y SITTERS .7 D DE BILT een en ander Kruisweg 60, Haarlem, Telef. 16659 'vhiJDAG 13 FEbkUAkI 1935 inbraak in den haag opgehelderd. i Vier personen in arrest. HaaS heeft vier personen aangehouden, die betrokken zijn bij de in het 7nfinWo1fer^WeukJePleegde inbraak in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis aldaar, waarbij na forceering van de brandkast een bedra°' van ongeveer f 1200 werd gestolen Reeds bij het eerste onderzoek had de po litie de overtuiging, dat deze diefstal gepleegd moest zijn door of met medewerking van iemand die ter plaatse goed op de hoogte was^ Het voortgezet onderzoek heeft inder daad aangetoond, dat deze zienswijze juist is geweest Gearresteerd zijn thans de portier van het Zuid-Hollandsen Koffiehuis en drie bekende Haagsche inbrekers. HAARLEM'S DAGBLAD ALGEMEENE VERGADERING VAN BLOEM BOLLENKWEEKERS Blijkens een mededeeling in het Kweekers blad zal het Hollaadsch Bloembollenkweekers Genootschap Maandag 4 Maart des morgens in café-restaurant Brinkmann op de Groote Markt zijn 52ste algemeene vergadering hou den. Behalve verschillende jaarverslagen ver meldt de agenda een rapport van de rechts kundige adviseurs van het Genootschap en een voorstel van de afd. Hillegom. Dit voorstel is gesteund door de afdeelingen Langendijk en Omstreken. Winkel en Om streken, en Harenkarspel en Omstreken houdt het volgende in: ..De af deeling is overtuigd van de onmoge lijkheid voor de bloembollenkweekers om de roebelasting voor het opkoopen der surplus- bollen te betalen en draagt het hoofdbestuur van het H.B.G. op om de Nederlandsche re geering te wijzen op den nood der kweekers, die door de roebelasting ten ondergang ge doemd zouden zijn." Het hoofdbestuur heeft in zijn prae-advies zijn instemming met dit voorstel betuigd. Het zal krachtige medewer king verleenen om de regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid van het verleenen van steun aan de bloembollenbedrijven. Tevens dringt het hoofdbestuur er in zijn advies bij alle andere afdeelingen op aan dit voorstel te ondersteunen. Dr Ir. M. S. Dijt heeft zich bereid verklaard na afloop van de besprekingen een onderwerp in te leiden, dat nog nader zal worden bekend gemaakt. NEDERLANDSCH VERLICHTINGS GENOOT SCHAP NAAR „FLORA". HAARLEM, 14 Februari (V.D.i Het Neder- landsch Genootschap voor Verlichtingskunde hield dezer dagen onder leiding van den voor zitter, Ir. P. van Braam van Vloten, een alge meene vergadering in hotel Brinkmann. De lichttechnische architect van de ten toonstelling Flora, de heer J. W. Duchateau hield een voordracht over de verlichting van de in Maart en April te bezichtigen bloemen tentoonstelling „Flora" te Heemstede. Ach tereenvolgens behandelde spreker de con structieve, electro-technische, aesthetische en lichttechnische vraagstukken, die zich bij het ontwerpen en uitvoeren der lichtarchiteetuur- werken hebben voorgedaan. Hierna werd een excursie gemaakt naar de in aanbouw zijnde tentoonstelling, waarbij de verschillende verlichtingsinstallaties, voor zoo ver gereed, gedemonstreerd werden. Een oud-gediende. 12 Februari heeft Roosevelt op het Witte Huis een 93-jarigen man, William Henry Gil bert ontvangen! die de eenige overlevende is van de eerewacht, die indertijd de baar van Abraham Lincoln heeft bewaakt. De maan kaart. In Washington vervaardigt men een kaart van de maan, waarop alle bergen en vlakten uitkomen. De kaart wordt gemaakt naar foto grafieën De Engelsche P.T.T. De Engelsche P.T.T. verkocht in 1934 post zegels tot een waarde van 39.630.000, ver werkte 6.753.000 brieven en vervoerde 153.335000 pakjes. De telefoon- en telegraaf-afdeelingen verzorgden 1.530.C00.000 telefoongesprekken en 45.500.000 telegrammen Een lange ^pijpleiding. De lange pijpleiding, die van Kirkuk door Irak, Transpordanië, Libanon, Syrië en Palesti na naar Haifa loopt en in iets minder dan drie jaar is aangelegd, zal per jaar vier mil. lioen ton olie vervoeren, heeft bij den aanleg werk opgeleverd voor 13.000 Arabieren en heeft 10.000.000 gekost. Op een concert werd een werk voor viool en piano uitgevoerd, waarbij de violist eenige solo-passages moest- uitvoeren. Tijdens een daarvan prikte een oude dame den pianist met haar parapluie in de zij en fluisterde „Het hindert niets hoor! Straks speelt hij wel iets dat u kent. Kleine wenken. Verlakte schoenen moeten om het barsten te voorkomen af en toe ingewreven worden met olie. AGENDA Heden: VRIJDAG 15 FEBRUARI Nasssauplein 8: Theosofische Vereeniging. Lezing van den heer Kruisheer. 8.10 urn-. Gierstraat 22: Buitengew. verg. van aan- deelh. N.V. Haarl. Meubelmakerij. 8 uur. Luxor Sound Theater: „De Witte", Vlaamsch-Hollandsch filmwerk Doorloopen- de voorstelling van 7 uur tot halftwaalf. Cinema Palace: „De Wonder Bar". Op het tooneel: Young Ryle, wervelwind op rolschaat sen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „So endete eine Liebe" Op het tooneel: Nicol en Martin, variété-co- medy zonder weerga. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Cleopatra". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel". Tentoonstelling 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Pygma lion" door de Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging. 8 uur. Teylers Museum: Voordracht met lichtbeel den door Prof. Dr. Aug. Vermeylen uit Gent over de zelfportretten van Rembrandt voor „Kunst aan het Volk". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel".i tentoonstelling 10—4 uur. UI r (Adv. Ingez. Med.) NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Dezer dagen hield de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders in 't gebouw van den Clhr. Be sturenbond een propagandavergadering met lichtbeelden die goed bezocht was. Spr. was de heer C. van Baren Jr. uit Den Haag, hoofdbestuurslid, die tot onderwerp had: „De jongeren en de vakbeweging". Spr. ging na, welke de taak der vakbewe ging in dezen tijd is. 't Gaat daarbij niet slechts om de verbetering van loon- en ar beidsvoorwaarden, doch de strijd is aller eerst een strijd om het recht, Van het be gin af heeft de Chr. vakbeweging zich ten doel gesteld, de verhoudingen in het maat schappelijk leven meer in overeenstemming te doen zijn met de beginselen die in Gods woord zijn geopenbaard. Onze tijd levert tal van moeilijke problemen op en de grootere invloed, dien de vakbeweging heeft verwor ven brengt met zichmede de toenemende verantwoordelijkheid. Die verantwoordelijk heid zal alleen dan gedragen 'kunnen wor den, indien ook de jongeren leven volgens de beginselen der Chr. sociale beweging. Voor de jongeren zijn de tegenwoordige maat schappelijke toestanden wel zeer moeilijk. Velen zijn werkloos en anderen hebben nog wel werk, doch geen vooruitzichten, dat zij ooit een gezinsleven zullen kunnen opbou wen. Het is verklaarbaar dat de jeugd soms felle critiek oefent op 'het werk der ouderen, ook wat betreft de Chr. vakbeweging Men is ontevreden over de weinige resultaten die thans bereikt kunnen worden, doch vergeet daarbij, dat men toch steeds gebonden is aan de economische moeilijkheden. Er moet voor gewaakt worden, dat niet de crisislasten eenzijdig worden gelegd op de schouders der economisch zwakkeren, daar om moet er overleg zijn busschen de werk gevers en de arbeiders. Indien er geen vak beweging ware geweest zou het er met de loonen en arbeidsvoorwaarden nog belang rijk veel slechter voorstaan dan thans het geval is. De ouderen moeten niet bedillend, maar begrijpend tegenover de jongeren staan, en in dezen geest met hen spreken over de moeilijkheden van onzen tijd. Vele jongeren wenden onverschilligheid voor. doch wie dieper ziet voelt dat dit slechts een pose is. waar achter een hart schreit om le vensvulling en levensharmonie. Het behoort mede tot de taak der vakbeweging niet tot de jeugd met beloften, te komen maar wel met maatschappelijke idealen. Wij hebben te zoeken naar nieuwe vormen van gemeen schapszin, die ook sociale rechtvaardigheid inhouden. Onze invloed hangt niet allereerst af van het getal, doch van de vraag of wij beginsel vaste menschen zijn. In het tweede gedeelte van den avond wer den lichtbeelden vertoond over 'het Heilige land. die werden toegelicht door den heer W. Brak uit Rotterdam, eveneens bestuurs lid van genoemden Bond. WERKLOOSHEIDSKOSTEN IN 1933 EN 1934. In de Januari aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt een overzicht voor van de bedragen welke door Rijk en gemeenten ha 1934 en voorafgaande jaren aan de bestrij ding der werkloosheid zijn ten koste gelegd. De volgende cijfers zijn daaraan ontleend: In 1934 gaf het Rijk naar raming 52.8 millioen (in 1933 84.5 millioen) voor dit (joel uit, waaronder voor: Werkverschaffing 18.4 millioen (in 1933 30,9 millioen), werk loosheidsverzekering 6-7 millioen (ha 1933 8,4 millioen), steun aan crisis-werkloozen 27,6 millioen in 1933 45,2 millioen). De uitgaven der gemeenten moeten voor 1934 geraamd worden op f 75,3 millioen (in 1933 62.1 millioen), waaronder voor: Werk verschaffing 18,3 millioen (in 1933 12,5 millioen), werkloosheidsverzekering 6.6 mil lioen (in 1933 8,2 millioen), steun aan cri- siswerkloozen 32,8 millioen (in 1933 15.4 millioen), steun aan niet-crisiswerkloozen 17,6 millioen (in 1933 26 millioen). In totaal gaven het Rijk en de gemeenten dus in het afgeloopen jaar naar raming rond 128 millioen (in 1933 147 millioen) uit. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week werden hier elf rij wielen gestolen. Olympische Spelen voor Dooven. In Augustus in 1935. Men schrijft ons: In Augustus 1935 zullen in Engeland voor de vierde maal de internationale sportspe len voor dooven plaats hebben. De eerste Olympische spelen voor doof stommen hadden in 1924 te Parijs plaats en konden op een groot succes bogen. Vele lan den, waaronder, ook Nederland, waren op deze spelen vertegenwoordigdHet interna tionale Olympisch Cóm'ité voor doofstommen besloot toen, deze spelen eveneens om de vier jaar te doen plaats hebben. Aan Nederland wend toen de taak opge dragen. de spelen in 1928 te orgaiaiseeren. In de week, na de Olympische spelen voor'hoo renden, kwamen de dooven van veertien ver schillende landen naar Amsterdam, tot het houden dezer spelen. De gemeente Amster dam, de directie van het Stadion, vele sport verenigingen en vrienden hielpen deze sportspelen te doen slagen. Hoewel het suc ces van de spelen en organisatoren groot bleek, was de belangstelling van het publiek, dat door de voorgaande sportgebeurtenissen blijkbaar verzadigd was, niet zooals ver wacht werd, hoewel de recettes na afloop dei- spelen toch nog_ een saldo konden opleveren. Uit'het comité, dat deze. spelen in Amster dam voorbei-eidde, werd de Vereeniging tot Uitzending van Dooven naar de Internatio nale Sportspelen, kortweg V.I.S.S., opgericht, teneinde de verkregen gelden op de juiste en meest doelmatige wijze aan te wenden voor de training en uitzending van athleten naar de volgende sportspelen voor doofstommen. Bovendien werd door het internationaal co mité besloten, om de sportspelen voor doo ven in het vervolg niet meer gelijk te hou den met de Olympische spelen voor hooren den. zoodat in 1931 aan Neurenberg de eer te beurt viel, de deelnemende landen te ont vangen. Zestien landen waren ditmaal van de partij, waaronder ook weer Nederland, dat met 25 athleten vertegenwoordigd was. En thans, in 1935, is Engeland aan de beurt om de verschillende landen te ontvangen. De voorbereidingen zijn al in vollen gang. Aan den Engelschen Dooven Sportbond is het ge lukt. de medewerking te verkrijgen van ver schillende hoorende sportorganisaties; wij noemen in dit verband b.v. de groote Engel sche voetbalvereeniging Arsenal, en nog vele andere, zoodat wij, wat de organisatie be treft, op een groot succes kunnen rekenen. Ook in de andere landen worden toebereid selen getroffen om met een zoo goed moge lijke ploeg aan deze spelen deel te nemen. Ook in Nederland worden de noodige maatregelen getroffen om een zoo sterk mo gelijke ploeg naar Engeland te kunnen zen den. Er wordt getraind onder leiding van vakmenschen, er worden onderlinge wed strijden gespeeld om een overzicht te krij gen van de prestaties, enz. Het is voor ons een eereplicht, er voor te zorgen, dat wij met een groote afvaardiging verschijnen. Dit alles .kost echter veel geld Subsidies van rijk of gemeente, zooals dat in andere landen het geval is, worden niet gegeven. Men is dus uitsluitend aangewezen op de contributies der leden en op andere vrijwillige bijdragen. Door den aard van hun gebrek behooren de meeste doofstommen tot de financieel minst bedeelden. Wij moeten dus onze toevlucht zoeken tot andere mid delen. Medewerking hebben wij verzocht en gekregen van de groote sportbonden, die met raad en daad ter zijde staan. Maar dat is niet voldoende. Wij wenschen nog meer. Wij verlangen ook de hulp en den steun van alle hoorenden, die met de sport der doofstommen sympathiseer en. Ik behoef hier het nut van de sport juist voor den doofstomme, die zooveel ontbeert, wat voor de hoorenden iets heel gewoons is, niet uit een te zetten. Op welke wijze gij ons kunt steunen? Wel, wij verlangen geen geld van u. De Minister van Justitie heeft ons toestemming verleend tot het houden van een groote loterij in sa menwerking met den Ned. Bond van Doof- stommenvereehigingen. die zich bezig houdt met verbetering van het sociale lot der doof stommen. Er zijn vijftien duizend loten- ad f 1.— waarvan de opbrengst geheel ten goe de komt. na aftrek der onvermijdelijke on kosten, aan de bovengenoemde organisaties. meldt: Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 736.4 m.M. te Vardö. en voorspelt: Matigen tot krachtigen later wellicht tij delijk verder toenemenden meest Zuidweste lijken wind. Tijdelijk regen. Tijdelijk zwaar bewolkt tot betrokken. Iets zachter. - Uit het Buitenland Toenemende wind met regen en lichte temperatuurstijging. Nog steeds komt in de algemeene drukver- deeling weinig verandering. De hooge druk handhaaft zich in het Zuiden, terwijl over het Noordelijk gedeelte van het waarnemings gebied de depressiestroom blijft aanhouden. Thans daalt over Ierland de barometer weer flink. In het algemeen is de wind wat afge nomen. Over Ierland en hier en daar over Duitsehland waait het nog krachtig. Verder meest matig. De temperatuur steeg over Zuid- Frankrijk. het Noorden van de Britsche Eilanden, plaatselijk in Zuid-Duitschland, ter wijl de vorst over Centraal Europa verder Oostwaarts werd teruggedrongen. In het overige gebied werd het kouder, over vrijwel geheel Scandinavië vriest het weer. streng en matig. De neerslag was uitgebreid doch niet erg zwaar. De grootste hoeveelheden vielen in het Noordwesten van de Britsche Eilanden waar het nu nog regenachtig is en in Midden- Frankrijk. Ten onzent is weer toenemende wind te wachten met tijdelijk regen en lichte tempe ratuurstijging. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen om 9.20 uur aan de posten van Delfzijl tot- Hoek van Holland: „Stormsein neerhalen. Blijf op Uw hoede". Barometer Stand hedenmorgen 761 m.M. Vorige stand 753 m.M. Neiging: Vooruit. •Opgave van: FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 15 Februari: Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 12 uur 45 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 Februari. Ondertrouwd 14 Februari: J. A. de Mooij en C. L. ter Metz; G. Houbein en S. Michel; Th. G. van Leuven en M. J. van Marsbergen. J. J. H. van den Burg en C. S. H. Vaars. Getrouwd 14 Februari: J. Wester en J. G. de Nieuwe; G. H. W. Cats en C. C. Eken; H. Smink en M. J. C. van Gasteren; N. M. Verdel en J-. M. Jongens. Bevallen 12 Februari: Th. D. Sand-fortDi to, z.; 13 Febrpari: J. de Haan-Bom, z.; A. van RullerBaarda, z.; 14 Februari: A. de BoerPoelgeest, d.; C. H. P. P. M. Boerlage Kortmann, d.; C. MartensZwaanswijk, z.A. H. KottmanKee, d.; M. Vreugdenhil—Kooij, d.; Overleden 13 Februari: B. Dingerdis, 50 j., Maerten van Heemskerkstraat. Als eerste prijs wordt uitgeloofd: de nieu we Citroën 7, ter waarde van f 1750. Als tweede prijs: een compleet Pa thé de Lux op neming en projectie-apparaat (smalfilm, onbrandbaar). Voorts een motorrijwiel, ameublement, fietsen, diamanten en gouden voorwerpen, totaal 500 prijzen. Gij slaat dus twee vliegen in één klap. In de eerste plaats steunt gij de sport der doofstommen en doet dus een goed werk. Gij verschaft aan een categorie van onvolwaardigen een kleine compensatie voor alles wat zij missen. Tege lijkertijd hebt gij kans oo een der prijzen, die voor deze loterij beschikbaar gesteld zijn. Wij spreken de hoop uit. dat velen in den lande, door het koopen van een of meer lo ten, hun steentje zullen bijdragen om deze loterij, de eerste die ten bate van doofstom men wordt georganiseerd, geheel te doen slagen, op deze wijze medewerkend, dat Ne derland in Londen in 1935 waardig vertegen woordigd kan worden. BRANDSTOFFENVEREENIGING „EXCELSIOR". Dezer dagen hield de Brands tof fenvereeni- ging „Excelsior" van Spoor- en Tramwegper soneel een feestavond ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. De voorzitter der feestcommissie, de heer J. Steffens, overhan digde den voorzitter der feestvierende ver eeniging namens feestcommissie en leden een bloemenmand, tevens een enveloppe in houdende de namen van een aantal nieuwe leden. De heer Mol, voorzitter van „Excelsior", heette daarna de aanwezigen welkom en spoorde aan tot propaganda maken voor ..Excelsior". Hierna was de beurt aan Jack Funny conferencier met diens Band. Daarna trad op de vermaarde „Larette". Na afloop werd er gedanst, onder leiding van Jack Funny en zijn Band. GROENTEMARKT HAARLEM. Knakpeen f 0.050.08 pér K.G. Veldsla f 0.08—0.15 per K.G. Lof f 0.07—0.14 per K.G. Boerekool f 0.120.40 per kist. Groenekool f 0.250.60 per kist. Gele kool f 0.300.90 per kist. Andijvie f 0.601.per kist. Spruiten f 0.902.10 per zak. Roode kool f 0.040.12 per stuk. Knolselderie f 0.020.06 per stuk. Prei f 0.030.12 per bos. Selderie f 0.030.10 per bos. Pieterselie f 0.03f 0.10 per bos. HALFWEG CRISIS-COMITé. Ook een kleedingfonds. Het Crisis-Comité van Haarlemanerliede c.a. heeft het voornemen opgevat om naast zijn bemoeienis met het verstrekken van steun aan behoeftige gezinnen een kleedingfonds te vormen, dat t doel heeft, gedragen dames- heeren- en kinderkleeding en schoeisel te ver zamelen en te schenken aan hen, die daaraan groote behoefte hebben. Mocht iemand het een en ander willen af staan, dan verzoekt het comité daarvan op gaven te doen opdat die goederm kunnen worden weggehaald. HILLEGOM 1IET CRISIS-COMITé. Het Crisis-Comité heeft zijn taak om geld m te zamelen krachtig aangevat. Op 20 Fe bruari wordt het gecombineerde concert ge geven door Hillegomsch Dameskoor en het mannenkoor St. Caecilia.Op 23 Februari volgt de groote collecte. De beide muziekvereenigin- gen zullen daarbij spelen terwijl de padvinders en leden der gymn. vereeniging „Jahn" als collectanten zullen f migeeren. Ten slotte hebben de tooneelvereeniging „Hilo" en de. directie der „Roxy-bioscoop" ge zamenlijk een filmvoorstelling georganiseerd op 5 Maart a.s. SANTPOORT BOEDDHISME EN CHRISTENDOM. In zijn derde lezing over bovengenoemd onderwerp zeide Prof. Dr. G. A. van den Bergh. van Eysinga, dat het Boeddhisme in het Wes ten veel onbillijke beoordeelingen ondervindt. Aan den eenen kant wordt er veel kwaad van gesproken, terwijl het aan den anderen kant weer teveel wordt opgehemeld door hen, die er een Boeddhisme naar eigen smaak van maken. Bij hen heet het, dat het Boeddhisme een veel hooger Godsbegrip heeft dan het Christendom en dat het niet zoo pessimistisch is, als wel wordt beweerd. Men legt dan echter in het Boeddhisme allerlei dingen, die men aks Westerling bezit. Zulke uitingen komen voor in dagen van oververzadigde beschaving. De menschen heb ben genoeg van bijna 20 eeuwen Christen dom en gaan het zoeken in het verre en het oude. Dit kan men mogelijk wel met por selein en wijn doen, echter niet met geeste lijke zaken. Er is dus een Westersch gedweep met Oostersche oudheden. Daarover staat de bezonnenheid van een Oostersch theosoof, die dankbaar erkent, dat hij veel geleerd heeft over zijn eigen godsdienst van de Westersche geleerden. Hoe komt het, dat velen zoo bijzonder zijn ingenomen met het Boeddhisme? Omdat het met de moderne verteedering des harten ver want is, immers het Boeddhisme is de gods dienst van het medelijden. Voorts meent men, dat het Boeddisme een goed figuur slaat tegenover de engheid van onze Christelijke opvoeding en het een voordeel is, dat het niet steunt als het Christendom op een dogma. Hartmann, een Duitscher, schreef een pro- paganda-boekje voor het Boeddhisme, dat in onze taal vertaald werd door Mr. Sam. van Houten. Hij maakte het Boeddhisme pas klaar voor het Westen, schreef er dus niet in dat de verlossing alleen te bereiken was door monniken en sprak niet over hemels en hel len. Zulke menschen „verchristelijken" het Boeddhisme. Ze zijn wereldmoe geworden en willen in eens opgaan in het goddelijke. Nu kunnen ze het Christendom niet gebruiken. De God van het Christendom is te hard; te primitief, te Joodsch. Men wil dweepen met de mystieke vroomheid van het Boeddhisme, met de Nirwanamystiek, die den mensch ge heel uitwischt en hem onverschillig maakt. Men ziet dan over het hoofd, dat het Christendom rijker is. Er zit meer leven in een Jesaja, een Jeremia, dan in het Nirwana. En de gekruisigde Jezus gaat boven den ver lichten Boeddha. Vergeleken bij het Christendom is het Boeddhisme een kind, terwijl het Christen dom geestelijk volwassen is. Achter een „Christen-op-zijn-best" ligt het Grieksche denken, het Jodendom, het Westersche den ken, de natuurwetenschap, de wijsbegeerte van den nieuwen tijd, de critiek op den bij bel, de vergelijkende geschiedenis van de godsdiensten. Al die dingen ontbreken bij het Boeddhis me. De Boeddhist is nog niet toe aan de moderne wetenschap en aan den God boven lucht en wolken, dien het Christendom reeds verlaten heeft. Het Boeddhisme erkent zelfs geen God, zoodat de Neo Boeddhisten Christe lijke godsbegrippen het Boeddhisme binnen smokkelen, als ze zeggen, dat God het eene Wezen in alles is. Het Christendom kent een God, die eeuwig zich zelf meedeelt aan hen, die Zijn genade aangrijpen. Zeer zeker hebben beide godsdiensten pun ten van overeenkomst. Beide stellen o.a. den persoon van den Verlosser op den voorgrond, beide eischen reiniging van het hart, predi ken zachtheid, zelfverloochening en naasten liefde. zenden apostelen uit om de komst van den Verlosser te verkondigen enz. Maar de verschillen zijn grooter, In het Boeddhisme zit geen persoonlijkheid, geen leven. Pessimisme is zijn grondslag en in wezen is het uiterst zelfzuchtig. Boeddha is geen hersteller van maatschappelijk onrecht, geen sociaal hervormer. Het Christendom zegt, dat het leven niet alleen lijden is, maar ook dood. Het Christendom leert geen uitblusschen van het leven, maar verhooging. Bij het Boed dhisme is het Nirwana alles, terwijl het Chris tendom de openbaring is van een volmaakt God. die liefde en heiligheid insluit. Het Christendom is een cultuurmarkt en maakt waarachtige menschen. Het Boeddhis- me schept vrede door de hartstochten in de menschenborst te temmen, maar het brengt geen ontwikkeling. Goethe's uitspraak: „Wilt gij u over uw waarde als mensch verheugen, dan moet gij aan de wereld waarde geven", is wel Christe lijk maar niet Boeddhistisch, daar de Boed dhist alleen maar naar zijn Nirwana kijkt. En tenslotte is Boeddha de meester van de mijmeringen, maar Jezus die van het gebed. In Jezus bidden zit activiteit, want. het is een moedig voorwaarts dringen naar Gods Vaderhart. Daartegenover is bij den Boeddhist het gebed een langzaam wegzinken tot den bewusteloozen staat van het Nirwana. WIE HEEFT WAT OP DE IJSBAAN VERLOREN? Over verschillende voorwerpen, die gevon den zijn op de ijsbaan zijn inlichtingen to ver krijgen bij A. Hoenderdos, Brederoodscheweg 35 alhier. Door H. Bakker, Bloemendaalscheweg 69 zijn een paar handschoenen gevonden. R. C. BREDERODE Het programma voor a.s. Zondag luidt: E. D. O. Jun.Brederode Jun. 10 uur A.s. Zaterdag 3 uur wordt gespeeld: V. V. B. adsp.—Brederode adsp. Het le elftal dat a.s. Zondag vrij is behoeft nog slechts 2 wedstrijden te spelen, waarvan de laatste beslissend is voor liet kampioen schap.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2