ijzen DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 5 ss&m VBH Onvi eranderde kWa prijzen »e noe^n- tast-ioe petit beurre ginger nuts. mBk li p°n^ (Adv. Ingez. Med.) Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Jaarvergadering van de V rouwengroep. Mej. Mr. E. C. van Dorp over werkloozensteun. Maandagmiddag hield de vrouwengroep in de Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond" afd. Haarlem haar jaarvergadering In „Lion d'Or". De presidente, mevr. C, S. de Veer-Blok Wybrandi, opende de vergadering, waarna de goedkeuring volgde der jaarverslagen van de secretaresse en de penningmeeste- resse. De twee aftredende bestuursleden mevrouw Reitsma-v d. Berg en mej. Springer werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd de agenda besproken voor de jaarvergadering der Vrouwengroep, die op 23 Februari te Rotterdam zal worden gehouden. Vervolgens gaf de presidente het woord aan de spreekster van dezen middag mej. mr. E. C. van Dorp. die zou spreken over „Werkloozensteun". Mej. Van Dorp wees op de onbegrensdheid van het woord „werk loos", dat zooveel verschillende begrippen in houdt. Deze onbegrensdheid is nog grooter geworden door de instelling van de collec tieve arbeidsovereenkomsten. Spr. behan delde de moeilijkheden die ontstaan bij de diverse wijzen van steunregeling. Men kan steun als geld uitkeeren; men kan ook door werkverschaffing steun aan werkloozen ver strekken. Met dit doel wordt dan ook het zestig millioenplan uitgevoerd. Dit plan heeft groote bezwaren. Ten eerste krijgt men de voortdurende onderhandelingen over het loon. Dit moet natuurlijk onder het gewone loon blijven, daar het als steun bedoeld is. Van de zijde der betrokken arbeiders wordt weinig medewerking verleend en de hoop. zaken en bedrijven door het plan te kunnen doen opleven, wordt teleurgesteld. Want of schoon de werken nuttig zijn kan men niet permanent blijven bruggen bouwen. Boven dien moet men wel werken opdragen, die anders nooit zouden zijn uitgevoerd, dit mede met het oog op de concurrentie, die men particulieern werkgevers zou aandoen. De gewone steun was oorspronkelijk be doeld te worden betaald door de arbeidsver- zekeringen. Bij normale depressies zou dit gaan. doch in abnormale tijden zooals deze kunnen de arbeidsverzekeringsplannen niet een derde opbrengen van de noodige steun gelden. De staat moet dus steunen tot boven zijn draagkracht. Naar aanleiding van de rede van minister Colijn besprak mej. Van Dorp de vraag, hoe verbetering zou kunnen worden bereikt. Zij behandelde hiertoe de drie punten door den minister-president besproken. Men noemt drie remedies: devaluatie, ordening en be scherming. Vele economisten willen devaluatie, ande ren zijn tegen dit loslaten van den gouden standaard. Devaluatie is. zoo zeide spr., te beschouwen als een gecamoufleerde loons verlaging. Men meent in sommige landen waar devaluatie is toegepast, symptomen van verbetering op enkele punten te kunnen waarnemen, doch veel schijnt men er niet op te zijn vooruitgegaan. Spr. stelde als een der grootste tegen de devaluatie het moreele bezwaar, dat het geen doelbewuste, logische handeling is. Een particuliere bank kan zich dergelijke experimenten niet veroorloven, zou dan een staat er het recht toe hebben? Men mist na devaluatie van het betalings middel elk vertrouwen, elke basis, te meer daar niet alleen de goudwaarde, doch ook de goederen waarde daalt. Vervolgens besprak spr. het middel orde ning. Ordening is elk ingrijpen van de re geering in economischen zin in bedrijven om te zorgen dat deze winstgevender zullen zijn. Op deze manier worden dus aan de bedrij ven maatregelen opgelegd, waarvoor ze zelf verantwoordelijk zijn. Bescherming is on systematisch ingrijpen, dus niet volgens een bepaalde politieke tendenz. waarbij sommige bedrijfstakken beschermd worden ten koste van andere. Ergo gaan de laatste achteruit en vereischen steun. Ordening beschermt een deel van de bedrijfstakken, doch ook ten koste van andere deelen. Zoo is er een wet tot verbindendverkla ring van ondernemersovereenkomsten, een wet tot productiebeperking dus. Dit aan ban den leggen van de productie moet, volgens spr., uit statisch oogpunt verworpen wor den. Met dit soort beschermingen helpt men geen 420.000 werkloozen aan arbeid. Een der oorzaken van de crisis is de be lemmering van het internationale ruilver keer. De mensch staat zijn eigen voorspoed in den weg. Spr. gaf eenige voorbeelden uit den wereld toestand, waaruit bleek hoe rem mend de tolmuren op de welvaart werken. Daarbij komt een financieele positie die haast hopeloos schijnt. Men wil bezuinigin gen op verschillende uitgaven. Spr. consta teerde dat thans het eenige afdoende mid del om tot eenige verbetering te komen was. loonsverlaging en daarbij actie tegen de de magogie in de arbeidersklasse. Vooral in die bedrijven, waarvoor de maatregelen niet gunstig waren, moet eenheid worden ge voeld tusschen patroon en arbeiders, die tot versterking van beider beginsel leidt. De loonen, ook die van gemeente- en rijksper soneel, moeten omlaag. Het arbeidsloon is immers de hoofdfactor van de productiekos ten van goederen, het stuwt de andere sala rissen in een bepaalde richting. Wanneer lagere loonen worden betaald uit hetgeen er werkelyk beschikbaar is. kunnen ze geleide lijk door vrije, eerlijke concurrentie der on dernemers weer stijgen. Te veel steun werkt verslappend omdat men met den looneisch vast zit aan de on dersteuningen. Bovendien willen de arbei ders niet werken onder de collectieve con tracten en zoodoende ontstaat steeds meer werkloosheid. Spr. besloot haar lezing met nogmaals den nadruk te leggen op den eisch van lagere loonen, die door daaropvolgend stijgen van de productie langzamerhend eveneens kunnen stijgen. De presidente deelde nog mede. dat 1 Maart een propaganda-avond zal worden gehouden van de Vrouwengroep in de Liberale Staats- partij ECONOMIE EN POLITIEK IN HET VERRE OOSTEN. In de laatste van een viertal voordrachten over Arbeidsvraagstukken en de crisis sprak Mr. A. J. R. Mauritz Maandagavond voor de aid. Haarlem van den Bond van Jonge Libe ralen over het onderwerp „Economie en poli tiek in het Verre Oosten". Spr. begon met enkele beschouwingen over de opkomst van Japan als jonge industrie natie. Op voortvarende wijze voltrekt zich de industrieele ontwikkeling van het eilanden rijk, dat door gebrek aan grondstoffen en voedingsmiddelen tot export wordt gedwon gen. Azië, Amerika en Afrika bieden uitge strekte afzetmarkten voor het Japansche pro duct, maar ook in Europa wordt de laatste jaren terrein veroverd. In Nederland blijft de rechtstreeksche import van Japansche artike len gering, ingevoerd werd in 1934 bij een totaalinvoer van 1038 millioen gld. voor 8.3 millioen gld. uit Japan, in 1933 voor 9 mil lioen, in 1930 echter nog voor 24.3 millioen. Opmerkelijk is sedert kort de groei van de zwaardere industrie in Japan. Zoo steeg de export van machines van 26 millioen Yen in 1933 tot 58 millioen Yen in 1934. Door de overheersching in dezen tijd van antiliberale tendenzen (autarkie, onvrijheid van handel, een herleefd mercantilisme) en door de algemeene vrees voor overproductie in de wereld wordt de Japansche economische expansie op zich zelf doorgaans als gevaar lijker voorgesteld dan zij in werkelijkheid is. Economisch bezien zal door de industrialisatie zich de levensstandaard van Japan en andere overzeesche landen verheffen, een natuurlijke ontwikkeling, waarin voor Europa en Amerika op den duur, ondanks tijdelijke schaduwzijden, geen nadeel kan zijn gelegen. Dat Japan voordien de wereld met goedkoope producten zou kunnen overstroomen werd onlangs door een commissie uit de Federation of British Industries voor een onmogelijkheid gehouden. Voorloopig wordt ook de Japansche export geremd en in kunstmatige banen geleid, door dat steeds meer landen tegenover Japan een systeem van goederen-ruil gaan toepassen. Gevaarlijker voor den vrede in het verre Oosten dan de economische expansie is het imperialistische streven van Japan, Japan wenscht de hegemonie in Azië te veroveren en maakt de laatste jaren van de moeilijkheden elders in de wereld gebruik om bij de verwe zenlijking van dit doel stap voor stap terrein te winnen. Slechts door hieraan krachtiger weerstand te bieden dan tot dusverre zullen de Westersche mogendheden hun positie in Azië kunnen handhaven. Toch zal het, meent spr.. niet spoedig komen tot een Pacific- conflict van grooten omvang. Want ondanks de soberheid en opofferingsgezindheid van de bevolking is de economische en financieele positie van Japan niet zeer sterk. De begroo tingen zijn op geen stukken na in evenwicht en de staatsschuld stijgt in een snel tempo. Omstreeks 1930 bedroeg het Japansche volks inkomen nog niet een derde van het Engel- sche en slechts 6 pet. van dat van de Ver. Staten. Niettemin blijft ook voor Nederland waak zaamheid geboden en een versterking van de weermacht in Ned. Indië wordt ook door ge matigde beoordeelaars van den toestand in het verre Oosten voor urgent gehouden. Liberale politiek ten opzichte van Ned. Indië zal thans moeten inhouden handhaving zoo veel mogelijk van de open deur politiek, uit gezonderd in de huidige omstandigheden de vrije immigratie en vestiging. Spr. eindigde met eenige opmerkingen over de handelsconferentie te Batavia. AUTOBUSDIENST SANTPOORT—PONTVEER HEMBRUG. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de N.V. Mij. Alkmaar Packet ver gunning verleend tot het in werking bren gen van autobusdiensten van Santpoort over Spaarndam en Buitenhuizen naar het pont- veer Hembrug en terug, gedurende de periode, dat die onderneming haar bootdienst Alk maarZaanstreekAmsterdam uitoefent. Op het traject SantpoortSpaarndam ligt een vervoerverbod GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wesseling. Bisschop Ottostraat 5. armband; v. Wijk, Amsterdam- straat 3a, N L-plaat van motorrijtuig; Wesse- link, Zonnebloemstraat 12, kinderhandschoen; de Vries, Jansstraat 51a, handschoen; v. d. Grootepoort, Pepij'nstraat 11, hondenpenning; Koeling, Zuidpolderstraat 67, heerenhoed; bur, v. politie, Smedestraat, heerenhandschoen; heerenhoed; v. d. Struif, Gr. Houtstraat 134 boven, hanger: de Zwart, Kamerling Onnes- straat 7, handschoen; Hendriks, Rollandspad 19, hondenketting; Hoogervorst, le Hooger- woerddwarsstraat 33; Colegem, Riouwstraat 26, quitantie; Kennel „Fauna", katten; Jan sen. Weid. Pyrmontstraat 7, muts; Schreu- der, Leliestraat 18 z, muts; Schmidt, Oranje Nassaulaan 179, Overveen, muts; Coté, Klop persingel 165, mes: de Haan, Rustenburger laan 117, portemonnaie m. i.; Pen. Heerensin gel 23a, portemonnaie m. i.; Kuiper, Stuyve- santstraat 21, rijwielbelastingplaatje; v. d. Vossen, Potgieterstraat 31. paar sokken; Langerak, Jansweg 31, slinger en sleutel van pendule; Burggraaf, Zwarteweg 37 te Benne- broek, tasch m. i.; v. d. Schuit, Linschoten- straat 25, reserve-autowiel met band. Hirs, Eikenstraat 41. handschoen; v. Toor, Spaarnho'venstraat 52. heerenrijwiel; Franke, Celebestraat 26. doek; Bouman, Steenbok straat 35, dameshandschoen: bur. v. politie, Smedestraat, ceintuur; halsdoek, dop van benzinetank; Kuiper. Elzenplein 20. muts; Spierenburg. Thomsonlaan 39, heerenboorden; Drenth, Fr. Varkensmarkt 30, rechter dames handschoen; v. Wijk, Ursulastraat 2. kaart; Keur, C. v. Noordenstraat 36 r.. sleutel; He- tem, Bataviastraat 40. munt: Hoogkamer, Jansstraat 87 r„ pakje m. i.: de Graaf, Gr. Willemstraat 22, portemonnaie m. i.; Glas. Brouwersstraat 80, portemonnaie; Verkaik, Pegasusstraat 9, rijwielbelastingplaatje: Paar- debek. Parklaan 107, rijwielbelastingplaatje; Umans, Brouwersstraat 25, rijwielbelasting plaatje: Verkerk, Gen. de Wetstraat 10, rijwiel belastingplaatje; Giesbergen, Militaire weg 3, Overveen. rijwielpomp: Steekstra, Schagchel- straat 41 r., stempel: Groningen. Meidoorn plein 2, tee keningen; Smit. Leidscheplein 21 r., tasch m. L; v. d. Schuit, Linschotenstraat 25, wiel. OVERDRACHT VAN AUTOBUSDIENST. Gedeputeerde Staten hebben voorts beslo ten de aan de N.V. Mooy te Beverwijk ver leende vergunning tot het in werking hou den van een busdienst HaarlemHeemskerk en terug op verzoek over te dragen aan de Stormvogels te IJmuiden en van Geelen en van den Berkhof te Hetloo. 35-JARIG BESTAAN VAN „POLYHYMNIA". Dit gemengde zangkoor herdenkt zijn 35- jarig bestaan dit jaar. Naar aanleiding hier van heeft het bestuur besloten een bazar te doen houden op 22, 23, 24 en 25 Maart in het Bavo-gebouw, Smedestraat. Er zullen tal van bijzondere attracties wor den geboden: De bazar zal worden geopend met eenige nummers van het koor. op Zater dagmiddag zal een groot kinderfeest worden gegeven; op Zondagmiddag en -avond wordt een gevarieerd program uitgevoerd, terwijl de Maandagavond gewijd zal worden aan bij zondere wedstrijden. LEDENCONCERT VAN DE MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Het vijfde ledenconcert tevens laatste in dit seizoen, zal gegeven worden in deen Stads schouwburg op Donderdag 21 Februari. Het trio Pasquier zal zich dien avond laten hooren. FLORA FEESTWEEK HAARLEM. Ter gelegenheid van de Internationale Bloemententoonstelling Flora Heemstede, wordt in Haarlem van 22 tot en met 27 Apr.l een „Flora Feestweek Haarlem" georgani seerd. Zoo mogelijk zal op 25 April een re- clame-lichtstoet worden georganiseerd, waar bij uitsluitend Nederlandsch Fabrikaat in aanmerking komt. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Op de Amsterdamsche Vaart bij Halfweg is Maandagavond een auto over den kop gesla gen. Vier paaltjes van het hek naast de tram baan werden vernield, waarna de auto een buiteling maakte en zeer beschadigd werd. De chauffeur bleek echter volkomen onge deerd te zijn. TERAARDEBESTELLING DR. .MOLLE EISMA. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Dr. Molle Eisma zal plaats hebben Donderdagmiddag twee uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem. WAAROM SPEELTUINWERK? De Bond van Kennemer Speeltuinvereeni- gingen te Haarlem houdt Woensdagavond 20 Februari in het schoolgebouw aan het Leid scheplein 36 een bijeenkomst. De heer W. Klaren zal een lezing over bovengenoemcf onderwerp houden. NOORD-HOLLANDSCHE HYPOTHEEK BANK. De houders van 5% en 5 1/2% pandbrieven der Noord-Hollandsche Hypotheekbank zijn tegen Maart a.s. in vergadering bijeengeroe pen om te beraadslagen over voorstellen ter voorkoming van gedwongen liquidatie. Voor gesteld wordt de rentebetaling op de pand brieven en de uitloting der -aflossing derzelven op te schorten. De pandbrieven komen onder trustverband te staan, terwijl alle hypothecai re vorderingen zullen worden verpand aan de trusteee tot meerdere zekerheid der pand briefhouders. Aan de aandeelhouders zullen geen uitkeeringen worden gedaan zoolang de pandbriefhouders niet volledig bevredigd zul len zijn. YALAN 4 Dr. P. j. AN CERSMIT'S Y/ftAN.PREPARATEN 'Y A L YALAN 8 voel zweel en elke kwolijkc reuk. Yflleo 8 is onlslcken,C d0en Fc^Tube 75 CCnt 1 (Adv. Ingez. Med.) Nieuw licht op oude meesters. Het bestuur van de National Gallery, het museum van oude kunst op Trafalgar Square in Londen, gaat hoe zeer zijn belangstelling uitgaat naar en gericht is op het verleden en zijn schoonheid met zijn tijd mee. Het heeft eenigen tijd geleden reeds het voorbeeld ge volgd van directies van bioscopen die in op vallende en vaak ook opziëhtige platen buiten aan den gevel den voorbijganger een denkbeeld geven van hetgeen binnen te zien is. Aan den ingang van de National Gallery prijken repro ducties van uitgelezen doeken die het ver langen moeten wekken naar binnen te gaan om het oorspronkelijk werk te bewonderen. rEn opvallende wegwijzers in de omgeving van het museum geven de richting aan, welke men moet nemen om den ingang langs den kori sten weg te bereiken. Maar thans is men nog een goed eind ver der gegaan in pogingen van een wat doodsch museum een levende populair gezochte in stelling te maken. Een installatie voor de ver lichting der doeken is in staat van wording en men heeft bereids aangekondigd dat de Rembrandts en de Van Dijcks, de Raphaels en Titiaans er van 6 Maart af in floodlight zullen baden op die in Londen niet zoo schaar- sche dagen waarin het daglicht in gebreke blijft. En men hoopt zelfs dat de overheid zich zal laten bewegen vergunning te geven voor het openhouden van het museum na zonsondergang opdat de nieuwe lichtinstal latie zoo weinig mogelijk tijd in ledigheid zal doorbrengen. Het doel dat den installateurs van de licht bronnen voor oogen moest staan was een zoo gelijkmatig mogelijke verlichting te krijgen op een heelen wand. Het is bereikt door de lampen (van gewoon electrtsch licht omdat electrisch „daglicht" te duur werd geacht te voorzien van speciale kappen waarvan de doorschijnendheid grooter of kleiner kan wor den gemaakt. De variëerende kracht van het .licht wordt verkregen door middel van ja- lousie-constructie in de kappen. De lampen, die in aantal en kaarsensterkle varieeren naar gelang van de grootte van de zaal, hangen midden in de lengte van het plafond en de verstelbaarheid der kapsluiters is er borg voor dat- men aan een wand precies het vereischté licht kan geven. r FILMKUNST. FIENTJE DE LA MAR IN EEN NIEUWE FILM. Fientje de la Mar speelt in de film ..Op Stap" welke op het oogenblik in bewerking is bij de Nationaal Film in de Cinetone Studio's te Amsterdam, een der hoofdrollen. We krijgen nu ook eens de gelegenheid Fientje de la Mar in een andere genre te zien dan als volksmeid, 't type, dat haar tot nu toe steeds in de Hollandsclie films was toebedeeld. In „Op Stap" zullen we haar kunnen bewonderen in de rol van de filmster „Bella Ramona". MUZIEK. Heemsteedsche Kunstkring. Sonaten-avond. De Sonaten-avond van 18 Februari te Heem stede zou door Francis Koene en Henriëtte Bosnians gegeven worden. Helaas heeft de onverbiddelijke dood weinige weken geleden den voortreffelijken violist Francis Koene weggenomen. We hebben vóór den aanvang van het concert den te vroeg ontslapen kun stenaar enkele oogenbükken in stilte her dacht. In de plaats van Francis Koene trad nu de Fransche violist Henry Merckel op. Ook deze is een uitnemend violist, met wiens volkomen zuiver afgewerkt spel we in het vorige seizoen op een concert der Haarlemsche vereeniging „Kunst aan Allen" hebben kennis gemaakt. In artistiek opzicht was dus de leege plaats vervuld. Maar het moet voor de pianiste een smartelijk moment geweest zijn, toen zij het podium betrad Henriette Bosnians heeft er zich moedig doorheen geslagen en we hebben in de sonates van Mozart (K.V. 454) en Debussy een gelijk waardig samenspel van haar met Henri Merckel genoten. Na de pauze scheen bij de pianiste een inzinking waar te nemen; een inzinking die na de enorme moreele krachts inspanning, welke het eerste deel van den avond gevergd had, volkomen begrijpelijk was. We willen daarom over haar spel in Franck's Sonate verder niet uitweiden. Wat zij in Mo zart en vooral in Debussy gegeven heeft, ver dient zóóveel bewondering, dat het minder volmaakte in een ander werk bij de beoor deeling van het geheel niet in aanmerking mag komen. Ook de artist is ten slotte mensch en geen machine. AIzoo was er vóór de pauze van beiden voor treffelijk spel. En toch hebben we in het heerlijke Andante van Mozart's sonate iets gemist: de wijding, die van dit stuk kan uit gaan. Ook de violist gaf niet meer dan de noten weer. zij het ook in uiterste verzorging en prachtigen klank. Overtuigend werkte bei der spel pas in de Sonate van Debussy, die in de meest volmaakte eenheid van opvatting, met meeslepend élan en met een groote fijn heid en verscheidenheid van klank vertolkt werd. De toonontwikkeling van Henri Merckel's uitmuntende viool scheen voor het zaaltje van den Heemsteedschen Protestantenbond soms bijna te groot. De pianiste hield den klank van den Blütner- (niet Förster-, zooals op het programma stond) concertvleugel in Mo zart's sonate zeer gedempt; in die van Debussy hief zij de beperking terecht op en gunde hem aile dankbare schakeeringen, die het bij alle thematische eenheid grillige werk vraagt. In de sonate van Franck hebben we vooral de voordracht van het derde hoofddeel zeer kunnen waardeeren. Het vrij talrijke auditorium heeft beide ar- tisten eerbiedig gehuldigd. K. DE JONG. MUZIKALE AVOND IN DE WAALSCHE KERK. Als naar gewoonte heb ik boven mijn ver slag van den Vrijdagavond j.l. in de Waalsche Kerk gegeven muzikalen avond ..Kerkconcert" geschreven. Gisteren vernam ik dat deze be titeling minder in overeenstemming is met het karakter van die muzikale avonden, die voor een ieder kosteloos toegankelijk zijn. Gaarne maak ik van de welwillende opmerking ge bruik. Men leze dus voor het woord „Kerk concert" liever „Muzikale avond". K. d. J. HET TOONEEL. Vereenigde Haagsche Spelers. DE GROOTE KANS. Dre zonder brandstof loopende motor heeft al heel wat op zijn geweten. Eerst de zoo droevig geëindigde tragi-comedie van Wolve- ga en nu de meer kluchtige vergissing met De Groote Kans. een stuk, dat ons als een wonder van geestigheid werd aangekondigd en waarvoor men zish in ruimen kring in Haarlem zooaLs de opkomst van het publiek gisteren bewees heeft geïnteresseerd. „De Groote Mislukking" is voor dit verschrikkelijk prul de best passende naam. In het programma stond te lezen, dat „Die grosze Chance" in den omtrek van Weenen speelt en door Alfred Möller en Hans Lorenz geschreven is. Een Weensch blijspel dus? Het lijkt ons bijna een beleediging voor het gees tige, luchtige Weenen. Dit stuk maakt den in druk geschreven te zijn door een Hoogere Burger Scholier uit Veendam en het eenige lachwekkende in dit zoogenaamde blijspel is de schooljongensachtige onhandigheid van den auteur. Wij hebben al heel wat malle liefdesverklaringen van de planken af moeten aanhooren, maar de manier waarop Fraulein Helga Schlotthouer zich declareerde tegenover Henk Menzel, den uitvinder van den zonder brandstof loopenden motor, is wel zoo wat het comble van naïve, kinderachtige dwaas heid. Als dit stuk vertaald is, dan verdient de ver taler een extra standje voor al de boekerige zinnen die wij te hooren kregen. En wil men een' voorbeeld van de grappigheid van deze Weeners? „Een fliert, dat is een zusje of een broertje van een Mésarriance!", is de verkla ring van het woord „flirt" van den heer Emanuel Kühlman, die ook nog zoo komiek is om een conversatie een „conservatie" te noe men. Het zou allemaal niet zoo heel erg zijn bij een voorstelling op een school voor kinderen, maar wat er van te denken, als men eer r'i- bliek van volwassenen in den jare 1935 op zulke zouteloosheid durft te tracteeren. Mijn lezers zullen zeker niet van mij ver langen, dat ik den inhoud van dit goedig- naieve stuk met zijn figuren van taai-taai en zijn dialoog van kleverige jujubes hier ga vertellen. Onze krant is tenslotte geen kinder krant. De Groote Kans zou zelfs bfj een op voering door enkel sterren geen schijn van kans hebben gehad, men vrage dus niet. wat er van terecht kwam in de vertooning van De Vereenigde Haagsche Spelers. De heer Balle- dux zal er toch voor hebben te zorgen wil hij althans, dat zij" gezelschap au scrieux wordt genomen dat hij actrices die behoor lijk spreken en spelen kunnen, aan zijn troep verbindt. De dames Nybacker en Balledux Haffert moeten het abc van het vak nog lee- ren. Bij de meeste dilettanten-vereenigingen in Haarlem zouden ze niet verder komen dan tot de rol van dienstmeisje, maar den laat men zulke dames niet los in een voorstelling, waar voor aan het publiek geld wordt gevraagd. En wat te zeggen van de heeren Theo van Viiet en Jos Schoch? Het was allerdroevigst. Het moet voor artist en als Aleida Roelofsen. die eens de Nora speelde bij de eerste tournee met Ibsen's stuk door Nederland en een Wirh Huys- mans. die jaren lang aan het Hofstad Too- neel medewerkte, wel verdrietig zijn In zoo'n milieu te spelen. Mijn kritiek is misschien scherp, maar hier is het plicht van den criticus zoo te schrijven. Als men eens wist. hoe veel kwaad men het tooneel met zulke voorstellingen doet! Ik zag vier dames en heerën ostentatief op stappen na het eerste bedrijf. Zij prefereerden te gaan bridgen dan langer naar zoo'n voorstelling te kijken. In de pauze volgden nog andere toeschouwers dit voorbeeld! De arme criticus echter moest zijn beroepsplicht tot het bitter eind vervullen. Ik vrees, dat de dames en heeren, die heengingen, niet meer gauw naar den schouwburg te krijgen zullen zijn. Maar laten zij dan bedenken, dat dit een der slechtste voorstellingen de leider, de heer Balledux vergiste zich zelfs meer dan 10 maal in zijn tekst van een der slechtste stukken was, die ik in mijn recensenten-loop baan heb bijgewoond. Aan het slot werden nog bloemen voor de overledenen opgedragen. Ik wil hier nog uitdrukkelijk verklaren, dat de pachter van den schouwburg voor deze mislukking niet verantwoordelijk ls. Het is nu maar te hopen, dat de zonder brandstof loo pende motor gauw wordt uitgevonden, want anders is de serie ongelukken met de uitvin ders van dezen motor niet te overzien. J. B. SCHUIL. KUNST ZIJ ONS DOEL. De Multifilm „Papier" Gisteravond had het teekencollege Kunst zij ons doel leden en belangstellenden uitge- noodigd tot het bijwonen van een filmvertoo- ning in het Gemeentelijk Concertgebouw, waar de heer Chr. Point], die behalve cineast ook schilder en teekenaar is en als zoodanig medelid van het college voornoemd, de popu lair wetenschappelijke film Papier zou ver- toonen. Deze film is vervaardigd door de N.V. Multifilm en opgenomen door den heer Pointl in het bedrijf der N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen. Aan de vertooning ging een breedvoerige inleiding vooraf, waarin de heer C. Pels. be drijfsleider bij de papierfabrieken, de geschie denis van het papier en het daaraan vooraf gaande schrijfmateriaal der primitieve volken vertelde en het fabricage-proces duidelijk maakte, dat men straks op het doek te aan schouwen zou krijgen. De voorzitter van Kunst zij ons Doel. de heer Boot belichaamde na afloop van de vertooning de erkentelijkheid van de aanwezigen in een schilderstuk, dat hij namens het teekencollege den heer Pels ten geschenke aanbood. De film zelf ving aan met een geestige de monstratie van de onmisbaarheid en alom tegenwoordigheid van het papier in het dage- lijksch leven. Het kind vermaakt zich met een papieren steek en als het chocolaadjes koopt, zijn deze in papier verpakt en ze gaan in een papieren zakje. Op school zijn de belangrijkste zaken als de schriften, de stiekum onder de les gelezen detective-romans, de rapporten en diploma's van papier. De jongeling, omgeven door papieren prentbriefkaarten van inspi- reeren.de filmsterren, verklaart zijn aangebe dene op papier zijn liefde; als zij ja zegt en met hem uit fietsen gaat, is de ijsco waarop hij haar trakteert, van een papieren omhulsel voorzien en de koffie in den trein wordt aan gereikt in een papieren beker. Schoonpapa leest de papieren krant, waarin straks de hu welijksadvertentie van de verloofden zal prij ken en de bruidschat, welke hij zijn dochter zal meegeven, bestaat uit geldswaardig papier. Deze ouverture is vlot en speels gecompo neerd, als een hors d'oeuvre, cü« aan de zwaarder te verteren degelijke spijzen vooraf gaat. Bij de thans volgende eigenlijke bedrijfs film krijgen we eerst de beide procédé's te zien, welke bij de vervaardiging van de twee soorten papier noodig zijn: de bewerking van de cellulose voor het fijnere papier en van de houtstof voor het krantenpapier. Daarna komt de fabricage aan de beurt met allerlei détails uit het fabrieksintérieur. Een kijkje in de ver schillende fabrieken, onderscheidenlijk te Velsen, Apeldoorn. Renkum en Wormer, in weike laatste plaats het pakpapier wordt ver vaardigd, volgt nu en tenslotte geeft de film op anecdotarische wijze een indruk omtrent de expeditie van het fabrikaat naar de afne mers. in casu een groot krantenbedrijf, waar uit de film ook nog enkele typeerende tafe- reelen aanschouwen laat. Hoewel zulk een stelselmatig overzicht om trent de wordings-geschiedenis van een be paald fabrikaat uiteraard nog al wat vergt van het geduld en het opnemingsvermogen van den niet technisch ontwikkelden leek, leent het zich voor een geroutineerd film-vak man toch voor voldoende aardige vondsten en composities waarmee hij eentonigheid en droogheid vermijden kan. Behalve de voor film-opnamen zoo dank bare machinerieën met haar rhythmische ca dansen en kaleidoscopische figuurwentelin- gen trekken in het onderhavige geval tafc- reelen de aandacht als bijv. de tocht met net kipspoortje door den oneindigen tunnel tus schen de houtstapels; de geestige wijze waar op aangegeven wordt, hoe de hoeveelheid bin nen een bepaald tijdsbestek vervaardigd papier zestig maal de aarde omspant; de microfoto van een stukje krantenpapier in vijftigvoudige vergrooting, waarbij het is, of een paar ge weldige chocoladeletters in een stoppelig wei land liggen: de verschillende vogelvluchten boven de fabriekscomplexen en de aardig ge- ensceneerde rit met de vracht-auto's, die een spoedbestelling naar Amsterdam transpor teeren. De heer Boot heeft gelijk: men mag Multi film gelukwenschen, dat zij weer een even degelijke als amusante film aan haar eer biedwaardige verzameling heeft toegevoegd. H. G. CANNEGIETER.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7