Hup Holland! Ha 52e 'Jaargang No. 15843 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 16 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENT»ëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regclabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer I 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75*.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Februari. Ons T afeltennis. Met bezorgdheid heb ik gelezen dat onze nationale ping-pong-ploeg bij de wereldkam pioenschappen te Londen geëindigd is op de laatste plaats. Het „personeele tournooi" heeft geen betere resultaten afgeworpen, en in het troosttournooi werden de Nederlanders allen in de eerste ronde gewipt, zoodat er eigenlijk nergens troost voor ons is. Wel Veeft ons tafel- tennis-team één enkele overwinning behaald, en dat tegen de damesploeg van Amerika. Dit klinkt indrukwekkend, maar is het niet. Een der beide Amerikaansche speelsters was namelijk miss Julie Ruth, dochter van den vermaarden honkballer „Ba'oe" Ruth. Deze miss Julie had aan boord van het Oceaan schip, dat haar voor dit bezoek naar Europa bracht, voor het eerst getafeltennist. Zij speel de slechts mee vanwege de beroemdheid haars pa's, en diens honkbalgenie bleek onvoldoen de om haar ping-pong-peil boven dat eener eerstbeginnende te verheffen. Blijkbaar heb ben de Vereenigdë Staten behoefte aan een ping-pong-Lotsy, ingeleid door een crisis in den Nationalen Bond. Maar dat is hun zaak. Laten wij ons eigen geval beschouwen. Onze nationale ping-pong- eer is in Londen griezelig gefnuikt. Het baat niet ons in deze omstandigheden te gedragen gelijk de vogel struis. In alle sportrubrieken in alle tafeltennissende landen zijn wij ge brandmerkt als ping-pong-hekkesiuiters. In de „ping-pong-wereld" tellen wij niet mee. In iedere Engelsche, Fransche, Belgische, Zwit- serscheja zelfs in iedere Noord-Iersche (Ulstersche) huiskamer, waar Ma het ping- pong-plankje zwaait in feilen strijd tegen den jongsten zoon, wordt onze nationale naam met geringschatting of wat erger is in het geheel niet genoemd. Kunnen wij zulks dulden? Neen, en nogmaals neen. Nederland, past op uw ping-pong-saeck! Jaren geleden, toen ik in Engeland woonde, werd het Engelsche ping-pong door een na tionale inzinking getroffen. Onmiddellijk wierp „Punch" zich in de bres en schreef een bezield artikel onder den titel: „What Is Wrong With Our Ping Pong?" Het vond onmiddellijken weerklank in de Britsche huiskamers. Men spande het net opnieuw, verving de gebarsten ballen door nieuwe,' schafte zich de onmisbare jonge katten aan om als ballen jongens te fun- geeren en de dingskes onder dé piano en de boekenkast uit te krabbelen, en toog met frisschen moed ten strijde. In een minimum van tijd rees Britsch ping pong tot schier on gekende hoogten. Dat zij ons een voorbeeld! Meent gij, lezer, dat gijzelf niet meer den leeftijd hebt om de internationale klasse nog ooit te bereiken, laat u dit dan toch niet weerhouden. In uw dochter, in uw zoon, wellicht in uw dienstbode kunnen geniale tafel-tennis-talenten sluime ren. Het is uw plicht die te helpen ontwikke len, zij het dan slechts als „sparring-partner". Laat het niet bij de huiskamer blijven. Orga niseer het kampioenschap van uw laan, uw straat, uw plein, daarna uw buurt. Wek ande ren op hetzelfde te doen, desnoods in inge zonden stukken. Strijdt mede voor onzen Na tionalen Tafel-Tennis-Trots, voor ons Ping- Pong-Prestige! Laten wij ons lompen? Nim mer! Of tenminste: nooit meer! Ik hoop dat ik indruk gemaakt heb. Binnen afzienbaren tijd zijn vervolgen over onze IJshockey-Eer en onze Squash-Rackets- Eer te wachten. Maar die moeten nog even .wachten. Houdt u taai, en trapt niet op de kat. R. P. Het Nederlandsche contingent verlaat Saarland. Britsch muziekcorps speelde het Wilhelmus. SAARBRüCKEN, 16 Februari (D.N.B.) He denmorgen heeft het Nederlandsche contin gent van de internationale troepenmacht het Saargebied verlaten. Reeds vroeg was het materiaal en de goederenwagens gela den om naar Nederland te worden vervoerd. Tegen 9 uur bevonden zich voor het station vele belangstellenden, die het vertrek wilden gadeslaan. Een Britsche militaire muziek kapel en een eere-compagnie stonden opge steld. Op het perron zag men verder den commandant der internationale troepen macht, generaal Brind en officieren der ver schillende contingenten. Nadat de muziek het Wilhelmus had ge speeld, vertrok de trein om klokslag 9 uur. De Saarlanders zullen door het tactvol, terughoudend en correct optreden der man nen een goede herinnering aan hen blijven bewaren. Onbruikbare pantserauto's worden teruggenomen. Schade voor het Rijk thans niet zoo groot. Naar Aneta verneemt, besloot Wilton- Feijenoord, naar aanleiding van het verslag der deskundigencommissie, tot terugneming van alle pantserauto's door het Ned.-Indische leger aangekocht. Deze terugname geschiedt tegen verrekening van alle reeds betaalde be dragen, zoodat slechts kosten voor keuring en van uit- en terugzending voor rekening ko men van het Ned.-Indische Gouvernement. Hierdoor wordt de schade beperkt tot enkele duizenden guldens. Daar gaan wij weer in grootsch getal. Naar 't grootste onzer voetbalvelden, Voor 't vaardig spel van voet en bal, Der nationale voetbalhelden. Daar zitten wij weer aan de lijn En elke zenuw is gespannen, Om wat succes of niet mag zijn, Voor elf oranje jongemannen. En als wij zelf niet kunnen gaan, Dan voelen w' ons toch nauw verbonden, Dan vuren wij hen draadloos aan, Al is het niet met luide monden. Want hun verlies is onze smart. Zooals hun glorie onze zege, Het vaderlandsche voetbalhart Deelt in het resultaat terdege. Wij weten het natuurlijk wel, 't Geluk der menschheid kan niet hangen Aan d' uitslag van een voetbalspel, Er zijn veel grootere belangen. Maar om daar even uit te zijn, Om even vreugde te beleven. Daarom juist zitten w' aan de lijn, Hup Holland, wil die vreugd ons geven! P. GASUS. Verkiezing Provinciale Staten Candidaatstelling. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis: Op Dinsdag, 12 Maart aa,nstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring ter secretarie der gemeente Haarlem (Raadhuis), worden ingeleverd, lijsten van Candida ten, als bedoeld in artikel 35 der kies wet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twin tig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kie zerslijst, geldende op het oogenblik der in levering, kiezers zijn voor de Provinciale Sta ten binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der onderteeke naars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Tenzij een onderteekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar het hoofdstembureau is ge vestigd, wordt bij de inlevering der lijst een verklaring overgelegd van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voor komt op de kiezerslijst in die gemeente. De. zelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin dooi de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de' lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord: „gebo ren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mo gen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa be vindt, kan de hier bedoelde verklaring tele grafisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembureau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging, hier boven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente, bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, Gedempte Oude Gracht 18. kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die een lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoog ste honderd twintig gulden. Met, gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, een voor die inleve ring bestemde lijst als bedoeld bij artikel 35. heeft onderteekend. Codos en Rossi naar Zuid- Amerika. Vanmorgen gestart. ISTRES, 16 Febr. (Reuter). De Fransche vlieger Codos en Rossi zullen waarschijnlijk hun vlucht naar Zuid-Amerika hedenmorgen aanvangen. ISTRÊS, 16 Febr. (Reuter). Codos en Rossi zijn vanmorgen om 6.36 uur opgestegen. Verlichting van de Amsterdamsche vaart? Regeering stelt een onderzoek in. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Waterstaat overweegt de Regeering een proef te nemen met verlichting van den Rijksweg Amster damHaarlem. Onderzocht wordt welke kosten aan dergelijke proef- verlichting zouden zijn verbonden. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen. Naar wij vernemen zou de verlichting met natriumlampen geschieden. Uitbreiding Haarlem-West. De nieuwe brug over de Delft. De werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe, breede bx-ug over de Delft, tegenover de Stuyvesantstraat en waardoor vex-bin- ding tot stand komt van de Delftkade naar het tusschen de Delft en den spoorweg Haar lemIJmuiden gelegen, in exploitatie geno men bouwterrein, zijn in vollen gang. De bekistingen voor het betonwerk der beide landhoofden staan reeds. De bouw kan vlot vex-loopen omdat de Delft zeer weinig wordt bevaren, zoodafc van scheepvaart geen last wordt onderwonden. In het in exploitatie genomen bouwterrein is men bezig een uitgebreid rioolnet te leg gen. Ontploffing in laboratorium. Scheikundige zeer zwaar gewond. Vrijdagmiddag heeft in het laboratorium van den scheikundige V. te Bussum, aan de Zwaardemakerstraat, toen hij aan den arbeid was, een ontploffing plaats gehad, waai-door hij ernstig aan hoofd en handen werd ge wond. In zorgwekkendeii toestand is hij naai de Majella Stichting ovei-gebracht. Hij kon Vrijdagavond nog niet gehoord worden, zoodat men niet precies weet wat er gebeurd is. Door de ontploffing was een begin van brand ont staan, dat door omwonenden gebluscht werd. Regeling arbeidstijd chauffeurs ver gevorderd. Aan de memorie van antwooi'd aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Watei-staat wordt het volgende ontleend: Het inderdaad op onrustbarende wijze toenemend euvel der wilde busdiensten heeft de volle aandacht, ook van politie en justitie. Mocht, ondanks de jurispi-udentie, zooals deze zich in den laatsten tijd heeft ontwik keld, blijken, dat met de bestaande wette lijke bepalingen het euvel niet afdoende kan woi*den bestreden, dan zal verscherping noodzakelijk zijn. Omtrent regeling van den ax-beids- tiid van chauffeui*s wordt met den minister van sociale zaken overleg gepleegd. Een wettelijke regeling is in ver gevordei'den staat van voor bereiding. Wat de vliegtuigen van de K.L.M. betreft, binnenkort is de bestelling van een tweede F 36 bij de Fokkerfabriek te verwachten. Van de Douglas-vliegtuigen is in Noord en Zuid-Amerika sedert enkele jaren een groot aantal in geregeld gebruik, zonder dat zich een enkel geval heeft voorgedaan. De directeur van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart en een inspecteur bij den lucht vaartdienst hebben een studiereis naar Ame rika gemaakt tot nader onderzoek van de kwaliteiten van dit type vliegtuig, waaitbij hun gebleken is, dat het aldaar goed voldoet. Ramp met Engelsch vliegtuig eischt negen dooden. Eskader door tegenslag vervolgd. MESSINA. 16 Febr. (Reuter). Het En gelsche watervliegtuig, dat bij Massinïa neer stortte zou in den mist den top van een der heuvelen hebben geraakt. Een later telegram uit Messina meldt, dat negen dooden zijn gevonden. Het vliegtuig had dus negen in zittenden. MESSINA. 16 Febr. (Reuter.) De ver ongelukte vliegboot behoort tot een reserve eskader van vier viermotorige vliegbooten. Het eskader, dat in groepsvei-band zou vliegen had reeds gedurende de geheele reis te kampen met pech. Sedert 26 Januari werd het eskader op het eiland Nicida bij Napels opgehouden, aanvan kelijk door motox-defecten, later door het uitbreken van griep onder de bemanning Twee machines verlieten Vrijdagochtend Messina. Het eerste vliegtuig arriveerde xxog voor den middag, behouden te Malta, nadat onder weg het zustervliegtuig in een nevelbank uit het gezicht was geraakt. Pas verscheidexxe uren later kwam te Malta het bericht binnen van het neerstorten van deze machine. De oorspx-onkelijke bemanning van de veronge lukte vliegboot was te Nicida achtex-gebleven. Pas op het laatste moment voor de start wa ren Vrijdagochtend acht leden der beman ning uit nog onbekende overwegingen ver vangen door andex-en. De verongelukte ma chine behoorde tot het type Short Singapore en was uitgerust met vier Rolls-Royce moto ren. Hauptmann over zijn vonnis. Aanbod voor een „tournée" aan de jury FLEMINGTON, 16 Februari (V. D.) In een schriftelijke verklaring schrijft Bruno Hauptmanxx: „Ik geloof opx-echt. dat de groote bewonde ring van het Amerikaansche volk voor den getroffen vader, kolonel Charles Lindbergh, oorzaak is van het oordeel tegen mij en ik geloof tevens, dat het ooi-deel van de jury die mijn zaak behandelde daax-door is beinvloed." Gisteren heeft Hauptmann tevens de eerste stap gedaan in zijn poging aan de electrocutie te ontkomen, door een petitie te teekenen aan den rechter Trenchard, waarin hij den staat verzoekt een deel van de kosten te willen dra gen voor de behandeling in hooger beroep, die 25.000 dollar zal kosten. Maandag a.s. zal het verzoek tot herziening van de zaak bij het ge rechtshof worden ingediend. .FLEMINGTON, 16 Februari (Reuter). Een theatex-directeur heeft de juryleden in het proces Hauptmann aangeboden een tournée van twaalf weken door het geheele land te maken met een salaris van 300 dollar per week. De juryleden hebben het voox-stel in overweging genomen, doch tot dusverre is nog niet geantwoord. Hauptmann's moeder naar Amerika? KAMENZ, 16 Februari (V. D.) Haupt mann's moeder, Frau Pauline Hauptmann, verklaarde gisteren dat ze naar Amerika zou gaan om voor het leven van haar zoon te pleiten. Zij zal trachten het geld voor de reis bij elkaar te brengen. Zij verklaarde dat, hoewel ze zeventig jaar was, zij zou trachten alles te doen wat in haar vermogen lag om haar zoon te redden. Behalve een telegram aan den president heeft ze thans ook een telegram gezonden aan Hoffman, den gouverneur van New Yersey, waarin ze er op wijst, dat zij in deix oorlog haar man en twee zoons verlorexx heeft en om verzachting van de straf van Hauptmann verzoekt. De gouverneur verklaarde hierop te zullen antwoorden, dat hij de aangelegenheid slechts zal kunnen overwegen wanneer hij lid van het begenadigingsgerecht zou zijn, nadat het hof van appel uitspx-aak heeft gedaan. NA DE UITSPRAAK VAN DE JURY. De politie had alle moeite het publiek, dat zich voor het gerechtsgebouw te Flemington opgesteld had, in bedwang te houden, toen het vonnis tegen Hauptmann bekend gemaakt werd. Men wilde het gebouw bestormen. (Deze foto werd langs radio-telegrafischen weg overgebracht) Duitschland gaat accoord met een „Lucht- Locarno", maar wenscht vex-der afzonderlijke besprekingen met Londen en Parijs. pag. 4 Flandin lieeft in de Fransche Kamer een groote meerderheid behaald. pag. 4 Bij Messina stortte een Britsch watervliegtuig neer; alle inzittenden kwamen om het leven. pag. 4 De begrooting van Buitenlandschc Zaken is door de Eerste Kamer aangenomen. pag. 3 Meer veiligheid op den weg door witte spat borden. pag. 3 Het aanhouden van vreemdelingen te Amster dam duurt voort. pag. 3 Actie van den Ned. Bond van Makelaars en Onroerende goederen voor een betere wet geving in de makelaardij. pag. 5 Hoe het Verwulft na de reorganisatie zal worden. pag. 2 Bioscopen. pag. 9 Bekende Haarlemmers: de heer J. M. C. Hoog pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ons tafeltennis pag. 1 Pierre Cot: De bedreiging uit de lucht. pag. 4 Van onzen Correspondent te Stockholm: Sven Iiedin 70 jaar. pag. 5 Van onzen Londenschen correspondent: „Pee per Jack". pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: „Pa neel te Londen. pag. 9 Financieele kroniek: Amerika in afwachting van de uitspraak inzake de Goudclausule. pag. 11 Dr. W. G. N. van der Sleen: Nog eens Istanbul. pag 8 Willy van der Tak: Amsterdam verandert van vermaakscentrum. pag. 7 A. II. Loeff-Bokma: Keuring van electro-tech- nische materialen pag. 8 J. B. Schuil: Liefdadigheidsmatinée. pag. 2 K. de Jong: Kerkconcert. pag. 9 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag 9 Guus Betlem Jr.: De advertentie! pag. 7 L. S.: Een plant die men te weinig ziet. pag. 7 Jules Kammeyer: Blijft fit! pag. 8 Het Haarlemsche Stadsbeeld: Groote Hout straat. pag. 8 Puzzlerubriek. pag. 5 Russische opdracht voor Nederland. AMSTERDAM, 1 6 Febr. (V.D.) Naar we ver nemen heeft de Ned. Scheepsbouwmij. alhier van Rusland opdracht gekregen tot den bouw van twee motorschepen met een draagver mogen van 35.000 ton elk, welke schepen spe ciaal zullen worden ingericht voor het trans port van hout. Duitsche bezwaren tegen een Oostelijk pact. Eerst oplossing van dc Memclkwestie. BERLIJN, 16 Febr. (Reuter.) De „Völkische Beobachter" schrijft naar aanleiding van het Duitsche antwoord in zijn ochtendeditie van hedenmorgen o.a.: „Wanneer in zekere landen Duitschland al tijd is voorgesteld als een tegenstander van gemeenschappelijk overleg, dan willen we daar tegenover met den meesten nadruk de aan dacht vragen voor de gezaghebbende Duitsche opvatting dat Duitschland actief wil deelne men aan alle besprekingen die op eenigerlei wijze kans hebben op gunstige resultaten. De erkenning van Duitschland als gelijkge rechtigde staat is hierbij natuurlijk voorwaar- de. Wij hebben reeds dikwijls betoogd, dat het bezwaarlijk is de problemen van de Sovjet republiek bij het nastreven van den Europee, schen vrede te betrekken en we zijn van oor deel. dat aan de actieve behandeling van het voox-stel tot een Oostelijk pact een oplossing van den onzekeren toestand in het Memelge- bied vooraf moet gaan. Vergeleken bij deze moeilijke doch urgente vraagstukken schijnt het ons toe dat de kwestie van een lucht-Locarno betrekkelijk gemakkelijk tot een bevx-edigende oplossing zal kunnen worden gebracht. Hier zijn de wederzijdsche verplichtingen duidelijk te zien. De x-egeering acht het in de eerste plaats noodzakelijk, met Engeland in overleg te treden om zekere details te be spreken. Op deze wijze zou na het Britsch- Fransche overleg als het ware de Duitsch- Britsche zijde van den driehoek worden gecon- solieerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1