HOCKEY DAMES-HOCKEY. HANDBAL GYMNASTIEK ZWEMMEN PAARDENSPORT HONKBAL. SCHAKEN MAANDAG 25 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 8 NED. HOCKEY-BOND De uitslagen. Westelijke le klasse H. H. IJ. C.—S. C. H. C. 4—2 Hilversum—H. O. C. 0—2 GooiBloemendaal 41 Oostelijke le klasse: DeventerZutphen 21 Promotie West. VictoriaM. H C. 25: 3e klasse West. B. H. V. 2—S. C. H. C. 2 1—5 Oh Kay—Amsterdam 5 22 4e klasse: Pinokkio 3Laren 4 9—0 H. O. C. 3—Victoria ft 4—2 Pr om.-degradatie West. 2e kl. prom. kl. LeidenStrawberries 31 Amersfoort—B. H. V. 4—2 3e2e klasse: Hilversum 3—A. M. V. J. (R'dam) 4—1 HuditoAmsterdam 3 00 Strawberries 2Bloemendaal 2 30 4e3e klasse: Amsterdam 4Kraaien Bloemendaal 3Laren 3 14 M. H. C. 4Pinokkio 1—2 H. H. IJ. C. 4—Hudito 2 1—1 Beslissingswedstrijd. West. Be FairPinokkio 21 Treslingbeker. Kwa rt-eindstrij den M. H. C.Amsterdam 5 10 Halve eindstrijden. Hilversum 2Togo 23' Van Holkemabeker. Halve eindstrijden. Amsterdam—H. D. M. 20 Blocmendaalbeker (dames). B. D. H-C. R. Wit 2—1 De Competitiestanden. EERSTE KLASSE WEST gesp.gew.gel.verl. pnt. v.-t H. D. M. 14 11 1 2 23 42—12 Amsterdam 14 9 3 2 21 37—18 Gooi 13 9 1 3 19 32—16 Hilversum 14 3 2 4 18 27—21 H. H. IJ. C. 14 5 1 3 11 22—23 H. O. C. 14 2 4 8 9 10—32 S. C H. C. 13 2 2 9 6 12—33 Bloemendaal 14 1 2 11 4 17—34 PROMOTIE- AFDEELING: Amsterdam 2 14 9 3 2 21 35—23 M. H. C. 14 10 0 4 20 49—29 Togo 14 9 0 5 18 43—27 Laren 14 6 3 5 15 40—29 Hilversum 2 14 5 3 6 13 31—38 H. D. M. 2 14 4 2 8 10 25—45 Victoria 14 3 3 8 9 34—39 Kieviten 14 1 4 9 6 17—44 EERSTE KLASSE 't GooiBloemendaal (41) De thuisclub heeft in de eerste helft den sterken wind mee. ''t Gooi is dan ook in de meerderheid. Reeds direct nam 't Gooi de leiding (10). Twee strafcorners brengen den stand op 3—0. Als de rust wordt aangekondigd, genie ten de Bussummers reeds een 40 voorsprong. In de tweede helft kreeg Bloemendaal den straffen wind mee: thans ontstond een gelijk opgaande strijd. Zelfs waren er periodes van langdurig Bloemendaalsch overwicht, maar met man en macht werd door 't Gooi verde digd. Meermalen ontsnapte het Gooische doel ternauwernood. Alleen Kramer wist er zich doorheen te worstelen (41). Zeker had Bloemendaal meer doelpunten verdiend, maar de Gooische verdediging sloeg resoluut iederen bal uit den cirkel. Door dit resultaat staat het thans vast, dat Bloemendaal degradatiewedstrijden zal moeten spelen. PROMOTIE- AFDEELIN G. VictoriaM. H. C. (25) De Musschen zijn in de meerderheid door betere techniek. Er wordt vlot gespeeld. De Musschen nemen door Brand de leiding; deze zelfde speler voert nog voor de rust den stand op tot 03. In de tweede helft komen er momenten, dat Victoria sterker is en dan volgen er zelfs goals, zoodat M. H. C. ondanks den flinken voor sprong toch moet oppassen. Als Victoria het eerste tegenpunt heeft ge scoord (13), beantwoordt Hooft dezen goal (14i. Wanneer M. H. C. dan weer even ver slapt, neemt Victoria dadelijk de gelegenheid te baat om opnieuw te scoren (24) Het is dan echter Schmeink, die allen twijfel doet ver dwijnen (25), zoodat M. H. C. thans promotie wedstrijden mag spelen. PROMOTIEWEDSTRIJDEN. Strawberries 2Bloemendaal 2 (30) De gasten zijn in de meerderheid, doch zien geen kans tot scoren door onsamenhangend spel. zoodat de verdediging van de thuisclub steeds kan ingrijpen. De aanvallen van Strawberries bezorgen aan de Bloemendaalsche verdediging geen moeite, zoodat rust met 0—0 komt. Ook in de tweede helft valt Bloemendaal het meest aan. Een uitval van Strawberries, gevolgd door missen in de verdediging van Bloemendaal, geeft aan de thuisclub de lei ding (1—0). Ook de beide andere doelpunten ontstaan op soortgelijke wijze, zooda/t Straw berries 2 eenigszins geflatteerd wint met 30. Bloemendaal 3Laren 3 (14) A! heel gauw nemen de gasten de leiding (0i). Maar ongeveer tien minuten later is het weer gelijk na een felle scrimmage (11). De wedstrijd gaat verder gelijk op. met Bloe mendaal iets in de meerderheid. Rust 11. Ook in de tweede helft gaat het vrijwel ge lijk: Bloemendaal krijgt kansen genoeg, maar deze worden niet benut. Een inzinking wordt Bloemendaal dan noodlottig. In een korte spanne tijds heeft Laren drie goals gemaakt (14). Hoe Bloemendaal ook zwoegt, het helpt niet meer: ook deze voorhoede speelt te zwak om de verdediging van Laren te pas- seeren. Het einde brengt een zege voor Laren 3. OM DEN TRESLING-BEKER. M. H. C.Amsterdam 5 (10) Om het eerste elftal te sparen, had M. H. C. het tweede en derde team tot één elftal ge combineerd tegen Amsterdam 5. De Amster dammers gaven zich geheel, terwijl de verde diging met verre klappen het terrein voortdu rend zuiverde. Rust kwam zoodoende met 0—0. Ook in de tweede helft gaf Amsterdam dusdanig partij dat M. H. C. geen doelpunt kon scoren. Totdat eindelijk Pot een voorzet benutte (10). Met dezen kleinen voorsprong moest M. H. C. zich tevreden stellen. Her, ein de kwam dus nog met een benauwd kleine zege yoor M. H. C. L. Hooft naar Indië. De bekende M. H. C.er Leendert Hooft, de tegenwoordige captain en voortreffelijke links binnen van het eerste elftal der Musschen, vertrekt Donderdag naar Ned. Oost-Indié. Zeven jaren lang nam Hooft een vooraan staande plaats in het Musschen-team in en meermalen werd hij waardig gekeurd, de linksbuitenplaats in een Nederlandsch B-elftal te bezetten. Het heengaan van dezen beschei den uitstekenden hockeyer die zich zoovele vrienden de zijne kon noemen door zijn spor tief en prettig optreden, zal in het Musschen- kamp zeer gevoeld worden. Zaterdagmiddag waren vele Musschen in het Heemsteedsche Sportpark vereenigd, toen de M H.C.-voorzitter Dr. Valken den scheidenden Musch in hun midden plaatste en op hartelijke wijze de ge voelens van het geheele Musschen-volkje ver tolkte. Onder groot enthousiasme werd Hooft een krans van rood-witte tulpen om de schouders gehangen, waarna Dr. Valken hem een fraai souvenir aanbood. Zondag speelde Hooft zijn laatsten wedstrijd tegen Victoria Vóór het begin van den wed strijd sprak B. Schmeink namens het eerste alftal als sportman en clubgenoot en drukte zijn spijt uit, dat zij hun vriend Leendert juist nu. moesten missen, nu de kans op het terugwin nen van het eerste klasse-schap waarvoor hij zijn beste krachten gegeven had, zoo groot is. Een hartelijk gemeend vaarwel ging gepaard met de aanbieding van een tweetal bijzonder aardige souvenirs. Hooft dankte zeer geroerd voor de blijken van vriendschap die hij in deze dagen onder vond. Het programma voor Zondag. Promotie-degradatie 3e 2e klasse: Bloemendaal 2Hudito Promotie-degradatie 4e,3e klasse: Laren 3—M. H. C. 4 KraaienBloemendaal 3 Overzicht. H. O. C. heeft kans gezien, wederom een kampioenschap aan haar reeds lange reeks toe te voegen door een kleine 21 overwin ning op 't Gooi. Onze hartelijke gelukwensehen aan de Haagsche club, die nu haar krachten met Deventer moet gaan meten om uit te ma ken wie kampioen van Nederland wordt. In de tweede klasse A heeft Rood Wit II— O. K. door de thuisclub de verwachte neder laag opgeleverd, al was het krachtsverschil niet groot; uitslag 23. Hilversum heeft haar degradatiewedstrijden joed ingezet door een stevige 41 overwinning op H. D. M. De bekerwedstrijd B. D. H. C.Rood Wit is door de thuisclub met 21 gewonnen. Voor de Jeugdcompetitie hebben Leiden en B. D. H. C. de punten gedeeld. Uitslagen. le kl. West. H. O. C.—Gooi. le kl. Zuid. H. T. C. C.—T. H. O. R. Prom. Noord. D. B. S.—H. V. A. G. H. C. 2—H. C W 2e kl. West. Rood-Wit 2O. K- 4e klasse: Leiden 4—B. D. H. C. 7 Prom.-degradatie West. VictoriaB. H. V. II. D. M. 3Rijswijk Hilversum 4—B. H. V. 2 Hilversum—H. D, M. 2e—3e kl. Togo—H. D. M. 2 AmersfoortStrawberries O. K. 2—Gooi 4 3e—4e kl. II. V. C. 2—Alkmaar 40 0—2 4—4 1—4 1—0 8—0 4—1 1—6 2—5 3—3 H. T. C. C. kampioen. M. H C. kampioen Kampioen H. O. CL W.n.o. Na verlenging. Rood Wit 2—0. K. (2—3) In een vlot gespeelden wedstrijd heeft het onvolledige Rood-Wit 2 van O. K. verloren. Rood Wit 2 begon goed en trad direct aan vallend op doordat het spel opengehouden werd. Voor rust vonden beide partijen elk één maal het net. Een kans voor de thuisclub om den stand op 21 te brengen, ging verloren. De beide Rood-Wit-backs speelden zeer tac- isch. waren stickvast en zuiverden met forsche slagen hun terrein. In de voorhoede vlotte het minder goed on danks best werk van de halflinïe die meer malen keurig opbracht en aangaf. Na rust scoorde O. K. kort achter elkaar 2 doelpun ten. Het 2de ontstond uit een goed door mej. Hobijn gestopten doch onvoldoende weggewerk- ten bal. Hef derde was onhoudbaar. De Rood-Wit-middenvoor verkleinde daar. na den achterstand, waarna met Rood-Wit aanvallend het einde gefloten werd. B. D. H. C—Rood Wit (2—1) (Bekerwedstrijd). Rood Wit heeft geen kans gezien, den Bloe- mendaalbeker voor de vijfde maal. dus defi nitief. in haar bezit te krijgen. B. D. H. C won het kleinood thans voor den tweeden keer. zoodat de wedstrijd het volgend jaar weer ge speeld kan worden. Rood Wit had drie invalsters, de thuisclub in. In de eerste heli't was de wedstrijd het aan kijken volkomen waard. Over het geheel was B. D. H. C. wat sterker, al wist mevr. Koerts enkele malen het Bloemendaaldoel gevaarlijk dicht te naderen. Na ongeveer twintig minu ten spelen zag mevr. Venema kans het eerste doelpunt te scoren, terwijl niet lang daarna mej. N. Roos den stand op 2—0 bracht toen keepster de Josselin de Jong een hard schot stoote, eerstgenoemden den terugspringenden bal inschool. Met dezen stand kwam de rust. De tweede helft, waarin het spelpeil aanmer kelijk lager was. begon met een Rood Wit overwicht. Uit een corner maakte mej. A. v. Beeck Vollenhoven de bal mooi vrij en doel- nuntte met een fraaie push tegen de binnen kant van den paal. Het spel werd hierna meer verdeeld en twee goals van B. D. H. C. werden wegens buitenspel geannuleerd. Rest nog te vermelden dat de elftallen die dezen genoege lijken wedstrijd onder leiding van de heeren Ónderwater en Stalling speelden, er als volgt uitzagen: Rood Wit: E. de Josselin de Jong, M. Schmeink, T. Leeuwenberg, D. Lambrechtsen, I. v. Hasselt, M. Breitenstein, M. Losecaat Vermeer, A. Heybroek, A. v. Beeck Vollenhoven, S. Koerts, J. Goeting. B. D. H. C.: M. Stehouwer, N. v. d. Brandeler, W. v. Bueren, N. Roos, B. Venema, E. Leendertz, D. v. d. Velde, A. de Vletter, G. Rigbers, D. Roos, H. Andreas. Proef wedstrijd AB (12) Op het veld van het Kennemer Lyceum had Zaterdagmiddag een derde proefwed- strijd plaats tussclien 2 proefelftallen, om het Ned. Elftal, dat onlangs in Parijs zoom teleurstellend resultaat behaald heeft, te herzien voor den a.s. zwaren wedstrijd tegen Duitschland op Zondag 31 Maart 1935. Dat- deze wedstrijd er toe bijgedragen heeft, het werk van de elftallencommissie te vergemakkelijken kan niet bepaald gezegd worden, daar het een slappe vertooning was, die den indruk, bij vorige wedstrijden opge daan, versterkt, dat de kwantiteit van de speelsters wel vooruitgaat, maar de kwaliteit niet. Daarbij kwam. dat de anders zoo voor treffelijk spelende Haarlemsche halflinie Leendertz. v. d. Velde. Vreede waarschijn lijk door de zware vermoeienissen van den laatsten strijd in Parijs ver beneden hun gewonen vorm speelde en ook- anders zoo eminente speelsters als Rolïin Couquerque en Polanen in de algemeene malaise deelden, waardoor het spelpeil niet boven het middel matige uitkwam. Een uitzondering hierop maakten mej. de Vletter iBD.H.C.). die een zeer goede partij speelde en mej. Hofland, «Gooi) die iedereen in verrukking bracht door haar snelle rennen langs de lijnen en haar fraaie voorzetten. Ook de voorhoede van B speelde wel een enthousiast spel, doch deze kleine lichtpunten waren niet bij mach te, met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. Mogelijk, dat dit te somber is ingezien, doch zooals de ploegen Zaterdag speelden, is dit pessimisme gerechtvaardigd. Dat de elf talcommissie van den Ned. Dames Hockey- Bond voor een zware taak staat, om het beste elftal uit te kiezen, is na bovenstaande te begrijpen. In de na afloop van den wedstrijd gehouden vergadering is de elftalcommissie dan ook nog niet tot een resultaat kunnen komen. Het Ned. Elftal, dat ons land tegen Duitschland zal vertegenwoordigen zal eerst Woensdag bekend zijn. Over het verloop van den wedstrijd het volgende: Te ongeveer half drie stellen zich de elf tallen, onder leiding van de heeren van 't Lam en Stalling als volgt op: A. v.l.n.r.: Hofland. S. Broese, E. Struyck, Th. Broese, Polano (v.m.); Leendertz, v. d. Velde en Vreede (half): Meewers en Dubois iback) en Molhuysen (d). B. v.l.n.r.: Exalto, Telligen, v. Grinsven. Kok, en Faber (v.m.); Henny, Rileis en de Vletter (half), Rollin Couquerque en Houtappel (back) en Andreas (doel). Al dadelijk neemt het B-elftal de leiding, de verdediging van A kan hier geen weer stand aanbieden en na korten tijd scoort het B-elftal d.m.v. mej. Faber (01). B blijft aanvallen en kan haar voorsprong vergrooten door een goed schot van mej. Kok (0—2). Hierna komt het A-elftal los en eenige mooie aanvallen volgen, die de grootste ver warring stichtten in de verdediging van B. Op een doorbraak van mej. Hofland volgt een schitterende voorzet, die mej. Struyck opvangt en ineens inschiet vanaf den rand v. d. cirkel. (12). Hierna komen de backs van beide elftallen er iets beter in, een gelijk op en neergaande strijd volgt; voor rust wordt er niet meer gescoord. De elftallen worden iets gewijzigd nl. de dames Struyck en S. Broese wisselen met v, Grinsven en Telligen. Doch ook dit brengt geen noemenswaardige verbetering. Plet spel wordt langzamerhand minder en thousiast: het vuur wordt minder: de wind gaat liggen en maakt plaats voor een gesta- digen regen en de wedstrijd, die zooveel be loofde, gaat min of meer uit als een nacht kaars, zonder dat er verandering gebracht kon worden in den stand, .zoodat deze ein digt in een 21 overwinning voor het B- elftal. BESLISSINGSWEDSTRIJD.. LijndenNiloc (18) Van het begin af zette Niloc er een flink tempo in en al spoedig moest Broertjes voor een schot van Berkhout zwichten. Lijnden weet kort hierna een vrijen worp door Wit- ziers te benutten. (11). Hoewel Niloc het spel niet op de vleugels opende wist haar binnentrio steeds zeer ge vaarlijke situaties te scheppen. Eenige on houdbare doelpunten der Gebr. Berkhout waren het gevolg. (14). Ondanks energiek verdedigen der Lijnden- achterhoede brengt de voorhoede er weinig van terecht. De Niloc-achterhoede had het voor rust dan ook vrij gemakkelijk. De rechts buiten Köhlmann scoort zeer handig no. 5 (1—5). Niloc profiteert nu van een Lijnden-inzin king en brengt voor rust den stand op 17. Na de rust heeft Lijnden het wind voordeel. Het viel de Meerbewoners niet mee. want zij vonden een niet te passeeren achterhoede tegenover zich. Niloc zocht het- nu te veel in kort spel, zoodat succes uitbleef. Slechts eenmaal wist Niloc te scoren. (18), waar mee het einde kwam. Haarl. A-ElftalHaarl. B-Elftal (4-3) Het A-elftal was er aanvankelijk niet goed in. D. van Santen wist tot tweemaal toe aan het B-elftal de leiding te geven '02). waar na Duyff den achterstand verkleinde. '1-2). Na half-time had er een kleine elftalwij ziging plaats. Wederom wist v. Santen voor het B-elftal den stand te verhoogen. (13). Langzamerhand komt het kringelftal er be ter in. Na keurig combineeren scoort J. Duyff (23). Kort hierop brengt C. de Hom de balans in evenwicht. (33). Een vinnige strijd ontwikkelt zich nu om de leiding, die zeer verdiend in het voordeel van het kring-elftal eindigt. (43). (DAMES). Niloc—G. V. A. (0—2) De G.V.A.-dames, die zeer enthousiast speelden, zetten in het begin het samenspel te veel door. zoodat hun meerderheid niet in doelpunten wordt uitgedrukt. Eerst kort voor de rust slaagde G.V.A. er in te scoren. <01). Ook na de thee hadden de G.V.A.-dames het beste van het spel. Op zeer gelukkige wijze kwam G.V.A. aan het tweede doelpunt (02). Hoe Niloc ook zwoegde, verandering in den stand kwam er niet meer. LijndenSimson 2 (00) In een zeer vlot gespeelden wedstrijd heb ben de partijen de punten gedeeld. Met rust was de stand. (00). Ook na rust zag geen der partijen kans een doelpunt te maken. (0—0). De Lighal-uitvoering. Zaterdagavond had in den Stadsschouwburg de jaarlijksehe Lighaluitvoering plaats onder leiding van mej. M. B. Roosen en den heer B. J. Wieland Los. Deze uitvoeringen hebben een gunstige reputatie in Haarlem; de schouwburg was dan ook uitmuntend bezet, toen de uit voering klokslag half acht begon. Na opening met koorzang volgde een zang spel: „De Sneeuwman" door de le en 2e klasse; oefeningen met en aan het touw door jongens 3e en te klasse; bankoefeningen meisjes 3e en 4e klasse en vrije oefeningen jongens 5e klas se .Deze jongens en meisjes zijn leerlingen van de Opleidingsscholen 17, 18, 19 en 47. Bij de touwoefenïngen werden in korten tijd flinke lichaamsbewegingen ten uitvoer gebracht. De bankoefeningen waren goed ge kozen en werden met animo verricht; de jongens 5 gaven een serie oefeningen te zien, ontleend aan het stelsel Niels Bukh. De springrietoefeningen, meisjes 5, waren een succes voor de leidster. De damesleden van de Beverwijksehe Gymnastiekvereniging „Turnlust" (leider de heer Wieland Los) werk ten kranig aan diverse toestellen; de heeren dier vereeniging gaven een mooie serie spring oefeningen over het paard te zien. Bovengenoemde oefeningen werden afgewis seld door enkele intermezzi, waarvan we bo venal noemen de ..Menuet a la cour", gedanst in costuum. Vóór de pauze begon, kwam de heer A. J. Meijerink. de financieele leider van deze actie ten bate der tuberculosebestrijding, voor het voetlicht. Hij dankte de autoriteiten voor hun aanwezigheid en deelde het financieele resul taat mede van de opbrengst der lijsten en toe gezonden circulaires. Een som van ruim 800 was aan het Lighalfonds afgedragen. Deze mededeeling werd met applaus be groet; de opbrengst der uitvoering zal nu het reeds binnengekomen bedrag verhoogen; ook eventueel nog nakomende giften, die zeer wel kom zullen zijn! Door middel der uitvoeringen, lijsten en cir culaires is nu in 28 jaar een som van ruim 5o000 aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose afgedragen. Dank werd gebracht.aan mej. Roosen, den heer Wieland Los, aan de leden van Turnlust, het Symphonie ensemble „Orpheus" onder lei ding van den heer H. Th. Lindenborn en ten slotte aan de leerlingen van de U. L. O. A en verdere medewerkers, die zich zooveel moeite getroostten. Na de korte pauze werd het programma weer in vlot tempo afgewerkt. De jongens 6e klasse werkten verdienstelijk aan vier hoo- ge ladders; de meisjes van dezelfde klasse ga ven knotsoefeningen. Jammer, dat hier de eenheid van beweging zoek was, waarschijn lijk veroorzaakt door het feit. dat de oefe ningen met pianobegeleiding waren ingestu deerd; ze werden nu begeleid door 't muziek- ensemble. Met lust werd door de heeren van Turnlust gewerkt aan laagrek, ringen/stil en hoog hor ren; de stof werd over het algemeen goed ver werkt, de oefeningen aan de barren konden ons het meest bekomen. Een allervermakelijkst intermezzo vormde het „Stierengevecht"; ook ,De Zorgelooze Moeder" werd uitmuntend vertolkt, evenals „De Kamerkatjes". De zoo goed geslaagde uitvoering werd be sloten met een schitterende serie staafzwaaien door dames Turnlust. Oefenstof, belichting en costuum werkten samen tot een schoon slot. De technische leidster en leider ontvingen van de dankbare leerlingen mooie bloemen en vruchten, die alleszins verdiend waren. Nieuwe records. Uit Krefeld: Tijdens zwemwedstrijden te Krefeld slaagde de bekende Duitsche school- slagzwemster Martha Genenger er in, het *200 yards schoolslagwereldrecord te verbeteren en te brengen op 2 min, 44,9 sec. Het oude we reldrecord stond op naam van mej. Hoelzner (Plauen) met een tijd van 2 min. 48 sec. Uit Oslo: Tijdens wedstrijden te Oslo verbe terde de Noor William Karlsson het Euro- peesch record 200 Meter rugslag door dezen af stand te zwemmen in 2 min. 37,1 sec. Het oude Europeesche record stond ten name van Si mon (Duitschland) met een tijd van 2 min 38,3 sec. Vereeniging „De Haarlemsche Manege". CROSS-COUNTRY VAN „WOESTDUIN". Zaterdagmiddag had de jaarlijksehe cross country om den wisselbeker op de terreinen van de vroegere renbaan „Woestduin" te Voge lenzang plaats. Hoewel deze cross reeds voor de derde maal op de genoemde terreinen werd verreden, was een nieuw parcours dat een lengte had van 2500 meter met veel verscheidenheid uit gezet. Er bevonden zich veertien hindernis sen en één droge sloot in. Te kwart voor drie begaven zich de deel nemers vergezeld van talrijke belangstellen den op weg om het parcours te leeren ken nen. Na hun terugkomst begon de jury met het starten van de ruiters. Op uitnoodiging van de Ver. „De Haarlem sche Manége-' reden twee leden van de lan delijke rij vereeniging „Kap. v. d. Wal" te Hoofddorp in een afzonderlijke afdeeling mee. Andere landelijke ruiters hadden wegens druk ke werkzaamheden verstek moeten laten gaan Na afloop dankte de voorzitter der vereeni ging „De Haarlemsche Manége"' speciaal den eigenaar van „Woestduin" voor het beschik baar stellen van de terreinen en verder ieder een, die zich bereid had verklaard, tot het betrekken van jury- en controleposten. Hij reikte aan de landelijke ruiters de prij zen met de'bekende linten uit en aan den winnaar in afdeeling A den mooien wissel beker. De 2e en 3e prijswinnaars in deze klasse ontvingen medailles, die welwillend door den heer Ad. Klebe te Rotterdam beschikbaar waren gesteld. De uitslagen zijn: Afd. A: 1. J. L. Prins en winnaar van den beker van „Woestduin". tijd 5 min. 10 2/5 sec. 2. N. M. Henriquez Pimentel 5 min. 24 2 5 sec. 3. Th. Westerwoudt 6 min. 10 2/5 sec. Afd. B: 1. A. C. v. Nieuwenhuizen (Kap. v. d. Wal) tijd 6 min. 24 3/5 sec. 2. P. Meerburg (Kap. v. d. Wal) 7 min. 38 sec. De heer P. K. Kistemaker Kzn. uit Hoofd dorp dankte na het uitreiken van de prijzen met eenige woorden voor de ontvangen gast vrijheid. Hoewel het in het tweede gedeelte van den middag flink begon te regenen, was deze cross country weer uitstekend geslaagd. SP0RTL1EDEKE. Paardensport. Ik zing er al van een ruiter koen, En wél van een ruiter te paard. De dingen, die ruiters behooren te doen. Die worden uitvoerig verklaard. De man, die een paard van een ander ontving. (Een paard of wat anders misschien), Zal nooit en dit is wel een heel voornaam ding Dat paard in den bek mogen zien. Wanneer hij 't gevleugelde paardje berijdt, (Het rijmen is óók dus een sport!), Hij passé goed op dat hij vallen vermijdt En niet steeds lioogdravender wordt. Is 't paard wat te mager en wordt het niet dik, Al wordt 'em veel voer voorgezet Dan werpt zijn meester op hem slechts een blik, Zijn oog maakt het paard immers vet? Als achter de kar hij de paarden soms spant ('Zelfs 't beste paard struikelt een keer), Hij bekenne het „ruiterlijk", dank zij zijn stand, En zegt: „Dat gebeurt me niet meer", Men helpt elkander toch gaarne te paard, (Wat gij voor u zelf óók graag wilt). Maar doe dat vooral niet met zoo'n groote vaart, Dat men óver het paard wordt getild. Men kan onder bovenstaand van 't paardenspel Een paardenbloemlezing verstaan. Tot slot iets onpi-ettigs gij snapt het al wel Da's 't hinkende paard, achteraan. A. J. C. VI. lilllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllillilllilllllllllllllllllllIlM Jaarvergadering „Swastika". Bovengenoemde vereeniging houdt haar jaarlijksehe algemeene ledenvergadering op Donderdag 28 Maart in Hotel „Bellevue". Be halve de gewone punten van behandeling be vat de agenda een voorstel tot toetreding tot den Neder 1. Ilonkbalbond. Aron Niemzowitsch. t Te Kopenhagen is overleden de „vader der hypermoderne school', grootmeester A. Niem zowitsch. Tengevolge van de verandei*de toestanden in zijn vaderland (Rusland) woonde hij na den wereldoorlog in Kopenhagen. Als deel nemer aan het dezer dagen geëindigde tour- nooi te Moskou, was hij aangekondigd, maar zijn geboorteland heeft hem niet meer als grootmeester teruggezien. Niemzowitsch werd op 7 November 1886 té Riga geboren, zooclat hij in de kracht van zijn leven (48 jaar) aan de schaakwereld is ontvallen, een zeer groot verlies, want Niem zowitsch behoorde tot het kleine groepje uit de grootmeesters, die candidaten zijn voor het wereldkampioenschap (dr. Aljechin, dr. Lasker en Capablanca vormen een eere- groep apart)namelijk Dr. Eu we, Niemzo witsch, Bogoljubow, Flohr en Bo'twinnik. Het is nu bijna 30 jaar geleden (Augustus 1905), dat Niemzowitsch, die voor letterkundige studiën te Mtinchen woonde, aan het meester tournooi B te Barmen deelnam, bestaande uit 9 meesters en 9 hoofdklasse-spelers, on der wie óók (wijlen) de Nederlandsche meester B. Leussen (een week te voren als zoodanig te Scheveningen gepromoveerd). De jeugdige hoofdklasser Niemzowitsch be haalde slechts 6 punten uit 17 partijen (3 gewonnen, 6 remise). Meester Leussen kwam nog onder de prijswinners, deelde den laat sten (12en) prijs met Post (8 punten). In 1907 behaalde Niemzowitsch in de schaalclub „Altmünchen" in een wedstrijd, waaraan drie erkende meesters deelnamen, namelijk Erich Cohn, Spielmann en Przepiorka den eersten prijs en daarmede den meestertitel. De nieuwe meester trad daarna met suc ces op in de internationale schaakarena. Wij noemen hier het meestertournooi te Ostende (1907), met 29 deelnemers, waarin hij met Mieses (19 punten) den 3en en 4en prijs deelde. Voorts Karlsbad (1907). waaraan ook deelnam (wijlen) de Nederlandsche meester Dr. A. G. Oiland (die 6 1/2 punt behaalde), waarin hij met (wijlen) Schlechter den 4en en 5en prijs deelde (12 1 '2 uit 20 partijen). In 1908 speelde hij een match met Spiel mann, welke deze grootmeester won met 4, 1, 1. Te Hamburg (1910) werd Niemzowitsch III (10 1/2 uit 16). Het zou ons te ver voeren, indien wij zijn successen van jaar tot jaar hier zouden ver melden. Zijn overwinningen te Dresden en Hannover in 1926 brachten hem in de rij der grootmeesters. Die tournooien waren wel niet van grooten omvang, maar in Dresden b.v. kwam Niemzowitsch vóór Aljechin aan de spits. Na zijn schitterende overwinning te Karls bad (1929), waar hij Spielmann, Capablanca., Rubinstein en Dr. Euwe voorbijging, was hij' de aangewezen candidaat voor het wereld kampioenschap. Maar de match Aljechin— Bogoljubow was reeds op komst, niettegen staande Bogoljubow in deze tournooi no. 8 werd, waarna Niemzowitsch helaas niet meer in aanmerking is gekomen een match met Aljechin te spelen, ook al tengevolge van zijn minder groote successen in de laatste jaren. Bijvoorbeeld Lüttich (1930) 35 na Tarta- kower en Sultan Khan, en Bied (1931) op de derde plaats, na Aljechin en Bogoljubow, hoewel vóór Flohr. Hoewel er eenige jaren zijn geweest, dat hij niet aan tournooien deelnam, trad hij dikwijls met groot succes op als simultaan- speler. b.v. maakte hij een schaakreis door Denemarken, met het resultaat 482, 38, 102. Ook speelde hij matches, b.v. won hij van Stoltz met 4- 2, 1, 3 en verloor tegen Stahlberg met 3:5. In 1934 bereikte hij een mooi resultaat in het bekende tournooi te Bern, namelijk VI VII met Dr. Bernstein (9 punten). Zooals men zich herinnert was Dr. Aljechin I en EuweFlohr II en III. In dat jaar won hij in den zomer het kampioen schap van Scandinavië, met 6 1/2 punt. Zjjn nieuwe theorie heeft hij neergelegd in zijn bekend werk „Mein System", zoodat zijn naam in de schaakannalen zal blijven, voortleven. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. V. A. S. kampioen. Uit Den Haag: Zondag werd voor het kam pioenschap van Nederland gespeeld de wed strijd tusschen D. D. en het Vereenigd Am- sterdamsoh Schaakgenootschap. Het V. A. S. won met 6 1/2 tegen 3 1/2 en werd daarmede kampioen van Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 12