DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMUIDEN Belgische haringvisscherij thans reeds geëindigd. Duitsch contingent uitgeput. Hoe staat het met onzen haringuitvoer naar Duitschland? Aan de Belgische haringvisscherij, die anders gedurende het eerste kwartaal van het jaar door een groot deel der Belgische, speciaal Ostend- sche motorvisschersvaartuigen, wordt uitgeoefend is een ontijdig einde ge komen, die niet door schrale vang sten maar doordat er geen uitvoer naar Duitschland meer kan plaats hebben. België heeft van Duitschland voor de maan den Januari, Februari en Maart een contin gent van 740.000 K.G. toegewezen gekregen en dit contingent Ls thans reeds uitgeput. Uitvoeren boven dit contingent brengt zooveel risico ten opzichte van de betaling met zich mee. dat de exporteurs het wel niet zullen wagen buiten de dieviezen-regeling om zaken met Duitschland te doen. De markt is dan ook vrij plotseling ineen gestort; de prijzen liepen terug tot 13 a 15 fr. hetgeen gelijk staat met ca. 50 cent per kist. De vischmeelfabriek kocht zelfs tegen 8 a 10 fr. (per 100 K.G.). Natuurlijk zijn deze prijzen niet meer loo- nend en dientengevolge kan de haringvis scherij thans reeds als geëindigd worden be schouwd en zullen de motorschepen, die zich met deze visscherij hebben bezig gehouden wel zoo spoedig mogelijk op de trawlvisseherij uitgaan. Dit kan niet anders dan van belang zijn voor den Belgischen vischhandel, die door het feit, dat zoovele schepen op de haring uit waren, met een groot gebrek aan visch te kampen had. De tijdelijke openstelling der grenzen voor alle vischsoorten „in alle maten" heeft weinig verbetering in den toestand ge bracht, omdat tengevolge van het slechte weer overal schaarschte was. IJmuiden weet hiervan mee te praten. Op hun beurt hebben de IJmuidensche exporteurs weinig kunnen profiteeren van den Belgischen maatregel, die inmiddels al weer opgeheven is en ook wel niet meer zal worden ingevoerd, met het oog op de te wachten ruimere Belgische aanvoe ren door de stopzetting van de haringvissche rij. Voor de Belgische visscherij ts het een groote tegenslag, dat zij thans reeds de ha ringvisscherij moet beëindigen want feitelijk is het seizoen nog in vollen gang. De laatste dagen brachten de schepen nog 20.000 tot 30.000 K.G. haring aan de markt. België kreeg dus voor de eerste drie maan den een contingent van 740.000 K.G. Het con tingent dat Duitschland aan ons land toewees slaat daarbij vergeleken een poover figuur. Dit bedroeg slechts 50.000 K.G, voor dezelfde periode. Maar reeds op 8 Februari was het uit met de deviezen, zoodat de uitvoer naar Duitschland toch van weinig beteekenis zou zijn geweest. Over het algemeen krijgt men echter den indruk, dat Nederland, wat de contingenten van visch betreft, niet in de gunstigste positie verkeert, zeker niet wan neer men deze met België vergelijkt. Thans is de Waddenzee-haringvisscherij in vollen gang. Maar ook deze visscherij dreigt te zullen mislukken om dezelfde reden als waarom thans de Belgische is stopgezet: er zijn geen deviezen beschikbaar. Uit betrouwbare bron vernemen wij echter, dat pogingen in het werk wor den gesteld, om voor de maand Maart alsnog een contingent van Duitsch land „los" te krijgen, hetgeen niet meer dan billijk zou zijn, want de Waddenzeeharing is feitelijk door den grooten uitvoer van haring van de Noordzee op de Duitsche markt in de verdrukking gekomen. Ook voor IJmuiden is het te hopen, dat deze pogingen slagen want de Noordzeevisscherij kan er slechts nadeel van hebben, dat ons land met goedkoope Waddenzeeharing of bokking wordt volgestopt. En dat zal zeer zeker geschieden wanneer er geen andere Uitweg gevonden wordt. HET LEDENTAL VAN DEN CHRISTEL. BOND. Het ledental van de afdeeling Velsen van 'den Ned. Bond van Chr, Fabrieks- en Trans portarbeiders bedroeg op 1 Januari 1934: 78 en op 31 December 67, zoodat het ledental in 1934 met 11 achteruitging. Nog steeds mijnengevaar.' Hevige ontploffing bij het binnenhalen van het net op Engelschen stoomtrawler. Toen de te North Shields thuisbehoorende stoomtrawler George R. Purdy, die visschen- de was langs de kust van Northumberland, dezer dagen het net inhaalde, volgde een ontploffing, die zoo hevig was, dat eenige opvarenden tegen het dek werden gesmeten en anderen uit hun kooi werden geslingerd. De ontploffing geschiedde toen het pikdon ker was. De trawler zelf helde eerst naar de eene, daarna naar de andere zijde over, waarna de voorsteven een eind wegzonk en de achtersteven omhoog ging. De schipper vertelde later, dat toen de mijn, want het was ongetwijfeld een mijn, tot ontploffing kwam, de trawl nog 1200 voet van het schip verwijderd was. Men hoorde echter een doffe knal. De eerste ma chinist werd uit zijn kooi geslingerd. Toen men, wat er van het net over was, had bin nengehaald, bleek dat de grondpees als een kwast was uitgerafeld, Van het vischtuig was overigens niets meer over. Iedereen aan boord, die in den oorlog met mijnen te doen heeft gehad, was ér van over tuigd, dat men een mijn had opgevischt, die ontploft was. Ernstig ongeluk bij bal-masqué Slachtoffer 12 uur buiten kennis. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij het bal-masué, dat in Cycloop werd ge geven een ernstig ongeluk geschied, Een der bezoekers, zekere B. wonende in IJmuiden-Oost had. toen hij zich even op het ba Icon begaf het ongeluk, naar beneden te vallen. Zwaar gewond en in bewusteloo- zen toestand werd B. naar het Antonius-Zie- kenhuis overgebracht. Eerst 12 uur latei- kwam hij weer tot bewustzijn. Vermoedelijk bekwam de man een ernstige hersenschud ding. MARKTPRIJZEN VAN DINSDAG 26 Febr. Tarbot per K.G. f 19.80 Griet per 50 K.G. f 30—15 Tongen per K.G. f 1.250.70 Groote schol per 50 K.G. f 123.50 Middelschop per 50 K.G f 21—12.50 Zetschol per 50 K.G. f 28—20 Kleine schol per 50 K.G. f 188 Bot per 50 K.G f 8—3.20 Schar per 50 K.G. f 30—22 50 Kleine poon per 50 K.G. f 8—7. Groote schelvisch per 50 K.G. f 35 Middelschelvisch per 50 K.G. f 32 KI. middelschelvisch per 50 K.G. f 2827 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 23.5015. Kabeljauw per 125' K G. f 4219 Groote gullen per 50 K.G. f 12.5010 Kleine gullen per 50 K.G. f 117.50 Wijting per 50 K.G. f 11—1.80 Heilbot per K.G. f 0.90—0.66 Leng per stuk f 1.40 Koolvisch per stuk~f 0.770.30 NIEUWE DIRECTEUR GRATIA PLATO Op de gisteren gehouden vergadering van de gymnastiekvereniging Gratia Plato is met algemeene stemmen tot directeur als opvol ger van den heer P. Dijkstra benoemd de heer C. P. Nieuwweg, te Haarlem. BESOMMINGEN. Trawlers: Oentoeng IJm 131 70 manden f 1340. Betje R.O 16 75 manden f 1500 Penelope IJm. 64 60 manden f 1340 Maria Elisabeth IJm. 114 60 manden f 1230 Raaf IJm. 432 80 manden f 1700 Derika VII IJm. 417 340 manden f 3010 Sumatra IJm 253 300 manden f 2240. Stoombeuger: VI 195 f 1140. Mo tor loggers: Sch 133 f 929: Sch 53 f 750: Seh 402 f 784: Sch 196 f 637: KW 112 f 189; KW 91 f 264: KW 35 f 567; KW 36 f 524. VERWACHTE VISCIIAANVOER, Thuisstoornen de voor de Woensdagmarkt Hercules IJm. 196 vangst: 65 manden schel visch: 60 manden braadschel visch; 35 man den radio. 85 manden koolvisch; 30 manden wijting en witjes. 30 manden varia, 45 man den gul en leng, 10 manden hake, totaal 400 manden. Jacqueline Clasine IJm. 10 vangst: 10 man den schelvisch. 30 manden braadschelvisch: 25 manden wijting en witjes, 10 manden plat visch. 25 manden koolvisch en gul. 10 man den varia, 100 manden radio, totaal 210 manden benevens 570 ijskabeljauwen en 30 stijve bakeljauwen. BEVERWIJK VASTSTELLING KIEZERSLIJST. De kiezerslijst voor 1935-1936 bevat de na men van 5293 kiezers en kiezeressen voor de Tweede Kamer. 5216 voor de Provinciale Sta ten en 4849 voor den gemeenteraad. Wij herinneren onze lezers er aan dat zij van 23 Febr. t. m. 16 Maart ter gemeente-se cretarie de kiezerslijst kunnen nazien tenein de te contröleeren of zij op de lijst voorko men VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. Prijsnoteering van 20 Februari 1935. Spinazie per kist f 1.20f 1.70 -- Boerekool per kist 2040 ct. Andijvie per kist f 0.90f 1. Peterselie per bos 23 ct. Selderie per bos 34 ct. Prei per bos 417 ct. Uien per kilo 23 ct. Witlof per kilo 6—13 ct. Wortelen per kilo 1 1/22 ct Nero per kilo 45 1/2. Bieten per kilo 21/2. Spruiten per kilo 818 ct. Knollen per stuk 15 ct. Roode kool per stuk 58 ct. Gele kool per stuk 26 ct. Groene kool per stuk 34 ct. Stoofperen per kilo 16 ct. OUDERAVOND SCHOOL I. Maandagavond werd een ouderavond van de openbare school no. 1 gehouden. Tevens zou de heer Ehrbecker, in verband met zijn vertrek naar Haarlem, op dezen avond af scheid van de ouders nemen en een „woord tot besluit" spreken. In zijn openingswoord heette de heer Ehr becker namens de oudercommissie en het oersoneel der school de aanwezigen en in het bijzonder den heer inspecteur bij het Lager Onderwijs uit Alkmaar, hartelijk welkom. Verder deelde hij mede dat tot zijn spilt. Burgemeester en Wethouders niet. aan de uitnoodiging om dezen avond bij te wonen konden voldoen. Daarna las de secretaresse van het schoolbestuur mei. P. van Hattum de notulen voor. welke onder dank aan den vorigen secretaris, den heer Faber, onveran derd werden goedgekeurd. Vervolgens hield de heer Ehrbecker een inleiding over de op voeding van de kinderen Waar geen liefde aanwezig is. zoo zeide spreker, daar kan van opvoeding geen sprake zijn. De opvoeding eischt geduid en opoffe ring en men moet zich weten te verplaatsen in de kinderziel, doch dit kan men nooit, wanneer geen liefde aanwezig is. Naast die liefde is echter verstand noodig en om dit verstandiglijk inzicht te verkrijgen moeten wij ons spiegelen aan de resultaten of fias co's van anderen. Wij moeten echter vooral hierop letten, dat opvoeding geen maakwerk is. Het is de begeleiding en bescherming van het natuurlijke groeiproces van de kinder ziel. Wanneer het kind weinig intellectueel Ls of wanneer het zich niet interesseert voor datgene, wat de ouders graag zouden willen, dan mag men het toch niet dwingen, maar men moet probeeren de dingen waar het wel belang in stelt te ontwikkelen. De mensch., aldus betoogde de heer Ehr becker is product van aanleg en opvoeding. Hij wordt geboren met bepaalde eigenschap pen en aanleg Maar het is niet alleen de aanleg die onze eigenschappen bepadlt. doch ook de opvoeding, en wel de voornaamste factor hiervan „het voorbeeld". Speciaal in dezen tijd staan de kinderen zoo gauw bloot aan verkeerde invloeden en voorbeelden van buiten. Daarom is de taak van de opvoeding juist nu van zoo groote beteekenis En dit is het ook zoo eindigde spreker, wat ouders en onderwijzend personeel moet verbinden nl. de belangen van het kind te dienen, en het met tact te leiden daar „Straf sluit, toe zicht omsluit en omgang ontsluit". Hierna sprak de heer Ehrbecker nog een „Woord tot besluit", waarin hij de ouders voor het in hem gestelde vertrouwen dankte en waarbij hij in 't kort zijn moeilijken maar toch prettiger, arbeid onder de Beverwijksche ieugd, die volgens een oud rijmpje wel eens Hallund's grootste plaag genoemd wordt, schetste. De heer Schipper dankte namens de ouder commissie den heer Ehrbecker voor de pret tige samenwerking en bood hierbij als aan denken van de ouders een horloge en een gong aan. terwijl aan mevrouw Ehrbecker een plant werd geoffreerd Na de pauze, waarin thee werd geserveerd, werd gelegenheid gegeven om het werk dei- leerlingen te bezichtigen. JAARVERGADERING N.C.G.O.V. De afd. Beverwijk van de N.C.G.O.V. heeft Maandagavond in het Herv. Vereenigings- gebouw haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer H. Bakker heeft in zijn openingswoord in het bijzonder de nieuwe leden verwelkomd, waarbij hij cfen wensch uitsprak, dat zij actief aan het drankbestrij- dingswerk zullen deelnemen. Nadat de penningmeester zijn jaarverslag had uitgebracht heeft de voorzitter den pen ningmeester dank gebracht voor zijn stipte nlichtsbetrachting. zulks in verband met het feit. dat hij 10 jaar achtereen deze functie heeft waargenomen. De heer Bakker heeft vervolgens een lezing gehouden over Reclas- seering. S-pr. heeft er in de eerste plaats op gewezen, dat de drank vaak een rol gespeeld heeft bij fouten, die jonge menschen in aanraking bi*engen met den rechter. De heer Bakker heeft vervolgens mededeelingen ge daan over ziin ervaringen als reclasseerings- ambtenaar. Daarbij was het hem opgevallen, dat in sommige gevallen een straf beter kan zijn dan een voorwaardelijke veroordeeling. omdat wanneer de delinquenten in vrijheid blijven dikwijls in oude fouten wordt ver vallen. Niettegenstaande dat juicht spr. den reclasseeringsarbeid van harte toe omdat er zooveel goede resultaten in den loop der ja ren zijn bereikt. De voorzitter deelde aan het. slot van de agenda mede. dat ds. Meijer uit Velsen uit- genoodigd zal worden om een feestrede te houden bij de herdenking van het 15-jarig bestaan der afdeeling. KENXEMER WANDELCLUB. In de Maandagavond gehouden jaarverga dering van de Kennemer Wandelclub is de heer Th. van Dam als eersten secretaris ge kozen in de plaats van den hepr A. Holtman. die wegens vertrek moest bedanken. Beslo ten werd bij genoegzame deelneming te star ten in den marsch van de Wandelsportver- eeniging Kaaskoppen te Alkmaar op 22 April en in den marsch van de Amsterdamsche Wandelsportvereeniging te Amsterdam op 24 Maart. De laatste trainingsmarsch werd vastgesteld on 10 Maart. De uitreiking van de prijzen zal op een nader vast te stellen datum geschieden. HIJ GAF VOL GAS MAAR DAT BAATTE HEM NIET! Maandagavond omstreeks half 12 werd in de Breestraat een fietser aangereden door een auto. De wielrijder sloeg tegen den grond, maar kreeg geen ernstig letsel. Zijn rijwiel werd zeer ernstig beschadigd. De autobestuurder gaf vol gas en verwij derde zich snel. De aangeredene had echter het nummer kunnen opnemen. Het onderzoek wees uit dat de automo bilist te Haarlem woont. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 25 Febr. 1935. Spinazie per kist f 1.60. Andijvie per kist f 1f 1.15. Raapstelen 100 bos f 2. Koolrapen per zak 75 cent. Wortelen per K.G. 2 1/2 cent. Bieten per K.G. 11 24 cent. Schorseneeren per K.G. 11 24 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 5—8 cent. Id. zand, per K.G.'9 cent. Spruitjes per K.G. 619 cent. Boerenkool per bak 20—36 cent. Roode kool per 100 f 6f 13. Savoije kool per 100 f 3f 6. Bloemkool per krat f 2.50. Uien per K.G. 23 cent. Prei per bos 816 cent. Sla per krat f 2. Rabarber per 100 bos f 16. Pieterselie per bos 6 cent. Selderie per bos 3 cent. Appelen per kilo 36 cent. Peren per kilo 16 cent. Brusselsch lof per kilo 8—14 cent. BEHARTIGING BELANGEN ROODE KRUIS ZIEKENHUIS. Naar wij vernemen is de vervolgvergade- ring van het comité tot behartiging der be langen van het Roode Kruis Ziekenhuis vast gesteld op Woensdag 6 Maart in de boven zaal van het Veilinggebouw „Kennemerland". in de Breestraat. In deze bijeenkomst zal de heer J. Tolk Sr. de tien punten behandelen welke zijn opgemaakt in de eerste door het Comité verspreide circulaire. Het bestuur van het Roode Kruis Zieken huis zal tot debat worden uitgenoodigd. Verder zul de vergadering recht hebber, vragen të stellen. DRIEHUIS BEGRAAFPLAATS WESTERVELD. Naar wij vernemen zal men binnenkox-t overgaan tot den aanleg van een electrische verlichting op de begraafplaats Westerveld. VELSEN IN HOOGER BEROEP. De pontwachter, die', verdacht van het ver oorzaken van het ongeluk met de VeLser pont op 10 Augustus, waarbij twee menschen om het leven zijn gekomen, door de Haarlemsche rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf is veroordeeld, heeft hooger beroep van dit vonnis aangeteekend. Overdracht en verkoop van gemeentegrond. Ten behoeve van de R.-K. School te Santpoort. Den 21en Januari 1935 werd door den Raad besloten, aan het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van Onze Lieve Vrouw van Al tij d- öurenden Bijstand te Santpoort de verlang de medewerking te verleenen om te komen tot stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aldaar. Gemeld Kerkbestuur heeft thans verzocht, hem, overeenkomstig het bepaalde bij arti kel 80, 3e lid, der Lager Onderwijswet 1920, te verschaffen en in eigendom over te dra gen, den voor de stichting dier school noo- digen grond en wel het gedeelte, ter grootte van ongeveer 2365 M2., van het perceel, lig gende op den hoek van de Wulverderlaan en den Terrasweg. Verder heeft het Kerkbestuur verzocht, hem te verkoopen een tusschen het. boven bedoelde en het terrein der R -K Kerk lig gend perceel bouwterrein aan de Wulverder laan. uitmakende een gedeelte, ter grootte van ongeveer 731 M2„ van het opgemelde kadastrale oerceel. zulks tegen den prijs van f 5.50 per M2. voor een aan den weg liggend gedeelte, ter diepte van 30 M. en ter op pervlakte van ongeveer 510 M2.. en van f 3 per M2 voor een daarachter gelegen gedeel te. ter oppervlakte van ongeveer 221 M2. In overeenstemming met het advies dei- commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. den Raad voor. deze verzoeken hl te willigen. Het be treffende besluit is bij de stukken gevoegd. TERAARDEBESTELLING P. JONGENS. Onder zeer groote belangstelling had gister middag de teraardebestelling plaats van wij len den heer P. Jongens, in leven opzichter bij Openbare Werken. Het stoffelijk overschot van den overledene, dat nog opgebaard stond in het Antonius Zie kenhuis, werd door ambtenaren van de ge meente uitgedragen. De rouwstoet trok langs het bureau van Openbare Werken, waar een krans op de baar werd gelegd, naar de Ned. Hervormde Kerk. Hier fungeerden als dragers leden van het kerkbestuur. Het lijk werd vóór den kansel opgebaard. Deze plechtigheid werd door een groot aan tal belangstellenden bijgewoond, o.a. door het remeentebestuur. De pastor loci Ds. J. Th. Meyer, die den dienst, leidde sprak een treffende rede naar aanleiding van Ps. 27, laatste vers. Na afloop van deze plechtigheid werd het stoffelijk overschot wederom door leden van het Kerkbestuur uitgedragen waarna de stoet naar de begraafplaats Westerveld trok. In de ontvangkamer werd allereerst het woord gevoerd namens Openbare Werken door den hoofdopzichter den heer J. P. Koopen die zeide met diepe ontroering de tijding van het overlijden van den heer Jongens te hebben vernomen. Staande op deze gewijde plaats biedt het hart tot spreken bij de baar van hem in wien wij een goed collega en een trouwen vriend verliezen. Wij waren zeer aan hem ge hecht. Hij was een eenvoudig en nobel mensch, een man van trouwe plichtsbetrachting, die een hooge opvatting van de hem opgelegde taak had. Moge zijn weduwe en kinderen troost put ten uit hetgeen hij hun in zijn leven heeft gegeven. Als vriend sprak de heer G. Hulsman, mede namens een kring van buren en vrienden. Spreker schetste den overledene die tot hen is gekomen als een zonnestraal, die door de wol ken breekt. Zijn vrienden zullen hem zeer missen. Namens de commissie voor den Kerkenbouw voerde de heer C. J. van Oost het woord, die wilde getuigen van de deernis waarmede hij is vervuld jegens de trouwe gade en de kin deren van den overledene. Er wordt wel eens gezegd, aldus spreker, dat in toespraken, bij een begrafenis gesproken, de waarheid wel eens geweld wordt aangedaan. De overledene wordt wel eens- te veel geprezen. Bij deze lijk baar zou men aan dit euvel niet mank kunnen gaan, want de overledene was een edel man. De commissie heeft van zijn groote gaven in ruime mate kunnen profiteeren. Hierna werd de baar, die met tal van bloem stukken was gedekt, door ambtenaren en le den van het Kerkbestuur der Herv. Kerk te Velsen grafwaarts gedragen. Bij de geopende groeve sprak een broer van den overledene, Ds. Jongens van Leimuiden een gedachtenisrede, welke hij beëindigde met een woord van dank voor de belangstelling. CENTRAAL DRAXKWEER COMITé. Jaarverslag over 1934. Blijkens het jaarverslag over 1934 van het Centraal Drankweer Comité waren de vol gende organisaties bij het comité aangeslo ten: „Nederl. Vereniging" afdeeling IJmui den en Santpoort. A.N.G.O.B., afdeelingen IJmuiden en Santpoort, N.B.A.S. afdeeling IJmuiden, I.O.G.T.. Loges „In Veilige Haven" IJmuiden en „Fvecht door Zee" IJmuiden- Oost en N.C.G.O.V. afd, IJmuiden, welke echter in den loop van het jaar bedankte. Ter gelegenheid van de Blauwe Week had op Woensdag voor Hemelvaartsdag een op tocht plaats met muziek. Er werd een 3000- tal Blauwe Bloempjes verkocht. Ook werden 5000 Blauwe Week-couranten in de gemeente verspreid,.welke door de meeste organisaties voor den kostenden prijs werden gecolpor teerd. De Sint-Nïcolaasbode werd In 10.000 exem plaren in de gemeente en op de visschers- vloot verspreid Uit het financieel verslag blijkt, dat ont vangen werd aan contributie f 60.10. Blauwe Week f 345.40. St. Nicolaasbode f 109.50. sub sidie f 10. diversen f 1.80, totaal (inclusief saldo f 32.24) f 559 09. Uitgegeven werd voor propaganda-lectuur in schaftlokalen f 57.81. secretariaat f 35, Blauwe Week f 185.46. zaalhuur f 13. contri butie f 12.50. afvaardiging f 6. plaatsings- recht schippersborden f 7. onderhoud propa- ganda-aanplakbord f 9.25. aanschaffing en Plaatsing van een V.AS.-bord f 17.75. Sint Nicolaasbode f 5. diversen f 1.48. Het bruto .<\aldo op 31 December bedroeg f 208.84, het werkelijk saldo f 130.84. Hiervan werd f 100 gereserveerd voor de Blauwe Week 1935. VEREENIGING VOOR FAC. LIJK VERBRANDING. Maandagavond kwam de afdeeling Velsen der Vereeniging voor facultatieve Lijkverbran ding in algemeene ledenvergadering bijeen. De opkomst viel voor het werk der afdeeling bemoedigend te noemen, De president, de heer P. J. Klok, opende de vergadering en verzocht de aanwezigen zich een oogenblik van hun zetels te verheffen ten einde hen te herdenken, die in het afgeloopen jaar in het crematorium verascht zijn. De heer IJ. J. Reitsma doet als secretaris mede- deeling van de netto ledenwinst over 1934. Deze bedroeg 42. Het ledental is thans tot 341 gestegen. In het afgeloopen jaar werden 69 nieuwe leden ingeschreven. Uit het verslag bleek verder, dat de afdee ling zich in grooten bloei mag verheugen en dat de door haar georganiseerde bijeen komsten steeds goed bezocht werden. De jubileumavond heeft in de kas een groote bres geslagen, zoodat de penningmeester, de heer P. Klerk, over een batig saldo van f 209 mocht- beschikken. De kascommissie verleende volledige décharge. Dank werd hem door den voorzitter gebracht voor zijn zuinig beheer, welke woorden met bijval werden onderstreept. De heer Klok deed mededeeling, dat met ingang van 1 Maart a.s. aan het crematorium geen zinken kisten meer gebruikt zullen wor den, doch houten. Dit geschiedt niet alleen uit practische en economische, doch ook uit piëteitsoverwe- gingen. Van het bestuur waren mevr. Schaar en de heer Klerk aftredend; beiden werden bij accla matie herkozen. De heer Klok heeft zoo juist een brochure het licht doen zien, die getiteld is: „Daarom ben ik voorstander van Lijkverassching". Het bestuur deed een voorstel om voor rekening der afdeeling een 400-tal exemplaren aan te koopen en deze voor leden gratis beschikbaar te stellen en verder voor propaganda te be stemmen. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Reitsma sprak woorden van oprech te bewondering over de energie, waarmede de schrijver van dit werk. zich van zijn taak ge kweten heeft. Hij meende, dat de afdeeling zich gelukkig achten mocht, zoo iemand in het plaatselijk bestuur te hebben. Een gedeelte der oude brochure van den schrijver werd in het Zweedsche vakblad uit voerig overgenomen, terwijl ook in Duitsch land een dergelijke belangstelling bestond. De rondvraag bracht geen bijzondere pun ten naar voren. SANTPOORT OVERDRACHT BEWAARSCHOOL. Zaterdagmiddag heeft de stichting Bewaar- i Naaischool „Spaarnberg-in-liquidatie" aan het bestuur van „Volksonderwijs" het keurig afgewerkte Bewaarschoolgebouw ach ter het Badhuis, dat voortaan door „Volks onderwijs" zal worden geëxploiteerd, laten be zichtigen, Maandag hebben des morgens de waarnemende Burgemeester van Velsen. de heer Dunnebier, vergezeld van de wethouders Bosman en Nijssen en den gemeente-secretaris Hofstede er een kijkje genomen. Mej. Fontein heeft bij die gelegenheid namens de stichting het gebouw aan de gemeente overgedragen met een toespraak. Zij sprak als volgt: ,Het is mij een genoegen u thans namens het bestuur der Stichting Bewaar en Naai school „Spaarnberg" de sleutel van de nieuwe Kleuterschool te kunnen overhandigen. Ik betreur het ten zeerste, dat wijlen Bur gemeester Rambonnet. die het verdwijnen eer oude school zoo zeer heeft betreurd en die In de voorbereiding van dit werk zoo leven dig belang heeft gesteld, de voltooiing ervan niet heeft mogen beleven. Deze kleuterschool vormt een onderdeel van de geheele Stichting van wijlen Mevr. Wüste- von Gotsch, die nu tevens Badhuis, Verga derzaal. Bibliotheek en Kinderspeeltuin omvat Thans is het de taak der inwoners van Santpoort en omgeving, deze door hen zoo vurig begeerde instellingen zelf te exploitee- ren en in stand te houden. Bij den bouw is door de architecten Mulder en van Asdonk te Bloemendaal. op verzoek van het Bestuur der Stichting, in de eerste plaats rekening ge houden met een zoo zuinig mogelijk beheer, daarom is alles van het beste materiaal, waar van de onderhoudskosten minimaal zijn. Al kan de Gemeente niet financieel steu nen, toch vertrouwen wij erop dat het Ge meentebestuur op andere wijze deze Stichting ter wille zal zijn en de instandhouding ervan zal bevorderen, opdat dit cultureele centrum voor Santpoort in de eerste plaats, maar ook voor de Gemeente Velsen bewaard zal blijven" Met woorden van dank voor hetgeen door de Stichting werd tot stand gebracht, nam de loco-burgemeester den sleutel, In ontvangst. Met buitengewoon veel genoegen hebben B. en W, deze nieuwe Kleuterschool bezichtigd, waarin naar hun meening niets ontbreekt. Voor cl--- kinderen zal dit huis in het bosch een ideaal verblijf zijn. B. en W. verklaarden dan ook gaarne te zullen medewerken aan de instandhouding van de mooie Stichting van wijlen Mevr. Wüste-von Gotsch. Reeds dadelijk heeft de heer Dunnebier den sleutel doorgegeven aan Volksonderwijs, zoo dat de opening thans eiken dag verwacht mag worden Deze toespraak werd door den loco-burge meester met groote erkentelijkheid beant woord. Ter aanvulling van ons vorig bericht moge dienen, dat in den gang der school den bezoe ker aanstonds een gedenksteen opvalt met de woorden: ..Stichting van O. E. A. E. Wüste von Gotsch". Zoo blijft de stichtster van de oude bewaarschool in dit nieuwe gebouw voortleven. AERDENHOUT INBRAAK IN EEN GROENTENZAAK. In het Rijnegompark is ingebroken bij een groentenhandelaar. die tevens chocoladeree- pen en dergelijken verkoopt. De dader ver nielde een ruit en ontvreemde eenige doozen chocolade en toffees. Als verdacht van den diefstal werd de zeventienjarige H. aange houden, die voorloopig te Aerdenhout in ar rest is gesteld. Hij zal morgen voor den Offi cier van Justitie te Haarlem worden geleid. ZANDVOORT WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid bleef deze week stationnair op 445. Een vijftal nieuwe werd ingeschreven. Daartegenover werd een 5-tal andere afgeschreven. GEVONDEN EN VERLOREN. Op het politiebureau werden in de vorige week aangegeven: transportrijwiel met kran tenhangers, Schotsche terrier, belastingmerk, sleuteltje, portemonnaie met inh„ ceintuur, rozekrans, medaillon met 2 foto's, nieuw hee renrijwiel en beige damestasch met inhoud. Verloren werden: portemonnaie met 5- guldenstukje en foto f gedachtenis!, dames tasch met zolveren beugel, gele Belgische her der, klein zwart hondje, een goudfazant haan en hen, en een damesarmbandhorloge. AANTAL KIEZERS. Den 22en Februari werden door B. en W. de kiezerslijsten opgemaakt. Tot 16 Maart liggen deze op de secretarie ter inzage. Tot 9 Maart bestaat er voor een leder ge legenheid om bij B. en W. legen de lijsten bezwaren in te brengen. Het aantal kiezers in de gemeente Zand- voort voor de Tweede Kamer blijkt 4778 te bedragen; voor de Provinciale Staten 4699 en voor den gemeenteraad 4318.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11