EN. FB'B'B mjÊ WÏ mwm fVV £Vi W3 75a] DAMRUBRIEK SITTERSEHSKAR VRIJDAG 22 MAART 1935 H A A" R L" E M'S DAGBLAD 13 Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN Koediefslaan 42 Heemstede Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. Voor onze probleemvrienden geven wij hieronder ter oplossing een geniale compo sitie van den veteraan W. Stroo te Haarlem. Probleem No. 2185. Auteur: W. STROO, Haarlem. Eerste publicatie. ZWART i mm m §jg m lüf |H| H!i i i||P m lü B Hf 11 S SU §MI! WIT 1 Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 5 6 7 8 13 16 19 23 24 30 en 39. Wit 11 schijven op: 15 21 27 28 32 33 35 41 42 44 en 45. Wit speelt en wint. Voorts geven wij nog ter oplossing een pro bleem van G. O. Veenendaal te Yerseke. Dit vraagstuk werd door den auteur spe ciaal voor onze rubriek gecomponeerd. Probleem No. 2186. Auteur: G. O. VEENENDAAL, Yerseke. Eerste publicatie. ZWART jg IB M 'SBB WIT Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op 2 4 7-9 14-16 18 19 22 23 29 en 33. Wit 14 schijven op: 20 21 25 27 31 32 36 37 40 42 43 45 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer beide vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Maan dagavond 25 Maart a.s. bij den redacteur dezer rubriek. Le Trefle Savant. De stelling welke wij hieronder zullen be handelen, is bij vele damspelers nog onbe kend. De Franschen noemen haar „het geleerde klaverblad"; een benaming ontstaan aan den eigenaardigen stand der drie witte dammen. Standaard-eindspel No. 2187. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart een dam op 25. Wit drie dammen op 37 41 en 42. Het vaderschap dezer stelling wordt toege schreven aan den Franschman Huguenin. Wit wint op de volgende bijzonder geniale wijze: Wit: Zwart: 1. 37—19 25—3 Cl) 2. 42—26 3—20 (2) 3. 41—47 20—9 (3) 4. 47—36 9—25 5. 36—9 25 3 6. 198 en wint. (1) Op (2548) 1910 (ad libitum) en Wit Wint. Op (25—34) of (25—39) 42—29 of 42—33 enz. Op (25—9) 41—36 (9—25) a. b. 42—48 (25 —3 c. 48—26 (3—20 of 25) 36—» (20—3) 198 en wint. a. Op (9—4) 42—38 (4—15) 19—10 (15:4) §8—27 en wint. b. Op (9—3) 42—26 c3—20 of 25) 36—9 (20:3) en 198 en wint. c. Op (25—20) 36—47 (20—9 of 3) 47—20 (9:25) en 1930 en wint. (2) lo. Op (3—9) 41—36 (9—20) 36—9 (20:3) 19—8 en wint. 2o. Op <325) 263 gevolgd door 1930 en 4114 en wint. (3) Op (20—25) 263 gevolgd door 1930 en 4720 en wint. „Le Jeu de Dames". OPLOSSINGEN. No. 2176. D. KLEEN, Heemstede. Wit: 18—13. A.; 46—41; 47:38; 40—34; 45:1. B; 35—30; 1—29; 29—40! 50:48 en wint op tempo. Zwart: Steeds gedwongen. A. Wit 1812 inplaats van 1813 is in het eindspel remise. B. Via de velden 12 3 25 48 26 12. No. 2177. D. KLEEN, Heemstede. Wit: 22—17; 32—27; 16:7; 48—43; 15—10; 10:8; 3024;25:3 en wint. Zwart: Steeds gedwongen De problemen No. 2176 en 2177 werden correct opgelost door de volgende heeren: W. C. Groenings, A. de Jong, J. v. d. Vlugt, J. van Looij, H. Greeuw, Ph. F. Amelung Sr.. J. Wielenga, H. van Lunenburg Jr., J. Poppen, Jac. Fr. van Garderen, H. G. Teunisse, J. B. Sluiter Jr., W. J. A. Matla. Th. Wesselman en F. W. de Pater, allen te Haarlem; D. Kleen, F. H. Kluën en Nicolaas Knopper, allen te Heemstede; Chr. Gerritsen te Bennebroek; H. F. Antonisse te Santpoort; T. Kerkman te Zandvoort; W. J. v. d. Voort te Nieuw-Vennep; S. van Duijn te Abbenes; J. H. Hilders te Lisse; J. van Steenwijk te Ede (Gederl.); A. Fischer te Amsterdam; P. Kleute Jr. te 's-Gra- venhage en Ph. J. Ham te Rotterdam. DAMMEN. SIMULTAANSéANCE J. W. VAN DARTELEN TE LISSE. Onder groote belangstelling gaf onze dam- redacteur Donderdagavond te Lisse een si- multaanséance voor leden en genoodigden der Damvereeniging „Lisse Vooruit". Hieraan werd door 32 spelers deelgenomen, waarvan de simultaanspeler 21 partijen won, 4 partijen remise speelde en 7 partijen ver loor. Duur der séance 3 uur; gemiddeld dus 6 minuten der partij. Winnaars waren de hee ren: C. Boogerd, H. van Drunen, J. Algra, G. Geerlings, Y. de Jong, H. Eigenbrood en G. Snel. Remise werd gespeeld door: P. C. de Jeu, D. Kaptein, H. Jansen en H. Baardman. VOETBAL. AMSTERDAM—BRUSSEL. Donderdag is het volgende Amsterdamsche elftal samengesteld voor den wedstrijd tegen Brussel op 30 Maart op het Ajax-terrein: Doel: Van Wijk (Zeeburgia). Achter: Van Stokken (D. W. S.) en. Slot (Blauw Wit). Midden: Wilders (Blauw Wit), Slot (D. W. S.) en Van Dijk (Ajax). Vóór: Van.Nek (A. F. C.), Westfaal (Blauw Wit), Van Reenen (Ajax), Roeg (Ajax) en Van Es (D. W. S.) THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMBRUSSEL. De wedstrijd, die het Haarlemsch Elftal op Zaterdag 30 dezer tegen Brussel zal spe len, zal te half vijf beginnen; hij zal op het terrein van H.F.C. aan de Spanjaardslaan worden gespeeld. Ten einde werklooze voetballiefhebbers iri de gelegenheid te stellen, deze ontmoeting- te kunnen bijwonen, zullen op vertoon van stempelkaart aan de loketten staanplaatsen tegen zeer verminderde prijzen beschikbaar worden gesteld. ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE Voor morgen is het volgende programma samengesteld: Af deeling A: V. V. IJ.—IJ. F. C. S.I.Z.O.—V.V.IJ. 2 Af deeling B: V. J. B.—Ulysses. Kennemerland 3Kennemerland 2. Af deeling C: V. E. W. I.—V. V. B. Ulysses 2—V. J. B. 2. Kennemerland 5V. E. W. 2. S. I. Z. O. 3—V. V. IJ. 3. Hoewel V. V. IJ. reeds kampioen is en IJ.F.C. het niet verder dan tot de vierde plaats op WAS ZOO VERKOUDEN DAT IK NAUWELIJKS KON ADEMEN Karsote inhalatie-middel maakt bijna onmid dellijk een eind aan verkoudheid. De heer G. H. te B. schreef: „Voordat ik Karsote probeerde, kon ik nau welijks ademen. Na een wqek Karsote-gebruik ben ik mijn verkoudheid Volkomen kwijt." Sprenkel enkele druppel^ Karsote op Uw zakdoek en snuif de aahgename, bacterie- doodende damp op ('s'nachts wat op Uw kussen): het resultaat zal'even snel als ver rassend zijn. Karsote is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en ƒ1.35 per flacon (2 x de kleine maat), incl. omzetbelasting. (Adv. Ingez. Med.) de ranglijst kan brengen, verwachten we toch een spannenden strijd op het V.V.IJ.-terrein aan den Duin en Kruidbergerweg te Sant poort. Sinds jaren bestaat er tusschen deze teams een groote rivaliteit. Langen tijd is IJ.F.C. de sterkste geweest, doch sinds 1933 zijn de rollen omgedraaid en traden de V. V. IJ'ers steeds als overwinnaars uit het strijd perk. Op 17 November j.l. wist V. V. IJ. den eersten wedstrijd met 60 te winnen, een uit slag, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Inmiddels is het IJ.F.C.-elftal be langrijk sterker geworden, zóó sterk zelfs, dat we ons niet aan een voorspelling durven wa gen. S.I.Z.O.—V.V.IJ. 2 is een ontmoeting, die door de overwinning, welke de bezoekers ver leden Zaterdag op Tweede Jeugd hebben we ten te behalen, aan belangrijkheid heeft ge wonnen. Slagen de V.V.IJ.'ers er nl. in, hun tegenpartij te kloppen, dan hebben zij de on derste plaats met S.I.Z.O. verwisseld.Ook hier kan een spannende ontmoeting worden tege moet gezien. V. J. B. is op eigen terrein nog ongeslagen, we vermoeden dan ook, dat Ulysses er niet in zal slagen dit record te breken. Kennemerland 3, dat voornamelijk uit oudere spelers bestaat, zal zich wel niet tegen de jeugdige reserves van haar eigen club,kun nen handhaven. In Heemstede wordt de belangrijke wed strijd V. E. W.—V. V. B. gespeeld. De thuis club heeft de beste kansen op het kampioen schap, doch mocht zij deze ontmoeting verlie- zijn dan bedraagt het verschil met de Velse- naren nog maar één punt, terwijl in dat geval ook Kennemerland 4 weer een mooie kans krijgt. De eerste ontmoeting werd door V. V. B. gewonnen, hetgeen voor V. E. W. wel een reden zal zijn om al het mogelijke te doen, de beide punten te veroveren. Mocht de thuis club hierin slagen, dan zullen de resteerende wedstrijden tegen V. V. IJ. 3, Kennemerland 5 en V. J. B. 2 wel voldoende punten opleve ren om van het kampioenschap verzekerd te zijn. BILJARTEN. Europeesch kampioenschap Driebanden. Donderdagmiddag zijn te Amsterdam de Europeesche kampioenschappen driebanden begonnen, welk tournooi wordt georganiseerd door de Biljartvereeniging „K. R. A. S." In to taal nemen 9 spelers deel n.l. de kampioenen van Nederland, Spanje, Frankrijk, Zwitser land, België en Oostenrijk, resp. de heeren Koopman, Miro, Lagache, Aeberhard. Zaman en Engl, alsmede de heeren Davin «Frankrijk), Fauchamps (.België) en Groenteman (Ne derland). Zaman 50 80 4 0.625 Fauchamps 42 80 5 0.525 Miro (Spanje) 50 90 4 0.555 Engl (Oostenrijk) 46 90 5 0.511 Koopman 38 81 3 0.469 Groenteman 50 81 5 0.617 Lagache 50 64 7 0.781 Davin 32 64 4 0.500 Miro/ 50 78 4 "0,641 Fauchemps 38. 78 3 "0:487 Engl 27 68 4 0.397 Zaman 50 68 3 0.735 Abberhard 40 71 4 0.563 Koopman 50 71 6 0.704 Groenteman 32 65 3 0.492 Davin 50 65 4 - 0.769 I/cut Uo-fi en sck&itl en taunpet. door TJEBBO FRANKEN. VIII. Narcissus. de schoonste jongeling die ooit geleefd heeft, zoon van Liriopa en Caphis- sus, was hardvochtig en koud, hij kende geen liefde, noch voor de dieren en planten, noch voor de menschen. hij was alleen maar schoon. De arme Echo, de bekoorlijkste maagd ter wereld, beminde hem hartstochtelijk, doch Narcissus bleef ongevoelig voor haar leed, hij stoorde zich niet aan heur smart, hij liet haar wegteren zonder mededoogen. Maar Nemesis, de rechtvaardige, strafte den killen Narcissus voor zijn misdaad. Hij bracht hem aan den rand van een meer. waarvan het water kristalhelder was. En hij, Nemesis, liet Narcissus zichzelf schouwen in den klaren spiegel. Toen zag Narcissus zijn onvergelijkelijke schoonheid en hij bewonderde die. dag in dag uit. Hij bedroomde onafgebroken zijn beeltenis, tot hij verviel in een ziekelijke verliefdheid op zichzelf. Hij, die niets en niemand had bemind, hij verteerde van ij del heid en eigenliefde. Maar de Goden waren hem tenslotte goed gunstig gezind en zij veranderden de wreede straf van Nemesis, zij gaven hem de gedaan te van een bloem. Aldus stond Narcissus daar nu voor eeuwig aan den oever van dat meer, een ongevaarlijke en stille schoonheid ge worden, een bloem, die eeuwig droomt van ijdelheid en liefde. Zoo vonden de kweekers haar honderden jaren geleden in Zuid- en Zuid-Westelijk Europa, in Azië en Noordelijk Afrika en zij maakten er een Hollandsche bloem van. Ja, „maakten" mogen wij gerust zeggen, die grootmoeder had nog zoo'n on gelijk niet met dat woordje maken. Want wat deden die knappe kweekers al niet met dien tot bloem geworden zoon van Liriopa en Caphissus? Hij. die eens een ij dele schoo- ne jongeling was, hij werd omgegoocheld tot een circusfiguur., een jongleur, die een kop en schotel balanceert op een stokje. Gij, leek, staat er met open mond en toe geknepen vuisten naar te kijken, zou het vallen het kopje, het schoteltje? Het waait, gij vreest het ergste. Geen nood. Narcis is een duizendkunstenaar, hij wiegelt wat kun stig met het groene stokske, doch het geel porceleinen stelletje valt er niet af. En juist als gij u verheugt over dat won derbaarlijke evenwicht, wat ziet ge daar ge beuren? Verandert dat kopje, wordt het grooter en grooter tot een kloeke trompet, een koperen fanfaretoeter, welke u het lied van de lente voor speelt? Hoort gij geen mu ziek? Is het de wind? Of is het Narcissus die een schoone melodie speelt, een symp'nonie van de lente met af en toe een kreet op de trompet om de verloren schoonheid van wel eer, om het leed van de bekoorlijke Echo, die aan hopelooze liefde stierf? Dat is wel een wonderlijke bloem, zoo peinst ge en sluit een wijle de oogen, hoe heerlijk blies de trompet, hoe is het mogelijk dat men een jongleur kan zijn en een muzikant tegelijk. En gij wilt dat wonder nog eens nader beschouwen. Hoe nu? Gij wrijft u de oogèrr eens terdege uit, droomt ge nog, waar is de kop en scho tel, waar is de trompet? Is dat Narcis, die met dien hoepelrok aan, die daar aan den groenen steel te dansen hangt, een prima ballerina van de oude opera? Of is !t een marionet? Nog even ziet gij die danseres over de rotsen van uw tuin huppelen, haar rokje wipt op in den streelenden wind, zoodat gij af en toe de meeldradenbeentjes bespiedt, waarvan gij de kleurige muiltjes bespeurt met poeder besto ven. Doch hoe nu, draagt me die Narcis daar opeens verscheidene klokjes aan haar stengel, zilver witte belletjes als aan den rammelaar van uw jongsten lieveling, of zaagt gij wel eens zoo'n steel met schellen staan op het winter- tuig van een russisch sledepaard? Goden, wat hebt gij met Narcissus voorge had? Een mildere straf, of het meersterschap van oneindige gedaanteverwisseling? Wij leeken, wij herkennen Narcissus nauwelijsk meer. Is dat die jongleur van vroegër die daar 'n rood napje draagt op een wit gespreid smetteloos kleedje en wat hebben de Goden in het naps- ke verborgen dat er zoo fijngeurig u tegen- wasemt?Maar gij ziet geen napje meer, noch geel, noch wit, noch rood gerand, gij twijfelt, is dat die trompet niet? Ze was toch geel en nu is me die trompet waarlijk rood, en ziet ge daar een grilligen vorm als van een veeï- vleugelig insect, dat u een vreemde muziek, gelijk een jazz-melodie, toezoemt? Groote Goden der oudheid, die ons het spel der natuur voortoovert, wat heb ge met Narcis gedaan, is zij de ijdelste der wereld, is zij de variété-artieste der bollenfamilie, een veel zijdige in praal van vorm en kleur en geur? Och, wij leeken, wij schamen ons, want wij kennen u ternauwernood, gij. die uit Zuid. en Zuid-Westelijk Europa stamt, die uit den Kaukasus komt, ja. uit. Midden-Azië en het Noordelijk Afrika: waarlijk, wij schamen ons Narcis, als wij hooren dat Theophrastus Eresius reeds vóór Christus' tijd u zorgzaam beschreef. Eeuwen later gewaagde Professor Dodonaeus te Leiden van u, hij kende u in vier en twintig gewaden, Linnaeus vertelde ons van een zeven tien gedaanten. En in Engeland, waar men u zeer liefheeft, sprak Haworth van uw honderd vijftig karakters, terwijl John Parkinson hem voorging met afbeeldingen van uw negentig transformaties. Toen eindelijk, na vele weder waardigheden, kwam aan het licht hoezeer de Hollandsche kweekers van uw tooneelspelers- kunst hadden gebruik gemaakt, een lange reeks van rollen kwaamt ge te vervullen, gij Narcis, die toch waarlijk nog méér zijt dan een variété-artieste, gij die van een ongeloofelijke bewegelijkheid in variëteit zijt. gij, die énkel groeit en dubbel, zoowel als in geurige trossen gij trompet-narcis, gij onvergelijkelijke, in. comparabilis, gij Barri en Leedsi. gij triandrus- hybride. cyclamineus-hybride. Jonquille-hybri- de, gij Tazetta en Tazetta-hybride, gij, die met uw steeds wisselende fantasie bovenal de dich ter zijt. Poeticus. Zoo heeft men dus uw veelzijdigen vorm en kleurenrijkdom met schoone benamingen in gedeeld, voorloopig in een elftal groepen. Voor- ioopig, ja, want de kweekers in Holland en Engeland zitten niet stil, zij hybrideeren dat het een lieve lust is en wie weet, wordt gij eenmaal weer de schoone jongeling, die de zoon was van Liriopa en Caphissus, maar nu geschapen voor de liefde van Echo, niet hard vochtig en koud als weleer, doch zachtmoedig en rood-gloeiend warm, een nieuwe Narcis. Doch wij kunnen tevreden zijn in Holland. De firma E. II. Krelage en Zoon te Haarlem, de firma C. G. v. Tubergen Jr. te Haarlem, de Gebr. de Graaff te Leiden en zoovele bekwame kweekers slaagden er in de schoonste narcis sen te scheppen. En menigmaal waren zij verheugd over hun moeizaam werk van jaren lang en niet hen onze Landsvrouwe H.M. de Koningin, die doopte een schoone satijn-witte narcis met den dier baren naam Stolberg. Een beroemde narcissus heet Mrs. Ernst H. Krelage, een andere weer Mad. de Graaff, dan is er een Glory of Hol. land, Glory of Leiden, Glory of Sassenheim Glory of Noordwijk, Glory of Lisse, een Apotheose, een Invincible, een Richard Strauss, een Jacob Maris, een King" George V, een v. Waveren's Giant, een Minister Talma, een Henry Ford, een Fairy Queen," een Helios, een Klondyke, een Dante, een Homer, een Horace. En elk zoo'n narcis heeft een eigen voorkomen, in bouw. in kleur, in geur. O. Narcissus is we! een geniale bloem, een tooneelspeler is Narcis die zich eindeloos kan metamorfoseeren. Wij leeken, wij zien dat spel zich openbaren in onzen tuin, op de perken, onder de boomen, tus schen de rotsen, welke wij daar deden aan leggen. en in onze binnenkamer, wij gelooven nauwelijks dat er niet anders staan dan stam verwanten van grootmoeder's kop en schotel. Ieder jaar verlangen wij ze weer te zien in velerlei gedaanten, wij snuffelen in de catalogi van de goede kweekers, wikken en wegen na het lezen van die reeksen namen, maar dan9 Ja dan verlangen wij naar raad en daad, zie wat men op Zwanenburg ons leert over Nar cissus. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Heeren: ConcordiaRapiditas 9 uur 15 LijndenNiloc 2 uur 15. Concordia II—Odin. OlympiaRapiditas II Haarl. Kring Elftal iA)—Haarl. B. elftal 3 uur 30. Dames: Rapiditas 1Rapiditas n 11 uur. Athletiek Ver. Amsterdam—Spartaan 3 uur. NilocG.V. Amsterdam 3 uur. Voor den wedstrijd Kringelftal—B elftal zijn resp. de volgende teams gekozen: kringelftal (A): Doel: Parzer (Olympia). Achter: C. Blazer (Concordia), F. Harten dorp (Rap. 31). Midden: H. Hogenhorst (Odin). C. dé Boer (A.). C. Cornet (ConcP Vóór: J. Duyff (Rap. '31 C. de Horn (Odin), M. Pal (Rap. '31), Jongkind (A.) L. Kreeft (Lijnden). B-el ft al: Doei: Eveleens (Olympia). Achter: A. Brouwer (Aalsmeer), Jongkind (Aalsmeer). Midden: J. Dijkman (Cone.), J. Bart (Lijn den).. G. de Boer (Odin). Vóór: J. Punt (Lijnden), A. Tulp (A.), v. Bla- derén" (Lijnden). Osterthun (Cone.), Dr. v. Santen (Rap. '31). HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Het zal Zondagavond bekend zijn of er oromotie- degradatie-wedstrijden M.H.C. Bloemendaal gespeeld moeten worden. M.H.C, speelt den laatsten competitie-wed strijd uit tegen Victoria en behoeft slechts gelijk te spelen om promotie-wedstrijden te kunnen spelen. Nu is Victoria geen gemakke lijke tegenstander en zeker niet op eigen ter rein. Gelukkig weet M.H.C. dat maar al to goed en lettende verder op de omstandighe den, twijfelen wij er niet aan of M H.C. komt met de benoodigde winst weer terug. Het is jammer, dat dan juist Bloemendaal de sta-in-den-weg naar de eerste klasse zal zijn. zoowel voor M.H.C. als voor Bloemen daal. Het is althans niet aan te nemen, dat Bloemendaal de twee nog ontbrekende pun ten zal halen uit den laatsten wedstrijd te gen Gooi en dan nog wel in Bussum. Op Zaterdag reeds speelt M.H.C. den kwart eindstrijd tegen Amsterdam 5 om den Tres- ling-beker en wel op eigen tereirn in het Heemsteedsche Sportpark. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Parijs. Na de sprints van 1 uur luidde het klasse ment als volgt: 1. Broccardo-Guimbretière 124 pt„ 2. Ignat- Diot 106 pt., 3 Pijnenburg-Wals 71 pt. 4. Char- lier-Deneef 75 pt. Op 1 ronde: 5. Schön-Lohman 95 pt. 6. Li- nari-Di Paco 62 pt. 7. van Buggenhout-van Vlockhoven 35 pt. Op 2 ronden: 8. Aerts-Falck Hansen 103 pt. 9. Leducq-Magne 49 pt.. Op 3 ronden: 10. Wambst-Raynaud 58 pt. ..Op 5 ronden: 11. Choury-Fabre 60 pt. Op 7 ronden: 12. Lemoine-Dayen 64 pt. Op 8 ronden: 13. Hill-Demsey 23 pt. Op 10jonden:.14. Coupry-Pecquex 14 pt. Op 12'ronden: 15 Bouchard-Sam-ijn 50 pt. Het tempo zakte na den strijd weer af en tot de neutralisatie kwam er geen veran dering meer in den stand. Pijnenburg was vanmorgen slecht te spre ken over de Fransche kranten, die alle slechts akndacht schonken aan de beide Fransche koppels, die aan den kop liggen. Hij liet er echter op volgen: „Wij zullen den laatsten nacht laten zien wat vreemdelingen kunnen doen." KRUISWEG 60 Ta.16659l (Adv. Ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk, Rotterdam n. New-Orleans 21 (v. m.) te Antwerpen. Dinteldijk, Vancouver n. Rotterdam 20 (n.- m.) v. Liverpool. Beemsterdijk, Rotterdam n. Philadelphia 20 (v.m.) te Norfolk. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitreis) 21 van Kaapstad. Giekerk vertrekt 23 van Beira n. Rotterdam Nijkerk (thuisreis) 21 te Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Amstelkerk 21 van W.-Afrika te Amsterdam. Hercules. 21 van Amsterdam n. West-Afrika KON. NED STOOMBOOT MIJ. Simon Bolivar 21 v. Amsterdam n. Ham burg. Vesta 21 (n.m.) v. Amsterdam te Velsen. Achilles 21 van Venetië te Amsterdam. Ajax, 21 van Amsterdam naar Kopenhagen. Ariadiie 21 7 (v.m.) v. Hamburg n. Amster dam. Hebe 20 van Oporto naar Corcubion. Orion 20 van Olhao te Cadix. Saturnus. Valencia naar Rotterdam pass. 20 <10 n.m.) Finisterre. Titus 20 van Triest naar Fiume. Ulysses 20 van Piraeus te Saloniki. Van Rensselaer 21 van W.-Indië te Am sterdam Vulcanus 20 van Livorno naar Napels. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Gaasterland (thuisreis) 23 (10 n.m.) te Hamburg verwacht. Montferland (thuisreis) pass. 19 Madeira. Zaanland (uitreis) 19 van Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitreis) 21 te Southampton. Kedoe fuitreis) 21 v. Port Said. Dempo (thuisreis) 21 te Suez. Kota Pinang (thuisr.) j. 20 (10 v.m.) Kaap del Armi Kota Tjandi (uitr.) 20 (11.30 n.m.) v Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut (thuisreis) 19 te Belawan. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 19 van Singapore.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7