DE BILT Zoo een en ander. DINSDAG 5 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De dienst der Gemeente Reiniging. Wat sinds 1932 tot stand kwam. Jn het Maartnummer van Publieke Werken schryft ir. M. H. Maas, directeur van Open- oaie Werken te Haarlem, over de inrichting van een nieuw terrein voor den dienst der Gemeente-Reiniging te Haarlem. Hij zegt toestand op het terrein in gebruik bij den dienst der Gem. Reiniging voorheen gelegen op den rand der bebouwde kom, langzamerhand onhoudbaar was ge worden, omdat het terrein langzamerhand door de voortschrijdende bebouwing omgeven was. Besloten werd tot overbrehging naar het Oosten der stad. Aansluiting op grootscheeps vaarwater is mogelijk, de nabijheid van ha venterrein waarborgt toekomstige aansluiting van sporen. De bouw moest successievelijk worden uitgevoerd, zoodat niet een voltooide inrichting besproken kan worden, doch dat deel, dat sinds midden 1932 tot stand is ge komen. De gemeente voert het huisvuil naar Lei- muiden, het grofvuil als kisten meubels, doo- zen, boomen, enz. wordt verbrand. Teneinde de voertuigen gunstig te kunnen beladen, dient de uitmonding van den laadbak van de auto (achterwaarts kippende wagens worden gebruikt), ongeveer boven het midden der schuit te kunnen worden gebracht. Het vraagstuk van den aangevoerden beer is opgelost door tankschepen uitgerust met mechanische pompinrichting. Aangezien het tonnenstelsel over eenige jaren geheel ver dwenen zal zijn, worden de tonnenspoelinrich ting en beertank als tijdelijke installaties beschouwd. Op den rit naar de haven pas- seeren de auto's den oven, waar het grofvuil wordt afgeworpen. De oven heeft een gega randeerde capaciteit van 70 M3 per 8-urigen werkdag. Er is naar gestreefd de bediening zooveel mogelijk te vereenvoudigen. Er is be reikt, dat in tegenstelling met den ouden oven waarvan het stoken van het hevige vuur ge vaarlijk was, het werk zonder inspanning gedaan kan worden. Het te verbranden vuil wordt gelegd tus- schen twee haaksch op den ovenmond staan de wanden, waar tusschen een schot beweeg baar is. Het schot, een plaatijzeren bak, wordt in- en uitgeduwd door een wormcon structie; het schot wordt pl.m 40 c.M. in den oven gedrukt, zoodat al het te verbranden vuil het ojiefvonnig gebogen vlak heeft be reikt. De afvoergassen passeeren op den weg naar den schoorsteen een plaats, waar secundaire lucht wordt toegevoerd, zoodat met die gassen meegenomen halfverbrande stoffen een naver- brandiiug ondergaan. Ten leste passeeren de gassen in het rookkanaal een watergordijn, waardoor meegenomen deeltjes worden neer geslagen. Onder de garageloods ligt de kelder voor de centrale verwarming waarop successievelijk alle gebouwen worden aangesloten. Na de loods kwam de desinfectie-inrichting aan de orde. Wat daarvan, in gewaardeerde samenwerking met den directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettings- dwienst, is gemaakt, kan betiteld worden met van krot tot paleis.. Er staan een stoomketel met gas gestookt, welke stroom levert in den mantel van den desinfectie-oven, een groot cylindervornxig apparaat, hetwelk evenals de daarnaast staande waschtrommel en de daarop volgen de coulissen, gebruikt voor ontsmetting van kleeren op eenvoudige schaal, in het reine en onreine gedeelte van het gebouw uitmonden. Voorts is er nog de trommel, waarin het waschgoed wordt gecentrifugeerd. Ten noorden van de desinfectie-inrichting is een klein gebouw, de desinfectie-inrichting, gelegen waarin met zwaar vergiftigd gas de onaangenaamste insecten worden vernietigd. Ten behoeve der inrichting is thans in totaal verwerkt rond f 172,000.hetwelk als volgt is gespecificeerd; Haven met kademuur en tonnespoelinrich- ting f 28.500; Verbrandingsoven met schoor steen inclusief fundeering en aanverwante werken f 35.000,—; Ontsmetiings- en desin- sectiegebouw (zonder inrichting) f 24.000; Ga rage met centrale verwarming en bestrating daarin f 51.000, Werkplaatsen (monteurs werkplaats en smederij f 25.000; Bestrating (oud materiaal) f 8500. In bovengenoemde bedragen is gemiddeld 14 pet. begrepen voor honorarium teeken- loon en toezicht. BELLAMY. De Int. Ver. Bellamy houdt wederom een propaganda-vergadering en wel op Woensdag avond 6 Maart in het Geb. v. d. Protestan tenbond Jacobstraat. Sprekers voor deze avond zijn: Ds. H. de Jonge. Bergen op Zoom, M. E. Bouwmeester Haarlem en C. Oderkerk Velsen. OPDRACHT VOOR BOUW VAN EEN SCHOOL Door het architectenbureau Mulder en Van Asdonk te Bloemendaal is aan de N.V. Bouw bedrijf Gebr. Schiphorst alhier opgedragen de bouw van een openbale lagere school te Bloe mendaal voor de somma van f 60.881. AGENDA DINSDAG 5 MAART Luxor Theater: Viva Villa geprolongeerd, Doorloopende voorstelling van 7 uur af tot 11.30. Cinema Palace: Voor de vrijheid van zijn Volk, met Richard Barthelmess en Ann Dvo rak. Op het tooneel Guiseppe Moretti, refrein zanger van Dajos Bela. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Schijnhuwelijk. Anna- bella en Jean Murat in de hoofdrollen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Abschiedswalzer, met Wolfgang Liebeneiner, Sybille Schmitz en Hanna Waag. Op het tooneel: Bonheur Gre gory Troupe. Ikarische spelen. 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 MAART Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon. Volle dig H. O. V.-orkest. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Vioolavond van leer lingen van J. C. Tuijn. 7.30 uur. 't Nut. Lange Veerstraat 16. Soefibeweging. Lezing W. van Essen, over De weg tot vrijheid. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teylet's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, Toegang vrij, «j Het taxibedrijf te Haarlem. De ordening. In het laatst van het vorig jaar werd door den Raad dezer gemeente een verordening aangenomen voor het taxi-bedrijf, teneinde voor dit bedrijf eenige ordening te brengen. In den zomer van 1933 deed ook hier de goedkoope taxi haar intrede. Dit had een plotselinge stijging van het vervoer tenge volge, daar velen die te voren nimmer ge bruik maakten van dit snelvervoer, er nu, wegens den lagen prijs, wel toe overgingen. Dit had ten gevolge dat er ook een groote toeneming van het aantal taxi's viel waar te nemen, terwijl ook personen die zich in het bezit wisten te stellen van een auto als taxi-ondernemer een inkomen trachtten te verkrijgen. Onder deze laatsten waren er ook die zich alleen maar in de avonduren daar mee bezig hielden en dan het zoogenaamde snordersbedrijf uitoefenden. Degenen die in 1933 bij de zoo buitenge woon sterke toeneming verklaarden, dat dit niet van blij venden aard zou zijn, hebben gelijk gekregen en als men thans enkele on dernemers hoort, dan lijkt het er veel op, dat de terugval sterker is dan de toeneming, zoodat het bedrijf er nu heel wat slechter voorstaat dan in 1933. De tijdsomstandighe den hebben, hieraan zeker hun invloed doen gelden, want als er één bedrijf is, dat direct de gevolgen van de malaise gevoelt, dan is het wel een taxi-bedrijf, wat toch altijd een meer of minder luxe-bedrijf genoemd kan worden. Maar ook de sterke toeneming van het aantal ondernemers bracht met zich mede, dat de spoeling hoe langer hoe dunder werd. Er viel te constateer en. dat enkele on dernemingen het taxi-bedrijf aan hun con currenten overlieten en alleen maar van de garages uit gingen rijden om aldus hun cliën tèle te blijven bedienen, met het gevolg dat er zoo goed als in alle wijken van onze stad taxi's zijn te bestellen. Door licht-reclames wordt soms aan een gesloten huis het publiek er op attent gemaakt, dat aldaar een taxi onderneming is gevestigd. Bovendien is dit ook te constateeren, doordat er veelal één of twee auto's voor dat huis dag aan dag ge parkeerd staan. Teneinde nu ordening in het bedrijf te brengen werd een snordersverbod door den Raad aangenomen (zooals ook in 's-Gra- venhage en Rotterdam is ingevoerd) en bo vendien zullen met de laatste wijziging van de Precarioheffing de ondernemers die hun taxi voor hun huis lieten staan, daarvoor f 24 per jaar moeten betalen. Zooals door wethouder Mr. J. Gerritsz bij de behandeling van het z.g. snordersverbod in den raad werd verklaard, zouden B. en W. een ruimere standplaatsvergunning voor taxi's uitgeven, mits men dan aan de door het gemeentebestuur gestelde voorwaarden zou voldoen. Een groot aantal aanvragen is hierop bi.i B en W. ingekomen, waarop bin nen enkele dagen een beslissing zal zijn te wachten. Voorts werd door B. en W. uitbreiding ge geven aan het aantal standplaatsen door naast de tegenwoordige standplaatsen (na melijk Stationsplein, Groote Markt. Plein., Kleverpark, Blauwe Brug, Bosch en Vaart plein en liet Soendaplein) nu ook de volgen de plaatsen aan te wijzen om nu door sta- tionneerep.de automobielen bezet te worden: Ziilbrug, Jan Haringstraat, Marnixstraat, Stolbergstraat, Vergierdeweg. Kennemerbrug Kennemèrplein, Turfmarkt, Teylerplein, Ha- zepa terslaan. Door deze verschillende maatregelen wil men trachten het taxi-bedrijf, van een on dergang te redden en weder gezond te ma ken zooals het voorheen geweest is. JNBILEUM J. VAN WAVEREN. De heer J. van Waveren, amanuensis, instrumentmaker aan het Natuurkundig La boratorium van Teyler's Stichting, herdenkt heden den dag waar op hij voor 25 jaren bij die instelling in dienst trad. Hedenmorgen is hij in tegenwordigheid van prof. Fokker en dr. Gorter toegesproken door de voorzitter der directeuren de heer J. A. Fontein, die zijn waardeering voor het werk van den heer Van Waveren uitsprak en de jubilaris een geschenk onder enveloppe aanbood. „HET WITTE KRUIS". De afd. Bloemendaal van de Noordholland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Maandagavond een ledenvergadering in „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen, onder lei ding van Dr. J. Th. Bornwater. De heer A. IJzerman bracht hierop de jaar verslagen uit van de afd. en van de Com missie voor Wijkverpleging, waaraan wij het volgende ontleenen. Het verloop van het afgeloopen jaar is voor de afd. gunstig geweest. Tegenover een ver mindering van 100 leden door vertrek enz. staat een vermeerdering van 105 nieuwe leden, terwijl de contributie ongeveer gelijk bleef. Het ledental bedroeg op 31 December 1934: 831. Met dankbaarheid werd de arbeid van mevr. Molière herdacht, die tijdens haar leven veel voor de Wijkverpleging heeft gedaan en de afd. f 1000 heeft gelegateerd. De groei en bloei der vereen, is voor een wroot deel te danken aan den ijver, ook voor de propaganda, van de beide wijkzusters. 7162 bezoeken werden afgelegd bij 255 per sonen en 90 bezoeken bij t.b.c.-patiënten aan 15 personen. Deze getallen zijn voor Overveen 4136 be zoeken aan 122 patiënten 8 aan t.b.c.-patiën ten in 4 gezinnen en 26 huisbezoeken en voor Bloemendaal 3026 bezoeken aan 133 pat.; 7 t.b.c.-pat.; 62 huisbezoeken en 2 voor maat schappelijk werk. De overplaatsing van het depót naar het huis van zuster Van der Loo had gunstige re sultaten. 500 artikelen werden uitgeleend; 248 uit het depót in Overveen en 261 uit Bloe mendaal. Materiaal was in voldoenden voorraad aan wezig en het verkeerde in goeden toestand. Zes patiënten zijn in sanatoria met 1458 verpleegdagen. Verder werden de jubilea van Dr. Bornwa ter en zuster Koopman herdacht en de vertoo ning van de Apo-Kajafilm van den heer Tillema. De heer S. P. Rijnierse bracht het finan cieel verslag uit, dat werd goedgekeurd. In de vacature mevr. Van Reigersberg Versluys werd benoemd tot lid van de Com missie voor Wijkverpleging mevr. wed. Komter. De heer A. IJzerman bracht verslag uit van de algemeene vergadering. Aan het bestuur werd machtiging verleend zich te doen bijstaan door twee afdcelingsle- den, door het bestuur aan te wijzen. Deze maatregel was genomen, omdat zon der statutenwijziging bestuursuitbreiding niet mogelijk ik». meldt: Hoogste barometerstand 777.7 m.M. te Wisby. Laagste barometerstand 746.4 m.M. te Jan Mayen. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen. Nevelig tot licht bewolkt. Droog weer. Lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Overdag hoogere temperaturen, lichte vorst des nachts. Het hoogedrukgebied in het Oosten ver plaatste zich in de richting van Duitschland, waar, na sneeuwval en gedeeltelijke opklaring in het Oosten, strenge vorst is ingevallen, ter wijl matige vorst tot onze Oostgrens is door gedrongen. Het Westelijke hoogedrukgebied schijnt over ons land of ten Zuiden daarvan Oostwaarts te trekken. Een secundaire van de depressie bij IJsland, die zelfs afneemt, geeft barometer daling aan de Noorsche kust, die het hooge drukgebied van Duitschland niet schijnt aan te tasten. In Scandinavië bleef de vorst zeer streng. In Frankrijk kwam lichte vorst voor, op de Britsche Eilanden is te temperatuur iets gestegen. Behalve aan de Noorsche kust. waar het in het Zuiden stormt, is het bijna overal rustig met veel windstilte in Frankrijk en Duitschland. In verband met de opklaring zijn hier té lande overdag hoogere temperaturen te wachten, maar kan des nachts lichte vorst voorkomen. Barometer Stand van heden 770 m.M. Vorige stand 768 m.M. Neiging: Vooruit. .Opgave van: FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 5 Maart: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 35 F. 33 F. 44 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 Maart. Bevallen 1 Maart: A. J. Hogeslagvan Bakkum, d.; 2 Maart: A. KaterbergZwiers, z.; P. BaardMunninksma, d.; M. F. v. d. VoortSoet, d.; C. C. WesseliusKreuger, d.; 3 Maart: A. W, PennerDoorgeest, z.; 4 Maart: J. I. de Mikv. Daalen, d. Overleden 2 Maart: P. v. Reet, 89 jHar- menjansstraat; J. W. Ides, 72 jGasthuis laan; P. C. C. Moesman, 66 j., Hazepaterslaan; 3 Maart: J. N. Rootlieb, 76 j., Hofdijkstraat. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HAN DELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 25 Februari tot en met 2 Maart 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van RM. 702.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 74639 tot 75109. De overboeking, naar het Sonderkonto van De Nederlandsche Bank bij de Deutsche Ver- rechnungskasse, van de bedragen die oor spronkelijk op Zwischenkonti bij Duitsche de- viezenbanken waren geplaatst in afwachting van hun overschrijving naar het Sonder konto, heeft geheel haar beslag gekregen. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uit staande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM. 62,9 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koersfïxeering is verkregen, zijn hier onder begrepen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de termijn voor het aanvragen van koersfixeering van achterstallige handelsvorderingen op Duitsche debiteuren, die thans tweemaal ver lengd is, binnenkort ten einde loopt. Aan be langhebbenden die nog aanvragen om koers fixeering wenschen in te dienen, wordt der halve in overweging gegeven, dit thans zoo spoedig mogelijk te doen. Ten opzichte van aanvragen die na 5 Maart 1935 bij De Neder landsche Bank mochten binnenkomen kan niet meer op tijdige doorzending aan de be voegde Duitsche instantie worden gerekend. Dit geldt zoowel voor Sonderkonto- als voor Treuhanderkonto-posten. Een lange gemeente. Reverend Harry Moss, de pesident van de Iraq Petroleum Company heeft de langste, smalste gemeente ter wereld: 1800 mijl lang en voor een groot deel 45 oM. breed. Zijn ge meente is namelijk de pijpleiding door de woestijn met de verschillende bouwkampen. Blozen op commando. De nieuwste vinding op het gebied van de filmopname is het z.g.n. „mood light", dat vooral bij gekleurde films wordt gebruikt. Men kan de acteurs en actrices met dit licht doen bloozen. Het geeft ook verschillende andere effecten, zooals zeeziekte enz. Oude herbergen. De herberg ,De vechtende hanen" te St. Al- baas, schijnt ouder dan duizend jaar te zijn. Ze zou in 795 opgericht zijn, doch in het begin niet heelemaal voor herberg hebben ge diend. „The fountain" in Canterburg dateert van 1029. Van de oude herbergen bevinden er zich niet veel in den oorspronkelijken staat, doch bij de meeste tegenwoordige gebouwen zijn nog oude deelen over. Een man rende het politiebureau in en zeide dat hij zijn vrouw had geslagen met een pook. „Hebt u haar gedood?", vroeg de inspecteur van dienst. „Nee, daarom kom ik juist hier". Valt het haar erg uit, .wasch het dan met een eidooier; klop deze los, vermeng ze met wat warm water, en wasch hiermee de hoofdhuid met een zacht borsteltje. Spoel het goed na, d.w.z. een keer of vier met schoon .warm satefe Mariani tot twee jaar veroordeeld. Wegens oplichting en mishandeling. De Fransche inspecteur der recherche, Mariani. is door de rechtbank te Lille ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan een poging tot oplichting van den verzekeringsagent Crozat en mishandeling van een taxi-chauffeur De rechtbank zal Zaterdag a.s. uitspraak doen in zake de heling van belastingzegels, waarvoor Mariani zich eveneens moet verantwoorden. (Tel.) TEGEN DE PENSIOENKORTING VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Mede ter ondersteuning der verschillende reeds ingezonden adressen aan de Tweede Ka mer tegen het wetsontwerp tot pensioenkor ting van het Spoorwegpersoneel, heeft het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdar beiders ook een adres gezonden aan de Kamer waarin, behalve de argumenten tegen het ontwerp, reeds bekend door de publicatie der diverse adressen, nog het volgende wordt op gemerkt: De Hooge Ra.ad verklaarde heit pensioen uitgesteld loon, de vergoeding voor geleverden arbeid, terwijl de Centrale Raad van Beroep het recht op behoud van een eenmaal toege kend pensioen aldus vastlegde: a. pensioen is uitgesteld loon, waarop men een verkregen recht heeft, dat niet geheel, noch ten deele ontnomen kan worden. b. zelfs een zijdelingsche aantasting van een verleend pensioen is onwettig. c. het recht op onverkorte uitkeering van een verleend pensioen is gewaarborgd. 32STE NATIONAAL MIDDENSTANDS- CONGRES. In verband met de omstandigheid, dat in de laatste helft van Juni in verscheidene plaatsen nog verkiezingen voor de gemeente raden gehouden zullen moeten worden, heeft het Hoofdbestuur van de Koninkl. Nederl. Middenstandsbond besloten om het 32 ste Nationaal Middenstandscongres en de daar aan verbonden Algemeente Bondsvergadering te verschuiven naar Dinsdag 2 en Woensdag 3 Juli a.s te Apeldoorn INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Makelaars. Geachte redactie, Eenigen tijd geleden bevatte Haarl. Dagblad een resumé van het request aan de Kamers van Koophandel, uitgaande van den Ned. Bond van Makelaars. Uitdrukkelijk wordt daarin nog vermeld dait de grootste stoot tot het verzenden van dat verzoekschrift uitgaat van de Haarlemsche afdeeling van dien bond. Het publiek heeft er recht op, in dezen rui mer te worden ingelicht. In de eerste plaats moet dan voorkomen worden, dat de meening post vat, als zou in Nederland alleen een Bond van Makelaars be staan. Van 1927 af is er ook een Broederschap van Gediplomeerde Makelaars. Haar diploma wordt slechts verworven na een steeds zwaar der wordend examen. Van stonde af aan werk te zij voqx' een betrouwbaren, deskundigen ma kelaarsstand. Zij kent al den Raad van Tucht en de Commissies van Toezicht. De Ned. Boxxd vaxx Makelaars bestaat i*eeds langer. En wat heeft die al die jaren gedaaxx? In hooghartige afzijdigheid geleefd. Dan moet ook vermeld worden, dat er tus schen de verschillende makelaarsverenigingen een coxitactcommissie bestaat, die de alge meene belaxxgen van den geheelen ixxakelaars- stand heeft te behartigen. Als een request noodig was, had die commissie dat moeten opstellexi. In de derde plaats we te men. dat de Haar lemsche afdeeling vaxi den Bond tot voor kort was: de Haarlemsche Makelaarsvereniging. Hoeveel jaren bestaat die al niet. En wat heeft zij al dien tijd gedaan om de opgesomde euvels te bestrijden? Noch de Ned. Bond van Makelaars, noch haar Haarlemsche afdeeling (vooral de laat ste niet) heeft het moreele recht, nu op de hoeken van de straten te gaan staan, zich op de borst te klopperx en uit te roepen: „lk dank u, Heer, dat ik niet ben gelijk deze". A. J. LAGENDIJK Heemstede, Binnenweg 118 Een woord aan den Handel- drijvenden Middenstand. M. de R., Met opxxame van onderstaande regelen in Uw blad zult U mij ten zeei-ste verplichten. De handeldrijvende middenstand, winkeliers e.d. klagen steen en been. En terecht, de za ken gaan slecht, in vele eertijds goed beklan te zakexi is eexivoudig geen omzet meer en vele zakexxmenschen zijn hun ondergaxig nabij. Het Economisch Instituut voor den Midden stand stelde eerx oxxderzoek ixx bij eexx aantal kruideniers, slagers, melkhandelaren en groentehandelaren, hetgeen een zeer erxistigen toestand demonstreerde. Zaken Jaaromzet minder 1928 1933 46 kruide niers 2-103.818 1.596.975 506.843 72 slagers 3.798.469 2.504.502 1293.96? 16 melk handelaren 695.949 422.296 273.653 18 groente handelaren 762.977 499.734 263.243 Als men vraagt wat hiervan de reden xxxag zijn, dan antwoordexx U de winkeliers: de crisis. Maar hebben zij zich wel eens afgevraagd waar de oorsprong zit? Voor een groot gedeelte zit die bij henzelf. Zij hebben in koor medegeroepen, dat ver laging van de inkomsten van hen, die in loon dienst werken, uitkomst moest brengen, de lasten van handel en indxxstrie zouden hier door worden verminderd. Zij vex-gaten hierbij echter, dat de koop kracht van de duizenden loontrekkers op dexx duur zoodanig zou verminderen, dat zij on herroepelijk hiervaxi den terugslag moesten ondervinden. En zij ondervinden die thans! Zij hebben.ia- .vergaderingen yap K&mers van Koophandel, de voorzitters meestal groot-industrieelen, die lang niet dezelfde be langen hebben als de winkeliers aangemoe digd in hun pogingen tot loondruk en zij heb ben daarmede zelf den weg, welke tot hun,on dergang leidt, helpen bereiden. Hebben de winkeliers zich wel eens gereali seerd: dat de geldige na-oorlogsche mechanisatie in de grootbedrijven de loonti-ekkers geleide lijk op non-activiteit heeft gebracht, de koop kracht daardoor sterk verminderend, terwijl door die zelfde mechaxxisatie de productie sterk vermeerderde? Hebben zij begrepen, dat die sterk vermin derde koopkracht en die vermeerderde pro ductie het afzetgebied ook der groot-bedrijven deed inkrimpen en hen deed uitzien naar middelen om hun kinsten niet te doen vei-min- deren en dat zij die middelen vondexx in loons verlagingen met als gevolg wederom vermin- derde koopkracht? De handeldrijvende middenstand heeft dat xxiet ixxgezien en den geschilderden toestand helpen bevorderen. Het moge hard klinken, het zijn de nuch- Laat de winkelstand zich nog bezinnen, zij zijn er thaxxs even slecht aan toe als de wer kers in loondienst. Laten zij zich mede keeren tegen het nood lottig drijven van diverse voorzitters van Ka mers van Koophandel en andere looxisverla- gings-predikers. Laten zij hun stem mede laten hooren te- gexi de Regeering, die aanpassing en versobe ring predikt, die dat wel toepast op haar ambtenaren, doch zelf achterblijft om vermin dering van lasten te brexxgen, irxtegendeel de lasten steeds zwaarder doet drukken. Door nog steeds te hooge hypotheeki-ente exx andere hooge lasten blijft huurverlaging uit, de school geldexi blijven hoog, de Rijksverzekex-ingsbank houdt zich krampachtig vast aan de hooge rentexi vaxx haar uitgezette kapitalexx, de Re geering doet aan dat alles niets. Handeldrijvende middenstand, dexxkt over dit alles xxiet te lang na. Sla de handen ixxeexx exx begrijpt, dat gij ééxx belang hebt met hen die u x-eeds voorgegaaxx zijn op het pad der armoede, de werkers in looxxdiexxst. M. de R., met dank voor de plaatsing, EEN WERKER IN LOONDIENST SCHEEPVAART8ERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar, Rotterdam van Vaxxcouver p. 2 Land's End. Edaxxx, Rotterdam n. New York p. 3 (11.22 v.m.) Start Point. Boschdijk, Philadelphia n. Rotterdam 4 té Antwerpexx. Rotterdam 2 n.m. van New York n. West- Indië. Drechtdijk, Vancouver n, Rotterdam 3 n.m. te Liverpool. Leerdam New York n. Rotterdam 2 v.m. van Philadelphia. Damsterdijk, Vancouver n. Rotterdam 1 té Los Angeles. Delftdijk, Rotterdam n. Vancouver 2 n.m. té Los Angeles. Beenxsterdijk, Rotterdam n, Philadelphia p, 2 Maart v.m. Kaap Race. Maasdam 3 van New York te Rotterdam^ Bilderdijk 3 van New Orleans te Rotter, dam. Lochmonar .Rotterdam n. Vanco.uver. 2 v, Swaixsea. j HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfoxxtein 4 van Rotterdam te Hamburg, Nijkerk thuisreis 2 van Mombassa. Jagersfontein thuisreis 4 te Southampton Heemskerk thuisreis 3 van East-London. Boschfontein uitreis 3 vaxx Southampton, i Giekerk (uitreis) 3 van Port Sudan. j Springfontein thuisreis 2 van Kaapstad. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk uitreis 3 te Hongkong. Areixdskerk thuisreis 3 van Marseille Gaasterkerk (thuisreis) p. 3 Maart Perim, HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amsteldijk thuisreis 3 vaxx Lagos. Maaskerk uitreis p. 2 Beachy Head. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskerk thuisreis, 2 van Adelaide. HOLLAND—BRITSOH-INDIë LIJN. Streefkerk uitreis 3 van Antwerpen exx pass n.m. Vlissingen KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Calypso Triest n. Amsterdam p. 4 1 n.m. Ouessant. Rhea 4 van Stettin te Amsterdam. Odyssexxs 4 van Kopexxhagen te Anxstei'- dam. Deucalion 4 van Rottei-daxn n. Barcelona. Telamoxx 4 van Alexandrië n. Jaffa. Amazone. Anxstei'dam n. San Juan P.R. 2 1.54 v.m. 50 mijl Z.W. van Niton. Achilles 2 v*n Fiume naar Susak. Ceres, 2 van Malta xxaar Calamata. Costa Rica, 3 van West-Indië te Amsterdam Hei-mes, 3 (6 n.m.) van Axxisterdam te Hambui-g. Irene, 3 van Hamburg te Amsterdam. Mars 2 van Gandia naar Alicante. Nei-eus, 2 van Danzig naar Amsterdam. Orestes, 3 van Bourgas te Varna. Orpheus, 2 van Pasajes naar Bilbao. Pluto 3 van Amsterdam te Odexxse. Saturnus, 3 van Beyrouth naar Burrlana. Stella, Valencia naar Rottei-dam pass. 4 (2 v.m.) Ouessant. Theseus, 2 van Amstei-dam te Kopexxhagen. Titus, 2 van Oran te Barcelona. Venezuela 3 van Hamburg te Amsterdam. 'Vulcanus, 3 van Vigo te Lissabon. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Gaasterland (thuisreis) pass. 3 (6.n.m.) Fernando Noronha. Montferland (thuisr.) 4 van Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Siantar (uitr.) pass. 4 (2 v.m.) K. Guarda- fui. Kota Baroe (thuisreis) 3 (3 n.m) van Port Said. 8 (bij daglicht) te Genua vei-wacht. Kedoe, 3 van Batavia te Rotterdam. Blitar (uitreis) p. 3 (2 n.m.) Pt. de Galle. Kota Tjandi 3 (11 n.m.) van Bremen te Middlesbro. voor Rotterdam. Kota Pinang (thuisreis) 3 (3 n.m.) van Sabang. Indrapoera (uitreis) 4 (9 v.m.) te Belawan. Sibajak (thuisreis) pass. 3 (3 n.m.) Oues sant, wordt 4 (8 v.m.) te Southampton en 5 (8 v.m.) te Rotterdam verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi 2 van Buenos Ayres naar Rotterdam STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Roebiah, 2 van Batavia naar Am sterdam. Salabangka (uitreis) 3 te Londen. Tajandoen (uitreis) pass. 3 Dakar. Tawaji yan Batayia te Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2