medewerking. Vroeger waren de clubs de baas. Thans is de heer Linnemann onbeperkt heerscher over het Duitsche voetbal en is het succes van het Duitsche elftal, vroeger volkomen ondergeschikt aan het succes van de clubs, een prestige-kwestie geworden van het Duitsche Rijk. De Duitsche voetbalsport is niet langer alleen een prettige ontspan ning of een aangenaam tijdverdrijf, doch het is een krachtig georganiseerd hulpmid del voor de ontwikkeling van de Duitsche jeugd en, op internationaal gebied een mid del voor de Duitschers om zich te doen gel den. Een succes van het Duitsche voetbal elftal is een succes voor Duitschland! De geschiedenis van het Duitsche interna tionale voetbal is te merkwaardig, om er hier niet wat verder op in te gaan. De eerste internationale wedstrijd van Duitschland werd In April 1908 in Zwitserland gespeeld. De samenstelling van het vertegenwoordi gend elftal was toen de groote moeilijkheid: eerst toen op een algemeene vergadering bepaald werd, dat een speciale commissie van den bond, in overleg met de verschillen de onderbonden, de ploeg zou samenstellen, werd die moeilijkheid ten deele opgelost. Maar van een overzicht van het beschikbare spelersmateriaal was toen nog geen sprake. Gevolg was, dat men aan elk der onderbon den opdroeg een deel van het elftal te le veren. Zuid-Duitschland leverde b,v. het foinnentrio in den aanval, Noord-Duitsch- land de beide vleugelspelers, Berlijn den doelverdediger enz. In Juni 1908 was ik toevallig te Weenen. waar de wedstrijd OostenrijkDuitschland zou worden gespeeld. Ik logeerde in hetzelf de hotel, waar de Duitsche_ ploeg zou logee- ren, doch op den avond vóór den wedstrijd had de leider van het elftal nog slechts en kele spelers kunnen ontdekken. Ieder speler reisde nl. op eigen gelegenheid naar Wee nen. Des morgens was het de portier van het hotel, die de spelers, die allen reeds den vorigen dag waren aangekomen, doch die elkaar volkomen vreemd waren, met den leider van het gezelschap in contact bracht. Deze leider wist mij toen te vertellen, dat men Donderdag vóór den wedstrijd nog niet eens wist, hoe men het elftal moest samen stellen en dat denzelfden dag nog de uitnoo- digingen en de opdrachten om dadelijk op reis te gaan naar Weenen, werden wegge zonden! Het werd natuurlijk een nederlaag. Welk een verschil met tegenwoordig! Nu worden de spelers in cursussen opgeleid voor hun taak in het vertegenwoordigend elftal. Ze worden in kampen bijeengebracht, om gezamenlijk te oefenen. De bekwaamste oefenmeesters besteden niet dagen, doch jarenlang al him krachten om de capaci teiten der spelers tot volle ontwikkeling te brengen. Men heeft voorts mental-training en concentratie en sommige spelers concen- treeren zich zoo geweldig op voetbal, dat ze voor ander werk geen tijd meer hebben. Na de nederlaag te Weenen is er natuur lijk ook verandering gekomen in de wijze, waarop de Duitsche ploeg werd samenge steld, doch desondanks heeft men steeds met moeilijkheden te kampen gehad. Van medewerking der verschillende bonden Vereenigingen was in die eerste tijden -of liever tot voor korten tijd geen sprake. De vereenigingen maakten er bezwaar tegen, dat ze haar spelers voor internationale wed strijden van den Bond moesten afstaan en de onderbonden steunden dat bezwaar, daar ze zelf meermalen reeds een beroep op de vereenigingen moesten doen, om spelers voor het vertegenwoordigende elftal van hun bond af te staan. Ook was het gebied te groot om een be hoorlijk overzicht te krijgen van de spelers en om de krachten te kunnen vergelijken. Eerst toen men Otto Nerz tot oefenmeester had aangesteld, is daarin eenige verbetering gekomen. Die bracht geleidelijk de beste spelers bij elkaar; op cursussen werden hun capaciteiten verder ontwikkeld. Daardoor le verden de internationale wedstrijden een beter resultaat op. Er is ook een nieuwe geest in het Duit sche voetbal gekomen, waardoor het aan zienlijk sterker geworden is. In deze nieuwe periode heeft het Duitsche elftal een veer tiental wedstrijden gespeeld en daarvan slechts een enkele ontmoeting verloren. In die 14 wedstrijden hadden de Duitschers een doelgemiddelde van 53 -doelpunten voor slechts 20 tegen! Als men eens de cijfers van het Duitsche internationale voetbal van vóór 1933 vergelijkt met die van thans zal men duidelijk zien, hoe sterk de verbetering wel is Op 1 Januari 1933 waren de cijfers: 94 ge speeld, 32 gewonnen, 20 gelijk en 42 verloren Het doelgemiddelde was toen 201 voor en 216 tegen. Op het oogenblik heeftDuitschland 108 wedstrijden gespeeld, waarvan er 43 werden gewonnen en 43 verloren. De balans is dus in evenwicht gebracht. Zelfs het doel gemiddelde werd van negatief, positief. Het is nu 254 doelpunten voor en 236 tegen. In die zelfde periode van opbloei van het Duitsch internationale voetbal, heeft ook ons vei'tegenwoordigend elf-tal een duidelijk merkbare verbetering ondergaan. Dat is de thans geëindigde periode van Lotsy geweest, van den man, die de geheimen van concen tratie en mental-training voor onze spelers en officials ontsluierd heeft. Men kan over de beteekenis van concentratie van meening ver schillen men zal echter moeten toegeven, dat ze een groote verbetering heeft gebracht in de prestaties van ons vertegenwoordigend elftal. Ik wijs slechts op het feit, dat onze ploeg in het afgeloopen jaar van de 6 gespeelde wed strijden er slechts 2 heeft verloren. Zij heeft de Belgen tweemaal met sprekende cijfers geslagen, de sterke Iersche ploeg met 52 ra/2 Boorden en Reserve Manchetten 5oliede Silk finish Shirtings Waschechf- Krimpvrij Kwal. A <5.90 Kwal B 6.90 geklopt en daarna de kroon op het werk gezet door te Bern voor de eerste maal van Zwit serland te winnen. Het staat ontegenzeggelijk vast dat Lotsy de factor „ernst" in ons verte genwoordigend voetbal heeft gebracht. Hij heeft na afloop van de trainings-avonden op het terrein van V. U. C. getracht de spelers van den ernst van het internationaal voetbal te overtuigen en hun te doen inzien, dat voet bal, speciaal internationaal voetbal, meer was dan een vermaak alleen. Voor iemand met een welsprekendheid als Lotsy, was dat niet zoo heel moeilijk. Hij is er volkomen in ge slaagd, niet alleen de spelers, doch ook de leden van de Keuzecommissie hiervan te doordringen. En dat is het wat het aftreden van Lotsy als voorzitter van de T. C. niet maakt tot een ramp voor ons nationaal voet bal. Immers, bet staat vast, dat de tegenwoor dige leiders van ons internationaal voetbal verder zullen werken in de banen, die Lotsy reeds heeft uitgebakend. Om te beginnen heeft de commissie het vertrouwen in het elftal, dat zich te Bern te gen de Zwitsers zoo voortreffelijk heeft ge weerd, bestendigd. De ploeg is in haar geheel herkozen. Men heeft dus Bas Paauwe ge handhaafd, hoewel Pel li ka an weer geregeld speelt. Maar deze heeft na zijn verwonding nog niet het noodige zelfvertrouwen terug gevonden. Indien Wels en Vente volkomen zijn hersteld wat wel waarschijnlijk is kan men dit elftal met gerustheid tegen de Duitschers in het veld zien gaan. Maar de taak zal zwaar zijn. Duitschland speelt nl. met den spil Mün- zenberg als derde back. Bovendien met ver naar achter teruggetrokken binnenspelers. Ons elftal heeft tegen Ierland ook kennis ge maakt met den derde-back en toch heeft men toen 5 doelpunten weten maken. Het komt mij voor, dat dit tegen Duitschland niet zoo ge makkelijk zal gaan, daar Münzenberg in de wedstrijden om het wereldkampioenschap wel getoond heeft, deze wijze van spelen volko men te beheerschen. Maar een gewaarschuwd mensch geldt nog steeds voor twee. Daarom is de voorzitter van de Keuze-commissie naar Stuttgart geweest om het spel van de Duit sche ploeg te bestudeeren. Hij is met belang wekkende gegevens thuisgekomen, zoodat men, in overleg met de spelers, thans zal kunnen vaststellen, welke taktiek men tegen over het Duitsche spel in toepassing zal moe ten brengen. Dat zal wel gaan in de richting van een niet te ver opdringenden spü. An- deriesen zal dus gelegenheid krijgen alle aandacht aan den Duitschen middenvoor Co- nen te besteden en verder zal mogelijk onze middenvoor wel wat achter blijven om ten deele het aanvallend werk van den spil over te nemen en bovendien den Duitschen spil uit de buurt van zijn doel te lokken. Duitschland heeft in het elftal, dat van de Zwitsers won, een drietal wijzigingen ge bracht. Dat Goldbrunner vervangen zou worden door Münzenberg stond wel vast. Voorts is er een andere linkshalf en een andere rechtsbinnen. Van beteekenis zijn die wijzigingen echter niet. De geheele ploeg speelt stevig voetbal, sommige, spelers af en toe wel wat te stevig, b.v. de linksback Busch. De leiding is echter bij Ohlson in goe de handen, zoodat overdrijving wel niet mo gelijk zal zijn. Ongetwijfeld zal het voor ons elftal een zware strijd worden, doch deze ploeg heeft al voor verschillende heete vuren gestaan en er zich toch met succes doorheen geslagen. De Duitschers komen hier in de overtuiging, dat ze dezen wedstrijd zullen winnen en dat ze daardoor voor de eerste maal het aantal in ternationale overwinningen van Duitschland grooter zullen maken dan het aantal neder lagen. Persoonlijk heb ik veel vertrouwen in onze ploeg, vooral in onze voorhoede. Is die in vorm, dan zullen er stellig, ondanks de sterke achterhoede der gasten, wel doelpun ten komen. Het is slechts de vraag of onze chterhoede er in zal slagen, het aantal te- genpunten te beperken tot een voor onzen aanval bereikbaar aantal Immers de verras- singstaktiek van de Duitsche ploeg zal onze achterhoede meermalen voor lastige proble men stellen, waarbij de beide backs de hulp van Andereissen in de eerste plaats, doch ook die van de beide vleugelhalfs, wel vaak noodig zullen hebben. Slaagt onze ploeg er in, een spel te ont wikkelen als in de beste periode van verleden jaar. dan lijkt ons de kans op een succes niet gering, waarbij ik een gelijk spél reeds als een succes zou beschouwen. C. J. GROOTHOFF. (Adv. lngez. Med.) CRICKET. M.C.C. IN WEST-INDIë. Op den tweeden dag van den wedstrijd Britsch-GuyanaM.C.C. waren de runs zeer duur. Eerst 20 minuten vóór lunchtijd kon wegens regenval in de morgenuren begonnen worden bij een stand van 178 voor 5 voor de West-Indiërs. Op het opdrogende verrader lijke wicket verloor Britsch-Guyana in geen tijd 3 wickets voor slechts 3 runs, waarna de captain Jones direct de innings sloot op 181 voor 8. De bedoeling was duidelijk. De Engel- schen zouden evenmin kans zien, onder der gelijke omstandigheden runs te maken. Nog voor de lunch gingen er dan ook 2 wickets down voor slechts 1 run. In de middaguren zag men een herhaling van de in de 1ste test match toegepaste tactiek. Wyatt sloot op zijn beurt de innings toen er slechts 41 runs voor 5 wickets bijeen waren. De West-Indiërs be gonnen met een voorsprong van 140 runs aan de 2de innings. Verder dan 57 kwamen zij niet. De Engelschen moeten nu 198 maken om de match te winnen. Bij het opbergen der stumps hadden zij er 16 voor het verlies van 1 wicket. Indien op den derden dag de pitch weer in normalen toestand verkeert, zullen de bexxoo- digde runs er wel komen. TAFELTENNIS. Om het Wereldkampioenschap Uit Londen: Ook Maandag heeft het Ne derlandsche heerenteam klop gekregen wel met 50 van de Zwitsers, die op hun beurt te voren met dezelfde cijfers door Hon garije werden geslagen. Bij de dames versloe< Engeland Zwitserland met 30; de Iersche Vrijstaat won met 31 van België. Tenslotte won Duitschland met 30 van Wales. uii zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevatie kou, Griep, Influenza. (Adv. lngez. Med.) PROBLEMEN No. 789 EN 790. De dames in de problemen No. 789 en 790 zijn misschien wel door het plotselinge dooiweer den goeden slag kwijtgeraakt. Zoo staat in no. 789 een zwarte dame op A 1, waar een witte dame moet staan, terwijl in no. 790 op C 1 eveneens een zwarte dame de plaats van haar witte tegenstandster heeft ingenomen. Thans zijn zij echter met boven staande weer naar haar vak teruggebracht en kunnen onze oplossers geen moeilijkheden meer bezorgen SCHAKEN Capablanca te Moskou. Uit Moskou: De ex-wereldkampioen Capa blanca bevindt zich momenteel in Sovjet- Rusland in verband met het half Februari te Moskou aanvangende schaaktournooi. Cubaan heeft te Moskou een simultaanséance gegeven aan 30 borden. Het resultaat was, dat Capablanca 7 partijen won, er 14 verloor. Negen partijen werden remise. SCHAATSENRIJDEN. TWEE NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR OSLO. Naar wij vernemen heeft de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond besloten, de rijders Dijk stra en Langedijk uit te zenden naar de we reldkampioenschappen in het hardrijden op de schaats, welke Zaterdag 16 en Zondag 17 Fe bruari a.s. te Oslo worden gehouden. Zij zullen Woensdag a.s. per vliegtuig van Amsterdam vertrekken. BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Voor de 2e ronde van de competitie van den Ned. Biljartbond in Klasse F. afd. 2 kreeg „Excelsior" uit Velsen Noord de tweede reser ves van „Vondel" uit Amsterdam op bezoek en slaagde erin, den hoofdstedelingen een 53 nederlaag toe te brengen, waardoor de kan sen van de Velsenaren veel verbeterden. De uitslagen der partijen waren (de spelers van „Vondel" zijn eerst genoemd)W. v. d. Wolf—H. Lamers 35—159; W. v. d. Wolf—N.N. 5199; N. v. d. Staak—Groot 5945; N. v. d. StaakC. Smit 3453; P. Visser—II. Lamers 65—112; P. Visser—N.N. 65—95; P. Witsche— Groot 35—73; P. Witsche—C. Smit 21—53. KAMPIOENSCHAP HAARLEM EN O. Ie KL. KLEIN - BIL J ART De Regelingscommissie voor de Haarlem- sche kampioenschappen heeft het tournooi om den titel van de 1ste klasse thans bepaald op 6. 7, 8, 9 en 10 Maart e.k. en te organisee- ren door „D.E.S." in haar lokaal, Hotel ..'t Hof van Holland". De Ned. Biljartbond stelde een zilveren medaille beschikbaar voor den kam pioen. De werkzaamheden aan de wedstrijdbaan. Competitie Ned. Dambond. Het wedstrijdprogramma voor de vierde klasse competitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland) is thans definitief als volgt vastgesteld: 18 Februari te Haarlem: Haarlemsche Dam club V tegen Damclub „Hoofddorp" I. 19 Februari te IJmuiden: Damclub „IJxxxui- den" IV tegen Haarlemsche Damclub IV. 25 Februari te Haarlem: Haarlemsche Dam club V tegen Damclub „IJmuiden" IV. 26 Februari te Hoofddorp: Damclub ..Hoofd dorp" I tegen Haarlemsche Damclub IV. 4 Maart te Haarlem: Haarlemsche Damclub IV tegen Haarlemsche Damclub V. 11 Maart te Haarlem: Damclub „IJmuiden" IV tegen Damclub „Hoofddorp" I. 18 Maart te Haarlem: Damclub „Hoofd dorp" I tegen Damclub „IJmuiden" IV. 25 Maart te Haarlem: Haarlemsche Dam club V tegen Haarlemsche Damclub IV. 1 April te Haarlem: Haarlemsche Damclub IV tegen Damclub „Hoofddorp" I. 2 April te IJmuiden: Damclub „IJmuiden" IV tegen Haarlemsche Damclub V. 8 April te Haarlem: Haarlemsche Damclub IV tegen Damclub „IJmuiden" IV. 9 April te Hoofddorp: Damclub „Hoofddorp" I tegen Haarlemsche Damclub V. BOKSEN ROBERT DISCH VERLIEST TE NEW CASTLE. Uit New Castle: De Nederlandsche kam pioen lichtgewicht bokste Maandagavond al hier een partij over 12 ronden van drie minu ten tegen Johny Mack. Onze landgenoot, die in de eerste ronde voor twee tellen neer ge gaan was, verloor op punten. De bouwwerkzaamheden aan de z.g.n. Duit sche wedstrijdbaan vorderen thans snel. Het gelijkmaken van den grond en de daaraan verbonden werken zijn reeds achter den rug, aan -den Westkant beginnen de onderste ge deelten van de muren al te verrijzen. Onder dit deel van het stadion blijft ruimte voor een grooten tunnel, waarop de voor de eere- gasten gereserveerde weg uitkomt. Van hier bereiken de deelnemers hun kleedvertrek ken. Als de vorst zal zijn verdwenen kan men beginnen met de betonwerken. Men wil het geheel 1 Februari 1936 klaar hebben. Egypte, Brazilië, Portugal, Hondu ras enChina komen ook. Nadat het Internationaal Olympisch Comi té in Mei 1934 het nieuwgevormde Olympisch Comité van Egypte erkend heeft en daardoor het Duitsche in staat heeft gesteld ook Egypte voor de Olympische Spelen 1936 uit te noodigen, heeft 't Egyptische comité door den voorzitter. Prins Mohamed Abdel Moneim, of ficieel medegedeeld dat het een ploeg zal zenden. De president van het Comité National des Sports d'Egypte, Mohamed Tahir Pascha, heeft reeds een bezoek aan Berlijn gebracht, en de voorbereidingen bezichtigd. De sport wereld heeft het indertijd zeer betreurd dat Egypte niet deelnam aan de Spelen in Los Angeles in 1932, te meer daar dit land bui tengewoon goede krachten bezit op het ge bied van allerlei soorten sport. Nu echter zal een Egyptische ploeg trachten vele prijzen voor haar land te veroveren. Brazilië. Een land dat bijna even groot is als Europa heeft besloten evenals zijn veel kleinere na buren deel te nemen aan de Spelen van 1936. Dit land dat wat voetbalwedstrijden betreft voortdurend met Uruguay, Argentinië Chili slaags is en daardoor tot de beste voet ballanden van de wereld is gaan behooren, heeft zich ook op de zwemsport, de lichte athletiek, de tennissport, het polo-spel, en de len zijn, oefenen zich in verschillende takken van sport. Portugal Ook het Portugeesch Olympisch Comité heeft de uitnoodiging tot deelneming aange nomen. Portugal, dat sedert 1912 naar alle Olympische Spelen een ploeg heeft gestuurd, die, het groot aantal deelnemers in aanmer king genomen, goede resultaten bereikte, zal ook dezen keer komen zien wat er aan prij zen valt te winnen voor de Portugeesche prij zenkasten. Honduras Op het laatste oogenblik hebben de organi satoren nog bericht van Honduras gekregen, dat het de uitnoodiging aanneemt. Zoodoende zullen 46 landen aan de Spelen deelnemen en wel: Afghanistan, Argentinië, Australië. België, Brazilië. Bulgarije, Canada. Chili, China, Columbia, Denemarken. Duitsch land, Egypte, Estland, Finland, Frankrijk. Griekenland, Groot-Brittannië. Haiti. Hon duras, Hongarije, Britsch-Indië, Iersche Vrij staat, Italië, Japan, Joegoslavië, Letland, Luxemburg. Mexico, Monaco, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk. Peru, Philippijnen, Polen, Portugal, Roemenië, Spanje, Tsjechoslowakije. Turkije, Vereenigde staten, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland. Kapitein Fiirstner commandant van het Olympisch dorp. Tot commandant van hst Olympisch dorp kapitein Fiirstner benoemd. Hij is een beken de figuur in de athletiekwereld en bekleedt daarin eenige functies. Een reisfonds in Letland De bond van Letlandsche sportvereenigingen en het Letlandsch Olympisch Comité hebben een reisfonds voor de Berlijnsche Olympische Spelen gesticht, waarvan ieder die maande lijks een zeker minimum bedrag stort, lid roeisport toegelegd. Vele clubs, en dat er veel I kan worden. Hiervoor krijgen de leden een zijn bewijst het feit dat alleen in de steden pas en de noodigs deviezen plus onderdak Rio de Paneiro en Sao Paulo eenige tiental- I Berlijn en toegang tot het stadion. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. Vereeniging van Huisvrouwen Rotlerdamsch-Hofstad Tooneel. MADELEINE'S MISDAAD. Sinds de bestuursters van de Vereeniging an Huisvrouwen De Getemde Feeks ter óp- voering voor haar leden uitkozen, heb ik op gehouden eenig verband te zoeken tusschen deze nuttige vereeniging en de voor haar ge speelde stukken. Ik verbaasde mij dan ook allerminst over de keuze van Madeleine's Mis daad, het blijspel waarin Louis Verneuil en George Berr, die oolijke spotters, op zoo gees tige wijze een loopje nemen met „le crime passionnel" in Frankrijk Verbeeld je, dat wij met de opvoering van dit stuk in dezen kring van bijna enkel dames een „getuigen 'van ae huisvrouwen in deze teere kwestie zouden moeten zien! De „crime passionnel" en onze Haarlemsche huisvrouwen, ze liggen wel zóó ver van elkaar als de Seine van het Spaarne. Met deze persiflage te kiezen voor haar jaar- lijksche tooneelvoorstelling hebben de be stuursters van de Vereeniging van Huisvrou wen enkel haai* leden nu eens een recht vroo- lijken en genoegelijken avond willen be zorgen. Wij hebben ons over deze keuze dan ook allerminst te beklagen. Integendeel! Zonder de vereeniging van Huisvrouwen zou ons, Haarlemmers, dit aller vermakelij kste blijspel waarsclïijnlijk zijn onthouden, wat heel jam mer zou zijn geweest. Dit blijspel van wel echt Gallischen geest kon alleen maar in het land van Molière geschreven worden. Het is een heerlijk-luchtige spotternij met iets, waarover Hollander misschien een ernstige verhande ling pro en contra zou schrijrven of 'n ewaar- psychologische roman aan zou wijden. „Le ri dicule tuedit spreekwoord is maar niet zoo toevallig in Frankrijk ontstaan en nie- man kan zoo fijn-geestig spotten zonder grof of nadrukkelijk te worden als de Franschman Is het al niet dadelijk een kostelijke vondst van Louis Verneuil en George Berr om voor Madeleine Verdier, die nergens werk kan vinden en van gebrek bijna om komt. omdat zij zoo zoo rechtschapen en braaf is. den weg naar het fortuin te openen, zoodra zij ver dacht wordt den belager van haar eer te hebben gedood. Want dan staat zij op eens in het midden der publieke belangstelling. Zoodra men meent, dat zij een „crime pas- sionel'' heeft bedreven, is zij een interessante vrouw, een heldin, en stroomt het geluk haar toe. Is er geen aureool om het hoofd van de Fransche vrouw, welke den man neerschiet, die het op haar eer gemunt heeft? Tout Paris ligt aan haar voeten, vooral als zij mooi is. De eigenlijke moordenaar mag nóg zoo luid verklaren, dat hij de misdadiger is, niemand gelooft hem. En Madeleine zorgt er wel voor. dat het voetstuk, waarop zij heel toevallig is komen te staan, niet onder haar weggenomen wordt, en dat zij in de oogen van de wereld de gevierde vrouw blijft, die in staat was tot een „crime-passionnel". Verneuil en Berr doen in hun geestigen spot soms denken aan Georges Courteline, die ook de rechterlijke macht in Frankrijk herhaaldelijk op zoo scherpe wijze in het ootje kon nemen. In de zitting der jury, maar vooral in dat dol-amusante gesprek van den moordenaar met den procureur- :eneraal, waarin de procureur den boef be duidt, dat hij niet meer wegens den door hem gepleegden moord vervolgd kan worden maar hem een stapel nog niet opgeloste mis daden ter keuze aanbiedt om de schuld op zich te nemen en te worden veroordeeld, is het, of wij Courteline hooren. In die toonee- len zijn de schrijvers op hun best en stijgen zij tot de satire- Het was of de rechter van Daumier, die aan den wand hing, uit de lijst was gestapt en voor ons ten tooneele verscheen. Want ook met Daumier zijn Louis Verneuil en George Ben* verwant. De stampvolle zaal er was letterlijk geen plaatsje gisteren in onzen Stadsschouwburg onbezet heeft zich uitstekend met dit ver makelijke blijspel geamuseerd. De lachsalvo's volgden elkander in vlug tempo op en het was ditmaal nu eens een lach, waarover men z;ch niet behoefde te geneeren, want hij vond zijn oorsprong in de flitsend-spiritueele, on verwachte wendingen in de dialoog. Welk een overrompelend geestig slot bijvoorbeeld we ten de schrijvers aan het vierde bedrijf te ma ken, wanneer de boef de bloemenmand, die aan Madeleine is gezonden, met een vloek on der zijn arm neemt, en zegt: die is van mij! En hoe voortreffelijk speelde Cor van der Lugt Melsert dit. Zijn „moordenaar" was wel de topprestatie in deze door Adriaan van der Horst geleide voorstelling. Prachtig was het sloome, indolente, half snuggere, half on- noozele in dezen boef, die ook uiterlijk door Van der Lugt heel knap was getroffen. Een creatie, die volkomen „af" was en ons tranen heeft doen lachen. Louis Gimberg was de domme rechter, die in zijn eigen onfeilbaarheid gelooft en hij speelde hem met veel fantasie. Een zeer dank bare rol, waarin Gimberg zelf blijkbaar ple- ior had. Onwillekeurig kwam ik er toe, deze twee rollen eerst te noemen. Men denke niet, dat hieruit minder waar deer in g zou spreken voor de speelsche. lichte en fijn-geestige wijze, waarop mevrouw Van der Lugt Melsertvan Ees ons Madeleine Verdier gaf. Vooral haar scène bij den rechter van instructie speelde zij met veel verve en zuiver Fransch. Het was, of zij zoo uit de Parijsche métro kwam ge stapt en de Fransche sfeer op het tooneel bracht. Aardig als contrast was de meer zakelijke advocate van Mimi Boesnach. De jury-vergadering heeft mij bij de lezing van dit blijspel meer geamuseerd dan bij de vertooning. De regie had het hier voorname lijk gezocht in de caricatuur, maar de geestige spot kwam tóch niet geheel over het voetlicht, vooral doordat de tekst niet scherp genoeg werd gelanceerd. Daar was bijvoorbeeld het door Gimberg gespeelde jurylid, dat zoo doods bang is voor de gevolgen van de vrijspraak van Madeleine, omdat hij elk oogenblik vreest, dat zijn jaloersche vrouw het voorbeeld van Ma deleine zal volgen en hij het slachtoffer van een „crime passionnel" zal worden, yerneuil en Berr hebben met de teekening van dit jurylid iets kostelijks gegeven, dat in de ver tooning echter te weinig tot zijn recht kwam. Maar overigens, alle hulde voor deze voor stelling van het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel. die ons weer eens ervan heeft over tuigd, dat de verdwijning van dit gezelschap een ramp voor ons tooneel zou beteekenen. Madeleine's Misdaad was een zeer groot succes voor het Haagsche gezelschap exx voor de Ver eeniging van Huisvrouwen, die dit geestige, echt-Fransche blijspel voor haar leden heeft laten spelen. T. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9