Motie inzake de nieuwe spelling verworpen. Van de kieswet-wijziging blijft niet veel over. VRIJDAG 22 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Onderwijsbegrooting daarna aangenomen. De allerlaatste ronde. De Minister en het Eerste Kamerlid de Savornin Lohman schud den elkaar hartelijk de hand. Daarop kon de eindstrijd beginnen. Senator Lohman moge er niet van houden in deze vergadering aan zijn professorale leerstelling herinnerd te worden, hij voelde zich na den aanval van collega Kranenburg toch wel genoodzaakt eerst met dezen een staatsrechtelijk robbertje te boksen. Uitslag: de Utrechtsche kampioen wint. Duch tig nam hij zijn Leidschen tegenstander on der handen, o.m. betoogende. dat deze v. d senator en zijn vrienden hem te veel „wand- democraten" zijn. De heeren, die er niet tegen opzien een heele begrooting (die van defen sie) te verwerpen zijn wel de laatst aangewe zenen om anderen de les te lezen aangezien deze voor een o zoo gematigde motie zouden willen stemmen. De Utrechtsche prof., die zelf later eenige geduchte „linksche" van Mr. Mendels in ontvangst had te nemen (deze wees er den heer Lohman op, hoe hij nog maar kort geleden getoond had bepaalde staats rechtelijke bezwaren op zij te zetten of voor te wenden al naar gelang het hem in zijn poli tieke) kraam te past komt), diende prof. Kra nenburg nog een geduchten opstopper toe door den v. d. woordvoerder toe te voegen, dat hij voortaan als polemist „niet zoo, maar zo" moest te werk gaan dit laatste „zo" sloeg dan op den Minister over wiens wijze van de- batteeren de heer Lohman heden goed te spre ken was. Hoogst vermakelijk was wel het tooneeltje dat zich afspeelde, toen de c.h. woordvoerder den Minister, die juist in herinnering bracht hoe vriendelijk hij indertijd bij zijn eerste op treden in de Eerste Kamer door Prof. Lohman bejegend was, wilde interrumpeeren. Dit ging met een handgebaar vergezeld, dat den Mi nister de kans deed waarnemen om onver wachts zijnerzijds over de Ministerstafel heen warm 's heeren Lohman's hand te drukken f Ai, hoe vreedzaam. Nu heel de toon van Mr Marchant was vandaag wel uitermate pacifiek. Hij kon zich best voorstellen, dat er 29 senatoren waren, die blijkens hun lidmaatschap der Nationale vereeniging voor orde en eenheid in de taal, hun hart aan de Vries en Te Winkel verpand hadden. Maar dat was iets geheel anders dan de vraag of de Minister het uit een oogpunt van beleid verantwoord achtte de verwarring op de scholen te doen voortduren en of hij waar z.i. een terug naar de Vries en te Winkel onmogelijk ware, tot invoering eener nieuwe regeling meende te moeten overgaan. Had Mr. Fock er op aangedrongen, dat de Regeering bij den Rijksdienst de nieuwe spelling zou in voeren, juist om niet langer verwarring te laten voortduren, Minister Marchant kon me- dedeelen, dat inderdaad besloten is dit te doen. Alleen staat nog niet vast, wanneer. Hard viel men vandaag het Kabinet over het feit, dat in dezen tijd van crisiszorgen, een zooveel ruzie veroorzakende kwestie als die der spelling was aangepakt. Minister Mar chant beriep zich, ter verdediging hiervan op de urgentie, die hij nu eenmaal aanwezig had geacht. Behalve nog veel staatsrechtelijke beschou wingen over de vraag of de Eerste Kamer wel met moties behoort te werken, is vooral ook besproken of het taktvol was de motie-Lohman c.s. (eenzijdige voorbereiding der spelling, zonder voldoend voorafgaand overleg met de Staten-Generaal betreurende en de hoop uit sprekende, dat de Regeering alsnog aan de bezwaren tegemoet zou komen) in te dienen èn te handhaven. Zelfs bij aanneming zou men er alleen maar „een slag in de lucht" mee bereiken, want de Regeering. zoo klonk het vandaag opnieuw, zal aan de motie toch geen gevolg geven. Een en ander deed Mr. v. Lan- schot (R.K.) den heer Lohman aanraden, de motie terug te nemen. Maar de voorsteller, die voor 't eerst van zijn leven voor een motie zou stemmen, ja haar zelfs had ingediend, wenschte vol te houden. Met het resultaat, dat zijn voorstel met 2317 werd verworpen, waar door men nu nog verder van huis was. Nadat vervolgens de Onderwijsbegrooting z. h. s. was aangenomen, kon in elk geval de Minister voldaan het tooneel van den strijd verlaten. Hij had het er in de laatste ronde goed afge bracht. TWEEDE KAMER Amendement-Bongaerts ingetrokken. De rede van Minister de Wilde was ..icrk- waardig. Niet alleen wegens de zwakke wijze, waarop hij duidelijk trachtte te maken, dat zijn voorstel om het drievoud van den kies- deeler te eischen niet ongrondwettig was. maar ook en bovenal omdat hij zelf reeds in zijn betoog kamp gaf. wat het door hem in gediende wetsontwerp betrof. Het behoud van het volgens Mr. de Wilde voor ons land onmisbare en heilrijke parle mentaire stelsel vordert, dat paai en perk wordt gesteld aan de voortschrijdende ver snippering van het Parlement. Anders volgt het eind van het parlementaire stelsel per se, Twee wegen kan men nu bewandelen om dit staatkundig doel te bereiken: den krom men weg der districtenverdeeling. den rech ten weg van 's Minister ontwerp. Geen van beide zijn ze inconstitutioneel, maar de mijne aldus ging de Minister voort is beter, aangezien men op die manier het dichtst bij het evenredig stelsel aansluit, en recht op het doel afgaat. De Grondwet spreekt niet van een grondslag van evenre digheid voor de samenstelling der volksver tegenwoordiging, maar alleen van samen stelling op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. Dit nu. zoo luidde 's Mi nisters betoog, beteekent dat men hier niet te doen heeft met een wiskundig doch met een staatkundig stelsel en dat had de Kamer veel te veel over het hoofd gezien. In dit systeem is niet, gelijk b.v. Jhr. de Geer had uiteengezet, de kiesdeeler de alles beheer - schende factor, maar slechts een middel tot zetelverdeeling, dat ook door een ander mid del vexwangen kan worden. Illusies over het lot van zijn voorstel, maakte de Minister zich niet. Had de dis cussie er op gewezen, dat het amendement- Bongaerts (districtenverdeeling) een goede kans zou maken, nu dan zou de Minister daartegen geen bezwaar gemaakt hebben Thans stond het echter, na veler verzet tegen die regeling anders. Overigens gaf Excellentie de Wilde te verstaan, dat de Ka mer zelf maar moest weten, wat zij thans met het wetsontwerp wilde. Na eenige discussie verdween het amende- ment-Bongaerts van de tafel. De voorsteller kan zich ti-oosten met de toezegging dooi den Minister op aanspoi'en van den heer v. d. Heuvel (a.-r.) gedaan, dat hij op kieswet wijziging zal blijven studeei-en en dan ook zeker aan het districten-systeem aandacht zal geven. Heel het optreden van Mr. de Wilde maakte zeer sterk den indruk, dat de kwestie van het tegengaan van te veel partij- vei-splintering later nog wel degelijk weer aan de orde zal komen, maar dan b.v. bij Gi-ondwetsherziening en in elk geval na meer principieele voor-studie. Morgen zal het wetsontwerp, na eerst van zijn hoofdbestanddeel (drievoud van den kiesdeeler) beroofd te zijn, wel worden aan genomen. Doch dan zal er van wat Minister de Wilde vooi-stelde bitter weinig meer over zijn I E. v. R De publicatie van radio programma's. Zaak in hooger beroep. Donderdag werd wederom de vraag van het auteursrecht op radioprogramma's aan het oordeel van den rechter onderworpen. De drukkerij ..De Spaarnestad", uitgeefster van „De Humorist" .had in dat weekblad ver korte radioprogramma's gepubliceerd het geen zij op bevel van den president der rechtbank te Haarlem moest staken. De ver schillende radio-omroepvereenigingen hadden n.l. in kort geding deze zaak aanhangig ge maakt en betoogd, dat die publicatie van het verkorte programma een overtreding op leverde van de auteurswet. De president heeft de radio-omroepvereenigingen in het gelijk gesteld en een dwangsom van 1000 voor iedere eventueele overtreding opgelegd. De drukkeiij „De Spaaniestad" is van deze be slissing in beroep gegaan en Donderdag diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam Voor „De Spaarnestad" trad op Mr Vrij, voor de omroepvereenigingen Mr. Dr. Witte- man. In zijn pleidooi ging Mr. Vrij uitvoerig de voorgeschiedenis van deze zaak na. Zeven jaar lang hebben de omroep-vereenigingen ,De Humorist" haar gang laten gaan en ge noemd blad reclame laten maken voor de radio in het algemeen. Met klem ontkende pl. het spoedeischende karakter van deze zaak. Pleiter ontkent op feitelijke en juridische _;ronden de schending van het auteursrecht der omroepvei'eenigingen. Tenslotte bestreed pl. dat een radioprogramma een werk van wetenschap of kunst zou zijn, in den zin van de auteurswet. De programma's missen het karakter van een geestelijke schepping Ook is in deze publicaties van De Humorist niets onbehoorlijks te bespeuren. Pl. meende veeleer, dat de houding der omroepvereeni gingen in deze zaak onbehoorlijk Ls. Mr. Witteman betoogde het spoedeischende van de zaak en zeide, dat er voorheen slechts onvoldoende termen waren om een proces te beginnen. Pl. voerde voorts aan, dat het zeer zeker de bedoeling van de wet was der gelijke radioprogramma's te beschermen. Het Hof zal 16 Mei arrest wijzen. POSTVERZENDING NAAR EUROPEESCHE BESTEMMINGEN. Een belangrijke beslissing van P. T.T. Met ingang van den a.s. zomei-dienst op het Europeesche luchtnet, zal de verzending van brieven en briefkaarten met Europee sche bestemming steeds per luchtpost ge schieden, indien hierdoor bespoediging in de overkomst kan worden verkregen. De afzenders behoeven derhalve geen bij zondere maati-egelen meer te nemen voor verzending van brieven en bi'iefkaarrten per luchtpost binnen Europa. De luchtpostetiketten zijn overbodig en het luchtrecht vervalt. De nieuwe wijze van verzending door den postdienst zal een ingrijpende verandering brengen in de expeditie van de correspon dentie met Europeesche bestemmingen. In het belang van een vlotte en snelle be handeling door den postdienst, wordt drin gend de medewerking van het publiek in geroepen voor volledige en duidelijke adres seering. In het bijzonder is het van belang dat het adres ook bevat den naam van het land van bestemming, provincie (county, canton of departement) en voorts dat tij dige ter postbezorging plaats vindt. Nasleep van den moord te Putbroek. Civiele vordering toegewezen. De Arrondissementsrechtbank te Maastricht heeft Donderdag vonnis gewezen in de zaak van J. F. Wehrens, vader van een der slacht offers van den geruchtmakenden mooi'd te Putbroek-Echt. in de maand November 1931. waarbij vier personen van het leven werden beroofd. Deze J. E. Wehrens had een eisch tot scha deloosstelling ingediend tegen den veroordeel den jachtopziener Van den E., eventueel tegen diens werkgever Jhr. Van Aefferden, aange zien de vermoorde Frans Wehrens. zijn zoon, tevens kostwinner van het gezin was geweest. Zijn eisch tot schadeloosstelling was opge maakt tot een bedrag van f 14.000. De Civiele Kamer der rechtbank heeft be sloten, dat Van den E. en eveneens zijn werk gever verplicht zijn. de geleden schade te vergoeden, doch deze schade is bepaald op f.000 Tot betaling der schadeloosstelling is Van den E. en, zoo deze niet betalen kan, Jhr. Van Aefferden veroordeeld. (Adv. Iiigez. Med.) Haarlemsche kampeerders gaan naar Heemskerk. Daar Zandvoort niet aan hun wenschen tegemoet komt. Vei'gadering der Haarlemsche kampeerders- vereeniging. De Haarlemsche Kampeerdersvei-eeniging hield Donderdagavond in het gebouw „Het Blauwe Kruis" een propaganda-vergaderin onder leiding van den voorzittei-, den heer N. H. Vos. Deze opende de niet druk bezochte bij eenkomst met een woord van welkom. Hij had jehoopt, dat de opkomst grooter was geweest en deelde mee, dat de zustervereenigingen te Amsterdam en de Kampeervereeniging aan het Bloemendaalsche strand vertegenwoor digd waren. Daarna zette hij het doel van deze vergadering uiteen, namelijk om te bepalen, waar men van den zomer zal kampeeren, 'naar aanleiding van het raadsbesluit van Zand voort, om het kampeeren te bemoeilijken. Het bestuur had zich schriftelijk tot het gemeen tebestuur van Zandvoort gewend om ver-bete ring van den toestand te verkrijgen. Er is daar echter een strooming, die het kampeeren on mogelijk wil maken. Dit werd geïllustreerd door het raadsbesluit van Zandvoord, om het heele kampeerterrein naar de Noord te verplaatsen. De onmogelijkheid daarvan werd blijkbaar ook in den raad van Zand voort ingezien, want toegezegd werd, dat de kampeerders ook nog een gedeelte strand ten Zuiden van het Noorderbad zouden krijgen. Getracht was, alvorens de raad de noodlottige voorstellen zou aannemen, een bespi-eking te verkrijgen tusschen het bestuur der Kampeer vereeniging en het gemeentebestuur van Zandvoort. Deze bespreking wei-d door den burgemeester niet noodig geoordeeld. Spreker pi-otesteerde tegen de beschuldi ging, door een wethouder van Zandvoort ge uit, dat er zooveel onzedelijke dingen onder de kampeerders zouden gebeuren. Hei bestuur van de Kampeervei-eeniging heeft juist altijd zoo streng mogelijk voor een goede orde ge waakt. Wel kreeg het bestuur het bericht, dat wenschen en klachten over het kampeeren schriftelijk bij het gemeentebestuur ingediend konden worden. Dit is geschied. Een uitge maakte zaak is echter, aldus spreker, dat een prijs van 75 cent per dag voor het grootste :edeelte der kampeerders te hoog is. Het bestuur had daarom overwogen, wat den kampeerdei-s nu te doen stond. Gelegenheid tot. kampeeren bestaat te Heemskei'k, in de nabij heid van Wijk aan Zee. De prijs van het kampeeren te Heemskerk bedraagt 25 cent per dag, f 1 per week of f 10 per seizoen. Velen vinden dien afstand echter te groot. En inderdaad willen de kampeex*ders ook veel liever naar Zandvoort. De afstand naar het Heemskerksche strand valt echter mee. Per fiets van Haarlem naar dit strand bedraagt de afstand ongeveer een uur. Spx-eker deelde mee, dat de Amsterdamsche Kampeervereeniging dezer dagen in principe besloten heeft, van den zomer naar Heems kerk te gaan. Het bestuur van de Haarlemsche Kampeervereeniging heeft nu aan het ge meentebestuur van Zandvoort verzocht te willen toestaan, dat daar weer onder de oude voorwaarden op de oude plaats in de Zuid ge- kampeei-d kan worden, namelijk tegen 50 cent per dag, plus vergoeding voor water- en clo- setgebruik. Het zou voor Zandvoort nadeelig zijn, wanneer daar niet meer gekampeerd wordt. Het vorig jaar was de opbrengst van het kampeeren begToot op f 8000. Het heeft in werkelijkheid echter f 13.309 opgebracht, hoe wel er maar twee mooie Zondagen zijn ge weest. Het kampeeren is voor vele menschen een mooi stuk geluk in het leven geworden en vooral voor de kinderen is het een zegen. De vennootschap, die het strand te Heemskerk exploiteert, is veel meer toegevend en tege moetkomend, dan dat men in Zandvoort is. Hij wekte de aanwezigen op, lid van de Kam peervereeniging te worden. Daai-mee wordt het. vele werk van het bestuur beloond. Bij de gedachtenwisseling vroeg één der aanwezigen, of de dagjesmenschen hun tenten te Heemskerk kunnen achterlaten en of er ook een middel van vervoer bestaat, vooi-al voor hen. die kinderen hebben. De vooi-zitter antwoordde, dat er elk half uur een electrische trein van Haarlem naar Be verwijk vertrekt en van daar kan men per autobus naar Heemskerk. De heer Schelvis, wonende aan den Relweg aldaar, heeft zich bereid verklaard, om goederen van het strand te vervoeren en bij hem te bergen tegen een billijk tarief. De heer Hofman, vooi-zitter van de Kam peervereeniging te Amsterdam, protesteerde tegen de houding van het gemeentebestuur van Zandvoort. Hij deelde mee, dat 't aantal liefhebbei-s, om lid van de vereeniging te wor den, zóó groot werd, dat de inschrijving ge sloten moest worden. De heer Hofman meen de, dat de Haarlemsche Kampeervereeniging. vooral wat het vervoer betreft, best met de Amsterdamsche vereeniging kan samenwerken, want men kan autobussen genoeg krijgen, bij voorbeeld voor 50 cent per persoon. Ook deze spi-eker gaat weliswaar liever naar Zandvoort („er is voor de Amsterdammers maar één Zandvoox-tl"), maar nu men daar het kam- peei'en zoo moeilijk maakt, geeft hij in over weging, Zandvoort er de nadeelen eens van te laten ondervinden en ze voor één jaar in den steek te laten. De voorzitter stelde nu de vraag aan de orde, waar in den aanstaanden zomer gekampeerd zal worden. Hij zegde toe, er met zijn mede bestuurders voor te zullen zorgen, dat het kampeerteiTein te Heemskerk in goede orde zal zijn. Met algemeene stemmen werd in principe besloten, dezen zomer in Heemskerk te zullen aan kampeeren en niet naar Zandvoort te gaan, indien Zandvoort niet aan de wenschen van de kampeerders tegemoet komt. Dit besluit werd met applaus begroet. Besloten werd, de vereeniging te noemen Kampeervereeniging „Haax-lem". De contribu tie werd bepaald op f 0,50 per kwartaal en per lid. Ook wei-d besloten, het bestuur te doen be staan uit dertien personen, namelijk een voor zitter, een seci'etaris, een peixningmeester en tien commissarissen. Gekozen werden de heer N. H. Vos tot voor zitter; de heer J. As Jr. tot secretaris, Oly- canstraat 2; tot penningmeester de heer H. Kloos. Verder werden tien commissarissen gekozen. Tot zoover het verslag van deze vergadering. Elders in dit nummer kan men lezen, dat de raad van Zandvoort Donderdagavond be sloten heeft, de gelegenheid tot kampeeren alleen aan de Noord toe te staan. Naar aanleiding daarvan hebben we aan den heer Vos gevraagd, wat de Kampeervereeni- ginug „Haarlem nu zal doen. Hij antwoordde, dat de kampeerders nu definitief naar Heems kerk zullen gaan. Onze handelsvloot gaat sterk achteruit. In vier jaar tijds een kwart verkocht of gesloopt. Gisteren hebben wij gemeld, dat van Russi sche zijde 7 schepen in ons land waren ge kocht en dat men er nog meerdere wilde ver koopen. Ofschoon er de laatste jaren voor de Don derdag door ons genoemde schepen weinig of geen emplooi is geweest, zal door verkoop van deze vloot een aanzienlijk aantal men schen werkloos worden. De „Nedei'landsche Lloyd" is een oude vi-achtvaarti-eederij, waar in een of meer schepen, behoox-ende tot het concern van de Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam wai-en ingebracht hetgeen in 1930 eveneens is geschied met de genoemde schepen. Te bevoegder plaatse vernemen wij, dat sinds het najaar van 1930 door verkoop en slooping niet minder dan 25 pet. van de Ne- derlandsche handelsvloot vexioren is gegaan. Behalve de reeds genoemde schepen hebben de Russen nog gekocht de Breda 6900 ton en de Brielle 3900 ton netto, beide van de Kon. Ned Stoomboot Mij. en in de Amsterdamsche haven opgelegd. Voorts is naar Rusland ver kocht het stoomschip Noord van de N.V. Mij. Houtvaart te Rottei'dam, 1523 ton netto Vijftienjarige dacht even niet aan het gevaar. Zeer ernstige brandwonden opgeloopen. De 15-jarige B. van Egdom te Edei'veen (bij de Klomp) is bij het vernissen vaix schotten, doordat bij het aansteken van zijn pijp de vernis vlam vatte, door brandwonden over dekt. Op zijn gegil schoot een in de nabijheid vertoevend persoon toe, die de vlammen trachtte te dooven, hetgeen na korten tijd jelukte. Evenwel liep hij ernstige brandwon den aan handen en armen op. Van den 15- jarigen jongen echter waren het gelaat en de hals geheel verbrand. Hij is naar het zieken huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Smokkelaar doodelijk getroffen. Bij een schietpartij met kommiezen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag stiet «en groen smokkelaars uit Tilburg onder de gemeente Goirle op kommiezen. De smok* keiaars werden verdreven. Bij dit treffen moet) geschoten zijn. De 30-jarige gehuwde F. S„ wonende in de Oude Kerkstraat te Tilburg, kwam Woensdag niet thuis. Donderdag is men gaan zoeken en om elf uur heeft men het lijk van S. in de Rechte Leide te Goirle gevonden. Hij had een schotwonde door het oog. Het pai'ket uit Breda was Donderdag ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. OOM DOOR ZI.TN NEEF ZWAAR GEWOND. Dondei'dagmorgen is gevankelijk naar Leeuwai'den overgebracht de ruim 20-jarige R B„ die zijn oom V B. na een ruzie met een mes een tiental steken heeft toegebracht. Het slachtoffer verkeert in ernstigen toestand. Wardenier hield een voordracht. Bij de beantwoording van vragen was liij niet erg gelukkig. De jeugdige uitvinder uit Wolvega. Warde- nïer, heeft Donderdagmiddag te Utrecht een voordracht gehouden over zijn motor, welke op een podium was opgesteld. Hij vertelde over zijn jeugd, hoe hij jarenlang heeft ge zocht. over zijn ervaringen te Wolvega. Hij vertelde, naar Groningen ontvoerd en daar als zenuwpatiënt behandeld te zijn. Nooit, zoo zeide Wai-denier. heeft de burgemeester den motor in werking willen zien en ten slotte hebben ze mij de verklaring afgeperst, dat de motor niet bestond. Toch heeft de motor gedx-aaid, voor per sonen in Wolvega en in Steenwijkei-wold, maar Wardenier is met inbeslagneming gedreigd wanneer hij zijix motor weer in Wolvega zou laten draaien. Hij vei'klaarde echter, zoo mo gelijk, hier in Utrecht binnen veertien dagen zijn eex-ste demonstratie te geven. Ten slotte heeft de uitvinder zijn technische uiteenzetting over den motor, die op samenge perste lucht loopt, gegeven, een motor die niet voor transport-bedrijven, doch enkel voor stationnaire trekkracht geschikt is. Hij sprak nog van de ondervonden mede- king uit het buitenland en verwonderde zich waarom Nederland er zoo sceptisch tegenover staat. Hij heeft zich voor zijn motor, die als bezuinigingsmotor is bedoeld, thans in ver binding gesteld met een particulier octrooi bureau en met een buitenlandsch bux-eau. Hierna was de gelegenheid tot vragen stel len, waarbij Wardenier niet erg gelukkig was, daar hij de hem voorgelegde technische vra gen niet of niet voldoende kon beantwoorden OUD-COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSEL OVERLEDEN. In den leeftijd van 69 jaar overleed te Wassenaar de oud-Commissaris der Koningin in Overijsel, de heer mr. A. F. L. Gi'aaf van Rechteren Limpurg, te Almelo. De overledene verbleef te Brussel, na zijn rechtsstudiën te Leiden voltooid te hebben, als legatie-secretaris en gezantschapsraad van 18981904. Van 19041909 was hij buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, terwijl hij van 19091925 optrad als Commissaris der Koningin in Overijsel. Het stoffelijk overschot zal in den grafelij ken grafkelder in de bosschen van het land goed „Almelo" worden bijgezet. Door onze lens gesnapt. DE IIEER T. M. H. VAN WAVEREN Zeer onlangs deelden wij. in ons Floranum mer, eenige bijzonderheden mede over den heer Tom M. H. van Waveren, den 36-jai*igen. voorzitter van het Uitvoerend Comité der Bloemententoonstelling „Flora" 1935. Wij be hoeven dus deze bijzonderheden hier niet to herhalen en kunnen volstaan met hulde te brengen aan den man. telg van een bekend Hillegomsch kweekersgeslacht, die niettegen staande zijn betrekkelijk jeugdigen leeftijd, zijn sporen op organisatiegebied reeds heeft verdiend en nu als voorzitter van het Uitvoe rend Comité ook weer bewezen heeft, te we ten wat „organiseerenbeteekent. Dat onze fotograaf den heer van Waveren op het tentoonstellingsterrein snapte, is een feit, dat vanzelf spreekt, want iederen dag is hij daar te vinden, regelend, menschen te woord staand en een wakend oog houdend over alles, wat met de tentoonstelling in ver band staat. Conflict in de sigarenindustrie minder dreigend. Loonsverlaging drie weken opgeschort. Besprekingen, die te *s Graven»- liage onder leiding van den rijksbe middelaar prof. Aalberse tusschen werkgevers en werknemers in de si garenindustrie over het bekende con flict zijn gehouden, hebben er ten slotte toe geleid, dat de aangekondigde loonsverlaging zal worden opgeschort tot 22 April. De uitsluiting per 1 April gaat dus niet door. Nog gevaarlijker dan gas bommen. Brandbommen. Het oordeel van een deskundige. De directeur der Militaire Gasschool, luite nant-kolonel S. Schilderman. heeft voor de Vrijw. Burgerwacht te Amsterdam een lezing gehouden over de Luchtbeschei-ming. Deze spr. verklaarde, dat naar in deskundige krin gen wordt aangenomen het de verstikkende en blaartrekkende gassen zullen zijix. die het meeste gevaar zullen opleveren. Hiertoe behoort het latante mosterdgas, dat na weken ïxog uitwerking kan hebben. Daar het gebruik van strijdgassen echter nog altijd verschillende bezwaren met zich meebrengt, zooals juiste temperatuur, windsterkte en re latief geringe vei'spreidingsmogelijkheid, en de bescherming tegen gas betrekkelijk een voudig is. ligt hier niet het grootste gevaar. De aanvaller zal liever gebruik maken van lichte bommen, die op tallooze plaatsen brand stichten. De z.g. electron-bonxmen. gevuld met eeix termiet, zijn gewoonlijk van 1—5 K.G. zwaar. Een vliegtuigeskader kan dus honder den van deze bommen over een stad ver- spreidexx waardoor wellicht een paniek ont staat. Branden, hierdoor veroorzaakt, zijn bovendien moeilijk te blusschen. daar de ter miet niet te dooven is met water. Spr. ooi-deelde, dat een wettelijke regeling van de luchtbescherming noodzakelijk was. Om electronbommen zoo onschadelijk mo gelijk te makexx is het goed, den zolder met een laag zand te bestrooien en het dak te im- praigneeren met eenbrandwerende stof. Het versriftigingsgeval te Nederweert. Sectie wijst inderdaad vergiftiging uit. Donderdagmiddag heeft dr. Hulst uit Lei den in het St. Jans Ziekenhuis te Weert de gerechtelijke sectie verricht op de lijken van de beide jongens van den heer Laenen uit Nederweert, bij welke knaapjes zich. zooals gemeld, Maandagavond plotseling ernstige vergiftigingsverschijnselen hebbeix voorge daan, waaraan deze overledeix zijn. Bij de sectie werd het reeds door de plaatselijke dok- toren uitgesproken vermoeden bevestigd, dat de beide kinderen tengevolge van het ixxnemen van vergif om het leven zijn gekomen. Over den aard van het vergif tast men nog in het duister. Omtrent de herkomst er van is even eens nog niets bekend. Vermoed wordt dat de knaapjes het bij het spelen hebben inge nomen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5