Hei Belokftiikste Pompeuze straf. 52e Jaargang No. 15872 Verschijnt 'dagelijks, Tjehalve öp Zon- en FeestSfagert Vrijdag 22 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR „noron prrprunrnr en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT rttKtuuu.i. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTSëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verhes Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger 30. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Baby Lindbergh door gangster vermoord? Mevrouw Hauptmann onderzoekt de „bekentenis". NEW YORK, 22 Maart (Reuter) De vrouw van Hauptmann vertoeft, naar bekend is ge worden, op het oogenblik in Detroit. Zij wil daar het kind opzoeken, dat in het onlangs uit Pontiac in Michigan te New York ont vangen anoniem schrijven werd aangegeven als het kind van Lindbergh. Deze brief spreekt van een bekentenis, die de ontvoerder van het kind kort voor zijn dood tegenover een gangster uit Detroit zou hebben afgelegd- Dezen gangster zou in December van het vo rig jaar door een ander lid der onderwereld vermoord zijn. In de bekentenis, waarvan de brief spreekt, zou het volgende gezegd zijn: Het kind werd in den nacht der ontvoering naar Brooklyn gebracht, tegelijkertijd werd het lijk van een ander kind, dat begraven lag in een kerkhof in Bronx, achtergelaten in de nabijheid van het landgoed van kolonel Lindbergh, nadat men het lijkje de kleeren van de baby van Lindbergh had aangetrok ken. Dit is geschied, aldus de brief, om kolonel Lindbergh schrik aan te jagen, daar het be kend was, dat hij het losgeld gemerkt had. De ontvoerder zou het kind van Lindbergh latei- naar Detroit hebben gebracht en het daar in een bioscoop hebben achtergelaten. Het zcu door de autoriteiten in een weeshuis zijn on dergebracht. De politie van New Jersey ver klaarde in dit verband, dat zij er niet aan twijfelt dat het lijkje, dat gevonden werd in New Jersey, inderdaad dat van Lindbergh's kind is geweest. Nieuwe encycliek van den Paus? De inhoud der Fransche en Italiaansche nota's aan Berlijn. pag. 4 Hitier heeft twee landsministers uit hun func ties ontheven. pag. 4 Verkiezingsvergadering van de S. D. A. P. te Haarlem. pag. 4 Een motie inzake de nieuwe spelling werd door de Eerste Kamer verworpen. pag. 3 Van de Kieswet-wijziging blijft niet veel over. pag. 3 De Ilaarlemsche kampeerders gaan van Zand- voort naar Heemskerk. pag. 3 Het conflict in de Sigarenindustrie is minder dreigend geworden. pag. 3 Wardenier heeft een voordracht over zijn mo tor gehouden. pag. 3 Onze handelsvloot gaat, wat het aantal sche pen betreft, sterk achteruit. pag. 3 De Gemeenteraad van Bloemendaal keurt het wegenplan aan den Zeeweg goed. pag. 2 HaarlemZandvoort wordt spoedig geëlec- trificeerd. pag. 1 De verdere verhooging van de spoorbaan Haar lemRotterdam. pag. 1 Bekende Haarlemmers: de heer T. M. H. van Waveren. pag. 3 Damrubriek. pag. 13 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Bloemendaal's raad keurt 'wegenplan aan Zeeweg goed. Met 114 stemmen in principe tot uitbreiding aan zee besloten. lil de vergadering van den Bloemendaal- schen gemeenteraad is het uitbreidingsplan, waarbij aan het einde van den Zeeweg een wegeplan is opgenomen, met 114 stem men aangenomen. De raad was in meerderheid van oordeel dat de financieel© noodzaak dwong tot deaen maat regel, ofschoon vele leden liever dit punt on bebouwd hadden gelaten. Anderen meenden dat de natuur niet geschaad zou worden. Tevens is in principe besloten het plan, als het door Ged. Staten niet in zijn geheel wordt goedgekeurd, waarvoor groote kans bestaat, aan den architect Tersteeg te geven voor na dere uitwerking. HaarlemZandvoort wordt nu spoedig geëlectrificeerd. Dit jaar begint het werk reeds. In de geheime vergadering van den Zand- voortschen gemeenteraad heeft het college van B. en W. aan den raad meegedeeld, dat de spoorwegdirectie heeft besloten het baan vak Haarlem'Zandvoort te electrificeeren. Reeds dit jaar zou met het werk worden begonnen, zoo dat binnen afzienbaren tijd de electrische treinen naar Zandvoort-Bad zul len rijden. Reorganisatie van de Zieken- huisverpleging te Zandvoort. De gemeenteraad van Zandvoort nam in haar zitting van Donderdagavond het voorstel aan tot reorganisatie van de ziekenhuisver- pleging. De verhooging der spoorbaan. Als object voor werk verschaffing. Vordering der onderhandelingen. Wij hebben indertijd uitvoerig medegedeeld dat door het Haarlemsche gemeentebestuur plannen bij het Werkfonds aanhangig ge maakt waren om als 4de object voor Haar lem ingevolge het 60 Millioenplan aan te wijzen de verdere verhooging van de spoorbaan Haarlem-Rotterdam. Dit is een werk waamee eenige millioenen gulden gemoeid zouden zijn, terwijl daarin een zeer groot percentage arbeidsloon begrepen is. Daarom zou het voor de bestrijding van de werkloosheid te Haar lem en omgeving van zooveel beteekenis zijn als tot uitvoering van dit plan zou kunnen worden overgegaan. Het is de bedoeling om de spoorbaan verder te verhoogen van de Brouwersvaart tot voorbij de Zandvoortsche laan. Er zouden 4 viaducten komen, namelijk bij de Westergracht, de Pijis- laan, de Munterslaan en de Zandvoortsche laan. Voor de uitbreiding van Haarlem-West, zou de uitvoering van dit plan natuurlijk zeer groote beteekenis hebben, want de veel op onthoud-gevende overwegen houden die thans tegen. Voor het verkeer met Bloemendaal en Zand voort zou ook een groote verbetering verkre gen worden. Nu geeft de overweg bij de Zand voortsche laan veel vertraging in het ver keer. Wordt het plan uitgevoerd, dan zal de lucht brug der N.Z.H.T.M. tusschen Munters- en Zandvoortschelaan vervallen. De tram gaat dan gelijkvloersch over de spoorbaan. Dan kan ook de verkeerstoestand op de Leidschevaart waar de tram thans haar ver hoogde baan opgaat, afdoende verbeterd wor den. Er zou dus door de uitvoering van dit object niet alleen veel werk komen voor grondwer kers, maar ook voor metselaars en metaal arbeiders, Want bij de verhooging van de spoorbaan komen de werken voor-het leggen van de rails, het maken van aansluitingen met het, emplacement van het goederenstation, het bouwen van seinhuizen, enz. op het maken der viaducten wezen wij hierboven reeds. Donderdagmiddag is hier ter stede een conferentie gehouden van de belang hebbenden bij dit object. Niet alleen was het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aanwezig, maar ook de ge meentebesturen van Haarlem. Heemstede en Bloemendaal. Ook de directie der Spoor wegen was vertegenwoordigd. Er zijn bij deze besprekingen vorderingen gemaakt. Aan de belanghebbenden is verzocht bin nenkort aan dit Werkfonds op te geven welke financieel© opofferingen zij zich willen getroosten om tot uitvoering van dit groote plan te komen. (In de Kroatische stad Acjram laat men alle banden der autos die teveel lawaai maken, op straat leecjloopen.) Overal, in alle landen, Legt men sedert korten tijd, Het lawaai op straat aan banden, In een stillen stiltestrijd. Deze actie valt te loven, Het rumoer gaat vaak de grens Van 't verdraagbare te boven, Voor den veelgeplaagden mensch. Om 't getoeter af te schaffen, Dat de noodzaak overtreft, Geeft men hier en daar al straffen, Waarvoor men meest boeten heft. Maar nu vonden de Kroaten Heel iets nieuws op dit gebied, Boeten schenen niet te baten, In Agram tenminste niet. Geeft nu, in die stad, „des toeten" Een chauffeur wat al „zu viel", Dan moet hij die wandaad boeten Door het oopnen van 't ventiel Al zijn banden loopen sissend Onder 't strengste toezicht leeg, Zulk een straf is wel beslissend, Voor wie haar te dragen kreeg. Want de man die niet zoo nauw ziet. Op zijn deel in 't straatgerucht, Moet nu pompen, tot hij blauw ziet, Dan eerst krijgt hij weer wat lucht. Als hij eindlijk weer kan rijden, Uitgeput, maar opgevoed, Zal hij een herhaling mijden, Heusch, dan houdt hij wel zijn „toet". P. GASUS. De kindermoord op het Waterlooplein. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den 21-jarigen E. P., die op 27 Augustus van het vorig jaar de 8-jarige Sarah Beugeltas in een bananenpakhüïs op het Waterlooplein had vermoord, naar wij gisteren in een groot deel onzer oplage reeds hebben vermeld, tot levenslange gevangenisstraf. De verplaatsing van het tentenkamp te Zandvoort. Naar aanleiding van het adres van Bloe mendaal's raad aan Zandvoort behelzende intrekking van het besluit tot verplaatsing van het tentenkamp van het Zuiden naar het Noorden heeft in de gemeenteraad van Zand voort Donderdagavond een uitvoerige discus sie plaats gehad. Een voorstel van Rijnberk (S. D. A. P.) om het besluit voor 4 weken op te schorten werd verworpen zoodat het raads besluit gehandhaafd blijft. De griep. Neemt te Haarlem nog niet af. De hoop is nu op het mooie weer. Wij vernamen van den directeur van den Haariemschen Geneeskundigen Dienst dat de griep te Haarlem nog vrij veel heerscht. De doctoren maken een drukken tijd door. In het algemeen kan gelukkig gezegd worden, dat de meeste gevallen licht zijn en goed verloopen. Er komen evenwel gevallen van longontste king voor, terwijl ook enkele patiënten over leden zijn. Het kan nog niet geconstateerd worden, dat het aantal gevallen van griep afneemt. Wel vernamen wij van een tak van gemeentedienst waar ruim 200 man werken, die thans slechts 25 zieken heeft,, tegen 38 in de vorige week. De directeur hoopt thans, dat het mooie voor jaarsweer een gunstige uitwerking zal hebben, daar de ervaring van vorige jaren is, dat bij mooi weer het aantal griepgevallen spoedig vermindert. Moderne Winkeliers- vereeniging. In ons vorig nummer werd reeds medege deeld, dat in een Dinsdagavond alhier gehou den vergadering besloten werd tot oprich ting van een Moderne Winkeliersvereeniging. Hierover kan nog het volgende gemeld wor den: De voorzitter schetste in zijn openings woord den gestadigen groei van de Moderne Winkeliersvereeniging te Amsterdam; enkele jaren geleden was die begonnen met twaalf leden; thans telt zij honderd leden. Hierna kwamen de afdeelingen Den Haag en Rotter dam tot stand en nu was Haarlem aan de beurt. Gehoopt werd dat Utrecht weldra zou volgen, omdat het de bedoeling is, een lan- delijken bond van moderne winkeliers op te richten. Hierna hield de heer A. J. J. van Gooi. voorzitter van de Moderne Winkeliersvereeni ging te Amsterdam, een inleiding over doel en streven van deze vereeniging. Hij schet ste, hoe de middenstand in den loop der ja ren door de economische crisis een geheel andere plaats dan vroeger in het economisch en maatschappelijk leven is gaan innemen. De burgerlijke middenstands-organisaties houden nog steeds aan den ouden vorm vast. Het ageeren tegen winkelsluiting, warenhui zen en coöperaties, het eischen van goed- kooper licht en telefoon is eigenlijk alles wat hen bindt. Nog steeds zoekt de midden stand zijn kracht in deze burgerlijke orga nisaties en in de z.g. buurtvereenigingen, die als hoogste doel hebben het organiseeren van een winkelweek, alsof dit aan den midden stand uitkomst zal geven. Kortzichtigheid speelt hier den winkeliers parten, want zij vergeten op dat moment, dat wat zij in zulk een week meer ontvangen, onttrokken wordt aan de collega's in een ander deel van de stad. Een winkelweek vergroot de koopkracht van het publiek niet. het brengt alleen een verplaatsing van het te besteden bedrag. „Hier zijn de lijnen", aldus spreker, „die ons scheiden van de burgerlijke organisaties. Men vergeet, dat de positie van de winke liers en van de kleine zelfstandigen ten nauwste verband houdt met de koopkracht van de groote arbeidersklasse, die nog altijd 85 pet. der bevolking uitmaakt. Dit is de groote massa van verbruikers, die geheel afhankelijk is van de hoogte van het loon. Gaat het deze slecht, dan gaat het onher roepelijk ook den middenstand slecht. Bij een verarmde verbruikersgroep helpt het den middenstand niet of zij al een paar gulden minder lasten heeft aan licht'of te lefoon, Integendeel, het is het belang van dén winkelier, om mede te ijveren, dat de groote massa van verbruikers haar koop kracht behoudt. Ziet hier de eerste vorm waarom wij moderne winkeliers, verklaren één te zijn met den strijd van de arbeidex-s- klasse. Het is juist het door de jaren heen oploo- pende loonpeil en de hiex-mede gepaaid gaande geestelijke en cultureel© ontwikkeling van de arbeidersklasse, die een groot aan deel hebben gehad in de ontwikkeling van den winkelstand, zooals wij dien nu kennen. Door den strijd, dien de arbeiders en de vakbeweging hiervoor gevoerd hebben en nog voert, was het mogelijk dat zich een flinke middenstand vormde. Ziet hier waar om wij nogmaals verklaren, dat de belangen van arbeiders en middenstanders samen gaan. Om zich te beschermen tegen crisis en conjunctuur-schommelingen hebben de win keliers het recht om evenals de arbeiders klasse te eischen de zoo hoog noodige oi'de- ning. opdat een ieder in staat zal zijn op een behoorlijke wijze in zijn onderhoud te voor zien. Ook de winkeliers vervullen een maat schappelijke functie; dus hebben zij het recht, van deze maatschappij een redelijk bestaan te erlangen. Het grootste deel dei- middenstand leidt nu een noodlijdend be staan. Dit is het gevolg van de maatschap pelijke wanorde en de hoog gevierde vrijheid van de burgerlijke middenstandsorganisaties Wil de middenstand aan zijn ondergang ontkomen, dan zal hij met ons moeten strij den voor een goüde en juiste ordening. Deze eisch zal des te meer kans van verwezenlij king hebben, als de middenstanders ex-ken nen, dat ook wij een deel van de arbeiders klasse uitmaken en dus elkanders belangen hebben te onderschrijven en er voor te strij den. Dan zal ook voor den middenstand de dageraad aanbreken van een beteren tijd". Na deze inleiding, die met applaus beloond werd volgde nog eenige gedachtenwisseling. waarna werd overgegaan tot de oprichting van de afdeeling Haarlem. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer J. A. Staats, Gen. Cronjéstraat 39. Beroep op de mogendheden voor hand having van den vrede. ROME. 22 Maart (V.D.) Naar verluidt zou Paus Pius XI gisteren zijn begonnen met de voorbereiding van een nieuwe encycliek, die binnenkort kan worden verwacht en waarin de Paus uiting geeft aan zijn ongerustheid over de oorlogskans in Europa en een dringend beroep op de mogendheden doet om den vre de te handhaven. Op wonderlijke wijze aan den dood ontsnapt. Op een onbewaakten overweg te Colm- schate is een automobilist op merkwaardige wijze aan een zekeren dood ontstapt. De heer Wilberink uit Schalkhaar pas seerde er met een bestelauto de spoorlijn ZutphenDeventer op hetzelfde moment dat ook een personentrein naderde. De auto werd door de locomotief gegrepen en meege sleurd. Tot overmaat van ramp naderde van den anderen kant vrijwel tegelijkertijd ook een trein. Deze reed tegen het uitstekend deel van de auto aan exx nam den motor daarvan mee. Intxisschen zat de heer W. nog steeds in doodsangst in de resten van zijn wagen en eerst tweehonderd meter verder werd hij er uit geslingerd. Niet het minst tot 's mans eigen verbazing kwam hij met zijn hoed nog op. vrijwel ongedeerd op de spoorbaan terecht ARTIKELEN, ENZ-. Van onzen Bmsselschen coi-respondentHet aftreden der Belgische regeering. pag. 4 K. de Jong over de Uitvoering van de Mat- thaus-Passion. pag. 6 H. G. Cannegieter: De Eskimo-film van W. S. van Dijkc. pag. 6 II. G. Cannegieter: Harry Baur in Moscou- sche Nachten. pag. 6 J. B. Schuil over de uitvoering van Door In spanning Uitspanning. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag: De Tulp. pag. 6 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen: Van kop en schotel en trompet. pag. 13 Nederlandsche trawler te Dover in beslag genomen. Lading wordt onderzocht. LONDEN 21 Maart (Reuter.) De Ne derlandsche trawler „De Hoop II" is door de douane van Dover in beslag genomen, han gende het onderzoek, waaraan de lading van het schip is ondei-worpen. Venizelos en zijn echtgenoote na hun aankomst te Napels. De geestelijke leider der Grieksche opstandelingen hield een korte rede voor de radio. Dieseltreinen op het baanvak UtrechtLeiden. Reistijd tot 50 minuten gereduceerd. Met ingang van de aanstaande zomerdienst regeling zullen ook op het traject Utrecht- Leiden de stoomtreinen door Dieseltreinen worden vervangen. De x-eistijd, die thans on geveer een uur bedraagt, zal tot 50 minuten kunnen worden teruggebracht, hetgeen ook dit voordeel zal hebben dat in Utrecht betere aansluiting wordt verkregen op de treinen in de richting Amersfoort exx Den Bosch. Flora is toegankelijk voor liefdadige inrichtingen. De patiënten van de stichting Meer en Bosch hebben hedenmorgen een bezoek ge bracht aan de tentoonsteling Flora. Het uitvoerend comité deelt mede dat voor philantropische inrichtingen, weeshuizen, te huizen voor ouden van dagen, e,d. de ten toonstelling toegankelijk is in de morgen- ux-en, indien deze instellingen zich van te voren met het uitvoerexxd comité in verbin ding hebben gesteld. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier negen rij wielen ontvx-eemd. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Bij het te Amstex-dam gehouden technisch examen voor het Bondsdiploma A slaagden de heeren Huberts en Lieshout, leden van de BloemendaaLsche brigade en ook de heeren Eelhout en Heugels, leden der IJmuiderbri- gade. Daar het medische examen reeds te Bloe mendaal was afgelegd zijn de genoemde hee ren nu voor dit diploma volledige geslaagd. Bedoelde trawler is. naar wij nader ver nemen, de te IJmuiden thuisbehoorende stoomtrawler De Hoop II IJM. 40. die eenigen tijd geleden door de reederij aan een combi natie werd verhuurd voor vrachtvaartdoel einden. Het oude Nederlandsche schip, zoo meldt de Daily Express, waarover reeds vele stormen hebben gejaagd, ligt thans werkloos aan zijn ankers in de haven van Dover. De luiken zijn gesloten en de lading, bestaande uit spiritus (95 pCt. alcohol) ls verzegeld door de Britsche autoriteiten. Nacht en dag houdt een douane-ambtenaar op het dek de wacht. Aan boord van de Hoop II bevindt zich een bemanning van zes koppen, n 1. vijf Nederlan ders en één Belg. Er schijnt een mysterie om dit schip te zweven. Twee weken geleden is het reeds door de douane-autoriteiten aangehouden. Sindsdien zijn er tal van bezoekers van het vasteland gekomen, die zich aan boord van het schip wilden begeven. Dit werd hun evenwel door rechercheurs van Scotland Yard belet, die ze weer met een andere boot over het Kanaal terugstuurden. De bemanning van de Hoop II bezit geen geld, doch zal niet eerder het schip mogen verlaten dan wanneer de boete betaald is, welke haar door de Britsche douane-autoritei ten is opgelegd. De kapitein voert als ver weer aan, dat de lading niet voor Engeland bestemd was en dat hij, wanneer de kolen en de levensmiddelen niet opgeraakt waren Dover niet was binnengevallen. De autori teiten zijn er overigens van overtuigd, dat de spiritus inderdaad niet voor Engeland be stemd was. ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Verschenen is het verslag van de jax-en 1933 en 1934 van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Handels- en Kantoor bedienden. Voor het eerst sedert jaren boekte men een teruggang, die meer een gevolg is van afvoeringen om verschillende redenen, dan van gemis aan werkkracht. De bond is. hoewel in twee jaren iets terug geloopen. in vijf crisisjaren niet teru<r?eloo- pen. doch in belangiijke mate gegroeid, nl. van 10.568 tot 18.542 leden, met rond 8000 le den dus of met 80 pet.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1