UIT HET BUITENLAND DE VAL VAN HET POND. THIJS IJS EN DE BOOZE HEKS ZATERDAG 23 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD, 4 Voikenbondsraad begin April in buitengewone zitting bijeen. Ter behandeling van de Fransche nota inzake het Duitsche besluit. De reis van Lord Anthony Eden. Gerieve. Volkenbondsraad in de eerste week Van April bijeen. Het Volkenbondssecretariaat maakt het volgende bekend: De voorzitter van den Volkenbondsraad, dr. T. R. Aras, minister van buitenlandsche zaken van Turkije, heeft- besloten, dat de Volkenbondsraad in de eerste week van April bijeen zal komen in eer. buitengewone zit ting, teneinde het voorstel van de Fransche regeering te bespreken. De Juiste datum van bijeenroeping van den Volken bondsraad zal later worden be kend gemaakt. Frankrijk. De reis van Eden. Na gisterenochtend op het Foreign Office een onderhoud te hebben gehad met Maiski, den Russischen ambassadeur, dat naar ver luidt hoofdzakelijk de regeling van het be zoek aan Moskou betrof, begaf Eden zich des middags naar Parijs. Om half 7 arriveerde hij op het vliegveld Le Bourget-, waar een ver tegenwoordiger van Laval hem verwelkomde. Hij zal vandaag met Laval het ontbijt ge bruiken en met hem tot den middag con- fereeren. Dan begeeft Eden zich per vliegtuig naar Amsterdam en ontmoet Zondagmorgen sir John Simon, met wien hij gezamenlijk de reis naar Berlijn zal voortzetten. Amerika. Cordell Hull over de Europeesche situatie. Engelsche regeeringsvertegenwoordigers met belangstelling en voldoening tegemoet. Met het oog op de ontwikkeling der laatste dagen kan een openhartige Duitsch-Engelsche ge- dachtenwisseling slechts profijt geven en wel voor alle Europeesche staten. Wanneer eerst eenmaal het volle begrip van onze rechtsgelijk. heid is doorgedrongen, moet het niet moeilijk vallen de zaken een goed stuk vooruit te brengen. Zoo hóóp ik, dat het bezoek ter opheldering van onze wederzijdsche opvattingen over de te behandelen problemen op nuttige wijze zal bijdragen". Amerikaansch rapport over den toestand in Duitschland. Weinig opwekkende voorspellingen. Het te Parijs verschijnende blad „Agence Economique et Financière" publiceerde de samenvatting van een rapport, dat de Ameri- kaansche gezant te Berlijn, ingevolge 'n desbe treffend verzoek van president Roosevelt, naar het Witte Huis had verzonden. Wij hebben dit rapport aldus de Tel. niet willen publi- ceeren, zoolang er niet eenige zekerheid be stond aangaande de authenticiteit van het document, waarvan de Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil. Donderdagavond verklaarde absoluut onkun dig te zijn. Thans echter hebben goedingelichte kringen te Washington blijkens een Reuter-telegram verklaard, dat president Roosevelt inder. daad uit Berlijn een rapport heeft ontvangen over den toestand in Duitschland, waarom hij twee maanden geleden heeft gevraagd. Wii zeven daarom nu den inhoud weer van dit document, dat een Amerikaansche kijk geeft op den toestand in Duitschland. Volgens de „Agence Economique et Finan cière" hebben drie attachés, van wie één speciaal uit Engeland was gekomen, verschei den weken in geheel Duitschland enquêtes in gesteld. Hun bevindingen hebben zij in negen hoofdstukken verdeeld, die de volgende op schriften dragen: 1. Geenerlei vreedzame evolutie is in Duitsch land mogelijk; 2 het nationaal-socialistische dit opnieuw bijeen te do dn komen, in- mede werking met den Raa.d"' qn het Secretariaat te Genève, ten einde de- bestudéerihg, va'n de dringendste vraagstukken betreffende den op bouw van "Europa, te hervatten. Militariseering der jeugd. Het Internationale Vredes Bureau wil de geestelijke en de lichamelijke opvoeding, welke moeten worden aangemoedigd, zonder evenwel te vervallen in de excessen van sport en wedstrijden, niet' verward zien met de militaire voórbeeriding en de africhting tot den oorlog. Vaststellend dat talrijke staten stelselmatig hun jeugd lang voor den dienstplichtigen en stemgerechtigden leeftijd militaristisch, fana tiek maken; vestigt met ongerustheid de aandacht van de publieke opinie op het feit, dat deze over spannen nationalistische en vijandige ophit singen blinde haat en meedoogenloozen strijd ten gevolge zullen hebben; anderzijds opmerkend, dat de militaire voorbereiding reeds voor de inlijving in het leger in strijd is met het beginsel van beper king en vermindering der bewapening, waar van het Volkenbondsverdrag de noodzakelijk heid heeft erkend en waarvan de verdrager van 1919 en 1920 de ontwikkeling hebben voor zien; roept alle huisgezinnen op om zich te ver zetten tegen de militaire voorbereiding van de jeugd in landen waar deze vrijwillig is; komt met kracht op tegen de gedwongen militaire voorbereiding ingesteld' in sommige landen voornamelijk in Europa; en verzoekt de Ontwapeningsconferentie in het belang van alle volken zoowel van de be schaving als van den vrede een verbod uit te vaardigen gepaard met controle- en sanc tiemaatregelen van alle militaire opleiding der jeugd vóór de inlijving van het leger. Staatssecretaris Hull is door vertegenwoor digers van de pers geïnterviewd over de ge beurtenissen der laatste dagen in Europa; Huil verklaarde daarbij: De regeering volgt op het gebied van haar buitenlandsche betrekkingen haar gebruike- lijken. volstrekt normalen koers. De gebeur tenissen in Europa worden zooals vanzelf spreekt met de uiterste zorgvuldigheid verscheiden jaren duren; 3. de waargenomen. Het staatsdepartement is zich er van bewust, dat de toestand moeilijk is en dat het Amerikaansche publiek bezorgd is over de ontwikkeling in Europa. Gelijk een ieder bekend is hebben de Ver. Staten steeds de meening aangehangen, dat de basis waar op een werkelijk duurzaam vredesgebouw al len kan worden opgericht bestaan moet in verdragen. Voortgaande wees Huil er op, dat al die genen. die gelooven aan de vreedzame bijleg ging van conflicten van allerlei aard, toe nemende bezorgdheid gevoeld hebben tegen over optredende neigingen om zich aan de verplichting tot nakoming van de verdragen naar den geest en naar den letter te ont trekken. Hij wees er op, dat in Eurooa op het oogen- ■blik eep strj?v,en aan het werk is om .een ver mindering tot stand te brengen van de in den laatsten tijd opgetreden spanningen. De Amerikaansche regeering zal dit streven nauwkeurig volgen in de hoop, dat het doel. n.l. het tot stand brengen van algemeene kalmeering succes te hebben. Buitselhlamd. Von Neurath's oordeel over het Engelsche bezoek. De rijksminister van buitenlandsche zaken, Freiherr von' Neurath. heeft inzake het a.s. bezoek van- de Engelsche ministers tegenover e envertegenwoordiger van een Amerikaansch nieuwsagentschap op diens verzoek het vol gende "verklaard: „De rijksregeering ziet het bezoek van de Gasuitbarsting bij Weenen. Aardgas honderden meters de lucht ingedreven. Op een boorinstallatie van de New-Euro pean Gas' and Electric Company in de na bijheid van Enzersdorf is gistermorgen een buitengewoon hevige aardgasuitbarsting ont staan waardoor de boorinstallatie voor een deel vernield werd en reusachtige hoeveel heden aardgas honderden meters de lucht in vlogen. Het personeel van 15 man kon zich nog op het laatste moment in veiligheid brengen. Omtrent de gasuitbarsting wordt nader gemeld Met het gas worden groote hoeveelheden aarde en modder de lucht in gedreven. De gendarmerie heeft in een grooten om trek het terrein afgezet. De bevolking werd bevolen alle open vuren te dooven, teneinde een ontploffing van het gas te verhinderen. Op het oogenblik acht men het twijfelachtig of men er in zal slagen het aardgas, waar naar met zooveel inspanning gezocht is en dat thans zijn eigen weg zoekt, te bedwin gen en op te vangen, zoodat er een econo misch gebruik van zal kunnen worden ge maakt. financieele ineenstorting van Duitschland is in zicht; 4. de économische ineenstorting van Duitschland zal er op volgen; 5. de grondstof fen zullen van April 1935 af in Duitschland teeds schaarscher worden; 6. de confiscatie der industrieele kapitalen is te vreezen; 7. zouden de Amerikaansche zaken in Duitsch- 'and gevestigd, moeten sluiten?: 8. de huidige hulpbronnen van Duitschland zijn te klein voor de tegenwoordige Duitsche bevolking; 9 en oorlog in Midden-Europa is mogelijk. De reden van de economische ineenstorting van Duitschland, yoorzien tegen begin April 1935, is volgens het rapport daarin gelegen, dat Duitschland volkomen zonder grondstof fen zal geraken en nog, slechts stofien,..zalvim- portoeren noodig voor den aanmaak van ;ö!or- iogamaterie.el en munitie. Wat de financieele ineenstorting betreft lijdt het geen twijfel,, aldus het rapport, of de financieele situatie van het Rijk is wan hopig; het gaat er nu om of de Amerikaan sche zaken moeten voortgaan in Duitschland zaken te doen Het verstand zou willen, dat de Amerikaansche firma's zich onthielden, be halve wat betreft eenige kleine zaken, die kunnen voortgaan met het verzamelen van niet onder de transferregeling vallende Marken, waarvan zij een gedeelte gebruiken voor hun eigen behoeften. De Amerikaansche regeering zou dus niet de vestiging van Ame rikaansche zaken in Duitschland moeten be gunstigen. De Duitsche goederen vormen, aldus het rapport, geenerlei bedreiging op de Ameri kaansche markten. Zij vormen een geduchte concurrentie op de andere Europeesche mark ten. De opstellers van het rapport geven als hun meening te kennen, dat de Vereenigde Staten bepaalde rechten op de buitenlandsche _oederen, met uitzondering van de Duitsche artikelen zouden moeten verminderen, ten einde den export van Amerikaansche produc ten naar Europa en elders te begunstigen ten nadeele van den Duïtschen export. De conclusie van het rapport wordt geput uit de overtuiging, dat oorlog en een betrek kelijk nabije toekomst in Midden-Europa mogelijk is. De ervaring zegt, het rapport, heeft altijd geleerd, dat landen, verstoken van financieele middelen, toch altijd oorlogen kunnen beginnen en voeren. Samenvattend zegt het rapport aan presi dent Roosevelt: „Het zou verstandig zijn den Amerikaanschen burger te adviseeren, in Duitschland geen andere dan onroerende goederen te behouden, welke de eenige zijn die de Duitsche regeering nimmer zal durven con- fiskeeren". Duitsche Zeppelinreederij gesticht. BE RUST KEERT WEER TE HARLEM. Uit New-York, 22 Maart: Drie personen, die betrokken zouden zijn bij de ongeregeld heden te Harlem, zijn. van rechtsvervolging ontslagen. Vandaag was het te Harlem weer geheel rustig. VAN FLORA 1935. Concertgesprek. Ongetwijfeld zullen vélen het pijnlijke ver haal kennen van dé dame, die tijdens een con cert met haar buurvrouw een gesprek voerde over iets wat met Kunst i.e. muziek niets te maken heeft, n.l. over koken; ofschoon ik hier onmiddellijk bij moet voegen, dat goed koken wel degelijk een kunst is en dat er heusch wel muziek ik kan-zitten. Als ik me nog herinner dat heerlijke schoteltje, dat mijn vrouw mij gisteren voorzetteMaar dit gaat over muziek, en de culinaire geneugten van mij althans blijven hier.-buiten beschouwing. De dame dan besprak een recept, terwijl het orkest met koper v violen, een van Wagner's geweldige ouvertures uitvoerde, De stem van de dame werd luider naarmate de klanken van de instrumenten luider werden, doch plot seling, na een heftig fprtissimo trad een mu zikaal piano in. En men hoorde de dame die op zulk een onaangename ótilte niet gerekend had. luidop zeggen „En ik bak ze met boter!" Welnü.v - In hét Volendamsch' Bierre.staurant zaten aan het tafeltje naast'het mijne twee dames Louise Guldemond vertolkte met haar wak- kj:t'è' Volendammers'-éèiïpotpöurl'iva:ri "Neder- iindsche liedjes, zoöaiïs 'van. m'n'Ta-rite -"mét de" mondhafriiöriicd',We''gaan naar -Romev. of beter, naar Flora natuurlijk,- e.d. De beide dames spraken over.... ja, het af luisteren van gesprekken is-niet zooals liet hoort en -ik zou me bovendien misschien schul dig maken aan schending van geheimen als ik het zou openbaren, maar het ging over de dingen van den:dag* Doch mijn .kans moest, komen, omdat de muziek aanzwol en :straks abrupt zou zwijgen t. ik ken de potpourri zöodat- de spreeksters haar onderwerp vanzelf op luiden toon wereldkundig zouden, maken. Wie weet bakte de eene ze juist niet met bo ter, of had de andere,'een „koopje gewoon ge had aan een beeldig 'hoedje", waarbij ze zich dan uiteraard een hoedje zou schrikken door de plotselinge pauze .in de muziek. Het stond te gebeuren: de trommel roffelde, het heele orkest gaf zich in de' forte- en .cres cendo-passage, de stemmen der dames hiel den gelijken tred met het steeds krachtiger worden der klanken.de verwachtingen van mij en mijn gezelschap waren hoog gespan nen..., wat zou er komen?.... een bekken slag. Het leven is vol teleurstellingen en decep ties en de mensch is evenzeer geneigd tot over- als tot onderschatten van de kennis van anderen, in dit geval tot onderschatting. Want tegelijk mét den bekkenslag zwegen de dames: zij kenden, evenals ik dat doe, de potpourri Verbeeldde ik me een oolijke twinkeling in haar oogen te zien, toen ze me aankeken? A. J. C. VL. Door Georges Bonnet, oud-minister van financiën in Frankrijk. De groote gebeurtenis van de laatste we ken is de sterke daling van het pond sterling geweest. Bij het begin van het jaar stond dit Britsche betaalmiddel ongeveer gelijk met ongeveer 75 francs. Bij het begin van Fe bruari met ongeveer 74.20 fr. In de tweede helft van Februari en gedurende de eerste dagen van Maart ging de daling in sneller tempo. Binnen enkele dagen zakte de koers tot 70 francs. Resoluties van het Inter nationale Vredesbureau. Voor Europeesche solidariteit en tegen gedwongen militaire voorbereiding. Oprichting en exploitatie van luchtlijnen. BERLIJN, 22 Maart. Onder voorzitter schap van den rijksminister van Luchtvaart, generaal Goering, is heden de Duitsche Zep pelinreederij G. m. b. H. gesticht. De on derneming heeft haar domicilie te Berlijn en stelt zich ten doel, het onderhouden van luchtschipverkeer en vooral de oprichting en eexploitatie van regelmatige luchtschiplijnen voor personen, post en vrachtverkeer. Zij heeft een bedrijfskapitaal van 9,550.000 mark, gefourneerd door de Luftschiftbau Zeppelin en de Deutsche Lufthansa. Dr. Eckener is voorzitter van den raad van commissarissen, directeuren zijn Christian- het hoofd der politie te Maagdenburg en Lehmann, de bekende luchtschipcomman- dant. (D. N. B.) Het Dagelijksch Bestuur van het Internatio nale Vredes Bureau te Genève heeft in zijn jongste zitting de volgende twee resoluties aangenomen Europeesche Statenbond: Het Dagelijksch Bestuur van het Interna tionale Vredes Bureau, ten zeerste bewogen bij den aanblik van een Europa, dat economisch en politiek is verdeeld, zedelijk verward en op het punt staat de grondslagen te verliezen van haar eenheid, die haar kracht hebben uitge maakt in het verleden en haar beschavings peil hebben opgevoerd ongerust ten aanzien van het feit, dat de regeeringen zich tegenover elkander stellen in steeds verschrikkelijker autarkie, een nieuwe bewapeningswedloop aangaan en dag aan dag steeds meer de verplichtingen ver- waarloozen, die het Volkenbondsverdrag hen oplegt; bezweert hen terug te komen tot het hoogere beginsel van de Europeesche solidariteit. Het verwondert zich in het bijzonder, dat det Comité van Onderzoek van de Europeesche Unie, belast met het bestudeeren en verwer kelijken van het plan van een federale Eurc peesche Unie, in den naam van Frankrij voorgesteld door Adriste Briand, sinds 19; niet meer bijeen is geweest. I Het wendt zich tot Ed. Herriot, v: van dit comité en vraagt hem met aunurang Georges Bonnet. Wat zijn de oorzaken van dien krachtigen val? Men sprak van een vooropgezette ma noeuvre der Britsche autoriteiten. Ik geloof er niets van. De Engelsche regeering heeft op - dit oogenblik geen enkel belang bij een daling van het pond. In tegendeel. De kanse lier van de Schatkist Neville Chamberlain heeft er bij herhaling de aandacht op geves tigd, dat de "crisis niet kan worden opgelost, zoolang de prijzen der grondstoffen in goud uitgedrukt blijven dalen. Thans heeft het voortdurend vallen van het pond tot onvermijdelijk gevolg de defla tie der goudprijzen Van de grondstoffen. Het vertraagt ontegenzeggelijk het herstel dei- wereldeconomie. Er is dus in het geheel geen sprake van een vooropgezette handeling van de Engel sche regeering. Het is mogelijk, dat die ge dachte in de wereld is gekomen, doordat zoo goed als geen' enkele- poging is gedaan om door middel van stabilisatie tot een herstel te komen. De factor stabilisatie heeft de markt moeten verlaten, omdat daarmede toch niets te beginnen was. Men had hier niet- te doen met speculatief verschijnsel, waaraan door een plotselinge stabilisatie een einde gemaakt kon worden, maar als het ware met een heftige golf, die alles in haar vaart meenam. Wij hebben in Frankrijk iets dergelijks meegemaakt in de dagen van de - Morganleening in 1926. De ware oorzaak van den val van het pond is het terugtrekken van belangrijke Engel sche kapitalen, dat te Londen heeft plaats -gevonden. De weerslag van dit feit werd nog vergroot, doordat het gepaard ging met ex port van Britsch kapitaal. Men schat, dat Londen gedurende twee weken zeventig mil lioen pond. sterling aan crediet armer gewor den is. Het is dus van -belang het terugtrekken van ,dat vreemde kapitaal en den uitvoer van ,héf) Engelsch' ^airitaal te verklaren. Er zijn vers&h-eïcleriè'' öorë'a'Kéri aan te wijzen'. Daar zijn in de eërste plaats de reeks fi nancieele voorvallen, welke zich dezer da gen te Londen hebben voorgedaan, in het bijzon-der -de „Krach.'- met den peper en het schellak. Een tweède punt ds de mogelijkheid van een nieuwe-bewindsperiode der Labourpartij als gevolg van de aanstaande verkiezingen, iets waarmede vele zakérilieden ontegenzeg gelijk-rekening houden. En dan zijn er vélen gèweest, die de cam pagne van Lloyd George voor het uitvoeren van groote werken met het begrip inflatie in verband hebben willen brengen. En tenslotte verspreidde zich met groote snelheid het gerucht, dat, in tegenstelling met de algemeen gangbare opvatting, het economische herstel van Engeland maar schijn was én dat het zakenleven opnieuw zware dagen door de crisis werden toege bracht. Toen zijn vele bezitters van- ponden-, die er tot nu toe bovendien trouwe aanhangers van waren, plotseling bang geworden en zij ga ven de voorkeur aan het terugnemen van hun bezittingen boven het loopen van een ernstig risico. •Beschouwt men den financieel-en toestand van Engeland, zooals hij in werkelijkheid is. dan ontdekt men, dat er op het oogenblik althans niet de minste reden voor onge rustheid is. De begrooting is in evenwicht. De positie van de Schatkist sluit elk risico van inflatie uit. De groothandelsprijzen bie ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLINC Een poosje later ontmoetten Thijs en Elewijn een man. „Hoe kom ik naar het koninklijk paleis," vraagt Thijs hem. „Dan moet je hier en daar, en daar langs gaan; het is erg ver weg. Weet je, dat de koning ziek geworden is?" „Ik dacht, dat hij gezond was," antwoordt Thijs. „Nee," zegt de man, „ik weet niet wat voor ziekte of hij heeft, maar het schijnt dat hij niet lang meer te leven heeft. En als hij nu zou sterven dan is het zeker, dat prins Kalerad op den troon komt, omdat prins Elewijn er niet meer is. Nou, goedendag, ik ga aan het werk." Ook Thijs en Elewijn gingen weer op stap. „O, o, mijn arme vader," klaagt Elewijn, „de toestand wordt steeds erger hoe zou hij het maken ?"- den een gunstiger beeld dan die van Frank rijk, de Vereenigde Staten en het goudblok. De balans harer rekeningen is al sedert twee jaar in evenwicht. Tenslotte heeft de Bank van Engeland 330 millioen pond aan goud in kas tegen den huidigen wisselkoers) bij een totaal bezit van ongeveer 500 millioen pond. De in omloop zijnde bankbiljetten wor den voor 66 pet. door metaal gedekt. Zelfs voor den oorlog heeft de Bank van Enge land nimmer over een dergelijk goudbezit kunnen beschikken. Het is dus niet de vrees voor den toestand van het oogenblik. maar de ongerustheid over de toekomst, die den val van het pond bewerkt heeft. Die val heeft in de geheele wereld een ernstige reactie tengevolge gehad. In Ame rika schijnt een campagne te zullen begin nen voor een nieuwe depreciatie van den dollar teneinde dien in overeenstemming te brengen met de waarde van het pond ster ling. De regeering te Washington, die zich op het oogenblik bezig houdt met een finan cieele politiek van lage prijzen, laat den dol lar nu nog onaangeroerd. Maar zal zij aan een sterke strooming in de openbare mee ning weerstand kunnen bieden, zoodra die politiek haar beslag heeft gekregen? En in de landen van het goudblok. waar het verschil tusschen de wereldprijzen en die van eigen land nog sterker is geworden, heeft de crisis nog ernstiger vormen aange nomen. Verscheidene staten zien zich voor de moeilijke kwestie gesteld hun geld op de bestaande pariteit te handhaven. De nieuwe depreciatie van het pond brengt voor elk land nuttige aanwijzingen met zich mede. Het heeft geen zin op een herstel in het zakenleven te hopen, zoolang de „geldoor- log" voortduurt. Hoezeer hadden wij gelijk, toen wij op de Londensche conferentie met betrekking tot de prijzen die daar overigens vrij-uit be sproken konden worden vroegen de va luta zoo spoedig mogelijk te stabiliseeren en weer van het goud afhankelijk te maken. De crisis van het pond heeft verder het gevaar bewezen, dat in den tegenwoordigen tijd voor een volk in een veranderlijke munt schuilt; slechts een rede van een invloedrijk staatsman of een aanstaande verkiezing is voldoende om in een land van zoo groote evenwichtigheid en nationaal gevoel als En geland een terugneming van aanzienlijke kapitalen teweeg te brengen. De regeeringen hebben het recht de koer sen te bepalen volgens de economische si tuatie van het land. Maar zij dienen zich voor oogen te houden, dat de crisis niet zal verminderen zoolang de monetaire onvast heid en onzekerheid voortduurt. (Nadruk verboden) „Beroepskeuze" onderwerp der Huisvrouwenvergadering. De heer J. Vader geeft een uiteenzetting. Over de werking van het gemeentelijk bu reau voor beroepskeuze hield de directeur, de heer J. Vader een voordracht ter gele genheid van de ledenvergadering op Vrij dagmiddag van de Haarlemsche afdeeling der Huisvrouwenvereeniging', welke vergade ring in Zang en Vriendschap werd gehou den. De heer Vader zei dat er tegenwoordig weinig sprake meer is van keuze van een beroep. Men is veel te gelukkig wanneer de jongeman die van school komt „een" baan tje kan krijgen. De werkloosheid, is daarvan natuurlijk de schuld. Naar schatting zijn in ons land 160.000 jonge mannen tusschen 14 en 24 jaar zonder werk. d.i. ongeveer 20 pet. van het aantal jongemannen in deze leef tijdsgroep. I De overbodigheid van de bureaux van be roepskeuze is slechts schijn. Er zijn in. ons land nog 52 stuks en als de overheid uit be zuiniging zoo'n instelling opheft, neemt 't particulier initiatief de zaak doorgaans di rect ter hand. „Wij allen hebben toch", aldus de heer Vader, „hoop op een betere toekomst. An ders zouden we in wanhoop ter neer zitten. Er is geen reden voor wanhoop, want on danks alles zijn er toch nog altijd jonge lie den die wel een werkkring vinden. Toch, en daarbij heeft de beroepskeuze een belang rijke taak te verrichten, moet men het vraag stuk van de jeugdwerkloosheid in korten tijd tot oplossing weten te brengen!" De taak van het Haarlemsche bureau voor beroepskeuze is: inlichtingen verstrekken en adviezen geven. Het bureau heeft in den loop der jaren een groote hoeveelheid gegevens verzameld, die ter beschikking staan van hen die voorlichting wenschen. De bureaux, die centraal zijn verbonden, staan ook in nauwe relatie met de regeering, waardoor zij een schat van officieele gege vens ontvangen, die van zeer groote waarde zijn. Met voorbeelden toonde de heer Vader aan hoe snel en uitvoerig de noodige, vaak zeer bijzondere inlichtingen kunnen worden verstrekt. Anders is 't gesteld met het advies. Dit is een kwestie die niet zoo concreet is. Voor 'fc uitbrengen van advies is een uitgebreide studie noodig van de vakvereischten. en, duizend en een andere ingewikkelde vraag stukken. „Een tijdig ingewonnen advies kani vaak veel teleurstelling voorkomen"; dat is de ervaring der bureaux voor beroepskeuze. Er rust echter ook een groote verantwoorde lijkheid op hen die het advies verstrekken! Het gaat immers om het levensgeluk van den betrokkene. Om advies te kunnen geven is 'n eerste eisch (als 't gaat om keuze van beroep voor een jongen) de psychologie van het kind te kennen. Meer dan rapportcijfers zegt. naar de mee ning van den heer Vader, de houding van het kind tegenover de anderen bij sport en spel of op een schoolreisje! De moeilijkheid is om uit de vele symp tomen waarbij ook nog psychotechniek wordt toegepast een conclusie te trekken, want er zijn ook nog zeer belangrijke facto ren die niet te controleeren zijn: trouw, wilskracht enz. Dit is het zwakke punt, maar dat ligt voor de hand. beter iets gedaan, dan in 't geheel zonder voorlichting te kiezen. Tenslotte.: de bureaux zorgen er ook voor hen die toch nog in een ambt mislukken, te hel pen, waarbij natuurlijk niet de spreuk: „Twaalf ambachten en dertien ongelukken" in practijk wordt gebracht. De presidente, mevrouw C. J. Cohen Ter- vaert-Koch dankte den heer Vader.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6