DIE BLOEMBOLLEN. Die pijn overal... VRIJDAG 15 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 „ttona*x" van Ideuccn en g,euce.n. dooi' TJEBBO FRANKEN. n. De bollenfamilie uit en thuis en uit. Tot de eenzaadbollige planten, deftig ge zegd: de Monocotyledonen, behooren de bloembollen, dus ook meer in het bijzonder die. waarover wij in het verloop van dit ver haal zullen spreken. Als ze uit zijn. leven en groeien ze op het veld, op den bewerkten akker, den meetkun dig verdeelden halven hoek. Thuis beteekent niet in een villa, neen, die deftige Monocotyledonen vinden onderdak in een bollenschuur. Ah!, dat is dus een bol lenkraam hoor ik een leek, die meer dan leek is, mompelen. Mis! Een bollenkraam is niet anders dan een uitdrukking voor den voorraad bollen van verschillende soort, wel ken een kweeker of een handelaar in bezit heeft en meestal ten verkoop. Het is dus mogelijk, dat hij tweeduizend Bismarck's heeft, vijfhonderd Briand's, zelfs duizenden Rembrandt's. Die geheele voorraad wordt gewoonlijk in een fraaien catalogus omschre ven. Met dit verhaal en wellicht ook met een safety-razor benevens een schoonen boord gaat de handelaar of zijn vertegenwoordiger op reis door Nederland, naar Amerika, naar Zweden, naar Duitschland, naar Frankrijk, naar Oostenrijk, ja waar niet heen. Hij ver telt daar van die bollenkraam, nuchter of romantisch naar gelang het gebied van den mogelijken kooper is. Zoo komen die bollen van Haarlem. Heemstede. Hiilegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, van Heilo en Castri- cum, tegenwoordig eigenlijk van het geheele land tusschen Dollard en Schelde, tot ver over onze grenzen door de gansche wereld. Honderden reizigers bieden ze jaarlijks ten verkoop. Tot in de meest afgelegen stre ken dezer aarde dringen ze soms door. Bo tanici, uitgezonden door den kweeker zelfs tot op de grens van Thibet, ontdekten daar vaak nieuwe, onbekende bolgewassen, welke door den kweeker weer worden bestudeerd en gecultiveerd tot schoone leverbare soorten. Door sommige firma's zijn op die wijze vaak ware wonderen gedaan! Nog onlangs zag ik te Weenen in een groo- te drogisterij aan de Mariahilferstrasse hya- cinthembollen voor de ramen liggen, Bis marck, Gertrude. Moreno. Er stonden zelfs gekleurde glazen bij te koop en tegen de ven sterruiten was een ..Gebrauchsanweisung" geplakt, hoe ze behandeld moesten worden, echt in den stijl van den drogist, zooals hij ook met zijn .hoestmiddeltjes doet. Dat die bollen daar bij die geneesmiddelen lagen is overigens nog zoo dwaas niet, immers vele kruiden en medicinale gewassen behooren tot dezelfde familie als onze bollen. Een bol lenschuur is dus geen bollenkraam; in die dagen mijner grootmoeder was het meestal maar een simpel houten getimmerte, nu is dat anders. De eerste steenen schuur werd in 1887 gebouwd. Tegenwoordig ziet men hier en daar verspreid over de velden dei- bollenstreek stevige gebouwen, eenvoudig van architectuur, grootendeels van steen op getrokken. Hoog aan den gevel prijkt dan een bekende firmanaam, ja werkelijk hoog. want die „schuren" hebben gemeenlijk meer dan één verdieping. In de muren zijn vele vensterruiten en van buiten ziet men daar door reeds de houten stellingen. Treedt men zoo'n huis binnen, dan ontdekt men eerst een deur, waarop ..kantoor" staat. Wat. daarach ter geschiedt zal u duidelijk zijn, indien het begrip bollenkraam u gemeen goed is ge worden. Verder treft men er verschillende vertrekken aan, welke bijna geheel worden Ingenomen door houten stellingen, waartus- schen doorgangen zijn aangebracht om ieder een gelegenheid te geven gemakkelijk daar zijn werk te verrichten. Al naar gelang var1 het seizoen liggen de bollen in grootere of kleinere hoeveelheid op die stellingen, welke dusdanig geconstrueerd zijn. dat de lucht aan alle kanten gemakkelijk kan toetreden. Het kan gebeuren dat, als gij naar den kwee ker of den baas vraagt, men u zegt, dat hij in de holkamer is. boven of beneden. Holka- mer?, zult gij vragen. Wij zullen later zien welke werkzaamheden er verricht worden. Meestal is de schuur goed verwarmd. Er heerscht een wisselende temperatuur al naar behoefte van de bollen. Het riekt er eigen-, aardig, een zwoele broeische lucht komt u tegemoet, een geur, welke geenszins denken doet aan het parfum der bloemen op het veld, zoomin het uiterlijk van den bol u de schoonheid der gewassen vermoeden doet. Hoe komt nu de bollenfamilie thuis in de sobere woning, welke bollenschuur heet? Dat is niet zoo maar even gezegd Laten wil eens aannemen dat het voorjaar is. zeer vroeg in het voorjaar. De bollen zijn naar gelang van hun eigenschappen reeds geplant in het late zomerseizoen of begin van den herfst. Wat er toen allemaal geschied is met bodem en bollen bespreken wij later. Het eerste bleeke zonnetje begint te schij nen. de nachtvorst, die boosdoener, regeert met minder gestrengheid, ja vergeet zoo langzamerhand zijn invloed te doen gelden, er valt af en toe een regenbui en overdag is het vaak al lekker warm. zoodat de winter in zijn witten pels ons veriaten moet. het wordt hem le machtig. Dan komen de kwee kers en hun arbeiders op den akker tusschen de paadjes langs de bedden, ze halen voor zichtig het riet weg. dat over de bedden ge spreid lag. Ze doen dit werk met zorg, want zoo licht beschadigt men de neuzen der bollen. Wie zijn neus schendt, nietwaar?,' die schendt zijn aangezicht, zoo is het ook in de bollen familie. Men laat het riet nog. in de nabij heid, want menigmaal gebeurt het dat plot seling het prille voorjaar nog wintersche kuren vertoont en dan is bedekking geld waard. Waar men dit riet vandaan haalt? Wel, het wordt aangevoerd in schuiten van de streken, waar het rijkelijk groeit, zooals bijvoorbeeld het Kampereiland. Vollenhoven, enz. Als het er om gaat onze mooie plassen te dempen, dan zijn de kweekers hartstochtelijke propagandisten der Vereeniging tot behoud van het natuurschoon in ons land. Immers de kweeker heeft het riet zeer noodig en in groote hoeveelheid daar het een uiterst doel matige bedekking is. Doch zoo geleidelijk is het mogelijk het riet op te bergen, zoo het nog bruikbaar is voor een volgend maal. De neuzen, die eerst als groene vogelsna veltjes uit den grond kwamen kieken, worden grooter en grooter, laten meer en meer de bloem vrij, welke reeds in schemer de kleur van den aanstaanden bloei vermoeden doet. Ond8[ /ijl wordt er voortdurend met, ken- nersoo, m toegezien. Want ook in de bollen familie is niet ieder lid gezond, ik heb u wel gezegd dit boek is een roman! Overal liggen ide arbeiders eerbiedig gekromd tot de aarde, de bewegelijke handen verrichten het nuttige werk. Zoo hier en daar ziet men er enkele loopen met een ouderwetsche paraplu boven het hoofd, een besteedster, gelijk wijlen onze baker droeg. Maar hij heeft die paraplu heusch niet voor de zon opgestoken neen, want die vreest hij niet, doch hij maakt gebruik van de schaduw welke over het bloembed valt, die stelt hem in staat gemakkelijker te zien. waar de zieke bollen schuilen. Deze worden gewoonlijk onverbiddelijk ver wijderd en in den ziekenemmer geworpen om dan op grooten afstand van den akker on schadelijk te worden gemaakt ten einde te voorkomen, dat de ziektekiemen weer op de gezonde gewassen voortwoekeren. Ik hoor iemand zeggen, maar hoe komt men aan al die besteedsters? Zooveel bakers zijn er toch niet in Nederland? Stel u gerust, er is een fabriek die voor deze nuttige paraplu's zorgt. Lang niet iedere besteedster is antiek, zoomin als elke Prins-Willemvaas! Het is wel een treffend voorbeeld hoe deze cultuur, zoo als iedere cultuur of industrie, weer samenhangt met een andere. Bollen en besteedsters, wie had zooiets kunnen den ken. Behalve dit ziekzoeken, dat een zeer verant woordelijke bezigheid is niet alleen, maar ook een arbeid, die een groote kennis vereischt, als men maar even bedenkt hoe enorm de schade kan zijn door ziekte van de bolgewas sen, behalve dit ziekzoeken dan, wordt er ook voorbehoedend en genezend gewerkt. Soms ziet men hier en daar menschen loopen met een soort kleine tank op den rug, daarin bevindt zich een vloeistof, deze vloeistof wordt over de bollen gespoten. Uit den aard dei- zaak is ze onschadelijk voor de bloembollen, doch ze weert ziekten, of ze vernietigt kiemen. Wat dat dan wel voor een vloeistof is? Dat is niet zoo eenvoudig te beantwoorden. Er zijn vele geneesmiddelen voor velerlei ziek ten. ook de bollenfamilie kan niet volstaan met een eenvoudig aspirientje voor alle kwa len, neen ze heeft wel degelijk haar specialités in den handel gebracht door chemische fa brieken. Opnieuw een voorbeeld hoe een industrie samenhangt met een schijnbaar geheel buiten haar sfeer liggende cultuur. Wij vinden later nog wel gelegenheid op de ziekten en haar bestrijding terug te komen. Nemen wij aan dat alles voorspoedig gaat. De bloemen worden grooter en kleuren zich meer en meer tot eindelijk het oogenblik ge. fkomen is, dat de velden in rijken bloei staan. Uit den aard der zaak komen niet alle bollen tegelijk tot vollen wasdom, maar er is toch een tijd dat vele soorten haar pracht ver- toonen, dan is het feest begonnen, het feest, dat zijn hoogtepunt bereikt in de bollendagen! Eerlijk gezegd is die tijd voor den kweeker maar een twijfelachtig genoegen, een over matige belangstelling is vermoeiend niet al leen, maar tevens gevaarlijk voor zijn bezit, want zoo licht wordt er beschadigd, de groote massa immers is log als een olifant en tegelijk lastig als een insectenplaag, Maar toch ver heugt de kweeker zich ook over de nieuws gierigheid van wijd en zijd, al is het dan menigmaal met angst in het hart. Och, hij begrijpt heel goed onze bewondering voor dien eersten lentetooi, maar voor hem hebben de bloemen een geheel andere waarde, hij ziet daar niet in de voornaamste plaats, de mooie bloém, maar boven alles den gezonden en wel licht zeldzamen bol, welke die schoone bloem ook in de toekomst weer kan voortbrengen. Gaarne zal hij den leek tijdens zijn bezoek een boeket meegeven, maar verkoopen zal hij die bloemen niet, het gaat immers om den bol. Hij zal misschien uit traditie de bevolking van de streek de bloemen afstaan om ze voor wat luttel gelds langs den weg te verkoopen, maar hij hoopt daarmee uw liefde te wekken voor den bol die de vader van de bloem is tegen den tijd dat die bol in uw tuin geplant is. of misschien op uw bollenglas voor het venster staat. Ge ldelijk maakt hij een eind aan het bloei- feest, want hij laat de bloemen geen dag te lang voor u prijken, hij gaat nu al die geurende en kleurende schoonheid vernieti gen om zorg te dragen, dat later die bollen weer elders zullen bloeien, al naar gelang hun bestemming is. Het snijden begint, al is het niet altijd snijden, wat men doet. Dit snijden, laten wij het voorloopig maar zoo noemen, is een zorg vuldig werk, want er moet zeer opgepast wor den, dat de bloemblaadjes niet op het loof blijven liggen. Heeft u wel eens gezien, dat er een bloemblaadje van uw geranium op het groene blad. op het loof gevallen was? Na tuurlijk! Heeft u dan ook opgemerkt dat lang. zamerhand op dat groene blad ter plaatse van het bloemblaadje een gele vlek ontstond en dat het blad tenslotte geheel verdorde? Waarschijnlijk wel, denk ik. Zoo iets derge lijks speelt zich ook af op het bollenloof. in dien een bloemblad of een nagel daaraan blijft kleven. Er komt dan een zieke plek en het loof gaat vervuren tot: schrompelens tor Zc-als gezegd, men snijdt niet alleen zelfs voor het meerendeel niet. De crocus laat men eenvoudig afsterven, men ziet ze op het veld langzaam neerbuigen tot de aarde en zielto gend verkleuren tot een onaanzienlijk vliezig restje. De narcissen worden gekopt, ze worden met de hand afgebroken, kort onder de bloem, en men ziet later op den akker steel naast steel staan, een mastbosch van groene stengels en sprieten, alsof alle schepen thuLs zijn in de haven vaar Volendam. Voor een klein gedeelte worden de hyacin ten gesneden maar de meeste stelen worden afgerist, bloempje voor bloempje, dus nagel tooi- nagel, wordt van den steel 'afgeplukt, al les zeer zorgvuldig, opdat er geen ziekte ont staat dooi- nalatigheid. Bedenken wij, leeken. eens wat een werk dit is. hoeveel malen die nijvere' handen langs die bloemen gaan! Tulpen worden veelal gesneden, vooral de vroege soorten, de late tulpen worden ook ge sneden. als noemt men dit koppen in de taal o'er vakmenschen. Deze bloemen en bloemresten werpt men nu op een verwijderde plaats tot een veel kleurige mesthoop, vergeeft mij het woord! Soms wordt allés in den grond gegraven, want de kweeker vreest die verwelkende pracht, die zoo licht zijn bollen kan ziek maken, en hij glimlacht om den leek die dezen berg van mozaïek betreurt, zonde en jammer roe pende over de vernietiging der bloemen. Doch wij zijn niet zoo gevoelig meer. wij weten dat het om de bollen gaat, die daar nog eenigen tijd onthoofd en verminkt naar hot schijnt, op hét veld blijven staan, dage lijks bespied door de mannen van de kweeke- rij. Want ziekte en kwalen dreigen er steeds en de gebruikelijke maatregelen zijn voortdu rend noodig. Eindelijk dan moeten de bollen thuis komen, het rooien gaat beginnen. Het loof, dat onderwijl verdord is, wordt voorzichtig weggeschoffeld en met ziet nu overal de kweekers en hun helpers op de knieën over de bedden gebogen, Ze liggen daar in hun werkpak, grauw ais de aarde zelf, kruipen met hun manden naast zich over den aikker van bed tot bed, woelende met de vereelte handen ln den harden grond Geen bol vergeten ze. Het rooien is vaak een moeizaam werk, want de wortels zijn diep in den bodem ge drongen en de bollen laten zich dus niet ge- hen gewarmd en gevoed heeft, makkelijk losmaken van moeder aarde, die Maar de werkers geven het niet op, ze door zoeken den grond als sdhafcgravers tot alle bollen gerooid zijn, reeds zooveel mogelijk ge zuiverd van zieke en waardelooze exempla ren. welke met het oog op de besmetting van de gezonde bollen niet alleen, maar ook van den bodem, zoo gauw mogelijk en zoover mo gelijk verwijderd en vernietigd worden. (Vervolg in ons volgend nummer.) dat zware gevoel in armen en beenen is hei verschijnsel, waarmede een aanval van Griep of Influenza gepaard gaai. Daarvoor helpen nu die "AKKERTJES" zoo uitstekend en evenzeer voor rheumaiische pijn, Spierpijn, Lendenpijn, Zenuwpijn, enz. AKKER-CACHETS zullen Uw koorts ver drijven en werken pijnstillend, afleidend en bedarend. Ze verdrijven Uw Hoofd pijnen, ze maken dat U weer rustig kunt sla pen en zich spoedig weer prettig gevoelt. "AKKERTJES" werken snel en zeker bij t Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheuma- tische pi|n, Zenuwpijn, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine en Slapeloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 sluks 52 cent. AKKER-CACHETS) (Adv. Ingez. Medj Plattegrond der tentoon stelling. Verbetering van het onderschrift. Van het onderschrift onder de plattegrond der tentoonstelling „Flora" (in ons vorig num mer) zijn enkele regels verkeerd geplaatst. Het volledige bijschrift is: De plattegrond van Flora 1935 Heemstede. Tusschen van Merlenlaan, Vrijheidsdreef en van Merlenvaart ligt de Tulpenhof, die ook des avonds geopend zal zijn. 1. Bloemenpaleis. 2. Vijver met fontein. 3. Restaurant „Flora". 4. Secretariaat met post-, telegraafkantoor en bank. 5. Muziekkoepel. 6. Regeeringsgebouw. 7. Verkeershuis. 8. Bioscoop in het Bloemenpaleis. 9. Voorjaarsstadstuintjes. 10. Glashuis met 100 variëteiten tulpen, nar cissen en hyacinten. 11. Parkeerterrein voor auto's. 12. Rijwielstalling. 13. Larensche boerderij met schilderijenten toonstelling. 14. Restaurant Volendam. 15. Theehuis (bij Belvedère). 16. A.S.F. Kunstmesthuisje met bijenstanü. 17. Avondingang. 18. Dag-entrée. 18a. Ingang voor auto's. 19.1ngang voor automobilisten. CONCERT VAN „EENSGEZINDHEID". Het programma van het concert van Zater dag 16 Maart te geven door de Harmonie ..Eensgezindheid" te Heemstede, directeur Joh. Th. Betz van 15 tot 17 uur op het tentoonstel lingsterrein Flora luidt: 1. GermanentrQu, marche H. L. Blankenburg. 2. Les joyeuses Comméres de Windsor, ouverture, N. Nicolai. 3. Les frissons scènes de ballet. G. Gordenne. 4. La Grande Duchesse, fantasie, J. Offenbach. 5. Stradella, ouverture F. v. Flotow. 6. Le Fresor, wals Joh. Strauss. 7. Czardas de l'Opéra der Geist der Woiwoden L. Grossman. 8. Les Cloches de Corneville, fantasie. R. Planquette. 9. Through Night to Light, marsch, E. Laukien. KEXNEMER FOTOKRING. Woensdagavond werd in de bestuurskamer van de sociëteit Vereeniging een bijeenkomst gehouden, waar de heer G. Berman een film vertoonde, betrekking hebbend op de Contax- camera. Het was aardig de werking van het toestel van begin tot eind gedemonstreerd te zien, alsmede de objectieven en andere toe- behooren in den ruïmsten zin. Hierop volgde een komische film, gemaakt met een smalfilmapparaat, om aan te toonen dat ook amateurs zich wel aan deze materie kunnen wagen. Na beoordeeling van lantaarnplaten voor den 50-puntenwedstrijd, proefprojectie en bespreking van een foto-collectie werd de bijeenkomst gesloten. ARROND. RECHTBANK. VERBODEN NEDERLAAG. Een caféhouder uit Haarlemmermeer had zich te verantwoorden voor verboden neder laag. De belastingambtenaren hadden op den zolder van een aan den caféhouder toebe- lioorend schuurtje een kruik met ongeveer 10 L. gedistilleerd aangetroffen, welk gedistil leerd waarschijnlijk afkomstig was van een geheime branderij De verdachte, een man van 72 jaar, beweer de, dat hij van de aanwezigheid van bedoel de kruik met inhoud niets afwist; hij komt nooit op dien zolder en hij kan er, gelet op zijn rheumatisme, de steile trap en het smalle luik ook niet komen. De verbaliseerende amb tenaar, die zelf niet zonder moeite het zolder tje had weten te bereiken, achtte het wei aannemelijk, dat verdachte er niet kon komen. „Er komt van alles in de schuur", zei ver dachte: Friezen en Groningers en andere lui. die den boer op gaan om werk te zoeken en daar hun bagage bergen. Voorts beweerde hij, dat niet hij de gebruiker was van het schuur tje, maar zijn zoon, die er f 4.50 per week huur voor betaalde. Dat verdachte er limonade en andere artikelen voor zijn bierhuis borg, doet aan de huur niets af. Dat op het zoldertje nog andere alcoholhoudende dranken waren aan getroffen, die waarschijnlijk ook hun weg naar het cafétje vonden, was eveneens een geheim voor verdachte. „Heeft U, toen de ambtenaren de kruik hadden gevonden, er niet met uw zoons over gesproken?" vroeg de president. „Neen," zei verdachte; de zaak had hem blijkbaar niet in 't minst geïnteresseerd. De rijksadvocaat geloofde niet in verdac'hte's onschuld: als deze dan zelf niet op het zol dertje kwam, was er wel iemand, die er voor hem naar toe zou gaan. Hij achtte verdachte schuldig aan verbo den nederlaag en vroeg een geldboete van f 112.20; de officier vroeg bevestiging, subsi diair 30 dagen hechtenis. GEHEIME BRANDERIJ. Twee personen uit Haarlemmermeer, va der en zoon, stonden terecht voor net heb ben van een distilleerïnrichting. De belasting ambtenaren hadden in een broeikas, behoo- rende bij de boerderij van den oudsten ver dachte. een complete distilleerinriohting aangetroffen en die rook naar alcohol, waar uit zij afleidden, dat het toestel voor het ma ken van alcohol was gebruikt. Verder trof fen zij in een bedstede van de boerderij zak ken suiker en gist aan, welke artikelen voor de bereiding van alcohol gebruikt worden. De vader zei, dat het voor hem zelf een ver rassing was. dat het toestel in de broeikas werd gevonden want hij had er niets van ge weten. kwam nooit in de broeikas en wist van een plan om alcohol te stoken, niets af. De zoon erkende de eigenaar van het toe stel te zijn en zou dit. zooals hij verklaarde, van een onbekende gekocht hebben, die hem het alcoholstoken had willen leeren en ook suiker en gist had gebracht, maar van die stokerij was nooit iets gekomen, zoodat ei- geen alcohol was gemaakt. De rijksadvocaat achtte onaannemelijk, dat de vader geheel onkundig en onschuldig zou zijn en vorderde tegen hem een geldboete van f 300, tegen den zoon gevangenisstraf. De of ficier vroeg bevestiging van de boete, te ver vangen door 30 dagen hechtenis en voor den zoon een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. EEN WEERBARSTIGE SLAGER. Een slager in Beverwijk kreeg bezoek van een paar belastingambtenaren en die vonden er eenig ongekeurd vleesch. Zij wilden toen hun onderzoek ook tot de woning van den sla ger uitstrekken, hetgeen de slager niet toe stond, meeneiide dat zijn woning een vrij plaats was. Nu is dit wel zoo, want de wet heeft bepaald, dat het binnentreden van wo ningen slechts met inachtneming van bepaal de vormen mag geschieden, maar slagers ma ken daarop met betrekking tot de oude Slacht- wet een uitzondering, zoodat de ambtenaren wel het recht hadden de woning binnen te treden. De slager had dat dus niet mogen be letten en zijn onhebbelijk optreden werd door niets gerechtvaardigd. De eisch luidde daar om f 100 boete of 20 dagen. NOG MEER SIGARETTENPAPIER. Een bewoner van IJmuiden had zich te ver antwoorden voor het vervoeren van een paar duizend boekjes sigarettenpapier en 12 flesch ]es eau de cologne, welk vervoer niet door do cumenten was gedekt. Verdachte kwam eerlijk voor de waarheid uit en zei niet. dat hij zijn goederen van een onbekende betrok. Hij erkende, dat hij een en ander had willen verkoopen om wat te ver dienen, want hij zat er financieel slecht voor en was in staat van faillissement verklaard. De rijksadvocaat liet de strafmaat aan den officier over en was van meening dat hier gevangenisstraf opgelegd moest worden. De officier eischte een week voor elke overtre ding; verdachte vroeg een geldboete met het oog op zijn omstandigheden. BELASTINGZAKEN Overtreding der Benzinewet Een Zaandammer stond terecht, omdat op zijn terrein een hoeveelheid van 1457 L. ben zine in petroleumvaten was aangetroffen, zon der dat daarvoor de vereischte belasting was betaald. Verdachte beweerde dat de benzine wel door hem was gekocht, maar weer verkocht aan in do nabijheid verblijf houdende woon wagenbewoners. dus dezen zouden dan eigen lijk de benzine in opslag gehad hebben Of de benzine geheel of gedeeltelijk betaald was wist verdachte niet. De rijksadvocaat zei, dat voor de waarheid der bewering omtrent het verkoopen van de benzine geen bewijs was. maar het doet ook niet veel ter zake, want de man, die de ben zine dan zoogenaamd verkocht zou hebben, was voor de betaling der belasting aansprake lijk. Hij eischte, daar de ontdoken belasting 63 bedraagt, een boete van 100. Mr. Stomps, de verdediger, zei, dat welis waar de verdachte aansprakelijk was, maar dat toch ook wel aannemelijk is. wat verdach te zegt, dat hij meende niet aansprakelijk te zijn, omdat hij de benzine verkocht had. Plei ter vroeg het opleggen van een kleinere -boete. Sigarettenpapier Een bewoner van IJmuiden vervoerde een pakje sigarettenpapier, zwaarder dan 400 gram, zonder dat het gedekt was door een paspoort. Hij was er blijkbaar niet erg gerust op toen belastingambtenaren hem naderden: hij wierp het pakje weg, ofschoon hij het nu wilde doen voorkomen of hij op het gebied van sigarettenpapier de meest onwetende mensch was. Nu had dit nog eenigen schijn van waar heid kunnen hebben, als niet kort daarop verdachte opnieuw met sigarettenpapier was aangehouden en nu was het geen klein pakje, maar een groot pak van eenige kilogrammen. Hij beweerde, dat hij er met dat pak was in gevlogen. Een onbekende zou hem een regu gegeven hebben en gevraagd of hij daarmee een pak wou halen, dat op het station ge deponeerd was en hij had dat gedaan, onbe wust, dat het pak sigarettenpapier inhield. 1 De rijksadvocaat geloofde niets van het praatje en ook de president twijfelde aan de waarheid. „Ik zou nu maar eens de waarheid spreken zei de president, maar verdachte hield vol, dat hij de waarheid al gezegd had. De rijksadvocaat eischte voor de eerste over treding 50 boete, voor de tweede een maand gevangenisstraf, er op wijzende, dat het smok kelen van sigarettenpapier groote afmetingen heeft aangenomen en daarom een flinke straf gerechtvaardigd is. De officier vroeg bevesti ging van den eisch. Nog meer benzine Bij een bewoner van Oostzaan hadden de belas tingambtenaren acht volle vaten en een half vat benzine aangetroffen, zonder dat daarvoor het verschuldigde recht was betaald of aan gifte gedaan. Nu, twee jaar later, is het recht nog niet betaald, zoodat de bewering van ver dachte. dat hij er niet aan gedacht heeft, eenigszins vreemd aandoet. De rijksadvocaat zag dan ook in dit geval niet veel verzachtende omstandigheden: hij meent, dat. als de ambtenaren de benzine niet gevonden hadden er geen haan naar gekraaid zou hebben en er nooit aangifte zou zijn ge volgd. Daarom vorderde de rijksadvocaat een geldboete van 125, waarvan de vervangende hechtenis door den officier bepaald werd op 30 dagGii. Federatie Haarlem S. D. A. P. Dr. W. Banning over socialistischen opbouw. De Federatie Haarlem der S.D.A.P. hield Donderdag in de groote Gemeentelijke Con certzaal een openbare vergadering, waar als spreker optrad Dr. W. Banning, met het on derwerp: „Wat kan de wereld redden? Socia listische opbouw!" Dr. Banning zelde dat deze vergadering be legd was als een voorbereiding voor de ver kiezingen voor Staten en Gemeenteraad. Spr. zou op deze eerste vergadering de we reldvraagstukken behandelen. We leven tegenwoordig, aldus begon spr., niet meer in de liberaal-kapitalistische maat schappij van de 19e eeuw, de maatschappij der vrije concurrentie, der productieregeling door de vrije prijsvorming. Daarom zijn wij nog niet uit het kapitalis me; wij zijn in een andere phase daarvan: het monopolisme. Men grijpt tegenwoordig van rogeerings- wege in in uitvoer en invoer, in prijzen en productie. Dat is bittere noodzaak. Gebeurde het niet, dan zouden de groote ondernemingen elkaar kapot maken. Er bestaat tegenwoordig monopolisme op velerlei gebied; bij de ambtenaren, bij de militaire macht. Een dictatuur nu heeft mo nopolisme noodig. Hitier steunt op het mo nopolie van 'het leger. Bij de verkiezingen die aanstaande zijn. zal de strijd gaan tusschen het fascistisch kapi taal, het democratisch kapitaal en de soc.- democratlsche democratie. De tegenwoordige regeering is het demo cratisch kapitalisme. Colijn is geneigd den kant van het kapitalisme uit te gaan. al wil hij nu en dan wel eens democratisch zijn. Hoe is nu de oplossing van de drie genoem de groote machten? Het fascisme in Duitschland heeft lang niet zijn geheele program verwezenlijkt. Slechts twee dingen zijn hem gelukt: de strijd tegen de Joden en het vernietigen van de andere partijen. Aan de werkloosheid heeft hij geen einde gemaakt, al zijn veel werkloozen opgedrongen aan de boeren die hen niet noodig hadden en al zijn jongeren beneden de 25 jaar uit het arbeidsproces ge licht om den menschen tusschen 40 en 50 werk te kunnen geven. Die jongeren kregen ..werk", d.w.z. zij worden militair gedresseerd en opgenomen in den „verplichten arbeids dienst" en den verplichten landsdienst"! Dit is geen oplossing van het vraagstuk der economische ordening! En in ons land? In de N. S. B. zitten heel wat menschen. die hun idealen hebben maar die nooit aan po litiek gedaan bobben. Mussert zou het geheele land een grooten dienst bewijzen, als hij die menschen polibiek kon leeren denken. Maar. Mussert zelf is nauwelijks aan het sociale denken toe! En nu wil hij al regeeren! Uit het laatste manifest van Mussert blijkt absoluut niet. h o e hij alles regelen wil. Laat de N.S.B. maar eens eerst precies zeggen, wat ze eigenlijk wil. De tegenwoordige regeering heeft inder daad wél wat gedaan. Maar zij grijpt telkens in zonder één geheel positief plan. Vandaag doet zij hier wat, morgen daar! Nergens zit een groot plan achter. Wa-t komt omdat deze regeering leeft uit de kapitalistische ge dachte; zij doet aan ..planlooze ordening". Van deze regeering Is niet uitgegaan als leu ze: de redding van de bevolking van ons land. Naar sprekers oordeel zal het ln de ko mende jaren om 'twee dingen gaan: de princi- pieeie ordening in de richting van het socia lisme en de opheffing der werkloosheid. Er wordt ln de SD.A.P. gewerkt aan een plan hiervoor, waartoe o.m. behoort de instelling van een industriebank. Vele nieuwe in dustrieën kunnen in ons land nog gesticht worden. Duizenden menschen zullen daar door werk kunnen vinden. De cultuurpolitiek is er ook nog. Democraten en voorstanders van een dic tatuur staan fel tegenover elkaar. Wat be teekent dit nu voor de cultuurpolitiek? Dit: „Dictatuur en fasoisme beteekenen volle dige rechtloosheid voor hen die niet. tot ..d e" partij behooren. Van de vrijheid van den ken en spreken komt onder het fascisme niets terecht. Mussert garandeert verder in het land vrijheid van godsdienstmits deze godsdienst zich niet bemoeit met politiek en met „de" partij. Maar wat zal Mussert doen met menschen, die in naam van hun godsdienstige over tuiging de wereld inslingeren. dat het op sluiten van mensohen in concentratiekam pen een misdaad is? De geheele leuze van „godsdienstvrijheid" van de N.S.B. Is naar spr.'s oordeel leugen. En wat heeft men ooit gemerkt van de ar beidersliefde der N.S.B.'ers? Spr. eindigde met te zeggen dat het bij der. geheelen komenden strijd zal gaan om het woord mensch en het woord v r ij h o i d 'luid applaus). In debat kwamen de heer Iermans, die o.m. zeide dat het 60 millioenplan loonsverlaging inhoudt. Kan de inleider, die dit plan goed keurt. het daarmede eens zijn? De soc.-de mocraten in Nederland hebben er op aange drongen. dat er arbeidsdienstkampen zouden worden opgerich'. Waarom zijn zij dan nu zoo tegen den verplichten arbeidersdienst zoo als die In Duitschland bestaat? De inleider antwoordde dat hij het goed vindt dat de regeering met het 60-mlllioon- plan is gekomen, maar onvoorwaardelijk keurt hij het niet goed omdat het plan ver laging van het levenspeil medebrengt. Dat de S.D.A.P. op instelling van arbeids kampen heeft aangedrongen is apr. niet be kend. De avond werd opgeluisterd door decla matie van Jan Lcmalre en door de medewer king van „De Stem des Volks".

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11