Wee7o: dLearerhtinkWestie Gecostumeerd Kinderfeest „Jacob v. Lennep" DE BILT DE -WOND JN depot.. IN DE PIJP. ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 HAARDE M'S DAGBLAD 2 Ongeoorloofde 1 Mei-optocht zou zijn gehouden. Klachten over hardhandig optreden der politie. 1 Wederom hield een Larensche kwestie de rechtbank te Amsterdam Woensdag bezig. Op l Mei jl. werd te Laren een optocht ge houden, waarvoor door den burgemeester de Vereischte vergunning niet was gegeven. In dien optocht werd een kar meegevoerd, waar op een bord stond aan beide zijden voorzien ■van opschriften. Door de deelnemers wer den in. spreekkoor en afzonderlijk voor den burgemeester beleedigende uitroepen geuit, waardoor de orde werd verstoord. Een in specteur van politie, een hoofdagent en twee agenten rukten uit om den optocht te ont binden en de ordeverstoring te doen ophou den. De verdachten zouden zich tegen den agent Frijters hebben verzet. Aan Van der P. was ten laste gelegd, dat hij tegen den agent was opgeloopen. Aan het O.S.P.-raadslid van P. was ten laste ge legd, dat hij met opgeheven en gebalde vuisten op den agent F. was toegeloopen, terwijl ook verdachte W., een kellner, en verdachte Van der V. de vrouw van het raadslid Van P. een dreigende houding tegen den agent zouden hebben aangenomen. Aan Van der P., was bovendien nog ten laste ge legd, dat hij had geroepen „Van Nispen is een moordenaar". Deze woorden zouden ook zijn gebezigd door H. B., monteur te Laren. Verd. Van P. stelde den inspecteur een groot aantal vragen over de wijze waarop de ■politie tegen hem is opgetreden. Hij heeft zes of zeven dagen bloed opgegeven. De in specteur kan zich hier niet al te veel van herinneren. „Het is zoolang geleden en we hebben zooveel emoties doorgemaakt". Door de verdedigin g waren niet - minder dan achttien getuigen a derliarge opgeroe- i>en. Verschillenden van hen verklaarden, dat er geen optocht werd gehouden, maar een colportagetócht. Anderen zeiden, dat de politie terstond met den blanken sabel is gaan slaan, nog vóór dat getracht was de kar in. beslag te nemen. Tal van getuigen verklaarden pertinent, dat verd. Van P. brochures in zijn hand had, toen hij werd geslagen. De burgemeester van Laren, Jhr. Van Nispen van Sevenaer was eveneens a déchar ge opgeroepen. Hem werd gevraagd, wat den verdachten oorspronkelijk was ten laste gelegd.;bij het eerste verhoor. Getuige: Dat weet ik niet.meer zoo pre cies. Verdedigster: Is het proces-verbaal voor gelezen? Getuige: Toen niet! 1 Verdedigster: Later wel? Getuige: weet dit.niet precies meer. Verd, Van P.: Herinnert u u niet. op het politiebureau tot mij te hebben gezegd: „je bent er relatief goed afgekomen?' Getuige: Neen maar het is niet onmo- gelijk. Van..P.: Herinnert u zich, dat op de twee plaatsen, waar ik onderhuidsche bloedingen had mijn kleeren waren doorgesneden. Ik ben nog op het bureau terug gekomen oan dat te laten zien. Getuige: Ja, dat waren die wonden in de borst en in de lendenstreek. Verdachte: Waarom is uw belofte niet vervuld, dat, dit in de dagvaarding zou wór den opgenomen? Getuige: Ik vond dat niet van beteekenis. De officier van justitie achtte ten op zichte van de verdachten v. d. P., W., van P. en mevrouw van P. wederspannigheid bewe zen. Er werd een optocht gehouden, welke ver boden was. Men voerde een kar mede, die omstuwd was door een aantal menschen, De politie-ambtenaren waren in de recht matige uitoefening van hun functie. Tegen elk der verdachten v. d. P., W„ en van P. eischte spr. wegens weerspannigheid in vereeniging zes weken gevangenisstraf: tegen verdachte B. wegens beleediging veertien dagen en tegen mevr. van P. veer tien dagen voorwaardelijk met twee jaar proeftijd wegens weerspannigheid en belee diging. De verdedigster mevrouw Mr. C de Ruy- ter de Zeeuw kwam tot de conclusie, dat de verdachten moesten worden -"Vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs, subs, dat zij ont slagen moesten worden van rechtsvervolging. Ten aanzien van mevr. van P. drong pl. aan op de minimum geldboete: zij immers uitte de beleediging toen zii zag, dat haar man ernstig was mishandeld. De rechtbank zal 6 Maart vonnis wijzen. Groote nachtelijke brand te Uitgeest. Verschillende perceelen door het vuur verwoest. Hedennacht te omstreeks kwart voor een is brand uitgebroken in de houtwarenfabriek van de Gebr. Smits aan het Nieuwland te Uitgeest.De brandweer was weldra met al het beschikbare materiaal ter plaatse. In een oogwenk stond de fabriek in lichtelaaie ter wijl de vlammen in verband met de hevigen wind ook oversloegen naar de opslagplaatsen en het woonhuis van den brandstoffenhan- delaaf Molenaar en later ook naar een drie tal woningen aan de overzijde van de fa briek. De brandweer kon aanvankelijk zeer moeilijk tot den vuurhaard doordringen doch later werd het vuur aan alle zijden aangetast. De fabriek welke een oppervlakte besloeg van 6 a 700 M2 is geheel afgebrand zoomede de schilderswerkplaats en het naast de fabriek gelegen woonhuis van een der firmanten den heer Jac. Smits. De heer Smits en zijn familie, die zich reeds ter ruste hadden begeven moesten uit hun slaap worden gewekt en konden zich nog bijtijds in veiligheid brengen. De brand- stoffenschuur van den heer Molenaar is eveneens verbrand, terwijl bovendien een dubbel woonhuis dat aan de overzijde van den weg is gelegen door overslaande vonken eveneens vlam had gevat en in den asch is gelegd. Dit dubbele woonhuis werd bewoond door de families De Graaf en Groen, terwijl het daarnaast gelegen door de familie J. Baars bewoond huis eveneens geheel in de asch werd gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. De werkplaats en de machines van de houtwa renfabriek welke door de gebroeders Smits gehuurd zijn van den heer J. Apeldoorn, zijn op beurspolis verzekerd. Door dezen brand zullen vijftien personen die in de fabriek werkten door den brand getroffen worden en zonder werk komen. Het woonhuis van den heer Molenaar dat ernstig gevaar liep werd nat gehouden. Voor zoover bekend zijn de ge dupeerde families allen tegen brand verze kerd. Woensdagavond gaf de Haarlemsche tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond een ge- costumeerd kinderfeest. Vele kinderen liepen in de groote feestzaal in vroolijke pakjes^ rond. We zagen er matrozen in verschillende kleedij, een cow-boy, een Chinees, piccolo's en verschillende danseresjes. Door twintig kinderen onder leiding van den heer Stal uit Zandvoort werd een ballet uitgevoerd. Vervolgens werd het eerste deel vertoond van het filmjournaal van Polygoon, dat eindigde met de vertooning van opnemin- gen, gemaakt op het kinderbal van het vorig jaar. Volgens het programma werden de nummers muzikale promenade, matrozendans, het toovervrouwtje en zoo zijn onze manieren af gewerkt. Een accordeonorkest zorgde voor de muziek. Een ballet uitgevoerd door een aantal kin deren onder leiding van mej. T. Koning en vertooning van het tweede deel van het film journaal volgden. Na tien uur werd een bal gegeven voor vol wassen leden en invités. Het Sportfondsenbad. Voorziet in een behoefte. Wie soms nog van meening mocht zijn, dat de bouw van het Sportfondsenbad over bodig was, moet bijvoorbeeld eens op Woens dagmiddag drie uur een kijkje gaan nemen, dan zal hij onmiddellijk zijn meening wijzi gen en zeggen, dat deze inrichting werkelijk in een behoefte voorziet. Want hoeveel pro cent van de honderden schoolkinderen, die daar gistermiddag zwommen of trachtten te zwemmen, zou dit anders in Februari gedaan hebben? We vermoeden- nog geen 25 procent. Welk een jolijt en vroolijke uitbundigheid heerschte er, zelfs zóó levendig, dat men er niet eens eén gesprek kon voeren, toen daar al die kinderen zoo vol levenslust door elkaar krioelden. Over niet al te langen tijd is er geen Haarlemsch schoolkind, dat niet zwemmen kan! We hebben aan de bedrijfsleidster, me vrouw C. E. Schmidt-Müsler, gevraagd of het aantal zwemmers in deze inrichting al be vredigend is. „Het bedrijf gaat zelfs al beter, dan we gedacht hadden", antwoordde zij. „Het aan tal zwemmers varieert van 800 tot 900 per dag. Met de bezoekers op het terras meege rekend, is de duizend per dag al gepasseerd. En zoo gaat het ook met het aantal spaar ders. Het aantal van bijna 900 is al bereikt. De belangstelling voor ons Sportfondsenbad is groot, niet alleen in Haarlem, maar ook daarbuiten. We hebben hier al eenige excur sies gehad, o.a. uit Amsterdam en Leiden. Op elk uur van den dag heerscht hier een prettige stemming, zoowel 's morgens van ■710 uur, wanneer er velen komen, die. het zwemmen willen leeren. als op de u^en, wan neer de vereenigingen komeir. Zondags van negen tot' één uur is het bad alleen ge opend voor de spaarders met af en toe ge legenheid voor introducés, 's Avonds tien uur wordt de inrichting gesloten. Dan is het voor velen nog een afzonderlijke attrac tie, o.m het bad leeg te zien loopen. De 13 1/2 minuut, die hiervoor noodig is. zouden ze niet graag willen missen. Van de gezellige zitjes op het ruime terras wordt ook heel veel gebruik gemaakt, vooral door ouders, die naar de vorderingen van hun kinderen komen kijken". Het ligt in de bedoeling, in de toekomst een motor aan te schaffen, die dienen moet om een kunstmatigen golfslag te verwek ken. een en Zware pelgrimstocht. Twee Hindoes, aanbidders van de Godin Badrinath, hebben besloten op handen en knieën naar 't heiligdom van die godin te kruipen een afstand van ongeveer 800 K.M. Kikvorsch-immigratie. Kikvorschep. waren tot 1696 in Ierland on bekend. Nadat ze in dat jaar werden inge voerd, hebben ze zich over het heele eiland verspreid. Een krasse! Mugo Suljkanovntch uit Zvornika in, de buurt van Belgrado heeft zijn honderdste verjaardag gevierd door te trouwen voor' den vierden keer. Schrijfmachine in zakformaat. Een Tirol er heeft een schrijfmachine ver vaardigd, die in een vestzak mee kan worden gedragen. „Dus, u sloeg uw parapluie op het hoofd van uw buurman kapot" „Het ging per ongeluk, mijnheer.' „Kom, kom, hoe kan zoo iets nu per onge luk gebeuren?" „Ik was niet van plan mijn parapluie kapot te slaan, mijnheer" Kleine wenken. Vlekken op een ijzeren gasstel verwijdert men met een ineengefrommelde courant. De Provinciale weg. Natriumverlichting. Woensdagavond is in Heemstede het eerste natriumlicht ontstoken, en wel langs den nieuwen Provincialen weg, of wel de Cruquiuslaan tusschen het Wipperplein en de Javalaan. De ontsteking had eenigszins offi cieel plaats.'Om half acht waren in het trans formatorhuisje aan den Cloosterweg behalve de directeur der bedrijven, Ir Duynstee, aan wezig wethouder Dr. E. A. M. Droog en eenige leden der gascommissie uit den Raad. Voordat het licht ingeschakeld was gaf Ir. Duynstee een uiteenzetting van deze verlich ting. Daarna werd in den régen een wandeling gemaakt langs den weg. De lichtmasten zijn op 35 M. afstand geplaatst. Hoewel het effect door den regen niet vol ledig was, was alles op den weg over den ge- heelen afstand goed te overzien. CREMATIE J. JOOSTEN Naar wij vernemen zal de crematie van het stoffelijk overschot van den heer J. Joosten plaats hebben Zaterdagmiddag a.s. te Wester- veld, na aankomst van trein 14.14. DE JURY VOOR DE NARCISSEN- TENTOONSTELLING In het verslag van de opening der jaarlij k- sche Narcissententoonstelling te Lisse in ons nummer van Woensdag werd als jurylid ge noemd de heer J. F. Chr. Dise, te Heemstede. Dit, had moeten zijn J. .F, Ch. Dix, te Heem,-, stede. „MÉRCITRIUS" Dinsdagavond a.s.. 26 Februari, houdt de afd. Haarlem van den Nat. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius" haar jaarlijksche algemeene vergadering in Hotel „De Leeuwerik", Galaconcert der Motet- en Madrigaalvereeniging. Een eerecomité gevormd. Ons wordt medegedeeld, dat zitting geno men hebben in het eerecomité-Haarlem voor het Galaconcert op 25 Februari van de Haar lemsche Motet en Madrigaalvereeniging ten bate van het Amsterdamsch Concertgebouw en onze H. O. V-, de navolgende dames en heeren Mej. S. C. van Alphen, Mr. A. Beets, Dr. Th. de Craauw, Mr. J. N. J. E. Heerkèns Thijssen, Jac. van Kemnen, P. Koen, Ph. A. Mees, J. H. van Oosten, Rob. Peereboorh, George Robert, W. Roodenburg, L. Schoorl, Mevr. A Schuil-Hol. P. M. van der Sluys. Jhr. J. W. van Styrum, J. C. Tadema, J. L. Tadema, J. Voet, G. Warn- derink Vinke, Mr. Th. A. Wesstra, en L. M-. We- terings. Voorbeurs te Amsterdam. VERDERE KOERSDALING. STILLE WISSELMARKT. De koersen liepen op de ochtendbeurs ver der teruig ten,gevolge van de zwakke hou ding van Wallstreet, waar gisteren de no- teeringen vrij scherp in reactie verkeerden. Kon. Olie 'daalden weer beneden 140, Phi lips waren nauwelijks prijshoudend. Unile vers was ongeveer 1 percent zwakker en Aeu een fractie beneden de slotkoersen van gisteren. I-I.V.A. waren flauw en zagen zich 2 punten ontnomen. Amst. Ruibber stelden zich ongeveer 1 per cent lager. De Younigleening lag gedrukt in verband met de berichten uit Duitschland waarin de olearingovereenkomsten worden aangeval len. Op de wisselmarkt was de hanidel uiterst beperkt en behalve een lichte koersverbete- ring van de Fransche franc ondergingen de noteeringen slechts weinig verandering. meldt: Hoogste barometerstand 765.3 m.M. te Genua. Laagste barometerstand 715.6 m.M. te Torshaven. en voorspelt: Matigen tot krachtigen Westelijken tot Zuidwestelijken wind. Tijdelijk opklarend, la ter wellicht weer regen. Aanvankelijk kouder. Uit het Buitenland Toenemende wind en regen verwacht. De kern van de depressie ten Zuiden van IJsland is weinig van plaats veranderd maar nog dieper geworden. Een vrij groot gebied is onder 720 m.M. Bij het uitbreiden naar Oost en Noord namen de luchtdrukverschillen in onze omgeving weer toe. Een Zuid westerstorm waait over het Kanaal en de Noordzee. Op IJsland nam de vorst toe. In Noord-Scandi- navië werd ze weer streng, maar in Zuid- Scandinavië steeg de temperatuur. Evenals in ons land en in Duitschland. Bijna overal is de lucht betrokken of zwaar bewolkt met plaatselijk regenbuien op de Britsche Eilan den, in Frankrijk, ons land, Duitschland en Zuid-Scandinavië en sneeuw in Noord-Scan- dinavië en IJsland. Bij de langzame beweging van de hoofddepressie is nog tijdelijke op klaring later weer toeneming van den wind te wachten met kans op regen door de nadering van een nieuwe secundaire. Barometer Stand van heden 748 m.M. Vorige stand 757 m.M. Neiging: Achteruit. •Opgave van: FA. FEDERMANN, - Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 21 Februari: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 51 F. 46 F. 48 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 21 Februari. Ondertrouwd 20 Februari: H. A. Bohlen en E. M. A. Remberg; B. v. d. Wal en W. E. Zijer- veld; W. F. Pel en G. H. Scholz; A. Vos en A. Hartsuiker: M. J. Zwarts en A. H. E. Treff- ner; C. Groenendaal en M. B. Osendarp; A. Visbeen en M. W, van Grootveld; S. Fol- kersma en J. Neuriesser; J. de Lang en H. M. P, Roest; Getrouwd 20 Februari: A. G. J. Joosten en J. J. Luijsterburg; J. Baartse en A. M. v. d. Meulen; H. Prins en D. Brouwer; J. A. N. Peperkoorn en J. A. Prins; J. B. Wübbe en M. A. v. d. Wijnboom; I. Waaker en R. de Vries; J. P. Balder en E. G. Hofman. Bevallen 17 Februari: A. Roekensv. Zun- dert, z.; 19 Februari P. v. d. ReepBruins, d.; T. v. dl Zaridén—Bot, d'.; M. J. Körh'$iè'fWas senaar, d.; 20 Februari: R-. J. Handgraaf— van Zuhdert, z Overleden 18 Februari: M. J. J. Kammeijer -—Abels, 89 j„ Kleverparkweg; W. v. d. Schaaf Faber, 69 j„ Frans Halsstraat; J. Diemeer— Hol, 33 j„ Zaanenstraat; 19 Februari: A. van Vlietde Hoog, 71 j., Colensostraat. OPROEPING VAN GETUIGEN. Getuigen van een ongeluk, Zaterdagavond j.l. tusschen half 9 en 9 uur aan een 28-jarige dame overkomen in de Mercuriusstraat, waar bij die dame een hersenschudding heeft op geloopen, worden verzocht zich voor het ge ven van inlichtingen te vervoegen aan het Politiebureau, Smedestraat alhier. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Af deeling eieren: Aanvoer 90.000 Eendeieren prijs f 2.10 a f 2.25 75.000 Kippeneieren 70—80 K.G. f 3.20 a f 4.80. 65—66 K.G. f 2.80 af 3.—. 63—64 K.G. f 2.60 a f 2.90. 60—62 K.G. f 2.50 a f 2.40. 58—59 K.G. f 2.40 a f 2.60. 56—57 K.G. f 2.30 a f 2.40. 53—55 K.G. f 2.20 a f 2.40. 50—52 K.G. f 2.— a f 2.30. Af deeling pluimvee: Oude kippen per stuk f 0.70 a f 1.20. Jonge hanen f 0.70 a f 1. Kilo prijs oude kippen f 0.35 a f 0.40. Kilo prijs jonge hanen f 0.60 a f 0.65. HAARLEM. Haarlem, 20 Februari 1935- Knakpeen 68 ct. per kilo. Veldsla 815 ct. per kilo. Lof 815 ct. per kilo. Boerenkool 1550 per kist. Groenekool 3060 ct. per kist. Andijvie 7095 ct. per kist. Gelekool 3080 ct. per kist. Roodekool 412 ct. per stuk. Knolselderi e 26 ct. per stuk. Spruiten f 1f 2 per zak. Prei 310 per bos. Selderie 35 ct. per bos. Pieterselie 25 ct. per bos. Douwe Egberl-s Echte friesche Heeren - Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. (Adv. Ingez. Med.) LEZING VAN LOUTA NOUNEBERG. Dinsdagavond 26 Februari zal in het Jeugd huis in Bloemendaal de pianiste Louta Noune- berg een lezing houden over haar piano-onder- wijs-systeem. Zij is in 1924 begonnen met on derzoekingen te doen naar de grondbeginselen van de pianotechniek en heeft de resultaten daarvan getoetst aan films van pianisten van naam, die etudes van Chopin o.a. speelden. Het langz'aamwerkend apparaat toonde aan, dat haar ontdekking, dat de pianotechniek be rust op enkele hoogst eenvoudige principes (twee houdingen en drie bewegingen), volko men juist was. Pianisten als Cortot, Arthur Rubinstein, Backhaus, Orloff, Casadesus, enz. voerden precies dezelfde bewegingen uit bij het spelen van dezelfde etude, wat door de ver traagde film duidelijk werd bewezen. Het door de Fransch-Poolsche pianiste uitgevonden on derwijssysteem zou dan bereiken, dat men veel sneller de pianotechniek onder de knie heeft dan bij de tot nog toe in zwang zijnde en alom verschillende methoden. Zij heeft een 10 jarige leerling meegebracht uit Parijs, die anderhalf jaar les heeft en reeds uiterst moeilijke etudes als op. 10 nr. 1 van Chopin spelen zal. SCHEEPSBRAND VAN GERINGEN OMVANG. Aan boord van het Noorsche tankschip „Hindanger" dat bij Wilton-Feijenoord ge- dwokt ligt, heeft Woensdag een kleine brand; gewoed. De Schiedamsche brandweer, die ter assistentie was geroepen, bluschte met twee stralen op de motorspuit het vuur. Binnen een uur was men den brand meester. De schade is niet aanzienlijk. DE SLOTVOORSTELLING VAN „CREMER". De slotvoorstellmg van „Cremer", die tevens eere-avond zal zijn voor den heer J. B. Schuil heeft niet, zooals wij Woensdag meldden, plaats, op. 20 Maart maar'op. 2 9 April a.s. PERSONLIA. Te Delft is geslaagd voor werktuigkundig ingenieur J. A. Bouvy, te Haarlem. IN DEN TREIN DOODGEBLEVEN. Een 67-jarige inwoner van Haarlem is Woensdagmiddag toen hij op het eerste per ron van het Centraal Station te Amsterdam in den trein stapte onwel geworden. De man overleed enkele oogentolikken later. a. a f 2.15 WITTOP KONIN® - HAARLEM HAR NU EN J AN S WEG 67A. - TEFEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwburg: Trio Pasquier voor Mij. tot bev. der Toonkunst, 8 uur. Broederkerk, Parklaan: Spreker J. Seven- sma, 8 uur. Luxor Sound Theater: „De Witte" Vlaamsch-Hollandsch filmwerk Doorloopen- de voorstelling vanaf 7 urn- tot 11.30 uur. Cinema Palace: „De Wonder Bar". Op het tooneel: Young Ryle, wervelwind op rolschaat sen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „So en de te eine Liebe" Op 'net tooneel: Nicol en Martin, variété-co- medy zonder weerga. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Cleapatra". 2.30, 7 en 9.15 urn. Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel". Tentoonstelling 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 22 FEBRUARI Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel". Tentoonstelling 104 uur. Bioscopen: nieuw nrogramma

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2