Pastol -voor de ideale tand-hygiëne MAANDAG 4 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Hondong vindt vliegen rustiger dan varen. Storm tijdens zijn terugkeer uit de West. „Costa Rica" had het moeilijk. Het was bijna vijf uur, toen de Costa Rica van de K.N.S.M. na een zware thuisreis aan de Surinamekade te Amsterdam gemeerd lag. Het schip bracht o.m. onder zijn passagiers den eersten bestuurder van „De Snip", J. Hon dong, na zijn roemrijke vlucht naar West- Indië in patria terug. Zijn thuiskomst herinnerde slechts vaag, aan die, welke wij van andere vliegers, die den reeds gevestigden naam van de Ne derlandsche luchtvaart hebben verhoogd, kenden. Geen groote volksmenigte was aanwezig om den vlieger enthousiast in het vaderland wel kom te heeten. Nauwelijks eenige honderden stonden den West-Indië vaarder, die een zoo bewogen reis heeft gehad, af te wachten en dat waren nog voor een belangrijk deel vrien den en familieleden van repatrieerenden. Onder de aanwezigen merkten wij op den directeur der K.L.M. den heer A. Plesman. generaal en mevrouw Snijders, de heeren Aler. chef van den vliegdienst en Spit, chef van den technischen dienst; Wellaert, havenmeester van Schiphol en verschillende K.L.M.-piloten, waaroi ..'r de heeren Duimelaar en Abspoel. Natuurlijk wachtte ook mevrouw Hondong met bloemen gewapend haar echtgenoot op, om de eerste te zijn, die hem in het vaderland verwelkomde. Ditmaal ontbrak aan de ontvangst van den koenen vlieger ieder zweem van plechtigheid. Officieele redevoeringen werden niet gehou den, doch de hartelijkheid en de bewondering waren er daarom niet minder groot om. Lang voor het schip aan de kade lag. wat nog geruimen tijd in beslag nam, hadden de wachtenden Hondong, in zijn K.L.M.-uniform op het promenadedek gezien. Toen ten slotte de verbinding tot stand was gebracht, verzamelde het gezelschap zich in de rooksalon, waar Hondong, nadat de eerste begroetingen en handdrukken voorbij waren, tijd vond voor een rustig praatje over zijn tocht. Wat ik voor een reis heb gehad? Je kunt beter vliegen dan varen. Het was bar. Wij hebben aan bakboord een golfje over gekregen, zoodat twee heeren en twee dames door het water werden meegesleurd en buiten- tegen de reeling werden gesmakt. Stoelen en tafels sloegen over boord; het was een ver woesting, en in de lucht komt een dergelijke waterpartij tenminste niet voor. En de heenreis? Prachtig in één woord. We vlogen op een 800 M. hoogte, met een windje van 30 K.M. in den rug. Het weer was vrij goed, beter dan toen we van Schiphol vertrokken. Alleen de radio! Dat was jammer; er was kortsluiting in de antennekoker ontstaan, zoodat we geen verbinding hadden. Het traject over den Oceaan hebben we afgelegd in 15 uur en 35 minuten; alles liep even vlot en zoo nu en dan konden we zelfs om beurten een tukje doen. De gegevens over de „Hoogtewinden" klopten nauwkeurig en vooral van de gegevens van „de Stuyvesant" en de K 18 hebben we veel plezier .gehad. Bijzonder veel is er eigenlijk verder niet te vertellen. Ons gegist bestek klopte op 20 K.M., wat een prestatie is, die ons door menig zeeman niet zou worden verbeterd. En de mooiste ervaring op Uw reis? Hondong lacht even en laat er onmiddellijk op volgen „Onze aankomst in Paramaribo". In de zanderij vonden we een prachtig vlieg veld. Ze waren er erg enthousiast en de in boorlingen waren van heinde en ver gekomen. We hebben in de West nog heel wat afgevlo gen. Passagiersvluchten en tochten van Cura cao naar Aruba. Het is er prachtig vliegweer, mooier dan in de Oost. Nooit veel warmer dan 85 graden en altijd een zelfde passaatwindje. De lijn CuracaoAruba gaat prachtig. Twee maal per week heen en weer en steeds vol geboekte machines. Handelskringen en olie- menschen interesseeren zich bijzonder voor de vliegerij en er bestaan al plannen voor de op richting van een aeroclub. En de uitbreiding van den dienst? Piloot Verhoeven vertrekt op 8 Maart naai de West vertelt de heer Plesman dan. Hij is al bezig zich in te werken. Welk type machine we als aanvulling naar de West zullen zenden is nog niet bekend; de oplossing van dit vraagstuk hangt samen met het nieuwe mate riaal, dat de K.L.M. weldra hoopt te betrek ken. Zoodra we in West-Indië meer vliegtui gen hebben, gaan we in aansluiting op de diensten van de Pan American Airways het traject BaranquillaMaracarbo—CuracaoLa Guerra—Trinidad—Barbados vliegen. Dat is een afstand van ruim 2000 K.M. Barbados is in de route opgenomen, omdat de K.N.S.M. deze haven aandoet. Voor de mail beteekent dat een aanzienlijke versnelling. Hondong vertelt dan nog hoeveel bewonde ring hij en zijn mannen voor de Fokker machine heeft: er is nog nooit een machine over den Oceaan gegaan, die zoo goed was uitgerust als „de Snip". Aan het verblijf van den heer Pattist op Porto-Praya hebben we veel te danken gehad. Langzamerhand wordt het tijd om op te breken, Hondong heeft al een keer of wat een blik naar zijn vrouw geworpen en geseind: ,.Ik kom direct, maai' de journalisten zijn zoo lastig." De duisternis is al gevallen, als de vlieger en zijn gezelschap de Costa Rica verwisselen voor een taxi. De kapitein over den storm. Kapitein J. ten Klooster vertelde in een onderhoud over het stormachtig weer o.m.: „Laatstleden Dinsdag, om 5 uur, kwam het eerste zeetje over. We waren ten Oosten van Flores, een van de Azoren. Dat nam de piano op en sloeg hem tegen de railing. Geen spaan meer van over! Aan den anderen kant staan de overblijfselen. Alleen het toetsenbord en de pedalen waren nog goed! Maandagnacht was de wind op komen zet ten! Toen die eerste golf kwam, was de be manning juist bezig alles stormklaar te maken. IJzeren kleppen voor de patrijspoorten in alle hutten enz." „Hoe zijn de passagiers eigenlijk gewond? „Dat gebeurde 's avonds om tien uur. Toen sloeg er een golf van bakboord door de rook salon en de serre! Alle meubelen werden op genomen en tegen den overliggenden muur ge kwakt! Daar zijn verschillende passagiers bij gewond. Een dame een Engelsche touriste, die in Plymouth debarkeerde was zoo blauw, dat ze een negerin leek. Zelfs haar familie leden, die haar kwamen afhalen, herkenden haar niet! Een sofa, stoelen en tafels, gingen met de deuren naar buiten. Daarbij moet U weten, dat de tafels aan den grond vastge maakt zijn!" Diefstal aan boord. De reis van de Costa Rica heeft nog meer avontuurlijks opgeleverd, dan zwaar weer en het verblijf van den West-Indië-vlieger Hon dong aan boord. Er is n.l. een belangrijke diefstal gepleegd uit het kantoor van den purser. Op de heenreis is in den nacht van 31 Januari op 1 Februari een bedrag van 2000 gulden aan Hollandsch en vreemd geld ge roofd uit de kas, welke zich bevond in het kantoor van den administrateur. Op onna speurlijke wijze was deze zijn sleutelbos kwijt geraakt, die hij had verloren of die hem was ontstolen. Op den ochtend van den eersten Februari kwam de purser tot de onaangename ontdek king, dat onbevoegden met behulp van zijn sleutels zijn hut waren binnengedrongen. On middellijk werd een uitgebreid onderzoek in gesteld, dat echter geen resultaat opleverde. Ook de directie te Amsterdam werd van het gebeurde in kennis gesteld, en toen het schip op de terugreis Le Havre aandeed. Waren daar inspecteur G. C. de Vries, een rechercheur en een constabel van de K.N.S.M. aanwezig om het onderzoek aan boord voort te zetten. Toen Zondagmiddag het schip te Amsterdam bin nenviel, was een sterke politiemacht onder bevel van Hoofdinspecteur M. J. N. Keiser aan wezig. Ook een overvalauto stond op het ter rein van de K.N.S.M. Nauwelijks lag het schip gemeerd, of de hoofdinspecteur en zijn man nen begaven zich aan boord, om in de bagage van de bemanning een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Het onderzoek echter heeft nog geen resultaat opgeleverd. O. S. P. en R. S. P. gaan op in de R. S. A. P. Fusiecongres te Rotterdam. In een openbaar gemeenschappelijk con gres van O.S.P. en R.S.P.. bestaande uit de afgevaardigden van de afdeelingen der beide partijen en bijgewoond door een groot aan tal belangstellende léden; is Zondag in de groote zaal der Rotterdamsohe Diergaarde besloten tot samensmelting van O. S. P. en R.S.P. tot één nieuwe partij de R.S.A.P. Zaterdagavond hadden de congressen der beide partijen afzonderlijk vergaderd en de fusievoorstellen met vrijwel algemeene stem men goedgekeurd. Het gemeenschappelijk congres werd ge opend door den heer F. van der Goes, die als oudste van de leden der beide partijbestu ren het voorzitterschap waarnam. In zijn openingswoord wees de heer Van der Goes op de beteekenis van de samen smelting van de twee revolutionnaire socia listische partijen in Nederland voor de een heid van het strijdende proletariaat. Nadat mededeeling was gedaan van eenige ingekomen begroetingen van buitenlandsche partijen, en een koor eenige liederen en spreekkoren ten gehoore had gebracht, was het woord aan den voorzitter der O.S.P.den heer P. J. Schmidt, die een inleiding hield over den internationalen toestand. Het Tweede-Kamerlid de heer H. Sneevliet, voorzitter der R.S.P. bracht de begroeting over der Internationale Communistische Liga. welker leider Trotzki deze fusie met eroote voldoening: zag tot stand komen. De heer Sneevliet hield hierna een rede. Bij den aanvang van de middagzitting werd bij stemming vastgesteld dat de naam der nieuwe partij zal ziin: Revolutionnair Socialistische Arbeiders Partij. In een begroetingswoord tot de nieuwe par tij kondigde een vertegenwoordiger der Jeugdbeweging de a.s. vereeniging der Jeugd organisaties van beide partijen aan! Het partijbestuur wordt aldus samengesteld: P. J. Schmidt, voorzitter; H. Sneevliet, secre taris; J. Bakker, penningmeester; Mr. Chr. de Ruyter-De Zeeuw en D. Lamgkemper, le den van het Dagelijksc-h Bestuur, overige le den F. v. d. Goes, J. Kalter en C. H. Poppe, D. Bosma. J. Molenaar, A. Feltrop, A. Menist, Bosman, W. Dolleman en J. Molenkamp. Negen van deze bestuurders behoorden tot de opgeheven O.S.P., zes tot de voormalige R.S.P. De fusievoorstellen worden zonder ^discus- sie door het Congres bekrachtigd. 'In de plaats van de beide organen der opgeheven partijen ..De Fakkel" en .De Baanbreker" komt het nieuwe partij-orgaan „De Nieuws Fakkel". Volkstuintjes zijn aan grootte gebonden. Niet meer dan 3 Are per gezin. El' zal streng de hand aan worden gehouden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht tot de gemeentebestu ren betreffende de uitgifte van gronden voor volkstuintjes. In een vorig schrijven had de minister de gemeentebesturen reeds verzocht de uitgifte van gronden voor dit doel te beperken tot 3 Are per gezin, zulks in verband met de teelt beperking voor tuinbouwgewassen. Het is den minister echter gebleken, dat in sommige gevallen aan dit verzoek nog geen gevolg is gegeven. Lr dit verband ontving de minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven van zijn ambtgenoot van Economi sche Zaken, waarin laatstgenoemde bewinds man onder de aandacht brengt, dat de teelt van tuinbouwproducten op drastische wijze beperkt is teneinde het aanbod van groenten meer in overeenstemming te brengen met de mogelijkheid van afzet. Terwijl dus eenerzijds de producenten, die voor hun levensonder houd het tuinbouwbedrijf uitoefenen ge dwongen worden hun teelt in te krimpen en een deel hunner gronden braak te laten lig gen vindt aan den anderen kant een uitbrei ding plaats. Dat lijkt den minister in hooge mate on- gewenscht. De minister dringt er daarom op aan, dat er streng de hand aan wordt ge houden. dat per gezin niet meer dan 3 Are wordt toegestaan. Het is aannemelijk, dat de op deze opper vlakte geteelde groenten slechts door het ge zin verbruikt zullen worden. Indien percee- len, grooter dan 3 Are zullen worden uitge geven zal dit niet meer het geval zijn en dan zal ongetwijfeld een gedeelte der groenten verkocht worden. Tenslotte vestigt de Minister van Econo mische Zaken de aandacht op het feit, dat huurders van tuingrond grooter dan 5 Are die hun producten verkoopen onderworpen zijn aan de bepalingen, die ten opzichte van den tuinbouw getroffen zijn. Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze menschen zich zullen aanmelden als aangeslotenen bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, waardoor ontduiking der bepalingen waar schijnlijk is, met alle gevolgen daaraan ver bonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken verzoekt tenslotte alle gemeentebesturen met het vorenstaande rekening te willen houden. (Adv. Ingez. Med.) Een nacht temidden der golven. Koud avontuur van twee meisjes en een jongen. Zaterdagavond hebben zich op de Noorder- pier te Hoek van Holland twee meisjes en een jongeman uit Den Haag begeven ,waar zij ver diept het spel der golven gadesloegen. Zij schonken geen aandacht aan den opkomenden vloed en moesten op een gegeven moment tot hun groote schrik constateeren. dat het stij gende water hun den terugtocht naar het land had afgesneden. Niemand had het ge beurde opgemerkt, zoodat zij den geheelen nacht noodgedwongen tusschen de zoo zeer bewonderde golven moesten doorbrengen. Zondagmorgen heeft schipper Van Dam hen met de reddingboot uit hun benarde positie bevrijd, zij waren zeer ontdaan door de uit gestane emoties en de geleden koude, maar schenen overigens geen nadeelige gevolgen te hebben ondervonden van hun hachelijk avon tuur. Verkeersongevallen. Zaterdagmiddag om vier uur zijn op den Bosscheweg onder de gemeente Berkel-Ensehot de heer H. V. uit Oisterwijk. en zijn echtge- noote, toen zij per fiets den weg wilden over steken, door een .uit de richting Den Bosch komende auto aangereden. De heer V. werd met ernstige verwondingen naar het zieken huis te Tilburg vervoerd. Zijn echtgenooie kreeg slechts lichte verwondingen. De auto reed na de aanrijding tegen een boom en werd totaal vernield. De inzittenden, de heer G. uit Den Bosch, zijn echtgenoote en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. Het tienjarig dochtertje van den molenaar Schomaker te Dedemsvaart is met haar rij wiel tegen een paard opgereden. Het paard sloeg op hol, waardoor het kind door den kar werd overreden. Met zware inwendige kneu zingen werd zij binnengedragen in de Ned. Herv. Pastorie, waar het meisje spoedig over leed. Van het autobus-front weer nieuws. De autobusoorlog is Zaterdagmiddag weer hervat. Het Rijkstoezicht had zich weer- in Sassenheim en een aantal omliggende plaat sen geposteerd en kon weder verschillende bussen aanhouden, welke nu langer werden vastgehouden dan vorige maal. Nu werden zij pas om 8 uur 's avonds vrijgegeven. Er waren echter ook chauffeurs, die nog aan de ver scherpte controle wisten te ontkomen en hun passagiers naar de plaats van bestemming konden brengen. Ook Zondag was het Rijkstoezicht op pad en ook nu kon het weer enkele successen boeken. Bij de vele middelen om het vervoer moge lijk te maken is weer een nieuw gekomen. Een busondernemer schrijft n.l. een prijsvraag uit, waaraan een ieder kan deelnemen tegen den prijs van f 1. De deelnemer vult de prijsvraag in en ontvangt dan een gratis rit per bus. HET GEHEIMZINNIG GEVAL TE BUSSUM OPGEHELDERD. Man niet mishandeld, maar door een wielrenner aangereden. In het geheimzinnig geval van den man, die te Amsterdam is overleden (naar de po litie vermoedde tengevolge van mishandeling) is thans klaarheid gekomen. Bij de politie heeft zich n.l. een wielrenner gemeld, die verklaarde op het rijwielpad naast den beton weg in de richting Bussum te hebben gereden. Verblind door de lichten van een hem te gemoetkomende auto zag hij niet, dat plot seling een man voor zijn fiets kwam loopen. Hij reed den onbekende aan, waardoor deze tegen een tandem viel, welke voor hem reed. De val was zoo zwaar, dat het achterwiel van ae tandem bezweek. Terwijl een geneesheer werd gewaarschuwd, verdween de aangeredene evenwel. Uit het aan den wielrenner opgegeven sig nalement herkende deze het slachtoffer van de aanrijding. Of een vervolging zal worden ingesteld we gens dood door schuld, staat momenteel nog niet vast. STEEDS GROOTER NASLEEP VAN DE ZAAK DE BIE. Verdediger aangeklaagd. Bij de behandeling van de geruchtmakende zaak tegen P. de Bie zeid'e de verdediger, mr. Roobol, dat de dader van den moord op G. de Bie in een geheel andere richting moest wor den gezocht. Hij noemde daarbij den naam van zekeren B. uit Veghel waar de vermoorde vroeger in dienst was geweest en in welke fa milie in dien tijd eenige verdachte branden waren uitgebroken. Genoemde B. heeft thans bij den officier van Justitie te Den Bosch wegens aantasting van eer en goeden naam. een klacht tegen mr. Roobol ingediend. Voorloopig geen handels besprekingen met Japan? Gevolg van de mislukte conferentie te Kobe. Door het afspringen der scheepvaartcon ferentie te Kobe is, naar de Tel. uit gezagheb bende bron verneemt, de kans op het oogen- blik gering, dat de handelsbesprekingen met Japan worden hervat. Van Nederlandsche zijde is indertijd te kepnen gegeven, dat oplos sing van het scheepvaartprobleem van primair belang werd geacht, en dat daarna pas de verdere handelsrelaties onder de oogen zouden worden gezien. Deze stagnatie is zeer zeker niet bevorderlijk voor het eventue.el hervatten der handelsbesprekingen. TWINTIG STUKS VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Zondagavond heeft te Scherpenzeel een ernstige brand gewoed op het erf van de boerderij van den landbouwer H. Slager. Een schuur, waarin zich twintig stuks vee bevon den, brandde tot den grond toe af. Alle dieren vonden den dood in de vlammen. Het Ivoren Kruis bestaat 25 jaar. Algemeen bekend zijn de zgn. „Kruisver- eenigingen" als het Roode Kruis, het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en welke kleur- schakeeringen zij nog meer vertoonen, die, hoe verschillend de directe doeleinden ook zijn,'welke ze nastreven, toch allen dit gemeen hebben, dat ze in een of anderen vorm werkzaam zijn in het belang van het Nederlandsche volk. Als jongste zuster is daar sinds eenige jaren bygekomen de vereeniging Het Ivoren Kruis, niet omdat ze nog slechts kort bestaat, doch omdat men haar oorspronkelijken naam: De Nederlandsche Vereeniging tot Bestrijding van het Tandbederf, in onzen tijd van ..ef ficiency" wat lang en ongemakkelijk vond in het gebruik en ook zij met haar doel: het maken van propaganda voor tandheelkun dige verzorging van de bevolking en voor mond- en tandhygiëne geheel paste in het kader der andere „Kruisvereenigingen". In Maart 1910 opgericht, zal „Het Ivoren Kruis" dus dezer dagen haar 25-jarig be staan herdenken en wel met een groote ten toonstelling te Rotterdam, niet alleen van 't geen zij in dien tijd heeft gedaan, maar van alles wat in binnen- en buitenland op het zoo belangrijke gebied van mond- en tand- verzorging is en wordt verricht. Men zal er kunnen zien wat wetenschap en kunst en vaardigheid vermogen om de ziekten van het gebit en de verwoestingen, die zij aanrichten, te voorkomen, te genezen en te herstellen, maar ook wat er nog gedaan moet worden om te bereiken, dat de zegeningen der moderne tandheelkundige en de vruch ten van haar wetenschappelijke onderzoekin gen en inrichtingen meer algemeen worden. Deze tentoonstelling duurt tot 10 Maart. Het Ivoren kruis heeft de taak opgevat de belemmeringen tegen tijdig verhelpen van tandbederf; onwetendheid, angst voor den tandarts, laksheid, geldelijke omstandigheden uit den weg te ruimen. Het zag en ziet nog steeds, als hoofdmiddel hiertoe de schooltandverzorging. De school- tandverzorging, het begrip school zegt hierin veel, drijft bijna alle belemmeringen voor zich uit. De gedachtengang. die aan de school-tand- verzorging ten grondslag ligt is de volgende: Als men regelmatig twee maal per jaar wordt onderzocht en daarbij ziet en bemerkt hoe opgespoorde gaatjes worden gevuld, op het gebruik van den tandborstel en op wat mis bruik van het 'gebit is wordt gewezen en de weg gewezen wordt tegen geringe kosten goe de doelmatige hulp te bekomen, dan gaan on wetendheid, angst en geldelijke onvermogen geen rol meer spelen en kan slechts de laks heid blijven. Ter bereiking van het doel was het noodzakelijk bij kinderen te beginnen en wel op een leeftijd, dat inderdaad van begin- defecten-opsporen sprake kon zijn. Maar hoe deze te bereiken? Die organisitie was de school, daar trof men alle kinderen van 612 jaar, daar trof men de kinderen onder meest gunstige omstandig heden, daar kon alles gedaan worden. Door propaganda werd bereikt, dat hier en daar onderwïjsautoriteiten, in het begin wat schuchter het oor leenden, later zich wat meer gaven, nog later enthousiast werden en mee hielpen tot stand te brengen wat nu be reikt is. Vóór 25 jaar was de toestand geheel anders. Niemand had van schooltandverzorging ge hoord, zelfs het gebit op later leeftijd liet veel te wenschen over. Men liet eens een kies, een tand trekken, was na veel pijn en narig heid er vroeg of laat doorheen en nam een kunstgebit, en daarna nog een en nog een. Het Ivoren Kruis is nu zoover, dat de ouders er om vragen, tenminste wanneer zij goede schooltandverzorging gewend zijn geraakt en merken, dat gedane beloften worden nage komen. Dan hebben de ouders er zelfs graag wat voor over. Het einddoel: behoud van het gebit van het schoolkind, dat zonder schooltandverzorging onherroepelijk voor de groote meerderheid vroegtijdig te gronde gaat. voorkómen van kwalen uit. het gebit voortkomend op latei- leeftijd, moet worden bereikt door eendrach tige samenwerking, van overheid, schoolhoof den, onderwijzers, tandartsen en bevolking. De stranding van de „Mila". Schip werd voor het vervoer van smokkelwaren gebruikt. De Raad voor de Scheepvaart behandelde Zaterdag de-oorzaak van de stranding van het s.s. „Mila" op de Zuidpunt van Goth land op 6 Januari 1935. De gezagvoerder werd tevens gehoord omtrent een klacht tegen hem mgediend door den inspecteur-generaal wegens misdraging tegenóver reederij en schepelingen omdat de gezagvoerder het schip heeft ge bruikt voor het vervoeren van smokkelwaren. Het schip kwam uit Rotterdam en was ge huurd door een Esthlander, die getuige als ge zagvoerder heeft aangesteld Er waren aan boord 15 personen, onder wie een Esthlandsch stuurman en een Hollandsch machinist. Voorts twee passagiers die de eigenaars waren van de plm. 58.000 liter spiritus, die in bussen aan boord was. De bestemming van het schip was 13 mijl Oost van Gronsker aan de Zweedsche kust. De lading zou daar door motorbooten in zee worden overgenomen. Die plaats is niet bereikt wegens stranding van de „Mila". Na het passeeren van Hela werd op fi Januari Noord gestuurd. Om 17.40 uur werd Hoburg gepeild. Het was de bedoeling om bezuiden de gasboei van Hoburg te gaan. De kapitein gaf de wacht over aan den stuurman, een Estlan- der. Hij gaf bevel hem te waarschuwen, zco- dra het licht van de boei van Hoburg in zicht kwam. Om 19 uur toen de kapitein eigener beweging opstond, voelde hij het schip stooten Het schip was op Hoburg rif vastgeloopen. Het maakte dadelijk water. Op 7 Januari werden de opvarenden door een reddingboot gered. De kapitein werd wegens opgeloopen verwondingen in een ziekenhuis te VLsby op genomen. Op 13 Januari werd de geheele be manning met een douanevaartuig nar Stock holm gebracht. De gezagvoerder werd tot drie maanden hechtenis veroordeeld, wegens het smokkelen van spiritus. Hij kreeg echter ge legenheid Zweden te verlaten. De gezagvoer der en alle opvarenden wisten dat het schip voor smokkelhandel was bestemd. Een groot gedeelte van de lading is verloren gegaalr, het overige deel is in beslag genomen. Later is gebleken, dat de lichtboei van Ho burg dien avond niet heeft gebrand. De in specteur-generaal oefende de noodige critiek op de gevoerde navigatie, die hij slechts noem de en handhaafde zijn klacht dat het schip gebruikt werd voor het vervoeren van smok kelwaren. De Raad zal later uitsprak doen. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 4 Maart: In een vlugschrift ontwikkelt de heer Martin Wolff te Amsterdam een denk beeld, door de verwezenlijking waarvan z. i. de bestaande malaise in die stad verminderd en eerder het doel bereikt zou worden waarnaar men, naar hij zegt, algemeen streeft: Amsterdam een wereldstad te maken. Dat denkbeeld is de bevordering van het vreemdelingenverkeer aldaar, door de oprichting eener vereeniging, die dat beoogt. De schrijver heeft aan zijn, in ruimen kring te verspreiden, vlugschrift een formulier toegevoegd, waarvan de onderteekening instemming met zijn plan te kennen geeft. Vindt hij mede werking. dan zal hij een vergadering beleggen, om te trachten tot het stich ten der Vereeniging te geraken. Door onze lens gesnapt. ARTS VV. B. SMIT. De heer W. B, Smit. arts, sedert October 1934 directeur van den I-Iaarlemschen Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, werd 9 Maart 1894 te "s Heer Arendskerke in Zeeland geboren en ging na ziin schooljaren in den handel. Daarna werd hij in 1914 ingedeeld bij de vesting-artille rie. In 1915 werd hij res. 2e luitenant bij de vesting-artillerie te Utrecht. Tijdens zijn ver blijf aldaar vatte hij het plan op. in de me dicijnen te gaan studeeren en na een studie tijd van vijf jaren behaalde hij in 1921 het artsdiploma. In 1922 vestigde hij zich als geneesheer te Spaarndam, waar hij ook spoedig gemeente geneesheer werd. Hij was te Spaarndam mede-oprichter (en secretaris) van de Ver eeniging voon Ziekenverpleging, een organi satie die door de annexatie overbodig is ge worden en dus is opgeheven. Op 10 October van net vorig jaar werd de heer Smit benoemd tot directeur van den Geneeskundigen Dienst alhier. Tot dien tijd was hij bestuurslid van de afd. Haarlem der Mij. tot bevorderina der Geneeskunst en van de Haarl. Huisartsen vereeniging. voor welke functies hij thans bedankt heeft. Uit hoofde van zijn functie is de heer Smit thans voorzitter van den Haarlemschen On- gevallendienst, waarvan hij tot verleden jaar bestuurslid en examinator was. Ter gelegenheid van het jubileum van ..Snelverband" is de heer Smit juist jl. Za terdag eere-voorzitter dezer vereeniging ge worden. Verduister»"? bij ziekenkas te Huizen? Penningmeester gearresteerd. Op last van den burgemeester van Huizen is ter beschikking van den officier van Justitie te Amsterdam gesteld J. S.. penningmeester van de Huizer Visch- en Kaasventersvereeni- ging en belast met het beheer der ziekenkas Eigen Hulp. De aangehoudene wordt verdacht van ver duistering van gelden van genoemde zieken kas. Het voorloopïg ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat het bedrag van het spaar bankboekje bij de Boerenleenbank ge- hee.l is opgemaakt. Het spaarbank boekje bij de Postspaarbanke. is de pen ningmeester kwijt. Het tekort zal vermoede lijk f 2000 bedragen. De politie heeft de boe ken en bescheiden in beslag genomen. Het tekort is ontdektdoordat leden, die zieken- uitkeering moesten ontvangen, deze gelden niet kregen, daar de penningmeester mede deelde dat er geen gelden meer in de kas wa ren. Zij deelden dit aan het dagelijksch be stuur mee, dat daarop aangifte bij de politie deed. DUIZEND GULDEN TE AMSTERDAM ONTVREEMD Door middel van opensluiting hebben onbe voegden zich toegang weten te verschaffen tot een perceel aan de Nieuwezijdskolk te Am sterdam. De in het kantoor staande brand kast van de aldaar gevestigde firma werd aan den achterkant opengescheurd. De dieven vonden hier een buit van 1000 en eenig bui- tenlandsch geld. Bovendien werd uit een ..Ju bileumpotje" 100 ontvreemd. Bij een inbraak in de Zoutmanstraat hebben de inbrekers de brandkast niet kunnen for- ceeren. Hierdoor bleef de inhoud, f 5000, voor de eigenaars gespaard.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5