mms Ü- Zo© rillerig? AKKERTJES WOENSDAG 13 FEBRUARI '35 H A AR E E M'S DAGBLAD IJMUIDEN Tooneelvoorstelling voor het Crisis-Comité. Hoogoven-Tooneel had zich gisteravond in dienst gesteld van de liefdadigheid met een tooneeluitvoering in Thalia. Het spreekt van zelf. dat het gezelschap voor het voetlicht trad met „Suikerfreule'' het bekende blijspel uit het Indische leven van Henri van Wermes- kerken, welk blijspel reeds eerder met succes was opgevoerd. Het publiek, dat de zaal helaas slechts ge deeltelijk vulde, heeft van het vlotte spel van de Hoogoven-menschen volop genoten. Men mag van een opvoering van een stuk als „Sui kerfreule" van dilettanten niet verwachten, dat er voor 100% tooneel wordt gespeeld, maal ais geheel heeft H.O.T. een werkelijk goede Uitbeelding gegeven. Ongetwijfeld heeft mevr. F. Wels—Cavé met haar uitstekende vertol king van de rol van Betje, die zich zoo van Kattenburg midden in het Indische leven heeft overgeplant, ook nu weer het stuk ge dragen en doordat zij in alle drie bedrijven haast niet van de planken af was. viel het minder op, dat ae andere rollen minder sterk bezet waren. Maar door het vlotte spel hebben ook de zwakkere krachten een geheel mee helpen vormen, dat zoodanig was. dat het het gulle applaus alleszins verdiende. De heer A. M. J. Vermeulen, die wederom de regie verzorgde, kreeg in het slot een wel verdiend aandeel in het applaus. Voor den aanvang heeft de heer P: Bosman, wethouder van Sociale Aangelegenheden als voorzitter van het Crisis-Comité H.O.T. har telijk dank gezegd voor de vele moeite, die het zich voor deze uitvoering had gegeven. Ook buiten het H.O.T. hebben velen meegewerkt om dezen avond te doen slagen. Het bezoek had beter gekund, maar we mogen tevreden zijn, aldus de heer Bosman. Vele winkeliers hebben iets voor de verloting geschonken. Ook hiervoor was spreker erkentelijk. De vraag, of het Crisis-Comité nog iets noodig heeft, zal spreker wel niet behoeven te beantwoorden. Allen hebben we wel met de crisis te maken, maar velen zijn er, die nog van alles te kort hebben. In de jaren gedurende welke het Crisis-Comité bestaat, is er heel wat ge vraagd en is er veel gegeven. Maar toch is er altijd nog niet genoeg en zoover zal het ook wel niet komen, meende spreker. Spreker wilde daarom een lans breken voor het Crisis- het Crisis-Comité niet zal vergeten. Vermelden we ten slotte nog dat de dames van H.O.T. bloemen kregen van eenige Indi sche oudgasten, aangeboden door den heer v. d. Roer van Haarlem, dat eenige jongelui voor de entr-acte muziek zorgden en dat na afloop gedanst werd. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Ledenvergadering in Kennemerhof De afdeeling Velsen-IJmuiden der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen hield gister middag een druk bezochte ledenvergadering in de bovenzaal van „Kennemerhof". De voorzitster, mevr. P. L. de Boer-Hardei- heette de aanwezige dames op deze derde jaarlijksche bijeenkomst hartelijk welkom. Het verslag van de secretaresse, mevr. C. E. Bussemaker-Bus, wees uit, dat de afdee ling een ledenwinst over 1934 boeken mocht van 75; op 1 Januari j.l. bedroeg het 265. Mevr. A. H. Luchsinger-Woldringh bracht als penningmeester esse rapport uit over den stand der geldmiddelen. Het Jacoba-fonds voor uitzending van zwakke huisvrouwen kwam van 84 op 99 leden. Het bleek dat er een batig saldo in kas was van 145.17. De kascommissie verleende haar volledige décharge; in deze commissie werden voor het nieuwe vereenigingsjaar de dames Wage naar en de Haan gekozen. De dames C. E. Bussemakéï-Bus, W. C. Hofstede-Staal en C. L. Mansholt-Brugmans waren reglementair aan de beurt van aftre den: de laatste stelde zich niet meer herkies baar. In de plaats van dit afgetreden be stuurslid stelde het bestuur mevr. M. Moojen- Beekman, eveneens uit Santpoort, candidate- De secretaresse, penningmeesteresse en mevr. Moojen-Beekman werden met algemeene stemmen in het bestuur opgenomen. In de pauze bestond gelegenheid de door mevr. Aartsen vervaardigde keurige verzame ling handwerken'te bezichtigen. De dames A. M. Duvergé-Braster fzang) en Bosschert (piano) luisterden den middag met muziek op .evenals de dames Raadman en v.d. Weelen. MARKTPRIJZEN van Woensdag 13 Febr. Tarbot per K.G. f 1.25—f 1.10 Griet per 50 K.G. f 30—f 14 Tongen per K.G. f 1.25f 0.75 Groote schol per 50 K.G. f 11f 8 Middelschol per 50 K.G. f 14—f 12 Zetschol per 50 K.G. f 21—f 14 Kleine schol per 50 K.G. f 1&— f 7.50 Bot per 50 K.G. f 6.50—f 4 Schar per 50 K.G. f 13—f 4.50 Tongschar per 50 K.G. f 27—f 25 Rog per 20 stuks f 21f 7.50 Vleet per stuk f 4f 0.35 Kleine poon per 50 K.G. f 13.50f 6.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 28f 19. Middelschelvisch per 50 K.G. f 23f 10 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 f 18.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 18f 11 Kabeljauw per 125 K.G. f 46—f 20 Groote gullen per 50 K.G. f 14.50—f 10.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 15f 8 Wijting per 50 K.G. f 3.50—f 6.50 Makreel per 50 K.G. f 14 Heilbot per K.G. f 0.95—f 0 60 Leng per stuk f 1.75f 0.53 Koolvisch per stuk f 0.58f 0.12 Versche haring per kist f 9.80f 4.50 Groote hake per 125 K.G. f 120 Middel hake per 125 K.G. f 96 Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 35f 32 Kleine hake per 50 K.G. f 25f 13 OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Na afloop van den strijd om den meester titel zal het tournooi om het kampioenschap van Nederland beginnen. De vermoedelijke deelnemers zijn: R, C. Keiler, titelhouder. B. Dukel, J. H. Vos. A. K. W. Damme, F. Raman, W, Rustenburg, C. J. Lochtenberg en P. J. van Dartelen, Cohen en de nieuwe meester, naar Wij hopen onze plaatsgenoot A. Ligthart, Meer trawlers van de Vem in de vaart? Naar wij vernemen overweegt de directie van de Vem het in de vaart brengen van eenige trawlers, die gedurende een aantal jaren op gelegd zijn geweest. Zekerheid dienaangaande bestaat er echter nog niet. Dit hangt veel af van de kosten, die het in orde maken dei- trawlers in overeenstemming met de eischen der scheepvaartinspectie met zich meebrengt. CONCERT VOOR HET ORGELFONDS. Het Christ. Gem. Zangkoor Nieuw-Hosanna dir. de heer S. Wiersma zal met medewerking van het meisjeskoor 25 Maart a.s in de nieuwe kerk aan den Velserduinweg een uit voering geven ten bate van het orgelfonds. BESOMMINGEN. Trawlers: Dirkje RO 53 380 manden f 2980. Roode Zee IJm. 41 115 manden f 1700. Penelope IJm. 64 f 100 manden f 2140. Jacq. Clasine IJm. 10 440 manden f 3270. Rotterdam IJm. 112 600 manden f 3150 Hercules IJm. 196 695 manden f 4250. Gerb. Johanna IJm. 38 740 manden f 3760 Zwarte Zee LJm. 27 100 manden f 1750. Kotter: E 329 f 780. Loggers: KW 33 f 590: KW 36 f 550; KW 34 f 1070 Sch 297 f 700 SCHOORSTEENBRANDJE. Hedenmorgen ontstond in perceel Tus- schenbeeksweg 32 bewoond door den heer S. een schoorsteenbrandje. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft met behulp van den ketting den schoorsteen uitgeraagd waar door verder onheil werd voorkomen. BEVERWIJK Stemming voor den gemeenteraad. Op 26 Juni. B. en W. hebben den datum voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad vastgesteld op Woensdag 26 Juni. De candi- daatstelling is op Dinsdag 14 Mei. De geschiedenis van het geld. Lezing voor de Ver. van Huisvrouwen. Dinsdagmiddag werd voor de leden van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen in de kleine zaal van het Kennemer Theater een le zing gehouden over het onderwerp „De Ge schiedenis van het geld". Spreekster was mevr. A. C. JansenWieck uit Amsterdam, die, na door de presidente mevrouw Moensv. d. Veen ingeleid te zijn, haar gehoor terug voerde naar de oudste tijden, toen goederen als ruilmiddel dienden. Later kwam het indirecte ruilmiddel daar voor in de plaats Een der oudste geldsoorten zijn de schelpen, die thans nog in Polynesië en in Australië bij de inboorlingen als be taalmiddel worden aangetroffen. Achtereen volgens besprak mevrouw Jansen geldsoor ten als de molensteenen van het eiland Yap. het ringgeld,( het geld van de Inka's en Atze- ken, spijkers, linnen, wol. huiden, zout enz. Reeds 3000 jaren geleden werden echter reeds metalen munten gebruikt, meestal van brons vervaardigd. Van 350 v. Chr. dateeren de koperen in Rome geslagen munten, waarop de historicus de geschiedenis van de Romeinsche koningen aflas. Vervolgens behandelde spr. de wording van de West-Europeesche munt, die door Karei de Groote met als eenheid een pond zilver werd ingevoerd. Daaraan herin nert nog het Engelsche pond. De penny daar entegen stamt uit Normandië en de shilling zelf van de Noormannen evenals onze schel ling. Onze goede Hollandsche daalder had als stamvader den thaler (1518). Ook de dollar, die later de wereld zou beheerschen is van den daalder een verbastering. Tenslotte behandelde mevrouw Jansen het ontstaan van het Fransche geld, de sou (200 j. v. Chr.) en de franc (1580). Een inderdaad keurige collectie lantaarn plaatjes gaf de aanwezigen een beeld van den vorm en de dikwijls kunstige bewerking van de vele muntsoorten, waarvan spreekster vele bijzonderheden kon vertellen. De interes sante verzameling plaatjes verdiende zeer de aandacht. Mevr. Jansen, die, al was het dan ook maar op het witte doek. zooveel van het slijk der aarde had getoond troostte haar toe hoorsters met dit zinrijke slotwoord: Vrede en hoop Is altijd te krijgen, Maar nimmer te koop. Mevrouw Moensv. d. Veen heeft de spreekster na afloop van haar belangwekken de mededeelingen over een artikel, waarmede de huisvrouwen dagelijks te maken heb ben. in hartelijke bewoordingen voor het houden van haai' lezing dank gezegd. Vereeniging voor Handel en Industrie. Op reis door Rusland. De Vereeniging voor Handel en Industrie had Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secr. van de Haarlemsche Kamer van Koophandel, berêid gevonden voor haar leden en genoodigden een lezing te houden over zijn Russische reiserva ringen. Deze lezing werd Woensdagavond in het Kennemer Hotel gehouden. Onder de belangstellenden bevond zich ook burgemees ter H. J. Scholtens. De voorzitter, de heer F. A. van Loenen leidde den spreker met een enkel woord in, waarna Jhr. Mollerus zijn boeiend reisverhaal deed. dat hij ook reeds in tal van andere plaatsen heeft gehouden en waarvan vele bijzonderheden reeds zijn gepubliceerd. Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Ongeëvenaard bij gevalle kou r u Griep, rheumaiische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept von Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) De VELSEN Rijkspostspaarbank Januari. Ruim 10.000 gld. ingespaard. Gedurende de maand Januari werden aan de postkantoren in onze gemeente op spaar bankboekjes ingelegd f 107.247,48 en terug betaald f 96,534,59, zoodat in deze maand door spaarders van Velsen een bedrag van f 10712,89 is ingespaard. LEZING VOOR „DE GIETELING". De heer Karsten, waarnemer aan de ster renwacht te Leiden, hield voor de leden van „De Gieteling" in het R.K. Vereenigingsge- bouw te Velsen-Noord een lezing, die slecht bezocht was. Dit viel, gezien het hoogst in teressante onderwerp, dat de inleider zich ge kozen had, wel te verwonderen. „Een reisje door het heelal" was de titel. De spr., welke zijn populair-getinte cause rie met een collectie lichtbeelden van fotogra fische opnamen middels den grooten kijker der sterrenwacht gemaakt, illustreerde heeft zijn gehoor dezen avond in de geheimen, maar vooral: de wonderen, van den sterrenhemel, ingewijd. Via de waarnemingen uit de oudheid, de theorieën der oude Egyptenaren en die van Copernicus en Gallilei kwam spr. tot de nieuwe stellingen der moderne astronomie. De waarnemingen aan de meer dan 275 ob servatoria, welke over de aarde verspreid zijn, gedaan, hadden voor de theorieën van de nieuwe sterrenkunde wijdsche perspectieven geopend. De inleider gaf van deze ontdekkingen een uiteenzetting, welke door de aanwezigen met aandacht gevolgd werd. Bij ontstentenis van den voorzitter, opende de heer J. Bakker dezen Gieteling-avond met een woord van welkom. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. KoningstemVisser, z„ Bloem- straat 3rd., IJmuiden. J. Raspoort—Verdikt, z„ Velserduinweg 107, IJmuiden. M. J. Haas beekLampen, z„ Pr. Hendrikstraat 114rd., IJmuiden. J. M. C. Kramer—Jansen, d„ Ger. Doustraat 5. IJmuiden. C. J. Bakkervan Hofwegen, z.. Leeuweriklaan 24, IJmuiden. M. A. OudendijkFatels, d„ Corverslaan 92, Velsen N. I. L. C. FarlevlietButenschön, z.. Kanaalstraat 242, IJmuiden. Overleden: Th. J. B. W. Rechsteiner, 74 jaren, ongehuwd, James Wattstraat 14. IJmui den. P. de Boer, 65 jaren, ongehuwd. Kerkpad 71, Santpoort. C. Dijkshoorn. 69 jaren, echt genoot van J. Visser, Bik en Arnoldkade 24rd„ IJmuiden. BLOEMEN DAAL INBRAAK IN EEN KLEEDHUIS. Er is Dinsdag ontdekt, dat weer eens is in gebroken in een kleedhuis, n.l. dat op het ter rein van de voetbalclub „Bloemendaal". De inbrekers hebben zich toegang verschaft door het losschroeven van een tralieraam en het indrukken van een ruit daarachter. Het hangslot van een muurkast werd ver broken en aan den inhoud daarvan, fleschjes limonade, reepen chocolade enz., hebben de inbrekers zich te goed gedaan. De rest namen zij mee. De politie stelt een onderzoek in. ZANDVOORT „ZANGLUST". Dinsdagavond gaf het kinder- en meisjes koor „Zanglust", onder leiding van Jacob Hamei, een concert in Monopole. Het kinderkoor opende het programma met: „Mijn schat" van Jacob Hamel. Hierna volg den „Moeders vliegenier" van D. J. Brienne en „Afscheid van de Vogels" van Hendr. v. Tus senbroek. Deze liederen werden aardig en frisch gezongen. De kinderen oogstten veel applaus. Daarna bleef het meisjeskoor alleen op het tooneel om „Meilied" van Hendr. v. Tussen broek en „Het Angelus" van Cath. v. Rennes te zingen. Ook dit had veel succes. Hierna verscheen de heer J. Stol op het too neel om de clementie in te roepen voor de jongste balletklasse 47 jaar van zijn dans-instituut. Oi. was het verstandiger ge weest met deze. kleintjes een of ander aardig bewegingsspelletje in te studeeren, inplaats van hen als echte balletdanseressen voor het voetlicht te brengen. Waarschijnlijk zouden ze dan de bewegingen, die ze moesten maken be grepen hebben, en zich minder vergist heb ben. Na de pauze trad de klasse van 712 jaar op. Deze groep toonde, vooral toen ze na een daverend applaus voor de tweede maal op trad, wel dat er met kinderen van dezen leef tijd op dit gebied al aardige resultaten te be reiken zijn. Mej. Bolwidt. onder wier leiding de kinderen stonden, had alle eer van haar werk. Voor de pauze werd nog gezongen „De schoonste feestdag" van Cath. van Rennes. De sopraansolo was van mej. D. v. d. Hoogen uit Baarn. Het kinderkoor oogstte na de pauze nog veel succes met: „IJs met slagroom" van H. v. Praag en „Wintersport" van Ted. Lobo, die beide aardig en pittig gezongen werden. Het gebruik van een groot aantal deksels als be geleiding bij het zingen van „De Oempa's" van B. Diamant verwekte zelfs in de zaal eenige hilariteit. Het meisjeskoor zong nog: „Lente" van Cath. v. Rennes en „Pierrette met de melkkan" van Hendr. v. Tussenbroek. Vooral het eerste werd zeer goed gezongen. De jongens zongen nog: „Jongenslied" van P. Kallenbach. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van den heer Stol. HANZE. Vrijdag 15 Februari houdt de „Hanze" haar jaarvergadering in het Patronaatsgebouw aan de Groote Krocht. Op de agenda komt o.a. voor: verkiezing van een voorzitter en een Commissaris, wegens perodiek aftreden van de heeren C. Siegers en C. Berkhout, die beiden herkiesbaar zijn. Verder verkiezing van een administrateur. Het gebeurde bij de werkverschaffing. 8 werkloozen geschorst. Volgens mededeeling van den Wethouder van Sociale aangelegenheden, is dezer dagen van het departement van Sociale Zaken be richt ontvangen, dat van de acht werkloozen, die betrokken waren bij de ongeregeldheden op het werk in Plan Noord. 5 voor den tijd van vier weken en 3 voor onbepaalden tijd waren geschorst. In de Commissie van Bijstand die heden middag op het Raadhuis vergadert, zal dit schrijven besproken worden. JONGERENKRING. Zaterdag organiseert de Jongerenkring in gebouw Brugstraat een feestavond. Voor een afwisselend programma, waarop o.a. voor komen: tooneelstukje, pianomuziek en kamp liedjes, zal worden zorggedragen. HAARLEMMERMEER AUTO-BOTSING Terwijl de heer T. de Hoog, wonende aan den Aaismeerderdijk zijn erf op wilde rijden, werd hij door een hem achterop rijdende auto aangereden, doordat de bestuurder den richtingsaanwijzer van eerstgenoemde auto niet tijdig zag. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Een electrische paal werd stuk gereden. BEEN GEBROKEN Toen mej. B. v. d. Sluijs te Hoofddorp haar familie wilde bezoeken, had zij het ongeluk van haar fiets te vallen, waardoor zij haar been heeft gebroken. ANTI REV. KIESVEREENIGING In de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging zijn de aftredende heeren J. Deugerink (voorzitter), J. C. Tames en P. Brouwer allen te Hoofddorp, herkozen. In de vacature Knibbe werd benoemd de heer v.d. Vlugt. HAARLEMMERLIEDE De Gasprijs. Een voorstel van B. en W. tot verlaging. B. en W. hebben bij den raad een voorstel ingediend tot verlaging van den gasprijs. Als dit voorstel wordt aangenomen zal het gas kosten: Verbruik in Gemidd. prijs Gemidd. prijs AiTQ nni' T\AQ tTionc wal, M1? ïrnnr. stel B. en W. 10 14.00 10.00 15 13.00 10.00 20 12.50 10.00 25 12.20 10.00 30 12 00 9.33 40 11.75 8.50 50 11.30 8.00 66 10.48 7.51 83 9.98 7.20 125 8.65 6.60 166 7.99 6.20 250 7.33 5.80 333 7.00 5.60 417 6.80 5.43 500 6.66 5.40 meterhuur wordt afgeschaft behalve voor verbruikers van minder dan 10 M3. gas per maand. De prijs van muntgas wordt gelijk aan dien van gewoon gas. HILLECOM DE GRAAL. De gisteravond door de Graal der St. Mar- tinus-parochie in Hotel Van Dril georgani seerde uitvoering ten bate der armen is een groot succes geworden. De zaal was stamp vol. Mej. G. Koek opende de bijeenkomst waar na een hoofd-Graalleidster uit Haarlem een enthousiaste rede hield. Het programma vermeldde een aantal rei dansen, die in zelf vervaardigde papieren costuums een kleurig effect maakten; verder een aantal goed gezongen liederen. De fluit- club onder leiding van den heer J. van Rooden gaf een serie nummers die zeer in den smaak vielen; de heer A. Hullember< (viool) en mej. M. Appelman (piano) vertolk ten op keurige wijze eenige muziekstukjes. Het slot van den avond „De Wilgen" van Adema van Scheltema, in den vorm van ge- electriseerde poppen ondervond een geweldi gen bijval. Pastodr Krook sloot den avond met een woord over de opvoedende waarde der Graal. RAADSVERGADERING. Dinsdag kwam de raad bijeen onder voorzit terschap van den burgemeester. Met kennis geving waren afwezig de heeren Goemans en Kerkhof. De burgemeester sprak de Nieuwjaarsrede uit. Met vereende kracht en door harden ar beid zal men moeten trachten weder omhoog te komen. De heer Kerkhof heeft bericht ge zonden dat hij wegens vertrek als raadslid moet bedanken, namens allen wenscht hij hem in zijn nieuwe standplaats veel goeds en betreurt voor Hillegam zijn vertrek. Door de beurtschippers is verzocht de voor 1933 en 1934 geldig verklaarde verlaging ook voor 1935 te doen gelden, daar de toestand der binnenschipperij nog steeds zeer ongunstig is. Voor 1935 wordt op dit verzoek gunstig be schikt. De regeling zal later geheel worden herzien. B. en W. stellen voor de bevoegdheid van den raad om wegen geheel of gedeeltelijk voor het verkeer gesloten te verklaren aan hun college over te dragen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel verworpen met de heeren de Wreede, Klaver, Vermeer en Carlier voor. Begrootingen der gemeente en bedrijven, hebben gevonden tot t houden van beschou- heben gevonden tot het houden van beschou wingen, hij zit hier al eenige jaren en de animo is er uit. Hij zou het 't beste vinden deze begrooting zonder op- of aanmerking aan te nemen; de raad is totaal onmondig verklaard. Dit is een aanmatiging van Gedep. Staten. Scherp becriticeert hij het naar be neden halen der bedragen voor het Burg. Armbestuur. Hij zal geen voorstel doen doch wil wel een zien of men voor het komende jaar zich aan dezen dwangmaatregel zal moeten onderwerpen. Hij brengt een woord van hulde aan het college voor het moeilijke werk. Overigens kan hij zich wel begrijpen dat in de zen critieken tijd meer toezicht moet worden gehouden. De heer F ij m a zou de begrooting onder protest wenschen aan te nemen, ware het niet dat hij democratisch wenscht te blijven en aan het fascisme geen voet te geven. Hij wenscht reorganisatie in de bedrijven met minder directeuren en opzichters. De heer Mathot hoopt op een spoedige tariefsverlaging voor waterleiding en electri- citeit in navolging van het gas; hij zou tegen de bouwwoede in de gemeente willen waar schuwen, de gemeente breidt zich niet uit. Van loonsverlaging en reorganisatie heeft hij nog niets gezien. De heer de Wreede zegt, dat 90 pet. der gemeente afhangt van het bloembollenbe- drijf. Inzake de Duitsche clearing moet iets gedaan worden. De burgemeester kan zich de houding van Ged. Staten begrijpen. Waar het Rijk bo ven het wettelijke uitbetaalt, neemt men het recht om een woordje mede te spreken, wenscht men dit niet dan krijgt men 75 pet. uitbetaald. Critiek wordt alleen uitgeoefend op de in vele gemeente gelijkvormige uitga ven. Hij onderschrijft ten volle de critiek van den heer Loerakker inzake het Burg. Armbe stuur, maar er wordt in den Haag voor alle gemeenten één gedragslijn gevolgd. Reorganisatie heeft de volle aandacht, doch kan niet in eens worden doorgevoerd. Hij vreest dat huur- en hypotheekverlaging nog wel lang zullen duren. Inzake de Duitsche clearing gelooft hij niet aan succes bij in terventie. De bewoordingen van Gedep. Sta ten zijn zoo omkleed dat er niets meer te zeggen valt. Weth. Vermeer wenscht nog op te mer ken dat hij in de circulaire van Ged. Staten een aantasting van de traditie ziet en uit een oogpunt van belemmering der autonomie van de gemeenten heeft hij bezwaren ge maakt en zich verzet tegen inzending der be grooting. Toch hoopt hij op een eendrachtige samenwerking. De heer Loerakker wenscht vervolgens den post Burg. Armbestuur niet goed te keu ren. Op een bewering van den heer de Wreede dat de burgemeester het belang der clearing niet inziet, antwoordt deze dat de hoofdbe sturen der organisaties deze zaak moeten be spreken en dan bij de gemeentebesturen moeten aandringen op ondersteuning. De heer Loerakker verlaat de vergadering. Op voorstel van den heer Fijma wordt met de beide wethouders tegen besloten niet in te gaan op de door Gedep. Staten gewenschte verlaging van het salaris en de presentiegel den der leden van het Burg. Armbestuur. Verder wordt deze begrooting aangenomen. Gasbedrijf. Na een opmerking van den heer van Deursen inzake de minder gunstige werking der prijsverlaging voor minder goed gesitueerden wordt de begrooting aangeno men. Waterbedrijf. De heer Meskers wenscht kostprijsberekening voor het plaatsen van muntmeters; de heer Fijma wenscht af schaffing van overwerk om werkgelegenheid te vergrooten. Hierop zal later worden terug gekomen. De begrooting wordt goedgekeurd. Slachthuis. De begrooting wordt goedge keurd. Bad- en Zweminrichting. De heer Paase wenscht sluiting voor kinderen na 6 uur. Dit komt in een volgende raadsvergadering aan de orde. De begrooting wordt goedgekeurd. Nu aan den Parallelweg veel gebouwd wordt, zullen B. en W. gaarne rekening hou den met den wensch van de heeren Meskers en Mathot om niet over te gaan tot verbete ring van dezen weg, maar dien te verbree- den. De post ITyacinthenlaan is wegens de tijdsomstandigheden reeds vervallen. De be grooting v/ordt aangenomen. Besloten wordt in samenwerking met Lisse en Noordwijk de regeling van den school- artsendienst op te zeggen, ten einde tot be zuiniging en reorganisatie te komen. Volkshuisvesting. De subsidie-aanvraag van het Groene Kruis wordt afgewezen, zoo ook die der Moederschool te Heerlen. Inzake de bijdrage aan Goed Wonen wordt medegedeeld dat met het oog op de vele ledig staande wo ningen een voorstel naar den Minister is ver zonden. Wordt dit geaccepteerd dan volgt een belangrijke huurverlaging. Onderwijs. Op het adres der oudercommis sie der openb. lagere school om aanstelling van een kweekeling met acte wordt afwijzend beschikt, omdat dit de gemeente 8000 zou gaan kosten. Scherpe critiek wordt uitge oefend op het hoofd dier school, die uit pro test een klasse naar huis heeft gestuurd. De voorgestelde schoolgeldherziening wordt aangenomen. Landbouw. De heeren Paase en de Wreedë stellen voor de tewerkstelling te Rollecate af te schaffen of deze uitsluitend vrijwillig tq doen geschieden. Besloten wordt eerst het financieele result taat af te wachten. Belastingen. De voorgestelde verlaging des straatbelasting wordt aangenomen. Hierna wordt de geheele begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Mededeelingen Besloten wordt den havenmeester een toe slag' van 500 uit te kesren over 1935, voor zoover noodzakelijk. Gedep. Staten hebben een concept-regeling ontworpen inzake de steunverleening aan kleine kweekers. In totaal mag 5000 be schikbaar worden gesteld tegen 5 pCt. rente;' per persoon 700 per H.A. met een maximum van 1000. Dit concept wordt goedgekeurd. Rondvraag De kwestie van de maximum-snelheid op den Rijksstraatweg wordt aangehouden tot de volgende vergadering, omdat twee der voorstellers afwezig zijn. De burgemeester deelt nog mede dat het Rijk het plan tot doortrekking der Van den Endelaan thans definitief heeft goedgekeurd. Hierna sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8