BEVERWIJK VELSEN SANTPOORT ZANDVOORT IJMUIDEN HAARLEMMERMEER LISSE VRIJDAG I MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Het „Witte Kruis" in cijfers. Wat er bij den penningmeester omgaat. S-vK De jct-arlij.ksche rekeningen van de onder scheidene afdeelingen van de Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis' spreken een duidelijke taal in cijfers. Zij ge ven niet alleen een beeld van den financiee- len toestand, maar zij toonen ook aan, welke belangrijke bedragen besteed worden aan degenen, die de hulp van de afdeelingen wijkverpleging, kraamverzorging, t.b.c. be strijding enz. inroepen. De resultatenrekening van het Witte Kruis zelf vertoont een eindbedrag van f 2757.56. Het nadeelige saldo, waarmede deze rekening sluit, bedraagt slechts f 33.91. Aan contribu ties van 1038 leden werd een bedrag van i 2647.75 ontvangen. De lasten dezer reke ning golden in hoofdzaak subsidies aan de onderafdeelingen Wijkverpleging f 1283.57 en Kraamverzorging f 641.78. Voor het gebruik van de ziekenauto der firma Van Gameren werd f 100 uitgegeven. Badhuis. De exploitatierekening van het badhuis vertoont een tekort van f 500. dat het be stuur door een subsidie van de gemeente hoopt te kunnen opheffen. De opbrengt aan boden was f 2127.87. Het eindbedrag der re kening was f 2637.87. Wijkverpleging. De belangrijkste post op deze rekening wordt gevormd door de salarissen van de wijkverpleegsters, aan wie f 1852 werd be taald. Behalve het reeds vermelde subsidie van de vereeniging, werd door de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin f 930 bij gedragen. Deze rekening sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 2609,22 met een nadeelig saldo van f 51.71. Kraamverzorging. De lasten van deze rekening waren o.m. salarissen verpleegsters f 1759.82, onderhoud verplegingsmateriaal f 105, benevens kleinere uitgaven. De gemeenten subsidieerden de kraamverzorging met f 620, de afdeeling deed dat met een bedrag van f 641.78. Het nadeelig saldo was vrij groot, namelijk f 383.11. Het eindbedrag der rekening was f 2036. T.b.c.-bestrijding. De voornaamste uitgaven voor de t.b.c.-be- strijding waren: salaris verpleegster f 1440, ontsmettingskosten f 67.49, vergoeding aan het Roode Kruis Ziekenhuis voor het consul tatiebureau f 220. verplegingskosten van pa- tienten in sanatoria f 2814; onderhoud lig- tenten f 72.50. Aan subsidies werd ontvangen van het Rijk f 1403; van de gemeente Beverwijk f 1443.75, van de gemeente Wijk aan Zee en Duin f 1399.75 en als extra subsidie f 164.95 van de Noord-Holl. Vereen, tot bestrijding der t.b.c. f 760 en van de Provinciale vereeniging f 160. Als aandeel in de opbrengst van de Emmabloemcollecte werd f 254.27 ontvangen. Deze rekening, die in inkomsten en uitgaven sluit met f 5611,82, heeft een batig saldo, na melijk van f 763.77. Bouwfonds. Dank zij de medewerking van vele plaat selijke vereenigingen en particulieren kon het bouwfonds aanzienlijk worden versterkt. In den loop van het jaar werd o.m. ontvan gen van de feestweek f 650, van de Harddra- verijvereeniging „Beverwijk en Omstreken" f 1055 en van het bazarcomité als opbrengst van de in het Kennemer-Theater gehouden bazar f 1607.70. De rekening van het Bouw fonds vermeldt aan baten een bedrag van f 6812.13. De verkoop van het oude badhuis aan de Meerstraat zal een bedrag opleveren van f 8000. Daarvan moet echter nog een hypo theek worden afgetrokken. Dank zij de me dewerking van de gemeente, die zich garant heeft verklaard voor de rente en aflossing van de leening, te sluiten bij de provinciale vereeniging, is de bouw van het nieuwe bad huis thans verzekerd. De grond aan de Baan- straat gaf de gemeente in erfpacht. Zoodra de goedkeuring van Ged. Staten op de raads besluiten is verkregen, kan de aanbesteding geschieden. Met groote erkentelijkheid mag de medewerking van gemeenteraad en ge meentebestuur, in het bijzonder ook van burgemeester H. J. J. Scholtens, die zich wel in zeer bijzondere mate voor de bouwplan nen heeft geïnteresseerd, worden gememo reerd. En voor het overige zal het nieuwe Volksbadhuis hopelijk nog in den loop van dit jaar getuigenis afleggen van den voor- treffelijken burgerzin, die zich reeds zoo me nigmaal onder de Beverwijksche burgerij heeft geuit. Het jaarverslag over 1934. De secretaris van het Witte Kruis, de heer J. Deegenaar, bracht het jaarverslag van de afdeeling uit, waaraan wij het volgende ont leen en: In de eerste plaats dient hier vermeld te worden, dat de heer A. Visser, die het secre tariaat der afdeeling met zulk een groote ijver behartigde, door verandering van woon plaats genoodzaakt was als bestuurslid te be danken. De heer Th. W. Reynders werd in zijn plaats als bestuurslid gekozen en daar deze als deskundige op administratief gebied a.h.w. de aangewezen man was voor het al gemeen penningmeesterschap der afdeeling is dit hem opgedragen en nam de heer J. Deegenaar het secretariaat over. Over het algemeen hadden de zaken hun gewone verloop in het achter ons liggend jaar. Alleen moet een nieuwe achteruitgang in het ledental geconstateerd worden, nl. van 1134 tot 1038. Hoewel deze teruggang voorna melijk aan de werkloosheid moet worden toe geschreven kan toch niet ontkend worden, dat nog steeds velen, die in een heel wat meer bevoorrechte positie zijn, hun finan- cieelen steun aan cle afdeeling blijven ont houden. Het mooie sociale werk dat verricht wordt mag genoegzaam bekend geacht wor den, terwijl ook de persoonlijke voordeelen aan het lidmaatschap verbonden alleszins de moeite waard zijn, zooals bijv. de hulp van de Wijkzusters bij ziekte en het gratis in bruikleen ontvang..van verplegingsaxtike- len. Gingen de afdeelingszaken hun gewonen gang, in betrekking tot de stichting van een nieuw gebouw met badhuis deed de afdee ling een belangrijke schrede vooruit. Eigen lijk kan gezegd worden dat de werkzaamhe den van het dagelij ksch bestuur in 1934 grootendeels gewijd waren aan de propa ganda voor dit gebouw en het pogen de mid delen daarvoor te krijgen. Vooral de feest week in September 1934 gehouden door de Beverw. Harddraverij Vereen, bracht een flinke bate voor het bouwfonds, waarvoor de hartelijke dank der afdeeling betuigd is. Ook de in November gehouden bazar onder lei ding van mevr. Brat liet opnieuw zien dat Beverwijk en omgeving zijn belangstelling- voor de badhuisplannen gaarne daadwerke lijk doet blijken. Van dezen bazar bedroeg de opbrengst f 1607.70. In October werd het oude badhuis ver kocht om op te leveren per 30 Juni 1935. Het bestuur kon geen verantwoordelijkheid aan vaarden voor exploitatie na dien datum en vond door bemiddeling van den makelaar D. Teer een gereeden kooper voor een aanne- melijken prijs. Door een en ander kwam een bouwfonds beschikbaar van ongeveer f 12000, terwijl het hoofdbestuur van de Noord-Hol- landsche Vereen. Het Witte Kruis in beginsel bereid bleek de ontbrekende gelden op ta melijk voordeelige voorwaarden te leenen mits de gemeente Beverwijk voor rente en aflossing garant blijft. Het Dagel. Bestuur der Gemeente nam tegenover onze plannen een zeer welwillende houding aan, hielp bij het vinden van een geschikt terrein en heeft vervolgens op ons adres aan den Raad om beschikbaarstelling van terrein en het ga rant zijn der gemeente voor rente en aflos sing der geldleer.ing een gunstig advies uit gebracht. Hoewel dit in 1935 geschiedde kun nen we toch met blijdschap hieraan toevoe gen dat de Raad zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig dit advies besloot. In dien er geen bijzondere tegenvallers komen hopen we dus in 1935 ons nieuw gebouw te kunnen stichten en betrekken. CONCERT BEVERWIJKSCHE HARMONIEKAPEL. **Voor een zeer goed bezette -zaal gaf de Beverwijksche Harmoniekapel onder leiding van haar dirigent, den heer H. W. Hofmeester Donderdagavond een concert in het Kenne- mer Theater. Als gewoonlijk werd het concert, ook bijgewoond door de Beschermvrouwe Me vrouw A. A. van HattumDekker. Na een kort openingswoord van den voor. zitter, den heer N. J. Groot opende de kapel met de mooie en zeer knap geïnstrumenteerde overture La Bohemienne van Briffaux. Reeds aanstonds bleek, dat het corps dezen avond heel goed gedisponeerd was. De stem ming, die vooral in den niet gemakkelijken inzet nogal weifelend was, herstelde zich vrij spoedig. Dit dankbare muziekstuk genoot een mooie, gave en zeer evenwichtige verklanking Het fraaie houtregister. dat vor een harmo niecorps 'n waardevol bezit is, toonde zich in dit concert van haar beste zijde. Dat bleek ook in de Skandinavische suite van Fredew- ken en vooral ook in de eerste Arlesienne suite van Bizet. Dat wil echter geenszins zeg gen, dat de andere stemmen beneden dit peil zouden zijn gebleven. Integendeel, wij noteer den uitstekend werk van het lage register en van de middenstemmen (baritons, trom bones, hoorns). Wij hebben dezen avond ook het saxophone-kwartet in menig trekje kun nen bewonderen, waarbij vooral de alt-saxo- phonist zich in zijn solistisch werk onder scheidde. De mooie muziek van Bizet ligt de kapel ook zeer gunstig en is ook voor het publiek zeer prettig om aan te hooren. Heel mooi waren ook hier de clarinetten en de bassen. De Harmoniekapel oogstte met deze Ar- lesienne.suite een welverdiend succes. Het ingelaschte „Au Village" stond wat uit voering betreft niet op dit hooge peil. De stemming was niet vlekkeloos en er wa ren een paar ongelukjes. Wagner's ouverture Riënzi was zeer voor naam van voordracht en va neen majestueus klankgehalte Pracht-muziek voor een blaasorkest. In deze ouverture maakte het koper een goede beurt. Daarna volgde nog een concertwals. L' Even- taire. van John Klein en de Marche de la Fratanelle van Gasia. De Harmoniekapel kan op een prachtig ge slaagd concert terugzien. Met voldoening kon worden geconstateerd, dat de kapel weer op den goeden weg is en het oude. hooge peil weer gaat naderen. Dit concert was althans aanmerkelijk beter, dan het vorige. De afwisseling van het muzikale gedeelte van het programma was dezen avond opge dragen aan den humorist Tummers. Hij zong liedjes aan de piano en hij deed dat zoo danig, dat. de goede stemming over het publiek vaardig werd^Eenige liedjes stegen boven het gebruikelijke genre, wat bijv. het geval was met „Witte rozen". Overigens toonde Tummers zich naast een wij zouden bijna zeggen phlematieke liedjes zanger ook een vlot conferencier, wiens „wit- zen" wel insloegen. Hij mocht zich in veel bijval verheugen. De muziekavond werd besloten met het ge bruikelijke bal, waaraan Roomer's Band mu zikale medewerking verleende. DE KAMPIOENEN NAAR AMSTERDAM Voor de v. v. Beverwijk die j.l. Zondag het kampioenschap van de vierde klasse behaalde, heeft de K. N. V. B. voor a.s. Zondag den uitwedstrijd Rivalen-Beverwijk ingelascht. In het kampioenselftal is Th. Kuyer, die last heeft van een onwillige knie, vervangen door Vessies. ALPHIAKENNEM ERS De Kennemers trekken Zondag naar Alphen a. d. Rijn om het kampioenschap van haar afdeeling, derde klasse A van afdeeling II, te behalen. Zij hebben daarvoor maar één punt op Alphia te veroveren. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: v. Urk. Achter: Duivemans, Lindner, Midden: Effern, Dïnkla en Gordijn. Vóór: Schipper, Horeman, Groot, Steeman en Brethouwer. V. V. Z.—D. E. M. De R. K. voetbalvereeniging D. E. M. ziet zich a.s. Zondag voor de taak geplaatst om in Zaandam haar kansen op de tweede plaats in de eerste klasse van den I. V. C.-B te verde digen. D. E. M. heeft onderstaande opstelling: Doel: Nieuwenhuizen. Achter: Schram, Slok. Midden: Janssen, Vlek, De Vries. Vóór: Langendijk, N. N., van Rixel, Gelder mans en W. Steeman. Wie wordt burgemeester van Velsen? Er worden al namen gefluisterd. „Wie zouden we nu krijgen?" Dit is de vraag, die men thans allerwegen hoort. Le roi est mort, vive le roi. Zoo is het ook in ons „koninkrijk" van 44.000 zielen. Wie zal het zijn dien we straks als onzen eersten burger zullen begroeten? Wie zal het zijn, die wordt aangewezen om de taak van wijlen Mr. F. L. J. E. Rambonnet voort te zetten. Zijn opvolger wacht een zware taak. een taak die de volle werkkracht vergt van een ambitieus en ernstig werker, zooals ook wijlen burgemeester Rambonnet de volle honderd procent van zijn groote werkkracht aan het ambt gaf dat hem zoo na aan het hart lag Wijlen burgemeester Rambonnet heeft slechts enkele jaren onze gemeente gediend. Maar in deze enkele jaren was hij een der onzen geworden; deze korte spanne tijds was voldoende om te maken dat hij al zijn talen ten ontwikkelde om onze gemeente zoo te be sturen als hij dacht dat goed voor haar was. Hij was Velsenaar geworden en omdat hij Velsen had lief gekregen was zijn werk goed. „Wie zouden we nu krijgen?" We weten het niet maar het is een wensch dien men van veler lippen hoort: als we zoo iemand krijgen als wijlen burgemeester Ram bonnet zijn we tevreden. Er worden namen gefluisterd. O.a. van Mr. J. L. Bouma, burgemeester van Emmen, van den heer A. M. Nieuwenhuizen, wijlen burge meester Rambonnet's opvolger in Schoon hoven, van Mr. Ch. Weiter. Maar dit zijn' slechts vermoedens. Zekerheid is er eerst dan wanneer de benoeming offi cieel heeft plaats gehad. Wie het ook wordt, den gekozene wacht een moeilijke taak. En daarom kunnen we slechts wenschen dat onze nieuwe burgemeester zal zijn een krachtige figuur, een man uit één stuk, een magistraat. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 6 Maart 1935, ten kantore van het Bouwij en Woningtoe zicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11,30 uur voormiddags. GEVELDE REUZEN. Wanneer men Velserbeek door den ingang nabij de Hervormde Pastorie binnenwandel de werd het oog het eerst getroffen door de fraaie boomengroep reikt voor den ingang. Het was een groep zware iepen, zoodicht te- _;en elkaar gedrongen, dat bij stormweer hun kloeke stammen tegen elkaar schuurden. Met wat onderhout vormde deze boomengroep als het ware een gordijn, waarachter de schoonheid van het hertenkamp en den vij ver zich ten deele verborg. Een der boomen was uitgekozen als vertegenwoordiger van het geslacht van den ulmus-campestris en droeg deswege het naambordje IEP. Wij spraken hierboven on den verleden tijd, want thans ligt dit ïepengezien ter aarde ge veld. Nog slechts een paar staan er overeind, maar ook deze zullenu wel niet lang meer hun takken ten hemel strekken want ook hen wacht de bijl des houthakkers. Verleden jaar was de familie al aangetast door de gevreehde iepziekte, die zoo ontzet tend onder deze boomsoort in ons land heeft huisgehouden en ook elders en om het park al slachtoffei's heeft geeischt. Toexx werden al eenige omgehakt. Thans ie de geheele groep gesneuveld. De zware stammen en takken worden stukge- zaagd, met behulp van ijzeren beitels worden de massieve stompen gekloofd. De bruine kringen in het hout verraden duidelijk de oor zaak vaxx den ondergang van deze olmen. Het naambox-dje kan hier geen dienst meer doen. Men zal naar een anderexx represen tant moeten uitzien. Die tenslotte op zijn beurt eens zal sneuvelen. Want de iepziekte kent geen pardon. Het comité functionneert uitstekend en zijn wex'k wordt door de kinderen zelf óók op prijs gesteld: er zijn er nl. die 5 borden boe- rekool achter elkander op eten! Tot heden zijn er x-eeüs meer dan 30.000 porties uitge reikt. Tenslotte riep spr. de clementie in voor de eventueele feilen, die aan de opvoering nog kleven mochten. Er had nl. zeer veel onvoor bereid werk verricht moeten worden. Het auditorium heeft zioh uitstekend ge amuseerd met de avonturen van de poppen soldaatjes en het duveltje uit de doos. Meer dere malen werden hartelijk en gul gelachen, 't Was tx'ouwcns oer-komisch voox-al toen de keiu'troep roodjassen op het tooneel ver scheen onder aanvoex'ing van een imitatie van generaal Balbo. De jongste soldaat had in de vroolijkc voox-stelling een voornaam aandeel. De aankleeding der poppen was een lust voor de oogen; van somxnige costuums in 't bijzonder was veel werk gemaakt. Ook de koortjes zaten er goed in, zoodat we een ieder de komende herhalingen van deze kinderoperette kunnen aanraden te gaan zien, al is 't alleen maar om de natuurlijke onbevangenheid der meewerkende kinderen. De eei'ste is op Dinsdag 5 Maart a.s. 7.30 uur in Concordia te Velsen-Noord en voor een ieder tegen een matigen prijs toegan kelijk. Een hartelijk applaus na afloop was het be wijs, hoezeer deze voorstelling geapprecieerd werd. De dames Breitenstein-de Stoppelaar. Net tie Vlessing. Rie Miedema en Manna Cornet werden bloemen aangeboden; mevr. Breiten- stein in haar functie als leidster van het uit voerend comité, mej. Vlessig als dirigente en algeheel muzikaal leidster, mej. Miedema voor het instudeeren der dahsjes en mej. Cornet voor de begeleiding aan de piano. In de pauze wex'd een schaalcollecte ge houden ten bate van het liefdadig doel. Tot slot voei'den eenige kleine en groote leerlingen van Rie Miedema solo-dansjes uit, die zeer in den smaak vielen. De heer Bosman, wethouder van Sociale Zaken, verkreeg hierna het woord in zijn functie als voorzitter van comité voor de verzorging der schoolvoeding. Hij sprak zijn groote tevredenheid, bewondering en dank baarheid uit over het mooie werk, dat door liet uitvoerend comité verricht is. Spr. beval dit comité in warme belang stelling der aanwezigen aan. De opbrengst van dezen avond is netto f 137.40, een resul taat waar spi*. zeer tevreden over was. Wethouder Bosman dankte allen, die aan het welslagen van deze oovoex'ing een werk zaam aandeel gehad hebben. Torpedojagers gearriveerd. Schout-bij-naclit begaf zich aan boord. R.C. BREDERODE. Het le elftal speelt a.s. Zondag zijn laatsten uitwedstrijd tegen V.V.H. 2 om 10 uur op het terrein aan den Rijksstraatweg. Wordt deze wedstrijd gewonnen, dan behoeft het le elftal in zijn laatsten thuiswedstrijd op Zondag 10 Maart nog slechts gelijk te spelen om het kampioenschap te behalen. Het verdere programma voor a.s. Zondag luidt Haarlem 8Brederode 3 10 uur. Brederode jun.R.C.H. jun. 11.30 uur. Hedenmorgen kwamen in onze haven bin nen de beide torpedojagers „Kortenaer" en ,Van Ghent", die na een langdurig verblijf in Indië weer naar het vadex-land terugkeei'de Alhier begaven zich aan boord de Schout bij nacht Kruys van de Zeemacht te den Helder vergezeld van zijn adjudant en eenige stafof ficieren. Na een kort oponthoud, wendden de schepen den steven om de reis naar den Helder voort te zetten. MARKTPRIJZEN VAN VRIJDAG 1 MAART. Tarbot per K.G. f 1.10—f 0.90. Tongen per K.G. f 1.30—f 0.70. Groote schol per 50 K.G. f 13—f 11. Middelschol per 50 K.G. f 18—f 15. Zetschol per 50 K.G. f 23—f 20.50. Kleine schol per 50 K.G. f 19—f 10. Bot per 50 K.G. f 6.50. Schar per 50 K.G. f 13—f 5. Kabeljauw per 125 K.G. f 48—f 21. Wijting per 50 K.G. f 5.80—f 4.50. Leng per stuk f 2.30f 1.30. BESOMMINGEN. Stoomtrawlers Neptunus IJM, 87 65 manden f 1570. Vios II IJM. 134 40 manden f 1241. Oostzee IJM. 147 35 manden f 1587. Olympia IJM. 111 75 manden f 1796. Motorloggers: SCH 69 f 984, KW 44 f 502. VERKEERSONGEVAL. Donderdagavond had op den Wijk aan Zeeërweg een botsing plaats tusschen een motorrijwiel en een transpoi'tfiets van de firma A. H. alhier. Er kwamen geen persoon lijke ongevallen voor, doch zoowei het motor rijwiel als de transportfiets werden bescha digd. VERWAC HTE VISCHAANV OER Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt: Alma. IJm. 44 met 3 manden schelvisch. 10 manden piepers, 12 manden platvisch, 30 manden radio, 15 manden wijting, 15 manden gul. leng en koolvisch. 20 maxiden varia, 30 manden hake. 135 manden in totaal benevens 325 stuks ïjskabeljauw en 250 stuks stijve kabeljauw. KINDEROPERETTE TEN BATE DER SCHOOLVOEDING. De door mevr. M. RamJbonnet-Speet in studie genomen kinderoperette van M. A. Brandts-Buijs Jr. .Als de kinderen slapen", werd in de z.g. Witte Bioscoop voor uitslui tend genoodigden opgevoerd. De "leiding van het zangspel was van mevr. Rambonnet overgegaan op de dames Brei tenstein-de Stoppelaar en Nettie Vlessiixg; de uitvoering geschiedde ten bate van de schoolvoeding. Onder de aanwezigen waren de heeren wet houder Bosman, Dr. Limborgh Meijer, be stuursleden van de afdeeling der Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen, doktoren, hoof den van scholen, de ouders der kinderen, tal van invité's. enz. enz. Het hoofd van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, dr. L. S. Limborgh Meijer, sprak het openingswoord. Spr. zeide, dat over dezen feestavond een donkere scha duw lag. omdat inplaats van spr. deze bij eenkomst door hem, die onze burgervader was, geopend zou zijn. Dr. Limbox-gh Meijer wees op het bijzonder doel, dat het geven van deze kinderoperette nastreeft: nl. het steunen van het comité voor schoolvoeding. Spr. ging op het ondex-zoek naar de onder voeding, het coixstateeren en de funeste ge- volgexx van het dreigend gevaar, wat dieper in. Gelukkig zijn er nog zeer weinig gevallen van ondervoeding geconstateerd; dit zal echter niet zoo blijven. De crisis maalt ver der en er vallen steeds meer medemenschen aan ten slachtoffer. Het weerstandsvennogen van verscheiden kindereix wordt kleiner. Men moet met hulp aan dezexx niet wachten, totdat de ondex'- voeding een voldongen feit geworden is. uitgezonderd Kerk en Vrede en de J. V. A. eri toch is het Roode Kruis de meest pacifistische vereeniging van de wereld". Ook de afd. Zandvoort zou zeker een ruim arbeidsveld vinden. Hierna sprak Dr. A. A G. Land kringcom mandant van N. Holland-Zuid nog enkele woorden. Tenslotte ging men over tot de verkiezing van een voorloopig bestuur. Gekozen werden de heeren G. A. M. Loog- man, P. v. d. Mye, H. A. Klein, J. G. Crab- bendarn en mej. J. Leen. Staande de vergadering gaven zich onge veer 30 leden op. 55 JAAR GETROUWD. 29 Februari 1880 trad de heer G, v. d. Werff in het huwelijk met mej. A. Webcr. Daar er Toen werd hij overgeplaatst naar 's Her komt. werd dit 55-jarig huwelijksfeest heden 1 Maart in alle stilte herdacht. Natuurlijk werd het echtpaar, dat nog een goede gezondheid geniet, door de familie en naaste buren flink in de bloemetjes gezet. BONTE AVOND. Zondag 3 Maart, zal in het Patronaatsge- boxxw aan de Groote Krocht een bonte avond, worden georganiseerd, onder leiding van den heer J. Stol. JONGERENKRING. Zaterdag 2 Maart spreekt de heer Joh. E. Post in gebouw Brugstraat voor de Zand- voortsche Jongerenkring over: ..Wat vragen wij van een nieuwe generatie?" POGING TOT OPLICHTING. De promotor die dezer dagen door de Zandvoortsche politie werd gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem werd gevoerd, zal vervolgd worden wegens poging tot oplich terij. Als zijn verdediger zal optreden Mr. H. O. Drilsma. te Haax'lem. R -K. VOLKSBOND. Op de jaai'vergaaering van den R.-K. Volksbond in het Patronaatsgebouw werd de mogelijkheid besproken jeugdige werkloozon te .zenden naar het werkkamp „De Liebaard" te Baarn. Het jaarverslag van den secretaris werd onder dankzegging goedgekeurd. Uit het jaar verslag van den penningmeester bleek, dat er een klein saldo is. De periodiek aftredende bestuursleden: J. J. Castien. G. Wydeman, G. Uitermarck en L. Th, Polman werden allen zonder tegen- candidaten herkozen. Tot leden van de kascommissie wei'den be- xxoemd de heeren: G. Wydeman. F. Zeg waard en Th. v. Ombergen. Bij de rondvraag opperde de heer Van Ombergen de idee om als bedevaart een fietstocht naar Heilo te maken. Door het bestuur werd toegezegd, dat te zullen ovex-wegen. GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden graanbeurs was de aanvoer ais volgt: rogge f 7.50; gerst (chevalier) en wintergerst f 5.50; haver, paardeboonen en kanariezaad f 6.50; duiveboonen f 8.25; bruine boonen f 11.50; ;eel mosterd en kax'wijzaad f 18, Alles per 100 K.G KLEUTERSCHOOL. Van wege de Herv. Schoolvereenigïng te Nieuwvennep werd Dondei'dagavond in de Herv. school aldaar, onder veel belangstelling een vergadering gehouden, met het doel om te komen tot oprichting van-een dames-co mité voor het plan tot stichting van een kleu terschool, waartoe na eenige bespreking werd besloten. CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING. In de Landbouw te Hoofddorp hield Donder dagavond de Chi Middenstandsvereeniging Haarlemmermeer onder groote belangstel ling haar 16e jaarvei'gadei'ïng. waarin de heer A. Borst Pzn. uit Rottex-dam oud-in woner van Hoofddorp, een krachtig en op wekkend woord sprak en de heer H. Boot uit Nieuwvennep met declamatie voor een aan gename afwisseling zorgde. Bloembollenkweekers tegen de „Roe-belasting". B. G. HET ROODE KRUIS. Donderdagavond werd ixx Bodega Mustert de oprichtingsvergadering gehouden van de afd. Zandvoort van het Ned. Roode Kruis, Deze vergadering werd geopend exx geleid door burgemeester Vaix Alphen. Aanwezig waren o.a. de heex-en H. Bakker, Dr. A. A. G. Land, kringcommandant N. Hol land-Zuid, weth. C. Siegers, weth. T. Molenaar en enkele leden van den Raad. Ir. G. A. M. Loogman vertelde hoe de eerste afd. van het Roode Kruis in 1859 tijdens den Krim-oorlog na den slag bij Solferino in 1859 door Henri Dunant was opgericht. In het Nederland was het vooral Dr. Bastin, die ijverig propaganda maakte voor het Roode Kruis, met het gevolg, dat van 1867 door Ko ning Willem III het Ned. Roode Kruis werd opgericht. Sprekende over het werk van het Ned. Roode Kruis wees spreker op de 300 posten die langs de wegen werden ingericht. Alleen aan den Muiderstraatweg werd in 1932 162, in 1933 406 en in 1934 280 maal hulp verricht. Nog wees spreker op de bloedtransfusie dienst en de vei'dienstelijke malaria film, die door het Ned. Roode Kruis wex-d bekostigd. De heer H. Bakker, algemeen leider van de transportcolonne, dankte burgemeester Van Alphen voor zijn bereidwilligheid om de lei ding van dezen avond op zich te nemen en zette verder uiteen, waarom hij ver heugd was, dat er een afd. Zandvoort van het Ned. Roode Kruis werd opgericht. Indien er ooit oorlog mocht komen, zou er in Noord en Zuid-Holland thaxxs gelegenheid zijn ruim 40.000 zieken en gewoxxden te ver plegen. „Als straks de afd. Zandvoort is opgericht", zoo ging spreker verdex-, „zullen er 107 afdee lingen van het Ned. Roode Kruis zijn. Toch staat Nederlaixd dan nog ver achter bij andere landen, want in Nederland zijn van elke 1000 inw. slechts 3 lid van het Roode Kruis. In België van elke 1000 inw. 35. Tegenstanders kent het Ned. R. Kruis niet, aanstaande te Haarlem zal worden gehouden. Motie van de afdeeling Lisse van het II. Op de vergadering van de afdeeling Lisse van het Hollandseh Bloemboilenkweekers Ge nootschap, gehouden op 26 Februari j.l., is na gehouden besprekingen over den algenxcenen toestand in de bloembollenstreek, naar gemeld, een motie aangenomen. Wij laten deze hier thans in haar geheel volgen: De afdeeling „Lisse" van het Hollandseh Bloemboilenkweekers Genootschap in jaar vergadering bijeen, Gehoord de besprekingen over de aangekon digde heffing der zgn. „Roe-belasting" door de regeering ter betaling van de saneerings- kosten van het bloembollenbedrijf, overwegende, dat van de reeds vernietigde bloembollen ter waarde van ca. f 13.000.000 geen cent vergoeding is ontvangen, dat al reeds drie a vier jaar lang te weinig jeld werd gemaakt voor de totale opbrengst van de oogst, ij dat dit geld nog vaak niet. door betalings moeilijkheden van exporteurs, in het geheel is kunnen geïnd worden, dat deze in de laatste drie jaar een ach teruitgang hebben meegemaakt in de export van bloembollen (ondanks stationair of zelfs stijgend aantal van uitgevoerde kilo's) van rond f60.000.000 in vergelijking met de jaren 1926 1930, dat deze bovendien nog tonnen gouds ver loren hebben door valutaverliezen, geleden tusschen het tijdstip van boeking en uitvoe ring der orders. dat het van algemeene bekendheid moet worden verondersteld, dat de bloembollen streek aan het einde is van zijn reserves en dus aan het einde van zijn financieel kunnen, dat het vaststaat, dat voor bijna allen de heffing der bovenvermelde z.g. „Roe-belas ting" de genadeslag zou beteekenen. Verzoekt aan de regeering met klem, deze z.g. „Roe-belasting" niet te heffen, doch de saneeringskosten te betalen uit het Crisis fonds, Besluit, deze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur van het H. B, G„ de zuster- afdeelixxgen van het H. B. G„ de Nederlandsche Sierteelt Centrale, alle leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan de Pers, terwijl verzocht zal wox'den, deze motie in be handeling te' brengen op de algemeene verga dering van het H. B. G„ welke op 4 Maart

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13