Essolube i De ontwikkeling van den wereldhandel. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Algemeene opmerking. Wanneer men de statistische cijfers van de verschillende landen, die een overzicht geven van den omvang van de handelsbeweging, naast elkander legt, moet men uiterst voor zichtig zijn met het trekken van conclusies. Dat is eenerzijds een gevolg van het feit, dat deze cijfers niet altijd op dezelfde wijze worden samengesteld, anderzijds doordat naast een groote groep van landen met gedepricieerde valuta een klein aantal landen de oude basis heeft gehandhaafd, waardoor de geldbedragen herleid moeten worden. De invloed van de de preciatie van het betaalmiddel is lang niet overal dezelfde. Ongeveer de helft van den totalen werelduitvoer is afkomstig uit landen, die hun munteenheid in 1931 of later hebben gedeprecieerd, teneinde hun uitvoer te ver- grooten. In een groot aantal landen van be- teekènis bestaat voorts een sterke neiging het zelfde middel toe te passen. Van die zijden wordt daarbij gewezen op de gunstige erva ringen ginds opgedaan. Landen met gedeprecieerde valuta. De positie van Engeland. fn September 1931 verliet Engeland den gouden standaard. Blijkens de statistische gegevens gepubliceerd door den Volkenbond ontwikkelde de Engelsche buitenlandsche handel zich als volgt, waarbij voor 1931 het indexcijfer 100 is genomen, terwijl de lands- munteenheid als basis is gebezigd. Engeland Jaar Invoer Uitvoer 1929 139 187 1930 120 147 1931 100 100 1932 82 94 1933 79 94 9 maanden 1933 76 92 9 maanden 1934 83 99 Uit deze cijfers volgt, dat tot 1931 zoowel de invoer als de uitvoer gedaald zijn, laatstge noemde meer dan eerstgenoemde. Daarna ver mindert het tempo van den achteruitgag, ter wijl van 1933 op 1934 een vooruitgang is vast te stellen. Daarbij valt het op, dat het beeld zich heeft omgekeerd. Aanvankelijk toch ont wikkelde de uitvoer zich ongunstiger dan de invoer, maar na het loslaten van het goud is de gang van zaken tot 1933 juist andersom en ontwikkelde de uitvoer zich gunstiger dan de invoer. Het is absoluut als een vaststaand feit aan te nemen, dat het verlaten van den gouden standaard een gunstige uitwerking heeft gehad op den Engelschen buitenland- schen handel. Er is nog een bijzonderheid in den ontwikkelingsgang van den Engelschen export in de laatste jaren. De depreciatie van het betaalmiddel beteekent, dat de Engelsche exportartikelen voor de landen met gouden standaard goedkooper worden, maar tege lijkertijd, dat Engeland duurder moet koopen uit de landen van laatstgenoemde groep. Men zou dus een waardevermindering van den En gelschen import hebben mogen verwachten. Het tegendeel blijkt waar te zijn. In de Kon- junktur-Statistische Korrespondenz van De cember 1934 wordt daarop de aandacht ge vestigd. Als oorzaak daarvan wordt ö.m. aan gewezen, dat dé Scandinavische landen en verschillende- Engelsche koloniën ongeveer tegelijkertijd m.et Engeland de goudbasis ver lieten, zooflat dé invoer uit die landen niet duurder werd. Van meer invloed was evenwel het feit. dat het Engelsche betaalmiddel ont troond werd op een" oogenblik, dat de prijzen op de wereldmarkt in 't bijzonder die van grondstoffen, in sterk dalenden lijn waren. Tegelijkertijd dat het Engelsche betaalmiddel zijn goudbasis verliet, daalden dus de prijzen der grondstoffen op de wereldmarkt. Enge land heeft daardoor niet te veel nadeel onder vonden van den invoer en van vele zijden wordt de Engelsche manoeuvre van den Gou verneur der Engelsche Bank, Montagu Nor man, als hoogst bekwaam beschouwd. De de valuatie heeft Engeland groote voordeelen ge bracht. De positie der Scandinavische landen. Korten tijd naclat Engeland Jiet oude Pond ontrouw was geworden verlieten ook Zweden, Noorwegen en Denemarken den gouden stan daard. De buitenlandsche handel van deze landen ontwikkelde zich als volgt. Zweden Jaar 1929 1930 1931 1932 1933 9 maanden 1933 - 9 maanden' 1934 Noonvegen Jaar 1929 1930 1931 1932 1933 9 maanden 1933 9 maanden 1934 Invoer Uitvoer 125 116 100 81 76 72 87 Invoer 124 124 100 80 77 75 83 161 138 100 84 97 90 109 Uitvoer 162 147 100 122 120 116 120 Denemarken Jaar Invoer Uitvoer 1929 122 128 1930 117 121 1931 100 100 1932 79 86 1933 87 92 9 maanden 1933 83 91 9 maanden 1934 88 90 Ten deele was de ontwikkeling van den buitenlandschen handel in de Scandinavische landen dus gunstiger dan in Engeland. Van af 1932, het devaluatiejaar, werd de vermin dering van den uitvoer kleiner, terwijl in 1933 de uitvoer grooter is dan in het voorafgaande jaar. De invoer daarentegen blijft verminde ren en vertoont eerst in 1934 een stijging. Ook hier blijkt, dat de buitenlandsche handel door het loslaten van den gouden standaard zich in de richting heeft ontwikkeld, welke de be trokken landen zelf wenschten, nml. een groo- tere toeneming van den uitvoer als van den invoer. Wat de Scandinavische landen afzon derlijk betreft valt het op, dat in Zweden de uitvoer in 1932 kleiner was dan in het voor afgaande jaar en dat deze in 1933 eerst het niveau van 1931 bijna bereikte. In 1934 houdt deze verbetering aan. In Noorwegen begon de verbetering in den buitenlandschen handel reeds in 1932. In Denemarken daalde de invoer op overeenkom stige wijze als in Zweden en toonde voor het eerst'in 1933 een stijging. De conclusie voor deze groep van landen luidt, dat de uitvoer in de jaren na de deva luatie veel en veel minder achteruitgang dan in landen, waar de gouden standaard gehand haafd: bleef. Canada's positie. Ook in Canada, een land met een zoo geheel afwijkende structuur, was de ontwikkeling van den buitenlandschen handel gelijk aan die van Engeland en de Scandinavische landen De ontwikkeling van den Canadeeschen bui tenlandschen handel volgt uit onderstaand overzicht. Canada Jaar Invoer Uitvoer 1929 207 195 1930 161 146 1931 100 100 1932 72 82 1933 64 88 9 maanden 1933 60 79 9 maanden 1934 80 101 De achteruitgang van in- en uitvoer kwam na de devaluatie ten slotte tot stand en in 1933 begon de uitvoer weder te stijgen, welke stijging in 1934 doorzette. De invoer bleef tot 1933 verminderen en steeg eerst in 1934. Het is van belang vast te stellen, dat in Canada, in tegenstelling met de bovengenoemde Euro- peesche landen, de invoer sterker verminderde dan de uitvoer in de jaren vóór de devaluatie. De positie van Japan. Japan ging iets later, nml. in December 1931, over tot het afzweren van de Yen, zooals die tot op dat oogenblik bekend was. Niettegen staande dat is een vergelijking der Japansche cijfers met de reeds in deze beschouwing op- cijfers zien er als volgt uit. Japan Jaar Invoer Uitvoer 1929 180 188 1930 125 128 1931 100 100 1932 115 122 1933 156 163 9 maanden 1933 154 157 9 maanden 1934 182 184 Na de devaluatie in Japan nam de buiten landsche handel grooter afmetingen aan dan in een der landen in dit overzicht opgenomen. Het jaar 1933 was in dat opzicht beduidend gunstiger dan 1930, terwijl in 1934 het peil van het jaar 1929 bijna weder werd bereikt. De Amerikacvnsche gegevens. De Vereenigde Staten van Noord Amerika kwamen veel later met de waardeverminde ring van hun betalingsmiddel en gingen daar toe over op een oogenblik dat de grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt reeds hun laagste punt bereikt hadden. Ginds moeten dan ook andere argumenten een rol hebben gespeeld als in Engeland. Het was de vraag of de in voer niet sterker zou stijgen als de uitvoer. In werkelijkheid is de positie in de Vereenigde Staten in verschillende opzichten omgekeerd met die in Engeland. In eerstgenoemd land is de behoefte aan grondstoffen kleiner dan in de meeste andere industrielanden en dank zij eigen rijkdom in staat groote hoeveelheden uit te voeren. Vandaar dat de Vereenigde Staten beter dan een der andere landen het experiment met het betalingsmiddel op een dusdanig laattijdstip konden riskeeren. De ontwikkeling van den buitenlandschen han del blijkt duidelijk uit onderstaande gegevens. Ver. St. v. Nd. Amerika Jaar Invoer Uitvoer 1929 208 217 1930 149 159 1931 100 100 1932 63 66 1933 69 69 maanden 1933 65 61 maanden 1934 77 86 In de jaren 1929 tot 1931 komt de ontwikke ling van den buitenlandschen handel vrijwel overeen met die der in deze beschouwing op genomen andere landen. Van 1931 op 1932 is evenwel een belangrijk verschil vast te stel len. De buitenlandsche handel neemt sterker af dan in een der andere landen en vertoont een beeld, zooals dat optreedt bij die staten, die hun munteenheid op peil hebben gehou den. Nadat de Vereenigde Staten in 1933 den gouden standaard hadden verlaten verbeterde de buitenlandsche handel. De invoer steeg daarbij iets meer dan de uitvoer. In 1934 zette deze gunstige ontwikkeling zich voort en steeg de uitvoer meer dan de invoer. MOLLERUS. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Armband," Linkin, Teslastraat 47. Broche, Hendriks, Diepenbrockstraat 81, Ceintuur, Stuurman,' Gierstr: 38 r. Diploma, Loeve, B. Wolfstr. 11, Kinderhandschoen, Vorderhake, de Clerqstraat 89. Hond, Bartel, Wouwerman- straat 37. Dameshandschoen, Leus, Wagen makerslaan 1. Paar damsshandschoenen, de Jong, Schneevoogtstraat 3 z. Handschoen, bur. van politie, Smedestraat. Dameshand schoen, Dekker, Berkenstraat 2. Heerenporte- monnaie met inhoud, de Jong, Schneevoogt straat 3 zwart. Portemonnaie met inhoud Soellaart, Kleine Houtstraat 53. Heerenporte- monnaie met inhoud, Pesselaar. Kruistocht straat 44. Kinderportemonnaie met inhoud, v. Opzeeland, Molukkenstraat 18. Rijwielbelas- tingplaatje, bur. van politie Smedestraat. Da mes,tasch met inhoud, v. d. Maat, Kruistocht straat 57. Schooltasch met inhoud, Toeset, Schouwtjesiaan 16. Actetasch met inhoud, Koster, Leidschestraat 7. Vulpotlood, Grit, Wilgenstraat 46. GEHEEL-ONTHOUDERS TOONEEL- VEREENIGING „NIEUW LEVEN „Nieuw Leven" geeft op Zaterdag 23 Fe bruari haar jaarlijksch bal-masqué in de Gemeentelijke Concertzaal. Zooals gewoonlijk zal weder voor een schit terende versiering van de zaal worden ge zorgd. er zal een feeërieke feestverlichting aangebracht worden, De verzorging der dansmuziek is in handen van het Haarl. Salonorkest onder leiding van Jack Stoffer. Een serie prachtige prijzen zijn aange kocht. deze zijn te bezichtigen in de etalages van de Firma Engelenberg, Barteljorisstraat. Voor een bekwame jury zal worden ge zorgd. EEN AFSCHEID. Donderdag heeft de bankwerker de heer •T. de Graaf afscheid genomen van de Centr. Wer'knlaats Haarlem, wegens pensionneering Van zijn collega's heeft hij eenige nuttige ge schenken gekregen welke met een toepasse lijk woord werden overhandigd door den heer J. G. Knape, die zijn 40-jarig dienst verband memoreerde. Na een dankwoord van den heer J. de Graaf, was deze gebeurtenis ten einde. jS* garandeert ESSOIUBE U een even goede en volkomen smering cis midden in den zomer. Deze buitengewone eigenschap dankt zij aan de groote verpompbaar- heia" bij elke temperatuur, één van de 5 kenmer kende eigenschappen van ESSOLUBE. DE SUPER OUE. AMERICAN PETROLEUM C». GEBOUW PETROLEA, 's-GRAVENHAGE OUDERAVOND AAN SCHOOL 42. De ouders van school 42 hebben een goed bezochten ouderavond gehouden in het gym nastieklokaal der genoemde school. Van half 8 tot 8 uur was er voor de ouders gelegenheid het werk der kinderen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel te onderhou den, waarvan een zeer druk gebruik werd ge maakt. De heer Sant hoofd der school heette in zijn openingswoord in het bijzonder den heer Be- rendsen Inspecteur van het Verkeerswezen der Gem. Haarlem welkom. Deze was door de Ouder Commissie uitgenoodigd om een cause rie te houden over veilig verkeer. De heer Berendsen gaf eenige gegevens over de statistiek van ongelukken en eenige cijfers van de laatste jaren, waarbij bleek dat 1933 wel het ongelukkigste was n.l. 1723 ongeluk ken waarvan 15 met doodelijken afloop. Ver der zette spr. uiteen het resultaat van de in 1934 gehouden, Licht-, Bocht- en Remmen- wéek. Ook liet spr. eenige lantaarnplaatjes zien, waarna de ouders in de gelegenheid gesteld werden, om vragen te stellen. Hiervan werd nogal druk gebruik gemaakt. Nadat het hoofd der school tot den spr. namens de ouders een woord van dank gesproken had, ging de ver gadering over in huishoudelijke zitting. (Adv. Ingez. Med.) Trambestuurder zag auto te laat. De doodelijke aanrijding te Aerdenhout. In hooger beroep voorwaardelijke straf geëischt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Don derdag in hooger beroep een aanrijd-ingsaf faire behandeld, die een tragischen afloop heeft gehad. Op 17. September 1933 is een vrouw bekneld geraakt tusschen een auto en een tramtrein van de N. Z. Holl. Tramweg Maatschappij, waardoor zij op slag werd ge dood. De bestuurder van dé tram was wegens dood door schuld vervolgd en dooi' de recht bank te Haarlem vrijgesproken, waartegen de officier van justitie in appèl was gekomen. Evenals in eerste instantie werd verdachte verdedigd door Mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht. Den bestuurder was ten laste gelegd, dat hij roekeloos en zonder voldoende op te let ten heeft gereden in de buurt van Aerden hout, bij de helling van de Leidsche Vaart, waardoor hij tegen een op de trambaan stilstaande auto is gereden. Daardoor is die auto een stukje voortgeduwd en een vrouw, die vlak. voor de auto op den grond was ge vallen, raakte tusschen tram en auto be kneld. Zij kreeg ernstig inwendig letsel haar borstkas werd o.m. ingedrukt en zij moet vrijwel op slag dood zijn geweest. In deze zaak werd 'een Uitvoerig'getuigen verhoor gehouden.-- Dr. J. P. Hulst, uit Leiden, legde een verkla ring af omtrent de doodsoorzaak. De bestuur der van de auto verklaarde, dat hij had ge stopt omdat de vrouw met haar fiets op den grond was gevallen. Deze getuige was in zijn auto blijven zitten, zijn passagier was, toen de vrouw voor de auto lag, uitgestapt om te trachten hulp te verleenen. Op dat oogenblik zag hij de tram aankomen, liep snel terug tot achter de auto om den trambestuurder te waarschuwen, dat hij moest stoppen. Hij dacht indeadaad, dat dit zou gebeuren, want de tram reed zeer langzaam, maar de tram reed door, kwam op de auto aan, die half werd opgelicht, eenige meters werd doorgeschoven en waarschijnlijk over de vrouw heen ging. Toen de auto stilstond en de bestuurder uit stapte, lag de vrouw achter zijn wagen en onder de treeplank van de tram. De trambestuurder verklaarde, dat hij deze auto tevoren bij een bocht had gezien, toen de auto hem passeerde. Toen verd. van de helling bij de Leidsche Vaart kwam, zag hij de auto niet. Pas toen hij op eenige meters afstand was genaderd, zag' hij de auto stil staan. Uit het getuigenverhoor volgde verder, dat de vrouw, toen ze vóór de stilstaande auto laf niet overeind kon komen, doordat ze met haar mantel aan het nummerbord van de auto vastzat Een buurman van het slachtoffer, die met haar een fietstochtje maakte, verklaarde, dat zij uit voorzichtigheid van de fiets waren ge stapt om loopend den weg over te steken. Toen de vrouw voor de auto lag, heeft deze getuige getracht haar overeind te helpen. Op dat oogenblik kwam de tram aan; ook hij is waar. schijnlijk onder de auto geraakt, maar er goed afgekomen. Verschillende getuigen verklaarden, dat het zeer mistig was; waarschijnlijk reed de tram in een zware mistbank. Eenige personen, die het ongeluk zagen ge beuren, meenden, dat de wagenbestuurder de stilstaande auto wel- tijdig' -moet hebben kunnen zien, hoewel ook de meesten van hen wel klaagden over den mist. Eenige getuigen a décharge verklaarden, dat het zóó mistte, dat zij noch de auto noch de tram konden zien. Ingenieur Neiszen, hoofd-ingenieur bij de Amsterdamsche gemeentetram heeft over deze zaak een rapport uitgebracht, volgens het welk de trambestuurder de auto wel had kunnen zien. Verdachte werd in de rapporten van zijn superieuren geschetst als een betrouwbaar bestuurder, die veelal heeft blijk gegeven van tegenwoordigheid van geest om door snel handelen een ongeluk te voorkomen. De procureur-generaal wilde rekening hou den met verdachtes goeden staat van dienst, met den buitengewoon goeden indruk, dien hij maakte en met de omstandigheid, dat dit ongeluk aan verschillende factoren te wijten is geweest. Spr. achtte derhalve een voor waardelijke straf voldoende: zes weken- ge vangenisstraf, voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. Mr. H- B. J. Waslander meende, dat de wa- genvoerder de auto niet tijdig heeft kunnen zien. De verlichting was ter plaatse zeer slecht De situatie eischte van -den bestuurder daar een verdeelde aandacht, hij moest rekening houden met het verkeer ter zijde van hem op den straatweg, dat gelijk met hem net kruis punt zou bereiken. De mist heeft een niet on belangrijke rol gespeeld. PI. was het eens met het vonnis der recht bank, die van meening was, dat verdachte dit ongelukkig gevolg niet heeft; kunnen voor zien. Spr, concludeerde dan ook tot vrijspraak Het Hof aal op 28 Februari uitspraak doen. Noodlijdende R.-K. Kerken. Thans 329.000 beschikbaar voor ondersteuning. Naar medegedeeld wordt, kon, dank zij de buitengewone actie tot ondersteuning dei- arme Parochiën in het Bisdom Haarlem, in 1934 beschikt worden over f 255.000 (of f 55.000 meer dan begroot was) daarbij is nog geko men de collecte van 13 Januari ten bedrage van f 74.000, zoodat een bedrag van f 329.000 kon worden gebruikt ter ondersteuning van noodlijdende kerkbesturen. Allereerst zijn uit dit bedrag subsidies uit gekeerd aan kerkbesturen, die daarmede ge heel aan al hun verplichtingen konden vol doen. Vervolgens is overeenkomstig het advies der Commissie tot regeling van het Kerkelijk Crediet een zeer groot bedrag besteed om de kaspositie van tal van noodlijdende besturen gezond te maken. Voor beide uitgaven teza men was in den loop van 1934 ruim f 125.000 noodig. Van het resteerend bedrag zal nu even eens overeenkomstig het advier der genoemde Commissie een som van f 162.500 worden gebruikt voor de eerste aflossing van circa 5 pet. der rentelooze of quasi-rentelooze schul den, voor welke het Bisdom Haarlem subsidie ter aflossing heeft toegezegd. De eerste aflossing zal beperkt blijven tot die schulden voor welke vóór 15 Februari 1935 een regeling is aangeboden. Het overblijvend bedrag van ruim f40.000 zal worden gevoegd bij de andere inkomsten van 1935. Daaruit zullen dan eerst die nood lijdende kerkbesturen geholpen worden, van welke de regeling der schulden nog in behan deling is; en vervolgens zullen daaruit de middelen voor een tweede aflossing worden geput. Het liefdewerk voor de arme Parochiën in het Bisdom Haarlem -wordt intusschen ook in 1935 voortgezet. PERSONALIA. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot geestelijk adviseur van Groep V der So ciale Vereenigihgen te Haarlem, waartoe voor taan ook zullen behooren de afdeelingen van de R. K. Kapperspatroons en R. K. Kappers bedienden den weieèrw. heer G. van Diest alhier, tot geestelijk adviseur der afd. Haar lem van het R. K. Verzekeringspersoneel „St. Donatus", de weleenv heer A. van der Hoeven, alhier en tot geestelijk' adviseur van de plaat selijke afdeeling Kruisverbond en Mariaver- eeniging te Haarlem den weleenv. heer S. Mol. TOONEEL EN MUZIEKAVOND IN HET DLACONIEHUIS. Het was Donderdagavond weer eens een echt gezellige avond in 'het Diaconiehuis aan de Jansstraat. De heer de Jong, directeur van dit tehuis opende met een' kort woord. Daarna werd door een tal jongelui de Artis- ten-Revue opgevoerd waarbij de oudjes voor al om Flipje de theater-bediende hartelijk lachten. Na de pauze trad de heer C. Kuyper op met z'n bekende geestige voordrachten aan de piano. Hij werd afgewisseld door mej. Annie Hensen die op zeer verdienstelijke wijze eenige mooie zangnummers ten beste gaf. Een der oude dames bood mevr. Glastra, die als leidster van dit tooneelclubje optrad namens de verpleegden bloemen aan. Na afloop dankte de heer de Jong allen, die aan deze genotvollen avond voor de oudjes hadden medegeweekt. Onder de aanwezion merkten wij nog op eenige regenten met r dames. ALG. VEREENIGING „NOOIT MEER OORLOG". Op een ledenvergadering dezer vereenigin., werd met algemeene stemmen besloten zich landelijk aan te sluiten bij de Nederland- sche Vredes-Actie. iHerdoor zal aan haar naam worden toegevoegd afd. Haarlem der N.V.A. en dus luiden: Algemeene Vereeni gin g „Nooit Meer Oorlog" (afd. Haarlem der Nederlandsche Vredes-Actie). Het officieel orgaan wordt het bekende blad „Vrede" onder redactie van Ds. N. Padt, mevr. H. Roland Holst-v. d. Schalk en W. L. van Warmelo. De vereeniging meent door dit besluit mede te werken tot het vergrooten van een hechte landelijke vred-es-organisatie. waarbij een ieder zich zonder onderscheid van godsdien stige en politieke overtuiging kan aanslui ten. Vanzelfsprekend blijft de vereeniging plaatselijk nauw verbonden met den Vredes- raad Haarlem. De bovengenoemde vergadering besloot te vens aan het landelijk comité der Ned. Vre des-Actie te verzoeken een adres aan de re geering te richten toah alsnog een commis sie van onderzoek betreffende de particu liere wapenindustrie in Nederland, als be staande in Amerika, in te stellen. SPEELTUINVEREENIGING „MEERLEBOS". Dezer dagen gaf de speeltuinvereenigin;, „Meerlebos" voor de kinderen van de leden een verteluurtje met lantaarnplaatjes. Mej. Van Alphen vertelde van Klein Duimpje. Toen dit verhaal ten einde was heeft de secretaris, de heer Hartman nog een serie plaatjes ver toond over olifanten. De kinderen mogen over dezen middag een opstel maken. Zaterdagmiddag a,s. is er weer een kinder middag, van 3 tot 4.30 uur voor kinderen van 49 jaar en van 56.30 voor kinderen van 1014 jaar. Des avonds worclt een gezellige avond gegeven voor de leden in het gebouw in dé Nagtegaalstraat. GEZELLIGE AVOND IN „DREEFZICHT". Zaterdagavond organiseert de onderafd. der Nederlandsche Filmproductie, de Amusements club ,.de Roofvogels", in Café-rest. Dreefzioht een soirée dansante, afgewisseld met cabaret en film. Medewerking wordt verleend door prof. Ben Ali Libi en de dansschool van Duyn. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet 'teruggegeven. De kunst in Nederland en de „Nederlandsche kunstenaars". Haarlem, 11 Februari 1935. Reeds meerdere malen werden in uw blad de lezers opmerkzaam gemaakt op het feit, dat alleen buitenlandsche kunstenaars, e.d. opgang maken en er voor de Nederlandsche kunst momenteel geen belangstelling be staat. In verband met het bovenstaande schijnt zich thans een nieuw euvel voor te doen. Deze week treden op in een der bioscopen te Haarlem „The Hollan-dia Three". Deze jongelui stellen z.g. 3 Hollandsche matrozen voor op een Nederlandsche boot immers men ziet als decor een dikke schoorsteenpijp, beschilderd met de Neder landsche driekleur, waarboven nog prijkt 't woord „Holland". Echter en dit is thans het gekke van het geval Nederlandse!» wordt er niet ge sproken. In zeer slecht Engelseh en Duitsch worden eenige liedjes voorgedragen met be geleiding van accordeons. Waar blijft thans de logica? 3 rasechte Hollanders -immers aaii het einde van hun progi'amma r.zingen zij hun eenige Nederlandsche liedje „Wij zijn ge zworen 'kameraden", een Hóllandsch décor 'daartegenover een Engelsche- naam en slecht gezongen Engelsche liedjes! Treurige tijden, nietwaar? U dank zeggend voor uwe bereidwillig heid, EEN ABONNé. Loondruk. Onder bovenstaande titel meent „een werk- looze intellectueel" ook het „geluk" daarvan te moeten verdedigen, door te beweren dat alles nog veel en veel meer omlaag moet. Meent inzender werkelijk dat dit uitkomst zal brengen? Zou de mensch die zoo geweldig veel kan voortbrengen, zichzelf tot een minimumbe staan moeten terug dringen het zou toch in strijd zijn met alle logica nietwaar? Wanneer inzender zegt dat er zooveel zijn die gaarne het werk voor de helft zouden doen en nog een ander gedeelte hetwelk voor gra tis arbeid met open armen wil worden ont vangen, dan is dit m.i. óók niets anders dan egoisme, of een politieke omweg om aan den slag te komen, doch inderdaad geen fraaie. Want van arbeidsvreugde alléén kan men niet eten, dat is volkomen onzin, dus zal men er tenslotte voor betaald moeten worden, hoe meer hoe beter. (Dit laatste natuurlijk bin nen behoorlijke grenzen). Tenslotte wil ik inzender nog zeggen dat ik geen gaven zal kunnen afdragen, en geen geld zal kunnen deelen met de werkloozen, bui ten de behoorlijke portie welke reeds ten be hoeve daarvan is verdisconteerd in de „zoo vele" belastingen. Mijn arbeid, en dus ook een evenredig deel van mijn loon, dat- zou ik gaarne met U dee len, hoe eerder hoe liever, want al moest ik U tegenspreken, ik versta U volkomen. Niet in loondruk en/of gratis arbeid dus, maar in verdeeling van het arbeidsveld, daar zit het geheim Nieuwe claxon? Geachte redactie, In antwoord aan den heer Schönlaage wilde ik gaarne nog mededeelen, dat het niet mijn bedoeling is geweest de reeds bestaande dub- beltonige hoorn te gebruiken, maar een claxon of hoorn, die twee afzonderlijke tonen heeft een hoogen en een lagen, onderschei denlijk voor rechts en links en die ook beide tegelijk in werking gesteld kunnen worden voor passeeren van wegen en van andere weg gebruikers. Dat de tonen misschien, minder zuiver worden, is geen bezwaar, daar zij toch afzonderlijk werken. Ten tweede wilde ik er den heer Schönhage opmerkzaam op maken, dat de door mij be doelde hoorn den richtingaanwijzer moét en ook kan vervangen, als die aanwijzer door verschillende omstandigheden niet tijdig kan worden gezien, bijvoorbeeld waar het ver keer niet door een verkeersagent wordt ge regeld. De door mij voorgestelde hoorn zal geen af breuk doen aan de anti-lawaaicampagne daar men minder signalen zal behoeven te geven om elkaar te begrijpen. Ook wordt meer één heid van toon verkregen, terwijl men nu tien tallen verschillende klanken hoort. Tot slot dit: de zaak zal ongetwijifeld geld' kosten, ma-ar men vergete niet dat hierdoor menschenlevens gespaard kunnen worden. Met dank voor de plaatsing, E. KENSEN.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10