Hei Betau^kste De Schoonmaak nadert. Wasscherijm. 52e Jaargang No. 15857 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 5 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTifëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. De Djokjasche vergiftigings. zaken. Alle schuldigen thans in arrest. SEMARANG. 5 Maart (Aneta). Thans is volkomen klaarheid verkregen in de vergif tigingszaken, die kort geleden te Djokjakar ta zijn voorgekomen en waarbij twee perso nen plotseling zijn overleden. Ook de vrouw- van wijlen L. heeft nu bekend haar man. den 38-jarigen militair A. D. A. L., door middel van arsenicum te hebben gedood.' Wijlen L. stierf vier maanden voor wijlen Van I., wiens vrouw reeds bekende haar man te hebben vergiftigd. De vrouw van L. deelde mede. dat zij en haar baboe L. gedurende tien dagen lang arsenicum in de thee hadden gegeven. Een doekoen Inlandsche „geneeskundige") leverde het vergif. Alle schuldigen bevinden zich thans in arrest.. POSTZAK MET 900.000 FRANCS VERDWENEN? PARIJS. 5 Maart4 (Reuter). Nadat reeds eenige weken geleden tusschen Parijs en een der voorsteden een postzak met anderhalf millioen francs aan loongelden was verdwe nen. zonder dat men tot nu toe het geld heeft teruggevonden of den dader heeft kunnen opsporen wordt thans bij geruchte vernomen, dat tusschen Parijs en Maison la Fitte wederom een postzak met negenhon derdduizend francs is verdwenen. De politie ontkent de juistheid dezer geruchten, maar eenige bladen verklaren dat het bericht on danks het dementi van de politie volkomen juist is. Adatsji's opvolger. Dr. Nagaoka thans voorgedragen. TOKIO, 5 Maart CV. D.) Na overleg met het hoog gerechtshof, de juridische hooge- school en de keizerlijke academie heeft de Ja/pansche regeering bii het Permanente Hof vail Internationale Justitie te Den Haag voor de benoeming tot rechter in dat hof voor gedragen Dr. Shoendchi Nagaoka. oud-am- Ibaissadeur van Japan in Frankrijk, als op volger van wijlen dr. Adatsji. BOA CONSTRICTOR GEDOOD DOOR MUIS. De Universiteit van Vermont heeft het ver lies van zijn prachtige Boa Constrictor te be treuren gehad en wel ten gevolge van een muis, welke diende om door den boa verslon den te worden. De slang was door de Univer siteit aangekocht en tijdens het vervoer alleen gevoed met. bananen. Om het beest in goede conditie te houden werd het door de studen ten der universiteit met levende dieren ge voed. Op zekeren dag werd een muis in de kooi gezet. Daar de boa op dat oogenblik geen honger had liet hij zijn maal onaangeroerd. De muis echter was wel hongerig en viel op de staart van de boa aan. waarvan hij een aan zienlijk deel afknabbelde. Hierdoor kreeg de slang een infectie, waaraan hij eenige dagen later overleed, en hiermede had het zeldzame feit plaats gevonden, dat een muis een boa constrictor gedood had. Rattenweken in de Hoofdstad. Indien Ged. Staten het voorstel inzake de rattenbestrijding goedkeuren, zal de Genees kundige Dienst te Amsterdam begin April een „ratten-week" voor het publiek organi- seeren. De dienst zal stelselmatig in ploegen van wijk tot wijk werken, terwijl twee keer per jaar een ratten-week zal worden- ingevoerd Wat dit. laatste betreft zullen op verschillen de centrale plaatsen in de stad gx-atis voor xnensch en huisdier niet giftige rat- ten-praeparaten ter beschikking worden ge steld van de bevolking. Men verwacht dat de bewoners, die den meesten last hebben, zich daarvoor zullen aanmelden. Zij ontvangen bovendien dan een populair geschreven boekje, waarin zij kunnen lezen, hoe met- deze praepai'aten moet worden gehandeld. Waxxt ratten zijn uiterst slim en laten zich niet licht verschalken. Na afloop van de rattenweek worden de praeparaten niet meer gratis beschikbaar gesteld, maar kan men ze tegen den kostenden prijs aanschaf fen. Wel zullen er steeds deskundigen van den G. G. en G. D. beschikbaar zijn om de menschen zooveel mogelijk te helpen. BLIND MAKEN VAN VINKEN STRAFBAAR GESTELD De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een zaak van den Officier van Justitie te Breda, die cassatie had aangeteekend tegen een vonnis van de rechtbank aldaar hou dende bevestiging van een door den kan tonrechter te Tilburg gedaan uitspraak, waar bij 'n fabrieksarbeider te Tilburg ontslagen van rechtsvervolging terzake van het in zijix be zit hebben van een blind gemaakte vink, het geen verboden is in de algemeene politiever ordening der gemeente Gilze-Rijen, waar de verdachte dezen vogel hield Kantonrechter en rechtbank hebben ontslag van rechtsver volging gegeven. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat door het tegengaan van deze in een landelijke gemeente bekende ruwheid en wreedheid het beschermen van het publiek in zijn zedelijke gevoelens alsmede de openbare zedelijkheid kan worden gediend. Hij vernietigde daarom feet vonnis en veroordeelde 5T, tot l 5 feoete, Verkiezing Provinciale Staten. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Haarlem deelt mede. dat bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57 b tot en met 57 j der Kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeexxte in dezelfde provinciale aan de stem ming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in per soon ter secretarie van een gemeente aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke ge meente hij aan de stemming wil deelnemen. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkie zing geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een an dere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deel nemen, behoort tot het stemdistrict in het welk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn ge machtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kie zer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaai't voor de stemming in die gemeente. Gas en Electriciteit. Te Haarlem weer een prijs verlaging. Door een wijziging der Omzetbelasting. Het betrokken departement in den Haag heeft thans goedgevonden dat de gemeente besturen voor de gas- en electr iclteitsbedrij - ven geen omzetbelasting betalen op den ver koop, maar op de productiekosten. Voor de Haarlemsche verbruikers betee- kent dit een kleine prijsverlaging. Tot nu toe moest op het geheele bedrag van het verbruik 4 pet. omzetbelasting betaald worden. Nu is de omzetbelasting bepaald op 0.16 cent per M3. gas of K.W.U. electriciteit. Werd dus 9 cent per M3. gas betaald, dan kwam daarbij 0,36 cent voor omzetbelasting. Nu wordt dit 0.16 cent, zoodat de gasprijs fei telijk met 0.2 cent verlaagd wordt. Voor electriciteit is het vei'schil grooter. Bij een prijs van 22 cent per K.W.U. werd voorheen 0.88 cent omzetbelasting betaald. Nu wordit dit ook slechts 0.16 cent, zoodat de prijs per K.W.U. voor het gewone tarief met 0.72 cent, of bijna drie kwart cent, naar beneden gaat. Wat het huishoudtarief betreft behoeft in het vervolg ook geen omzetbelasting meer be taald te worden van het vaste bedrag. Alleen voor de verbruikte bubieke Meters gas of K.W. Uren electriciteit moet 0.16 cent betaald worden. Ongeluk op het station. Jongen tusschen perron en waggon bekneld geraakt. Maandagavond te 6.27 uur wilde de 15- jarige T. Disseldorp, wonende te Amsterdam, op het Haarlemsche station in den trein stap pen, toen deze nog xxiet stil stond. Hij stapte mis en viel tusschen twee waggons. De jongen raakte bekneld tusschen het perron en een treeplank. Slechts door de treeplank los te breken kon men den onvoorzichtigen jongen uit zijn benarde positie bevrijden. Door per soneel van de Nederlandsche Spoorwegen werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per zie kenauto naar de Maria-Stichting werd ver voerd. Hier bleek dat hij slechts eenige schaaf - wondjes aan beide beenen had gekregen. Hij is er dus wel buitengewoon goed afgekomen. De trein had twintig minuten vertraging. Weer een autobotsing op de Amsterd. Vaart. Auto met vijf personen in de sloot. In den nacht van Zondag op Maandag had tusschen Halfweg en Amsterdam eeix botsing plaats tusschen twee auto's. De auto van de familie V. uit Aerdenhout. waarin vijf perso- sonen zaten, kwam via fiets- en wandelpad in een sloot terecht. Gelukkig schoten dadelijk eenige motorwielrijders en automobilisten te hulp, zoodat de familie V. spoedig uit haar be narde positie bevrijd kon worden. De gevol gen waren gelukkig niet-ernstig. Er werden slechts geringe kwetsuren geconstateerd. Zij werden per ziekenauto naar de Maria-Stich- ting te Haarlem vervoerd. Ook in de andere auto zaten vijf personen. Die werden niet gekwetst. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Vermoedelijk heb ben de wagens elkaar in snelle vaart te dicht gepasseerd. De auto's die zwaar beschadigd waren,.wet- den in beslag genomen. Hebt U iets op te ruimen Neem dan het vanouds beproefde middel te baat. Een kleine advertentie in Haarlem's Dagblad 1 3 regels 30 cent elke regel meer I 0 cent. De ontvluchte arrestant. Het is aan de Rijksveldwacht nog niet mo gen gelukken, den arrestant te pakken, die Maandagmiddag zooals we in ons vorig nummer meldden kans zag zijn boeien te verbreken en to vluchten. Wel heeft men hem op verschillende plaatsen in IJmuiden gesig naleerd; men wist zelfs te vertellen, dat hij een stuk boei nog aan één hand had. Vermoe delijk houdt hij zich dus te IJmuiden schuil. Hij moet zich nog voor vele delicten verant woorden. De vluchteling staat bij de politie en de rijksveldwacht bekend als een lastig man, die heel sterk en vlug is. Hij verzet zich altijd met kracht tegen zijn arrestatie. Zelfs de sterkste en zwaarste politiemannen weet hij soms met één slag tegen den grond te wei-ken. Dit laat ste was de oorzaak, dat hij Maandagmiddag- geboeid werd. Maar ook dit is voor hem geen beletsel geweest, om weer aan de hoede van de rijksveldwacht te ontsnappen. De nasporingen worden ijverig voortgezet. Het clearing- en transfer- vraagstuk. Oordeel van dr. Schacht. Dr. Schacht heeft op de Leipziger Messe 'n rede gehouden,waarin hij o.a. de clearing-over eenkomsten veroordeelde, omdat zij het han delsverkeer slechts belemmeren. Het oplossen van het transfervraagstuk is slechts op twee wijzen mogelijk; hetzij door verlaging van rente en aflossingverplichtin gen tezamen met een tijdelijke opschoi-ting, hetzij door voldoende stijging van het uitvoer- overschot. Schacht zeide, dat Grady, dë leider van de afdeeling der buitenlandsche verdragen van het departement van binnenlandsche zaken in Amerika dit reeds heeft erkend en dan ook een compromis aanbeveelt. Dit zou overeenstemmen met den weg, dien hij reeds jaren lang aan het buitenland aan beveelt te gaan. Terwijl de dienst der Duit- sche leeningen tijdelijk zou worden gestaakt om dien later tegen redelijke rente te hervat ten, kan het normale handelsverkeer wederom worden opgebouwd. De inmiddels opgeloopen rente kan worden gefundeerd en later bij de hoofdsom gevoegd. Voldoet Uw bril? Niet meer? Sterkere glazen noodig? Ga naar KEIPÜ Groote Houtstraat 137 (Adv. Ingez. Med.) (De Saneer in gscommissie van den Bond v. Waschindustriëelen en den R.K. Nat. Bond v. Wasch industriëelen heeft, in samenwer king met installateurs en leveran ciers besloten tot een tijdelijke afsluiting van de waschindustrie door het tegengaan van de op richting van nieuwe bedrijven.) De waschindustriëelen zijn Vereenigd bij elkaar gekomen, Om te beraden welke lijn In crisisnood moest aangenomen, Zij waren weinig in hun sas, De waschindustriëelen worden, Als zij bedachten wat wasch was Voor wasch was, wat zij is geworden. De tobbe is hun oud embleem, Maar moet men daarom tobbend leven? Dan zoekt men liever een systeem, Dat nieuwen glans aan wasch kan geven. Het strijken behoort tot hun vak, Wie onzer zal er vreemd van kijken, Wanneer zij vragen, in hun zak, Met loon naar arbeid te gaan strijken. Wel is het bleeken in hun lijn, Maar is 't onredelijk bekeken, Wanneer zij wat afkeerig zijn, Om ook hun zaak te zien verbleeken? Aan spoelen zijn zij wel gewend, Als vaklui weten zij te vreezen, Dat bij zulk voortgaan, in het end De spoeling al te dun mocht wezen. Zij zien op hun speciaal terrein, Een steeds maar groeiend tal bedrijven. Tot het slechts wissewaschjes zijn, Die voor elk hunner overblijven. Zij willen in hun hemd niet staan, Al is het nog zoo schoon gewasschen. Zij wenschen niet om zeep te gaan, Hoe die ook in hun vak mag passen. Zij, die altijd de vuile wasch Voor andren krijgen op te knappen, Blijven graag zelf uit he"t moeras, En ik voor mij kan dat wel snappen. P. GASUS. Het ontslag aan een P. T. T.' ambtenaar. Beroep ongegrond verklaard. AMSTERDAM, 5 Maart (V.D.) Heden morgen deed het ambtenarengerecht uit spraak in de zaak van den wegens onge schiktheid in de zaak van den referendaris der P.T.T. te Haarlem, die van dit ontslag in be roep was gekomen. Het ambtenarengerecht verklaarde het be roep ongegrond, zoodat het ontslag gehand haafd blijft. Tegen tolheffing op bruggen. Busondernemers wenden zich tot de regeering. Vaz Dias meldt ons: De Nederlandsche bond van autobusdienstondernemers heeft in een uitvoerig adres de Tweede Kamer verzocht in het belang van een blijvende vervoervoorzie- ning ook voor het platteland niet over te gaan tot de voorgenomen tolheffing op de bruggen subsidiair aan de geregelde autobusdiensten algeheele vrijstelling te verleenen om deze diensten in het algemeen belang in het leven te houden. Italië en Abessvnië zijn tot overeenstemming over een neutrale zone gekomen. pag. 4 Het Hongaarsche kabinet Goemboes is ge reorganiseerd. pag. 4 In Griekenland duurt de stijd tusschen regee- ring en opstandelingen voort. aag. 4 In Griekenland 'pag. 4 President Masarijk 85 jaar. pag. 4 Inspecteur Mariani is tot twee jaar veroor deeld. pag. 2 Volgens gegevens van officïeele zijde zou het ontwerp tot wijziging van de kieswet niet worden ingetrokken. pag. 3 Het verliessaldo van de IIolland-Amerika-lijn over 1934 is gedaald tot ruim f 66 0000. pag. 3 Onze scheepvaart op Japan zou het drukker krijgen. pag. 3 Te Rotterdam is een man aangehouden ver» dacht van overtreding der loterijwet en op lichting. pag. 3 Het Hollandsch Bloemkweekcrs Genootschap heeft Maandag te Haarlem vergaderd pag. 3 Door een wijziging der Omzetbelasting wordt de prijs van gas en electriciteit iets lager. pag. 1 De voetbalwedstrijd Nederland-Engeland zal op Zaterdag 18 Mei a.s. worden gespeeld. pag. 9 Het werel dkampioenschap biljarten cadre 45—2. pag. 9 Pijnenburg-Wals staan in den zesdaagsclie te Antwerpen aan den kop. pag. 9 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 5 Bekende Haarlemmers: Mr. E. J. W. Top. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Sien Spier: Toerrocien. pag. 9 De verplaatsing van het tenten kamp te Zandvoort Welke houding zal Bloemendaal aannemen? De Raad van Zandvoort nam Dinsdag 26 Februari j.l. het besluit, het tentenkamp te verplaatsen van het Zuidelijk naar het Noor delijk strandgedeelte. De Raad van Bloemendaal zal nu Donder dagmiddag a.s. vergaderen, ter bespreking van de houding, door Bloemendaal aan te nemen tegenover bovengenoemd besluit van Zand voort. Torpedojagers en vliegtuigen op weg naar de muiters. Regeering spoedig de situatie meester? Geheimzinnig bericht over Piastiras. ATHENE, 5 Maart. In de omgeving van den Griekschen minister-president toont men zich ten opzichte van den toestand zeer opti mistisch en verzekert men dat in den loop van vandaag of hoogstens morgen de orde in Griekenland volkomen hersteld zal zijn. Drie torpedojagers zijn naar Kreta uitgeloopen cm met steun van de vliegtuigen der regee- ringstroepen tegen de muitende oorlogssche pen te opereeren. De door de regeering afgekondigde staat van beleg grijpt diep in het leven te Athene in. Overdag heerscht in de straten een druk verkeer. Alle winkels zijn geopend en het voetgangersverkeer is opvallend druk aange zien automobielen en taxi's een bijzondere vergunning moeten hebben om zich op straat te mogen vertoonen. De politie oefent daarop een strenge controle. Van den ochtend tot den avond verschijnen bijna om het half uur extra uitgaven van de bladen, die door de krantenjongens met lui der stem gecolporteerd worden. Deze extra edities vinden bij het publiek steeds grif af trek en mannen, vrouwen en kinderen loopen lezend op straat. In het algemeen schijnt ce Athene de stemming tegen de opstandelingen te zijn gericht. Des nachts zijn in Athene alle restaurants en bioscopen gesloten en met uitzondering van de dienstauto's van diplomaten is er in het geheede geen autoverkeer. De burgers mogen zich na 11 uur 's avonds niet meer op straat vertoonen. De stad biedt dan ook na dezen tijd het beeld van een stad in oorlog. De vooi'steden van Athene zijn 's avonds vol komen van de binnenstad geïsoleerd. PARIJS. 5 Maart. Volgens een te Parijs ontvangen bericht uit Sofia zou generaal Piastiras onder den naam Stivas met behulp van een hem op 25 Januari j.l. door den Griekschen consul te Nice uitgereikt pas poort te Sofia en te Hascova in Noord-Bul- garije hebben verftoefd, waar hij besprekin gen zou hebben gehal met Grieksche ..koop lieden". die vermoedelijk in werkelijkheid Grieksche officieren zouden zijn geweest. Ge neraal Piastiras zou den over Zuid-Bulgarij§ we er naar Frankrijk zijn teruggekeerd. j,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1