LILEN Nadenken en oplossen. ALWEER ZATERDAG/ ZATERDAG 23 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Onze wekelijksche puzzle - rubriek. Mei prijzen van 71, 2i en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 18. Onze kruiswoordpuzzle van j.l. Zaterdag is wer goed ontvangen. Ze was nu niet be- p»--Ud gemakkelijk; één inzender schreef mij, dat hij er twee genotvolle avonden mee had doorgebracht. Toch blijkt de opgave niet al moeilijk te zijn geweest; dat althans wees het aantal inzendingen uit, dat er op binnen kwam. „De fijnste soort puzzles, die U geven kunt", aldus een inzendster uit Bloemendaal. „Wat mij betreft, U zou er best elke week zoo een mogen geven". Wat dit laatste betreft, ik kan dit niet doen, aangezien ik rekening heb te houden met meer verlangens en wenschen. Maar ik geef gaarne toe, dat er altijd iets spannend in zit, om een „cross" op te lossen, Ik zelf doe het ook graag, zit ook wel even met m'n handen in't haar, om ten slotte „zegevierend" uit den strijd te voorschijn te komen. En zoo zal het ook enkelen van de inzenders van deze week wel vergaan zijn, denk ik. Hoe de figuur ingevuld moest worden, dat ziet u bijgaand: PRIJSWINNAARS. Onze hoofdprijs een bedrag van zeven gulden vijftig wordt ditmaal gewon nen door: C. E. Kroese, Koediefslaan 38, Heemstede. De tweede prijs twee gulden vijftig: A. Bijster, Vooruitgangstraat 85, Haarlem. De vijf troostprijzen elk een be drag van één gulden: J. P. Meulenberg, Spaarnhovenstraat 111, Haarlem; P. Bekker, Spaarn wou derstraat 93 rood, Haarlem. Mevr. J. Snethlage, Platanenlaan 25, Bloe mendaal. Mevr. J. Yfs, Hasselaersplein 4, Haarlem. J. S. Bartstra, Zonnelaan~49, Haarlem. Onze nieuwe puzzle no. 19. Een raadselachtige zeshoek. Deze week weer eens iets „afwisselends". In bijgaande figuur moeten, gaande van kringe tje tot kringetje, telkens woorden van vier letters van de volgende beteekenis ingevuld worden 1—22 2—23 3—24 4—25 5—26 6—27 7—28 8—22 9—23 10—24 11—25 12—29 13—30 14—31 15—28 16—27 17—26 18—25 19—29 20—30 21—31 werktuig om te ziften. een woord van de uitdrukking: „Iets urbi et orbi bekend maken. bruinachtige stof verkregen uit run. inboorling van Polen. gevoel van diepen afkeer (met de bedoeling leed te doen). éénmaal. zeer onaangename. wijde pantoffel. staat boven het Kruis. deel eener kous. spreekt de mensch. voornaam van 'n bekende Deensche filmster. onbesmet. het einde van alles, honingbij. Duitsche rivier die bij de Groningsche grens. schoorsteenzwart. Ligt bij Didam (2e letter „o", 3e letter „i"). bekende meisjesnaam, ontkenning. handeling, bewust en met een bepaald doel gedaan. Bij juiste invulling geven: 17 een stad in de Graafschap. 814 een stad in Limburg. 15—21 onderdeel van Groot-Brittannië. 2231 staat in het Noorden van Europa. 2831 staat in het Noorden van Europa. Onder „iets urbi et orbi bekend maken" verstaat men: iets overal verkondigen (urbi et orbi: Aan de stad Rome en het heelal, woorden die voorkomen in den zegen, welken de Paus uitspreekt. Prijzen, termijn van inzenden en adresaanduiding. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vijf uur, aan ons Bureau te Haarlem. Men zende deze oplossing aan: Mr. Nadenker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossing inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P 19 (Puzzle no. 19), moet aan de oplossing worden ge- hecht of er op geplakt v worden. Niet op de en- I velop van inzending, I m maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschikbaar 'n bedrag van zeven gul den vijftig, als tweeden prijs twee gulden vijftig, benevens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossingen toegewezen worden en zoo snel mo gelijk per postchèque aan de prijswinnaars worden toegezonden. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden ge plaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over deze puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. DS. KRAFFT OVER DE CALVIJNTENTOON- STELLING IN PARIJS. In de Waalsche Kerk heeft pasteur F. Ch. Krafft Vrijdagavond gesproken over de ten toonstelling „Calvin et la Réforme francaise", welke op h'et oogenblik in de Bibliothèque Na tionale te Parijs gehouden wordt ter gelegen heid van het vierde eeuwfeest der Refor matie. Spreker zette uiteen, dat de Calvijn-her- dbnking in Frankrijk op grootsche wijze is geschied. De Fransche regeering heeft er in ruime mate haar medewerking aan verleend, omdat zij in de figuur van Calvijn den schep per van het moderne Frankrijk eert. De expositie draagt een zeer belangrijk ka rakter. Zij bevat hoogst interessant materiaal over de beteekenis van Calvijn als leeraar en als strijder, over zijn studiejaren en over de vervolging, waaraan hij heeft blootgestaan. Men vindt er gegevens over zijn voorloopers, in het bijzonder over Erasmus, die grooten invloed op Calvijn heeft uitgeoefend. Ook treft men er veel belangwekkends aan over de verdedigers van het Protestantisme, zooals Louise van Savoye. Een zeer waardevol his torisch document, dat den moord op den ad miraal de Coligny in herinnering roept, werd in bruikleen afgestaan door koningin Wil- helmina. Verder memoreerde ds. Krafft gegevens over Luther en Melanchton. terwijl eveneens de aandacht is gewijd aan de kunstuitingen der Hugenoten. Ds. Krafft heeft tijdens zijn verblijf in de Fransche hoofdstad ook het Calvijncongres bijgewoond, waar o.m. de Nederlandsche hoog leeraren dr. Kuyper en Rutgers het woord hebben gevoerd. Hij heeft daarbij nogmaals den indruk opgedaan, dat er tusschen het Nederlandsche en Fransche Protestantisme verschil bestaat en dat er bij een toenadering voor beide veel te leeren is. Spreker zeide in dit verband, dat het Fransche Protestantisme eigenlijk nog voortdurend strijd te voeren heeft, terwijl het Protestantisme in Neder land „gestabiliseerd" is. doordat door de eeuwen heen de Nederlandsche vorsten en thans de Koningin zich als krachtige ver dedigers van en strijders voor dit geloof heb ben opgeworpen. KERK EN VREDE OVER BEWAPENING. Dinsdag 26 Maart houdt de afdeeling Haar lem van Kerk en Vrede des avonds in de Re- monstrantsche Kerk een bijeenkomst waar Ds. F. Kuiper, doopsgezind predikant te Alk maar zal spreken over „Christendom en be wapeningswedloop". EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) Voor Haarlem's Politierechter. De verborgen veldwachter. Het betrof hier geen fopprentje met een „zoek den veldwachter", die dan ergens op zijn hoofd staande kan worden gevonden, maar het was een heusche veldwachter, die zich heusch had verborgen onder juten zakken in een hoekje van een wagen. Dat was na tuurlijk-geen verstoppertje spelen, want veld wachters zijn daarvoor te ernstige menschen. doch de veldwachter had zich in die ongewone schuilplaats begeven, omdat de eigenaar van den wagen, die een soort verhuiswagen was. tot winkel ingericht, had ontdekt, dat er op onregelmatige wijze goederen uit zijn winkel verdwenen. Nadat de dienaar van het gezag zich had ingekuild, sloot de winkelier zijn wagen met den sleutel en liet den wagen aan den weg in den Haarlemmermeerpolder staan. Wat verwacht was, gebeurde; een ander dan de winkelier opende de deur van den wagen met een valschen sleutel en begon zich de zak ken te vullen onbewust van het verborgen ge vaar dat niet lang verborgen bleef, zoodat de dief werd gevat. Het bleek, dat hier een eigenaardig winkel- i bezoeker aanwezig was, want in plaats van geld voerde hij inbrekerswerktuigen en soms zelfs een revolver met zich, zoodat we ons een oogenblik verplaatst konden voelen in het wilde westen in plaats van in de vreedzame Meer. Het bleek nu ook wel, dat het maar imitatie wild west was en de jonge man, die niet zoo bar slechts was al behoorde hij niet tot de besten, kwam er na een bemoedigend woord van den verdediger Mr. De Rijke met twee maanden af, nadat de officier er zes had ge- eischt. Nachtelijk bezoek. Dat was een eigenaardig mensch die juf frouw uit Krommenie, die zich voor diefstal I van twee portemonnaies had te verantwoor den en de onnoozelheid in persoon scheen. Zij was in 't holst van den nacht in de woning van een anderen Krommenieër aangetroffen :onder te zijn uitgenoodigd en had zich met een valschen sleutel toegang tot die woning verschaft terwijl met haar een portemonnaie uit dat huis was verdwenen. Ook een tweede Krommeniër had zich over een dergelijk nachtelijk bezoek te beklagen gehad met het zelfde resultaat. De juffrouw, die een weke lijkse h inkomen had van f 50 per week, kon voor haar strooptochten geen redelijk motief opgeven, ja, zij beantwoordde alle vragen maar met een schouderophalen, zoodat de politierechter niet veel wijzer werd en den politie-agent, die als getuige optrad, de vraag stedle: „Is zij wel goed bij het hoofd?" De agent meende dat de juffrouw danig bij de pinken was en schoon we dit niet als een psychiatrisch rapport moeten opvatten, bleek er uit dat de juffrouw niet, zooals dat op dorpen wel eens het geval is, in de buurt be kend stond als Malle Mietje of iets derge lijks. De juffrouw had al eens vroeger diefstal ge pleegd en was er toen met voorwaardelijk afgekomen, nu probeerde zij weer toepassing van die milde wetsbepalingen te krijgen, maar dat ging niet. Juffrouwen, die er 's nachts op uit gaan met valsche sleutels en portemonnaies gaan stelen, kan men niet te zachtzinnig behandelen en de officier eischte dar. ook 6 weken gevange nisstraf; de rechter vond dit nog te weinig en gaf 2 maanden. De oorveeg. Een onderwijzer uit Bennebroek stond te recht, omdat hij een 12-jarigen leerling een zoodanigen slag om de ooren had gegeven, dat het trommelvlies gescheurd werd. Het bleek, dat de Bennebroeker jongens er vroeger eigenaardige manieren op na hielden. Als de onderwijzer hun een standje maakte, zetten zij de beide ellebogen met een bons op het blad van de bank of gingen buiten de bank staan om met de voeten een roffel op den vloer te trappelen. De onderwijzer, die nu terecht stond, zei dat hij aan die demonstratieve handelingen een einde had gemaakt, maar dat een enkele van de oude lichting nog wel eens in de fout terugvalt en zoo een was de jongen, die een draai om de ooren had gekregen. Hij had na herhaalde terechtwijzing zijn oppositie niet laten varen en daarop was de klap ge volgd. Was die klap hard?, vroeg de rechter aan een anderen onderwijzer, die als getuige optrad en de afstraffing had gezien. De ge tuige meende dat de klap niet hard was ge weest. Er kwam een briefje in het geding geschre ven door de moeder van den jongen aan den onderwijzer en waarin zij dezen uitdrukkelijk het recht gaf haar zoontje bij ongehoorzaam heid een klap om de ooren te geven, hetgeen de politierechter een eigenaardig staaltje van ouderlijke opvoedkunde achtte. Dit briefje deed te vreemder aan, als men de juffrouw met haar zoontje voor het hekje zag staan, den jongen beschermd als een kloek haar kuikensc en de jongen huilde na tuurlijk jammerlijk. De officier van justitie was van meening dat hier wel van mishandeling gesproken kan worden, al nam hij graag aan, dat er geen opzet om het trommelvlies te scheuren is (eweest en eischte f 25 boete. Mr. v. Löben Seis, de verdediger, was van oordeel, dat men niet direct van mishandeling kan spreken, als een onderwijzer een leerling- een klap geeft, er is een zeker tuchtrecht, al is dit niet uitdrukkelijk erkend. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. De politierechter, al nam hij tot op zekere hoogte een tuchtrecht aan, zei, dat als een onderwijzer om de ooren slaat, dit niet meer onder dit tuchtrecht is te brengen en veroor deelde tot de gevraagde boete. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Politiebureau, Smede straat 9, handschoenen en ceintuurs; aote- tasch met muiltje; aotetasch met pantoffels; Koster, Fr. Halsstraat 57 zwart, actetasch met muziek; Fuche, Meidoornplein 72, autoped; Politiebureau, Smedestraat 9. Engelsch boek; Steenkist, Hoogerwoerdstraat 46, Neder- landsch boek; Sterkman, Ternatestraat 72, bal; Collerie, Van Marumstraait- 20, das; Ken nel, Ridderstraat 11, honden; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24. honden; Koers, Bak kerstraat 36, hond; Negrijn, Ursulastraat 8, hond: De Jager, Nieuwe Kerksplein 22. hond; Kennel, Ridderstraat 11. katten: Kennel Fau na, Fr. Varkensmarkt 24, katten, Derks, Harmenjansstraat 39, R.K. kerkboek; Booms, Thorbeckestraat 81, portefeuille m. inh.; Den Hartog', Marnixstraat 38. portefeuille met inh.; Fickert, Brouwersplein 5 rood, wollen shawl; Warmerdam. V. Oosten de Bruijnstraat 75, schooltasch met schriften: Steenkist, Hooger woerdstraat 46, schoolboekje: Van Dam, Groo- te Houtstraat 42, rijwieltasch; Politiebureau Smedestraat 9, werkmandje met inhoud. £en to-tnOH t/au IdeuttH en gumgfr. door TJEBBO FRANKEN. IX. Narcissen leenen zich zoowel voor de cul tuur in potten om te vervroegen, als voor den vollen grond, waar zij in groepen of op perken geplant steeds een allerkeurigst effect maken. Een gewone, voedzamen, humusrijken flink diep bewerkten tuingrond en een zoowel zon nige, als half beschaduwde standplaats nemen ze voor lief, hoewel zij bij voorkeur geen dro ger dorren grond willen hebben. Vóór struik gewas of in gras geplant (met het grasmaaien vooral het loof van de narcissen niet afsnij den!) voldoen ze met hun helder gekleurde bloemen uitnemend, vooral daar zij. wanneer zij eenige jaren vaststaan zich sterk vermenig vuldigen en telkens meer bloemen voortbren gen. Narcissen moeten liefst vroeg worden ge plant; de beste tijd is van Augustus tot Octo ber, plant men ze later, dan blijven de planten zeer laag en de bloemen klein. Een goede diepte is van 8-10 c.M. op ouderlingen afstand van 12 a 15 c.M. al naar gelang de grootte dei- bollen. Des winters matig met riet of blade ren te dekken; bloeitijd: April. Het verdient aanbeveling om de bloemen van fijnen nar cissen, vooral die der Leedsi soorten of die, waarbij staat aangegeven, dat ze een oranje- roode trompet of kroon bezitten, af te snij den, wanneer ze ten halve geopend zijn, (ten einde ze binnenshuis, buiten de zon, geheel te laten ontluiken). Het is merkwaardig, hoe langen tijd ze dan frisch blijven en hoe helder de kleuren uitkomen. Voor potcultuur worden de bollen zoo vroeg mogelijk geplant, daartoe in de potten dicht bijeen gezet in vetten doorlatenden grond of bulbfibre. Evenals bij Hyacinten en Tulpen staat opge- i geven, moeten narcissen op een koele, voch tige plaats worden gehouden, ten einde over vloedig wortels te kunnen vormen en wanneer' men de potten derhalve in een kouden bak heeft ingegraven, dient er voor gezorgd te worden, dat de grond in en rondom de potten niet uitdroogt. Dit is te bereiken door er een rietmat over heen te leggen, waaronder de aarde bestendig koel en vochtig blijft. Heeft men geen kouden bak, dan kunnen de potten of pannen ook in den tuin worden ingegraven, indien men dan maar de voorzorg neemt te gen den winter een laag riet of stroo er over aan te brengen, teneinde de potten in de wintermaanden, als men met vervroegen wil aanvangen, er uit te kunnen halen. Bij hard bevroren grond geeft dat anders groote be zwaren. Ook kunnen de potten, nadat de bollen wer den gepot, in een koele, vochtige ruimte bin nenshuis worden gehouden (een donkere kel der is een uitstekende plaats), totdat de sprui ten voldoende lengte hebben verkregen Daarna in de huiskamer langzaam in bloei laten komen, in het volle licht en ver verwij derd van kachel of centrale verwarming. Narcissen, die geforceerd worden, verlangen overvloedig vocht en vooral geen dorre, droge atmospheer. Wanneer de bollen naar binnen te halen? Een juiste datum kan hiervoor niet opgegeven worden, omdat alles afhangt van het tijdstip, waarop de bollen werden opge pot. Evenals bij Hyacinten wijst de ontwikke ling van den spruiten het oogenblik aan, waarop de bollen van buiten of uit den bak naar binnen mogen gebracht worden. De spruiten moeten minstens een lengte van 8 a 10 c.M. verkregen hebben (eenige minia tuursoorten zooals bulbocodium, triandrus albus, cyclamineus, nanus, minor, W. P. Mil- nerf uitgezonderd) en eerst dan mag .aan vervroeging worden gedacht. Iedere poging om de bollen ontijdig tot bloeien te dwingen, leidt onvermijdelijk tot mislukking. Heeft men de potten naar binnen gehaald, dan kunnen ze in een gematigde kas of bin nenshuis in een niet te warme droge kamer langzaam in bolei getrokken worden. Eene uitzondering' op dezen regel maken na tuurlijk de TrosnarcissenPaperwhite en Grand soleil d'or. Deze soorten, die uit war mere gewsten geïmporteerd worden, g aan vroeg in het najaar reeds aan den groei en moeten daarom zorgvuldig tegen vorst worden beschermd. Ook deze soorten moeten, zoo vroeg als mogelijk is, worden geplant en in den kouden bak gehouden; men kan ze reeds in November binnenshuis brengen en op een licht plaatsje in de huiskamer (vooral zoo ver- mogelijk van de kachel) in bloei trekken. Deze soorten laten zich ook uitstekend op water kweeken en worden voor dit doel eigenlijk veel meer gebezigd dan voor potcultuur; in spe ciaal daarvoor vervaardigde ronde glazen kommen ontwikkelen zij zich voortreffelijk in fijn grint en water. In tegenstelling met de gewone Hollandsche soorten die zooals boven vermeld staat, eerst geruimen tijd op een don kere. koele plaats moeten worden gehouden voor de wortelvorming, kunnen beide Zuïd- fransche soorten direct na de planting in het volle licht worden gezet en gaan daar direct wortelen en uitspruiten. Men zorge er steeds voor de planten niet in heeigestookte, droge kameratmospheer te brengen, want dan wordt 't loof onmatig lang en de bloemknoppen verdrogen. Ze verlangen steeds zoo dicht mogelijk bij 't venster te staan en kunnen geen frissche lucht ontberen. Zoo nu en dan verneemt men klachten, dat de in potten geplante narcissen binnenshuis geen voldoening geven, hoog opschieten en niet bloeien. Dat is zonder uitzondering te wijten aan onoordeelkundige behandeling en een gevolg van het te vroeg plaatsen in te hooge warmte en droge kameratmospheer. Narcissen kunnen dit te eenenmale niet ver dragen en hoewel eene temperatuur van 55 a 60 gr. Fahr. hen niet schaadt, leidt iedere poging om de bollen in bloei te „jagen" on vermijdelijk tot mislukking. Bovendien mogen de planten nimmer van droogte lijden. Doch genoeg, dit is geen leerboek, het is immers een roman. Of is het soms geen won derlijke romantische figuur, die Narcissus, ijdel en geurig en schoon, die van een goden kind tot een bloem werd, als een kop en scho tel, als een trompet, als een hoepelrok, als een rammelaar, als een schelletuig? Och, gij weet dit alles reeds en gij hebt verlangen naar die bloem, die in trossen bloeit, die tweekleurig, enkel en dubbel verschijnt. Maar ik zie u het hoofd schudden, gij degelijke, nuchtere Hol lander, gij denkt aan kaas en boter en eieren. O, doch nu eerst ben ik er zeker van dat gij Narcis zuLt- leeren liefhebben als de Engel- schen, die haar beminnen als een geliefkoosde spijs, als butter and eggs, als eggs and bacon, als codlings and cream, wanneer zij dubbel is en incomparable! Dit is tóch geen roman, zegt ge, goed, goed, laat het dan een kookboek zijn. laten de nar cissen u een maaltijd voor de oogen worden, dat het- water u over de lippen komt. De kweekers verwachten u, zij hebben de bollen al vast gekookt! Die welgedaan en schoon zijn. Hyacinthus. bloem, uit het bloed geboren van den schoonen jongeling, die uw onst.erfe- lijken naam droeg. Hyacinthus, die eenmaal de liefde van Apollo waart, zóózeer, dat hij u, Spartaansche knaap, in het zuiver schieten met den boog onderwees, wat hebben de Goden met u voorgehad? Waarom heeft Ze- phyrus u gedood. Hyacinthus? Men zegt uit naijver, want Zephyrus gunde u de vriend schap van Apollo niet, neen hij minde u hartstochtelijk, hij wilde u eeuwig liefkoozen met de streeling zijner zijden vleugelen, hij verlangde naar uw geurigheid om ze in zijn warmen adem te mengen en ze over de velden der wereld te dragen tot in de woonplaats der menschen Hyacinthus, méér dan Apollo had Zephyrus u lief want hij had geen oog voor uw vaar digheid in de kunst van het schieten, hij minde niet de pracht van uw krijgsmansge- ;talte, neen, hij aanbad uw éeuwige schoon heid, niet uw gedaante, maar uw ziel. Doch gij. Hyacinthus, oorlogszuchtige Spar taan, gij vermeide u met Apollo in de kunst van pijl en boog', hield uw ziel voor Zephyrus verborgen, die eindelijk in wanhoop u doodde. Toen vloeide het bloed uit den schoonen jon geling Hyacinthus over de aarde, het mengde zich daarmee en uw ziel, de geurige en kleu- •ige bloem, die de waarachtige Hyacinthus is, werd daaruit geboren tot eeuwige vreugde van Zephyrus, die haar kust en koestert in de vroege lente en haar omfluistert met de zwoele woorden van zijn liefde. Bloem, die aldus uit bloed geboren werd, wat is uw zending op deze wereld? Hebben de Goden uw bladen van geheimzinnige letters voorzien Doch wat is de zin van die teekens? Wij staan voor raadselen. Moest gij niet de alpha en omega zijn van alle bloemen, de volmaakt ste in vorm, in kleur en geur? Moest gij de heldenfiguur der bollenfamilie worden, de Spartaansche Hercules, die al sterker en krachtiger wercf in den loop der vele jaren, die ten slotte aan den stevigen als gespierden tengel een zware vracht van nagels droeg? ün wordt uw bol niet met een geheimzinnig waas van moord en bloed omgeven als men u snijdt en holt om u ten slotte te zien sterven, wanneer de kinderen geboren zijn, gevoed met uw vieesch en bloed? Hyacinthus er ligt een menschelijkheid in uw levensverschijnselen opgesloten. Gij, die eenmaal een mager sprietje waart met wat sobere kleurige nageltjes, nu geworden tot een forschen steel dicht omgeven met na gels, die daar opeengedrongen aaneen sluiten als een bijenzwerm om de koningin. Ja, won derlijk menschelijk is uw wezen, Hyacinthus, gij die in vollen rijkdom van bloei zijt als een gebalde vuist tegen Zephyrus. die een moor denaar was. ja. gij die ais een dreigende knots van Sparta zijt. En toch hoe goedmoedig staat gij daar te geuren, eenmaal zoo mager tjes. nu zoo welgedaan, zoo vriendelijk dik als met. 'n buikje, dat herinnert aan den wei- doorvoeden Kalif. Maar gij stamt immers uit Bagdad, gij Hyacinthus orientalis, gij die meer dan eenige andere bloem tot 'n waarlijke Hyacinthus neerlandicus geworden zijt? Ja, Hyacinthus, gij zijt wel onze bij uitstek na tionale bloem, gij enkele en dubbele, die het rood wit en blauw, benevens de schakeeringen daarvan over de velden spreidt en zelfs het oranje niet vergeet, doch ook geel, rose, lila, purper en violet zijn uw kleuren. En als gij niet enkel of dubbel zijt, dan zijt ge minia tuur, multiflora en romeinsch. -en alweer zijn Vloeren en Meubelen prachtig glanzend DANK ZIJ (Adv. Ingez. Med.) DE REN NE MER PADVINDERS. Het jaarverslag over 1934 toont aan dat de padvindersbeweging in Haarlem en omstreken groeiende is. Immers het ledenaantal van bo vengenoemde vereeniging per 1 Januari is van 325 tot 366 toegenomen, dus met bijna 10 pCt. De vereeniging bestaat thans uit 10 groepen, terwijl er dezer dagen juist twee nieuwe bij opgericht zijn. De aangesloten Zandvoortsche groep werd opgeheven wegens gebrek aan belangstelling. Het aantal leiders en leidsters (voor de Welpen) bleef constant op 38. In het afgeloopen jaar hadden de volgende gemeenschappelijke gebeurtenissen plaats: Deelneming met een 200-tal padvinders aan de huldiging van den hoofd-verkenner, Staats raad Rambonnet, op 10 Maart te Den Haag. Patrouille-wedstrijden op Hemelvaartsdag op het landgoed „De Boekhorst" bij Noord- wijkerhout, waar de Spechten der „Zwarte Pijlgroep" den eersten prijs wonnen, direct daarop gevolgd door de Reigers van „Die Tweede Haarlem". Het Najaarskampvuur in October op Duin vliet. De Kerst-inzameling van levenmiddelen voor behoeftige stadgenooten. De Kerstbijeenkomst, waar Ds. Barger voor ging. Opgericht werd een maandblad „De Blin- kert". TERAARDEBESTELLING KEESJE SCHAGEN 1 Vrijdagmiddag heeft op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan de aangrij pende plechtigheid plaats gehad van de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van den 3-jarigen Keesje Schagen, die opMaan dagmiddag in het water van het Zuider- Buitenspaarne verdronken is. De belangstelling voor dit droeve gebeuren was groot. Aan de groeve werd gesproken door den heer J. F. Snoeks. leider van de Stads- Evangelisatie, die treffende woorden sprak en bad om troost en kracht voor de zwaar ge troffen ouders. Een schat van bloemen dekte de groeve, uit witte seringen en lelies bestaande. Twee kin deren legden takken witte seringen op het graf. De heer Snoeks dankte namens de fa milie voor de betoonde belangstelling, waarna allen diep onder den indruk van deze in allen eenvoud zoo ontroerende plechtigheid den doodenakker verlieten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9