Rubriek voor Vragen. Onze export van groenten en fruit in 1934. DINSDAG 26 FEBRUARI '1935 H A A R U E M'S D AGBEAÖ 6 PADVINDERIJ. „DIE TWEEDE" IS MEERDERJARIG! Onder bovengenoemde leuze gaat de tweede Troep van de afdeeling' Haarlem der Kenne- mer Padvinders van de vereeniging „De Neder - landsche Padvinders" het 21-jarig geboorte feest vieren; bescheiden aangekondigd als een „Bonte Avond" in den Stadsschouwburg op Zaterdag 2 Maart a.s. Op toevallige wijze is de geboorte-datum van „Die Tweede" ontdekt. Bij het omspitten van den tuin van het oude club-gebouw aan de Rolhuiz-en. is een blikken doosje opgegra ven, waarin een krantenknipsel met vermel ding, dat Troep n geïnstalleerd zou worden in het toenmalige Brongebouw aan het Fre- öerinkspark. De Troep werd dus gegrondvest in den tijd, dat de padvinderij hier te lande nog in de kinderjaren was en dus ook aan kin der-ziek ten leed, waarin Troep Et ook zijn aandeel heeft gehad. Sedert eenige jaren is er echter een doel bewust streven om het.systeem van Baden Powell, den stichter van de padvindersbewe ging, meer precies te volgen volgens de regels en de bedoelingen van den stichter. De „Bonte avond" zal een eenvoudige de monstratie geven van eenige middelen uit het „Spel van Verkenner" zooals Baden Po well zijn systeem noemt. Voor buitenstaan ders van het padvinderswerk is deze avond bedoeld als een mogelijkheid tot nadere ken nismaking; voor de padvinders zelf als een avond van leering, hoe het „Spel van Verken ner" gespeeld moet worden. Leider van „Die Tweede Haarlem" is Hop man P. Klant, Brouwersplein 2 rood, Haarlem. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1274 porties, Overtonstraat 1336 porties, Byzantiumstraat 706 porties. Boven dien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 120 porties verstrekt. LEZING. De Syndicalistische Vrouwenvereeniging belegt op Donderdagavond 28 Februari in de bovenzaal van het Concertgebouw een open bare vergadering waarin dr. Joh. P. Tuyt zal spreken over: „Moeilijkheden in het geslachts leven der vrouwen". Deze vergadering is alleen toegankelijk voor vrouwen boven 18 jaar. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. De het vorige jaar ingestelde ledenraad van de Coöperatieve vereeniging „associatie voor lijkbezorging", houdt op 28 dezer een ver gadering in het gebouw der Sociëteit Vereeni ging aan den Zijlweg. Er moet verkiezing plaats hebben van twee bestuursleden voor de periodiek aftredenden, de heeren A. Mars en J, de Bok, terwijl even eens verkiezing gehouden moet worden van een commissaris voor den periodiek aftreden den heer G. D. Hagebout. Aan het jaaroverzicht 1933-1934 van den secretaris, ontkenen wij het volgende. Het ledental is. ondanks de tegenwoordige tijdsomstandigheden en ondanks ook de ge weldige campagne, welke door tegenstanders, o.a. de particuliere begrafenisondernemingen, werd gevoerd, gestegen met 147 en is daardoor vergroot van 6343 op 1 Januari tot 6490 bij het opmaken van het verslag. Er werden dit jaar 213 begrafenissen uit gevoerd. waaronder 24 crematies. De heeren De Laat en Plant, respectieve lijk vele jaren penningmeester en secretaris, werden vervangen door de heeren Knop en De Bok. 1 Augustus was een belangrijker? dag voor de vereeniging; toen n 1. werd het kantoor 2e Hasselaerstraat, betrokken en kwamen de le uitvoerder en de administrateur in vasten dienst BAL MASQUé VAN DEN HAARLEMSCHEN KEGELBOND De Feestcommissie, die zich had willen be lasten met het organiseeren van het groot bal masqué van den Haarlemschen Kegelbond, dat Maandagavond in het gebouw van dien Bond in de Tempeliersstraat gehouden werd, had aangekondigd: „een mengelmoes van gijn, pret en jool". En het kwam uit! Wij maken gaarne de woorden van de Feestcommissie tot de onze. Het aantal deelnemers was niet buitengewoon groot, maar voor deze zaal zeer voldoende. Trouwens: het aantal deed er ook weinig toe in dit geval, omdat de geest en de stemming zoo uitstekend waren. Gijn, pret en jool, weet u. En humor en dans. De zaal was aardig versierd en a giorno ver licht. Vandaar waarschijnlijk dat de naam „Venetiaansche Nacht" voor dit gemaskerd bal was gekozen. Met dien naam waren wij het niet geheel en al eens. W ij zouden aan dit carnavalsfeest liever den naam „In Filmland" gegeven hebben. Want alle populaire films van den laatsten tijd waren hier vertegen woordigd. Bleeke Bet bood radijs te koop, Het Meisje met den Blauwen Hoed was met haar soldaat aan den zwier; goocheme Sallie bracht zijn roomijs aan den man en wat had-ie 'n gijn,, wat had-ie 'n gijn! De drie studenten uit Malle Gevallen fietsten door de zaal; de Jan tjes (drie mannelijke en drie vrouwelijke) waren óók van de partij en groote artisten als Fientje de la Mar en Charlie Chaplin vereer den dit bal-masqué van den Kegelbond met een bezoek. Verder waren er nog vele aardige en smaak volle costuums. Twee orkesten (Jazz en Accordeon) wissel den elkander af. Het was inderdaad Maandagavond „een leu ke boel" bij den Kegelbond! De jury, gevormd door de heeren: Herman Moerkerk, H. Seignette en Huib Tuninga, maakte te 12 uur haar oordeel als volgt be kend: Groepen; Fraaiste: 1. garde-officieren, 2. Arcadische groep. Komische: 1. Hollandsch Hollywood, 2. Tweede filmgroep. Fraaiste dame: Biedermeier (zwart met Iwit). 2. Biedermeier. Actueelste dame: Hierbij werden prijzen toegekend aan: Fientje de la Mar. Meisje met den blauwen hoed, Kniertje, Blonde Greet en Bleeke Bet. Komische heer: 1. Sally, 2. Tienus. Actueele heer: Mr. Smallebroek. Paren en kleine groepen: 1. Zigeuners, 2, Mexicaansch Paar, 3. Orgeldraaiers, 4. Vrou welijke Jantjes. TWINTIGJARIG BESTAAN VAN „CHRISTOPHILUS". Maandagavond werd in gebouw „St.-Bavo" een herdenkingsavond gehouden ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan der Christe lijke Jonge Mannen Vereeniging „Christo- philus" en het 5-jarig bestaan der Chr. Mond- accordeonehub D. S. V. De heer J. de Jong, tweede voorzitter van de vereeniging sprak een proloog in rijm, waarin hij het- doel en het werk van de C. J. M. V. schetste. Na deze proloog werd door een meisjesgroep een tabiau in twee deelen ver toond, en zong de. heer J. Hensen, waarna Ds. H. van der Togt een korte toespraak hield. Hierop volgde een toespraak van den heer Tabak, algemeen secretaris N.J.V. Hij sprak naar aanleiding van het woord herdenkings avond over jeugdherinneringen. Spr. wees op het groote nut van een Chr. jongemannen vereeniging en sprak de hoop uit dat de vereeniging nog vele jaren mocht blijven voortbestaan. Door een trio werd het nummer Domglocken van Bliithner gezongen Na de pauze werd op toepasselijke wijze het geld van het z.g.n. tien wekenplan aangeboden dat door de le den van de vereeniging was samengebracht. De mondaccordeonclub D. S. V. speelde ver volgens de Graham Pagemarsch, Ich bete an die Macht der Liebe, Op de heide en een Kamppotpourri. Na zang van den heer Diel volgden nog een zevental liederen en mar- sc-hen, uitgevoerd door de mondaccordeon- olub, welke club ook het stuikje „In de Kam pong" opvoerde. GEREF KERKEN. Drietal te Rijswijk ((Z.H.) J. C. Hagen te Sprang; H. Pestman te Grijpskerke en P. v. Strien te Haarlemmermeer O.Z. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Zomeren, Brou wersstraat 3 f, portierkruk; Wildenburg, Duin oordstraat 87, boek; bur. v. pol., Smedestraat, ceintuur; kraag; tasch: sleutels; heerenhand schoenen; Blok, Arnulfstraat 28, cape; v. d. Schil. Timorstraat 153, duif; v. Dijk, N. Groen markt 1, gewicht; v. Zonneveld, Ternatestraat 42, gewicht; Konings, M. v. Heemskerkstr 34, heerenhandschoen; Joustra, Regentesselaan 2 handbeschermer; Nieuwenhuis, Amsterdam straat 3 b, handschoen; Schoen, Zuider Sta tionsweg 2. Bl'daal, hond: Schrabbing, Prean- jerstraat 38, dameshandschoen; der Kinderen, Brouwersstraat 68, jurk; bur. van politie, Sme destraat manchetknoop; Tussen. Garenko- kerskade 59, medaillon: Vernout, Merovin- genstraat 3, muts; Joosten, Soendaplein 16, muilkorf; Slot, KI. Houtstraat 55, portemon- naie m. i.; de Graaf, de Clercqstraat 116, pakje; Wittehoek, Rollandstraat 31. penning; v. Boven, de Clercqstraat 170, portemonnaie m. i.; Boelens, Z. Polderstraat 44, kinderpor- temonnaie m. i.; Leonard, Indischest-raav 8, portemonnaie m. 1.; Booms, Heerensingel 45 r.. paar regenpijpen; v. d. Vossen, Potgie terstraat 31, paar sokken; de Ruyter, Vosmaer- straat 25, paar schoenen; Kruger, Barrevoete- straat 14 z., tasch m. i.; Heeres, Gasthuislaan 149, schooltasch m. i.; Vermey, Vrouwehek- straat 30, kindertasch; Roelofsen, Thomson- laan 85, vulpen; Caland, Padangstraat 26, rijwielpomp; Rosenhart, v. Sillemstraat 4, kindertasch; Odijk, Molukkenstraat 6, arm band; Oldenmark, Eekenstraat 24, armband:' de Jonge, Rijksstraatweg 199, armband; bur. v. pol. Smedestraat, kasboek; Heyboer, Mo lukkenstraat 6, ceintuur; Otter, Leidsche- straat 8, ceintuur; de Nijs, v. Zeggelenstraat 24, étui; m. i.; Heibrink, Dr. Leydsstraat 6, rechter handschoen; Kerssens, Schotervoet pad 2, heerenhandschoen; Gerfetz, Orion weg 16, dameshandschoen; Prins, Burgwal 155 c, handbeschermer; Keesmaat, Dennenstraat 3, hondenpenning; Riks, Timorstraat 19 b, lin ker dameshandschoen; Versteeg, L. Laken straat 24 r., paar regenpijpen; Vergers, 2e Vooruitgangstraat 32, rijwielbelastingplaatje; Kroonvan Deest, Santpoorterplein 6, rijwiel belastingplaatje; v. d. Mey, Linschotenstr-aat 52 r., rozenkrans; v. d. Ree, Koningstraat 36 a, slot met ketting; bur. v. politie, Smedestraat, sleutel van kraan van melkbus; Veldhuis, Eikenstraat 6, sleutel; Boelens, Z. Polder straat 44, damestaschje m. i.; Jansen, Am- sterdamschevaart 38, zweep. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) „FILMSCENARIO". Een jeugdig heer loopt in een bosch. Met het verlangen, Gezien den bitter-slechten tijd Zich op te hangen. Hij zoekt een boom uit. Hoed-en-jasje Hangt-ie voorzichtig en bedaard Aan 'n vogelkastje. Zegt voor zich heen „Vaarwel, Cato! „Je houdt niet van me „Omdat ik arm ben, en gewoon, „Dat's 't lamme." Hij haat zichzelf èn zijn bezit: f 1,80. De lust er mee naar 'n Bar te gaan Wordt hem te machtig. In het Café daar zit Cato. „Geld? Overbodig." Zegt ze „Ik hóu van je. Meer is niet noodig." Wat nevelig- zien we in het bosch In nieuwverlangen, De Heer met Tootje oog-in-oog. Aan elkaar hangen. HARRY PONS. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten: Nederl. en in het Nederl. vert. Romans: AmmersKuiler: Heeren, knechten, vrou wen. Buck: De zonen van Wang Lung. Ooolen: Dorp aan de rivier. Helman: Orkaan bij nacht. Kelk: Baccarat. Körmendi: Erfgenamen Kyiber: Veronica's drievoudig licht. Rachmanowa: Liefdetscheka en dood. Rachmanowa: Mijn huwelijk in rooden storm. Rachmanowa: Mijn tweede vaderland. Wijsbegeerte, zede- en zielkunde; Sassen: Geschiedenis van de wijsbegeerte der 19e eeuw (R.K.) Vleeschhauwer: Stroomingen in de heden- daagsche wijsbegeerte. (R.K.) Künkel: Inleiding tot de dialectische ka rakterkunde. Opvoeding en Onderwijs: BoekeKindergemeenschap. Bouman en Van Zelm: Aansluiting lager en middelbaar onderwijs. Van Schelven: Psychologie van het kind. Sobry: Newman en zijn idea of a Univer sity. (R.K.) Kr ij gswe tensch appen Engelbrecht en HenigheiK Kooplieden des doods. Neumann: Sir Basil Zaharoff Foppema: Gas! Zijn wij weerloos? Voor een Veilig Verkeer. even DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd, BELASTING ZAKEN VRAAG: Mijn minderjarige soon heeft over 1933 een inkomen gehad van 1150. Hij is on gehuwd en bij mij inwonend. Hoeveel ink.bel. is hij te Haarlem verschuldigd? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 7.50, Gem. fondsbelasting 29.40. Het laatste bedrag is berekend, dat 2 belastingplichtigen in uw ge zin bijeenwonen VRAAG: Ik heb iemand een bedrag geleend tegen 5 pCt. rente. Hij is niet in staat de rente te betalen, dus verdwijnt het kapitaal gaande weg. Heb ik nu het recht een gedeelte" of het ge- heele bedrag af te schrijven voor de aangifte ink. en verm.belasting? ANTWOORD: Voor de ink,bel. geeft u op de opbrengst van iedere bron van inkomen. Is het kapitaal voor goed verloren, dan valt er nok niets aan te geven. Voor de vermogensbelasting gij moeten opgeven, wat de vordering naar schatting nog waard is. VRAAG: 1. Ik hen gehuwd: heb geen minder jarige kinderen en woon met 2 belastingplichti gen samen. Inkomen is 1400.Mag behalve contributie vakbond nog wat anders afgetrokken worden, bvb. ziekenfonds, begrafenisfonds enz.? 2. Hoeveel belasting moet ik betalen? ANTWOORD: 1. Begrafenisfonds mag wel maar ziekenfonds niet worden afgetrokken. 2. Rijksinkomstenbelasting 14.2S. Gem. fonds belasting 37.S0. RECHTZAKEN VRAAG: Van mijn buur mans dak is een stuk zink afgewaaid, waardoor een mijner serreruiten is gebroken. Voor wien zijn de kosten van her stelling? ANTWOORD: Voor uwe rekening, tenzij uw buurman schuld treft b.v, door onvoldoende on derhoud. VRAAG: 1. Als ouders schulden hebben aan eigen kinderen en aan vreemden, worden dan bij faillissement de kinderen ook opgenomen in de uitdeelingslijst? 2. Maakt het nog verschil, wie het faillisse ment aanvraagt, een der kinderen of een vreemde? ANTWOORD: 1. Ja, als zij hun vordering ten minste bij den curator indienen. 2. Neen, niet wat betreft uw vraag. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Ik moet met October in dienst bij de Infanterie te Ede, maar wegens Christelijke prin- cipieele bezwaren zou ik graag bij het Roode Kruis geplaatst worden. Tot Wien moet ik mij daartoe wenden? ANTWOORD: Tot den Minister van Defensie, die uw schrijven in handen zal stellen van een commissie van onderzoek. RECEPTEN VRAAG: 1 Hoe bakt men wit brood? 2. Ho© bruin brood? 3. Hoe krentenbrood? ANTWOORD: 1. Benoodlgd voor een broodje van 4 ons: 270 gram tarwebloem, 10 gr. gist, 5 gr. zout en ongeveer 2 d.L. melk. Doe het meel in een verwarmde diepe kom, maak in het midden een kuiltje: brokkel daarin de gist en meng ze aan met ongeveer de helft der lauwe melk. Roer nu, vanuit het kuiltje beginnend, met een houten lepel het omringende meel bij de vloeistof, tot een vrij dik deeg gevormd is, het „zetsel" ge noemd. Laat dit deeg op lauwwarme plaats, dichtgedekt, ongeveer 20 minuten rijzen. Voeg er daarna de overige melk bij en het zout en kneed het deeg ongeveer 10 minuten met de handen, tot het van de handon loslaat. Doe het daarna nog een paar minuten op een met fneel bestoven plaat of tafel heen en weer en laat het, dichtge dekt, op lauwwarme plaats weer rijzen, ongeveei een uur. Leg het deeg dan in een met boter of olie besmeerden broodvorm, die voor 2/3 gevuld Ontstellende cijfers. Het officieel orgaan va/n het Centraal Bu reau der Veilingen in Nederland! geeft een zeer uitvoerig overzicht van de ui-bvoercijfers van groenten, fruit en vroege aardappelen over 1934. Wanneer men de vele statistische cijfers groepeert en de meest belangrijke na der onder de loupe neemt, krijgt men een dui delijk beeld van de overweldigende moeilijk heden, waarin dit gedeelte van den eens zoo bloeienden vaderlandschen tuinbouw zich op dit oogenblik bevindt. Va-n 1929 tot 1934 i's het totale gewicht van dezen export verminderd. In eerstgenoemd jaar bedroeg dit gewicht nog ruim 731 millioen K.G., op 31 December 1934 was het tot ruim 446 millioen K.G. ge slonken. Een vermindering in vijf jaren van bijna 39 procent. Het behoeft wel geen be toog dat de waardecijfers een dergelijk beeld vertoonen. De totale exportwaarde dezer drie groepen van tuinbouwarti'kelen bedroeg in 1929 circa 88.6 millioen gulden en in 1934 ruim 34 millioen gulden. Een vermindering met ruim 61 procent. In dien dubbelen ach teruitgang deelen Engeland. Belgie. Frankrijk en Zwitserland, terwijl onze export naar Dultschland in 1934 in gewicht ruim 3 pro cent hooger was dan in 1933. Het totale gewicht van dezen uitvoer naar Duitschland verminderde tussdhen 1929 en 1934 van 394 tot 195 millioen K,G. (in 1933 •ruim 188 millioen K.G.), terwijl de waarde daalde van 49 tot 18 millioen gulden. In vijf jaren een gewichtsverminderïng met ruim 50, een waardevermindering met 63 procent. •Vergeleken bij 1933 daalde de export van af pelen naar Dultschland in 1934 van 26 op 4 millioen K.G. In totaal daalde de uitvoer van versch fruit naar onze Oostelijke buren van 36,8 op 12.4 millioen K.G. Een geheel an der beeld geeft de export van vruchtenpulp. Duitschland nam in 1934 de dubbele hoeveel heid af vergeleken bij 1933, terwijl ook de waarde ongeveer dubbel zoo groot was. Ook de uitvoer van versche groenten naar Duitschland vermeerderde en wel van 147 tot 175 millioen K.G.. terwijl de waarde steeg •vam 14 tot bijna 15.5 millioen gulden. De sluitkool-export verdubbelde en bedroeg in, 1934 niet minder dan 22 millioen K.G. De uitvoer van bloemkool vermeerderde met 1 millioen K.G. die van tomaten handhaafde zich op 41 millioen K.G., doch de waarde daalde, van 5,6 tot 4,7 millioen gulden. De export van komkommers nam met 5 millioen K.G. toe en kwam op 39 millioen K.G. in 1934. De waarde was in in 1933 en 1934 gelijk. De dorperwtenuitvoer toont een gunstig beeld. Deze steeg van 0.4 op 2,4 millioen K.G., die van boenen van 5.7 op 12,8 millioen K.G. en van vroege aardappelen van 4,7 op 12,4 mil lioen K.G. De export van uien daalde daaren tegen van 7,7 op 3,8 millioen K.G. Aan de hand van deze Duitsche cijfers zou men geneigd zijn zich in de handen te wrijven. Er ligt evenwel een schaduw over dit beeld. Immers, deze vermeerderde export heeft velen in zorgen gebracht. De exporteur voert uit met de bedoeling voor zijn afgestane producten binnen afzienbaren tijd klinkende munt te zien. De werkelijkheid is nu. dat van de 18 millioen gulden, de uitvoerwaarde van on zen groenten- en fruitexport naar Duitsch land een zeer belangrijk gedeelte nog altijd niet betaald is. Op tal van min of meer ris kante rekeningen zijn deze achterstallige be dragen geblokkeerd. Men wacht op de liqui datie dezer Nederlandsche vorderingen. Daar mede zullen vermoedelijk drie volle jaren ge moeid zijn. Intusschen is op de clearingre- kening een nieuwe achterstand ontstaan, ter wijl op de „oude" vorderingen nog eerst 10 millioen gulden is afbetaald. Commentaar is gezien het bovenstaande volkomen over bodig. Ook de uitvoercijfers naar Engeland geven allerminst red-en tot tevredenheid. De totale waarde van dezen uitvoer daalde tusschen 1929 en 1934 van 27,5 tot 10,6 millioen gulden. De gewijzigde Engelsche handelspolitiek in 1932, die meer en meer overging tot het protectionisme, heeft haar invloed zeer sterk doen gelden. Onze tuinbouwproducten werden zeer hoog belast. De waarde van den uitvoer daalde in drie jaren tijd van 28,3 tot 10.6 millioen gulden, een vermindering met 62 procent. Van den eens zoo bloeienden uit voer van versche appelen, peren, kersen, aardbeien en bessen is practisch gesproken niets meer overgebleven. De uitvoer van drui ven, die in 1931 nog een gewicht vertegen woordigde van 45 milllioen K.G. was in 1934 geslonken t-ot 2,1 millioen K.G. Nog bedenke lijker was het met den tomaten-export naar Engeland. De 50 millioen K.G. tomaten, welke in 1931 nog naar Engeland werden gevoerd, waren in 1932 reeds tot 28 en in 1934 tot 14 millioen K.G. geslonken. De exportwaarde daalde van 9,5 millioen gulden in 1931 tot 1,5 millioen gulden in 1934. In drie jaren tijd een vermindering met 84 procent. Deze export naar België verminderde ook zeer sterk. De contingenteeringsmaatregelen zijtn daaraan niet vreemd. In 1930 vertegen woordigde d-eze export nog een gewicht van 58 (millioen K.G., in 1934 was deze l'O mil lioen K.G. lager. Dit verschil' is op Zichzelf reeds belangrijk. De ongunstige positie van 1934 spreekt nog meer wanneer men bedenkt, dat de uitgevoerde gewichtshoeveelheid in 1933 nog 59 millioen K.G. bedroeg. Van 1933 op 1934 dus een vermindering van 11 millioen K.G. Ook de waardecijfers van dezen uitvoer zijn weinig rooskleurig. In 1932 was de waarde van dezen export naai- België bijna 3 millioen gulden, in 1934 nauwelijks 2 mil lioen gulden. Onze uitvoer van sla, tomaten en komkommers naar België verminderde van 1933 op 1934 met 50 procent, onze export van aardbeien met niet minder dan 74 procent. Gelukkig bleef België voor enkele onzer tuin bouwproducten. zooals: uien. peen, sluitkool, bloemkool en spruitkool een belangrijk afzet gebied. Ook Zwitserland bleef als afzetgebied dezer producten in 1934 niet geheel behouden. De gewichtshoeveelheid in 1932 uitgevoerd be droeg 17 millioen K.G.. in 1933 slonk deze reeds tot 14 millioen K.G., om in 1934 nog met één millioen K.G. te verminderen. Vooral de uitvoer van komkommers en tomaten daalde aanzienlijk. Daartegenover handhaafde zich de uitvoer naar Zwitserland van sluitkool, bloemkool en peen, Men zou geneigd zijn zich af te vragen: moet dat maar op dezelfde wijze voortgaan? Helaas beschikken wij zelf maar over uiterst beperkte middelen om daarin verandering te brengen. Zoo lang men internationaal niet van plan is aan den economische chaos een einde te maken, zullen wij rekening moeten houden met het feit, dat het laagste punt nog niet bereikt is. MOLLERUS. mag zijn en laat hierin nog een half uur onder een vochtigen doek, op lauwwarme plaats rijzen. De vorm moet dan gevuld zijn. Plaats hem dan zonder stooten in een oven en bak in 3/4 a 1 uur bruin en gaar. Het brood is goed, als een brei naald die erin gestoken wordt er droog uit komt. Zoodra de bovenkorst zich gevormd heeft, bestrijkt gij die vlug met water, waardoor zij gaat glimmen. Laat daarna nog even opdrogen. 2. Benoodigd: 270 gram ongebuild tarwemeel? 5 gr. zout, 10 gr. gist en ongeveer 2 dB. lauwe melk. Behandeling als onder 1. 3. Als onder 1, maar kneed tenslotte door het deeg 1 ons rozijnen, 1 ons krenten en 75 gr. su- cade. In plaats van sucade kunt gij 1 ons gem ber nemen, in kleine stukjes gesneden. VRAAG: Op een lichtgele regenjas zijn nogal vlekken. Hoe is die te reinigen, zonder dat zij haar waterdichtheid verliest? ANTWOORD: Wasschen met sterk, neutraal zeepsop. Uit het sop 1/2 uur buiten glad op hangen. Daarna in een aluinbad van 1/2 pond fijne aluin op 1 emmer warm water. Een kwartier goed kneden en spoelen. Glad ophangen. VRAAG: Op mijn nieuwen cocoslooper Is een groote plek slaolie gemorst, die met grauw pa pier en heete bout niet weggaat. Wat moet ik er aan doen? ANTWOORD: Stevig afborstelen met benzine: de vochtige plek dadelijk bedekken met een laagje magnesia; rustig latei' drogen en den vol genden dag met een harden borstel afschuieren, VRAAGHoe lean men den bruinen aanslag uit een tinnen theepot verwijderen? ANTWOORD: Vul de pot met schoon water, waarin een scheutje mierenzuur is gedaan en laat zoo een uur staan. Giet de pot dan leeg en spoel eenige keeren goed met heet water om. VRAAG: Hoe maakt men een marmeren blad, dat eenigszins bruin geworden is, weer helder? ANTWOORD: Stevig afboenen met heet zeep sop: met heet water goed afspoelen: ten slotte insmeren met chloor; een half uur laten inwer ken: stevig afboenen met heet water: afzeemen en goed laten drogen. Den volgenden dag inwrij ven met witte was en stevig uitwrijven. VR.AAG: Ik heb citroenschillen geraspt, Hoe kan ik die het beste bewaren? ANTWOORD: Door ze, vermengd met suiker, in een luchtdichte stopflesch te doen. VRAAG: Hoe moet men linnen boorden stijf en glanzend krijgen? ANTWOORD: Door een weinig borax door pri ma glansstijfsel te koken en de boorden daarmee te stijven. Hoe meer borax, hoe stijver de boor den worden. PLANTEN VR.AAG: Ik heb een zwaren pereboom in mijn tuin staan, die in het vorige jaar niet zoo gedra gen heeft als anders. Welke mest moet ik geven en in welke hoeveelheden? ANTWOORD: Een overvloedige oogst heeft men maar zelden in twee achtereenvolgende jaren. Gij zult dit door bemesting ook niet positief berei ken. Neem per boom 3 a 4 K-.G. superphosfaat? 4 a 5 K.G. patent kali en 1 K.G. zwavelzure am moniak. In Maart toedienen en een weinig on» derharken. VRAAG: Mijn Clivia heeft last van wolluis. Een kennis van mij heeft de plant behandeld en in een daarvoor bestemd bad gelegd; de pot goed schoongemaakt en de aarde vernieuwd. Na eeni- gen tijd kwam de wolluis echter terug. Vermoe delijk is het bad niet voldoende doorgedrongen ter plaatse waar de bladeren om elkaar sluiten. Weet u een afdoend middel? ANTWOORD: Wolluis kunt gij bestrijden door de bladeren eenige keeren goed af te wasschen met zeepwater, waardoor een scheut spiritus is gedaan; vooral ook de bladoksels. Daarna flink afspuiten. JHR. MR. A. CALKOEN t Te 's-Gravenhage is op 78-jarigen leeftijd overleden jhr. rar. A. Calkoen, oud-officier van justitie, ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Jhr. Calkoen is van 1884 tot 1890 ambtenaar van het O.M. bij het Haarlemsche Kantongerecht geweest en was van 1897 tot 1900 te Haarlem substituut officier van Justitie. JAARVERGADERING JOSEPHINE BUTLERVEREENIGING. Dinsdag-middag 5 Maart zal de Josephine Butler vereeniging in hotel Lio-n d'Or haar alg-emeene jaarvergadering houden. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van bestursleden en leden der commissie van ad vies. Des avonds heeft in de aula van het Ken- nemer Lyceum te Overveen een openbare bijeenkomst van de vereeniging plaats. Als spreker zal dien avond optreden de heer W. Voskuil, chef van de afdeeling zeden- en kin derpolitie te Rotterdam. De heer Voskuil zal spreken over „De gevaren van een groote stad". INGEZONDEN Voor den inhoud dézer rubriek stelt de Redactie zich niet verantzooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Waarschuwing voor vogel vrienden in den Hout. Wanneer gij u. vogelvrienden, eenigen tijd verlustigd hebt in het vertrouwen dat t?v "ke zangvogels in den Hout in u stellen, door hun schuwheid voor den mensch af te leggen en lekkere beetjes uit uw hand weg te pikken, en ge hebt u nauwelijks omgedraaid om uw weg te vervolgen, u verheugende in den blij den zang, waarop de vogels u nu reeds ont halen, dan komen daar eenige menschen aan, die de onder hun jassen verborgen sprenkels en lijmtakken tusschen het lage hout neer leggen. Dan ziet ge de vastgekleefde diertjes worstelen om weg te komen en hoort ge de schelle pijnkreten der in de sprenkels gevan gen eekhoorns. Handig gaan ze te werk, die natuur- en vreugdebedervende dierenkwellers, want vóór men ze bereiken kan, hebben ze den buit al te pakken. Let op, vogelvrienden, houdt ze in de gaten, opdat ze hun slag niet kunnen slaan. Ze zijn sluw, zeggen niets, loeren alleen maar waar de meeste vogels worden gevoe derd. De politie gaan ze listig uit den weg. Daarom, vogelvrienden, helpt, opdat de Hout bevolkt blijft met onze nuttige gevederde zan gers. Reeds talrijke vinken en meezen zijn dezen winter nabij de Spanjaardslaan het slachtoffer geworden van de gelegde hinder lagen. Weest bij het voederen der vogels op uw hoede en treedt op waar het noodig is! H. v. d. \V,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10