1 Dobbehncmn lekker...man! DONDERDAG 28 FEBRUARI '3? HAARDE M'S D A G B C A Het zilveren jubileum van „Snelverband". De muzikale ommegangen. De routen voor de muzikale ommegangen op Zaterdag 2 Maart ter gelegenheid van het zilveren jubileum van „Snelverband" zijn als volgt: Vertrek voor alle routen te 15 uur. Route Oost: Opstellen Slachthuisstraat bij slachthuis. Slachthuisstraat. Merovingenstraat, Graaf schapstraat, Keizer Karelstraat, Cornelis van Noordestraat, Byzanthiumstraat, Dubbele Buur, Heerensingel, Fabriciusstraat, van Be- resteijnstraat, Zomer kade, Amsterdamstraat, Vooruitgangstraat, 2e Vooruitgangstraat, Pot gieterstraat, Adr. Loosjesstraat, Ted. van Berkhoutstraat, 2e Zuidpolderstraat, le Zuid Polderstraat, Amsterdamstraat, Spaarnwou- derstraat, Hoogstraat, Melkbrug, Spaarne, Damstraat, Klokhuisplein, Riviervischmarkt, Groote Markt. Route Noord. Opstellen Soendaplein Noord zijde. Rijksstraatweg, Zaanenstraait, Ternatestraat, Floresstraat-, Lombokstraafc, Soendastraat, Soendaplein Zuidzijde, Schoterweg, Klooster straat, Gen. Cronjéstraait, Reitzstraat, Pres. Steijnstraat, Pretoriaplein, Pres. Steijnstraat (vervolg), Paul Krugerstraat, Schoterweg, Kennemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Hals plein, Kennemerplein, Viaduct Jansweg, Sta tionsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Groote Markt. Route West. Opstellen Brouwersplein. Brouwersplein, Voorzorgstraat, Leidsche straat, Gasthuislaan, Westergracht, Oranje boomstraat, Rollandstraat, Waldeck Pyrmont- straat, Oost-Indiëstraat, Voorzorgstraat, Sterreboschstraat, Burgemeester Rampstraati Brug over. Hoofmanstraat, Duvenvoordestraat, Johan van Vlietstraat, Pieter Kiesstraat, Zijl- weg, Zijlstraat, Gedempte Oude Gracht, Groo te Houtstraat, Groote Markt. PROTESTVERGADERING. In twee zalen van het Gem. Concertgebouw wordt Dinsdagavond 19 Maart a.s. een open bare protestvergadering gehouden tegen oor log en fascisme en de Mussert-opmarsch op 30 Maart a.s. Als sprekers zijn uitgenoodigd: Bertha de Vries en de heeren Zwertbi-oek, M. Beversluis, Henk Gortzak en Roesitam Effendi. JEUGDWERK Er wordt een lezing door prof. dr. A. H. de Hartog gehouden met het onderwerp „De Sport" in de Julianakerk, Kloosterstraat Haarlem-Noord) op Vrijdagavond 1 Maart 1935. Deze lezing gaat uit van de Vereeniging voor Ned. Herv. Jeugdwerk te Haarlem- Noord. BEZOEK AAN HAARLEMS INDUSTRIE. De fabrieken van de N.V. Chemische Was- scherij -Ververij en machinale tapijtreiniging Haverschmidt Klaje aan de Brouwersvaart werden Dinsdagmiddag bezocht door een 25- tal dames van de Huishoudschool te Amers foort en Woensdagmorgen bezichtigde 'n ge zelschap iut Leiden deze fabriek onder deskun- school uit Leiden deze fabriek onder deskun dige leiding. Eenige bezoeksters, die ook enkele jaren geleden deze fabriek reeds bezocht hadden, waren verrast over de wijze waarop dit bedrijf inmiddels weer was uitgebreid en gemoderni seerd. De rondgang door het bedrijf duurde ruim 2 1/2 uur. De dames toonden zich zeer voldaan over alles wat zij in dit interessante bedrijf te zien kregen. TOONEELGROEP „HET MASKER". Opvoering van „Zijn Nieuwe Testament." De Tooneelgroep „Het Masker" (Dir. Jan Musch en Ko Arnoldi), zal Vrijdag 1 Maart a.s. in den schouwburg aan den Jansweg de première voor Haarlem geven van „Zijn Nieuwe Testament", het nieuwste blijspel van Sacha Guitry. Hierin zullen optreden: Magda Janssens (als gast), Ank v. d. Moer, Coba Kei ling, Lize Servaes, Ko Arnoldi, John Gobau, Ad. van Hees, Anton Ruys, e.a. De première te Amsterdam had een schit terende critiek. Het spel van Magda Janssens en Ko Arnoldi werd in het bijzonder geroemd. FILM, „MEER EN BOSCH" EN „BETHESDA SAREPTA" In het lokaal Ged. Oude Gracht 104 werd Woensdagavond vertoond de Haarlem en Heemstede-film van het werk dor „Chr. Ver eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte". Deze vereeniging is met haar prachtige werk 'begonnen in 1882 en be zit thans, de gelden zijn door giften en gaven bijeengebracht in Haarlem Be- thesda Sarepta voor de vixmwelijke patiënten en Meer Bosch in Heem stede voor de mannen. Van haar werk is een film vervaardigd onder leiding van den reizenden broeder van de vereeni ging. den heer Jac. Kortenhoeven. die de film vertoont en er explicaties (voor zoover noo- dig) bij geeft. Het is de bedoeling dat deze film. die in Haarlem voor het eerst Woens dagavond vertoond werd, gebruikt wordt om het werk van de stichting zooveel mogelijk te verbreiden en waardeering te doen vinden. Ds. G. J. Waardenburg hield een korte openingsrede, waarin hij Haarlem en Heem stede gelukkig prees binnen haar grenzen zulk schoon werk van Christelijke barmhar tigheid te herbergen, werk, dat alom in den lande bekend is en dat zoo gezegend is. Hierna werd de film vertoond, die uit 5 deelen bestaat en door haar groote lengte (en nog had ze langer geweest moeten zijn om alles te toonen) een bijzonder goeden kijk gunt op wat verricht wordt in de beide stichtingen niet alleen, doch ook door de collectanten, door De Macht van het Kleine, door allen, die zoowel direct als indirect ver bonden zijn aan het werk der -vereeniging. Met smaak, met liefde en met diepe kennis van zaken alleen te vinden bij hen. die het werk door en door kennen is de film opgezet en vervaardigd. Na enkele fraaie beelden van Haarlem en Heemstede gezien te hebben wordt de toe schouwer gebracht bij de stichtingen in bei de gemeenten. De groei van het aantal ge bouwen sinds 1882 wordt getoond in heldere beelden. Dan komen de bestuursleden, de directeur-geneesheer, de andere medici, pre dikanten, en anderen, die leiding geven bij het werk. Het toestel zwerft door de gebou wen en brengt systematisch den toeschou- werd alles voor oogen, wat het voornaamste is, de kern van het werk. De patiënten wor den getoond bij hun werk en ontspanning, bij de geestelijke verzorging en hun handar beid in den tuin, in de schoenmakerswerk plaats of mattenvlechterij. Het collecteerend werk wordt niet vergeten en de film geeft een duidelijk beeld van wat daarmee samen hangt. Het is een film, die met liefde en kennis van zaken, zooals gezegd, is samengesteld en ze leidt den belangstellende in een wereld in. die ongetwijfeld veler waardeering ver dient en waarvan de meesten zoo weinig weten. De publieke toeloop Woensdagavond was zoo groot, dat velen moesten worden te leurgesteld. zoodat besloten is de film de volgende week Woensdag nogmaals te draaien in hetzelfde lokaal. PERSONALIA. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam zijn bevorderd tot arts de heeren J. Müller. te Haarlem,, en A. F. in 't Veld, te Heemstede. Onze stadgenoot de heer R. Rademakers is benoemd als late violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl. Amerika Lijn. EXAMENS. Voor het examen voor het Nederlandsch getuigschrift voor sportmassage, uitgegeven door het Nederlandsch genootschap voor heil gymnastiek en massage slaagden de heeren S. van Kordelaar, C. J. Mink en P. v. d. Vlugt, mej. G. Jansen en mej. C. G. van Nïevelt, al len te Haarlem en mej. J. v. d. Eerde en mej. W. P. Kreugel te Heemstede. LEZING VOOR DE ENGLISH ASSOCIATION. Woensdagavond 6 Maart zal voor de leden van de English Association in Holland afd Haarlem in de voorzaal van restaurant Brink- mann op de Groote Markt een lezing met lichtbeelden worden gehouden door den heer Will Owen, die zal spreken over het onder werp: Old London Town. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van den Sabbath te 5 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.18 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7,30 u. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in heit Gemeen tegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige, diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. Dinsdag: 's Avonds t.e 8.15 uur, cursus vanwege Bik- dei Koudesch onder leiding van Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn.- in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Het zesde concert heeft plaats op Dinsdag 5 Maart 1935 in de Gemeentelijke Concertzaal ,Het Residentie-orkest" laat zich hooren on der leiding van Dr. Peter van Anrooy. Solist is: Zino Francescatti, viool. BUURTVERKEER SPOORWEGEN. Met ingang van 1 Maart wordt het tarief voor buurtverkeer uitgebreid tot het baanvak HaarlemHillegom. Deze retourkaarten zijn geldig in alle te Hillegom stoppende treinen. De buurtverkeer- kaarten zijn geldig van en naar de stations Haarlem, HeemstedeAerdenhout, Vogelen zang en Hillegom. KERKCONCERT BROEDERGEMEENTE. In en ten behoeve van de Evang. Broeder gemeente zal het Kerkkoor dier gemeente on der leiding van Bets Nederkoorn een kerkeon- cert geven op Maandag 4 Maart in de kerk Parklaan 34. Medewerking wordt verleend door mej. Kitty Nederkoorn (sopraan) en den heer De Vries (trompet). OPMERKINGEN VAN LEZERS Een bewoner van de Gedempte Oude Gracht klaagt mede namens bewoners van die straat in de omgeving van de Zuiderstraat over een electrisch apparaat dat, als het in werking gesteld wordt, de radiobezitters in den om trek noopt hun toestellen af te zetten. O.a. tijdens het uitzenden van den voetbalwed strijd NederlandDuitschland hinderde het elect-rische apparaat. Inzender vermoedt, dat de bezitter van het apparaat niet weet, dat hij anderen hindert en hij hoopt, dat deze rege len onder oogen van den betrokkene komen. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Weekbericht. Afdeeling eieren: Aanvoer 100.000 eindeieren prijs f 2,15 a f 2,25. 90.000 kippeneieren: 70/80 K.G. f3,50 a f5: 65/66 K.G. f3 a f3.10; 63/64 K.G. f2,70 a f2,80; 60/62 K.G. f2,50 a f2,70; 58/59 K.G. f2,50 a f2,60; 56 57 K.G. f2,40 a f2,50; 53/55 K.G. f2.30 a f2,40: 50/52 K.G. f2,10 a f2.30. Haarlem, 27 Februari 1935. Knakpeen 79 ct. per kilo. Veldsla 1024 ct. per kilo. Lof 814 ct. per kilo. Boerekool 2050 ot. per kist. Groenekool 3045 ct. per kist. Gelekool 4570 ct. per kist. Andijvie f 0.70f 1 per kist. Roodekool 612 ct. per stuk. Knolselderie 27 ct per stuk. Spruiten f 0.90f 1.50 per zak. Prei 312 ct. per bos. Pieterselie 410 ct. per bos. Selderie (h-15 ct. per bos, IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere! (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Overtreding van de Benzinebelastingwet. Veertien dagen geleden hebben voor de Haarlemsche Rechtbank eenige overtreders van de benzinebelastingwet terechtgestaan. Ze hebben in Januari 1932 benzine in voor raad gehad, die in het jaar daarvoor al aan. wezig was, maar waarvoor geen belasting was betaald. De uitspraken luiden: Hij die 907 liter aanwezig gehad had en waartegen f 180 boete geëischt was, werd ver oordeeld conform den eisch subs. 36 dagen hechtenis. Bij een ander was 2400 liter onbelaste ben zine gevonden. De eisch luidde f 300 boete, het vonnis luidde f 250 subs 25 dagen hechte nis. Een derde verkeerde in een ander geval. Hij was failliet gegaan en zijn curator had ver zuimd aangifte te doen. De Rijksadvocaat achtte toch de verdachte schuldig en vroeg rekening houdend met een en ander, een boete van f 15. De uitspraak luidde f 10 subs 6 dagen. BAL-MASQUE VAN HAARLEM S TOONEEL. Zaterdag 2 Maart wordt door Haarlem's Tooneel in de zalen van La Gaité aan de Raaks een bal-masqué gehouden. Gemeenteraadsverkiezingen te Haarlem. De lijst der S. D. A. P. In een deel van ons vorig nummer gaven wij den uitslag van de stemming over de gros lijst van de S. D. A. P. voor de raadsverkiezin gen te Haarlem. Het blijkt ons, dat onze zegs man zich vergist heeft over de volgorde van enkele candidaten. Mr. H. O. Drilsma werd door ons opgegeven als no. 8 en mej. L. Broersma als no. 7. Het blijkt evenwel, dat Mr. Drilsma no. 7 staat en mej. Broersma no. 8. De nummers 11 tot en met 15 hebben ook een eenigszins andere volgorde, namelijk 11. P. Voogd, 12. J. Engels, 13. E. F. Albrecht, 14. W. J. H. Bartels en 15. J. van Boekhoven. LEZINGEN DR. KÜNKEL. Ook dit jaar zullen door de Volksuniversi teit en eenige samenwerkende vereenigingen een aantal lezingen georganiseerd worden door Dr. Fritz Künkel te Berlijn. Dr. Künkel vertoeft van 30 Maart3 April in onze stad en is bereid gevonden niet alleen om een groote lezing te houden op Zaterdag avond 30 Maart in de Aula van Teyler's Mu seum, maar ook om in een viertal bijeenkom sten in kleinen kring vragen en opmerkingen der aanwezigen te bespreken over de proble men en moeilijkheden van het leven-van- allen-dag. Het onderwerp van Dr. Künkel's Teyler- lezing is: „Die Weltanschauung als Teil des Charakters". Nadere bizonderheden over deze cursussen zullen bekend gemaakt worden per circulaire, die o.a. verkrijgbaar zal zijn aan de Openbare Leeszaal, Prinsenhof. ARBEIDSTIJD IN DE MELKINRICHTINGEN. Door den Minister van Sociale Zaken is be paald dat in het tijdvak van 1 Maart 1935 tot en met 29 Februari 1936, in afwijking van het bepaalde in artikel 24, eerste lid, der Arbeids wet 1919, aan hoofden of bestuurders van melkinrichtingen te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht. Haarlem, Arnhem, Nij. megen en Apeldoorn te vergunnen, dat ge durende 17 weken 10 uren per dag en 55 uur per week door arbeiders van 16 jaar of ouder ai-beid wordt verricht; een en ander onder voorwaarden dat: mannen, ten aanzien van wie van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, hetzij op niet meer dan één van drie op eenvolgende Zondagen arbeid verrichten, hetzij voor eiken Zondag, waarop arbeid is verricht, een ver vangende rusttijd van tenminste 32 uren achtereen genieten in de week, waarin die Zondag valt, of in de daaraan voorafgaande week. GARNEERCURSUS VOOR SLAGERS. De RJK. Slagerspatroonsvereeniging „St. Bavo" alhier, heeft gedurende ruim 3 maan den onder leiding van den heer J. van Maanen uit Amsterdam, alhier een cursus doen geven in het garneeren- van vleesch, d.w.z. in de kunst het vleesch op de voordeeligste wijze in de étalage te doen uitkomen door het op ver schillende manieren te versieren. De resultaten van dezen cursus zijn Woens dagavond te zien geweest op een tentoon- telling, gehouden in de bovenzalen van café restaurant Brinkmann, Groote Markt. Voor het bezichtigen van deze tentoonstel ling waren o.m. de cursisten en de leden van verschillende vereenigingen uitgenoodigd en het bezoek was zeer druk. Er was ook een wedstrijd aan verbonden, waarvoor zeer fraaie prijzen: bekers, lauwerkransen, medailles enz. beschikbaar waren gesteld. Na afloop van de tentoonstelling werd nog een feestavond gegeven, die tot laat in den nacht duurde. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Kerkconcerf te Bloemendaal. De Gereformeerde Kerk te Bloemendaal, in den lande bekend door haar eigen radio uitzendingen op Zondagochtend, heeft zich nu ook geschaard in de rij der kerken, die aan de muze der ernstige toonkunst gast vrijheid verleenen, en het eerste concert, dat Woensdagavond onder hare gewelven plaats vond. opende een waardig en verheugend verschiet. Hoofdnummer der muziekuitvoering was Pergolese's beroemd „Stabat Mater", dat voor twee vrouwenstemmen, strijkorkest en orgel geschreven is, maar waarvan de vocaal twee stemmige nummers steeds choristisch bezet worden. Dit was ook bij de Bloemendaal- sche uitvoering het geval: het onder leiding van Cor Igesz staande „Overveensch Dames koor" zong die nummers: de dames Kitty Nederkoorn en Rie Tuyl Schuitemaker droe gen de solistische voor. Het begeleidende strijkkwartet was echter slechts enkelvoudig bezet en de orgelpartij werd op piano uitge voerd. wat aan de homogeniteit van den klank niet ten goede kwam. Orgelbegeleiding zal in deze kerk door de tegenovergestelde plaatsing van orgel en zangersruimte wel steeds zeer bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk blijken. Er is over 't geheel zeer prijzenswaardig gezongen, al waren er natuurlijk wel eens oogenblikken, waarop niet alles even goed slaagde. Zoo klonken de unisono-aanvang van no. 5 en het „Amen" (no. 13) niet geheel zuiver, maar daartegenover stond een groote meerderheid van wel geslaagde gedeelten: 't begin, het fugato in no. 8 het „Inflamma- tus" (no. 11) en andere. Alleen leek mij de opvatting der dirigente wel eens wat vlak. een enkel tempo wat snel. Pergolese's muziek kan nog sterkeren, dieperen indruk maken, dan zij nu deed. De sopraansoliste intoneer de de hooge noten van no. 2 meermalen ie.ts te laag, bekoorde overigens door helderheid van geluid en goede voordracht. De alt had ook af en toe met de zuiverheid- te kampen; haar geluid klonk niet steeds volkomen vrij. Deze kleine opmerkingen beoogen volstrekt niet den totaalindruk minder te doen waar- deeren. Integendeel: de uitvoering van het Stabat Mater gaf reden tot tevredenheid in vele opzichten. Tevoren werden drie koorzangen en Bach's Concert voor twee violen uitgevoerd. De be werkingen van C. De Wolf en Fl. van Duyse werden goed gezongen; in Bach's „Dir, dir Jehovah" voldeed het koor nog niet aan alle gestelde eischen. Het dubbelconcert werd door Nel Keyser en Jac. Reinalda met begeleiding van Bets Nederkoorn gespeeld. In de Finale er van stoorden een paar verkeerde inzetten; voor de vertolking der eerste beide deelen kan men veel lof hebben. Het samenspel was goed; alleen was er een merkbaar verschil in timibre der beide strijkinstrumenten. De viool van Jac. Reinalda klinkt nl. veel hel derder dan die van Nel Keyser. Ds. Brussaardt opende de bijeenkomst met eenige hartelijke en passende woorden en liet tot slot door alle aanwezigen een dank lied zingen. K. DE JONG. OOSTENRIJKSCHE AVOND. Het was een genoegelijke, gezellige avond deze door de Oesterreichische Verkehrswer- bung, Werbedienst des Bundes ministeriums für Handel und Verkehr" georganiseerde pro- paganda-avond in de groote zaal van ons Ge meentelijk Concertgebouw. Je kwam reeds da delijk in een prettige stemming bij het zien van al die beelden uit Weenen op de film, ook al zweefde de spits van den toren van de Ste- fanskerk in het gordijn en al verdween een deel van het Maria Theresia-beeld ook in de plooien van den „voorhang". Maar je dacht je zelf bij het zien van de Kartnerstrasse, Schönbrun en de Ring weer terug in die heer lijke stad en je neuriede zacht: „Wien, du, Stadt meiner Traume". De heer Tulp, die als hoofd van de Oosten- rij ksche propaganda-commisise een woord tot inleiding van dezen avond sprak, had ons gezegd, dat het programma zou laten zien, wat Oostenrijk presteerde in „muziek en kunst". Dit leek mij nu daargelaten nog, dat 'n Oostenrijker in de eerste plaats muziek ook tot de kunst rekent wat lichtelijk over dreven. Weenen is niet uitsluitend de stad van Lehar en Joh. Strauss, maar ook van Brahms, Brückner en Mahler en wat wij gis teren te zien en te hooren kregen, was toch uitsluitend aan de lichtere Muse gewijd. Wij beklagen er ons niet over, maar wij zouden Weenen als muziekstad bij uitnemendheid toch te kort doen, wanneer wij dit programma als representatief voor de Oostenr ij ksche „muziek en kunst" - om met den heer Tulp te spreken zouden beschouwen. Maar gezellig en genoegelijk was het. Frau- lein Grete Kiister bracht ons met haar Oosten rijksche volksliedjes in vacantie-stemming, vooral als zij in het kleed van een Tyrolerin haar Alpenliedjes zong en floot. Een daad van courtoise was het van deze Weensche operette-zangeres, dat zij ook ons „O, schitterende kleuren van Nederlandsch vlag" zong. Ik dacht daarbij aan den Hon- gaarschen componist-, die naar Holland over gekomen om zijn koorwerk te hooren, aan den. dirigent na afloop vroeg: „In welke taal hebt u het laten zingen?" en de begrijpelijke te leurstelling daarover van den dirigent, die zich zoo had uitgesloofd om het werk in het Hongaarsch te geven. Maar de aardige atten tie en de goede bedoelingen van Greta Küster waardeeren wij er niet minder om. Verreweg het grootste deel van het pro gramma was ingenomen door den dans. Ik zou niet durven beweren, dat wij hier niet betere baletten hebben gezien. Vooral als je pas van Trudi Schoop en haar ensemble hebt genoten, moeten deze Weeners wel teleurstel len in een nummer als „Altwiener Heuriger". Dat was de vis comica van de Meggendorfer Blatter en de gemoedelijkheid van de .Daheim". Wij zijn het in de laatste jaren wat moderner gewend. En ook de dans van het Weensche ballet, onder aanvoering van Frau Heda Pfundmayer, eerste solodanseres van de Weensche Staatsopera, was bijna uitsluitend ballet im alten Stil", het dansen van zoo als ik het eens door een geestige dame hoorde uitdrukken „klokjes met klepeltjes". Deze danseressen hadden niet de lichtheid en vlugheid van de Russen en men zag wel duide lijk, dat de Weensche-dansschool niet den toon in Europa aangeeft. Maar het was toch heel genoegelijk om naar te zien, vooral omdat de dansen werden uitgevoerd door zulke „fesche Wienerinnen", die weer heel anders ik zou zeggen zoo veel gezonder en meer „uitge groeid" dan bijvoorbeeld de Russische ballet- teuses zijn. En de vreugde van naar deze danseressen te zien werd nog verhoogd door de zeer fraaie costuums. Het was alles heel verzorgd en in1 zijn genre ook „af", maar op den duur uordt dit dansen „im alten Stil" toch wat eentonig, omdat er te weinig achter zit. Een aangename afwisseling was daarom „Kirchenfenster zu St. Stefan", waarbij twee figuren uit een kerkraam naar voren kwamen en een gesti- leerden, gewijden dans gaven. Dat was artis tiek van uitvoering en prachtig van kleur. Maar het allerbeste hadden deze Weenera tot het laatst bewaard; en wel een landelijk dansspel in twee deelen. Toen waren deze Oostenrijkers in hun element. Dat was frisch, gezond en werkelijk landelijk en iets van de reine berglucht kwam met deze Dorfgeschich- ten tot ons in deze volksdansen uit Tirol. Toen de mannen zoo waar aanvingen te „Schuhplatteln", zaten wij op eens midden in de Alpen en de zaal kwam zoo in de stem ming, dat het „juch he" ook aan dezen kant van het voetlicht werd overgenomen. En ver geten wij vooral niet den kostelijken dans van de „maagd" Fraulein G. Bock die in het groteske genre iets voortreffelijks gaf. Het doel van dezen avond was natuurlijk den Hollanders op te wekken dezen zomer hun vacantie in Oostenrijk door te brengen. Het was vooral de film „Natuurschoon in de Oos. tenrijksche Alpen", die van gro*e propagan distische waarde was. Ik heb, thuis gekomen, dadelijk mijn portemonnaie geïnspecteerd en velen zullen het met mij gedaan hebben. Daarom raad ik de bestuurders van A.N.N.V. die zoo gaarne zien, dat de Nederlanders hun geld in de vacantie niet in den vreemde verteren, ook eens propaganda te maken voor „reizen in eigen land". Het voorbeeld van de Oostenrijkers kan tot leering strekken. J. B. SCHUIL. OLIEFABRIEKEN IHOET CALVÉ-DËtft VRAAGT ONS GRATIS VISBOEKJE (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „Pacifisme of anti-militairisme?" Geachte redactie, De ingezonden stukken van de heeren v. H„ P. en Kr. over bovengenoemd onderwerp, noop ten mij tolt 't navolgende, waarvoor ik be leefd opneming verzoek en U bij voorbaat dank zeg. Natuurlijk is alle anti-oorlogsarbeid goed. Doch om, gelijk de heer P„ ook een beeld te gebruiken: een ziekte kan van dien aard zijn, een dusdagig critiek punt bereikt heb ben, dat een direct operatief ingrijpen of andere krachtige behandeling slechts redding kan brengeen. Een langzame sterking der constitutie een blijvende uitbanning der kwaal als gevolg hebbende, zou ik zulk een mo ment geen zin hebben, daarvoor zou de tijd verstreken zijn. Welnu, de wereldtoestand is thans kritiek en wordt steeds kritieker. Ge weet het; voort durend melden de couranten nieuwe vloot- en legerversterkingen en oorlogswerktuigen vermeerdering en vervolmaking en achter de schermen zitten de munitiefabrikanten, de „hellestokers", die grijnzen en 't vuur zoetjes aan aanblazen.Welnu, elk oogenblik, dit oogen blik, kan een tweede wereldbrand ontvlammen. Wij eenvoudigen, ongeraffineerden, onnooze- len, wij weten niet wat er boven ons hoofd hangt, wat er in de mystieke kameren der diplomatie gesmeed wordt, maar dat het niet veel goeds is dat zegt ons de „messenslijperij". O, zeker, het is prachtig dat we de vredes- gedachte propageeren en sympathie wekken voor staten- of volkenbond, en de regeerings- diplomaten en oorlogsindustrieelen ze hebben er niets tegen, het raakt voor als nog niet hun zwakke punt, ze kunnen -er intusschen braaf op los produeeerenals ze 't moment ge komen achten, den bom laten vallen. Want al die evolutionnairen, met hun geleidelijke tak- tiek, op zich zelf heel mooi en ook noodzake lijk, vergeten, dat we thans, op dit oogenblik ons op een vulkaan bevinden, die op uit barsten staat. Een opbouwen en sterken der wereldconsti tutie tot een uiteindelijken blij venden vrede, kan de „voor de deur staande" wereldcata strofe niet verhinderen, hoe goed bedoeld ook. Nu helpen slechts middelen in overeenstem ming met den kritieken toestand. Straks dienen al die loutere vredespropagandisten weer ge dwee als levend oorlogsmateriaal. De gezags- suggestie werkt helaas nog uitstekend. Wat we nu noodig hebben is een doortastend ope ratief ingrijpen, of een snel werkend radicaal paardemiddel. En zoo we dit niet toepassen gaat Europa absoluut te gronde. Dit is bij mij het tegengif, dat niet gezocht en klaargemaakt behoeft te worden, doch vlak bij de hand ligt en snel werkt. Nu is een: „niet meer mee doen, zoover als in elks ver mogen ligt, aan welke oorlogsvoorbereiding ook, individueel of massaal, niet slechts een moreele consequentie van den anti-oorlogs- mensch, één daad om hooger zelfbehoud, doch een noodzakelijke praktische eisch voor hoo ger zelfbehoud, lijfsbehoud. Geenszins werk tuigelijk is een geleidelijke bewerking der po litieke opinie tot den duurzamen vrede, doch dringend noodzakelijk is dat we thans weer baar zijn, ons wapenen, niet met kanonnen, bajonetten en gifgassen, gelijk de „beschaaf de" barbaren, doch met het wapen des Geestes, wat niemand ons kan ontfutselen, wat ons een fier en krachtig: „Neen" doet zeggen, nu, en straks als de mobilisatiebevelen weerklinken over de wereld. GER. MOHR. Santpoort-dorp.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10