Nieuwe Engelsche Verkeerspolitie. De Schoonmaak nadert. Voorjaarsweer. Hel Befautgtijkste Oogen moe...? 52e Jaargang No. 158G6 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 15 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTEXTfëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Ver Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vo 50.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-. lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger 30.-. orwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 15 Maart. De Vliegende Robot. Het is wel jammer, dat het volgende be richt net komt nu de zon zoo heerlijk schijnt en de bloemententoonstelling geopend wordt: Oakland Californië) (United Press): „Hedenavond is, na een vlucht van vijftien uren over den Stillen Oceaan, een automa tisch bestuurd z.g. robot-vliegtuig van de Amerikaansche luchtvloot hier vlot op het vliegveld geland. Twee vliegofficieren en een mecanicien, die zich aan boord van deze tweemotorige Douglas bevonden voor het doen van waarnemingen, verklaarden na den tocht, dat het robot-vliegtuig groote be- teekenis heeft voor oorlogsdoeleinden". Het woord „Robot" is indertijd gepopula riseerd door den Tsjecho-Slowaakschen too- neelschrijver Karei Capek, die er den me- chanischen mensch mee aanduidde. In zijn tooneelstuk „R.U.R.", gaf hij de tragedie van den ondergang van de Menschheid, vernie tigd door de machine-menschen die zij als opperste prestatie van haar technisch kun nen geconstrueerd had. Toen Capek zijn stuk schreef waren er al redenen te over om 'n dergelijke profetie op te baseeren. Het was na den oorlog, waarin de Mensch reeds bewezen had hoe machteloos hij tegenover de macht van zijn eigen tech niek stond. Maar er waren ook alweer nieuwe dingen ontdekt en toegepast. Het moet nu 12 jaar geleden zijn dat op het vliegveld Hendon proeven genomen werden met een onbemand vliegtuig, dat, van den grond af radiografisch bestuurd, inderdaad een eind vloog en weer landde. En het spreekt van zelf dat deze nieuwe „triomf" ontwikkeld moest worden. De Amerikanen hebben nu met het Robot-vliegtuig een pracht van een prestatie geleverd. Én die beteekent?Die beteekent. dat men in een volgenden oorlog een luchtvloot er op uit zou kunnen gaan zenden zonder een enkel mannetje aan boord. Om het eenvoudig uit te drukken: in Berlijn b.v. zou een meneer op een knopje drukken waardoor een paar honderd vlieg tuigen-naar Parijs zouden vertrekken, en op duizenden meters hoogte, boven die stad tweede druk op een knopje hun lading brandbommen, gasbommen en brisantbom men loslaten.... Parijs zou net tijd hebben tot een contra-uitzending van machines, en in antwoord zou Berlijn ook vernietigd wor den Leve de vooruitgang, nietwaar? Misschien zijn er menschen die hierop reageeren met: ik woon niet in Berlijn, en ook niet in Parijs. Neen, u woont in de Lage Landen aan de zee, tusschen Engeland en Duitschland in, die strategisch zoo buitengewoon belangrijk zijn in een nieuwen wereldoorlog, zooals in een „opbouwend" Engelsch Lagerhuisdebat is gezegd. U weet wel: die historie van die vliegvelden Voor de menschen die nog romantiek, rid derlijkheid en heldenmoed in den modernen luchtoorlog kunnen zien moet deze nieuwste ontwikkeling van zaken toch wel een moei lijk geval worden. Zij slikten het- dat in den vorigen oorlog een legeraanvoerder, die er gens op tientallen K.M.'s achter het front veilig in een kantoor met telefoontoestellen zat, tot „held" werd geproclameerdik heb nooit begrepen waarom. Zij zijn blijk baar bereid een aviateur, die van 6000 M. hoogte, onkwetsbaar voor eenig afweerge schut, bommen op een weerlooze stad laat vallen ook als een held te zien. Dat heb ik ook nooit begrepen, maar het hel den-idee zit klaarblijkelijk zeer diep geworteld in niet- doordenkende breinen. Wie echter is nu de held als men een vloot onbemande machines er op los zendt? Het wordt moeilijk. Ik zie geen anderen can-di- daat meer dan den man die op die knopjes drukt, en die ongetwijfeld ergens in een die pen kelder zal zitten, zeer bomvrij, om geen last van de tegenprestatie des vijands te krijgen. Van het bomvrij e-schuilplaatsen- bouwen voor de burgerbevolking komt nog steeds niets, omdat de constructie van een dergelijke onderwereld niet te betalen is, maar voor dien Held zal men er natuurlijk een maken. Die moet veilig wezen Het wordit steeds interessanter. Dwaze idealisten, nietwaar, die ontwapening wil len? Heeft Mussolini niet gezegd, dat de oor log voor den man is wat het moederschap is voor de vrouw? Nu dan! Een mooi beeld, nietwaar? De Engelschen verhoogen hun de- fensiebegrooting met elf millioen pond 77 millioen gulden alleen aan verhooging. en ons heele plan tot bestrijding der werkloos heid kost 60 millioen, onze totale defensiebe- grooting kost minder. De Fransche regeering wil den diensttijd van 1 tot 2 jaar verlengen. Duitschland bouwt een nieuwe oorlogs-lucht- vloot. Amerika bouwt van alles en komt nu met deze nieuwste verbetering Het is een complete bewapenings-wed- strijd.... „tot handhaving van den vrede". Haha. Maar de menschen die de wereld probee- ren te waarschuwen en tot haar gezond ver stand doen terugkeer-en zijn dwazen en idea listen. Dde worden gehoond. Het is immers veel makkelijker met de groote hoop mee te loeienEn je hoeft er niet bij te denken. Denken is zoo'n vermoeiend en lastig ding. R. P. CLEARINGONDERHAXDELINGEN MET DUITSCHLAND Naar wij vernemen worden thans te Berlijn besprekingen gevoerd over de uitvoering van het Nederlandsch-Duitsche clearingverdrag door beide commissies, die in dat verdrag zijn voorzien. De besprekingen zijn de vorige week in Den Haag aangevangen en worden thans te Berlijn voortgezet. De GongstersWat Mobiele Maria'sen Ding Dong-Belles zijn. Op 18 Maart komt er een snelheidsgrens voor voertuigen in bebouwde gedeelten van het land. De snelheid mag er 30 mijl per uur niet overtreffen. Bebouwde gedeelten zijn hier wegen met openbare verlichting bij avond. Het is een ruime limiet, bijna 49 K.M. 'per uur. Het spreekt vanzelf dat een bestuurder die binnen deze snelheid ongelukken maakt geenszins vrij-uit gaat onder de wet. Want de wet stelt straf op het rijden met gevaar voor de openbare veiligheid. Een automobilist kan duizend en meer omstandigheden ontmoe ten op een rit b.v. van Londen naar Liverpool waaronder rijden met een snelheid van nabij 50 K.M. rijden met gevaar voor de openbare veiligheid zou zijn. Alle ervaren automobilisten weten dat gevaar toeneemt met snelheid in drukke stadsstraten en in voorsteden waar kinderen speelterrein plegen te maken van de straat. Goede bestuurders stellen zich daar grenzen die veel nauwer zijn dan de wet for meel verlangt omdat zij beseffen dat alleen langzaam rijden daar veilig rijden kan zijn. De goede bestuurder en zijn oordeel alleen mag aandacht verdienen kan dus geen be zwaar hebben tegen de instelling van deze snelheidsgrens. Hij heeft het ook niet; maar hij maakt ernstig bezwaar tegen de wijze waarop de politie in Londe ntoezicht gaat hou den op de naleving. Lord Trenchard, het hoofd van de Londensche politie, heeft doen weten hoe hij het zal doen. Hij zal zijn man nen (en vrouwen, die men reeds zulke speel- sche namen heeft gegeven als Mobiele Maria's, Ding-Gongs Belles en Trsnchard's Trappers) in auto's van velerlei soorten en kleuren van luxe wagens tot bestel-Fordjes zetten en hen de wegen op sturen in die auto's en in burgerkleeding. De politie-auto's en de menschen er in zullen dus niet zijn te onder scheiden van de rest van het verkeer. Die onderscheiding zal alleen dan blijken, wan neer een overtreding is geconstateerd en wan neer een bestuurder er dus bij is. Dan klinkt er uit de politie-auto een verborgen gong en een lichtsignaal met het woord „police" springt te voorschijn. Deze methode is door hen, die de opvattingen in de automobilisti- sche wereld plegen te vertolken, als „on- Engelsch" gekenschetst. Het is de smadelijk- ste^afkeuring welke aan methode, gedrag of karakter in Engeland kan worden gegeven. „On-Engelsch" is slinksch en sinister, achter- baksch en bedriegelijk. En de „gongsters" (dat. is de naam welken men aan de nieuwe met een gong gewapende verkeerspolitie heeft ge geven) worden al vereenzelvigd met de poli- tievallen, welke in een vroeger stadium de verstandhouding tusschen politie en autobe stuurders zoo slecht hebben gemaakt. Maar minister Hore-Belisha, die Lord Trenchard het idee aan de hand schijnt te hebben gedaan, heeft ook wel zijn verdedigers. Hij heeft, zeg gen zij, juist deze methode bedacht om de gehate politievallen te vermijden. Het is geen kwestie meer van politie tegen bestuurder maar van bestuurder tegen bestuurder. De automóbilist zal geconstroleerd worden door een collega-automobilist, die zijn rij-omstan digheden zal kennen en een rechtvaardig oor deel zal kunnen vormen over zijn rijden. Het werk van de „gongsters" eischt dat het op zichtigheid vermijdt en dat de uniform afwe zig is. Het doel van de „gongsters" is niet ge nezen maar voorkomen en dit laatste mag worden verwacht als de automobilist weet dat elk oogenblik het oog van de politie op hem gevestigd kan zijn Het taxibedrijf te Haarlem. Verhooging van het tarief voor den eersten aanslag. B. en W. van Haarlem hebben toestemming verleend tot verhogging van d.vn ritprijs der taxi's. De eerste aanslag is nu voor 2500 Me ter 20 cent, voor 1500 Meter 20 cent. Overi gens ibliijft het tarief onveranderd. Br zijn reeds ondernemers die hun taxameter op den nieuwen aanslag hebben versteld. De suppoosten van „Flora" worden geïnspecteerd. Het Crisiscomité te Haarlem. De steun aan werkloozen voor kleeding enz. Bij het Comité tot bestrijding van de ge volgen der werkloosheid te Haarlem, aange sloten bij het Nationaal Cisis Comité kwa men over het jaar 1934 niet minder dan 1774 aanvragen om hulp in. Van deze werden er 1122, hetzij geheel hetzij gedeeltelijk toege wezen, 801 waren lid van een der hier te Haarlem gevestigde? vakcentrales. De over de schijf van deze vakcentrales ver strekte bedragen waren als volgt verdeeld: Haarlemsche Bestuurders Bond f 5553.31 of 59 pet. R.K. Volksbond f 2590.45 of 28 pet. Chr. Bestuurders Bond f 671.00 of 712 pet. Plaatselijk Arb. Secretariaat f 256.00 of 3 pet. Bestuurders Bond Haarlem (Neutraal) f 215.50 of 212 pet. Totaal f 9286.2S. Mr. Romme lid van Ged. Staten? Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling dat Mr. C. P. M. Romime, lijstaanvoerder van de R. K. Staatspartij, voor de Prov. Sta ten van Noord-Holland, candidiaat zal wor den gesteld voor de functie van lid van Ged. Staten. GUNNING. Door Bern. Ooms. architect, werd namens zijn principaal, aan Gebr. Sanders aannemers alhier, voor f 9475 opgedragen het bouwen van een winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning en magazijnen a.d. Gierstraat no. 20. Hebt U iets op te ruimen? Neem dan het vanouds beproefde middel te baat. Een kleine advertentie in Haarlem's Dagblad I 3 regels 30 cent elke regel meer 1 0 cent. Minister Steenbefghe tijdens het uitspreken van de rede. waarmede hij „Flora" opende. Menschenkinders, wat een weertje, Ha, de kou is van de lucht, Sta me toe, dat 'k voor een keertje In den droom mijn werk ontvlucht. Ik ga wandlen op de heide, Ik ga dwalen door het bosch, Slootjespringen in de weide, 'k Maak mij van de zorgen los. 'k Wil me kinderlijk vermaken; Als het zonder angst zou gaan, Dat ik in den knoop zou raken. Zou ik op mijn hoofd gaan staan, 'k Droom van uitgelaten actie, Die gemoed en hart verheft, 'k Heb nog nooit zoo de attractie Van de zweefvliegsport beseft. Kom. eruit, in huis versuf je. Buiten word j' in vreugd beloond, 't Allernieuwste voorjaarssnufje, 't Voorjaar zelf, wordt er vertoond, 't Jeukt tusschen mijn schouderbladen, En het kriebelt in mijn kuit, 'k Ga in lentezonnebaden, Hou me vast, of ik bot uit! P. GASUS. Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg. Motorrijder gedood. In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks half één heeft op den Rijksstraat weg tusschen Halfweg en Haarlem een ern stig ongeluk plaats gehad, dat aan een 24- jarigen jongeman uit Utrecht het leven heeft gekost. In de richting Haarlem reed de 24-jarige motorrijder J. uit Utrecht. Deze werd achter op gereden door een luxe auto, bestuurd dooi den heer D. uit Amsterdam. Laatstgenoemde reed den motorrijder van achteren aan en sleepte hem over een af stand van ongeveer 40 M. mee. De jongeman is aan zijn wonden overle den: zijn lijk werd naar de Maria-Stichting te Haarlem overgebracht. De politie alhier stelt een onderzoek in. Het Italiaansch-Abessynisch conflict. Engeland en Frankrijk tegen verdere démarches bij den Volkenbond. LONDEN, 15 Maart. De diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph-' schrijft, dat het bericht uit Addis Abeba, dat de Ita- liaansch-Abessynische onderhandelingen wei nig voortgang maken te Londen met groot leedwezen is ontvangen. Naar verluidt heeft de Britsche regeering de beide regeeringen verzocht een nieuwe poging tot overeenstem ming te doen. Abessynië schijnt echter vast besloten zich definitief op den Volkenbond te beroepen. Met groote duidelijkheid is daartegenover verklaard, dat noch Groot-Brittannië, noch Frankrijk, de beide groote mogendheden die eveneens bij dit gedeelte van Afrika belan gen hebben, van meening dat de Volkenbond nogmaals in staat zal zijn een zoo gunstige positie voor Abessynië te scheppen als zes we ken geleden te Genève. Wanneer de zaak in den Volkenbondsraad wordt onderzocht zal noodgedwongen gecon stateerd moeten worden, dat het Abessynisch escorte, dat men de Engelsch-Abessynische grenscommissie ongevraagd had gegeven, zeer provoceerend was opgetreden. Door een gebied van meer dan 160 K.M. dat uiterst gevaarlijk was had de commissie zonder eenig escorte moeten reizen. Pas toen de geheele gx-ens bijna gevolgd was en nog slechts 50 K.M. moesten worden afgelegd, ari'iveerden plotseling 650 Abessynische soldaten om de commissie te beschermen. Bij de aankomst te Oeal-Oeal hadden de Abessyniers zich verschanst in een loopgraaf op een afstaxxd van 30 meter van de Italiaaxxsche posten. In deze positie zijn zij langer dan een week na het vertrek dei- commissie gebleven. Te Londen is men van meening, dat de Abessyniërs met hun pogin- gen tot het uitlokken van een scheidsrechter- lUjke beslissing geen succes zullen hebben. Dr. Rintelen is tot levenslange kerkerstraf veroordeeld. pag. 4 Tegen Venizelos is een arrestatiebevel uitge vaardigd. pag. 4 Er is sprake van een annexatie van Binnen- Mongolië door Mandsjoekwo. pag. 4 De Eerste Kamer critiseert de nieuwe spelling pag. 3 Nog steeds worden wenschen ten aanzien van het Landbouwcrisisfonds in de Tweede Ka mer naar voren gebracht. pag. 3 De eerepromoties van prof. dr. H. H. Kuyper en prof. dr. V. H. Rutgers te Parijs. pag. 3 Geen massaontslag van spoorwegpersoneel. pag. 3 Flora 1935 is hedenmorgen door minister Steenberghe geopend. pag. 6 De zeer druk bezochte receptie van bloem bollencultuur. pag. 6 Mr. C. P. Romme zal door de R.K. Statenfrac tie candidaat gesteld worden voor Ged. Staten. pag 1 Arrondissementsrechtbank. pag. 9 Het Nederlandsch Elftal voor den wedstrijd tegen Cardiff City is vastgesteld. pag. 12 Bekende Haarlemmers: de heer C. J. van den Broek. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De vliegende robot. pag 1 Van onzen Parijschen correspondent: De dienstplicht in Frankrijk. pag. 4 A. Meilink over de bloem van den dag: Sneeuwklokje en Lenteklokje. pag. 6 De bloembollen; een „roman" van kleuren en geuren. pag. 9 Van onzen Londensclien correspondent: Nieu we Engelsche verkeerspolitie. pag. 1 Van onzen correspondent te Genève: Het einde van het Zwitscrsche Wintersportwedstrijd- seizoen. pag. 12 K. de Jong: Kooruitvoering. pag. 2 H. G. Cannegieter: Een wildebeestenfilm. pag. 2 Sport in 't kort. pa-g. 12 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 'n Bril van KEIP Groote Houfstr. 137 (Aclv. Ingez. Med.) De Bloembollen. Het boek van Tjebbo Franken. Wij begonnen in ons Flora-nummer van Donderdag de publicatie van het Bloembol- lenboek van onzen stadgenoot Tjebbo Fran ken. Heden vervolgen wij dezen roman van geuren en kleui'en, dien wij ook op volgende dagen zullen voortzetten. Wij vinden dit belangrijke en ondei-houdend geschreven boek van dezen deskundigen schrijver zoo interessant, dat wij ons van het publicatierecht vooi' ons blad vex-zekerden. Ongetwijfeld zullen onze lezers juist in deze maanden, nu door de „Flora"-tentoonstelling de bloembollen aller aandacht vragen, met belangstelling kennis nemen van dit werk. Weer een instortende muur. Arbeider op slag gedood. Donderdagmiddag te ongeveer half drie is een ernstig ongeluk gebeurd bij het aan leggen van een waterleiding in de Kapelle- laan bij de Kapel in 't Zand te Roermond. Voor dezen aanleg wordt een geul gegraven onmiddellijk langs den muur van het kloos ter der Paters Redemptoi-isten. Deze muur, die ter plaatse 1.80 hoog en bijna een halven meter dik is. is Donderdag middag ingestort, met het noodlottige ge volg, dat de 23-jarige ongehuwde arbeider van Borren uit Roermond werd bedolven en op slag gedood. Hij had gewei'kt aan het gra ven van de geul. Twee andere arbeidei-s. die zich bij den muur bevonden, doken onmiddellijk diep in de geul weg en wonder boven wonder zijn zij niet door het instortend gesteente geraakt. DE KONINGIN NAAR 'T LOO. De Koningin is voornemens zich Maandag a.s. van Den Haag naar het paleis 't Loo ie begeven voor een kort verblijf aldaar.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1