MODESHOW WEILL MULLER 1 DE BILT DUBBEL%5TER DINSDAG A.S, 19 MAART SEKROON GR. MARKT KOORUITVOERING Wollen Dekens Stoomen VRIJDAG 15 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Onbekend land in Zuidpool gebied ontdekt. Walvischvaarder plant er de Noorsche vlag. Te Kaapstad is binneng'-éloopen de Noor sche walvischvaarder Thorshavn, eigendom van den consul Lars Christensen. die zelf den laa'tsten bocht heeft- meegemaakt en heeft medegedeeld, dat 'hij op 20 Februari j.l. op 67.50 -graden Zuiderbreedte en 80.45 graden Oosterlengte een nog onbekend vasteland heeft ontdekt. De gezagvoerder en eenige mannen zijn aan land gegaan en hebben de Noorsche vlag geheschen. Het- l'and is gele gen in -den Australisch-en sector van het Zuid poolgebied. Op het land zag men -reusachti ge troepen pinguïns, andere levende wezens heeft .men niet waargenomen. Desgevraagd verklaarde de Noorsche minister-president, dat hij de rapporten over het nieuwe land nog niet had bestudeerd, doch dat hij niet geloofde dat er van annexatie door Noorwe gen sprake Icon zijn, aangezien het gebied waarschijnlijk in den Britschen Zuidipoolsec- tor lag. tV.D.) „Mars en Co." Lezing door Dr. P. H. Schroder. MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKTEN. Naar wij Donderdag nog in een groot deel van onze oplage hebben gemeld. Is nabij Gilze-Rijen een militair jachtvliegtuig, be stuurd door den reserve.-sergeant-vlieger We-ber. verongelukt, waar-door het toestel to taal werd vernield en de bestuurder ernstig werd gewond. Donderdagmiddag kreeg een ander mili tair vliegtuig boven Afferden (L.) een mo tordefect. Een noodlanding mislukte, waar door, het toestel in de Maas terecht kwam en over den kop ging. De twee inzittenden werden door een passeerende sleepboot ge red. terwijl het toestel later naar den kant is gesleept. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswater- Staat alhier aanbesteed: het maken van een o-ever ver de diging aan den Dellewal te Ter schelling, met bijkomende werken; raming f 5250. Het laagst werd ingeschreven door de firma Gehr. Parel te Sliedrecht, voor f 5648. Verder werd aanbesteed, het maken \ran leen oeververdediging aan den Dellewa-1 te Terschelling, met bijkomende werken. Raming f 5250. Laagste in-schrij fste-r was de firma F. Lppels en D. Anemaat te Wieringen, voor f 4290. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier twaalf rij wiel-en ontvreemd. „VROUWEN IN MANNENOOGEN". In de lunchroom Franken spreekt Woens dag 20 Maart 8.15 uur Leo- S-trauis nog één keer over: Vrouwen in Mannenoog-en. MOTORDIENST. Op 15 Maart zal door den commandant van de Schoolcoanpagnie van -den Motordienst aan den sergeant-majoor instructeur G. Ouwerkerk de zilveren medaille, het onde-r- scheid-ingsteeken voor 24-jarige-n diens't wor den uitgereikt. Indeelingsdistrict Haarlem. Voor het indeelingsidistrict Haarlem zul len -door den commandant op 21 Maart voor eerste, oefening worden ingelijfd de dienst plichtigen bestemd voor het 10e regiment in fanterie te Ede, het regiment grenadiers en het regiment jagers, le ploeg, te 's-Graven- hage, het regiment wielrijders, le ploeg te "s-Hertogenbosch, het 22e regiment infan terie le ploeg, -te Ede. het 2e regiment veld artillerie (onbereden), opleiding tot onderof ficier, le ploeg, te 's-Gravenhage en het 7e regiment veldartillerie (onberedenen) le ploeg te Bergen op Zoom. JACHT. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat de Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat in het geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eireren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grut to's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1935; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen'en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan tot en met 30 April 1935. c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben te koop aanbieden, verkoopen afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, water snippen en goudplevieren niet is toegestaan. AGENDA VRIJDAG 15 MAART Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Luxor Sound Theater: „Don Juan van Broadway". Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 10.30 uur. Cinema Palace: „Circusclown". Op het too- neel: Margit en Fred. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Le Grand Jeu". Op het tooneel: Janson Jacobs Ballet (tien per sonen). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De familie van mijn vrouw". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Heemstede: J. M. Molenaerplein 11 jaarlijksche algemeene vergadering N.V. Mij. tot Expl. van Onroerende Goederen „Bron stee". 7.30 uur. ZATERDAG 16 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Vorstelijke Emigranten" door de Tooneelgroep „Het Mas ker". 8 uur. Nassauplein 8: Rede van den arts IJ. Het.te- ma over „Ons voedsel ah ziekte-oorzaak". 8 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds- 42 uur. Voor de leden van de af-d. Haarlem der Vereenigïrig voor Volkenbond en Vrede, zal Dr. P. H. Schroder, leeraar aan de Eersite H. B. S. en ook op toon-eelg-ebied reeds een bekend man door zijn werk, vanavond zijn nieuwe boon eels tuk „Mars Co." le-ze-n. Dit stuk in dirie bedrijven, dat door Het Nieuwe Schouw tooneel ter opvoering in het volgende seizoen is aanvaard, stelt op felle, scherpe- wijze de methodes der particuliere wapen industrie in het-licht, als een der belangrijk ste factoren in de wantoestanden en de ver dwazing, die tot den modernen oorlog leiden. De leden van Volkenbond en Vrede zullen vanavond een werk 1-eeren kennen, dat als een zeer belangrijke bijdrage tot de'littera tuur tegen den oorlog beschouwd moet wor den, dat ongetwijfeld grooten invloed zal uit oefenen en dat als kunstwerk voortkomt uit éen groote en diepe overtuiging. „TANTE ROOSJE". Wegens het succes dat „Tante Roosje" mocht behalen, zal het De BoerVan Rijk- Ensemble nog één enkele populaire voorstel ling van dit Weensche blijspel van M. Groet. zinger te Haarlem geven en wel op Dinsdag avond 19 Maart a.s. in den Janswegschouw- burg. Mevrouw Esther de Boer—Van Rijk speelt de titel- en hoofdrol, Tante Rosalie, een rijk- geworden marktkoopvrouw. HULDIGING G. OUWERKERK. Heden, Vrijdagmorgen heeft op het voor terrein van de Ripperda-kazerne de uitreiking olaats gehad van den zilveren medaille voor 24-jarigen dienst aan den sergeant-majoor- instructeur van het korps G. Oxuwerkerk. De onder de wapenen zijnde troepen ston den daartoe onder commando van den len luitenant Lè W. Haberkorn in veldtenue op gesteld 'boen de jubilaris in gezelschap van zijn commandant, majoor van Loon met zijn adjudant, arriveerde. Nadat de troep was geïnspecteerd trad sergeant-majoor Ouwerkerk naar voren en werd door den kapitein adjudant de Beschik king van den chef van den G-ene-ralen Staf voorgelezen, waarna het «eremetaal, op den borst van d;en jubilaris werd gehecht. Majoor van Loon roemde in zijn toe spraak Ouwerkerk als den onderofficier, -die ©durend© de 24 ja-ren dat hij zijn diensten aan het leger-heeft gegeven dit heeft gedaan met volle toewijding en plichtsbesef. Gij, zei- de spreker oa„ zijt het geweest die bij het teruigfceeren van het Saar-detachement u direct beschikbaar stelde om in het nachte lijk uur te zorgen dat de wagens werdien af geladen en in de kazerne kwamen waardoor het mogelijk was, dat het detachement zelf direct na aankomst kon gaan rusten. Daarna werd voor den jubilaris gedefileerd en konden officieren en onderofficieren hem feliciteeren met zijn jubileum. A-dj.-onderofficier Bakker huldigde Ouwer kerk namens zijn collega's waarbij hem een itoffelijk blijk van waarde'ering werd aange boden. KUNST AAN HET VOLK. Men schrijft ons; Op Woensdag 20 Maart zal voor bovenge noemde Vereeniging in den Stadsschouwburg alhier optreden Harry van Oss, de bekende Volksliederenzanger, aan den vleugel begeleid door Felix: de Nobel. Harry van Oss blijkt voor dit genre bij uit stek geschikt.hij treft niet alleen innerlijk den raken toon, doch weet technisch het juiste midden te houden tusschen vocale ex pressie en w-oorddeclamatie. Zijn goede zang en duidelijke declamatie houden elkander in zuiver evenwicht; met alle voc-ale verzorging komt hij toch niet in de oneigenlijke sfeer van het kunstlied, anderzijds zakt zijn decla matie geenszins af naar het cabaret-genre. En Felix de Nobel is hier zijn alter ego: door zijn zelfb-ewerkte begeleidingen, volmaakt in den geest der liederen en 'zijn niet minder voor treffelijk spel, vormt hij met Van Oss een duo, dat aan homogeniteit niets te wenschen laat. Zoo weten zij beiden vele momenten van ware schoonheid te bieden. Hun optreden is een gang naar den Stads schouwburg ten volle waard en men zal bij het huiswaarts gaan het gevoel en zelfs de zekerheid hebben, dat men zijn geest weder met iets schoons verrijkt heeft. MARKTNIEUWS HAARLEM. Knakpeen 812 ct. per kilo. Lof 214 ct. per kilo. Veldsla 818 ct. per kilo. Boerenkool 2590 ct. per kist. Gele kool 4070 ct. per kist. Andijvie 5070 ct. per kist. Spinazie 4580 ct. per kist. Roode kool 714 ct per stuk. Knolselderie 48 ct. per stuk. Spruiten f 1.50f 2.75 per zak. Prei 413 ct. per bos. Selderie 25 ct. per bos. Pieterselie 310 ct. per bos. i( KAARTEN VERKRIJGBAAR TOT18 MAART SU BOVENGENOEMDE FIRMA'S LETTEREN EN KUNST MUZIEK. (Adv. lngez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Warschau. Laagste barometerstand 752.3 m.M. te Ingö. en voorspelt: Zwakken tot matigen later wellicht toene- menden Zuidoostelijken tot Zuidwestelijken wind. Toenemende bewolking. Aanvankelijk nog weinig of geen regen. Zachter 's nachts. Uit het Buitenland Einde van de fraai weer periode in zicht DDe hooge druk heeft haar centrum reeds naar Polen verplaatst en trekt zich verder uit Scandinavië terug. De depressie op den Oceaan wordt dieper en begint zich over de Britsche Eilanden en IJsland uit- te breiden, terwijl bij de Azoren de barometer stijgt. In Scandinavië is de vorst in het Noorden nog toegenomen en een groot deel van het vaste land had nog licht vorst die overdag voor zacht weer plaats maakt. In Zuid-Frankrijk is de temperatuur gestegen. Op de Britsche Eilanden neemt de bewolking toe en bij Ier land viel reeds regen. Overigens valt alleen neerslag in Noord-Scandinavië. Het einde van de fraai weer periode kan echter binnen een of twee dagen-worden verwacht/waarbij des nacht hoogere,- overdag iets lagere- tem peratuur te wachten is' niet af en toe regen. Barometer Stand' van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: FA. FEDERMANN, 761 m.M. 765 m.M. Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059- Thermometer 15 Maart: Hoogste gisteren 50 F. Laagste heden nacht 37 F. Hoogste heden tot 12 uur 52 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 Maart. Ondertrouwd 14 Maart: A. N. H. v. Nes en J.Schaafstra; D. v. d. Velden en E. M. Piek; C. Verwer en E, Boeree. Getrouwd 14 Maart: L. G. van Koot en A. van Weert; W. Bijker en N. E. Kempff. Bevallen 11 Maart:A. M. J. WolffBorg- houts, d.; 12 Maart: J. C. Brouwer—Meiman, H. B. GaasenbeekScheeres, z.; E. A. L. Roeters v. Lennepde Vos tot Nederveen Cappel, z.; J. C. v. d. Aar—Witteman, d.; Maart: C. Massopv. Wanrooij, d.; P. de BruinPodrebersek. z.; A. S. A. M. Bruins Tiesseling, d.; 14 Maart: M. M. van Wame- lenv. d. Laag, z. Overleden 12 Maart: T. Swart, 41 j„ Kops- straat; G. Plantinga, 18 j., Balistraat; E. G. Mantz—Golsteyn, 57 j., Hazepaterslaan; 13 Maart: J. J. HesselsSchipper, 75 j., Sterre- bosehstraat; H. Donia—Becherer, 53 j„ Kam perlaan; 14 Maart G., 3 mnd., z. v. G. Jansen, Barbarossostraat. door „Die Spaerne Sangher. en „Haarlem's Vrouwenkoor". De herdenking van het 75-jarig bestaan der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in de groote zaal van het vereenigingsgebouw werd ingeleid door koorzang van een combinatie der beide onder leiding van Lieven Duvosel Haarlemsche k-oorvereenigingen. Men begon met het Wilhelmus; daarna volgde Duvosel's compositie „Meimaand", een werkje, dat reeds in 1902 geschreven werd, maar, naar ik vernam, Donderdagnamiddag voor het eerst te Haarlem werd uitgevoerd. Van de partituur verscheen in 1930 een tweede druk, zoodat we moeten aannemen, dat het werkje elders meer belangstelling ondervonden heeft dan hier ter stede. De componist heeft de achtereenvolgende strophen van het gedicht van Jan Cleppe muzikaal verschillend verklankt. Toch is mo- tivisch verband tusschen de meeste onder deelen wel aan te toonen. Het werkje.be gint eenvoudig, als met het eerste deel van een tweedeeligen liedvorm, maar reeds -bij de tweede strophe treedt een imitatorisch contrapunt op. Na de afsluiting van het tweede grootere deel in de tonica E gr. t. komt een nieuwe episode in A gr. t. en snel lere beweging, die de drie volgende strophen omvat. Een solo leidt dan het de laatste strophe omvattend gedeelte in. De moeilijkheden, die dit koorwerkje aan de uitvoerenden biedt, zijn, als in de meeste van Duvosel's werken, zeer groot. De vrije polyphonie, de talrijke wissel- -en doorgangs noten, de vele snelle figuren en ook som mige modulaties vergen zeer veel van de geoefendheid en voorbereiding van het koor. In het Allegretto leggiero, schijnen de moei lijkheden wel het hoogtepunt te bereiken. Ondanks' de 6/8 maat heerscht hier wals karakter; de doedelzakachtige brombasbe- geleiding versterkt dat. Al dié la-la-la's in de mannenstemmen geven den indruk van een oorspronkelijk instrumentale conceptie. Men kan over de wenschelijkheid van zulke quasi-instrumentale toevoegingen in a-cap- pella-werken van meening verschillen, maar zeker is het dat ze zelden het bedoelde uiter lijke effect missen. Minder te verdedigen lijkt me een toevoeging of herhaling als in de tweede strophe: „Heeft de Meimaand meegebracht, ja, meegebracht". Hier is de tekst aan de muziek opgeofferd, want de herhaling van het woord „meegebracht", voorafgegaan door de uitdrukkelijke beves tiging „ja" verheft het meebrengen tot hoofdzaak, terwijl „de Meimaand" toch het essentieele Van den zin vormt. Behoudens een paar gewone melodische wendingen heeft de componist banaliteiten weten te vermijden. De stemvoering is door de vrije contrapuntische behandeling niet altijd zoo gemakkelijk te volgen als zij bij vertolking door instrumenten zou zijn; aan het slot van het middendeel en van de finale lossen echter de complicaties zich op tot veel stemmige accoor-den, die schitterend en im posant klinken. De uitvoering werd even verstoord door een onjuisten inzet van de sopraan-in.het solögedeelte ,33 zonne", zoodat hier opfifë.uw toon aangegeven en begonnen moest worden," Vérder verliep alles zonder stoornis. Bij het einde van het middengedeelte liet de klank der tenoren te wenschen over; meerendeels echter was de koorklank heel mooi, bij het tienstemmige slot zelfs schit terend te noemen. Het toon-peil bleef op een geringe daling na, gehandhaafd. K. DE JONG. FILMKUNST. Dg Keurmeesters pg „Flora," aan het roerfe EEN WILDEBEESTENFILM van Frank Buck. In de reeks Zondagochtendvoorstellingen zal het Rembrandttheater deze we.ek een be. langwekk-ende en buitengewoon mooi opgeno men film vertoonen vair den bekend-en Arae- rikaanschen wildedierenverzamelaar Frank Buck, die, vergezeld van den filmregisseur Armand Dennis en een heele staf technische helpers een jachtreis door Nederlandsch- Indië heeft gemaakt en bij die gelegenheid een zeldzame buit heeft bemachtigd. De onder de moeilijkste omstandigheden duidelijk en in de juiste belichting en com positie genomen foto's geven niet alleen een beeld van de fauna in het hart der tropische wildernis, maar maken den toeschouwer daar bij vooral opmerkzaam op de geweldige ken nis, welke de dierenjager omtrent de levens gewoonten en de innerlijke gesteldheid van •zijn prooi moet bezitten om met succes werk zaam te zijn. Frank Buck, die van kinds af aan een buitengewoon talent heeft .geopenbaard oir, met dieren om te gaan, behandelt ook die vreemdsoortige schepselen, welker naam ons soms nauwelijks bekend is, met een zeker hela en een kalmte, als ware hij een arts te midden van zenuwzieken. Het is, of zijn flegma .zich op de dieren overplant en zij ook hun jagei als een der hunnen begrijpen. Al gaat de vangst dan meestal onder luidruchtig protest Slechts bij hooge uitzondering behoeft Buck zijn toevlucht tot noodweer te nemen, In deze film, die onder den titel Wilde Ballast (Wild go) wordt aangekondigd, betreft het een geval, waarin een python den niets vermoe denden jager besluipt, terwijl deze bezig is een bij ongeluk in den val geraakt weerloos schepseltje te bevrijden. Maar de rustige wijze, waarop Buck zelfs onder levensgevaar zich uit zijn netelige positie bevrijdt, beneemt ook aan dit geval de sensationaliteit. Ondank? de. spannende en boeiende jachttafereelen waaruit zij bestaat, kan men deze film toch geenszins een sensatie-film noemen. Merkwaardig zijn de vele en velerlei toe- toestellen, welke men op zoo'n jacht-expe- ditie meeneemt, om de onbeschadigde over komst van de slachtoffers te waarborgen. Buck werkt met lasso's, vangnetten, vallen en strik ken en is onuitputtelijk in listen en vindin gen. Dat hij een voortreffelijk schutter is, bewijst de episode, waarin hij, om een pan ter te vangen, die zich in een boom ophoudt, de takken van dien boom doorschiet, zoo-dat het beest naar beneden tuimelt. Bij een orang- oetang, waarmee hij hetzelfde middel toe past heeft hij minder succes. Maar dezen knaap krijgt hij langs anderen weg toch ook wel te pakken! Belangwekkend is het uitvoerig tafereel omtrent de vangst van een tijger in een kuil; ook de omsingeling van 'n neushoorn, de drijf jacht op een kudde karbouwen, het vangen van vleermuizen volgens de methode-Prikke- been, het verschalken van apon en 'tal -van andere scènes zijn ongemeen boeiend. De humor ontbreekt ia deze film niet. Zoo THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN (Adv. lngez. Med.) doet de wijze, waarop men een slang te pak ken krijgt, komisch aan. Men heeft een var ken opgesloten in een getralied hok. De slang kruipt tusschen de tralies door, maar kan, wanneer na den maaltijd zijn lichaam door het verorberde varken is opgezwollen, niet meer terug. Grappig is ook de scène van een pelikaan, die protesteerend in een mand wordt gestopt. En dan zorgt het spel tusschen een jong aapje en een jong beertje voor de komische intermezzo's „op het tooneel", zoo dat zelfs in deze 'wildernisfilm het variété nummer niet ontbreekt. H. G. CANNEGIETER. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, in het Diaeonessenhuis alhier, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Christiaan Hendrik Vosshard in den ouderdom van bijna 65 jaar. Uit aller naam: J M. VOSSHARD— VAN BIEZEN Haarlem, 14- Maart 19 35 Rollandstraat 66 Bezoeken kunnen niet worden afgewacht De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 18 Maart a.s. te 1.30 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. Dankbetuiging. Voor de vele en op zoo bij zonder sympathieke wijze' betoon- de belangstelling bij mijn 2 5- jarig jubileum ondervonden, be tuig ik,- mede namens vrouw, en kinderen, mijn oprechten en har- telijken dank. R. BLOK Sr. dir. N.V. Handelsdrukkerij R. BLOK EN CO. De behandeling in onze fabriek is Iets bijzonders TIJDELIJK VERLAAGDE PRIJS 1 pers. 0.90 2 pers 1.12^ Het faillissement van J. P. BAKKER.,- destijds handelende onder den naam FIRMA BEU KERS te Haarlem, is geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst (na verzet). De curator: Mr. B. W. STOMPS Kruisstraat 3 Haarlem, 15 Maart 19 3 5 Bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechlbank ie Haarlem d.d, IS December 19 34 zijn in staat van faillissement verklaard: 1. De Handelsvennootschap on der de firma „Bouwonderneming Valentijn en Meerman", gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, en hare leden: 2. K. P. J. Meerman, wonende te Amsterdam; 3. J. F. G. Valentijn, wonende te Haarlem; zulks met benoeming van den E.A. Heer Mr. Th. F. Raedt tot Rechter-Commissaris en van on- dergeteekende- tot curator. Door den E. A, I-leer Rechter- Commissaris is bepaald: lo. dat de verificatievergadering in bovenstaande faillissementen zal worden gehouden op Maandag 29 April 1935, des namiddags te 3.30 uur in het Paleis van Justi tie, Jansstraat SI, te Haarlem: 2o. dat de schuldvorderingen vóór 6 April 1935 bij ondergetee- Icende moeten worden ingediend. De curator: Mr. W. BRIëT Kruisweg 63, Haarlem Bij beschikking van den E.A. Heer Rechter-Commissaris in het faillissement van J. P. DIJKZEUL Sr is bepaald, dat de verificatie vergadering zal worden gehouden óp Maandag 29 April a.s, te 3.15 uur in het Paleis van Justitie, terwijl schuldvorderingen bij den curator moeten worden ingediend vóór 6 April 1935. De Curator: Mr. W. VENLET Kruisstraat 3 Haaide® 15 Haart 19.35

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2