DE BILT Zoo een en ander. WILLEM-SOPHIA ANTHRACIET DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Europeesche Vredeswacht. Oprichting van de afdeeling Haarlem. In de bovenzaal van Hotel „Lion d'Or" heette gisteravond de heer E. Smedes de aan wezigen, die aan zijn oproeping van de vorige week gehoor gegeven hedden, hartelijk wel kom en hield een rede over: „Doel en streven van een Europeesche Vredeswacht". Spr. zette uiteen, dat de crisis niet „vanzelf" ophoudt. Degenen, die het meest onder haar lijden, de werkers met hoofd en hand maar nu werkloos kunnen belangrijk bijdragen tot haar opheffing, door met alle energie de verwezenlijking van het Vredeswacht plan na te streven. Het is voor iedereen duidelijk, dat alle Europeesche volken te gronde moeten gaan als er niet een volksbeweging ontstaat, die er in slaagt het wederzij dsch vertrouwen te herstellen en de tolmuren neer te halen. Het eerste wat dan gebeuren moet is de ga rantie der veiligheid van elk volk. Welnu, juist op deze eerste étappe heeft de Vredes wacht haar streven gericht. Zij wil de jonge lingschap van alle standen en klasse orgam- seeren in Vredeswachtregimenten. De bedoe ling is deze vrijwilligers gedurende een jaar te detacheeren bijv. in Frankrijk, Engeland, Oostenrijk, Tsjecho Slowakije, Spanje, Zweden om de veiligheid van die volken te verdedigen. Fransche, Oostenrijksche enz. Vredeswacht- regimenten zouden hier moeten komen. Deze pacifisten-van-de-daad worden in hun dienst tijd opgevoed tot goede Europeanen doordat zij in hun diensttijd de taal, de geschiedenis en de cultureele tradities van hun gastvolk leeren kennen door goed onderwijs. De Vre deswacht wil den stoot geven tot verwante be wegingen in het buitenland, maar de aller eerste étappe zal toch de vorming van een Haarlemsch Vredeswachtregiment moeten zijn. De zending der Saartroepen bewijst de practische mogelijkheid van een Europeesch Volkenbondsleger. De Nederlandsche regee ring heeft blijkbaar geen principieele bezwa ren, want toen het Eerste Kamerlid Mr. Knot tenbelt een vraag over dit onderwerp stelde, wees minister de Graeff alleen op vele prac tische moeilijkheden. Met een gedeelte van de onproductieve steungelden kan de regeering reeds 50.000 vrijwilligers, onderhouden en daarmede de Europeesche veiligheid voor haar aandeel sta- biliseeren, het vertrouwen herstellen, de tol muren afbreken en de welvaart doen weder- keeren. Maar de stoot moet van de. jonge ge neratie zelf uitgaan. Alleen diegenen, die: vierkant achter de eigen regeering staan kun nen toetreden. Het bestuur wordt gevormd door de heeren. E. Smedes, leeraar M. O., voor zitter; W. S. A. W. Gorter, inf. cand.. Klever parkweg 43, Haarlem, secretaris en J. H. Mooy. penningmeester. Nadat nog eenige vragen gesteld enbeant-; woordwerden en de wijze van propaganda besproken was sloot de. voorzitter de verga dering. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE SASSENHEIM. Gisteren is te Sassenheim een 50-jarig Ha genaar die per rijwiel uit de richting Leiden kwam bij den Spoorwegovergang over den kóp geslagen. De man werd naar de St.-Bernardusstich- tinge overgebracht, waar men een zeer zware schedebreuk constateerde. Gisteravond is- 'de man aan zijn verwondingen overleden. Een knaap! De grootste locomotief is waarschijnlijk in Amerika. Het gevaarte heeft twee en twintig wielen en kan een trein van 4000 ton trekken. Hebt U niets vergeten? Elk jaar laten passagiers in de Engelsche treinen ongeveer 120.000 pakjes, 11,000 tas- schen, 4000 stuks sieraden, 6000 camara's en tooneelkijkers en 36.000 voorwerpen van ande ren aard liggen. Een ondernemende haas. Tijdens een jacht, die bij Babolnapuszta in Hongarije werd gehouden, werd een haas ge schoten, dat een koperen plaatje in zijn ooi- droeg. Volgens dit plaatje was het dier in 1931 bij Berlijn vrijgelaten. Het beest moet dus de Donau overgetrokken zijn toen deze dichtge vroren was en in minder dan vier jaar drie landen zijn doorgetrokken. De jongeman had de bezoekster naar den trein gebracht. „Ga nu maar niet verder mee; anders moet je een perronkaartje koopen" zeide zij. Waarop het onverwachte antwoord was: „O, dat is niets. Het is me wel meer dan vijf cent waard, U te zien vertrekken. Kleine wenken. Kruiderijen als peper, nootmuscaat en ka neel bewaart men het beste in steenen en glazen bussen met goed sluitende deksels of stoppen. Vanillestokjes bewaart men in een blikken busje. AGENDA Heden: DINSDAG 26 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Concert der H. O. V Jo Vincent, zang. 8.15 uur. St. Elisabeths Gasthuis: Jaarlijksche alge- meene vergadering der Haarlemsche Ver- eeniging Maatschappelijke zorg voor Zieken. 8 uur. Geb. Protestantenbond, Berkenstraat: Le zing ds. P. van Oossanen, 8 uur. Frans Hals Theater: „Cleopatra", gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De eeuwige droom" Op het tooneel: Akimoto's, Japansche Melange Act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Onder Moeder's Vleu gels". Op het tooneel: The Vocal Kings in hun repertoire. 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Viva Villa", de ge schiedenis van een Mexicaanschen vrijbuiter. Doorloopende voorstelling van 7 uur af tot 11.30. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemendaal: Voordracht Louta Nou- neberg over haar piano-methode, Jeugdhuis Donkere Laan 6. 8 uur. Zand voort: Vergadering van den ge meenteraad. 7.30 uur. WOENDAG 27 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Oostenrijksche avond. Dans, zang, film, folklore. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Geen verhooging van den landbouwsteun. Verlaging exportheffingen voor bloembollen Regeering onderzoekt de mogelijkheid. Minister Steenberghe verklaart in zijn Me morie van Antwoord inzake de begrooting voor 1935 van het landbouwcrisisfonds, dat bij een verlaging van den steun zeker niet in de laatste plaats gedacht wordt aan de nood zaak van verlaging van de kosten van het levensonderhoud en het voorkomen van een verderen achteruitgang van ons geheele be drijfsleven. Tot het bevorderen van een algeheele ver hooging van den landbouwsteun is de minis ter geenszins bereid. De minister erkent dat het vraagstuk van de vaste lasten een fundamenteel onderdeel vormt van de te voeren landbouwcrisispoli- tiek. Het is echter niet alleen een vraagstuk van de landbouwcrisis alleen, maar betreft mede een vraag van algemeen regeeringsbe- leid. Hoewel een definitieve beslissing door de regeering nog niet is genomen, kan de minis ter medecjeelen dat gehoopt wordt, dat bin nenkort ter zake nadere mededeelingen kun nen worden gedaan. Verbouw van granen. De minister geeft toe, dat de verbouw van granen in Nederland thans niet mogelijk is zonder groote offers van de gemeenschap. Hij is echter van meening. dat men toch ten slotte noodgedwongen tot uitbreiding van de graan- teelt moet overgaan: het voordeel van de in standhouding van 't landbouwbedrijf weegt op tegen de kosten, welke daarmede gepaard gaan. De minister stemt eveneens in met het oordeel, dat door een verdere uitbreiding van de graanteelt schade wordt berokkend aan andere bedrijfstakken, n.l. handel en scheep vaart, en niet alleen de zeevaart, doch ook de binnenlandsche vervoerbedrijven, zoowel te water als te land inderdaad is door den zeer sterk verminderden aanvoer van buiten- landsch graan de eertijds bloeiende invoer- handel in een moeilijke positie gebracht. Hij acht het echter van primair belang, dat de inlandsche landbouwproductie op peil blijft, en daarvoor is de graanteelt onontbeerlijk en kan zich niet vereenigen met het oordeel van de voorstanders van verder gaande agrarische autarkie, als zouden hoogere graanrechten niet noodzakelijk een lasten-verzwaring be duiden. De minister onderschrijft de meening. dat de export van landbouwproducten in den ruimsten zin-.en in het bijzonder die van tuin bouwproducten zooveel mogelijk moet worden bevorderd en met de mogelijkheid rekening- moet worden gehouden, dat door tijdelijke op offeringen een afzetgebied voor betaalde pro ducten kan worden behouden. Crisisdiensten, De omvangrijke reorganisatie der crisisdien sten. moet natuurlijk in den beginne wel eenige stroefheid in uitvoering met zich bren gen. De moeilijkheden zijn intusschen thans voor het grootste deel overwonnen. Deminister heeft opdracht gegeven op' korten termijn een onderzoek door daartoe bevoegde personen te doen "instellen naar de organisatie én personeelbezetting van de ver schillende crisisdiensten. Uniforme heffing op margarine. De minister overweegt om de uniforme hef fing op margarine te vervangen door indivi- aueele heffingen. Gebeurt zulks, dan zal moe ten worden vastgesteld,, of, en zoo ja, hoeveel winsten per k.g. in een of meer der aan de in werkingtreding van de crisismaatregelen voor afgaande jaren door ieder der bedrijven zijn gemaakt en voorts moeten worden vastgesteld een zeker bedrag per k.g., dat gemaakt mag worden, met de conditie, dat deze wnist in to taal nooit hooger mag zijn dan de vastgestelde winst per jaar. Bloembollen. Naast de heffingen, welke ten laste van de kweekers komen, worden nog heffingen op den export en op den aanplant gelegd, respectie velijk ten bedrage van 3 pet., berekend tegen den exportprijs over de hoeveelheid bloem bollen, welke uitgevoerd wordt, en ten bedrage van 35 cent per Are. Deze beide heffingen zijn bestemd tot vereffening van de uitgaven, ter zake van de Saneeringsmaatregelen in 1933. door de Regeering destijds gedaan, ten behoe ve van het bloembollenvak. Naar aanleiding van de resultaten, die in het bloembollenbedrijf behaald zijn. overweegt de minister in hoeverre het mogelijk is, tot verlaging der heffingen op den export a 3 pet,, en op den aanplant, a 35 cent per Are over te gaan. Op bijzonderen steun uit het Land- bouw-Crisisfonds kan niet worden gerekend, omdat de inkomsten van dit fonds daartoe ontoereikend zijn. De opkoop van boomkweekerij-producten heeft in 1934 een zeer bevredigend verloop ge had. zoodat de minister overweegt in 1935 op dezen weg voort te gaan. Het maakt een punt van onderzoek uit, of er wellicht maatregelen zouden zijn te tref fen. welke den afzet van den grooten voorraad ansjovis van den jaargang 1930 zouden kun nen bevoi-deren. Een regeling, waardoor de pluimveehouderij speciaal zal worden ingekrompen in die stre ken, waar in bijzondere mate geprofiteerd wordt van de steunregeling op ander gebied is in onderzoek. WIJZIGING DER DRANKWET. Twee amendementen ingediend. De heer Boon heeft op het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van eenige arti kelen der Drankwet twee amendementen ingediend. Het eerste heeft de bedoeling te sanction- neeren een sedert lange jaren bestaande practijk bij ondernemingen, welker exploitatie geenerlei gevaar voor drankmisbruik oplevert. In het bijzonder bij Inrichtingen van maat schappelijk verkeer, die niet in aanmerking komen voor een vennootschapsvergunning, komt de bedoelde figuur veel voor. Wordt de thans voorgestelde wijziging der Drankwet zonder meer aangenomen, dan zou zulks onmogelijk worden gemaakt, waardoor belanghebbenden zeer ernstig zouden worden geschaad. Het tweede amendement wil de overgangs termijn uitstellen tot 1 Mei 1938. Dan heeft de overheid gelegenheid met een wetswijzi ging te komen, die zich aan de tijdsomstan digheid en de gewijzigde toestanden aanpast en die de belangen zou beseffen van om streeks 30.000 kleinbedrijven, waarbij een groot aantal bedrijven van groot- en klein handel zijdelings belang heeft. ECHTE BELGISCHE ANTHRACIET alm. 20|30 30|50 Ir. bergp. 11,70 p. H.L. KOOPMAN'S GROOTHANDEL GENESTETSTR. 11 TELEF. 15881 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 755.6 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 735.3 m.M. te Andaenes. en voorspelt: Matigen tot zwakken later wellicht toe- nemenden Noordelijken tot Westelijken wind. Tijdelijk opklarend. Weinig of geen neerslag. Waarschijnlijk lichte vorst des nachts. Over dag weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Onzekere vooruitzichten. Na het passeeren nftt onweer van de secun daire, die gisteren op de Noordzee lag. zijn de depressies snel aan het opvullen. Bij Schot land vertoont zich nog een secundaire, ove rigens stijgt de barometer overal snel, op de Britsche Eilanden, in Scandinavië en in onze omgeving, waarbij de wind hier te lande naar Noord liep. Op den Oceaan vertoont zich een nieuwe diepe depressie, die zich wat meer Zuidoostwaarts schijnt te bewegen, zoodat wellicht de tijdelijke onderbreking van de stormen wat langer zal duren. In de lucht van hoogen druk komt in Schotland tot acht graden C. vorst voor, in Ierland vijf graden. Ook in Scandinavië nam de vorst weer toe en bij het passeeren van den hoogen druk is ook liier te lande tijdelijk vorst te wachten. In Zuid-Frankrijk stormt het nog uit West en is weer zware regen gevallen, evenals in Zuid-Duitschland waar thans sneeuw valt. Om het Skagerak valt regen en sneeuw. Ook in Noord-Scandinavië valt weer sneeuw. Op de Britsche Eilanden klaart het weer tijde lijk op. Bij de groote barometerveranderingen en de onzekerheid van de richting waarin de nieuwe depressie zich zal bewegen zijn de verdere vooruitzichten onzeker. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind te De Bilt hedenmorgen om 9,40 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". Barometer Stand van heden 752 m.M. Vorige stand 739 m.M. Neiging: Vooruit. .Opgave van: FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 26 Februari. Hoogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 38 F. Hoogste heden tot 12 uur 42 F. HET BESTE PRODUCT DER NED. MIJNFN 20l30 en 30150 2.15 WALES ANTHRACIET /idtoUHis" 22135 f 2.15 30|50 f2.25 BRANDSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD" FR. VARKENMARKT 6-10 TEL. 14 16 4 Spaarne bij Viaduct (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 26 Februari. Bevallen 23 Februari: A. H. VreekenSe- meijn, z.; L. G. van 't HofRoll, z.; J. van Oploo—van Diemen. d.; 24 Februari: J. van TilMentjox, d.; M. C. Kleinekoortv. d. Kleij. d.; A. C. van RoodenRijnders. d.: J. RobeertsBakker, z.; 25 Februari: G. Jel- gersmav. d. Steen, d.; P. M. WestraHame link, d.; Overleden 22 Februari: R. M. C. d'Engel- bronner. 56 j., Hazepaterslaan; 23 Februari: J. C. Bakker, 62 j.. Schoterboschstraat; E. Wafelbakker, 82 j., Prinsen Bolwerk; C. H. Waalewijnv. Nieuwenhuizen, 75 j., Leid- schestraat; A. Meeter, 65 j., BolwerklaanW. Giepmaris—Claassens, 75 j., Ruijchaverstraat; F. C. W. TielensRambach, 69 j., Zaanen- straat; 24 Februari: E. B. Moolenaars, 69 j.. Prinsen Bolwerk; J. F. van Oploo, 62 j„ M. v. Heemskerkstraat; 25 Februari: M. G. Rolfes, 34 j., Da Costastraat. Voorbeurs te Amsterdam. De Amsterdamsche fondsenmarkt was he den morgen vrij goed prijshoudend, dank zij de vastere houding van het pond en iets grootere weerstand van public utility op de New-Yorksche fondsenmarkt. De handel was evenwel uiterst gering. Kon. Olie zetten een fractie luier in, doch herstelden zich later gedeeltelijk. Philips wa ren nauwelijks prijshoudend, doch Unilever stegen weer tot boven 85 percent. Aku onder gingen geen wijzigingen. Amsterdam Rubber waren aan den vasten kant. in afwachting van de berichten om trent het restrictiepercentage, dat heden wordt vastgesteld. Ook H. V. A. werden een kleinigheid hooger afgedaan. Dp Younglee- ning bleef op peil. Op de wisselmarkt steeg het pond tot 7.171/2, terwijl de dollar onveranderd was* evenals de overige goudwissels. De nieuwe begraafplaats aan den Vergierdenweg. Aanschaffing van een rijdende baar? Het bestuur van de Coöperatieve vereeni- ging Associatie voor lijkbezorging heeft een adres aan den Haarlemschen gemeenteraad gezonden waarin, nu de nieuwe begraaf plaats aan den Vergierdeweg binnen af- zienbaren tijd in gebruik genomen zal wor. den. verzocht wordt over te gaan tot aan schaffing van een rijdende baar, die in enkele gemeenten reeds in gebruik is. Er wordt op gewezen, dat, speciaal op de nieuwe begraafplaats de afstanden te groot worden om het lijk naar het graf te dragen. Boven dien is de overbrenging op zoo'n rijdende baar piëteitvoller. UITPOOTVERGUNNINGEN VOOR CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Betreffende de uitgifte van uitpootvergun- ningen voor consumptie-aardappelen kan nog worden medegedeeld, dat voor diegenen, aan wier verzoek om een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen niet kon worden voldaan, tot 10 Maart 1935 gelegenheid be staat alsnog bij de Gewestelijke Landbouw crisis-Organisatie. waarbij ze als georgani- seerden zijn ingeschreven, een uitpootver gunning voor consumptie-aardappelen aan te vragen. Ook zij, aan wie een naar hun oordeel te gering oppervlak fabrieksaardappelen is toegewezen, kunnen zich tot 10 Maart a.s. onder terugzending van de door hen niet gewenschte vergunning voor fabrieksaard appelen tot hun Gewestelijke Crisis-Organi. satie wenden voor het verkrijgen van een vergunning voor consumptie-aardappelen. Zij doen daarmede dan afstand van hun recht om fabrieksaardappelen voor oogst 1935 te telen. OFFICIEELE MUTATIES IN NED. INDIë Met ingang van 1 Maart 1935 zijn benoemd tot assistent-resident de controleurs bij het Binnenlandsch Bestuur M. H. Holtrust en J. B. M. de Lyon. FINANCIEELE BERICHTEN HOLLAND—CANADA HYPOTHEEKBANK Nu de vroegere voorstellen aan pandbrief- houders der Holland-Canada Hypotheek niet de gerechtelijke goedkeuring hebben ontvan gen zijn ze door niéuwe vervangen ;die van de e ërstein zooverre' afwijken, dat geen afschrijvingen'plaats hebben vóór betaling van rente en dat event, intrekking- van pandbrieven niet door uitloting of inkoop ter beurze doch door inschrijving zal ge schieden. GELDERSCHE CREDIETVEREENIGING Het verslag bevat o.m. de volgende mede deelingen: Het jaar 1934 is de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen in zijn eind-re- sultaaft voor de Geldersche Credietvereeniging niet ongunstig geweest. Een grootere winst uit effectenprovisie, die de lagere inkomsten uit andere bronnen van ons bedrijf ruimschoots goed maakte, is daar van o.m. oorzaak geweest. Verlies op effec ten bleef ons bespaard. Onze instelling onderging in 1934 geen uit breiding door het stichten van nieuwe kan toren. Daarentegen werden eenige correspon dentschappen opgeheven. De netto-winst bedraagt f 502.974 (f 398.631) Wij stellen voor dit bedrag als volgt te be stemmen: Verhooging der reserve met f 100.000 5 pet. (onv.) dividend op pre ferente aandeelen, 21/2 pet (onv.t op gewone aandeelen, voor dividend- en tantièmebelas ting en overboeking naar nieuwe rekening f 52.349 (f 48.006). N.V. DE RENTE CASSA. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders -werd het dividend over 1934 vastgesteld op 15% (onv.). De gezamen lijke reserves bedragen thans f 2.813.912.24. De commissarissen aan de beurt van aftreden de heeren mr. dr. J. Luden, jhr. mr. dr. W. F. Röell en P. den Tex werden als zoodanig her kozen. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer ir. J. A. Kalff werd benoemd de heer J. Stroeve J.E.zn. Associatie Cassa. Het dividend over 1934 werd vastgesteld op 15% (onv.) HAARLEMMERMEER INBRAAK. Maandag werd ontdekt, dat inbraak was gepleegd in een keet staande op het werk van den nieuwen Rijksweg nabij den Kruisweg alhier. De dief of dieven hadden zich door verbreking van het deurslot toegang tot het gebouw verschaft en kans gezien zich meester te maken van een vat motorolie ten nadeele van den heer S. te Almkerk HET ZIEKENHUIS VERLATEN. Naar wij vernemen, is de heer De H., wis- sellooper van de Twentsche Bank te Hoofd dorp, van het hem bij een aanrijding door een auto overkomen ongeluk zoover hersteld, dat hij het ziekenhuis in Haarlem weder heeft verlaten. BOTSING. Op den hoek Kruisweg—Sloterweg alwaar botsingen en aanrijdingen nog al eens voor komen, is weder een tweetal vrachtauto's, be stuurd door A. uit Nieuwe Wetering en K. uit Heemstede, op elkaar ingereden, doordat de een aan den ander geen voorrang verleende. Beide chauffeurs kwamen er vrijwel onge deerd af. De materieele schade was echter zeer groot. De politie maakte proces-verbaal op. MIDDENSTANDSVEREENIGING. De Middenstandsvereeniging „Haarlemmer meer" hield in deBeurs te Hoofddorp, onder groote belangstelling een goed-geslaagden, propaganda-avond, waarin Jhr. Dr. J. C. Mollerus sprak over zijn Russische reis ervaringen. De burgemeester en wethouder Koning woonden de vergadering bij. OP HEETERDAAD BETRAPT. De winkelier S. aan den Aalsmeerderweg, die 's avonds met zijn bestelwagen verschil lende klanten bezoekt, vermiste reeds sedert enkele weken waren uit zijn wagen, o.a. ta bak, sigaren, boter, worst, wijn ene. De politie, hiermede in kennis gesteld, slaagde er Maandagavond omstreeks 6 uur in een persoon, den 19-jarigen J. B. uit deze gemeente, op 'neeterdaad te betrappen, toen hij een gonjezaik uit den bestelwagen van S. met verschillende waren had gevuld. B. werd gearresteerd en naar Hoofddorp overge bracht. DE NIEUWE BOUWVERORDENING. Op initiatief van de Patroonsvereeniging voor de bouwvakken te Hoofddorp werd Maandagavond in Hotel „de Landbouw" al daar een lezing gehouden door den heer J. D J, Waardenburg. Ingenieur-Directeur van de gemeentewerken te Alphen a. d. Rijn, over het onderwerp: „Hoe wij wel en hoe wij niet moeten bouwen". B. en W. van deze gemeente doen hun uiterste best om te verkrijgen dat er in dit mooie polderland geen nieuwe huizen zullen worden gebouwd, waardoor het landschap of natuurschoon zou worden verknoeid. Onder de aanwezigen werden opgemerkt burgemeester Mr. A. Slob. de gemeente-se cretaris Mr. Jar.sonius. eenige raadsleden en de directeur van Gemeentewerken uit Aals meer. De voorzitter, de heer Timmer, heette al len hartelijk welkom, hield daarna een korte inleiding en gaf toen eerst het woord aan den heer P. J. Kraak, die een referaat hield over de volgende zes punten: Het tekort aan werk en werkgelegenheid'; de begrootingen; wanorde in de bedrijven; de sociale wetgeving: het contractloon; de aanpassingsmoeilijkheid. Hierna kreeg Ir. Waarden/burg het woord. Hij begon met een inleiding over steden bouw in het algemeen van de vorige eeuw en speciaal in Delft en Kampen; men mocht toen bouwen zooals men wilde. - Het mooie van een oude stad en dorp is, dat het zoo eenvoudig en aan elkaar geslo ten is. De ontwikkeling heeft er verandering in gebracht, doch die eenvoud behoeft daar door nog niet te verdwijnen. Het Holland- sche landschap is iets bijzonders en heeft een andere schoonheid dan b.v. het Zwitser- sche; het is door menschenhanden ontstaan. De natuur moet echter worden bewaard enJ waar deze verdwijnt, moet zij door aanleg van parken, vijvers enz., die bij steden en dorpen behoor en, weer hersteld worden. Ge lukkig zorgt de overheid er voor, dat er met overleg gebouwd wordt. Spreker achtte hier voor de overheid dan ook het beste geschikt. Hij deelde een en ander mede over liet vast stellen dei- uitbreidingsplannen en legde er vooral den nadruk op, dat bouwwerken een voudig moeten zijn; het opzichtige verveelt gauw en eenvoudige woningen verhdogen het schoone van het landschap; ook het zoe ken naar een geschikte plaats om te bou wen is een .voorname factor. Het is wel zeer moeilijk te zeggen, aldus spreker, lioe wil' wel en hoe wij niet moeten bouwen en hoa wij onze bouwplannen moeten maken, Dit alles dient aan een deskundige te wordenJ ''toevertrouwd eh aan vertrouwde aannemers. Wij allen hebben een taak; het geslacht dat3 na ons komt, moet ons niet te veel te ver wijten hebben; wij moeten bouwen voor ons aller belang. Hierna werd het gesprokene door den heer Waardenburg met lichtbeelden verduidelijkt en toegelicht. i- (Is reeds in een deel der vorige oplage geplaatst). Gewestelijke bijeenkomst V. D. J. O. Te Amsterdam. De Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie heeft Zaterdagmiddag te Amsterdam een geweste lijke bijeenkomst gehouden. Aan een ge- meenschappelijken maaltijd hebben twee sprekers het woord gevoerd. De heer J. C. Deering, leeraar M. O. te Utrecht sprak over: „De onafhankelijkheid van volk en vader land". Niet van een verengend nationalisme, maar van een verruimend internationalisme ver wachten wij heil, aldus spr. Dus niet door een binnenwaarts gericht, maar door een buiten waarts op de wereldmarkt gericht streven, zien wij een eventueele oplossing voor ons ieder jaar toch met 100.000 menschen toe nemende Nederlandsche volk. Geen militaris me naar binnen, maar pacifisme naar buiten. Dit is nationaal. Een door niets voor het totale Nederlandsche volk te rechtvaardigen milharisme ls veelal een gevaar. Wij moeten, naar spr.'s oordeel ons zelf blijven, buitenlandsche verhoudingen hier niet willen inviteeren. Wij moeten onze histo rie bestudeeren en aan de hand van ons roemrijke verleden voor de verdraagzaam heid, tegen de tyrannie, waar ons volkslied van spreekt, blijven strijden. Wij moeten ons, als vroegei voor den vrijhandel en gezond pacifisme blijven interesseeren. Dit is onze nationale roeping, die is de ee/iige wijze om de onafhankelijkneid van volk en vaderland te handhaven. Alzoo, aldus spr., vrijhandel, pacifisme, verdraagzaamheid en democratie, zijn de grondpijlers voor de onafhankelijkheid van volk en vaderland. Dr. Van Leusen uit Velsen sprak over: „Ver andering en vooruitgang". Er zijn vele stromingen, die ons willen meesleepen en ons nooit meekrijgen, zoo zeide spr., omdat wij het onderscheid kennen tusschen vrees en bezielin^en omdat wij bij alle bereidheid tot verandering één ding willen en zullen behouden; onze eigen per soonlijkheid, onze geestelijke vrijheid. Zon der deze is geen vooruitgang mogelijk. In geestelijken zin zullen wij den gouden stan daard handhaven. Terwijl de democratie bezig is een fout uit het verleden af te lossen, er. wel de ongebrei delde neiging tot critiek. komt er een nieuwe beweging, die alleen daardoor en daarvan leeft. De democratie zal winnen; een volk laat zich niet knechten. En als er nog eens een tijd komt dat er moed voor noodig zal zijn om te blijven vechten voor vrijheid en democratie, dan zal het blijken dat er meer moed is bij diegenen die gedragen worden door eer gees telijk ideaal, dan bij hen die hun glorie ont kenen aan fanfares en holle leuzen. In alle veranderingen ligt besloten de moge lijkheid tot vooruitgang. Hier heeft vooral de jeugd haar taak. Tot die taak zijn volgens spr. velen met vreugde bereid.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2