',1/UlatuM* WALES ANTHRACIET „De Spaarnestad" De lijst van eiken dag king' DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 VOETBAL. Verlichting van het „Haarlem"-terrein. Nadert haar voltooiing. SCHAKEN. .Heemsteedsche Schaakclub' is kampioen. Spannende eindstrijd tegen Zandvoort I. De werkzaamheden aan de verlichting op het Haarlem-terrein zijn thans in vollen gang; men is nu juist gereed gekomen met het plaatsen van den vierden en laatsten licht mast. Het wachten is'nu op den aanleg van het electrische licht, waarmede men half of eind Maart gereed hoopt te zijn. De masten zijn niet minder dan 22 meter hoog. Zij zijn geheel van staal opgetrokken. De eerste wedstrijd bij avondlicht zal ver moedelijk Haarlem—Ajax zijn, Het Ajax- bestuur had namelijk reeds eerder aan Haar- dem gevraagd, eens een vriendschappelijken wedstrijd op het nieuwe terrein in Amsterdam te komen spelen. Intusschen werden de plan nen voor de verlichting verwezenlijkt, zoodat het Haarlembestuur aan Ajax verzocht heeft, den wedstrijd hier te spelen. Ook de tribunes zullen van verlichting wor den voorzien. V. S. v.—R. C. H. In verband met der. voor R.CJH. op a.s. Zondag in Velsen te spelen wedstrijd tegen V.S.V., die vooral voor de Racing Club van groot belang is, loopt een extra trein naar IJmuiden-Oost, die te 1.06 uur uit Haarlem vertrekt. Verwacht wordt dat vele R.C.H.-aanhan- gers hun favorieten in den strijd tegen de laatste plaats zullen komen aanmoedigen. WEST-DUITSCHL AND—OOST-NEDERLAND. De twee elftallen, die Zondag 3 Maart te Dus- seldorf bovengenoemden wedstrijd spelen, zijn als volgt samengesteld: Oost-Nederland: Doel: L. Halle (Go Ahead). Achter: Derboven (Z.A.C.) en Koldewijn ((Heracles). Midden: Van der Bend (P.E.C.), Kuijer (P.E.C.) en Schipper (Heracles). Vóór: Nagels (Enschedé), Entjes (Heracles), Schuit (Z.A.C.), Bakhuys (Z.A.C.). Manni (P.E.C.) West-Duïtschland: Doel: Jurissen (Rood-Wit Oberhousen). Achter: Duch, (S.V. Hamborn 07), Van Haaren (Westfalia Heme). Midden: Stephan (Zwart-Wit Essen), Huck, (Vfl. Preussen-Krefeld), Eyers (Zwart-Wit Essen). Vóór: Lenzki (Vfl. Benrath), Gellesch, Pörtgen (beiden F. C. Schalke 04). Linken, (Turn Dusseldorf), Günther (Duisburg 99). Woensdagavond speelde de Zandvoortsche Schaakclub in het clublokaal aan de Groote Krocht tegen de schaakclub Heemstede. Tot-aal-uitslag Z. S. C.—Heemstede 41/2-5.1/2 Zandvoort I: Heemstede I: 1. L. PrinsF. Minnema 10 2. J. VerdonkJ. Korringa 1/21/2 3. Dr. M. Zak—M. P. Hulshoff Pol 1/2—1/2 4. J. Hettelink—J. Steenken 1/2—1/2 5. L. Blok—A. Voorting 1/21/2 6. Ph. MasteJ. Baalbergen 01 7. A. Burgerhout—W. A. de Tello 1/2—1/2 8. C L. Bolwidt Jr.—F. C. Kuyken 0—1 9. C. P. LeeghwaterF. C. Kóper 1/21/2 10. J. Speyer—Dr. A. Y. v. d. Meulen 1/2—1/2 I weinig asch, veel warmte, geen slakken 22-35... f 2.15 >2-2° f 1.60 Alleen Verkoop: Br and stoffenhandel Fr. Varkensmarkt 6—10 - (Spaarne bij Viaduct) Tel. 1-4-1-6-4 (b.g.geh. 22573) (Adv. Ingez. Med.) Enkele oogenblikken van onvoorzichtigheid op den weg. Totaal 41/2—51/2 Door het winnen van dezen wedstrijd be haalde Heemstede het kampioenschap in de 2e klasse. De voorzitter van de Zandvoortsche Schaak club, de heer Bolwidt Sr. was de eerste die in een korte rede de Heemsteedsche Schaakclub met haar ongeslagen kampioenschap geluk- wenschte. VOETBAL IN ENGELAND. De Woensdag overgespeelde wedstrijd Bol ton WanderersTottenham Hotspur voor de vijfde ronde van den Engelschen Cup eindigde na verlenging weer met een gelijk spel (1—1). De Cupwedstrijd Preston N. Bristol City kon niet doorgaan, omdat het terrein afge keurd was. Voor de eerste divisie werden de volgende wedstrijden gespeeld: ArsenalStoke C. 20 ChelseaEverton 3o Leeds U.W. Bromw. A. 41 Liverpool—Sheffield W. 1—2 DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM. Voor de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 1934/1935 van de Damclub Haarlem werden Woensdagavond j.l. in Café- Rest. De Louw aan de Spekstraat de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: G. P. HeekTh. van Wamel afgebr.; H. J. RozijnP. van Wamel 11: G. Elzing—H. W. Zitman 0—2: J. P. Exel Jr.—J. Lycklama 0—2; W. van Daalen—C. Dikke- boom 11. Tweede klasse: G. P. RoetJ. Hartel afgebr. A. RussJ. Costerling 02; H. KroonA. Burghout 20; J. BurghoutE. Heymans 22—0; F. Mollema—R. Groos 02. GYMNASTIEK ADSPRANTENUITVOERING O. S. S. Woensdagavond gaf de gymnastiekvereeni- ging „Oefening Staalt Spieren" in Monopole te Zandvoort een adspiranten-uitvoering: de meisjes onder leilding van mevrouw G. K. van PageeVierdag, de jongens onder leiding van den heer J. A. B. van Pagee. Dat de leiding van O. S. S. bij het echtpaar Van Pagee in zeer goede handen is, werd dezen avond wel zeer duidelijk bewezen. Na den keurigen opmarsch kregen we vrije oefeningen voor jongens en meisjes van 6—10 jaar te zien. Niet alleen voor wat de keuze van de oefening, maar ook wat de uitvoering betreft, hebben we niets dan lof. Ook het klassikale werk van de meisjes van 1013 jaar op de brug was van uitstekende kwaliteit. Aardig waren ook de behendigheidsoefe ningen brug van de kleintjes, vooral door den ernst waarmede ze werden uitgevoerd. De jongens van 1013 j. toonden zich al even vlijtige leerlingen als de meisjes. De vrije oefeningen werden correct uitgevoerd. Ook de oefeningen aan rekstok en paard voor jongens van 1315 jaar waren als klassikaal werk zeer goed. Vooral door de correcte afwerking was de algemeene indruk zeer gunstig. Aardig was ook het nummer springen voor jongens van 6—10 jaar. De kleinste peuter van deze groep, die reeds eenige seconden vóór het sein tot den aanloop gegeven was startbewegingen stond te maken, maakte het kijken naar deze oefening tot een genot. Na de pauze toonden de meisjes van 12-15 jaar haar kracht en behendigheid aan de ringen. De vrij zware oefeningen werden cor rect uitgevoerd; de kalme zekerheid, waarmee elke beweging werd uitgevoerd toonde wel dat de meisjes volkomen vertrouwd waren met dit toestel. De meisjes van 1012 jaar hebben wel een pluimpje verdiend voor de uitvoering van haar vrije oefeningen. Hoewel de vrije oefe ningen van de meisjes over het algemeen iets beter waren, dan van de jongens, moeten we hier een uitzondering maken voor de jongens van 13—15 jaar die hun mooie oefeningen van het begin tot einde zonder een enkele fout uitvoerden. De brug- en paardoefeningen van meisjes van 1215 jaar werden vlot en goed afge werkt. Bij de klassikale brugoefeningen voor jon gens van 10—13 jaar werd een oogenblik waarschijnlijk in verband met den tijd te veel gehaast, waardoor aan de afwerking te weinig aandacht werd besteed. Keurig van samenstelling en uitvoering was het dansje voor meisjes van 12—15 jaar. Bij het paardspringen voor de jongens ver gaten enkelen na den hurksprong de afwer- De rest van deze oefeningen was zeer goed, Nadat de toestellen waren opgeruimd ge noten de adspiranten van een alleraardigste komische film. Hierna volgde nog een dansje. Woensdagavond reed op den Rijksstraatweg te Oversehie een personenauto, bestuurd door den 42-jarigen heer S. G. te Rotterdam, bij het passeeren van een vrachtauto, door tot nu toe onbekende oorzaak met groote snelheid tegen een verkeerspaal, welke midden op den wej staat. De wagen werd geheel vernield. De be stuurder geraakte bekneld achter het stuur en werd zwaar gewond. Zestienjarige reed tegen een muur. Woensdagmiddag is de 16-jarige A. van Spronsen te Ter Heide met zijn fiets met groote vaart tegen 'n muur gereden. De knaap bleef bewusteloos liggen en kwam na eenigen tijd weer bij, waarna hij zich naar huis begaf, Een ontboden geneesheer constateerde, dat de jongen een zware hersenschudding had beko men. Na enkele uren is hij overleden. Grijsaard door auto gegrepen. Een 75-jarige verpleegde van het Stedelijk Armenhuis te Amsterdam is Woensdagavond omstreeks half acht toen hij den rijweg van de Roetersstraat aldaar wilde oversteken door een auto gegrepen. De oude man kwam te val len en werd zoo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in de Centrale Isr. Ziekenverple ging is overleden. Motorrijder in botsing met auto. Nabij Grave kwam Woensdag een motorrij der in botsing met een auto. De man kreeg ernstige wonden en werd naar het ziekenhuis te Grave overgebracht. Zijn motorrijwiel werd geheel vernield. pnt. fort. h.s. gem. w Damman 265 23 66 11,52 p. Warnink 350 23 58 15,21 p. Geestman 282 19 65 14.84 L. Gehrels 350 19 105 17,80 SCHAKEN. HET INT. TOURNOOI TE MOSKOU. De resultaten van de drie afgebroken par tijen waren als volgt: GoglidzeRabinovic, remise. Romanowski verliest van Botiwinnik. Rabinovic—Ragozin, remise. De stand luidt nu: Flohr, Löwenfisch en Botwinnik 3 12: Rjumin en Lasker 3; Ragozin en Lilienthal 2 1/2; Liscicin. Spielmann. Rabi novic en Capablanca 2; Romanowski. Gogiidze Pirc, Kan en Bogatyrtschuk 11/2; Alatorzew, Tsjechover en Stahlberg 1; mi&s. Menchik 0. KERNCOMMISSIE VOOR DEN LANDBOUW. De minister van sociale zaken heeft inge steld een commissie van advies als bedoeld in art. 8 van de bedrijfsradenwet ((kerncom missie voor den landbouw). In deze commissie zijn benoemd tot lid tevens voorzitter, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, wonende te 's Gra- venhage; tot leden o.m.: A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, te Utrecht; W. Drees, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gra- venhage, mr. A .M. Engels, administrateur van het departement van sociale zaken te 's Gra- venhage; ir J. H. J. Huygens hoofdinspecteur van den arbeid, te Haarlem; K. Kruithof, voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland te Utrecht, en C. v. d. Autobestuurder stopte plotseling. Op den nieuwen rijksweg bij Laren, ter hoogte van het theehuis Crailo, naderden Woensdagavond uit de richting Amsterdam achter elkander een vrachtauto en een perso nenauto. De personenauto, bestuurd door den heer A. Pol uit Baarn passeerde den vracht wagen. Nadat- dit geschied was, heeft de heer P. waarschijnlijk twee meisjes ontdekt, die aan de rechterzijde van den weg stonden en hem een stopteeken gaven. De heer P. remde toen plotseling, waardoor de1 bestuurder van den vrachtauto niet meer tijdig kon stoppen en tegen hem aanbotste. Het gevolg was dat deze, daar de heer P. zijn voetrem gebruikt had, een halven slag om maakte. De heer P. die waar schijnlijk door het afknappen van heb stuur wiel een klap in den maagstreek gekregen had, werd later bewusteloos achter in den wa gen gevonden. De burgemeester van Laren, die toevallig met zijn auto passeerde waarschuwde onmid dellijk politie en een arts, die spoedig ter plaatse waren. De heer P. bleek ernstige inwendige kneu zingen en een zware hersenschudding bekomen te hebben. Hij is per ziekenauto in bedenkelij ken toestand naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht. Het eigenaardige van het geval is dat de beide meisjes plotseling verdwenen waren. Vrouw stapte te vroeg van een tram. Een 54-jarige vrouw stapte bij de halte in de Const. Huygensstraat, hoek Overtoom te Amsterdam van een motorwagen van lijn 3, voordat deze tot stilstand was gekomen. Zij kwam te vallen, met het noodlottig gevolg, dat de bijwagen haar linkervoet vrijwel geheel af reed terwijl zij het rechterbeen brak. In ern- stigen tostand is zij naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd. VEREENIGING ONDERLING GENOEGEN. Op een bestuursvergadering zijn de functies als volgt- verdeeld: H. Carstinzen, voorz., G. W. Brouwer secr., J. Maerten penningm., P. Zwart 2e voorz., Parson 2e secr., Breeuwer 2e penningm., Dijk. stra, Ravensbergen en v. Loenen commissa rissen en L. Nuble vaandrig. BILJARTEN. OM DE „ZILVEREN FRUITMAND". SHAW'S NIEUWSTE STUK. Het tournooi om bovengenoemden wissel- (Van onzen Londenschen correspondent.) prijs werd Woensdagavond bij B. C. H. met Londen, 19 Febr. twee partijen voortgezet. De uitslag luidt als ..The Simpleton of the Western Isles'" volgt: Maandagavond voor het eerst opgevoerd door The Theatre Guild in New-York. De corres pondent van de Daily Telegraph is er bij ge weest en uit zijn verslag blijkt dat Sha-w een nieuwe extravagante satire heeft geleverd. Hij schrijft dat het stuk een verbijsterend meng sel van teeltleer, godsdienst en politiek is. In een tropische havenplaats van het Britsche Rijk ondernemen de gouverneur van het eiland, zijn vrouw, een immigratie-beamibte, een touriste en een inlandsche priester zijn gade een merkwaardige eugenetische taak. De vier kinderen, die uit het expert ment zijn geboren, zijn lichamelijk volmaakt en in opvoeding vrij gebleven van de invloe den van de buitenwereld. De ouders gelooven dat zij den grondslag hebben gelegd voor een nieuw, een herschapen ras. Wanneer twintig jaar later de meisjes den huwbaren leeftijd hebben bereikt krijgt het eiland bezoek van een Engelschen dominee, die verklaart dat zijn vader, een vooraanstaand geleerde, hem heeft grootgebracht op stikstof. De ouders achten hem daarom bij uitstek geschikt als echtgenoot voor de twee meisjes. Aldus wordt beklonken. Maar wanneer het- nieuws van dit voortgezet experiment tn teeltleer door het Britsche Rijk gaat zenden de zelf- besturende Dominions vloten naar het eiland om kracht bij te zetten aan een eisch voor Lende, secretaris van het Nederlandseh Ver- uitlevering van den schuldigen dominee. De bond van Yakyereenigingen te Amsterdam, yloten vertrekken echter weer zonder in haar opzet te zijn geslaagd; een bericht dat op het eiland en pokken-epidemie is uitgebroken heeft de commandanten af geschrikt. Shaw laat verder zijn spotlust vrij spel. Engeland vindt in het gebeurde aanleiding zich onafhanke lijk te verklaren van de Dominions met de leuze: terug naar Elizabeth. Een engel in een wit gewaad daalt aan een stalen draad op het tooneel neer om den dag des oordeels aan te kon digen. Zij draagt een lorgnet en haast zich uit te leggen dat de dag des oordeels niet het einde van de wereld beteekent maar het be gin van ware menschelijke verantwoordelijk heid. Alleen de nutteloozen zullen vergaan, maar de nuttige menschen zullen op de aarde mogen blijven. Wanneer de gouverneur daar op in verbazing uitroept „well I'm damned" (letterlijk „ik ben verdoemd" maar in betee- kenis „wel, heb ik van m'n leven") antwoordt de engel: „hoogstwaarschijnlijk". Op den dag des oordeels verdwijnen millioenen men schen op onverklaarbare wijze. Nagenoeg de gansche effectenbeurs is ontvolkt, en genees- heeren moet men met een lantaarntje zoeken. De Londensche aristocratische buurt Mayfair is een woestijn van verlatenheid geworden. Wanneer de engel is weggevlogen blijken ook de vier eugenetische kinderen in rook te zijn opgegaan. In de eindscène houden de in landsche priester en zijn vrouw een lang ge sprek, dat klaarblijkelijk ten doel heeft ophel dering te geven over het wat duistere gege ven van den schrijver. FILMKUNST. VIVA VILLA IN LUXOR. Boeken van Jo van Ammers- Küller verfilmd? Onderhandelingen met buitenlandsehe ondernemingen. Naar de Tel. verneemt staat Jo van Am- mersKüller in onderhandeling met een con tinentale filmonderneming betreffende den verkoop van enkele van haar boeken, ten ein de deze te verfilmen. De bewerking van deze stof zal door mevr. Van AmmersKüller ter hand worden genomen. Tevens vindt er mo menteel overleg plaats tusschen mevr. Van AmmersKüller en een Amerikaansche film- onderneming aangaande een door haar te schrijven scenario voor een der te Hollywood gevestigde maatschappijen. Begin April zal de schrijfster zich naar Parijs begeven, ten einde er de bronnen te bestudeeren welke zij noodig heeft voor het schrijven van haar nieuwe boek, dat in den tijd der Fransche revolutie speelt. MUZIEK. Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Onze Koninklijke Liedertafel heeft haar 21ste lustrum Donderdagavond herdacht door het geven van een buitengewoon concert. Kwistig was de gemeentelijke concertzaal ver. sierd met kronen, vanen, monogrammen en bloemen en het was of al die stoffage aan de klank van zang en orgel nog ten goede kwam. Men opende dit buitengewone concert met bekende tonen: het „Wilhelmus" en Ph. Loots' .Morgenlied", welk laatste we in het ver- loopen decennium wel eens gelukkiger door Z. en V. hebben hooren vertolken dan nu het geval was. Later zong het koor met orgel begeleiding en de medewerking van het Ko. ninklijk instrument had tot een bijzondere keuze van werken geleid: het „Te Deum" van J. J. H. Verhulst en den „Lofzang" van Ph, Loots. Het „Te Deum" van den man, die in de laatste helft der vorige eeuw een grooten, zoowel bevorderenden als door zijn conserva tisme remmenden invloed op het Neder- landsche muziekleven heeft gehad, is zeer onevenwichtig van structuur en van muzikale waarde. De banale marschachtige inzet ver- ichrikt den tegenwGordigen hoorder, de mooie tenorsolo, die er op volgt stelt hem weer ge- ust, niet alleen omtrent de begaafdheid van den zanger G. Drogtrop, maar ook omtrent de muzikale waarde van althans sommige ge deelten van het werk. Een majestueuze bari tonsolo volgt; majestueus was ook de vertol king van die solo door Karei Bakker, dien we de laatste jaren te zelden hoorden en wiens stemmiddelen nog jeugdige kracht en schoon heid bezitten. Dan leidt een verrassende mo dulatie naar een unisono-koorgedeelte. afge wisseld door soli. Expressiviteit en noblesse der muziek zijn hier aanwezig, tot bij het Judea crederis toonsoort en stemming van het begin terugkeeren. Het loopt op een lange orgelpunt uit, waarna we eigenlijk een fugatisch gedeelte zouden verwachten; in stee daarvan worden de woorden saeculum saeculi wel eindeloos herhaald maar tot gefuug komt het niet. Het vreemdste is ,dat al dat sae-sae-sae in de toonsoort D gr. t. geschiedt, die toch cis als leidtoon heeft. Nu is 't uit, dachten velen en ingen applaudisseeren; ontijdig, want de weg door de tekstwoorden was nog niet afgelegd en er volgde dan ook nog een nieuw deel in andere toonsoort en ander tempo, dat lang zamerhand wel weer naar D. gr. t„ maar niet tot het alia marcia van 't, begin leidt; tegendeel zacht en rustig klinkt het „Te Deum" uit. Er is in de beste gedeelten van dit werk veel invloed van Beethoven's Missa Solemnis te bespeuren: we hebben eenigen tijd geleden naar aanleiding van O. V. Brucken Fock's Requiem opgemerkt, dat een componist slechter voorbeeld zou kunnen kiezen. De ertolking was voortreffelijk van de zijde van alle medewerkenden. Loots' „Lofzang" is veel beknopter; hier schijnen mij eerste en derde strofe het geluk kigst getoonzet: in de tweede is een beetje liedertafelstijl te bemerken Ter afwisseling van den koorzang hebben Annie Woud en To van der Sluys duetten zongen van Purcell, Dvorak, Offenbach en Rossini. Op enkele momenten van minder volkomen zuiverheid na heeft de samenzang der beide eminente kunstenaressen een superieur genot verschaft. De volgorde der duo-nummers werd zonder aankondiging tweemaal verwisseld Een van Dvoraks geestige ..Klange aus Möh- ren" werd gebisseerd, Van enkele gaf bet programma een vrij onvolledige vertaling. Van de in Venetiaansch dialect gehouden Regata en van La Pesca miste men die noode. De duetten van Dvorak. Offenbach en Rossini werden door Emmy van Eden op haar gewone talentvolle wijze begeleid; bij Purcell verleende George Robert op het orgel, assistentie. Als solQiiummer droeg George Robert Franck's „Pastorale" voor en het deed ons een groot genoegen het kostbaar gemeentelijk orgel, dat. zeer tegen de bedoeling der milde schenkers, meestentijds zoo goed als ongebruikt staat, weer eens te hooren. Een koninklijk instrument op nonactiviteit! Moet Haarlem soms prat gaan op het herbergen van een ex-orgel? Een stampvolle zaal was getuige van dit buitengewone concert. i K. DE JONG. Stuart Erwin en Wallace Beery in de film „Viva Villa!" Een merkwaardige film zal de komende weeW in het Luxor-theater te zien zijn. Het gege ven is ontleend aan den opstand van de Mexi- caansche bevolking, die door de rijke Span jaarden op de hacienda's in slavernij werdi gehouden, tegen hun onderdrukkers. In de inleiding zien wij deze schuldenaars als smeekelingen tegenover den hooghartiger heerscher, die juist een nieuw bevel heeft uit gevaardigd, waarbij hun ook de grond wordt ontnomen. Een hunner. Villa genaamd, werpt zich als woordvoerder op. „Vroeger waren we slaven," zegt hij, „Nu worden we honden", En in een laatste opflikkering van zelfrespect voegt hij den landheer toe: „Maar ik wil geem slaaf en geen hond zijn, want ik ben tenslotte toch mensch!" „Honderd stokslagen voor hem!", is het antwoord van den landheer. En hoonendl vraagt deze het volk: „Wie heeft er nu ver der nog lust te beweren, dat hij een mensch! is?" En de stakkerds druipen af. Behalve één. Het is een jongetje van om streeks tien jaar. Bij elke striem, die op den: ontblooten rug van zijn vader terecht komt, vertrekt de kleine Pancho de mondhoeken, maar geen traan of kreet verraadt zijn ge voel. Als het lijk van zijn vader wordt we$* gedragen, stelt Pancho zich in een donken# gang op en daar doorsteekt hij uit zijn hinder laag den beul van zijn vader. De jonge Pancho vlucht nu de bergen In ert wordt het hoofd van de door verbittering tot roof en moord gekomen verdrukten. Het ver volg van de buitengewoon lange film toont ons hem als middelpunt van dit bandietenbe- d-rijf. Schilderachtig is altijd het rooversbestaan: geweest, of het in Europa een Rinaldo Rinal- dini geldt dan wel in Mexico een Pancho Villa! In deze film wordt aan de schilderachtigheid! de volle maat gegeven; oogen en ooren want ook de geluidsfactor werkt suggestief zwelgen in pittoresk genot en zoo sterk is de werking van deze ruwe en ruige romantiek, dat men zijn zedelijke normen en zijn cultu- reelen stand vergeet. Men wordt weer het kind dat smult van de gruwelijkste sprookjes, en zich niet bekommert over gewetensvragen. Een kind kan Grimm's griezeligheden ver dragen, ornaat het zich niet in de realiteit verdiept. Het staat, bij zijn kopje chocola voor het naar bed gaan, waarbij moeder hem toe dekt, te ver van afgehouwen hoofden en in stukken gezaagde lijken af om zich daarbij' iets anders voor te stellen dan een verzinsel om eens pleizierig te rillen. Zoo mist deze gruwelfilnr voor den toe schouwer eveneens alle realiteit en dit is juist het pleizierige ervan, Gevechten, veldslagen, moorden, wraakoefeningen zijn er geen oogen blik van de lucht, maar hun talloosheid zoo wel als hun intensiteit verzwakken het realis tisch effect. Daarbij is de film gekruid met een grandioze humor, welke aan De moord van Raamsdonk en dergelijke gruwelkluchtem herinnert. Dit alles is het, wat Viva Villa het karakter van het ongewone en aantrekkelijke verleent. Een paar voorbeelden. De overheid een! zeer rekbaar en wisselend begrip in dit film- Mexico krijgt op zeker oogenblik een half dozijn bandieten te pakken. De officier van justitie zal het doodvonnis vellen, een zijner vrienden neemt de gelegenheid waar om eens een executie bij te wonen, en als de griffier de acte van beschuldiging wil voorlezen, acht de officier dit niet noodig; het zou de ver tooning te lang ophouden. Zonder vorm van proces verwijst hij het zestal naar de galg. Als het vonnis is voltrokken, overvalt Villa met zijn bende het gerechtsgebouw. Nu laat de bandietenleider de lijken van de galg ha len en op de bank zetten, waar ze zoo straks als beklaagden hadden gezeten. Hij benoemt deze dooaen nu tot jury om recht te spreken over de rechters. Een buitengewoon luguber maar ook buitengewoon geestige grap, zooals die hier door Wallace Beery wordt weergege ven. Want Wallace Beery draagt deze film, wel ker grootsche en opwindende ensceneering het werk is van Jack Conway, een regisseur van den ouden stempel. Wallace Beery heeft in de rol van Villa een type geschapen, dat mede dank zij de mees terlijke fotografie, boeit en bekoort. Hij is hier de belichaming van den primitieven mensch, a-moreel, zedeloos in den strikten zin van het woord. Deze bandiet kan niet lezen of schrijven, maar evenmin heeft hij eenig be grip van de conventioneele coden der maat schappij. Men zou dezen ruigen beer een kind kunnen noemen, maar meer herinnert hij aan een hond, een trouwen lobbes, die echter als hij meent dat daarvoor reden be staat, gemeen kan bijten. Zooals een hond een kat nazit en den strot afbijt en daarna niet begrijpt waarom hij van zijn baas ransel krijgt, zoo begrijpt Villa niet, dat hij verkeerd doet met „op zijn manier" oorlog te voeren. Er is een man, die hem dit tracht te leeren en van dezen Madero, den zachtaaröigen heilige, die door Villa's troepen op den pre sidentszetel wordt gebracht, heeft Henry B. Kalthal een ontroerende belichaming gescha pen. Inderdaad krijgt men tusschen dit twee tal de verhouding van baas en hond. De scè nes, waarin Villa's bijna dierlijke liefde voor den „kleinen tengeren man" tot uiting komt, zijn mee van de indrukwekkendste uit de film. Generaal Pascal is het type van den fielt uit dezenMexicaanschenPoesjenellenkast.Hij fheefb Villa reeds vóór het executie-peleton, maar Madero redt zijn vriend nog te juister ti.jd en als deze door Pascal vermoord is, neemt Villa wraak: hij laat den generaal met honig in- smeeren en door de mieren opvreten! Men moet deze film eigenlijk tweemaal gaan zien: eerst om de schilderachtigheid van het massale aspect en dan nog pens om on afgeleid te letten op de waarlijk goddelijke ironie, waarmee elk gruwelfeit steeds 'veer in een komisch en vaak satyrisch lach-e:ffect eindigt. H. G. CANNEGIETER, -j

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10