A MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Nederland en België naderen elkaar. Oplossing van kolen vraagstuk gevonden. Overeenkomst zal spoedig geteekend worden. Doordat de situatie bij de handels besprekingen tusschen Nederland en België de laatste dagen in gunstigen zin is gewijzigd, is de parafeering van een nieuwe handelsovereenkomst door de leiders der delegaties binnen en kele dagen te wachten. Het steenkolen-vraagstuk, het ernstigste verschilpunt, kreeg in het midden der vorige week een oplossing, waarna de besprekingen verder 'n vlotter verloop konden hebben. Deze. bewogen zich in hoofdzaak om het vinden van een regeling voor de wijze van den in voer uit België hier te lande. Daarover is Za terdagochtend overeenstemming bereikt. Benzinetank ontploft. Eigenaar ernstig gewond. Toen Zaterdagavond de heer J. v. d. Meulen, eigenaar van een autogarage op het Lodewijk Napoleon Plein te Eindhoven met behulp van eenige knechten een verstopte benzinetank wilde leegpompen, is deze ontploft, waarop de benzine in brand vloog. De heer v. d. M. kreeg stukken van den tank in het gelaat en werd ernstig gewond. Ook kreeg hij hevige brand wonden. In ernstige toestand is hij naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. De andere personen wisten op tijd weg te loopen, zoodat zij niet werden gewond. De oogst van den weg. Zaterdagavond te 11 uur is nabij het pont- veer Hembrug de kaashandelaar Kemper uit Amsterdam met zijn vrachtauto in botsing gekomen met een betonnen paaltje langs den berm van den weg. Hij verloor de macht over het stuur met het gevolg, dat de auto over den kop sloeg. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er met enkele snijwonden af. Een gedeelte van de koopwaar ging verloren. Het verkeer over het pontveer ondervond slechts geringen hinder van het ongeval. Motorfietsrijder geslipt. Zondagmiddag omstreeks half vier is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Hooger- heide een motorfietsrijder, die uit de richting van het dorp kwam. komen te slippen. De val was zoo hevig dat hij met een ernstige her senschudding en een wonde boven het oog werd opgenomen. Nadat medische en geeste lijke bijstand was verleend, is het slachtoffer naar het Burger Ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Het slachtoffer is de heer Akkermans uit Roosendaal. Vrouw bij het oversteken gedood. Zaterdagavond heeft op den Warnsvela- schen weg bij Zutfen een ernstig ongeluk plaats gehad. De vijftigjarige mej. Wakker- mans, is dicht bij haar woning bij het over steken van den weg door een van Warnsveld komende personenauto, bestuurd door den heer B. uit Zutfen, aangereden en op slag gedood. Zij was zoodanig verminkt, dat zij do'or omwonenden niet werd herkend. Het stoffelijk overschot is naar het Algemeen Zie kenhuis te Zutfen vervoerd. Daar heeft men, na een ingesteld onderzoek, in den loop van den nacht de identiteit van het slachtoffer kunnen vaststellen. De auto is door de politie in beslag genomen. Door het springen van een ach terband tegen een boom gereden. Zondagmorgen tegen twaalf uur is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Dronrijp een personenauto, bestuurd door den heer H. Boonstra uit Leeuwarden, door het springen van een achterband tegen een boom gereden. De heer Boonstra werd bij de botsing zeer ernstig gewond en is naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Een tweede inzit tende bleef ongedeerd. De wagen werd geheel vernield. Christelijk-Democratische Unie. Algemeene vergadering te Gouda. De Christelijk-democratische Unie heeft te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden, welke druk bezocht was. De heer R. van den Brug te Gouda, voorzit ter, wees er in zijn openingsrede op, dat de C. D. U. een taak heeft en daartoe ook behoort de strijd voor sociale gerechtigheid. Komende tot de beweging voor eenzijdige ontwapening, zeide spr., dat al wordt de groep der geestes- genooten, die dit voorstaan, steeds kleiner, het punt op het programma blijft. Blijkens het jaarverslag is het ledental der C. D. U. met 300 toegenomen. Er zijn thans 92 afdeelingen. Een nog al felle bespreking lokte uit een voorstel van de afdeeling Rotterdam om een uitspraak te doen over de vraag, of een lid van de C. D. U. aangesloten kon zijn bij de Bur gerwacht of bij den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Het voorstel werd verwezen naar den partij raad voor advies. Eveneens werd naai' den partijraad verwezen de vraag of de persoonlijke levenshouding van de leden der C.D-U. in overeenstemming moet zijn met het standpunt der C.D.U.: onverzoen lijke tegenstelling tusschen de Christelijke be ginselen en oorlog en oorlogstoerusting De heeren S. Brandsma, J. Coenraadts en I. de Jong werden als leden van het hoofdbe stuur herkozen. In de vacature als hoofdbe stuurslid werd gekozen de heer D. Schneider te Rotterdam. De heer R. van der Burg te Gouda werd als partijvoorzitter herbenoemd. Na uitvoerige be spreking werd een gemeenteprogram vastge steld. Een begin werd gemaakt met de voorge stelde statutenherziening. Dit punt werd we gens het late uur niet afgehandeld. Besloten werd daarom, zoomede voor de behandeling van een nieuw huishoudelijk reglement en van een reglement voor de candidaatstelling, een buitengewone algemeene vergadering te be leggen. Sassenheim schrik der „wilde diensten". Buspassagiers weigerden Zaterdag uit te stappen. Nadat Vrijdag de z.g. „wilde diensten" onge hinderd voortgang konden vinden? heeft het Rijkstoezicht Zaterdagmiddag weer ingegre pen en te Sassenheim verschillende autobus sen aangehouden. In één der bussen reed de eigenaar mede en toen ook deze wagen dooi de politie werd aangehouden, stopte de chauf feur wel, doch hij weigerde de bus terzijde van het politiebureau te rijden. Een inspecteur van politie trachtte dit te doen, doch de eige naar verbood hem de toegang. Een poging van den inspecteur om binnen te dringen, werd met vereende krachten verijdeld. Tegen de in zittende passagiers werd proces-verbaal opge maakt, doch zij weigerden den wagen te ver laten. Dit heeft zoo enkele uren geduurd tot den passagiers het wachten wel wat te lang werd en zij zich met taxi's naar huis lieten brengen. De autobus bleef onder bewaking der politie. Een aantal andere autobussen meden Sassenheim en wisten de plaats der bestem ming te bereiken. Boekhouder verduisterde een ton. Bij roulette-spel verloren. Malversaties over een reeks van jaren gepleegd. Bij de Haagsche politie heeft zich een 35- jarige boekhouder' aangemeld, die zich aan verduistering van een ton zou hebben schul dig gemaakt. De boekhouder was in dienst van de Textiel Import Maatschappij, waarvan de heer S. V. directeur is. De boekhouder genoot het volle vertrouwen van zijn directeur, die alle finan- cieele transacties aan hem overliet. Het schijnt dat P., die regelmatig speelban ken in België bezocht, met de roulette kapita len heeft verspeeld, waardoor hij steeds die per in de schuld stak en dit door voortdu rende malversaties, welke over een reeks van jaren dateeren, ten koste van zijn maat schappij trachtte te dekken in de hoop door geluk bij het spel de verduisterde gelden weer terug te winnen met het gevolg dat het ont vreemde bedrag telkens grooter werd. Toen hij geen uitweg meer zag, heeft P zichzelf bij de politie aangemeld. Zeppelin-proeftocht naar Ned.-Indië? Technische voorbereidingen echter noodzakelijk. In geen geval vóór September. Aneta-Vaz Dias meldt: Naar aanleiding van uit Nederlandsch-Indië gestelde vragen terzake van de mogelijkheid van een proef tocht van de nieuwe Zeppelin naar Neder- 'andsch-Indië. heeft Aneta-Holland zich ge wend tot den heer Bronsing van het Lucht vaart Skndicaat. De heer Bronsing deelde mede. dat indien Nederlandsch-Indië. waar het Luchtvaart Syndicaat nog niet vertegen woordigd is, zou worden gemaakt, iemand uit Nederland of uit Friederichhafen naar Indië zou moeten reizen voor de keuze van een landingsterrein met de voorloopige in richting van een hulpmast voor verankering en voorts tot het treffen van maatregelen voor de bedrijfsstoffen voor de terugreis. Zulk een hulpmast is in Friederichhafen in voorraad en kan gemakkelijk per scheeps gelegenheid naar Indië worden overgebracht Hieraan zijn geen hooge kosten verbon den en deze kunnen bestreden worden uit de opbrengsten van de reis. Dr. Eickener heeft het geheele complex in studie en de beslissing hangt af van de vraag wanneer het luchtschip gereed za' zijn en of dez ereise, welke alsdan waar schijnlijk in September of October zal plaats hebben is in te passen in het programma van tochten die met het nieuwe luchtschip zullen worden ondernomen. Branden. Zaterdagavond is de boerderij van den landbouwer Bongers, gelegen in de Brosber- gen, onder de gemeente Warnsveld geheel in vlammen opgegaan. Alleen de muren zijn overeind blijven staan. De bewoners zijn er nog in geslaagd een gedeelte van het huis raad in veiligheid te brengen. Eenige huis dieren zijn in het vuur omgekomen. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Verhuiswagen uitgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag om twee uur bemerkte de chauffeur v. d. Heuvel, die een verhuiswagen van de firma Spring te Apeldoorn naar Alkmaar reed, op den Rijksweg bij Muiden. dat zijn wagen in brand stond. Hij bracht het voertuig tot stilstand en moest, daar hij zonder hulp was, toezien, dat de wagen met den inboedel geheel in de vlam men opging. Alleen de metalen gedeelten van de auto bleven over. EEN ZILVEREN JUBILEUM IN DE LUCHTVAART. Van Jhr. I. L. van den Berch vajj Heemstede. 19 Maart a.s. zal de heer Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, vice-voorzitter der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging vóór Luchtvaart, den dag kunnen herden ken, waarop hij vijf en twintig jaar lang als bestuurslid dezer vereeniging werkzaam is. Op 19 Maart 1910 benoemd tot algemeen secretaris, heeft de heer v. d. Berch van Heemstede ruim 16 jaar lang geheel belan-. geloos den omvangrijken arbeid van het se. cretariaat geleid, om daarna thans reeds weder 9 jaren de taak van vice-voorzitter te vervullen. Teneinde den heer v. d. Berch van Heem stede op eenvoudige, hartelijke wijze te hul digen voor zijn 25-jarige activiteit, heeft zich een comité gevormd Belasting naar draagkracht? Volgens mr. Dubois zijn er nog andere aanknoopingspunten noodig. Voor de Notarieele Vereeniging hield Za terdagavond Mr. H. F. R. Dubois, administra teur bij het Departement van Financiën te Den Haag een lezing, over „Belasting naar Draagkracht?" Spreker begint er op te wijzen, dat bij de belastingheffing, zooals door Cort van der Linden e.a. wordt geleerd, drie groote be ginselen zijn: le. het economische beginsel, waarbij gelet wordt op den volksrijkdom, 2e. het rechtvaardigheidsbeginsel, volgens het welk het aankomt op een rechtvaardige ver deeling der belastingen over de individuen, 3e. het financieel-politieke beginsel, dat ook rekening houdt met de technische mogelijk heden. In de laatste jaren is het tweede beginsel steeds meer naar voren gebracht; steeds stelde men als eerste eisch verdeeling van den belastingindruk naar draagkracht. Naar spreker's oordeel is het belang van dit beginsel overdreven. Hij voert bezwaren aan van practischen en theoretischen aard en wijst er op, dat het zeker niet kan gelden voor zgn. debiteuren-landen, zooals Ned.- Indië. Nagegaan behoort te worden, welke gevol gen elke belasting heeft ten aanzien van con sumenten en producenten. Men dient de draagkrachttheorie ter zijde te zetten indien hoogere belangen van het algemeen dat eischen. b.v. handhaving van het bankgeheim, lage belasting van naamlooze vennootschap pen. teneinde het vreemde kapitaal niet af te schrikken, enz Erkennende dat vrijwel elke belasting hare bezwaren meebrengt, dient men teneinde de nu eenmaal noodzakelijke opbrengst te krijgen naast de draagkraacht te zoeken naar andere aanknoopingspunten. Als zoo danig behandelt spr. de „Wertdifferenz" voor de heffing van registratierecht, van sommige zegelrechten en van omzetbelasting. Voorts de plotselinge min of meer onverdiende ver rijking voor heffing van successierecht en oorlogswinstbelasting, enz. Ook de consumptie van goederen voor de heffing van invoerrech ten en accijnzen. De bevoegdheid van den Staat om al derge lijke belastingen ook in afwijking van de draagkracht te heffen, is. zooals Cort van dei- Linden leert, gelegen in de souvereine macht van den staat. En het is duidelijk, dat niet alleen de wetgever doch ook de belasting wetenschap in de tegenwoordige omstandig heden eerder dan op elke individueele be langen behoort te letten op het algemeen belang. Hierna was gelegenheid tot debat. Bij de beantwoording der verschillende sprekers zeide Mr. Dubois nog. dat zijn rede mede be schouwd moet worden als een reactie op de vele boeken, waarin de belasting naar draag kracht zoo sterk naar voren wordt gebracht. „PA" VAN DER STEUR VERLIEST ZIJN GEZICHTSVERMOGEN GEDEELTELIJK De bekende leider van het opvoedingsge sticht te Magelang. Pa van der Steur, zal het linkeroog moeten missen, terwijl de toestand van het rechteroog zoodanig is, dat de oude jeugdleider hier nog slechts nut van heeft door gebruik van een speciaal geslepen glas. DE ..RITA" TE WATER GELATEN. Zaterdag werd met goed gevolg van dp werf der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam te water gela ten het dubbelschroef-stoomtankschip ..Ri ta", in aanbouw voor de Koninklijke She!1 Groep. Het schip is bestemd voor den dienst in de Curacaosche wateren en zal varen on der de vlag van de Curacaosche Scheepvaart Mij. GEHEIMZINNIG GEVAL. Een. dezer avonden werd in het St.. An- thonius gasthuis te Helmond zekere J. Meijer binnengebracht die door een drietal schoten ernstig aan het been gewond was. Den volgenden dag werd door de Konink lijke marechaussee uit Eindhoven zekere G H. uit Helmond gearresteerd. Nader vernemen wij dat J. Meijer en zijn vriend zich 's avonds per auto naar Gerwen hadden begeven. Onder Genven verlieten beiden den wagen. Nadat zij in de bosschen waren verdwenen vielen eenige schoten. J. Meijer sleepte zich ernstig aan de beenen gewond naar zijn wagen, waarna hij naar Helmond reed. Hij werd onmiddellijk in het St. Anthonius gasthuis opgenomen. Het slachtoffer had veel geld op zak. Zijn toestand was van dien aard. dat hem nog geen volledig verhoor kon worden afgeno men. VEREENIGING VAN NEDERLANDERS, HUISEIGENAREN EN HYPOTHEEK HOUDERS IN HET BUITENLAND. Bovengenoemde vereeniging hield haar al gemeene ledenvergadering in de Industrieele Club te Amsterdam. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer H. Fruitema, het hoofd doel der vereeniging: de aandacht vestigen van de Nederlandsche autoriteiten op voor komende achteruitstellingen in het buiten land van Nederlandsche belanghebbenden. De secretaris mr. de Kort bracht het jaar verslag uit, waarin de omvangrijke werk zaamheden van het secretariaat vermeld werden. Hem werd daarvoor dank gebracht. Na goedkeuring der begrooting werd de con tributie der leden voor 1935 op f 5 bepaald. Hierna vonden de bestuursverkiezingen plaats, waarna het bestuur als volgt werd samengesteld: H. Fruitema. voorzitter: mr. M. de Kort, secretaris; mr. Y. A. Schuller tot Peursum, penningmeester; Bausch van Berts bergh. vice-voorzitter; H. van Beckerath H. Gerth en J. Glaudé. VISSCHERSSCHUIT BEHOUDEN BINNEN GEBRACHT. Zaterdagmiddag is tijdens een zware bui het visschersschip „Kuinre 16" tusschen Kuinre en Lemmer gestrand Het schip, dat bemand was met twee personen, gaf noodsei nen. De motorreddingboot „Hilda van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij voer onmiddellijk ter assistentie uit en wist een verbinding tot stand te brengen. Het schip kon behouden binnen worden ge bracht. Door het zware weer had de „Kr. 16" het roer verloren. MINISTER DE WILDE BEZOEKT HET JEUGDLEIDERS INSTITUUT De Minister van Binnenlandsche Zaken. Mr. J. A. de Wilde heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut te Amsterdam ten einde zich per soonlijk op de hoogte te stellen van den ar beid van het Instituut, alsmede den omvang en beteekenis daarvan. Mijnwerkers demonstreeren. Vanwege den ernst van den toestand. Ruim zesduizend personen, leden van den Algemeenen Mijnwerkersbond en hun vrouwen trokken Zaterdagmiddag met omfloerste vaandels door de straten van Heerlen om den ernst van den toestand der mijnwerkers te demonstreeren. Hierna kondigde de voorzitter, de heer v. d. Bilt aan, dat nog dienzelfden avond minister Colijn een onderhoud zou worden gevraagd door enkele mijnwerkers en mijnwerkers- vrouwen, die den minister den ernst van den toestand zullen uiteenzetten. Hilversum in Aden gehoord. Door de K XVII Wij vernemen, dat bij den Marine-radio dienst te Amsterdam bericht is ingekomen van den commandant van de onderzeeboot K XVII, welke zich op dat tijdstip bij Aden bevond, dat in den nacht van 21 Februari j 1. om 1.30 uur Greenwich tijd een zender van de Nederlandsche Sein toestel! en Fabriek, werken de op de omroepgolflengte van Hilversum met zeer groote sterkte gehoord werd. Bij informatie is ons gebleken, dat het hier een proef uitzending van bovengenoemde fa briek betrof, met een draaggolfvermogen Van 120 KW, gemoduleerd met gramofoonplaten. Gezien dit prachtige resultaat op bijna 6000 K.M. verkregen mogen de ontvangstresultaten in ons land met belangstelling tegemoet ge zien worden, voor het geval, dat deze proef- zender voor omroepdoeleinden beschikbaar gesteld zou worden. ALEXANDER MOISSI NAAR ONS LAND Luigi Pirandello heeft voor Alexander Moissi een stuk geschreven, en Stefan Zweig heeft het in het Duitsch vertaald. De titel luidt: Man weiss nicht wie. Eind Maart komt Moissi naar ons land in gezelschap van de eerste krachten van het Wiener Max Reinhardt- Ensemble, voor een korte tournee. Zij zullen optreden in Den Haag. Amsterdam. Rotter dam. Utrecht, Haarlem en Groningen. DIRECTEUREN VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON GAAN VERGADEREN. In verband met ministerieele mededeellngen. In verband met de mededeeling van den minister van sociale zaken aan de gemeen tebesturen. dat zij in den vervolge in bepaal de gevallen geen rekening meer behoefden te houden met hetgeen van kerkelijke en particuliere zijde aan steun aan werkloozen wordt uitgekeerd, heeft de Vereeniging van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon uit overweging dat op dit gebied nog tal van voetangels en klemmen liggen, besloten ter voorlichting van de organen van steunver- leening en van de kerkelijke en particuliere armbesturen, een vergadering te houden in het gebouw voor K. en W. te Utrecht op 28 dezer, des middags om half drie. in welke vergadering de heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het departement van so ciale zaken, in het bijzonder belast met de uitvoering van de steunregeling, aanwezig zal zijn, om ter zake nader gewenschte in lichtingen te verstrekken. De vergadering zal staan onder leiding van den voorzitter der vereeniging. den heer S. C. de Haas van Dorsser. directeur van Maatschappelijk Hulp betoon te Haarlem. Clearing met Duitschland. Het Nederlandsche clearinginstituut deelt mede. dat de stand der clearing Nederland Duitschland per 22 Februari 1935 als volgt was: 1. Stortingen in Nederland per 15 Febr. f 25 343.900. per 22 Febr. f 29.777.80. Waarvan bestemd voor: a. achterst, vord. f 4.566.400 ff 5.382.7001 b. rentedienst Dawes- en Ybungleening en Stillh.. rentetrasf. f 4.065.000 (f 4.065 000». c. vrije rek Rijksbank fl.010.400 ifl. 191.800» d. nieuwe onder de clear, vall. vord. f 15.702 (f 19.138.300». 2. Stort, in Duitschland «nieuwe onder de clear, vall. vord. incl. saldo '34 af f 11.501.466» f 36 717.00 (f 39.791.900». 3. Uitbet. in Nederl. op nieuwe vord. fin minder, komend van het bedrag ond. ld» f 14.183.800 ff 16.700.900». Als bekend kunnen stortingen op- reke ning van het clearinginstituut in de clearing NederlandDuitschland geschieden: a. bij de Nederlandsche Bank. rekening ..Duitsch land"; b. op girorekening 2020 ..Nederlandsch Clearinginstituut f Duitschland»". Voor de overige clearingen, Chili, Turkije en thans ook Roemenië, kunnen stortingen geschieden: a. bij de Nederlandsche Bank rekening van het betreffende land: b. op girorekening 3700 „Nederlandsch Clearing instituut (andere landen)". JUBILEUM MARIE VAN WESTERHOVEN. Het Uitvoerend Comité voor de huldiging van mevrouw Marie van Westerhoven, ver zoekt ons mede te deelen, dat mevrouw A. H. de Meester-O'Brienne, mevrouw Tilly Lus en de heer Adriaan van der Horst nog zitting hebben genomen in het Huldigingscomité. De eerstvolgende jubileumvoorstellingen, na de voorstelling op 28 Februari in den Stads schouwburg te Amsterdam, zullen plaats heb ben op 3 Maart te Haarlem, op 7 Maart te Utrecht, op 10 Maart te Groningen en op 19 Maart in den Koninklijken Schouwburg te Den Haag. TENTOONSTELLING WERKEN PROF. J. H. JURRES EN GEORG RUETER. AMSTERDAM 23 Februari. Talrijke ge- noodigden o. w. verscheidene kunstenaars hebben vanmiddag in „Arti et Amicitiae" de opening bijgewoond van de tentoonstelling van werken door Prof. J. H. Jurres en Geor? Rueter, georganiseerd ter gelegenheid van hun zestigste verjaring. De voorzitter van „Arti", Prof. Huib. Luns optredende als de officieele woordvoerder van dezen middag, zeide dat juist door het feit, dat het werk van beide kunstenaars in ruimen kring belangstelling geniet, deze tentoonstelling waardeering zal vinden bii de vele vrienden van hun talent, die zij zich in den loop van een werkzaam leven ver worven hebben, terwijl het tevens de be doeling is dat zij juist nieuwe vrienden van hun kunst zullen vinden door het bijeen brengen van hun arbeid in deze zalen. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 25 Februari: Het comité tot oprichting van een schouwburg alhier, heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek, dat deze, behalve het noodige terrein aan de Ver lengde Nieuwe Gracht, tegenover het Kenaupark, een jaarlijksche bijdrage toesta uit de gemeentekas, van 5000. waaruit aan de aandeelhouders over een kapitaal van twee ton, een rente van 2' j pCt. kunne worden verstrekt en waarvan, wanneer langzamerhand ook aflossingen zullen zijn geschied, een ge deelte alsdan mede zal kunnen strekken tot verdere aflossing, met dien verstan de, dat de gemeente na geheele aflossing van het aandeelenkapitaal, zelve eige nares worde van het gebouw met den geheelen inventaris. Het dagelij ksch bestuur heeft dit verzoek in zoover gun stig ontvangen, dat het voorstelt de gevraagde jaarlijksche bijdrage te ver- leenen, edoch onder voorwaarde dat de Raad jaarlijks zal bepalen, hoeveel voor aflossing zal worden besteed, welke aflossing dan niet zou geschieden a pari maar in .aandeelen 2;/. pCt. Na tionale Werkelijke Schuld. De berekening wordt gemaakt, dat in 51 jaren de ge heele leening op die wijze zou kunnen zijn afgelost, terwijl anders de gemeente zich voor een onbepaald aantal jaren zou verbinden, wat minder wenschelijk wordt geacht. IR. W. J. BURGERSDIJK. Ir. W. J Burgersdijk werd 23 Februari 1874 te Deventer geboren en vierde dus juist Za terdag j.l. zijn 61en verjaardag. Hij studeerde te Delft, waar hij in 1896 het diploma van civiel ingenieur behaalde. Daarna was hij twee jaar assistent te Delft en vervolgens: van 18981900 ingenieur van gemeentewer ken te 's-Hertogenbosch; van 19001907 in genieur bij den aanleg van de lijn Rotterdam- Don Haag-tScheveningen van de Zuid-Holl. El. Spoorweg-Mij.; van 19071909 ingenieur van gemeentewerken te Utrecht. In laatstge noemd jaar werd hij benoemd tot ingenieur bij de N. Z. H. T. M„ van welke maatschappij hij in 1911 directeur werd. Ir. Burgersdijk is sedert de reorganisatie der Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier (April 1922» lid dier Kamer, waarin hij tevens de functie vervult van onder-voorzit ter der afdeeling Groot-Bedrijf, Van zijn hand verschenen verschillende publicaties in technische tijdschriften. Vdverteeren is het zaad, dat in den goeden grond van HAARLEM'S DAGBLAD tot een rijken oogst leidt. Nog meer Russische bestellingen? Van lichters en machinerieën. Naar wij vernemen overweegt Sovjet- Rusland nog nieuwe bestellingen in ons land te plaatsen o.a. voor groote lichters varieerende van 400 P.S. tot 700 P.S.. die men voor de houtvaart wil gebruiken. Verder zou men nog interesse hebben voor machinerieën en voor boorinstallaties. GARANDEERING VAN GELGLEENINGEN OP ONDERWIJSGEBIED. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 22 December 1919, houdende machtiging tot- het van Rijkswege garandeeren van de gcldleeningen ten be hoeve van de stichting en inrichting van de gebouwen van gesubsidieerde bijzondere scholen voor nijverheids en handelsonder wijs.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5