3 Economische Zaken aangenomen. DON7"'.DAG 7 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD EERSTE KAMER. Meer en soepeler steun voor de scheepvaart bepleit. 's GRAVENHAGE, Woensdag. Mr Smeenge (lib.), trouw binnenschippers kampioen, voerde een klein duel met den heer de Jong (R.K.), die gisteren over de uitvoering der wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart geklaagd had. Dat er wel eens willekeurig en heersch- zuchtig optre den van eenige bevrachtings commissies of van sommige harer leden plaats vindt moge waar zijn, reden, om de heele. wettelijke regeling over boord te wer pen, ware ver keerd. Want er is, dit heeft de Minister terecht in de M. v. A. opgemerkt, zeer veel goeds door deze wet tot stand gebracht. Vroeger waren er veel schippers, die geregeld aan den wal lagen, nu zijn het er veel minder en dan nog maar gedurende luttele dagen in de week. Tegen de uitwassen, die nog voorkomen zal men maatregelen kunnen nemen. Dat wil de Minister ook en gaarne vaart deze afge vaardigde dus mee in het ministerieele schuitje. Verbetering der wet best, maar a.u.b. geen intrekking. Ook de heer Rugge (s.d.) voelt voor verbete ring, niet- voor afschaffing der wet op de even redige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart, waarvan hij de verschillende voordee- len nog eens onderstreepte. Met dat al zijn er ongetwijfeld, naar spr. aantoont, bezwaren bij de uitvoering der wet aan het licht getreden. Zoo is er in de praktijk nog wel strijd met het beginsel der evenredige vrachtverdeeling'. Wetswijziging is dus wel ge boden en speciaal het stellen van straffen op allerlei ontduikingen en overtredingen achtte hij gewenscht. Mr. v. La-nschat (R.K.) wierp een blik op. het Departement van Economische Zaken, waai de afdeeling, die speciaal de onderhandelin gen met het buitenland moet voorbereiden niet slechts quantitatief doch ook qualitatief een goede bezetting noodig heeft. Groote men- schenkennis, en ook de beschikking over ster ke physieke krachten is noodig: men denke slechts aan de wekenlange besprekingen in Berlijn, die veelal met heel wat nachtarbeid gepaard gaan. Het is dus een verkeerde econo mische politiek dergelijke zeldzame krachten niet behoorlijk te bezoldigen. De pogingen aan de overzijde van het Binnenhof aangewend om op de toch al niet hooge salarissen dezer ambtenaren nog te pingelen kan deze senator dus niet bewonderen. Voorts aarzele de Mi nister niet, als het noodig is, voor een nog talrijkere bezetting zorg te dragen, opdat men niet handen (en hoofden) te kort kome. An dere landen, die reeds lang protectionistisch te werk gaan, zijn beter geoutilleerd. Heeft de Directeur-Generaal de beschikking' over vol doende specialisten ,voor de verschillende lan den, dan kan hij van hieruit de leiding geven en behoeft hij er niet voortdurend zelf op uit ■te trekken. Dr. Wibaut (S. D.) loopt met omwentelings verlangens rond, nl. ta.v. den tarwe-steun. Moge déze bewindsman zijn jeugdige kracht gebruiken om zoo slnel mogelijk bij den land bouwcrisis-steun te komen tot benadering van het systeem van het gezond verstand, in enkele jaren tijds is het tarwe-areaal ruim verdrievoudigd Ten koste van tientallen miuioenen aoen vvy hier de tar- we-cuiruur oparij ven van 4o op 14o mnnoen H.A. be- oouwd tarweop- pervlak. Dat het overigens houd baar zou wezen net wereld-goe- uerenverkeer zoo oeperkt te hou den als nu het geval is, lijkt de zen afgevaar digde onmogelijk Afgezien van het cultureele peil zullen we terug moeten gaan in de richting van wereldeconomie, momenteel zoo ongeveer een historisch woord. Zoo niet, dan dreigt in tal van landen slechts volsla gen economische ondergang. De weg terug naar het gezond verstand en dus geleidelijke inkrimping van den tarwe-steun geboden, luidde het parool van Dr. Wibaut, die den crisis-steun aan de groote scheepvaart vol komen onvoldoende noemde. De Holland- Amerikalijn en Koninklijke Hollandsche Lloyd moeten in stand gehouden. Doch zal nu eens de karigheid, de stroefheid t.a.v. den steun aan de Nederlandsche scheepvaart aan den dag gelegd. Welk een onevenredigheid verge leken bij wat de landbouw krijgt. Waarop een betoog ten bate de Koninklijke Hollandsche Lloyd volgde. Achtten de heeren Otten (V.D.) en Ruyter (R.K.) het noodig den steun aan den land bouw als onontbeerlijk voor te stellen, Mr. Knottenbelt (Lib.) vroeg vooral aandacht voor de nooden van de scheepvaart.Hij was blij, dat de Regeering eindelijk gaat inzien, dat deze ge holpen moet worden, doch jammer en verkeerd vond hij het dezen steun aan den -kapstok van het nog steeds niet ingediende bezuini- gingsontwerp op te hangen. Volgens dezen af gevaardigde is spoedige voorziening drin gend noodzakelijk. Nadat tot na de koffie een reeks van spre kers economische wenschen en theorieën ont wikkeld hadden, kwam eindelijk Minister Steenberghe aan het woord. Deze begon met een keurige bestrijding van de meening van den heer Blomjous, dat we ons niet meer druk hoeven te maken voor den agrarischen ex port. Fout achtte hij het in deze redeneering, dat de tuinbouw zich zou moeten omzetten in voedingsbouw en dat we voor volledige voorziening in onze eigen behoeften geen vol doende hoeveelheid geschikten grond hebben. Dit zegt al genoeg. Onjuist is dus, dat wij er met autarkie zouden kunnen komen. Maar ook nog afgezien hiervan is behoud van ex port noodig om de onontbeerlijke grondstof fen te kunnen aankoopen en bovendien voor aanschaffing van heel veel artikelen, die hier niet eens kunnen worden voortgebracht, ter wijl tenslotte de belangen van de scheep- E. Rugge. vaart niet te negeeren vallen. Exporteeren is dus noodig. Stel ik mij nu op 't standpunt: export voor alles? Geenszins. Wij moeten dit alles vol komen opportunistisch beschouwen en zeer zeker de reserveering van een deel der binnen- landsche markt voor onze eigen industrie be vorderen. Een der middelen hiertoe is contin- genteering. Aldus Minister Steenberghe, die voor verhooging van invoerrechten, bij wijze van represaille niet te vinden is en in tarief opvoering over de heele linie ernstige gevaren ziet. Wat de algemeene klachten betreft, die de handel in verband met de uitvoering der c.risisinvoerwet naar voren brengt, deze mogen niet leiden tot dooreenhaspeling van de be zwaren tegen het stelsel der wet en die, welke de uitvoering wel veroorzaakt. Niet vergeten moet men ook, dat de wet dienst doet en moet doen als wapen bij onderhandelingen. Eer een nieuw verdrag gesloten is. moet men zijn con tingenten-kruit niet verschieten. Geheel los van de grieven tegen het contin- genteeringsstelsel staat de kwestie der nood zakelijk geworden reorganisatie aan het crisis- invoerbureau. Frappeerend waren de door den Minister geëtaleerde staaltjes van pure fan tasie, waaraan heel wat critici zich hadden schuldig gemaakt bij de vermelding van o zoo vele fouten, die bij en door de reorganisatie begaan zouden zijn. Met eenige flinke mep pen sloeg de Minister, toen hij zich tegen al die pruttelende lieden verdedigde,flink van zich af. In werkelijkheid bleken hun klachten allen redelijken grond te missen. Na vervol gens te hebben uiteengezet, dat z.i. de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd, indien zij nieuwen steun krijgt, toch in elk geval het niet rendeerende passagiersvervoer zal moe ten opgeven, maakt Mr. Steenberghe kenbaar thans wel geneigd te zijn tot spoedige steun - verleening aan de scheepvaart in het alge meen Het thema steun aan de industrie, deed den Minister opmerken, dat de Regeering niet het voorrecht geniet van den heer Danz, wien het koud liet waar men het geld vandaan zou halen, noodig om van overheidswege voor loontoeslagen en credieten ten behoeve dei- industrie zorg te dragen. De klachten van dien- afgevaardigde over bureaucratie bij het werk fonds misten thans werkelijk allen grond en als er nog niet zooveel gebeurt, ligt dit hier aan, dat er nog slechts weinig goede projec ten zijn. welke rechtvaardigen hieraan de ge meenschapsgelden te besteden. Alvorens ver dere industrialisatie na te streven gaat het er allereerst om het bestaande in het leven te houden. Tot slot de landbouwsteun. De Nederland sche bodem, aldus Mr. Steenberghe. mag niet braak blijven liggen, en met den heer Ruyter (R.K.) was hij het eens, dat het praatje, dat zoowat de heele bevolking ten behoeve dei- boeren moet bloeden, geen gaatje vult. Maar in tegenstelling met dien afgevaardigde wenscht de Minister hun niet nog meer steun te doen toekomen, nu alles naar beneden moet. Had Dr. Wibaut, in zijn verlangen naar den terugkeer van het gezond verstand inkrimping van het tarwe-areaal bepleit, de Minister van Economische Zaken is daartoe niet bereid. Op dien terugkeer-in-de-toekomst kunnen wij z.i. thans geen va-banque spelletje wagen. Wat wij momenteel doen is geenszins allemaal zoo mooi, doch het moet onder den drang dei- werkelijkheid. Kracht, overtuiging, kennis van zaken, frïschheid van geest spraken uit heel 's Mi nisters levendig betoog, dat met applaus werd begroet. Waarna zijn begrooting er z.h.s. door ging, evenals nog een tweetal kleine agenda puntjes. E. v. R. Tragisch gevolg van een aanrijding. Meisje verdronk in een diepe sloot. Op den Utrechtsohen Straatweg onder Jutphaas reed een dezer avonden de 21- jarige mej. J. E. uit IJsselstein in de richting Jutphaas met haar rijwiel, waarop zij haar 12-jarig broertje meevoerde. Ter hoogte van het voormalige Huis de Geer werd zij door een luxe auto, die haar achterop kwam aan gereden. De bestuurder scheen door het licht van een tegenligger het meisje niet te hebben gezien. Bovendien moet de zware regen hem het uitzicht bemoeilijkt -hebben. Door de aanrijding werd het jongetje langs den weg geslingerd en het meisje kwam in de diepe sloot langs den weg terecht. Het jon getje werd bewusteloos opgenomen en is naar het St. Joseph Ziekenhuis te IJsselstein over gebracht. Daar bleek het een beenbreuk, een armbreuk en een lichte hersenschudding te hebben bekomen. Toen de jongen eenigen tijd later in het ziekenhuis bij kennis kwam. vroeg hij naar zijn zusje. En eerst toen ontdekte men. dat er nog een slachtoffer van de aanrijding moest zijn. Onmiddellijk ging men naar de plaats van het ongeluk en vond daar in de sloot inderdaad het meisje. Zij bleek ech ter reeds te zijn verdronken. DS. LINTHOUT OVERLEDEN. In den ouderdom van 67 jaar is na lang durige ongesteldheid te Apeldoorn overleden Ds. W. D. Linthout, voorganger van de Vrije Evangelische Gemeente te Apeldoorn. De overledene was in de Vrije Evangelische Ge meenten in ons land een zeer geziene figuur. Pelikaan-piloten merkten weinig van den opstand. Zij verbleven maar 20 minuten te Athene. Kreta werd gemeden. De Pelikaan, piloten Sillevis en Bax, is Woensdagmiddag om kwart voor vier op Schiphol van de Indië-reis teruggekeerd, een dag vroeger dan volgens de dienstregeling vastgesteld. Dit vroegere tijdstip van aankomst hield verband met de situatie in Griekenland, waardoor te Athene niet kon worden over nacht. „In Cairo werden wij van den stand van zaken op de hoogte gebracht", aldus Sillevis, met wien wij een kort onderhoud hadden. „We zijn daarom zoo vroeg mogelijk uit de Egyptische hoofdstad vertrokken, teneinde nog denzelfden dag te kunnen doorvliegen naar Rome. Om 4.10, twee uur vóór zonsopgang, ver trokken, arriveerden we zes uur later te Athene. We hadden opdracht om het eiland Kreta, dat in normale omstandigheden wordt gepas seerd, links te laten liggen. Van den opstand hebben we eigenlijk in het geheel niets bemerkt, vertelde Sillevis ver der. Alleen zagen we nabij Santorin een tor pedojager varen. Dat is alles. Op het vliegveld van Athene was ook weinig van bijzondere maatregelen te bespeuren. De benzinetanks werden door militairen be waakt en op het veld stond een aantal mili taire vliegtuigen gereed De Pelikaan is maar twintig minuten te Athene gebleven. Niemand mocht het terrein verlaten. Aangezien men geen passagiers voor Athene aan boord had en er ook geen reizigers moesten worden medegenomen, leverde dit geen moeilijkheden op. De K.L.M.-agent ter plaatse deelde mede dat het aantal opstande lingen slechts drie duizend zou bedragen Met de Pelikaan is nu het laatste buiten- landsche toestel uit Athene vertrokken. Ook de Engelschen hebben den dienst via Athene gestaakt, evenals de Franschen, die de route over Tunis hebben verlegd. De gezagvoerder vertelde ons tenslotte nog bij wijze van anecdocte, dat de soldaat, die met geschouderd geweer op wacht stond bij het toestel, van den schrik omviel toen de motoren werden aangeslagen. Na het vertrek van de P.H.A.I.P. is het lan dingsverbod uitgevaardigd. Het toestel heeft het. dus juist op tijd gehaald. De nieuwe route, welke iets korter is dan die via Athene, zal worden gevolgd, tot de toe stand in Griekenland weer normaal is. Tegen Piet de Bie weer twee jaar geëischt. Wegens inbraak te Schayk. Ook nu een verhaal over mishandelingen. Op denzelfden dag, dat Piet de Bie het vonnis over zich heeft hooren vellen, waai-bij hij wegens den moord te Berghem opnieuw tot 15 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, stond hij met den boerenknecht A. J. H., ook bekend als „Toon de Soep" uit Oss, weer te recht, beiden verdacht van de inbraak in het café van J. van Dinther te Schayk. Er werd een ruit uitgesneden, die twee gingen naar binnen en stalen er 15 flesschen drank, die met behulp van v. d. Putten, den als de Rut bekenden getuige uit de moordzaak, in een bosch verborgen werden. Het misdrijf was geschied in den nacht van 14 op 15 Juli j.l. en op 3 Januari werden de verdachten door de Rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Nu in hooger beroep voor het Hof zeiden zij onschuldig te zijn. Opperwachtmeester Curfs en de oud-mare chaussee Peters verklaarden, dat de Rut des morgens vx-oeg werd aangehouden. Hij be kende op den uitkijk te hebben gestaan, ter wijl de Bie en Toon de Soep de inbraak pleeg den. Getuigen vonden ter plaatse alles, zooals hun was bekend en daarbij een voetspoor van de Bie. In de kazei-ne werd een gesprek tus- schen de Rut en de Bie afgeluisterd, waarbij de eerste zei: „Pet, ik heb alles bekend en, als ik jou was, zou ik ook maar alles beken nen. Ik heb gezegd, dat jij er ook bij bent geweest." Waai-op de Bie zei: „Suffei'd, je had ons niet moeten verraden. Toon en ik beken nen niet en als je in den Bosch komt, dan moet je rnaax alles verdraaien en als ik en Toon blijven ontkennen, dan kunnen ze ons niets maken." De Rut beweerde als getuige, dat hij niets wist. De vorige maal had hij door mishande ling er toe was gedwongen door de mare chaussee. De px-esident wijst den getuige er op. dat zijn verklaringen zoowel bij de politie als bij de rechtbank afgelegd oveieenstemden met de geconstateerde feiten.è De getuige antwoordde, dat hij toen suf was en hij was het nu nog. Hij wist alleen, dat hij beestachtig geslagen, was. Na het getuigenverhoor eischte de advocaat generaal bevestiging van het vonnis, twee jaren gevangenisstraf voor ieder. De verdedigers pleitten daarna vrijspraak op grond van onvoldoende wettig bewijs. Een vei'zoek om H. onmddellijk in vrijheid te stel len werd door het Hof afgewezen. Uitgifte van bijzondere postzegels. Machtiging aan den Minister van Binnen- landschc Zaken gegeven. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit, waarbij de minister van binnenland- sche zaken gemachtigd wordt, jaarlijks, ge durende een door hem te bepalen tijdvak, aan de kantoren der posterijen voor het publiek bijzondere postzegels verkrijgbaar te stellen, welke met een door hem te bepalen bijslag bo ven de frankeerwaarde worden verkocht en waarvan de opbrengst, na afti'ek van die fran- keerwaai-de, de kosten van aanmaak, admini stratiekosten en eventueele andere kosten, uit de uitgifte voortvloeiende, ten bate komt van nationale instellingen of vereenigingen. die een sociaal doel nastreven of van cultureel be lang zijn. De ministers van sociale zaken en van onder wijs wijzen ieder jaar in overleg met den mi nister van binnenlandsche zaken de vereeni gingen of instellingen aan, die in de opbrengst van deze bijzondere postzegels zullen deelen. De zegels zijn geldig voor het gebruik ge durende het jaar van uitgifte en de vijf on- middelijk daarop volgende jaren. Zooals men weet, is het eerste jaar de helft van de opbrengst bestemd voor de 7 door de regeering gesubsidieerde orkesten en de an dere helft voor de A. V. O. Samenwerking in de diamantindustrie. T usschen Amsterdam en Antwerpen. Tegen loonconcurrentie. In de directiekamer der Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam is Woensdag middag een bijeenkomst gehouden van afge vaardigden der oi-ganisaties van diamaixt- handel en -industrie uit Antwerpen en Am sterdam. Uit de aanwezigen werd een commissie be noemd, samengesteld uit vertegenwoordigers van de beide diamantcentra, die een plan van actie zal ontwerpen ter bestrijding van de unfaire loonconcurrentie, die in het bijzonder van den kant der Duitsche diamantindustrie wordt ondervonden. Deze commissie zal de ovei'tredingen van de vastgestelde maatregelen onderzoeken. Wrak der Orania nog niet verwijderd. Verzekeringssom echter reeds voor een groot deel betaald. Naar wij venxemen zijn. nu sinds eenigen tijd de berging van het wrak van den vóór eenige maanden in de Portugeesche haven L-eixoes gezonken mailstoomer „Orania" van den Kon. Hollandschen Lloyd definitief is opgegeven, de werkzaamheden tot vei-wijde- ring van het gevaarte nog niet aangevangen. Voor deze werkzaamheden, die zeer kostbaar en omvangrijk zijn, moeten die wij destijds reeds hebben medegedeeld garanties wor den gegeven, dat noch de kostbare haven, welke Leixoes onder leiding van Nederland sche ingenieurs bezig is te worden, noch eenig eigendom in de omgeving beschadigd zal worden. Het feit dat kort geleden van de havenpier te Leixoes een stuk is weggesla gen. dient dan ook geheel op rekening van den hevigen storm te worden geschreven, die over Portugal heeft gewoed. Wat overigens de uitkeering betreft van het bedi-ag. waarvoor de „Orania" was ver- zekei-d, kan gemeld worden dat het grootste gedeelte daarvan door de verzekeraars aan de maatschappij is betaald. Stork heeft meer werk. Loonsverlaging kan echter niet worden voorkomen. De verschillende opdrachten, welke de ma chinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo de laatste maanden, zoowel uit het buitenland als uit het eigen land heeft ontvangen, openen de mogelijkheid-dat de werktijd in de werk plaatsen dezer fabriek weer tot 48 uur wordt verlengd. Teneinde echter concurreerend te kunnen werken moeten vaak, wat de prijzen betreft, concessies worden gedaan, terwijl, voor gevallen, waarbij de regeering steun verleent, eischen worden gesteld tot verlaging van de loonbasis. In dit verband heeft de directie voor loonen vaxx 45 cent en hooger een verlaging van 3 cent; voor loonen van 30 tot 45 cent een van 2 cent en voor loonen beneden 30 cent een verlaging van 1 cent voorgesteld. De gewone halfjaarlijksche loonherziening wordt daarbij niet gewijzigd. De directie meent echter dat de nadeelen van deze loonsverlaging min of meer door verruiming van den werktijd zullen worden opgevangen. In gevallen, waarin korter dan 48 uur wordt gewerkt, zal een toe slagregeling van kracht zijn. Er mag, in verband met bovenstaande, aan herinnerd worden, dat wat het buitenland be treft, de firma Stork kortgeleden van Sovjet Rusland opdracht heeft ontvangen tot den bouw van de motoren voor de twee houttrans portschepen, welke bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam op stapel worden gezet. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 7 Maart: Heden is aan het station der Holl. IJz. Spoorw.-Mpij. alhier een telephoon- station voor het publiek geopend. Op aanvrage aan den portier, kan een ieder tegen betaling van f 0.25 daarvan ge bruik maken. Deze inrichting is ongetwijfeld voor het publiek en doorgaande reizigers van groote doeltreffendheid en gemak. Ook de geabonneerden zullen door deze nieuwe aansluiting zeer worden gebaat. Door onze lens gesnapt. Frits Schuurman. Frits Schuiuman, 25 Juni 1898 geboren te Nijmegen, bezocht de lagere school en het Gymnasium te Haarlem, waar hij zijn eerste muziekonderricht genoot van mej. Oosterhoff en Hendrik Andriessen. Na nog eenige jaren het onderwijs aan de le Openbare Handelsschool te Amsterdam ge volgd te hebben stelde hij zich in 1919 aan het Amsterdamsch Conservatorium onder leiding van Sem Di-esden voor het hoofdvak com positie. Schuurman deed in 1921 cum laude eindexamen en zette zijn studies voort bij Albert Roussel te Parijs. Hierna volgde een ja renlange periode van omzwervingen door Zuid Europa en Noord-Afrika. In 1927 keei-de Schuurman naar Nederland terug en vestigde zich te Am9tei-dam waar hij benoemd werd tot adjunct-directeur der mu ziekschool van het Amsterdamsch Conserva torium en o.a. in opdracht van de Vereeniging tot Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd muzieklessen gaf aan verschillende middelbare scholen. Tevens was hij waarnemend dirigent van het Toonkunst koor te Ticl. Sinds September 1931 woont Frits Schuur man te Haarlem als dirigent van de H. O. V. en van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap". INWONERS VAN LAREN WEGENS VERZET- PLEGING VEROORDEELD De arrondissementsrechtbank te Amster dam deed Dinsdag uitspraak in de strafzaak tegen de 5 inwoners van Laren, die op 1 Mei j.l. bij 'n optocht waarvoor geen vergunning was verleend verzet zouden hebben gepleegd tegen de politie en den agent Freijters zouden hebben bedreigd. De rechtbank veroordeelde vier ver dachten, namelijk den 26-jarigen los werk man C. van der P.. den 29-jarigen kellner A. P. W„ den monteur H. B. en den 32-jarigen kamphuisexploitant en gemeenteraadslid^ P. van Praag, ieder tot twee weken gevangenis straf. De vrouw van het gemeenteraadslid hoorde zich veroordeelen tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken. Dit laatste vonnis is conform den eisch gewezen, tegen de andere vier verdachten had het O.M. wegens weerspannigheid in vereeniging zes weken geëischt. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. De landbouwer Knippers uit Lichtenvoorde is, nadat hij een bezoek gebracht had aair familie in het dorp, dicht bij zijn huis in een sloot geraakt en verdronken. Vtt--"

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5