Blijft Fit! eens Instanbul. HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. Materialen. Keuring van Electrotechnische ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD" 8 GROOTE HOUTSTRAAT. Hoe het eens was. Hoe het geworden is. Methoden, welke de Kema volgt. Wie Kenau was. weet iedere Haarlemsche wel, maar wie of wat Kema is. dat is voor de meeste huismoeders 'en vaders) een ge heim. waarin zij voor hun bestwil ingewijd behooren te worden. Nu dan, „Kema' is de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen. Dit klinkt technisch en geleerd, maar de huisvrouw late zich daardoor niet afschrikken, want steeds grooter wordt de plaats, die de electriciteit in haar huis en haar leven inneemt en het werk, door de Kema verricht, gebeurt niet in de laatste plaats in het belang van haai en haar gezin, daar ondeugdelijk materiaal van electrische apparaten een onmiddellijk gevaar oplevert. Moesten wij in den meest beknopten vorm samenvatten, wat de „Kema' beoogt, dan zouden wij zeggen: het doel is, het bevorde ren van de fabricage en het gebruik van goed materiaal op electrotechnisch gebied. Dit doel tracht men te bereiken door het vaststellen van voorschriften, het doen van proeven en onderzoekingen en het uitoefe nen van controle. Laten wij eerst Iets vertellen over het ontstaan van de ..Kema", Het is reeds ver scheidene jaren geleden dat opgericht werd: de Vereeniging van Directeuren van Electri- citeitsbedrijvèn in Nederland (V.D.E.N.) met het doel, de problemen, die zich in ieder electriciteitsbedrijf telkens voordoen, ge meenschappelijk op te lossen. Dit is niet al leen economischer, maar ook practischer en doeltreffender, want nu kan een speciale groep deskundigen zich op dit soort werk concentreeren en daarin een vaardigheid en ervaring verwerven, die aan allen ten goede komen. Immers, het gaat bij de electrici- teitsbedrijven om enorme bedragen, wan neer er hoogspanningskabels, isolatiemate riaal enz. moeten worden aangeschaft en een onpartijdig oordeel, berustend op betrouw bare proefnemingen en onderzoekingen Is van zeer groot belang. Zoo werkte deze keu ringsdienst dus oorspronkelijk alleen in het belang van de V.D.E.N. voor het onderzoe ken van materiaal, dat voor eigen gebruik moest worden aangeschaft, maar al spoedig groeide dit onderdeel van het werk der ver eeniging sterk uit, en sinds enkele jaren is de „Kema" een zelfstandig werkend lichaam, dat echter nog wel in verband staat met de vereeniging en evenals deze te Arphem ge vestigd is, hoewel verplaatsing naar Delft, met het oog op de Technische Hoogeschool overwogen wordt. De groei van liét werk van ..Kema" houdt In, dat sinds enkele jaren ook fabrikanten van electrische apparaten hun producten ter keuring kunnen Inzenden, zelfs particulieren kunnen desgewenscht, wanneer zij een of ander electrotechnisch voorwerp of onder deel niet vertrouwen, daarover rapport aan vragen. Het spreekt van zelf, dat er voor dit alles heel wat komt kijken. In de eerste plaats kwam de „Kema" voor de moeilijkheid te staan: welke eischen en voorschriften mogen en moeten wij stellen; welke methoden van onderzoek dienen toegepast te worden? Deze vragen waren gemakkelijker te stellen dan te beantwoorden, Er bestond geenerlei een heid van inzicht daaromtrent, noch in ons land. noch daar buiten en de na-oorlogs- jaren hadden een stroom van minderwaar dig materiaal opgeleverd. Daar ons land wei nig of niets op dit gebied fabriceerde, was men hier aangewezen op buitenlandsche productie, waar niemand controle over had. Daarom was ten is) het zeer noodig dat de „Kema" in ons aller belang een technisch wakend oog in het zeil houdt, want ook nu is er nog een ontstellend groote hoeveelheid slechte waar op de markt. En daaraan juist hoopt de „Kema" in den loop der tijden een einde te maken, eenerzijds door het publiek in deze wijzer te maken, zoodat het geen genoegen meer neemt met minderwaardig goed en anderzijds door het voor fabrikanten loonend te maken om goede waar te produ- ceeren. Indirect. Opvoedend werk dus. waar voor bekendheid bij het publiek wel een dei- eerste voorwaarden is. Tusschen haakjes moge hier dan even worden aangestipt dat de V.D.E.N. ook direct in deze richting werkt door de uitgave van schoolboekjes, die meer begrip van electriciteit en haar toepassin gen willen bijbrengen; door het houden van lezingen en demonstraties op dit gebied en cursussen voor onderwijzers. Ook wandpla ten voor schoolgebruik heeft zij uitgegeven. Wat betreft het vaststellen van voorschrif ten en eischcn is het natuurlijk een groote stap in de goede richting geweest, dat men tot internationale samenwerking Is kunnen komen. Een commissie, die twaalf landen omvat behartigt nu deze zaken. Voorzitter van deze Internationale commissie is de Di recteur van „Kema", prof. Ir. J. C. van Sta veren. De „Kema" heeft zich gedwongen gezien twee methoden van onderzoek toe te passen nl. een keuring volgens zekere minimum- elschen, voornamelijk met betrekking tot de veiligheid van personen en goederen en een keuring, waarbij het materiaal aan hoogere eischen van duurzaamheid, soliditeit, rende- .dement e.d. moet voldoen. Bij keuring van de eerste soort zal men tevreden zijn. wan neer b.v. een strijkijzer blijkt sterk en veilig te zijn; bij een keuring naar hoogere eischen zal het ijzer aan de punt het warmst moeten kunnen worden. Natuurlijk is de waardee ring, die eventueel aan de gekeurde voorwer pen wordt toegekend, recht evenredig aan de eischen, die gesteld worden. Dat wil zeg gen. dat de voorwerpen, die aan minimum- eischen hebben voldaan een z.g. goedkeuring krijgen, die hierin bestaat, dat zij worden opgenomen in de lijst van goedgekeurde ma terialen of toestellen, welke lijst jaarlijks met een drie-maandelijks.ch supplement door de „Kema" wordt gepubliceerd. Men heeft het recht bij zijn electricien of instal lateur inzage te vragen van die lijsten en wanneer men het voorwerp, dat men denkt aan te schaffen, daarin genoemd vindt, kan men gerust zijn op de betrouwbaarheid daar van. Vindt men het echter niet, dan is dit nog niet een onomstootelijk bewijs dat het werd afgekeurd, daar nog lang niet alle mate riaal aan de beurt van onderzoek is kunnen komen. Pas langzamerhand kan hierin meer volledigheid komen. Het zal echter in de meeste gevallen reeds gunstig werken, wan neer men blijk geeft op de hoogte te zijn van het werk van de „Kema' en van het be staan van de goédkeuringslijsten. Men be- grijpt dan, dat u tot de kieskeurigen behoort, die. weten wat zij verlangen mogen. Voorwerpen, die aan hoogere keuripgs- eischen hebben voldaan, krijgen het merk- teeken: Kema. dat er goed zichtbaar op aan- gebracht wordt Het is interessant om te zien wat voor ver nuftige instrumenten er in de „Kema"-onder- zoekingslokalen en laboratoria te Arnhem worden gebruikt. Bepaalde factoren, betrek king hebbend op levensduur, bestand zijn tegen chemische invloeden, gevaar voor be dienende personen, e.d. worden bij te onder zoeken voorwerpen in verstrekte mate nage bootst. zoodat men met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan zeggen, dat, zoo het toestel deze beproeving' heeft uitge houden, het op den langen duur ook tegen den zoo veel minder sterken invloed van het normale gebruik bestand zal zijn. Dit worden de overbelastingsproeven genoemd. Van een schakelaar bijv. wordt geëischt dat kap en grondplaat van onbrandbaar materiaal zullen zijn gemaakt, dat hij bestand zal zijn tegen mechanische invloeden als stooten. maar ook dat hij een bijna oneindig aantal keeren zal kunnen worden omgedraaid zonder defect te geraken Om dit laatste te onder zoeken wordt een z.g. schakelaarsmolen ge bruikt waar 7 verschillende schakelaars 20.000 maal in worden omgedraaid. Zijn deze dan nog in goede conditie, dan is men te vreden. Ook voor stopcontacten (men behoort te spreken van contactdoozen) heeft men zulk een molen in gebruik, die electrisch werkt, onafgebroken, dag en nacht. Voor het keuren van snoeren wordt ge bruik gemaakt van een wagentje dat de snoe ren in twee richtingen trekt. Het herkennings teeken bij goedgekeurde snoeren bestaat uit een oranje.wit-blauwe draad, die in snoer of den draad is opgenomen. Een electrisch strijkijzer zal bij het prac- tisch gebruik, wanneer men er mee pletten wil, herhaalde malen sterk op en neer worden gestooten; bij slechte ijzers kan het dan voor komen, dat het element inwendig los gaat zitten, zoodat er defecten ontstaan en zoo wel veiligheid als soliditeit onvoldoende wor den. Voor de keuringsproef wordt het ijzer aan een metalen band verbonden, die aan een hefboom hangt, welke hefboom telkens, langzaam omhoog wordt bewogen en ver volgens weer vlug wordt losgelaten, zoodat het strijkijzer van een hoogte van 4 cM. op een op den grond liggende ijzeren plaat valt. Terwijl het ijzer nu onder stroom komt te staan, moet het 1500 maal deze valproef on dergaan en mag daarna geenerlei beschadi ging vertoonen Om de sterkte van een heetwaterreservoir te onderzoeken, wordt dit onder een druk van 12 atm. gezet, waarna het volkomen gaaf be hoort te zijn Ook op het gebied van vochtigheid worden dergelijke proeven genomen. In een geheel gevulden waterkoker wordt een houten voor werp van vast omschreven afmeting onder gedompeld. Blijkt daarna, dat er water te recht is gekomen in de electrische deelen, wat kortsluiting ten gevolge zou kunnen hebben, dan heeft op dit punt het toestel niet aan de eischen voldaan. Electrische kookplaten worden, met het oog op de mogelijkheid van overkoken, aan een z.g. regenproef onderworpen. Pannen voor electrische kookplaten, die volkomen vlak be hooren te zijn. wil men ten volle profijt trek ken van de warmte, worden hier met behulp van een zeer fijn instrument gemeten. Alle werktuigen, die voor de keuring worden ge bruikt, zijn van dien aard, dat de beproe vingsresultaten onafhankelijk zijn van de per soon, die de proef verricht of de omstandig heden, die zich daarbij voordoen. Wij konden, slechts enkele grepen doen uit GEMENGD NIEUWS Mascagni en de orgeldraaier. Toen Mas- cagni eens te Londen logeerde hoorde hij voor zijn hotel een orgeldraaier, die een stuk uit een door hem gecomponeerde opera De Cavalleria Rusticana veel te vlug af draaide. Mascagni ging naar den orgeldraaier en vertelde hem dat hij veel to vlug draaide. „Hoe weet jij dat?" was de vraag van den or geldraaier en toen Mascagni zich bekend maakte als de componist van 't bedoelde stuk, mocht hij het draaien overnemen. De orgel draaier luister met aandacht en kwam onder de bekoring van de schoone muziek. Den vol genden dag verscheen de orgeldraaier weer voor het hotel en had nu met groote letters boven op zijn orgel staan „Leerling van Mas cagni." Over mieren Mieren houden er evenals de menschen een veestapel op na; de blad luizen zijn de mierenkoeien. Deze worden door hiervoor aangewezen mieren als herders be waakt. Steeds worden de bladluizen op een bepaalden tak door dezelfde mieren bezocht om zich te vergasten aan het zoete vocht dat door deze bladluizen wordt afgescheiden Deze bladluizen worden steeds door dezelfde mieren bewaakt ook des nachts; hoewel de mieren anders geen liefhebbers zijn van het felle zonlicht, blijven deze mieren-herders ook bij het felle zonlicht trouw op hun post. Een koe ter dood veroordeeld. In Joego Slavië had een koe een vrouw in 't open veld aangevallen en gedood; deze koe werd ter dood veroordeeld. Oefening 57. De eerste oefening die we deze week op ons och tendprogramma zetten, is niet ge makkelijk. Eén knie wordt hoog opgetrokken, waarna we onder de voetzool de handen vouwen. In dezen stand twintig hupjes maken; dan verwisselen en op het andere been huppen. Het is een mooie gelegenheid om u tot de overtuiging te brengen, dat er aan uw lenigheid nog wel wat mankeert! Na eenige maan don trouw volhouden van deze series oefeningen lukt het U zeker, ook i al lijkt het onmogelijk! De spookachtige schim op den ach tergrond van de teekening bij oefe ning 58 is de uit gangshouding, waar uit we de oefening beginnen. Op de teenen, de armen schuin zijwaarts naar achteren, bui gen we ons ver achterover, maar laten tegelijk het lichaam een vallende be weging naar voren maken. Op het allerlaat ste oogenblik zetten we vlug een been voor uit om het lichaam op te vangen. Even vol komen ontspannen romp en armen laten uitveeren; dan weer langzaam het achterste been bijtrekken, den rug holtrekken, enz. De oefening komt pas goed tot haar recht, als we ons werkelijk ver voorover durven laten vallen en als we alle spierspanningen zooveel mogelijk uitsluiten. Doet het vooral niet ..gymnastisch" stijf! Oefening 59. De sphinx hier naast is een heer, die op z'n buik ligt. Begint U eens volkomen slap. voorover op den grond. Nu een been ge strekt opgooien, de armen zijwaarts en naar achteren en het hoofd zoo hoog mogelijk. Dit even volhouden, en dan weer ontspannen. Zoo beurtelings met linker- en rechter been twin tig maal. Deze oefening is vooral belangrijk, omdat de spieren van den rug erdoor ver sterkt worden en de lenigheid vergroot. Oefening 60. Als slot van deze serie laten we hier eenige belangrijke voetoefeningen volgen. Een leelijke, vermoeiende loop wordt dikwijls veroorzaakt door te slappe, onontwik kelde, te weinig getrainde voetspieren. Een vlotte, elegante loop daarentegen is één der grootste charmes van de vrouw. Een goede verzorging van onze voetspieren is dus noo dig. De eerste oefening (60 a) is: Gaat u eens zoo hoog mogelijk op uw teenen staan; dit een tiental seconden volhouden, en dan weer langzaam dalen. lederen dag tien maal her halen. Oefening GO b. Weer hoog op de teenen gaan staan, maar bij het dalen de hielen naar bui ten draaien. Weer omhoog, maar bij het daar- volgende aaien de hielen ver naar binnen draaien. Oefening 60 c. Eenige malen de kamer op en neer ïoopen op den buitenkant van de voeten, waarbij de binnenkant (de ronding) van den voet zoo rond mogelijk wordt ge trokken. JULES KAMMEIJER, Leeraar Lich. Opv. M. O. De Aya Sofia te Istanbul. Nog eens, want ik heb u nog niets ver teld van de Hoofdstad van het Turksche rijk met zijn 11/2 millioen inwoners. Dat is dan oor Istanbul en Pera te samen hoor, voor de Turksche- en de Europeesche stad. gescheiden door den Gouden Hoorn, verbonden door de prachtige groote brug waar alle stoomboot- veeren afgaan en waar steeds eenige blije drukte heerscht, keurige kantoorheeren en winkeldames naast boeren met hoog opgeladen korven met peren en pruimen op den rug. Electrische trams, ossenkarren en auto's, je ziet er van alles,behalve wat wij onder een Turk verstaan, geen Fez, geen wijde pof broek, geen sluier. En dat valt het meest op wanneer wij de Turksche stad binnendringen, de nauwe bochtige straatjes, van de echte Arabische wijk. Wat heb ik daar altijd ge noten van echt Oostersche sfeer in Tunis en Algerië, Port Said of Caïro. Endoor het vele interessante en schilderachtige zie je dan den smeerboel niet. Maar in Istanbul is niets Oostersch, niets schilderachtigs of inte ressants meer. Dat is verdwenen bij decreet van den Dictator! Maar de smeerboel is ge bleven. En voor de voor ons opvallende Oos tersche dracht is goedkoope, sjofele, driekwart versleten en vuile Westersche dracht in de plaats gekomen, wat op ons den indruk van gropte armoede maakt, een indruk, die toch waarschijnlijk in zoovere onjuist is, dat er in de Bazaar nog steeds heel wat zaken wor den gedaan. Want deze stad zal altijd een kruispunt blijven van twee zeer belangrijke oeroude handelswegen. Den zeeweg van de Zwarte naar de Middel- landsche Zee en den handelsweg over land van Europa naar Azië! En deze handelswegen zijn buitengewoon goed beschermd, zoolang beide zijden van de straat in één hand zijn. Bos. perus en Dardanellen zijn vrijwel onneembaar voor vijandelijke wachten, den alles vernie tigenden luchtoorlog natuurlijk uitzonderende. Het oude Istanbul ligt op een schiereiland, omsloten door Gouden Hoorn, Bosporus en Zee van Marmora en is aan de landzijde om- jeven door een fortenreeks, daar staat ook nog de geweldige driedubbele muur van Beli- sarius. den grooten Byzantijnschen vorst. Vele muurstukken, toren en verscheidene der 26 toegangspoorten zijn nog vrijwel ongeschon den bewaard gebleven. Daar is voor de liefhebber van Oude Ge schiedenis dus weer heel wat te genieten. Trouwens ook op den uitersten punt van 't schiereiland, waar het paleis van den Sultan het Serail zich verheft. Vooral de daar aan wezige schatten maken een diepen indruk op den bezoeker. Mij interesseerde vooral de Pauwentraan. een zetel, waarop indertijd de Groot Mogols van Indië, Shah, Gehan en Akban, de rijkste vorsten der aarde hebben gezeten en die na vele omzwervingen door Perzië eindelijk in het Serail is terechtge komen. Dat stoeltje wordt op een millioen pond sterling geschat. Daar dichtbij ligt ook de Aja Sophia, waarvan de reuzenkoepel en de slanke minarets een der bekendste beel den uit het oude Constantinopel vormen. De Aja-Sophia is op de postzegels mooier dan in werkelijkheid, van buiten dus. om de grauw grijze cementkleur van het geheel. Maar het inwendige is overweldigend. Deze koepelbouw is ongeëvenaard. Natuurlijk treft het ons dat de vroegere versieringen, beeldhouwwerken en schilderijen (de Aja is als Christenkerk aebouwd) thans door groote borden met Mahomedaansche spreuken behangen zijn, de vele tapijten en kleeden geven iets gedrukts en iets muffigs aan het geheel maar de gewel dige koepel blijft. De Aja was de hoofdmoskee van het Groote Turksche rijk. Toen ik echter dit prachtige monument van Byzantijnsche bouwkunst bezocht was men hier en daar be zig voorzichtig stuk weg te beitelen, waaron der vandaan prachtige mozaïken zichtbaar werden. Jong Turkije staat niet meer zoo, afwijzend als vroeger tegen oude Christelijke kunst, of is het om de Amerikanen een genoegen te doen, dat kort geleden de Grootste Moskee van Turkijeaan de Christenen is teruggegeven. Reeds thans zijn de groote borden met Koranspreuken verwij derd. Overal wordt de muurbekleeding, de overpleistering aangebracht om de oude reli gieuze mazaïeken te verbergen, verwijderd en komen voorbeelden te voorschijn van de mooistemozaïeken, die in den bloeitijd van deze merkwaardige kunst zijn voortgebracht. Bij tienduizenden zijn de kleine hoekige steentjes van alle denkbare kleuren door kunstenaarshand bijeen gevoegd, soms zoo voor een kostbaar schilderij zou houden. De fijn gewerkt, dat men het geheel uit de verte nieuwe bestemming van den reuzenkoepel met de aangrenzende gebouwen is 'n Museum van Antiquiteiten en dat is wel de beste waarborg dat de verborgen kunstschatten thans geheel in eere zullen worden hersteld. En daar staat de reuzenkoepel in een waardige omgeving. Ervoor staat een Obelisk uit het Oude Egypte en vertelt over de heldendaden van Thobine III, den grootsten veroveraar der Egyptische Pharao's. Daarnaast staat de beroemde slan genzuil in Delphi buitgemaakt een der heiligste wijoffers der oude Grieken. En zoo word ik op omzwervingen door de stad steeds weer" getroffen door overblijfselen- van verdwenen grootheid. Wat niet wegneemt dat Istanbul nog steeds een der belangrijkste wereld havens is. En in de lucht? Dat valt niet mee, en dat is een beetje der Turken eigenschuld. Vroeger liep onze Indië-lijn over Constanti nopel, maar dat werd verboden door de Turk sche regeering, daarom steken wij thans van Athene over naar Caïro. Zoo wordt Istanbul eigenlijk alleen aangedaan door de Italiaan- sche lijn, die over Griekenland komt en door een lijn der Air France, die van Constanti nopel over Bucarest, Budapest en Weenen naar Parijs vliegt. Ik was met de Italianen gekomen en ben met de Franschen weer weg gegaan. Vertrek: 's nachts half twee uit de stad, 3 uur van het vliegveld, want de ma chine moet 's avonds nog door naar Londen. Europa doorkruisend in zijn grootste lengte in één dag! Wij vertrekken dus in het holst van den nacht. In Pera, de vreemdelingenstad, ge heel modern en Europeesch, lag alles stil en verlaten. De brug over naar Istanbul; door nauwe straten het open veld in, tot waar een klein verlicht gebouwtje het vliegveld aangeeft en in vol duister de lucht in. Jam mer! Ik had den Gouden Hoorn, nog wel eens willen zien. Nu slechts lichtrijen weerspie gelend in het water van Bosperus en Zee van Marmora en een helder maancirkeltje staat in den Oosterhemel, boven de Zwarte Zee. Wij vliegen weer met Fokker. Een ge woon driemotorig toestel, een beetje oud, wat vierkant, maar goed materiaal. De Franschen weten ook wel wat ze op hun langste lijn moeten gebruiken! Rustig hangen we in de kalme nachtlucht. Eerst na een goed uur komt er licht aan de Oosterkim en toont duidelijker het matgrijze vlak van de Zwarte zee. Wij vliegen een tien tal kilometers landwaarts in, langs de kust. Hete eenige wat op het land te zien is zijn rossige vuren, houtvuren lijken het en nu het eerste licht komt. zien wij beter dat deze oplaaien in open ruimten in het zware bosch, dat dit gedeelte van de balkan bedekt. Het zijn vooral de bergketenen met diepe dalen doorsneden, waarin het witte schuim dei- stortbeken zichtbaar wordt, die met bosch begroeid zijn. Zijn wij die over. dan verlicht de opkomende zon weer tamelijk dor en kaal heuvelland. De Golf van Boergas snijdt diep landwaarts in en daar nemen we afscheid van de Zwarte Zee om de rechte lijn naar Boeka rest te volgen. Ruig, wild land, heideachtig begroeid, bijna zonder wegen, strekt zich kilometer na kilometer onder ons uit. Dor en droog door zon en regengebrek en door de geweldige stormwinden, die met 100 K.M. per uur over de Zwarte Zee kunnen komen aan- bruisen. Vandaag gelukkig niet. Tot in het Noorden de Donau zichtbaar wordt blijft het terrein ruw en slechtbebouwd. Hier en daar nauwelijks paden. Wat kleine onregelmatig gevormde akkers", wat schapen en geiten. Tus schen Buyas en de Donau, bijna 200 K.M. heb ik één straatweg gezien. De Donau is breed, te breed, grooten- deels ondergeloopen land. moeras een grauw grijze. traagvlietende massa, ongemerkt over gaande in een groot meer. En dan wordt het heel anders. Bouw en weiland in groote recht hoekige perceelen wisselen elkaar af tot aan den horizon. Nog een kwartiertje en Bucaresti de hoofdstad van Roemenië ligt onder ons. Wij dalen vlot op het vliegveld van Baneara en werden door Hollanders ontvan gen. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN, Deze teekeningen geven wel een sterk beeld van de verandering die de Groote Houtstraat in den loop van de laatste eeuw heeft ondergaan. de vele keuringen en bepaalden ons daarbij tot huishoudelijk gebied. De „Kema" staat nog pas aan den aanvang van dit nuttige en veelomvattende werk Hoe meer het publiek bekend wordt met het bestaan van „Kema" en zijn werk, hoe meer er gevraagd zal worden naar een „Kema' goedkeuring of keurmerk, dat tevens inhoudt dat er controle wordt uitgeoefend op die voor werpen, des te meer zal de fabrikant er de moeite en kosten voor over hebben om zijn producten door „Kema" te laten keuren en deze zóó te maken, dat zij den toets kunnen doorstaan, want hij zal in zulk een betrouw bare verklaring, die vanzelf een aanbeveling is, een prachtige reclame zien. Tegenwoordige toestand. Naar men weet is dezer dagen de beslissing :evallen. dat de K.E.M.A. van Arnhem naar Delft zal worden verplaatst. Red. De Groote Houtstraat bij de Houtbrug. A. H. LOEFF—BOKMA.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14