Hit JkfakwiksU Het grootste luchtschip ter wereld verongelukt. Huiskamer: 67.50 Een concert. 52e Jaargang No. 15840 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 13 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENT»cN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De „Macon" aan de Californische kust vergaan. Oorlogsschepen redden de bemanning. Twee opvarenden vermist. SAN FRANCISCO, 13 Febr. Het grootste luchtschip ter wereld, het Amerikaansche marineluchtschip „Macon", is tijdens een tocht in de nabijheid der Californische kust ver ongelukt. Het luchtschip zond S.O.S. signalen uit en daalde ter hoogte van Point Sur, 50 mijl ten Zuiden van Monterey, in zee. Met zeven booten kon de bemanning het lucht schip na de daling op het water ver laten. Twee leden worden vermist. De radiodienst te San Francisco neemt aan dat de ramp aan boord van het luchtschip door een ontploffing is veroorzaakt. Het eerst ontvangen radiobericht luidde: „Wij hebben een ernstig verlies geleden en het luchtschip valt. Wij zullen bij het neerko men op het water het luchtschip verlaten". Het radiostation te San Diego ontving het volgende radio gram: „Wij zullen het lucht schip verlaten zoodra wij ongeveer 30 kilo meter van Point Sur. waarschijnlijk 16 K.M. uit de kust, zijn neergekomen". Door den storm afgedreven. Een volgend radiogram bevatte slechts het woord „Wachten". Ooggetuigen melden uit Santa Barbara en Santa Monica, dat het luchtschip door den storm ongeveer 12 K.M. naar het Zuiden was afgedreven. De vuurtorenwachter van Point Sur deelde mede, dat hij het luchtschip niet kon zien, aangezien liet boven een wolken bank voer. Zoodra de eerste noodberichten bekend Werden bevestigde het Marinedepartement te Washington, dat het luchtschip zich in moeilijkheden bevond. Een van den marine commandant te San Francisco ontvangen bericht luidde: „De „Macon" heeft ter hoog te van Point Sur een ernstig verlies geleden en meldt dat men voornemens is het lucht schip te verlaten en op te geven. Een krui ser biedt hulp. Hoe de opvarenden gered werden. SAN FRANCISCO, 13 Febr. Dank zij het feit, dat zich een groot aantal Amerikaan sche oorlogsschepen in de buurt van Point Sur bevonden konden de opvarenden van de „Macon" spoedig gered worden. Toen de noodsignalen van het luchtschip ontvangen waren, werden de oorlogsschepen terstond gewaarschuwd, die onmiddellijk op zoek gingen. Andere schepen hadden reeds waar genomen hoe het luchtschip met den storm te kampen had en hoe het eerst snel tot bo ven het zee-oppervlak daalde om daarna weer te stijgen en achter de wolken te ver dwijnen. De kruiser „Pennsylvania" bevond zich slechts op 4 zeemijl afstand toen het plot seling een raket waarnam, die door de „Ma con" was afgeschoten. Het schip was toen spoedig ter plaatse en kon de bemanning van het luchtschip uit een aantal redding booten aan boord nemen. Toen de „Macon" het water raakte had de bemanning van het luchtschip zich in zeven verschillende reddingbooten begeven. De zee was slecht, er stond een sterke dei ning. Er viel een dichte regen en er hing een lichte nevel, zoodat de „Pennsylvania", .die met sterke schijnwerpers zocht, de omtrek ken van het luchtschip pas kon waarnemen toen zij vrij dicht genaderd was, hoewel de bemanning van het luchtschip verscheidene calciumvlammen had ontstoken. Inmiddels waren ook de kruiser „Richmond", het slag schip „Memphis" en de torpedojager „Con cord" ter plaatse aangekomen en namen le den der luchtschipbemanning aan boord. De commandant van het luchtschip. Commande Wiley, een ander officier en negen man werden aan boord van de „Concord" opge nomen. De opperbevelhebber der Ameri kaansche vloot admiraal Joseph Reeves deel de het Marine-departement te Washington mede, dat hij het zoeken naar overlevenden zou voortzetten. De indruk te New-York. WASHINGTON, 13 Febr. (Reuter). De ramp van het marine-luchtschip Macon is te Washington pas gisteravond laat bekend ge worden. Ook vanmorgen vroeg ontbraken nog tal van nauwkeurige bijzonderheden. Het bericht heeft in geheel Amerika diepen indruk gemaakt. Het gebouw van het mari ne-departement te Washington bleef den ge- heelen nacht hel verlicht. Ook president Roosevelt heeft zich niet ter ruste begeven, om voortdurend nauwkeurig van de inge komen belichten op de hoogte blijven. Twee personen vermist. Volgens de laatste officieele mededeeling bedroeg het aantal opvarenden van het schip 83 man. Hiervan zijn 81 aan boord ge nomen van de oorlogsschepen Richmond. Concord en Cincinnati. Omtrent het lot der beide vermisten is niets bekend. Een hunner is klaarblijkelijk de radiotelegrafist van het luchtschip Ma con. Van de geredden is niemand ernstig gewond. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Volgens een radiogram van commandant Wiley volgde de daling nadat het achter schip ernstig was beschadigd. De bemanning had echter tijd gehad om reddingsgordels aan te doen en de gummireddingbooten ge- •reed te maken. Commandant Wiley overleeft zijn derde luchtramp. SAN FRANCISCO, 13 Febr. Het lucht schip „Macon" is het grootste luchtschip ter wereld en was een zusterschip van de Akron", dat in 1933 verongelukte. De „Ma con" maakte zijn eerste vlucht op 21 April 1933, eenige maanden voor de ramp van de „Akron". De commandant van het thans vergane luchtschip, LieutenantCommander Wiley, overleeft thans zijn derde luchtschip ramp. want hij maakte niet alleen de ramp van de „Akron" mee. maar ook die van het Amerikaansche luchtschip „Shenandoah". De „Macon" had een lengte van 235 Meter en was gevuld met onbrandbaar heliumgas. Het luchtschip had een actieradius van 9500 K.M. Het was thans op den terugweg van manoeuvres, waaraan het in samenwerking met de Amerikaansche vloot had deelgeno men. Marconist sprong uit het luchtschip De radiotelegrafist van de „Macon" is uit het luchtschip gesprongen toen dit zich 40 M. boven de zee bevond. De andere vermiste be vond zich nog in het luchtschip, toen dit de zee raakt. Sommigen gelooven, dat het onge luk te wijten is aan de weeromstandigheden. Vermoedelijk zal een onderzoek meer gege vens opleveren. Geen poging tot lichten. Het schip ligt volgens een mededeeling van den opperbevelhebber van de vloot 50 vadem onder het wateroppervlak. Hij zal het niet la ten lichten. Het verlies bedraagt 4 1/2 millioen dollar. Hotelhouder stichtte brand. Eén jaar en 4 maanden tegen hem geëischt. best. uit eiken met noten s dressoir met laden en j veering en zwaren uit- schuiftafel. Nederiandsche Handels Vereeniging Afd. Haarlem Zijlweg 2628 (Adv. Ingez. Med.) Lijk van een man gevonden. Roofmoord in het spel? Onder verdachte omstandigheden is heden in een zeer eenzame streek te Slagmaren (N.O. Overijsel) liggende in een breede sloot, gevon den het lijk van den ruim 70-jarigen F. van Os. De heer Van Os, die reeds sedert ruim een week vermist wordt had om het middel een touw gebonden, terwijl hij een wonde aan het hoofd had. De man, die als een eenigszins zonderling iemand bekend stond, heeft in het Indische Leger gediend. Men wist van hem. dat hij eenig kapitaal bijeen had gespaard. Of hier van roofmoord sprake is zal nog moeten blij ken. Een onderzoek is ingesteld. VERDWENEN MEISJE TERUGGEKEERD. Uit Kansas City, 12 Febr.: Miss Marly Mc Eiroy is vandaag in het huis harer ouders teruggekeerd, nadat zij gedurende twee dagen zoek was geweest. Zij zeide geheel te zijn op gegaan in haar bezorgdheid met het lot van Walter McGee, die haar in 1932 heeft ont voerd en thans de doodstraf wachtende is. LORD SEÏHPILL VERMIST. De als pionier van het vliegwezen en vooral van de gedachte aan den Transatlantischen luchtseheepsdienst bekende Lord Sempill, die met zijn ééndekker op terugreis was van Australië naar Engeland, wordt in het Zuid westelijk deel van Australië, waar een storm gewoed heeft, vermist. Lord Sempill is kort geleden alleen in 140 uur van Londen naar Melbourne gevlogen. ARCHITECT DUDOK IN ENGELAND ONDERSCHEIDEN. De heer W. M. Dudok, de bekende Neder iandsche architect, is gekozen tot lid van het Royal Institute of British Architects. Hij is candidaat voor de toekenning van de Ko ninklijke gouden medaille voor architectuur voor 1935. Onder den invloed achter het stuur. Verschijnselen niet aan suikerziekte toegeschreven. (Te Genua is, ter gelegenheid van een tentoonstelling van iviegen van alle tijden en volken, een concert uitgevoerdivaarbij uit sluitend wiegeliedjes uit alle dee- len der wereld ten gehoore werden gebracht.) Een concert van wiegeliedjes En niets anders, is uniek. Wat eentonig mag het- lijken, Maar hoe lieflijke muziek! In een tijd van jazzaanbieding Op het heele wereldrond. Zou je op den duur vergeten, Dat er zooiets ook bestond. Want al doet men in een jazzband Veel op kinderlijk gebied, Met een ratel of een klepper, Wiegeliedjes speelt men niet. 't Is een groot succes geworden. Dit concert, naar het verhaal, Niet slechts, daar het werd gegeven Voor een uitverkochte zaal. In de pauze was de stilte Bij de hoorders ongewoon, En een zonderlinge gaaplust Spreidde zich zeer sterk ten toon. Toen de laatste noot gespeeld was, Op het laatste instrument, Door den laatsten wakkren speler, Sliep reeds lang de dirigent. Elk applaus bleef achterwege, Maar succes bleef toch niet uit, In den vorm van duizendvoudig Alleszeggend snurkgeluid. P. GASUS. Regeering blijft steun aan zeevaart overwegen. Alleen vitaal deel mag gehandhaafd blijven. Steun aan den tuinbouw. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de begrooting van Economi sche Zaken zegt minister Steenberghe zich niet te kunnen vereenigen met de meening. dat reeds thans de handelsvloot op beden kelijke wijze is ingekrompen. De steunmaatregelen, welke de re geering overweegt, zullen z.i. geens zins kunnen beoogen, de handels vloot in denzelfden omvang te hand haven, aangezien deze maatregelen slechts ten doel mogen hebben, dat deel der nationale scheepvaart te behouden, dat als een vitaal belang voor de Nederiandsche volkswelvaart moet worden aangemerkt. Tuinbouw en veeteelt. De minister kan naar aanleiding van den wensch van enkele leden mededeelen. dat reeds is begonnen met de inkrimping van zoowel tuinbouw als veeteelt. Het ligt inderdaad in het voornemen op Italië heeft van Abessynië schadevergoeding en eerbewijzen aan de vlag geëischt. pag. 4 In hel proces Hauptmann heeft de procureur- generaal Wilentz een scherpe slotrede ge houden. pag. 4 Politieke botsingen te Weenen hebben twee dooden en twee zwaar gewonden geëischt. pag. 4 Het groote Amerikaansche luchtschip Macon is bij de Californische kust verongelukt. pag- 1 De Tweede Kamer heeft de Indische begroo ting besproken. pag. 3 De kwestie der luchtaanvallen in de Eerste Kamer aangeroerd. pag. 3 Te Geissendam is een hoepelbuigerij door het vuur vernield. pag. 3 De Ilaarlemsche Motet- en Madrigaalvereeni- ging zal een galaconcert geven ten bate van de II. O. V. en het Concertgebouworkest. pag. 7 De Winnipeg Monarchs te Amsterdam. pag. 9 Mr. A. J. RoestCrollius over den toestand in het hotelbedrijf. pag. 5 Bekende Haarlemmers: Lieven Duvosel. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: Een paar indrukken van Parijs. pag. 4 J. H. de Bois over B.C. Koekkoek's Zomerland schap in Teyler's Museum. pag. 3 J. B. Schuil: School-inatinee. pag 7 J. B. Schuil over: De opgaande Zon door de Jonge Spelers. pag. 7 K. de Jong: Arbeiders-mandolineclub „Apollo"' pag. K. de Jong over het concert der H. O. V. pag. 7 den verbouw van Bravo-aardappelen in 1935 een verbod toe te passen ter vermijding van moeilijkheden, die de wratziekte, waarvoor dit soort een zeer groote vatbaarheid bezit, voor onzen export oplevert. De steun, aan den tuinbouw tot nu toe verleend, heeft ook naar de meening van den minister niet kunnen verhoeden, dat in de zen bediyjfstak ernstige verliezen zijn gele den en dat het weerstandsvermogen aan zienlijk ife verminderd. In verband hiermede heeft de mi nister besloten een nieuwe verhoo ging van den steun met 1 1'2 mil lioen gulden te bevorderen. Het ge heel uitbetalen van de productieprij- zijn zou ecliter te zware eischen stel len aan de middelen van het land- bouwcrisisfonds. Het rente- en credietvraagstuk heeft de volle aandacht der regee ring. Een beslissing zal, naar de mi nister hoopt, spoedig genomen kun nen worden. Bij beschikking van den chef van den Ge- neralen Staf is de reserve le luitenant J. L. Baron Taets van Amerongen van het 4e regi ment veldartillerie, met ingang van 13 Febr. overgeplaatst bij de schoolcompagnie van den motordienst. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft zich Dinsdag' te verantwoorden gehad C. E., ma kelaar en hotelhouder te Bilthoven, verdacht van brandstichting in hotel Centraal aldaar. De brand in het hotel werd 10 Januari door een voorbijganger ontdekt. Politie en brand weer waren spoedig ter plaatse en hadden het brandje spoedig onder de knie. Tot aller ver wondering ontstond echter daarna brand op de eerste en tweede verdieping van het hotel, hetgeen aanleiding gaf tot het instellen van een onderzoek. Onder het buffet in het café vond men een open biervat met benzine overgoten; op de eerste en tweede verdieping ontdekte men nog drie vuurhaarden. Een bed was met benzine overgoten, tusschen de de kens brandde een electrische broodrooster, elders lag een open benzinebus, waarvan de inhoud nog wegvloeide. Op vermoeden van brandstichting werd E. in arrest gesteld. Hij legde nog denzelfden dag een volledige bekentenis af. De officier van Justitie eischte een jaar en 4 maanden gevangenisstraf. Een verzoek tot in vrijheidsstelling werd afgewezen. Een Heemstedenaar werkzaam in het bouw bedrijf heeft verleden week voor den kan. tonrechter terechtgestaan terzake van het feit, dat hij onder den invloed van sterken drank achter het stuur van zijn auto gezeten had en daarmee tegen half vier 's nachts van Amsterdam wasi gekomen, slingerende over den weg. De ambtenaar van het O.M.. mr. B. v. d. Burg, vroeg een boete van f 200 en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Mr. de Rijke had ér op gewezen, dat ver dachte aan suikerziekte leed en tengevolge van medische behandeling verschijnselen ver toonde, die overeenkwamen met die van dron kenschap. De kantonrechter wees heden schi'iftelijk vonnis in deze zaak en veroordeelde verdachte tot een boete van f 200 en intrekking van rijbewijs voor 3 maanden. Hij overwoog, dat het tenlastegelegde was bewezen en niet ont zenuwd was door de verklaringen van den deskundige en de gronden door den verdediger mr. de Rijke, aangevoerd. De toestand van de Nederiandsche vloot behoeft, voor zoover dit den ouderdom be treft. thans nog geen bezorgdheid te baren. Definitieve mededeelingen over de verdere steunverleening aan de zeescheepvaart kan de minister eerst doen, wanneer de regee ring een beslissing genomen heeft over de door haar voorgenomen bezuinigingsmaat regelen, waarvan sprake is in de millïoenen- nota. De steun aan de zeescheepvaart werd in dat stuk in verband met den toestand van 's lands financiën, van bedoelde maatregelen afhankelijk gesteld. In verband met de on gunstiger geworden scheepvaartsituatie wijst de minister er op. dat met het indienen van plannen niet langer gewacht zal worden, dan strikt noodzakelijk is. Hoewel de minister na zijn betoog gedu rende de discussies in November jl. in de Tweede Kamer nopens den toestand in de Noord-Atlantische scheepvaart.'geen gege vens heeft ontvangen, welke een ander licht hierop kunnen doen schijnen, heeft hij ge meend. in verband met de groote belangen, welke voor land en volk in het geding zijn. de besprekingen met de directie der Hol landAmerika Lijn te moeten voortzetten. Hangende deze besprekingen acht de mi nister het niet gewenscht hieromtrent na dere mededeelingen te doen. Dit wil niet zeggen, dat hij zich zou kunnen vereenigen met de meening van vele leden, dat de di rectie van de HollandAmerika Lijn met een schrijven d.d. 30 November jl. tot hem gericht, het op den 23 Novemberr in de vergadering der Tweede Kamer door hem over dit onderwerp gesprokene afdoende zou hebben weerlegd. Nu echter het overleg met de directie der HollandAmerika Lijn wordt voortgezet, acht de minister het bepaald on- gewenscht in dit stadium hierop dieper in te gaan. Met de positie van de RotterdamZuid- Amerikalijn zal bij een eventueele steunver leening aan den Kon. Hollandsche Lloyd ernstig rekening gehouden worden, waarbij nan een zeer nauwe samenwerking van deze betzelfde traject bevarende Nederiandsche cheepvaartmaatschappijen de noodige aan dacht zal "geschonken worden. Nadere in- ichtingen omtrent het overleg kunnen in het huidige stadium niet worden verstrekt. Inzake beperking van melkproductie heeft wel overleg met de organisaties plaats gehad en het ligt ook in de bedoeling van den mi nister over deze zeer moeilijke materie bij voortduring daar waar daartoe aanleiding bestaat, met- de organisaties overleg te ple gen. Het voorbereidend werk in zake wijziging van ons pachtrecht verkeert in een verge vorderd stadium van voorbereiding en de regeering hoopt spoedig met een ontwerp te komen, waarin met de belangen van de ve len, die bij het pachtvraagstuk betrokken zijn, rekening zal worden gehouden. Terugkeer van het Saar- detachement. De Motordienst te Haarlem. Het detachement van de Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem, dat heeft dienst gedaan in het Saargebied. wordt a.s. Zaterdagavond om 9.48 te Haarlem verwacht. NOG GEEN BESLISSING IN ZAKE GOUD-CLAUSULE. Het Opperste Gerechtshof heeft gisteren zijn zitting verdaagd zonder te hebben aan gekondigd, wanneer zijn beslissing inzake de goudclausule zal kunnen worden verwacht In de nabijheid van het gerechtshof was het den geheelen dag zeer druk met belangstel lenden. Morgenthau heeft bekend gemaakt, dat twee milliard dollars reeds gebruikt zijn of nog beschikbaar zijn om de Amerikaansche valuta in het buitenland te steunen. Het verongelukte Amerikaansche marineluchtschip „Macon". OVERPLAATSING.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1