De H.C.C. „Haarlem" 25 jaar. CRICKET. Olympische Spelen 1936. AUTOMOBILISME SCHAATSENRIJDEN WANDELSPORT KANO-SPORT ZWEMMEN ATHLETIEK GYMNASTIEK SCHAKEN MAANDAG 4 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Op geregelde tijden sturen de Duitschers, die natuurlijk, hun reputatie getrouw, de pro paganda voor de a.s. Olympische Spelen te Berlijn in 1936 wel zeer grondig voeren, ons ln woord en beeld gegevens over de vordering in voorbereiding van dit wereldsportfeest. Zoo geven wij heden weer eenige afbeeldingen en wel als eerste het gedeelte van de maquette van het Stadion, waarop de Westelijke ingang- te zien is Over de treden van dezen ingang zullen op 1 Augustus 1936 de deelnemers het stadion in de bekende vlaggenparade binnentrekken. De tunnel onder dezen ingang voert naar de kleedkamers. Het Stadion zal 100.000 toe schouwers kunnen bevatten en als merkwaar dige bijzonderheid wordt ons medegedeeld, dat, wanneer de houten zitbanken aan elkaar gelegd zouden worden, er een afstand van 50 KM. mee zou kunnen worden bedekt. Vijftig kilometer! Iemand die dus in een overigens zonderlinge, opwelling over al deze zitplaat sen zou willen loopen, zou eerst in training moeten gaan voor den Marathonloop of, wilde hij het rustiger doen, toch zeker voor de Nij- meegsche afstandmarschen. Vervolgens een afbeelding van de Olympi sche klok, ontworpen door den Berlijnschen beeldhouwer Walter E. Lemcke. Deze klok is 2.30 Meter hoog, voor de kroon komt er nog 33 c.M. voor het onder uithangen de deel van den klepel nog 65 c.M. bij, totaal hoogte dus 4.28 Meter. De diameter is aan den onderrand 2.80 Meter. Zij is van staal ge maakt. Zij komit in den 74 Meter hoogen toren te hangen en zal de Spelen inluiden. De klok draagt het opschrift: Ik roep de jeugd dei- wereld op! De volgende afbeelding stelt het Olympisch Zwemstadion voor Er zullen in dit stadion 12000 toeschouwers kunnen worden geborgen en, zooals men ziet, bestaat het uit twee bassins, namelijk een springbassin van 20 bij 20 Meter en een zwem bassin van 20 bij 50 Meter. Tenslotte nog een plaatje van een slaapka mer in het Olympische dorp. In elke kamer zullen twee deelnemers den slaap der recht vaardigen kunnen genieten. Alle tien tot twaalf slaapkamers zijn gegroepeerd om een gemeenschapszaal. Wanneer de zenuwen de athleten der wereld niet uit den slaap houden, zullen zij het hier wel rustig hebben. De Olympische winterspelen zullen te Gar- misch Partenkirchen aanvangen op 6 Fe bruari 1936 en duren tot en met 16 Februari. Campbell heeft nog geen resultaat. Uit New York: Op het strand te Daytona heeft Campbell Zondag zijn pogingen, om het wereldsnelheidsrecord te verbeteren, voort gezet. In Zuidelijke richting startte hij voor een race over 1 Mijl. die hij in 13,31 sec. af legde met een gemiddelde uursnelheid van 435,281 K.M. Het wereldrecord, dat op zijn naam staat, staat op 437.914 K.M. Over 5 en 15 Mijlen was de racewagen nog langzamer. De weersomstandigheden zijn verre van fraai, zoodat Campbell voorloopig geen nieuwe ritten jneer maakt. Nieuw wereldrecord 1000 M. Dames. Uit Oslo: Te Kongsberg in Noorwegen wer den internationale wedstrijden in het hard rijden op de schaats voor dames gehouden. Daarbij verbeterde Kitty Klein (Vereenigde Staten het wereldrecord over 1000 Meter door dezen afstand te rijden in 1 min. 42.3 sec. Het oude wereldrecord stond ten name van Verne Lesche. de bekende Finsche rijdster, met een tijd van 1 min. 45.7 sec., dat zij op 11 Fe bruari 1934 te Oslo vestigde. Herinneringen aan de oprichting. Een en ander uit haar geschiedenis. Receptie en feestavond.- Op 10 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de jongste der beide Haarlemsche eerste klassers, de H.C.C. „Haarlem", werd opge richt. Wat H.F.C. reeds jaren in „Rood en Wit" bezat, dat miste de voetbalvereeniging „Haarlem",n.l. een band die de voeballers in de zomermaanden samen hield. Daarom kwamen onder leiding van wijlen André v. d. Berg, wiens verscheiden speciaal in cricket en hockeykringen zoo diep gevoeld werd. B. Serné, H. Healy, H. Kruseman en J. D. Bijle- veld bijeen, waarna de oprichting van de H.C.C. „Haarlem" spoedig tot stand kwam. Het genoemde vijftal met Dré v. d. Berg als voorzitter, vormde het eerste bestuur. Nu werd des zomers ook aan den Schoterweg cricket gespeeld. In Mei 1910 kwam „Haarlem" voor het eerst in de tweede klasse afdeeling Noord van den N.C.B. uit. Het team zag er volgt uit: H. Healy, J. J. v. d. Berg, H. Kruseman, F. Veen, A. A. v. d. Berg, P. Heye, J. D. Bijle- veld, J. Oostenbroek. P. Aengenent, J. Uter- mark en W. Masthof. De start van de Haarlemmers mocht er zijn, want niet alleen werd het afdeelings- kampioenschap behaald, maar door Hilver sum te slaan werd „Haarlem" kampioen van de geheele tweede klasse, In 1911 ging de jonge club op den ingeslagen weg voort. Weer werd het kampioenschap be haald; „Haarlem" promoveerde naar de eerste klasse. De jongste Haarlemsche eerste klasser bleek een aanwinst te zijn voor de hoogste afdee ling „Haarlem" eindigde eervol op de viei-de plaats vóór Hermes. Volharding en Hilversum en herhaalde zulks in 1913. Het volgende seizoen werd door het fatale wereldgebeuren, ontijdig afgebroken. In 1915 zien wij „Haarlem" vrijwillig in de tweede klasse uitkomen om. zij het na feilen strijd met V.V.V., weer als kampioen te eindigen. In 1916 kwam „Haarlem" versterkt met de Engelsche geïnterneerden N. Pearson en wijlen J. Murray, weer in de eerste klasse terug. Een hoogst interessant cricketseizoen doordat ver schillende Engelsche officieren en matrozen, in ons land verblijvende, voor onze clubs gin gen spelen. Velen zullen zich nog het prach tige sspel van captain Gaye, voor Rood en Wit uitkomende hex-inneren. Haarlem ein digde als no. 3. In 1917 vinden wij „Haarlem" weer in de middenmoot van de ranglijst. 1918 was een prachtjaar voor ons cricket, rijk aan schit terende matches, dank zij het initiatief van C. J. Posthuma en de in ons land vertoevende Engelsch cricketers „Haarlem" kwam dat jaar voor het laatst in de tweede klasse uit, omdat aanvankelijk op het verlies van enkele spelei's gei-ekend werd. „Haax-lem" bleek echter, com pleet uitkomende, veel te sterk voor de tweede klasse te zijn; zij werd glansrijk no. 1. In 1919 verschijnt „Haarlem" weer in de eerste klasse om er tot op heden te blijven. In de eerste klas competitie heeft de 25- jarige vereeniging nooit de bovenste sport van de competitieladder bereikt, maar ook nim mer de onderste. Jai-en als 1922, 1925 en 1928, waar in „Haarlem" telkens achter H.C.C. de tweede plaats bezette, vooral 1925 in welk seizoen slechts twee wedstrijden vei'loren werden, dient als zeer succesvol gememoreerd te worden. Al heeft „Haarlem" geen leidende rol in onze cricketwereld gespeeld, het was toch altijd een elftal, waarmede terdege ï-ekening te houden viel. Onder de 103 spelers, die deel uitmaakten van de elftallen, waarmede „Haarlem" in de eerste klasse uitkwam, schuilden uitstekende clubcricketers die tal van fraaie prestaties met bat en bal leverden. Geen Nederlandsche le klasse club is er dan ook aan te wijzeix waarop „Haai-lem" in den loop der jaren niet vele overwinningen wist te betalen. D« Schoterwegclub speelde 236 wedstrijden in de eerste klasse, waaruit 221 punten ge noteerd werden. In de plaatselijke ontmoe tingen tegen Rood en Wit wei-d altijd cricket te zien gegeven, dat de belangstelling, die er voor. bestond, dubbel en dwars waard was. Het onderdeel „batten" is nooit de sterkste zijde van de „Haarlemmers" geweest, ook al wegens de afwezigheid van goede coaches. 2514 Haarlem-wickets sloegen 34173 runs in de eerste klasse bijeen. Tegen „Haarlem" werden 38045 runs voor 2588 wickets gescoord. Tien centuries vielen voor zeven „Haarlem mers" te boeken. Uitstekende batsmen als B. Kleefstra met een top-score van 97, H. de la Mar met 96, H. Healy Jr. met 92 zagen zich juist de begeerde en verdiende drie cijfers ontgaan. H. Healy Sr., Pearson, Schmeink scoorden elk twee maal, A. Maas. W. F. v. d. Lee, P. Sanders en G. Bouwmeester elk één century. - De hoogste score werd door „Haarlem" in 1933 te Enschedé tegen P.W. gemaakt 293 voor 9. De laagste in 1931 tegen H.C.C. te 's-Gra- venhage, n.l. 24. De „Haarlem"-aanval dwong bijna altijd respect af. In 1912 scoorde Rood en Wit aan de Spanjaardlaan 424 voor 5 'Adé van Gogh 203). In 1923 werd 'n volledige V.O.C. aan den Schoterweg door de combinatie Healy Sr. J. Schmeink voor 12 runs, aan den kant ge zet. Hetgeen de drie beste all-rounders H. Healy Sr., J. Schmeink en Arnold Maas. die „Haarlem" bezeten heeft en in captain Maas nog bezit met bat en bal gepresteerd hebben, komt wel in onderstaan staatje bijzonder naar voren: §3 C Q H. Healy Sr. (1912/26) 2283 104 13 115 25.09 A. Maas (1913/34) 3327 226 11 102 15.47 J, Schmeink (1912/26) 2230 163 15 121 14.39 Bowlen: J, Schmeink 509 wickets voor 6150 runs, Gem. 12.08. A. Maas 549 wickets voor 6757 runs. Gem. 12.31. H. Healy Sr. 269 wickets voor 3614 runs. Gem. 13.44. En thans vormt Maas met P. de Ruig, dié ook al meer dan 250 wickets voor zijn clutt nam, nog steeds een puiken aanval. Het eere-lid "Arnold Maas, reeds zoovelé jaren de bekwame captain van het eerste elf tal, neemt een bijzondere plaats in de ver eeniging in. Aan zijn „fighting spirit", zijn, prachtig werk met bat en bal, heeft „Haar lem" zeer veel te danken. „Haarlem" zou niet geworden zijn wat het is, een bloeiende cricketvereeniging, indien aan de bestuurstafel door voorzitters als P. J. Lindner, K. Teschmacher en J. Utermark, het werk van den onvergetelijken Dré v. d. Berg niet op waardige wijze was voortgezet, I Receptie. Het tegenwoordig bestuur met J. Utermark, voorzitter, B. Kleefstra, secretaris, A. Rogge band, penningmeester, C. Dekker en K. Rijp- ma, commissarissen, recipieert a.s. Zaterdag 9 Maart in hotel „de Leeuwerik" van 45.30 n.m. Aan welgemeende gelukwenschen en huldebetuigingen voor al hetgeen de H.C.C. Haarlem in het belang en voor de verbreiding van de zoo mooie cricketsport in ons land deed, zal het de 25-jarige club niet ontbreken. Wanneer tenslotte daarna alle getrouwen in echte cricketstemming bijeen zijn om het 25-jai-ig bestaan van hun club te hei-denken, oude herinneringen als de propagandatoeren van „de Krekels of de tochten naar Brussel weer eens opgehaald woi-den. er geducht ge scoord, gebowld, prachtcatches gedaan wor den, dan zullen allen weer ondervinden hoe- vele gelukkige, onvergetelijke uren in hun leven zij te danken hebben aan: „The King of Sports". Een driemanschap, dat veel voor de H. C. C. „Haarlem" gedaan heeft. V. 1. n. r.: A. Maas, B. Healy en J. Schmeink. Jan Passtoors. Zondag werd door de bovengenoemde vereeniging met een groot aantal leden en ge nodigden deelgenomen aan den 15 K M. trainingsmarsch. Dit was de 5e marsch dei- serie, waarvan het totaal aantal K.M. 200 be draagt. Des v.m. 9 uur werd van het gebouw „Olym- pia" gestart. In een flink tempo ging men op stap. Te circa 11 uur bereikte men in zeer goede con- ditie en zonder uitvallers de finish. Wedstrijddata vastgesteld. De wedstrijddata van den Ned. Kanobond zijn voor het a.s. seizoen als volgt vastgesteld: 26 Mei: 10 K.M. Zaanrace van de „Storm vogels". 810 Juni: Reünie Reeuiwijksche plassen van de Haagsche Kanovereeniging de Wind- happers. 16 Juni: Kanopagaaiwedstrijden van de Plas sers (Amsterdam). 23 Juni: Propaganda Kano-pagaaiwedstrij- aen van de W. S. V. Hoorn. 7 Juli: Kanopagaaiwedstrijden van de Zaan landsche Kanovereenigingen. 21 Juli: Nationale kanopagaaikampioens- wedstrijden K. V. Viking (Amsterdam). 28 Juli4 Augustus: Bondstocht. 4 Augustus: Propaganda kanopagaaiwed- trijden te Rotterdam. 18 Augustus: LevenBondskanopagaai- wedstrijden en ontmoeting NederlandWest Duitschland te Amsterdam. 31 Augustus en 1 September: Kanopagaai- en zeilwedstrijden K. V. De Plassers Amster dam. 8 September: Ka no-pa gaaiwedstrijden Eind hovensche Kanoclub. Het is nog niet zeker, dat de ontmoeting Nederland—West Duitschland op 18 Augus tus doorgaat. Indien dit niet het geval mocht zijn wordt deze wedstrijd op 21 Juli te Duis burg gehouden.. Het zomerprogramma wordt in dit verband als volgt gewijzigd: 21 Juli: West-DuitschlandNederland te Duisburg. 18 Augustus: Nationale kanopa gaaikam pioenswedstrijden Viking, Amsterdam. 15 September: Leven Bondskano-pagaai- wedstrijden te Amsterdam. Jaarvergadering H. V. G. B. De Haarlemsche Zwem. en Poloclub H.V.G.B. hield haar jaarlijksche algemeene vergadering m Café „Du Commerce". Te half negen opende de voorzitter de heer P. van Ommeren, de bij eenkomst. Het uitvoerige jaarverslag van den secreta ris. den heer L. Brunt, werd goedgekeurd. Het bleek, dat 1934 voor H.V.G.B. een goed jaar is geweest; er zijn vele successen geboekt, voornamelijk door de goede zwemmers, die H. V. G. B. onder haar jeugdige leden heeft. Het financieele overzicht van den penning meester, den heer K. de Boer, liet zien, dat de geldmiddelen geen zorg verwekten, hoewel zuinigheid geboden is. De heer J. Glatz bracht verslag uit over de resultaten der acht zeventallen, die aan de competitie hebben deelgenomen; de heer Joh. Rol Sr. besprak het werk der Technische Com missie. De heeren A. Loos en K. Wicherlink be dankten aLs bestuurslid. Hiervoor werden de heeren C. Arnold en H. Hofmeester gekozen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: P. van Ommeren, voorzitter, L. Brunt, secr. Meer en Boschlaan 13, Heemstede; K. de Boer, pen ningmeester; J. Bongertman Sr. vice-voorzit- ter; A. Boeree, C. Arnold en H. Hofmeester, commissarissen. De heer Glatz, secretaris der polocommissie bedankte. In zijn plaats werd de heer J. Bongertman Jr. gekozen. De heeren Boeree en Rol werden herkozen. In Juni van dit jaar zal het 35-jarig be staan der vereeniging feestelijk worden her dacht. Nieuw wereldrecord 100 yards rugslag. Uit New York: Zaterdagavond verbeterde de 16-jarige Amerikaansche zwemmer Adolph Kief er tijdens wedstrijden te Evanstan in Illinois het wereldrecord 100 yards rugslag, door dezen afstand af te leggen in 59,8 sec. De Prins Hendrikbekerwedstrijden. Naar wij vernemen is door de K.N.A.U. de organisatie van de jaarlijksche atletiekwed strijden voor heeren. om den P. H. Beker, op gedragen aan A.A.C. De datum voor deze wedstrijden is nog niet definitief vastgesteld. Uitvoering Bloemend. Gymn, Vereeniging. Zaterdagavond gaf de Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeniging haar tweede Winter - uitvoering in Hotel „Vreeburg", ditmaal in het bijzonder voor donateurs. Hoewel er niet zooveel publiek was als de vorige week ,was de zaal toch goed bezet. De oefennigen hadden wederom een vlot verloop en vonden veel bijval. Het int. tournooi te Moskou. De uitslagen van de partijen in de elfde ronde luiden als volgt: Goglidze verliest van Stahlberg. Liscincin verliest van Alatorzew. Ragozin verliest van Botwinnik. Pirc verliest van Rjumin. Kan remise met Löwenfisch. Bogatyrtschuk remise met miss Menchik. TsjechoverCapablanca afgebroken. Lilienthal remise met Spielmann. Flohr wint van Ratoinowic. Lasker remise met Romanowski. Van de twaalfde ronde: Stahlberg wint van Rabinowitsch. Spielmann remise met Flohr. Capablanca remise met Lilienthal. Miss Menchik verliest van Tsechower. Romanowski remise met Bogotyrtschuk. Loewenfisch remise met Lasker. Rjumüi verliest van Kann. Botwinnik demise met Pirc. Alatorzeff wint van Ragosin. GoglidzeLissitzin afgebroken. De stand is nu: Botwinnik 9 1/2 Flohr 9; Loewenfisch 7 1/2*; Spielmann 7 1/2; Lasker 7*; Lilienthal Romanowski en Kann 6; Capablanca 5 1/2 Rjumin 5 1/2 Rabinowitsch 5 1/2; Goglidse, Pirc. Ragosin, Alatorzeff en Stahlberg 5 Lissitzin 4 1/2**Bogotyrtschuk 4 Tschechower 3 1/2 Miss Menchik 1/2 punt. Olympisch Schaaktournooi. Uit Warschau: Maarschalk Pilsoedski heeft het bescherm heerschap aanvaard van het Olympische schaaktournooi, dat in Augustus te Warschau zal worden gehouden. Aan het tournooi zal een aantal nationale ploegen deelnemen, grooter dan ooit te vo ren. De grootste schaakkampioenen zullen van de partij zijn.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 12