Flora 1935 geopend. KARSOTE Het Jubileum van Bloembollencultuur. VRIJDAG 15 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Zeer druk bezochte receptie. In ons nummer van Donderdag vermeldden we reeds, dat de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een bijeenkomst heèft gehouden in het Krelagehuis op Donderdag middag. ter herdenking van het 75-jarig be staan der vereeniging. De heer Krelage zeide o.a. nog. dat op dezen dag dankbare gevoelens uitgaan naar de Koningin, beschermvrouwe gedurende 34 jaar. Hij stelde voor het volgende telegram aan haar te zenden: „Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur met genoodigden bijeen ter herden king van haar 75-jarig bestaan biedt Uwe Majesteit de betuiging van eerbiedige hulde en trouw aan". De heer G. W. Leak Esq. bestuurslid van de Royal Horticultural Society in Londen hield een rede. waarin hij namens die ver eeniging de jubileerende vereeniging in Ne derland gelukwenschte Als hij terugdenkt aan de vorige tentoonstelling dan ziet hij grooten groei op alle onderdeelen. Hij hoopte dat de depressie spoedig zal verdwijnen, en voorts dat Flora een groot succes mocht worden. Ir. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw deeiae mede, dat bij Kon. besluit van 13 Maart 1935 de heer J. Valkering. on dervoorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur benoemd was tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. en dat bij hetzelfde Kon. besluit de eere-medaille in zilver was toegekend aan de heeren E. H. Conbee en G. v. Tol. meesterknechts resp. in Hillegom en Sassenheim. Hierna werd een zeer druk bezochte recep tie gehouden in het Krelagehuis. Herdenkingsmaaltij d. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur en van de opening van de Inter nationale Bloemententoonstelling ..Flora 1935" is Donderdagavond een maaltijd ge houden in restaurant Flora. Aanwezig waren onder anderen: Mr. H. P. Marchant, minister van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen: Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de prov. Noord-Holland; Jhr. J. P. W. van Doorn. Burgemeester van Heemstede: Mr. S. A. Vening Meinesz. griffier der Staten van Noord-Holland; C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, Burgemeester van Haarlem; Mr. Th. Wesstra. secretaris van Haarlem; Jhr. A. van de Poll. wethouder van Heem stede; Dr. E. A. Droog, wethouder van Heem stede: N. Vos, secretaris van Heemstede: G. D. Gratama, Directeur Frans Halsmuseum; J. C. Westerman, secretaris tentoonstelling Geschiedenis Bloembollencultuur: J. C. Brand, architect der Flora; J, W. Duchateau, lichttechn. adviseur der Flora: J. C. M. Men- sing. voorzitter Ned. Tuinbouwraad: Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris Ned. Tuinbouwraad, Jhr, G. F. van Tets van Goidschalxoord, voorzitter Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde; Mr, M. van Toulon van der Koog; G. J. Droste Jr., voorzitter Kamer van Koophandel: A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, ondervoorzitter K. v. K.; Prof. Dr. E. van Slogteren; Ir. N. van Poe teren; Jhr. L. Quarles van Ufford, secretaris A.N.V.V.; eenige leden van het Scheidsge recht v. d. BloemJbollenhandelJ, F. Ch. Dix. voorzitter Ned. Dahliavereeniigng; W. A. Philippo, voorzitter Ned. Gladiolusvereeni- ging; J. H. Sauveur, consulair agent van Frankrijk; D, Veerman Jr., voorzitter Ver eeniging van Bosk. Culturen; W. Warnaar, eere-voorzitter Bond van Bloemb. handela ren; P. Visser, referendaris v. h. Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Ant. Bergman, lid Hoofdbestuur A.V.v.B.C.; Jhr, P. N. Quarles van Ufford, voorzitter V. V. V. Eerste spreker was de heer E. H. Krelage. voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, die in de eerste plaats welkom toeriep aan Minister Marchant, mi nister van Onderwijs, wiens aanwezigheid is opgelost, als men bedenkt dat het doel van het onderwijs is bollen te kweeken, althans bollebozen. „Dan bloemlezingen. Nergens worden zoovele bloemlezingen gebruikt als juist in het onderwijs. Dan met stammen van werkwoorden, hetgeen weer verband houdt met den tuinbouw. Er is dus een groot verband tusschen het Departement van Zijne Excellentie en ons vak, en dit is er ze ker als ik noem de bescherming en mede werking, die wij hebben mogen ondervinden in verband met de historische tentoonstel ling in Frans Halsmuseum, waarvoor de toe stemming van Zijne Excellentie vereischt was en verkregen werd. In dit verband stel len wij uwe vertegenwoordiging der Regee ring, in de plaats van Mr. Steenberghe, en diens medewerker in het presidium der Re geering, den Minister van Buitenlandsche Zaken, des te meer op prijs. Deze maaltijd vormt een schakel tusschen de herdenking van het 75-jarig bestaan on zer vereeniging en de tentoonstelling Flora. De verlichting op Flora is te danken aan den voorzitter van het Uitvoerend Comité, den heer Tom van Waveren. Hij vond me dewerking in onzen secretaris, den heer Voors, .die den prachtigen aanleg voor zijn rekening heeft genomen. Deze twee mannen, die de tentoonstelling hebben „gemaakt", wil ik hier noemen. Dat de Provinciale Staten van Noord-Hol land f 45.000 in het waarborgfonds inschre ven is een blijk van onbeperkt vertrouwen en een voorbeeld voor andere colleges. Heeft niet het college bovendien de groote gouden legpenning der provincie waarop het zeer zuinig is ter beschikking gesteld van de tentoonstelling Flora? Heeft het niet ook nog gezorgd voor een feestavond voor de medewerkers van Flora? Wij kunnen het in derdaad niet dankbaar genoeg zijn". Rede van minister Marchant. „Het is mij een buitengewoon genoegen om als vertegenwoordiger der regeering u eenige vriendelijke woorden toe te voegen. Ik doe dat met te meer genoegen, omdat mij dezen dag zooveel minder vriendelijke woorden zijn toegevoegd. Van bloembollencultuur als zoodanig heb ik geen verstand. Ik heb wel verstand van cul tuur moét ik ten minste hebben. de cultuur ressorteert onder mijn departement. Nu zou ik er op willen wijzen, dat degenen die zich bezig houden met bloembollencultuur in 't leven roepen: Schoonheid. De schoonheid die aan de menschen levensmoed en levens lust geeft en dat, gelukkig onder mijn depar tement ressorteert. Daarom voel ik mij hier zoo thuis, aan den disch en aan het departe ment, en degenen die het tegendeel zouden willen verklaren dat ik in doldriftige buien verkeerde dingen doe, die kennen mij niet. Vooreerst ben ik niet doldriftig en voorts doe ik, ambtshalve althans, geen 'gekke dingen. Daarvan wil ik een bewijs leveren door van harte een dronk te wijden op uw Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, mijn heer de president. Juist omdat wij in dezen droeven tijd leven is 't zoo noodig dat onder de aandacht van 't volk wordt gebracht, dat het eenige, waardoor wij ons kunnen staande houden en terug kunnen komen in een tijd van welvaart, is dat wij energiek blijven. Dat wij in een tijd van teruggang het hoofd niet laten hangen is daar van een krachtig bewijs. In de bollencultuur heeft men al bewezen dat men energiek is. Als er een tak van industrieel leven toont be stand te zijn tegen, deze depressie, dan is het uw vak, mijnheer de president, en daarom ben ik zoo blij om uw wakkere mannen namens de regeering energie toe te wenschen, ook in de toekomst, opdat Nederland Nederlandsch blijve". Rede jhr. mr. dr. A. Röell. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, jhr. anr. da-. A. Rbeil, voegde zoowel persoonlijk als ails hoofd van het Provinciaal Bestuur zijn wenschen bij de velen, die in den loop van den dag tot den heer Krelage en diens medebestuurders zijn gesproken en die wellicht nog in den loop van deze dagen door veel andere zullen wor den gevolgd. De Bloembollencultuur is in deze provin cie, aldus spr., evenals in de prov. Zuid-Hol land een van de factoren uit welke net wel zijn van deze provincies is opgebouwd. Het is daarom een zaak van groote beteekenis, dat een feestvierende vereeniging als de uwe. heden den dag mag herdenken, dat zij vóór 75 jaar werd opgeridbt en zich heden mag verheugen in een bloei, die geheel in over eenstemming is met de omstandigheden, waaronder zij dit feest viert. Spr. wenscht het lïd in deze provincie den heer Valkering geluk met de onderscheiding die hem is te beurt gevallen. Laat ons'hopen, aldus besloot spr„ dat de omstandigheden ten goede zullen keeren, dat de vereeniging zich dermate zal ontwikkelen, dat haar bloei ook zonder fi- nancieelen steun verzekerd zij. Het is op den bloei van de "vereeniging op eigen kracht, dat spr. tenslotte het glas wil opnemen. Rede van den heer v. Waveren. De heer van Waveren voorzitter van het Uitvoerend Comité van Flora sprak in het Engelsch de gasten toe. Hij zeide dat men wel verrast zal zijn een zoo grootsche ten toonstelling te vinden in een zoo benarden tijd. Maar juist die slechte omstandigheden hebben doen besluiten tot het houden van Flora om onze producten te demonstreeren. Wij hopen, eindigde spr. dat de tijd niet ver af zal zijn, dat men weer naar normale ver houdingen terug kan keeren. De heer Boettner, Prasident der Deutschen Gesellschaft für Gartenkultur bracht den dank over van de Deutsche Gesellschaft für Garten kultur. „Wilt hierin zien, dat wij vol,vreugde de ontwikkeling van uw vereeniging volgen", zei spr. De Duitsche 'tuiniers zijn allen kenners van Holland. Wij hebben veel in Holland ge leerd en bewonderen de Hollandsche culturen en weten, dat het beste, wat de Duitsche tuin bouw in de bloemenkweekerij te zoeken 'heeft, in Holland groeit. Men zou hier niet in deze volte van mooie bloemen, die hier staan op gesteld, moeten of behoeven te zijn, om te weten, dat dit land en vooral hier rondom Haarlem de wieg is van millioenen bloemen, die bij ons vreugde brengen in de huizen, en dat vormt dan een groet uit Holland bij onze menschen. die zoo hevig verlangen naar bloe menpracht. Ik mag met vreugde zeggen, dat'ik door mijn werkzaamheden in de laatste anderhalf jaar herhaalde malen in Holland moest zijn. en ik heb ingezien, dat vooral door den tuinbouw boombouw en groentenbouw. enz. de grondslag rrevormd wordt voor voeling met de nabuur- staten. Het spijt ons. dat zakelijke moeilijkheden grenzen vormen voor een goed verkeer tus- chen ons land met het uwe; wij zijn echter de hoop toegedaan, dat alles weer spoedig normaal zal worden. Dat wij weer de samen werking zuhen krijgen, die er kan bestaan tus schen de Duitsche en de Hollandsche cul turen. Ik hoop. dat tusschen de vak lieden van alle landen op het gebied van tuinbouw en bloemculturen de verstandhou ding. die wij hier aantroffen, mogen groeien en bloeien in de toekomst". De heer H. J. Voors las nog vele telegram men met gelukwenschen voor, waarna het gezelschap de prachtig verlichten Tulpenhof en het Bloemenpaleis bewonderden. Hardnekkige verkoudheid in enkele dagen verdwenen, „De laatste maanden heb ik steeds geleden aan chronische catarrh," schrijft een dank bare Karsote-gebruiker ons. „Ik wist niet meer wat te beginnen tegen mijn voortdurend loopende neus en lastige hoest. Een vriend drong aan. dat ik Karsote moest gebruiken en door dit steeds op te snuiven, zijn mijn neus en keel op verwonderlijke wijze ge zuiverd. Ik ben voor deze genezing erg dank baar en zal Karsote aan iedereen aanraden.' A. H. G. te L. De aangename damp van Karsote heeft een sterk bacterie-doodende kracht. Enkele druppels op Uw zakdoek en de meest hard nekkige verkoudheid zal wijken. is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en ƒ1.35 per flacon (2 x de kleine maat), incl. omzet belasting. (Adv. Ingez. MedJ MANNENKOOR „PROZA EN POéZIE". Bovengenoemd mannenkoor geeft op Dins dag 20 Maart een Concert in het Gemeente lijk Concertgebouw. Medewerking voor dien avond verleenen: Haarlem's Luistervinkenkoor, dir. Willem Hespe; mevrouw D. Stap—Daudeij. zang; mej. Emmy van Eden en Jan Booda solo voor twee vleugels. Sneeuwklokje en Lenteklokje. PERSONALIA. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft den heer C. Nel, alhier benoemd tot reserve-sectie-commandant van de Roode Kruis Transport colonne, afd. Haarlem. Ik vraag een oogenblik de aandacht voor de eerste lichting, die de jonge lente onder den bloeitijd roept. Hiertoe behooren behalve deze twee planten nog enkele andere, zooals win- teraconiet of wintèrlentebloem, de crocussen, een enkele Prunus, de tooverhazelaar, gele kornoelje, els en hazelaar. Maar het treft ons veel meer dat zulke teere planten al zoo vroeg ontluiken, dan het bloeien van vroege hees ters, die met hun houtige takken een for- scheren indruk maken. Hoe komen ze zoo vroeg en vooral zoo snel omhoog uit de aarde, want nauwelijks is de sneeuw gesmolten, of het sneeuwklokje bungelt al aan zijn ranke steel. De verklaring van de snelle ontwikke ling moeten we niet alleen zoeken in het bezit van den spaarpot met reservevoedsel in den grond, in casu de bol. maar ook in het feit, dat de eerste ontwikkeling der voorjaars- planten al in den herfst en nawinter begint. Konden we eens het beschuttende en door broeiing verwarmende loof der bosschen weg ruimen, dan zouden we daaronder tal van voorjaarsplanten vinden, die zelfs in Novem ber, December en Januari grootendeels klaar zijn. Hun wortels zijn in den grond verankerd, de eerste bladeren behoeven zich alleen maar te ontplooien en de bloem is klaar op het uit pakken na. Want onder de humuslaag in bosschen en aan slootkanten is de temperatuur niet zoo erg laag. Als het in de lucht 10 gr. C. onder nul is, heerscht soms onder het humus- dek een temperatuur van om het vriespunt. En zoo komen dan eerst sneeuwklokje en lenteklokje, gevolgd door anemonen, primu la's en helmbloem. Het zoo algemeen bekende Sneeuwklokje (Galanthus nivalis) heeft een zeer typisch kenmerk n.l. een groene kleur op de bloem bladeren, hier een zeldzame kleur. Aan de buitenzijde der binnenste bladeren zit een halve-maanvormige. groene vlek en aan de binnenzijde wijzen tal van groene streepen hönigwaarts. Het Lenteklokje (Leucojum vernum) is iets grooter en heeft nog meer een klokvorm, maar wordt toch vaak met het sneeuwklokje ver ward. Op de tentoonstelling kunt U ze nog beide zien. want met deze koude bloeien ze lang, omdat de bestuiving niet erg wil vlotten. A. MELLINK. Plechtigheid voor het Bloemenpaleis. De collectieve inzending der afdeeling Overveen—Bloemendaai van de .Vereeniging voor Bloembollencultuur. Vrijdagmorgen om half elf heeft op een dei- bordessen van het Bloemenpaleis de openings plechtigheid van de Internationale Bloemen tentoonstelling Flora 1935 Heemstede plaats gehad. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op: den heer A. J. P. de Adlercreutz, ge zant van Zweden, doyen van het corps di plomatique, jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris van de Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. L. van Fisenne, waarnemend commissaris dei- Koningin in Zuid-Holland, de heer Valstar. regeeringscommissaris, Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, mr. S. A. Vening Mei nesz, griffier der Staten van N.-Holland, jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, voorzitter der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn van Heemstede, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom. burgemeester van Haarlem, de heer J. C. M. Mensing, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad. dr. E. A. Droog en jhr. A. v. d. Poll. wethouders van Heem stede, de heer N. Vos, secretaris van Heem stede Rede van den heer Van Waveren. Na zich gericht te hebben tot den gezant van Zweden in het Fransch, sprak hij den minister toe. „Het moet voor u een vreemd contrast zijn. Excellentie, deze tentoonstelling met uwe andere bemoeiingen bij het bloembollenvak, crisisbemoeiingen. Maar toch is er nauw ver band tusschen de crisis en Flora. De Flora is niet een uiting van luxe, omdat het nu een maal gewoonte is. Integendeel,' toen de leden vergadering van de Algemeene Vereeniging den durf had te besluiten tot het organisee- ren der Flora, waren het juist de crisis-om standigheden die den doorslag gaven. De typische Hollandsche eigenschap getrouw, om zich in tijden van tegenspoed aaneen te scha ren en zich dan schrap te zetten, deed het vak besluiten om deze tentoonstelling op te zetten als middel tegen de crisis, om de aan dacht van de Wereld op ons Nationaal pro duct te vestigen om afzetgebieden te vergroo- ten: het gezondste middel voor ons om de crisis te bestrijden. De welstand van het bloembollenbedrijf hangt, zooals u weet, alleen af van het exportcijfer. Gelukkig heeft de Algemeene Vereeniging bij dit streven de sympathie ondervonden van vele officieele lichamen en ook particuliere ondernemingen. Een garantie-fonds werd gevormd van ruim f 100.000 waardoor het mogelijk werd deze tentoonstelling te financieren. De ondervin ding opgedaan in 1910 en 1925 toen de ten toonstellingen op dezelfde wijze gefinancierd werden, mogen doen veronderstellen, dat ook deze tentoonstelling zich zelf zal bedruipen zonder gebruikmaking van het garantie fonds". Spr. dankte de deelnemers in het garantie fonds. Voorts dankte spr. Heemstede voor de medewerking en het beschikbaarstellen van het terrein. Hierna richtte de heer Van Waveren zich tot den heer Voors. „Ik heb niet ander dan groot respect voor hetgeen u hier verricht heeft. U is er in ge slaagd, ook door uw grondige kennis van ons artikel en de boomkweekerij-gewassen, niet alleen uit architectonisch, doch ook uit vakkundig oogpunt bezien, een schitterende Flora te maken, welke beantwoordt aan het gestelde doel: het gebruik van Nederlandsche kweekerij-producten op de beste wijze te demonstreeren. Dat u bij het vervullen van dezen taak het moeilijk werk van Secretaris van het Uitvoerend Comité heeft kunnen waarnemen, dwingt bewondering af. Mijnheer Brand, ook aan u een woord van hulde voor uw knappe architectonische prestatisch. En dank voor de bijzondere plei- zierige manier, waarop u met uw collega's en ons heeft samengewerkt. En dan u, mijnheer Duchateau. Gebleken is dat mijn vertrouwen in uw kunde volkomen terecht is geweest. Ook in u heb ik gevonden die merkwaardige combinatie van fantasie en practische zake lijkheid. Toen het hoofdbestuur de leiding van de tentoonstelling aan mij opdroeg met den heer Krelage en den heer Voors, was mijn eenige angst, dat het bloembollenvak, gedrukt door de tijdsomstandigheden, ons niet zou volgen. Om de redenen, welke ik bij den aanvan van mijn speech noemde, heeft het bloembollen vak zoowel als andere sierteeltbranches echter voor 100 pCt. gehoor gegeven aan den oproep van het Uitvoerend Comité en op de meest enthousiaste manier samengewerkt om de ten toonstelling te doen slagen. Wij hebben in zendingen bij tientallen moeten weigeren. Ik zeg alle vakgenooten en medewerkers van harte dank voor hun medewerking". Tenslotte dankte de heer Van Waveren den heer Krelage voor de prettige wijze van sa menwerken. Een woord van eerbiedigen dank ls verschuldigd aan de Koningin die als be schermvrouwe optreedt. Voorts dankte hij de eerevoorzitters, den burgemeester van Heem stede voor het voorzitterschap van het eere comité, en de leden daarvan. .Excellentie", eindigde spreker, „weest u ervan overtuigd dat deze dag voor het bloem bollenvak een belangrijke dag is, ook, om dat het bij zijn pogingen om door deze ten toonstelling verbetering in het bedrijf te brengen, een gunstig voorteeken ziet in het feit, dat juist u het zijt. die zoo nauw bij onze saneringsmaatregelen betrokken is, die haar opent. Het hoopt te mogen rekenen, naast zijn eigen pogingen, op uw medewer king, om. dit levensvatbaar en economisch belangrijk bedrijf voor Nederland, na de ge weldige saneering, die het ondergaan heeft, nu nog door de moeilijkheden van heden heen te helpen. Dan zullen wij, indien de buiten landsche afzetmogelijkheden niet slechter worden, zeer spoedig, niettegenstaande de moeilijke tijden, weer op eigen beenen kunnen staan" Rede van minister Steenberghe. Aan het begin van zijn rede betuigde de minister zijn dank voor het feit, dat hij Donderdag benoemd was tot eerelid der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Hierna vervolgde de minister: Ofschoon het oogenblik, waarop de Ten toonstelling is vastgesteld, midden in mijn ar beid valt in de 2e Kamer der Staten-Generaal waardoor het moeilijk is, een langen tijd hier te blijven heb ik toch de eenmaal ge dane toezegging, om haar te openen, gestand willen doen. En zulks om twee redenen. Voor eerst om de zaak zelf. Het Bloemen en bollenbedrijf neemt in ons nationale be drijfsleven een geheel eigen plaats in; een plaats, die door de eeuwen heen, werd behou den, en steeds meer werd bevestigd. Duizen den vinden in dit bedrijf een bestaan en de streek, waar het wordt uitgeoefend, kenmerkte zich steeds, door een bijzondere welvaart, die zich op verschillende wijzen openbaarde. Uit den aard der zaak hebben de conjunctureele verhoudingen zoowdl in het buitenland, als in het binnenland ook op dit bedrijf hun invloed uitgeoefend. Dank zij evenwel de energie der leiders; dank zij de sterke basis van de we tenschappelijke voorlichting, dank zij den ijver, de toewijding en vakbekwaamheid der arbeiders dank ook de overheidsmaatrege len op het gebied der saneering hield het be drijf zich staande. Alle moeilijkheden zijn niet overwonnen nog loopt niet elk onderdeel in het ingewikkelde bedrijfsleven volkomen ge- ruischloos toch behoeven we nog niet onte vreden te zijn. Op de tweede plaats, ben ik gaarne ge komen. omdat het voor een Minister van Eco nomische Zaken een groote voldoening is, wanneer hij mag constateeren, dat ondanks den druk der tijden ondanks alle tegen slagen toch nog in ons Nederlandsch be drijfsleven voldoende energie aanwezig is, om ter wille van het bedrijf een arbeid te onder nemen, waarvan de resultaten hier ten toon worden gesteld. Die arbeid brengt inderdaad zoowel in letterlijken als figuurlijken zin bloemen in dezen donkeren tijd. Vanaf de op richting der Vereeniging zijn onder haar me dewerking periodiek tentoonstellingen ge houden. De schrifturen op dit gebied toonen mij duidelijk aan dat er steeds een climax valt waar te nemen. Zijn mijn inlichtingen juist, dan belooft deze tentoonstelling een der beste te zijn, die op dit gebied werden ge houden. Ik verheug mij daarin, en met hen, die den moed hadden, om deze arbeid te ver richten, hoop ik, dat zij zich in veler belang stelling moge verheugen dat zij moge bij dragen tot een ruimere kennis van hetgeen in deze streken wordt gepresteerd. Aldus zal deze tentoonstelling niet alleen de economische weerkracht van het bedrijfsle ven, wier leiders deze arbeid aandurfden, ver sterken en daarmede het geheele economisch leven ten goede komen, maar zal ook in menig gezin zoowel in binnen- als buitenland de liefde voor het schoone, dat de natuur ons geeft, of dat de natuur gedwongen wordt ons te geven, en dat in de bloemenwereld zoo rijk tot uitdrukking komt, worden aangewakkerd. Zoo zal ook deze tentoonstelling, in cultureel opzicht den menschen ten zegen zijn. In deze verwachting verklaar ik de Interna tionale Bloemententoonstelling te Heemstede voor geopend. Na afloop van zijn rede deelde minister Steenberghe mede, dat het de Koningin be haagd had, den heer T. M. H, van Waveren, voorzitter van het Tentoonstellingscomité, bij Kon. besluit van 13 Maart te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Na de opening werd het tentoonstellings terrein bezichtigd. Het weer is buitengewoon mooi. Het ter rein biedt een vroolijken, fleurigen aanblik en er zijn ontzettend veel menschen. Flora 1935 is geopend! Flora 1935 Heemstede. DE OFFICIEELE CATALOGUS. Bij de N.V. Drukkerij v.h. De Erven Loosjes te Haarlem verschijnt deze week de Officieele Catalogus der Internationale Bloementen toonstelling „Flora" 1935. Dit 224 pagina's tellende boek beantwoordt aan de eischen, die een bezoeker der ten toonstelling terecht stelt aan den Officieelen Gids, die hem bij zijn bezoek wordt aangebo den. Het begin wordt gevormd door een serie fo tografieën van bekende personen, die hun inaam aan de tentoonstelling hebben willen verbinden Naast een foto van de Bescherm vrouwe. H. M. de Koningin, staat het portret van de Kroonprinses en dan volgen de por tretten van de 5 ecre-presidenten, de Zweed- sche gezant, deken van het diplomatieke corps, de ministers van Buitenlandsohe Za ken, van Economische Zaken (die het van een voorwoord vergezeld deed gaan), en van den minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland. Bij een inleidend woord staat het portret van den voorzitter van het eere-comité, jhr. J> P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede. Met een artikel „Welkom op de Flora" opent het Uitvoerend Comité 'het tekstgedeelte, waarin allereerst voorkomen de samenstel-- ling der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en voorts een lijst van de auto-, riteiten, die bereid zijn bevonden het Eere comité voor Flora 1935 t.e vormen. Na een opsomming va'n hen, die de voorbe reiding der tentoonstelling geleid hebben of in commissie va-n advies en bijstand hadden zftting genomen, volgt de lijst, der deputaties van Tuianbouwvereenigingen uit buiten- en binnenland, die officieel naar de tentoon stelling zijn afgevaardigd. Daarna volgt de Internationale Jury, sa mengesteld uit erkende deskundige tuinbou wers, gevestigd in 20 verschillende landen. Na eenige korte artikelen over de archi tectuur en den aanleg der tentooxxstelling. als toelichting op de aldaar ingevoegde oriën- teeringskaart. volgt dan de ruim 80 pagina's tellende catalogus der inzendingen op de vollegrondsten toonstelling. Van de 10-daagsche tentoonstellingen, die in het Bloemenpaleis elkenl Vrijdag om de 14 dagen zullen worden geopend, verschijnt op den openingsdag een afzonderlijke cata logus. Verder zijn 17 rijk-geïllustreerde artikelen opgenomen, waarin de voornaamste ge- exposeerde bloemen en planten door deskun digen zijn beschreven en van aanwijzingen voor de cultuur zijn voorzien. De catalogus sluit met een artikel over Heemstede als woonplaats, vorzorgd door den secretaris dezer gemeente, gastvrouwe van Flora 1935 PERSONALIA De heer M. J. Brand, alhier, is te 's Graven- hage geslaagd voor het machinisten diploma B VEERTIGJARIG JUBILEUM. De heer M. G. Huijboom wonende Steen- bokstvaat alhier zal op 28 Maart a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór veex-tig jaar bij de N.V. P. Bijvoet en Co. Zijlweg', Overveen, in dienst trad.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10