DINSDAG 5 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN De omzet in den Rijksvisch- afslag. De eerste maanden van 1935 brachten ongunstige i'esultaten. Ook de tweede maand des jaars vertoonde een vermindering van den omzet in den Rijksvischafslag, een vermindering zelfs van niet minder dan bijna 75000 gld. Dat ziet er voor 1935 dus weinig hoopvol uit en er zal spoedig verandering d. w. z. verbetering moe ten komen, zal het jaar 1935 het niet ver bij zijn voorganger afleggen. De achteruitgang was voor een groot deel het gevolg van het wegblijven van Engelsche stoomdrifters, waarvan de maand Februari van het vorig jaar er 19 in onze haven zag met een besomming van f 17030. Rekenen we er de maand Januari bij, in welke maand er even eens geen drifters aan de markt kwamen, te gen 14 in Januari 1934, dan komen we, zooals de statistiek hieronder aangeeft, tot een be drag van f 38.827. waarmee het nadeelige verschil van verleden jaar verminderd dient te worden voor een vergelijking van de resulta ten van ons nationaal visscherijbedrijf. Maar behalve deze vreemde visscherij, boek te toch ook het eigen bedrijf minder gunstige resultaten dan verleden jaar. In de eerste plaats zien we dit bij de motorloggers, waar van er 14 minder binnenkwamen dan verle den jaar. Door de ongunstige besommingen was de totale opbrengst echter ruim 30.000 gld. minder dan in Januari 1934. Hierbij dient rekening te worden gehouden met het feit, dat er in Februari 1935 meer log gers ter haringvisscherij waren dan verleden jaar, welke schepen hun vangsten elders, o.a. in Ostende aan land brachten. Elf stoomlog- gers brachten kleine hoeveelheden versche ha ring aan met een totale opbrengst van slechts f1448. Met een totale besomming van 50 pet. min der dan verleden jaar- is het „hoofdelijk" resul taat der 9 stoombeugers die de vorige maand binnenkwamen heel wat gunstiger dan dat van de 29 van Februari 1934, die het slechts tot een gemiddelde reisbesomming van iets meer dan f 600 konden brengen, welke cijfer in 1935 ruim f 1000 was. De Vlaardinger ree- ders zullen per boot wat meer uit de beugvis- scherij halen dan verleden jaar, maar daarte genover staat, dat er slechts drie van deze schepen in de vaart waren tegen een 10-tal in vorig seizoen. De „Zuidenaren" hebben ei- dus voor gezorgd, dat de spoeling niet nog dunner is geworden. Deze oude nationale visscherij, begonnen door de zeilschepen en voortgezet door de stoombeugers is snel aan het verdwijnen. Men behoeft slechts de vangst van een logger met die van een beuger te vergelijken om tot de conclusie te komen, dat het werk van de beug- visschers ten einde loopt. Waar is de tijd ge bleven, dat in den hoek nabij den kop van de Visschershaven een „vloot" van drijvende aquariums gastvrijheid bood aan een groote massa schelvisschen, kabeljauwen enz. die; wel wat zielig, rondzwommen in hun gaatjeshuis, als ze ten minste niet een ontij digen dood door verstikking gestorven waren? We zien ze nog, de vischknechten met hun groote schepnet ten, bezig, de spartelende visschen uit de ka ren op te scheppen. Ook dat behoort al lang tot het verleden. Geheel in de lijn van de andere cijfers, daalde ook de opbrengst der consignatiezen dingen en wel met bijna 5000 gld. Hieronder volgen de gedetailleerde cijfers van Februari 1935 met daarachter tusschen haakjes die van dezelfde maand van het vorig jaar. Er kwamen binnen van de trawl- en snurre- vaadvisscherij 160 (165) Nederlandsche stoom- en motor trawlers met een totale besomming van f346.768 (f363.470), 186 (200) motorloggers met f 129.282 (f 160.620), 88 (166) motorkust- visschers met f7617 (f6465), 21 (63) open boo ten met f76 (f359), 2 (2) Belgische motorkot- ters met f 1216 (f 347) en 3 (0) Deensche met f1479. Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 11 (0) stoomloggers met f 1448 en 1 (0) motor loggers met f 369, van de beugvisscherij 9 (29) stoombeugers met f9103 (f 18.322). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f18.850 (f23.659). Totaal in Februari 1935 f 516.212 tegen f 590.315 in dezelfde maand van verleden jaar. In de eerste twee maanden van 1935 was de omzet f 1.125.012 tegen f 1.237.444 verleden jaar. De achterstand op 1 Maart bedroeg dus reeds ruim 112.000 guld. En dat ondanks den leven- digen aanvoer van versche haring, die bijna 70.000 gld. grooter was dan in de eerste twee maanden van 1934. De stoom- en motortrawlers bleven in de eerste twee maanden met ruim 58.000 gld. bij 1934 ten achter. Ook de gemiddelde reisbe somming was minder. Er kwamen in Januari en Februari aan den afslag 334 trawlers met f731.753 tegen 350 met f789.854 in dezelfde periode van verleden jaar. De gemiddelde reis besomming dezer schepen daalde dus van f 2225 op f 2190. VOOR DE RIJPERE JEUGD. De vereeniging voor de rijpere jeugd orga niseerde gisteravond in de zaal der IJ. v. v. F. in de Oranjestraat, een lichtbeeldenvertoo- ning welke zich in een flinke belangstelling mocht verheugen. De heer R. Verbeek, administrateur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, heeft de aanwezigen bezig gehouden met een lichtbeel- denvertooning van de zeden en gewoonten der Bedouïnen. alsmede van het leven van verschillende diersoorten in Afrika. Op zeer duidelijke wijze gaf de heer Verbeek toelich ting bij al het vertoonde, zoodat de jongelui geheel hierin meeleefden en in gedachten een reis maakten door Afrika's binnenlanden. Een aardige afwisseling vormde een aantal ge kleurde platen van Nederland. Dat ook deze in den smaak der jeugdige toeschouwers vielen bewezen wel ten sterkste de uitroepen die men af en toe hoorde als: „daar zijn wij met het schoolreisje geweest" of: „daar kwamen wij met den spoortrein langs". Het was voor de jeugd en prettige en leer zame avond en voor allen kwam het einde veel te gauw. Gaarne hadden ze nog meer willen zien. Ook voor de vereeniging was het een succes volle avond, die naar meer smaakte. NIET VOOR HET CRISISCOMITé MAAR VOOR DE SCHOOLVOEDING. In ons blad van gisteren vestigden wij de aandacht op de uitvoering van het zangspel „Als de kinderen slapen", dat hedenavond in C&hcordia zal worden opgevoerd. Abusievelijk werd daarbij vermeld, dat deze uitvoering werd gegeven ten bate van het Crisiscomité. Dit moet zijn; ten bate van de Schoolvoedin" IJmuiden's Mannenkoor. Concert in het Patronaatsgebouw. Onder leiding van Henk J. Arisz concerteer de het IJmuidens Mannenkoor en zijn onder afdelingen in de groote zaal van het Patro naatsgebouw. Geen wonder dat de opkomst dus groot was, iets waar de praeses, de heer C. Visser Hzn., in zijn openingswoord zijn voldoening over uitspreken kon. Het koor had met eenigen tegenslag te kam pen gehad, doordat enkele van de beste leden door bijzondere omstandigheden verhinderd waren aan dit concert mede te werken. Het damescomité, dat bij het propagandawerk voor het koor grooten ijver betracht had, bracht spr. hartelijk dank. Aanwezig waren o.m. de eereleden uit Am sterdam en Den Helder, de heeren Baas en van Leeuwen. Bij de openingsstrofen van het mannen koor viel al onmiddellijk verandering van klank te constateeren. Het ensemble is in le dental aardig gedund, maar de klank is er 100 pet. op vooruitgegaan: er werd hoogst be schaafd gezongen Heel gevoelig werden de nuances in het teere Zum Sanctus van Schu bert en Breu's Vale Carissima weergegeven. Ondanks de aangekondigde handicap was de uitvoering alleszins het aanhooren waard. Wat een prachtig ten oren-register heeft directeur Arisz staan; ook de baritons en de bassen hadden een voornaam aandeel in het succes. Over welk een ensemble geroutineerde zan gers de heer Arisz de dirigeerende handen zwaait, bewees het schoone In Epiphania Do- mini, van Neumann, machtig in de rollende forti, smeltend in het piano en decrescendo. In het zware Alleluja-koor werd alle gloed ge legd, waarover de zangers beschikten. Be halve het kleine slippertje der tweede tenoren dat we gaarne door de vingers zien, was de vertolking vlekkeloos en het beste van alles wat het ensemble dezen avond ten gehoore bracht; ons compliment. De onderafdeeling van IJmuiden's Mannen koor, het knapenkoor, oogstte begrijpelijker wijs het leeuwendeel van den bijval, die in zoo ruime mate geschonken werd. Een 3-tal knap pe composities van Theo van der Bijl voor kinderkoor werden door hen gezongen. Enthousiast over het optreden der knapen kunnen we ditmaal niet zijn. Het was dikwijls ongerythmeerd, waardoor 't verband met de pianobegeleiding verbroken werd. Ook de stemmen zelf zijn niet zoo. als we wel ge hoord hebben, dat de boys het kunnen. Mevr. Dora AritzSchrama was de zangso liste op dit vocaal concert. Haar Mendels- sohn-aria uit Paulus bewees wederom, welk een begaafde zangeres zij is. Van Tusschen- broek's Mijn Kerelke, werd teveel „betont" en bleef zoodoende uiterlijk vertoon. Cupi dootje, dat zij hierna zong, deed in al z'n eenvoud van voordracht, inniger en dus meer gevoelvol aan. Het opgetogen auditorium liet haar zonder een herhaling van het Kerelke niet gaan. Het pasopgerichte meisjeskoor zong van Catharine van Reniles: Lente en Angelus en deed hiermede nog veel van zich verwachten. Vriendelijke stemmetjes waar met ijve rige studie nog veel aan geschaafd worden kan. Gecombineerd met de knapen brachten ze een drietal voorjaarsliedjes van Chris van Beek ten gehoore. Daar was het Meiliedje, het geestdriftigste van; ook het Lenteliedje was een extra-applausje waard, zoodat men aan een reprise niet ontkwam.. Namens het damescomité sprak mevrouw Oostendorp in de pauze eenige aanbevelende woorden voor de loterij. Als begeleidsters aan de piano fungeerden afwisselend de dames Nel. Aris en Lies de Waal, aan wie als vriendelijke attentie na mens 't koor bloemen aangeboden werden voor haar gewaardeerde medewerking. DE INBRAAK IN DE HERV. KERK. Naar wij vernemen heeft het door de politie naar de inbraak in de Herv. Kerk ingestelde onderzoek geen enkel resultaat opgeleverd. Er zijn gipsafdrukken genomen van de voet afdrukken, die men op de versch aangeharkte paden vond. De offerbussen heeft de politie in het zand nabij het kerkgebouw teruggevonden. Ze waren natuurlijk alle ledig. Uit den aard der zaak kon niet worden vast gesteld, welk bedrag er werd vermist. SYMPHONIE-ORKEST EUPHONIE. Ledenvergadering. Het Symphonie-orkest Euphonie kwam in 17de jaarlijksche ledenvergadering bijeen. Uit de ter tafel gekomen onderwerpen verdient allereerst het voor dezen tijd aller- heuglijkst feit vermelding, dat de rekening van den penningmeester over het afgeloopen jaar met een voordeelig saldo groot f 59.47 sloot. Het bestuur bracht een woord van warmen dank aan den directeur, den heer Marinus Adam, onder wiens eminente leiding Eupho nie tot een orkest, dat in onze gemeente een goeden naam heeft, gegroeid is. De periodiek aftredende bestuursleden wa ren de 2e secretaris en de vice-voorzitter. Bij acclamatie werd de laatste herkozen, zoo dat het bestuur thans bestaat uit de hee ren: F. Brassinga (voorzitter); Th. Bos- schert (vice-voorzitter); J. W. Dreijer (se cretaris-penningmeester), R. Kofman (2de secretaris) en J. Dries (commissaris). RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij de Rijkspostspaarbank werd voor wat betreft het Postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren in deezlfde maand ingelegd f 78.687.89 en te rugbetaald f 54.964.84. DRIE JEUGDIGE AVONTURIERS AANGEHOUDEN. Zondagavond zag een der beambten van de halpolitie drie jongens loopen, die een paar honden bij zich hadden, terwijl twee van hen een tasch droegen. De jongens kwamen den politieman eenigszins verdacht voor. Hij hield hen aan en toen hij de tasschen onderzocht bleek dat zich daarin beitels, een zaklantaarn enz bevonden. De jongens, die van den leeftijd' van 14 tot 17 jaar waren vertelden den po litieman, dat ze op avontuur' uit waren. De politiebeambte achtte het raadzaam de jeug dige avonturiers naar het bureau op het Wil lemsplein over te brengen. Zij bleken af komstig uit Wijk aan Duin. Na den nacht op het politiebureau te hebben vertoefd werden ze gisteren weer naar huis gestuurd. 7Su KRUISWEG 60 Tel16659) (Adv. Ingez. Med.) SITTERSehSKAR GASMETER GELICHT. Hedenmorgen deed een bewoner uit de de Rijpstraat te IJmuiden aangifte, dat heden nacht tijdens zijn afwezigheid in zijn woning de gasmeter is gelicht en eenig geld uit een spaarpot is ontvreemd. MARKTBERICHTEN VAN DINSDAG 5 MAART Tarbot per kilo f 1.60f 1.25. Griet per 50 kilo f 30f 15. Tongen per kilo f 1-30f 0.73. Groote schol per 50 kilo f 14f 11. Middelschol per 50 kilo f 21f 18 Zetschol per 50 kilo f 27.50f 26. Kleine schol per 50 kilo f 24f 8 Bot per 50 kilo f 8f 7 Schar per 50 kilo f 18f 2.40 Tongschar per 50 kilo f 35. Rog per 20 stuks f 20—f 16 Vleet per stuk f 4.30f 1.70 Kleine poon epr 50 kilo f 11.50f 8.40 Groote schelvisch per 50 kilo f 37f 34. Middelschelvisch per 50 kilo f34f 31. KI. middelschelvisch per 50 kilo f 29f 23.50 Kleine schelvisch per 50 kilo f 23f 13.50 Kabeljauw per 125 kilo f 67.50f 37 Groote gullen per 50 kilo f 21f 19. Kleine gullen per 50 kilo f 21f 10.50 Wijting per 50 kilo f 12.50—f 4.50 Heilbot per kilo f 1.10f 0.70. Leng per stuk f 2.10f 0.50 Koolvisch per stuk f 1.50f 0.29 Groote hake per 125 kilo f 100 Middel hake per 125 kilo f 108f 102. Kleinmiddel hake per 50 kilo f 37f 34. Kleine hake per 50 kilo f 30f 20 BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: Sperwer IJm. 133 55 manden f 2130 V.I.O.S. IH IJm, 1 55 manden f 2010 Schoorl IJm. 39 550 manden f 5940. Maria IJm. 95 280 „manden f 3180 Isabel IJm. 14 65 manden f 2020. Hoop IJm. 46 220 manden f 2510. Perseus IJm. 45 75 manden f 1890 Zeeleeuw IJm. 29 -70 manden f 1800 Henriette Jacoba IJm, 190 210 manden f 3520. Motorkotters: E 329 f 1230; E 520 f 1350 Logger: KW 52 f 440 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Gloria IJm. 37 10 manden piepers. 10 m. wijting. 10 m. radio. 90 koolvisschen en len gen. 150 varia, 150 hake, totaal 420 m. en 5 kistjes schelvisch. Christina IJm. 2: 20 manden schelvisch, 20 manden piepers, 60 manden radio, 50 man den varia, 30 manden gul, 30 manden hake, totaal 210 manden en 30 stuks stijve kabel jauw. Utrecht IJm. 73, 130 manden hake, en een paar honderd manden andere visch. BEVERWIJK Revuevoorstelling van „Amicitia". Opvoering van „Niet zoo, maar zó". De jaarlijksche Vastenavonduitvoeringen van de Revue- en Tooneelvereeniging „Ami citia" mogen zich steeds in een zeer groote belangstelling verheugen. Ook Maandagavond was de groote tooneelzaal van het K.S.A.- ge bouw weer tot de laatste plaats bezet toen deze populaire oude Beverwijksche vereeni ging met haar nieuwste revue, ..Niet zoo, maar zó", voor het voetlicht kwam. Afgaande op den titel zou men kunnen veronderstellen dat Excellentie Marchant en zijn spelling de leidddraad voor de revue 1935 zou vormen. Dat bleek echter niet het geval te zijn. Een meer plaatselijke, ongetwijfeld zeer belang rijke aangelegenheid had voor de revue „Niet zoo, maar zó" de noodige stof opgeleverd. Het fusie-vraagstuk was namelijk te baat ge nomen om als motief te dienen voor een preludium van alle mogelijke toestanden die als wij de' auteurs mogen gelooven. in een handomdraai opgelost of althans aanzien lijk verbeterd zullen zijn, wanneer de samen voeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin maar eenmaal werkelijkheid is gewor den. In tegenstelling met zooveel revue's, wordt in „Niet zoo, maar zó" de „draad" aardig vast gehouden, al wordt natuurlijk ook wel eens enkele maal een uistapje gemaakt buiten de enge plaatselijke grenzen. Nadat „Amicitia" au grand complet haar entree had gemaakt en met een vlot gezon gen, vroolijk liedje de echte revuestemming er onmiddellijk in bracht, arriveerde Mr. Fu sie in Beverwijk, die zich zooals een goede vreemdeling betaamt, onmiddellijk tot het secretariaat van de V.V.V. wendde, teneinde omtrent de vele beziens- en in dit geval ook de niet-bezienswaardigheden te worden voorgelicht. De V.V.V. belast Toontje, de gids met het rondleiden van Mr. Fusie. En dan volgt een rondgang door Beverwijk en Wijk aan Zee. We vertoefden in het lommerrijke „Westerhout" en aan het Wijk aan Zeesche strand, we waren getuige van de opening van de electrische tramlijn, namen kennis van de tevredenheid, welke er onder de burgerij heerschte, toen de fusie eindelijk een feit was. ALs deze compères werden aaneenge- vlochten door de compères, de heeren G. Lan- gendijk en G. Spanjaard, die deze moeilijke taak op een voor dilettanten zeer lofwaar dige wijze hebben vermeld. Zij vonden daarbij heel dikwijls krachtigen steun van mej. B. Roemer, die aantrekkelijk, vlot spel leverde. Zij wisten vele malen de vroolijke stemming in de zaal hoog op te voeren. De revue culmineerde in de welverzorgde finale, waarin op voortreffelijke wijze door de geheel bezetting een lied over de fusie werd gezongen. Vermelding dient ook nog het voortreffelijk dansen van de dansgroep „Les Sylphides". BUURTVERKEER OP HET BAANVAK BEVERWIJK—ALKMAAR. Naar wij vernemen zal met ingang van 15 Maart a.s. door de Ned. Spoorwegen op het baanvak BeverwijkAlkmaar buurtverkeer worden ingevoerd. Dan zullen goedkoope re tourbiljetten voor de stations Alkmaar, Castri- cum en Heiloo verkrijgbaar worden gesteld. SCHAPEN VERSCHEURD. Op een weiland aan de Hoflanderweg heb ben drie straathonden een koppel schapen aan gevallen en verscheidene dieren in de sloot gejaagd. Vier schapen werden door de honden aangevallen en zoo ernstig gewond, dat zij ter plaatse moesten worden afgemaakt. De eigenaar, de heer Vink, riep de hulp in van de marechaussee teneinde de honden te laten doodschieten. De marechaussee had daartoe echter geen opdracht van den Commandant ontvangen en bepaalden zich ertoe de honden te verjagen. Dit ging echter nogal met moei lijkheden gepaard. Eén der honden ging zelfs tot den aanval over, zoodat de marechaussee uit zelfverdediging een schot moest lossen, waardoor de hond niet getroffen werd. De eigenaar heeft tenslotte een jachtgeweer ge haald en een van de honden neergelegd. Na eenigen tijd zijn de honden uit zichzelf ver d w en en. UITREIKING VAN DE TEELT VERGUNNINGEN. De teeltvergunningen voor 1935 zullen wor den uitgereikt op Woensdag 6 Maart voor de tuinders, die woonachtig zijn in Heemskerk en op Donderdag 7 Maart voor de tuinders uit Wijk aan Zee en Duin. Beverwijk en Velsen. De uitreiking geschiedt van wege de landbouw crisis organisatie in het kantoor Meerstraat 4, Beverwijk. BEVERWIJKSCHE BRIDGECLUB. Het Team van de B.B.C. gevormd door mevr. en de heer Spruyt, Becker en Hubregtse, dat heeft deelgenomen aan de nederlaagwed strijden georganiseerd door de Albmaarsche bridgeclub heeft den len prijs gewonnen Het Beverwijksche team sloeg Alkmaar met 1140 p.. waardoor het in bezit kwam van een zil veren beker. Minder gelukkig waren onze stadgenooten Maandagavond toen zij in het tweede gedeelte van de stedenwedstrijd Alk maarBeverwijk met 8 wedstrijdpunten ver loren. De wisselbeker kwam daardoor in het bezit van Alkmaar. Op 9 Maart zal de B.B.C. een open drive houden in het „Kennemerhotel. Ook niet-leden zullen daaraan kunnen deelnemen. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. 4 Maart 1935. Spinazie per kist 651.00 Boerekool per kist 2045 Andijvie per kist 501.05 Rabarber per bos 815 Radijs per bos 8 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 23 Prei per bos 615 Uien per K.G. 2—2 1/2 Witlof per K.G. 6—14 Wortelen per K.G. 111/2 Nero per K.G. 5 Spruiten per K.G. 8—20. Knollen per stuk 14 Roode kool per stuk 36 Gele kool per stuk 37 Groene kool per stuk 24 ZANDVOORT PROPAGANDA-AVOND. Vrijdag 15 Maart houdt de Vereen, tot be vordering der belangen van T.B.C -patiënten in Nederland een propaganda-avond in Mo- nopole. Het doel van de vereeniging is: de nazorg. Het werk van de vereeniging begint dus als de patiënten het sanatorium hebben verla ten. De avond wordt voorbereid en georgani seerd door een alhier gevormd comité, dat bestaat uit de volgende personen: mevr. De Boer-Margadant, mevr. Huberts-Senff. mevr. Dr. Dijkstra en de heeren Stel en Siderius. Mevr. Dr. Dijkstra zal een inleiding hou den over: Tuberculosebestrijding, uit medisch oogpunt bezien. De heer I. Lessing voorz. van het hoofdbe stuur zal in het kort het doel en streven van de vereeniging uiteen zetten en Dr. W. H. Stielens, directeur van de Stichting Nazorg te Gennep zal vertellen, hoe de ontslagen sanatorium-pa tienten door middel van ~ar- beidstherapie langzamerhand weer geschikt worden gemaakt voor het volle leven in de maatschappij. De verschillende korte lezingen zullen af gewisseld worden, door het optreden van O. H.'s kinder- en mannenkoor, die onder leiding van den heer K. Böhne eenige liede ren zullen zingen. Ook zal nog vertoond worden de zeer in teressante film: ,.De brug naar een nieuw leven". De toegang is vrij. De kosten hoopt men te bestrijden uit de opbrengst van een tom bola, die in de pauze wordt gehouden. Voor deze tombola zijn zeer mooie prijzen aanwe zig. VEREEN. DIERENHULP. Op Woensdag 20 Maart, organiseert de Ver eeniging Dierenhulp in Centraal aan het Stationsplein een propaganda-feestavond. Aan dezen avond zal worden medegewerkt door Kees Pruis en zijn gezelschap. Het programma vermeldt verder nog eeni ge dansen door Omi Polman, begeleid aan den vleugel door Joh, Otten. Na afloop bal onder leiding van Frans du Mee en met medewerking van Engel Paap en zijn stemmingsband. GEVONDEN. Op het politiebureau werden als gevonden aangegeven: abonnement NZH.T.M. met stamkaart no. 15906: saxophoon, damesrij wiel, gulden, beige petje. Iersche dwergter- rier, rijwielbelastingmerk en rozenkrans. DON SILVESTRO. Maandagavond trad de telepaat en mag netiseur Don Silverstro op voor een stamp volle zaal in Ons Huis. De verschillende opdrachten werden door den heer Silvestro tot verbazing van het pu bliek correct uitgevoerd. Zoo werd bijv. een horloge op een bepaald uur gedraaid, hierna in een enveloppe ge sloten en neergelegd. De deugdelijke verpak king belette hem echter niet om te zien, dat het horloge op half 12 stond. Na de pauze deed hij de aanwezigen ver baasd staan door het geblinddoekt lezen van gesloten briefjes. Het was een zeer geslaagde avond. JONGERENKRING. Zaterdagavond sprak de heer Joh. E. Post in gebouw Brugstraat voor den Jongerenkring over het onderwerp: „Wat verwachten wij van een nieuwe generatie?" Spreker wees er op, dat de huidige generatie empirisch is, dat wil zeggen, ze bepaalt zich tot het zichtbare Dit behoeft geen bewondering te wekken, daar deze generatie is opgevoed in twee ten- denzen: aan de eene zijde het liberalisme, dat volgens spreker, het eigen belang beoogt, aan de andere zyde het socialisme dat strijdt voor het klassebelang. Zoowel door net een als door het ander heeft de jeugd een grooten zin voor het materieele gekregen. Spreker betreurt dit ten zeerste, want voor een groot deel is hieraan de huidige ineenstorting van ons economisch stel sel te wijten. Aan het geestelijke werd te weinig aandacht geschonken. Toch gaat het geestelijke boven het stoffelijke. Een goede gemeenschap is slechts bestaanbaar, wanneer deze waarheid door het menschdom wordt aanvaard. Wanneer er gesproken wordt van een ge meenschap. kunnen er verschillende dingen bedoeld worden, zooals de staat, de kerk. de partij, maar ook bedrijfsgemeenschappen, als De Ned. Bank, de Rotterdamsche Lloyd en der gelijke, Het is verkeerd om een enkele van deze „gemeenschappen" direct aansprakelijk te stellen, voor de inzinking, waarin wij thans verkeeren. Als er sprake is van schuld, ligt deze bij de groote wereldgemeenschap der menschen. Volgens spr. is de oorzaak, dat men het begrip gemeenschapszin verkeerd heeft opgevat: men heeft te veel materieelen en te weinig geestelijken arbeid verricht, zoo dat de geest gedeeltelijk is verdrongen door de stof. Toch bevat het leven nog goede ker nen. maar men mist het vertrouwen om deze te benutten. Hier legt in het bijzonder de taak van de nieuwe generatie. Om deze taak te kunnen volbrengen is het noodig. dat men zich ontdoet van elk minderwaardigheidsge voel en dat men een fiere persoonlijkheid durft te zijn. In de eerste plaats is er behoef te aan persoonlijkheid. Spr. waarschuwde voor aanbidding van menschen, want dit is zuiver heidensch. Juist in dezen tijd wenschte hij hier spe ciaal de aandacht op te vestigen. ..Wij moe ten". aldus spreker, „strijden tegen de collectï- viteitsgedachte. De mensch is het eenige wezen der schepping, waarvoor vrijheid is weggelegd. Zij, die zeggen, dat de mensch deze vrijheid niet kan verdragen, zijn pessimisten. Een waarachtig „gezag" is goed. doch het moet niet verworden tot enkel „macht". Wij leven in een tijd van slavernij aan staat, kerk en partij; wij zijn slaven van dogma's. De nieuwe generatie heeft een groote roeping: de vrij making der persoonlijkheid. Een van de mid delen hiertoe is schuldbesef. Men wende zich niet vol afgrijzen af met de gedachte: zoo is nu eenmaal het leven, maar men sla de hand aan den ploeg om te strijden voor 'n mensch- heid, die meer oog heeft voor de gemeen- schaoszin des geestes. Wij zijn tot vrijheid ge roepen. HILLECOM DE VASTENAVOND. In Hotel Flora trad een variété-gezelschap op voor een goed bezette zaal, onder leiding van den heer Staal als conferencier en humo rist. Van de diverse nummers zij speciaal ver meld, Mr. Mystico als Japansch goochelaar die zeer sterke staaltjes van zijn kunst liet zien. Verder waren er een accordeonnist, een spring virtuoos, een buikspreker, enz. die alle het publiek vermaakten. In Hotel Sistermans had „Hito" in samen werking met de Hillegomsche Harmonie een vastenavondbal met attracties georganiseerd, dat goed bezocht was. Hito trad op in een paar één-acters, ook de Harmonie gaf eenige num mers ten beste. Ook hier heerschte een gezel lige vroolijkheid. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; M. van Roode, Sta tionsweg 20, een kinderschoentje. J. Fclius, Stationsweg 90, een sleuteltje van actetasch. L. v. d. Mey, Haven 96, een portemonnaie met inhoud. II. L. Zweegman, Havenstraat 14, een damespotlood. I. Mieremet, Stationsweg 216, een handbeschermer. F. Prins, Mariastraat 38, een jongensjas. Van Vliet, Molenbuurt, een portemonnaie. R. Plomp, Parallelweg 113, een dubbeltje. R. Hijzelendoorn, Emmastraat 7, een ceintuur en rozenkrans. C. Frijling, Loos- terweg n 78, een groen taschje. De Groot, Kerkstraat 16, 5 cent en een belastingmerk. R. Slagboom, Bunnerlaan, een knoopenhaakje. Bij de politie: een sleuteltje, een huissleutel, een dameshoed, een alpinomuts. BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering gehouden van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donder dag 7 Maart a.s., des namiddags te 2 uur ten Raadhuize te Overveen. Aan de orde komen de volgende punten. a. Wijziging le suppl. begrooting 1935. b. Bespreking van de houding aan te nemen tegenover het besluit van den Raad van Zandvoort tot verplaatsing van het tenten kamp naar de noordgrens der gemeente. HAARLEMMERMEER AANTAL KIEZERS. Op de voorloopige vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente voor 1935T936 komen 14167 namen van kiezers voor, zijnde 579 meer dan verleden jaar. BAL-MASQUé. Door de tooneelvereeniging „Gezellig Sa menzijn", werd Maandavond in de Beurs te Hoofddorp, onder veel belangstelling, een bal- masqué gegeven, dat uitnemend slaagde. De keurige versiering van de zalen van de Beurs verhoogde de gezelligheid, terwijl ook de fraaie costuums van de in grooten getale op gekomen deelnemers een schitterend effect gaven aan het geheel. De goed verzorgde mu ziek heeft ook veel bijgedragen tot het welsla gen van den avond. DE BENZINEDIEVEN WEER AAN 'T WERK. In Haarlemmermeer hebben benzinedieven hun werk weer hervat. Ze hebben er zich ver moedelijk eerst van overtuigd, dat bij ver schillende bewoners de vaten benzine op de erven liggen opgeslagen en zijn er blijkbaar 's nachts met een auto op uit getrokken om hier en daar hun slag te slaan. De heer O. te Hoofddorp kwam ook tot de ontdekking dat op deze wijze eenige met benzine gevulde vaten van zijn erf verdwenen waren. De politie stelt een onderzoek in. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. M. HuysmansCytrynski, zoon. E. Turnhout-4van den Bunt, zoon. A. van RooyenJansen, zoon. Overleden: E. KrijnBlok, 54 jaar. C. Mo- lema, 78 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9