Ontwerp ondernemers-overeenkomsten maakt een redelijke kans. nin-i:.Mcn: DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. uwiNuc.i\urtu r CDKUAKI 35 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Algemeene beschouwingen voortgezet. J. Schouten (A.RJ 's-Gravenhage, 27 Febr. 't Is geen verrassing, dat de voortgezette behandeling van het wetsontwerp betreffend algemeen verbindend en onverbindend ver klaring van ondernemers overeenkomsten geen verrassingen bracht. De posities, welke de fracties innemen zijn bekend; de neuzen zijn nagenoeg geteld. Niemand durft de wed denschap aan, dat het ontwerp nog kan wor den verworpen. Zelfs zou'het te gewaagd zijn, om te veronder stellen dat het wets ontwerp, zooals het in behandeling h gekomen, nog veran deringen van meer dan geringe betee kenis zou kunnen on- dergaan; nu wel is komen vast te staan, dat de heer Rutgers van Rozenburg geen meerderheid zal vin- den voor zijn amen dement, dat beoogt .aan de wet een tij delijk karakter, het karakter van een crisis- wet te geven. Dinsdag werd de tijdelijkheid afgewezen door den Katholieken heer Goseling en den Sociaal-Democraat Albarda, thans deden dat ook de Vrij zinn ig-Democratische woordvoer der, de heer Joekes en de leider der Anti-Rev. fractie, de heer Schouten, die eveneens van oordeel bleken dat de urgentie der regeling wel door de crisis is verhaast, maar dat de regeling niet in de crisis, doch in een blij vende structureele verandering der maat schappij haar reden van bestaan vindt. Er is dus geen sprake van dat de heer Rutgers van Rozenburg een meerderheid achter zich krijgt. Uit het voorafgaande blijkt, wat we trou wens al wisten dat ook de heeren Joekes en Schouten tot de voorstanders van het ont werp behooren. De Vrijzinnig-Democraat is er echter met veel meer enthousiasme voor dan de Anti-Re volutionair De heer Joekes gaf een betoog ten beste, dat nagenoeg geheel klopt op dat van den heer Goseling. Het ontwerp ziet hij als een regeling van groote principieele bet-eekenis, welke de overheid de urgente en noodzakelijk geworden bevoegdheid geeft om op een tot dusver onbekende manier ordenend op te tre den op het gebied van het economisch leven, in het algemeen belang en met het oog op de belangen van het bedrijfsleven zelf, waarbij uitgegaan wordt van de juiste gedachte, dat de aandrang tot ordenend optreden moet uit gaan van de bedrijfsgenooten zelf. De heer Schouten kan zich ook met de grondgedachte van het ontwerp vereenigen. Doch hij waarschuwde, dat de Regeering niet alleen niet het individualisme moet afwijzen, doch ook de socialistische gedachte van be drijf sordening, waarbij het individu niets meer betee kent; dat het privaat bezit onaange tast moet blijven; dat er geen sprake mag zijn van Staatsordening; dat niet mag worden voorbijgezien, dat de tijd nog niet rijp is voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie met be voegdheid van de bedrijfsorganen. Nu hij dat nog niet ziet, kon hij instemmen met het ont werp, waarvan hij evenwel geen al te groote verwachtingen koestert en dat hij liefst op enkele punten toch nog wel graag van meer waarborgen tegen te groote overheidsbevoegd heid zag voorzien. Voordat de voor naamste bestrijder van het ontwerp, de Libe rale heer Bierema aan het woord kon komen, spraken nog de heer Sneevliet, die in het ontwerp alleen een po ging ziet van de bezit tende klasse om de ar beiders er onder te houden; en de heer van den Tempel, die voor de Sociaal-Demo craten het beginsel instemmend betoog van den heer Albarda in details onder streepte. De heer Bierema zag in het ontwerp groote gevaren voor het bedrijfsleven. Vooral in ver band met de niet te groote discretionaire be voegdheden, welke worden gegeven aan den Minister, die als een soort opperkoopman zal moeten optreden en die, hoe knap en eerlijk ook, toch nooit geheel vrij is van politieke ge voelens en tendenzen. Niettemin zijn de Li beralen geen voorstanders van geheel onge breidelde vrijheid op economisch gebied. De Regeering dient te waken tegen excessen. Maar de ondernemers overeenkomsten moet zij overigens overlaten aan het bedrijfsleven zelf. En of maatregelen tegen excessen noo- dig zijn dient geval voor geval te worden be oordeeld door de wetgevende macht. Waarom de Liberalen zich alleen kunnen vereenigen met de regeling, waarbij voor ieder bepaald geval een afzonderlijke wet wordt gevorderd. EERSTE KAMER. Commissie inzake verkeers- coördinatie te wachten. Koloniën en Waterstaat afgehandeld. De Senaat heeft nog tot de pauze werk ge had aan de Waterstaatsbegrooting, nadat zij de mededeeling had aangehoord, dat de heel de Vos van Steenwijk Jr. (neef van den voor zitter) ontslag heeft genomen als lid dei- Kamer. Van hetgeen door de Waterstaatssprekers in het midden werd gebracht, vermelden we, dat de heer van Cibters voor de spoorwegen niet alleen bezuiniging, maar ook kapitaalssanee- ring noodig acht. De spoorwegen zijn over- gekapitaliseerd. Minister Colijn wees in zijn antwoord, zooals moest worden verwacht, de toepassing dei- collectieve contracten in de Rijksbestekken af, evenals wijziging der spoonvegzondagspoli- Jiek en een algemeene verkeerswet, die te groote vertraging voor de verkeersregeling zou beteekenen. Tot de mededeelingen, gedaan door den Mi nister, die geen enkele bepaalde toezegging deed en zich bepaalde tot op z'n hoogst de be lofte van nog eens bekijken, behoorden deze, die niet nieuw is, dat inzake den bouw van de Wilhelminabrug te Maastricht een onder zoek wordt ingesteld en de wel belangrijke, dat te wachten is de instelling eener commissie voor het moeilijke vraagstuk der coördinatie van het verkeer; waarvoor het Kabinet in middels bepaalde richtlijnen heeft vastge steld. De begrooting werd z. h. st. aangenomen. Nadat voorts eenige onteigeningsontwerpen waren afgedaan, werd nog de begrooting van het Departement van Koloniën afgehandeld. De heer Lohman vroeg een anderen kosten verdeling tusschen Nederland en Indië wat betreft de kosten der vloot en waarschuwde tegen splitsing der Marine. En de heer Fock waarschuwde op zijn beurt tegen een inciden teel besluit inzake een zuiver Indische marine. Minister Colijn wees erop, dat het brengen van de kosten der vloot op de Indische be grooting geen fundamenteele verandering be- teekent. Daar bleef het bij. En ook Hoofdstuk XI der Rijksbegrooting werd goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. De heeren doen de dames na. Zij krijgen thans ook een beurs. De oprichtingsacte is gepasseerd van de N.V. „Maatschappij tot Exploitatie van Herenbeur zen". In samenwerking met de N.V. Maat schappij Zeebad Scheveningen zal van 29 Mei tot en met 10 Juni 1935 in alle zalen en het terras van het Kurhaus de eerste heerenbeurs worden georganiseerd. Deze heerenbeurs is bedoeld te zijn een expositie van alles wat den man interesseert, o.a. sport, kunst, kleeding, meubilair, kantoorinstallaties, tabak, voedings- en genotmiddelen enz. Een uitvoerig eerecomité is in voorbereiding. Tijdens de heerenbeurs zullen verschillende attracties plaats hebben. WAGNERVEREENIGING. Door de Wagnervereeniging zal in het kader van het Nederlandsch Muziekfeest op 4 Mei a.s. een feestvoorste'lling in den Stadsschouw burg worden georganiseerd. Bij die gelegen heid zal door de Amsterdamsche Tooneel Vereeniging, directie A. van Dalsum en A. Defresne, Sophocles „Electra" ten tooneele worden gebracht in de vertaling van P. C. Boutens en met de muziek van Alphons Die- penbrock, uitgevoerd door het Concertgebouw orkest onder leiding van Willem Mengel berg. Zendtijdenbesluit gewijzigd. Alle omroepvereenigingen kunnen zich op „hoogtijdagen" laten hooren. De minister van binnenlandsche zaken heeft een wijziging gebracht in het zendtijden- besluit van 15 Mei 1930, waardoor punt 6 van dat besluit, handelende over de uitzendingen op zoogenaamde Hoogtijdagen voor de arbei dersbeweging is vervallen. In plaats daarvan is aan punt 9 (oud punt. 10) dat betrekking heeft op de onderlinge ruiling van zendtijd, een zinsnede toegevoegd waardoor de minister de bevoegdheid heeft, een ruiling van zendtijd te bevelen indien een omroepvereeniging op redelijke gronden een ruiling wenscht en de omroep-organisatie die daartoe medewerking moet verleenen deze zonder voldoende motiveering weigert. Door de nieuwe regeling is bereikt, dat de verzorging van uitzendingen op zoogenaamde Hoogtijdagen voor alle Omroepvereenigingen mogelijk wordt. Tot dusver kon feitelijk alleen de V.A.R.A. aan het zendtijdenbesluit recht ontleenen op toewijzing van zendtijd op Hoog tijdagen. AMELANDER POSTBOOT VASTGELOOPEN. Door den lagen waterstand. Door den lagen waterstand is de Amelan der postboot, die Woensdagmiddag van Nes naar Holwerd aan de Friesche kust was ver trokken, op de Wadden vastgeloopen. Daar het niet mogelijk bleek, de boot te bevrijden, werden passagiers en post per roeiboot naar Holwerd gebracht. De passagiers en de post, die voor Ameland bestemd waren, zijn te Holwerd gebleven. Men acht het waarschijnlijk, dat de post boot in den komenden nacht vlot zal komen JHR. H. DE RANITZ TREEDT AF. De adjunctchef van den dienst van het ver voer der Ned. Spoorwegen zal. wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, den spoor wegdienst verlaten. Als gij lijdt aan ^of SïTiXbJ IN DE ZIJ bedek dan de pijnlij ke plaats met een vel DE WATTEN, DIE WARMTE OPWEKT Doozen a 35 en 55 ct. Bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. MedJ Tooneeldirecteur verkocht wel entreekaarten. Maar de uitvoering liet op zich wachten. Door de Kon. Marechaussee uit Uden wer den Woensdagmiddag te Nijmegen drie per sonen gearresteerd en naar Uden overge bracht. Na verhoord te zijn. werden twee van hen weder in vrijheid gesteld; de derde ech ter. zekere F. R. uit Nijmegen, zich uitge vende voor directeur van een tooneelgezel- schap aldaar, werd in arrest gehouden. Deze wordt er van verdacht, verschillende winke liers te Uden te hebben opgelicht. Hij had reeds langen tijd geleden bij genoemde win keliers medegedeeld dat door zijn tooneelge- zelschap te Uden een uitvoering zou worden gegeven en had, zooals hij zeide, de zaal daar voor reeds gehuurd. Hij heeft toen bij deze winkeliers een aantal entreekaarten tegen gereduceerden prijs in voorverkoop verkocht, waarvan hij het geld inde. Ook zou hij strooi biljetten voor deze uitvoering in Uden uit geven. De winkeliers hoorden echter niets meer van hem en bij informatie bleek dat in Uden geen zaal voor een tooneeluitvoering gehuurd Was. De gedupeerde winkeliers deden daarop aangifte bij de Marechaussee welke Woensdag tot de arrestatie van genoemden directeur overging. Hij is voorloopig in de Marechausseekazerne te Uden opgesloten. Ir. G. W. VAN HEUKELOM VERLAAT DE SPOORWEGEN. De hoofdingenieur en chef van den Dienst Weg en Werken, afdeeling Nieuwe Werken, bij de Nederlandsche Spoorwegen, ir. G. W. van Heukelom, zal op 1 April a.s. wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd den dienst met pensioen verlaten. Ir. Ch. H. J. Driessen, tot nu toe chef van den Dienst van Weg en Werken, afdeeling Bedrijf, zal beide diensten onder zich veree- nigd krijgen. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) De Koninklijke familie in Unterwasser. De Koningin heeft Woensdagmorgen met Prinses Juliana een lange wandeling in de omgeving van Unterwasser gemaakrt, waarna de beide Koninklijke gasten zich aan de ro- delsport wijdden, waarvoor juist een bijzon dere gelegenheid bestond in verband met het feit. dat "versche droge sneeuw was gevallen tot een dikte van 40 c.M. Des middags heeft de Koningin tezamen met Prinses Juliana op het balcon van het hotel in ligstoelen zonnebaden genomen, terwijl de verschillende leden van het koninklijk gevolg een skitoer in de omgeving maakten. In Un terwasser zijn thans in totaal ongeveer 240 gasten aanwezig. A.T.O. EN VAN GEND EN LOOS. De directie de N. V. Algemeene Transport onderneming, vrachtautodiensten der Ned. Spoorwegen (A.T.O.) heeft een brochure het licht doen zien onder den titel: „A.T.O. en Van Gend en Loos". Het is een overdruk van een artikel van rar. W. J. de Graaff in het Tijdschrift voor het Spoor- en Tramwezen in Nederland en Indië. De directie zegt, dat deze brochure ver spreid wordt naar aanleiding van de be schouwingen over de beide genoemde onder nemingen, die hier en daar worden gehoord, en veelal een onjuist beeld geven van den fei telijken toestand. KLEINE ADVERTENTIES GROOT SUCCES MAAR DAN MOETEN ZD HAARLEMS DAGBLAD worden geplaatst. IN In 1933: 40148. In 1934: 41841. Meisje aan ouderlijk gezag onttrokken. Tegen jongeman drie maanden geëischt. Voor de arrondissementsrechtbank te Am sterdam stond Woensdag de 23-jarige B. te recht, verdacht van onttrekken van een min derjarige aan het ouderlijk gezag. Het 17- jarige meisje, waarmee de jongen omgang had, was in September van huis weggeloopen. De jongeman had een kamer voor haar ge huurd en haar op deze wijze verborgen ge houden tot medio December. Door een ad vertentie kreeg de kamerverhuurder argwaan; hij sprak er over met den jongen, die onmid dellijk het meisje liet verhuizen. Voor de rechtbank verklaarde de vader, dat hij bezwaar* had tegen den omgang tusschen verd. en zijn dochter en dat reeds maatrege len waren getroffen om het meisje in een inrichting te doen plaatsen. Het is niet de eerste maal, aldus de Officier dat de justitie moeilijkheden van de familie B. ondervindt. Hij wist. dat de vader maatregelen had genomen ten aanzien van het meisje in overleg met den kinderrechter, om haar in een gesticht te plaatsen. Verd. heeft het min derjarige meisje aan het ouderlijk gezag ont trokken en haar gedurende geruimen tijd ver borgen gehouden. Spr. acht het feit zeer ern stig en een strenge straf is hier op haar plaats; de Officier requireert tenslotte een gevangenisstraf van drie maanden tegen ver dachte VIJF JAAR WEGENS POGING TOT DOOD SLAG GEëlSCHT. Tegen ir. H. A. V., te Heerlen, die in No vember van het vorige jaar zijn zwager met een hamer een zeer ernstige hoofdwonde had toegebracht, is voor de Maastrichtsche recht bank vijf jaar gevangenisstraf geëischt. Ter rechtszitting kwam verd. op zijn vroegere be kentenis terug en verklaarde niet het opzet te hebben gehad zijn zwager te dooden. PROF. VAN GULIK OVERLEDEN WAGENINGEN, 27 Febr. (V.D.) In den afgeloopen nacht overleed alhier op 66-jari- gen leeftijd Prof. Dr. D. van Gulik, hoogleeraar in de natuurkunde, meteorologie en klimato logie, aan de landbouwhoogeschool alhier. De thans ontslapene werd geboren te Grouw in Friesland, doorliep het gymnasium te Leeuwar den en studeerde wis- en natuurkunde aan de universiteit te Groningen, waar hij de eerste jaren assistent was van Prof. Haga, bij wien hij in 1896 promoveerde. Vervolgens was hij leeraar in Doetinchem en Apeldoorn. In 1902 kreeg hij een aanstel ling alhier aan de rijks hoogere land-, tuin en boschbouwschool. Na de verheffing van deze school in 1918 tot landbouwhoogeschool werd hij curator van het college van den rec tor en de professoren. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Tijdens het studiejaar 1920 tot 1921 was hij rector van de hoogeschool. Ook was hij vele jaren secretaris van het college van curatoren van het Kon. Ned. Met. Instituut, uit welke functie hij juist eenige dagen geleden ontslag had aangevraagd. Zijn deskundige geschrif ten handelden veelal over onweders. Voorts schreef hij eenige leerboeken o.a. over me teorologie. ONZE EXPORT NAAR ITALIë. Alvorens goederen van welken aard ook naar Italië te verzenden of over de levering con tracten af te sluiten wordt in verband met de bij decreet van 18 Februari afgekondigde reglementeering van vrijwel den geheelen in voer van Italië, allen exporteurs aangeraden de grootste voorzichtigheid te betrachten en zich van te voren nauwkeurig op de hoogte te stellen van de voorwaarden, waaronder in voer mogelijk is. Vragen over een flottielje leider. Bouwplan veranderd? De heer Drop heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: I. Is het waar: a. dat de flottiejeleider-Nederland, die in het bouwplan gevoegd bij het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der Rijks begrooting 1930, stuk 346, zitting Tweede Kamer 1929-30 was opgenomen als een schip van 3000 ton, berekend op een vaarsnelheid van 34 mijl en te voorzien van 8 kanonnen van 12 centimeter, thans in aanbouw, is berekend op een waterverplaatsing van 4225 ton, op een vaarsnelheid van 32.5 mijl en daarop te plaatsen kanonnen van 15 c.M.; b. dat tengevolge van het veranderde bouwplan de bedoelde flottieljeleider niet zal kosten f 7.500.000 gelijk geraamd, doch f 10.000.000? II. Zoo hetin vraag 1 gestelde bevestigend moet worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen waarom van deze verandering niet in de toelichting op een der begrootin gen, volgede op die voor 1930, melding is ge maakt, en een uiteenzetting geven van de wijze, waarop in dit verband de in de ver schillende jaren aangevraagde en toegestane termijnen moeten worden bezien? III. Wil de minister ten slotte, in verband met het bovenstaande, mededeelen of het op de begrooting voor 1935 uitgetrokken bedrag van f 300.000 voor artillerie ten behoeve van den flottieljeleider, geheel of ten deele be stemd is voor het geschut van groot kaliber, in vraag I genoemd? Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 28 Februari: Kunstnieuws: „Angstige schoonouders" Mij door een mijner vrienden als een aardig blijspel gerecommandeerd zijnde, deed mij dit bij het gaan naar den schouwburg van den heer v. Lier te Haarlem, de beste verwachtingen van dit blijspel koesteren. Nu, al spoedig bleek mij het gegronde van de ervaring- mijns vriends. Angstige schoonouders kan onder de tooneeiwerkjes in onze dagen, als blij spel een vrij goede plaats innemen. Het mag een karakteristiek bewerkt, humoristisch stukje genoemd worden en de uitvoering, al kon men somtijds ook merken dat nog eenige dagen studie van enkelen veel tot een flinke uitvoe ring hunner partij zou hebben bij gedragen, mag overigens goed ge slaagd genoemd worden; Mevrouw Al- breglEngelman en de heer Bigot gaven dat, wat men van krachten als de hunne mag verwachten en ook gerouti neerdheid der andere artisten in hun genre buiten beschouwing latende, kan ik niet anders, dan beweren, dat mijn verwachtingen niet zijn teleurgesteld. Zeer te bejammeren was het, dat de zit plaatsen naar evenredigheid van vorige uitvoeringen, zoo slecht bezet waren; deze voorstelling was een ferm bezette zaal waardig geweest. Ook „Een oude Doos" viel bijzonder in den geest der aanwezigen; de lieve voordracht van Mej. Kiel in haar partij, en ook die der andere artisten, in de hunne, is noemenswaard. Onaangenaam, dat de aandacht van dit stukje ieder oogenblik werd afge trokken, door de luidruchtige aanstal ten tot vertrek, welke door de leden van het orchest werden gemaakt. Het hinderlijke hiervan voor den toeschou wer is te begrijpen. Reeds vroeger heb ik hierop de attentie gevestigd, doch zon der vrucht. Ik verbeeld mij, dat door den heer Van Lier veel daaraan zou kunnen worden gedaan, indien Z.Ed. den orkest meester verzocht, het zijne er toe te willen bijdragen, dat, aangezien er toch geen muzieknummer meer na afloop der tooneelvoorstelling volgt, reeds in de pauze tusschen de voorlaatste en laatste acte de aanstalten voornoemd werden gemaakt, zoodat het publiek in ieder geval, gedurende de laatste acte. of het nastukje, ongestoord kan luisteren. Door onze lens gesnapt. Mevr. E. W. Venemavan Doorn. Mevr. E. W. Venemavan Doorn is een in onze stad in vele kringen zeer bekende fi guur, daar zij in tal van besturen en com missies zitting heeft, waaruit blijkt, dat zij veel gevoelt voor de publieke zaak. Hiervan getuigt ook het feit, dat zij na het overlijden van dokter Adrian zich bereid ver klaarde dienst zetel in te nemen in den Ge meenteraad, waarin zij nu 21/2 jaar zitting heeft als vertegenwoordigster van de Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond. Mevr. Venema heeft hier de .Middelbare Meisjesschool bezocht en is verscheidene jaren bij het. lager onderwijs te Amsterdam werk zaam geweest. Een goede twintig jaar geleden verzorgde mevr. Venema de Kinderrubriek in ons blad.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5