Hei Betekftijltste Modeshows. .odewijk van Deyssel le Brussel gehuldigd. BERICHT 52e Jaargang No. 15874 Verschijnt 'dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 25 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0;25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72)4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 130&2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerjj10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm^ of Beenbreuk 100. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 Maart. De Groote Ruzie. In de laatste weken is de Groote Ruzie in Europa weer met buitengewone snelheid ge groeid. Enkele nieuwe tegenstellingen zijn ten overstaan van het bewonderende publiek ge schapen, en het zal weer maanden kosten om ze teniet te doen. Een nieuw hoogtij is gere zen voor mijn oude vrienden: de „Ziejenou- wellers" aller landen, die luidkeels kunnen verkondigen dat het nou toch maar weer hee- lemaal mis is, dat er vast een nieuwe we reldoorlog komt, dat Europa zal vernietigd worden enz.... bij dewelke voorspellingen zij zorgvuldig nalaten, na te denken over hetgeen zij zeggen. Maar hebben ze geen gelijk? Enge land heeft eerst in een Witboek gezegd dat verdragen en pacten allemaal niets hielpen tegenover éen enkelen agressief-gezinden staat. Ziejenouwel. Daarop is Duitschland woedend geworden. Frankrijk heeft den dienst plicht van éen tot twee jaar verlengd, en Duitschland heeft het verdrag van Versailles officiéél overboord gesmeten en den dienst plicht ingevoerd. Ziejenouwel. Vooral dit laat ste feit heeft diepen indruk gemaakt. Mus solini heeft een paar lichtingen opgeroepen, teneinde op alles voorbereid te zijn (ziejenou wel) zoodat hij eerstdaags een leger van 660.000 man op de been zal hebben, en Sir John Simon plus Sir Anthony Eden zijn giste ren samen naar Berlijn vertrokken. Zoomaar van ons goeie, vredige Schiphol af. Ze hebben op Schiphol gewandeld, en Sir John heeft er deze belangrijke verklaring afgelegd: „Mijn collega Eden en ik achten ons gelukkig, dat wij elkaar hier op het vriendschappelijk Neder- landsch grondgebied hebben ontmoet". Het geen niet zoo komisch is als het klinkt, want wie in de laatste weken de Engelsche opposi tiepers heeft gelezen beseft zonder moeite, dat •het Nederlandsch grondgebied deze beide Engelsche ministers vriendschappelijker aan doet- dan hun eigen. Zelfs hun eigen partijge- nooten zijn niet erg blij met hun Witboek ge- .weest. Dat was dan ook een zonderlinge publicatie, maar zulke paperassen veroorzaken tenslotte geen wereldoorlog, en dit boek heeft het ook niet gedaan. Duitschland's invoering van den dienstplicht dan? Neen, ook niet. Laten we nuchter redenee- ren. Als Duitschland zich tot dusver aan de militaire paragrafen van het verdrag .van Ver sailles had gehouden, zou dit besluit bqtee- kenen dat het nu begon met een groot nieuw leger te vormen. Het zou daar dan nog jaren voor noodig hebben. Aangezien evenwel de heele wereld weet, dat Duitschland zich al sinds jaren niet meer houdt aan die paragra fen en al dien tijd bezig is zich zwaar te be wapenen, heeft het door zijn verklaring alleen een bestaanden toestand officiéél bevestigd, aangedikt, geconsolideerdwat u maar wilt. Maar de Duitsche militaire macht is door het besluit volstrekt niet plotseling enorm uitge breid. Welneeer is niets, of haast niets, in veranderd. En de Engelsche oorlogsin dustrie, die al sinds jaren Duitschland helpt bewapenen, gaat daar natuurlijk rustig mee door, terwijl de gezanten protesteeren in Berlijn en meneer Von Neurath antwoordt: „Wat? Ons niet aan 't verdrag van Versailles gehouden? Nee, maar daar zijn twee partijen voor noodig, en jullie hebben 't ook niet ge daan? Hebben jullie soms ontwapend? Er staat toch in dat jullie het doen zouden". Zeer nuchter redeneerend zou men inder daad tot de conclusie moeten komen, dat er door het Duitsche besluit eigenlijk niets fei telijks veranderd is. Dit klinkt niet erg sen sationeel, en zal dus weinigen bevredigen. Ik kan er niets aan doen Veel gevaarlijker dan de feiten is het effect van al deze aankondigingen, dat uiterst on gunstig is. De volksmassaas gelooven bij voor keur in rampzalige tijdingen en laten zich met gemak onder oorlogs-suggestie brengen. Zij redeneeren niet, en het valt ze niet eens op dat het wel wat gek is dat de Engelsche mi nisters, na hun verloochening van alle pacten en toenaderingen, gisteren maar weer naar Berlijn vertrokken zijn omte onderhan delen. Er zijn zoowat tien gunstige berichten noodig om het effect van één ongelukstijding, of wat daarvoor doorgaat, teniet te doen. Het is buitengemeen eenvoudig de massa, van- boven-af op te zweepen, het is een heksentoer haar te beletten, haar eigen ondergang in te rennen. Niettemin heeft het tegengif, dat Europa in dezen tijd nog net in voldoende mate blijkt te kunnen produceeren telkens nog succes gehad. En daarom zei ik in het begin, dat het weer maanden zou vorderen om het effect van de internationale ruzie der laatste weken uit te schakelen. Het is een Sisyphus-arbeid, althans tot dusver, maai- de machten die telkens weer den steen den berg oprollen zullen hem er tenslotte wel eens opkrijgenWie daar niet aan gelooft, gelooft aan den spoedigen onder gang van Europa. Is dat zijn overtuiging, waarvoor leeft hij dan eigenlijk nog? En waar voor gaat hij dan door, zijn kinderen groot te brengen? Het Europa van de laatste jaren heeft even wel zulke groote beproevingen en gevaren door staan, is nog zoo krachtig gebleken ondanks de Groote Ruzie die het intern teistert, dat men moet gelooven dat het voldoende con structieve energie bezit om tenslotte te gaan herbouwen, inplaats van te blijven afbreken. De vitale krachten zullen in dezen op-en.neer- golvenden strijd het tenslotte van de suicidale winnen. Mits zij vitaal blijven, mits zij steeds weer naar nieuwe wegen en middelen zoeken en hun machtig vertrouwen toonen in een be tere toekomst tegenover het vale défaitisme van een troep fatalisten die niet anders weet dan een willoos, lamzakkig: „Ziejenouwel. Nou komt der vast weer oorlog. En nou gaat Europa d'r heelemaal an." Die oorlog is er nog niet. En er is een me- De dames-modeshows dit jaar, Volgen in serie op elkaar. De dames stroomen er naar toe: Wat draagt de vrouw dit jaar en hoe? Hoe wordt.de rok in dezen tijd. Verlengd of korter, nauw of wijd? Welk hoedje is het nieuwst model? Hoe zijn de kleuren, dof of hel? En tal van vragen, die 'k niet ken, N.V. GRAN1TO- Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granitoen Tegelwerken Str ak van lijn, soepel van prij s. (Adv. Ingez. Med.) Chauffeur vlucht drie keer. Poging tot doodslag wordt hem ten laste gelegd. Lodewijk van Deyssel. BRUSSEL, 24 Maart. De conferentie tusschen Frankrijk, Engeland en Italië heeft 11 April te Stresa plaats. pag. 4 Van Zeeland is belast met het vormen van een Belgisch kabinet. pag. 4 Mussolini heeft de geheele lichting 1911 opge roepen. pag. 4 De Britsche ministers Simon en Eden op door reis naar Berlijn te Schiphol. pag. 4 De Poolsclie Landdag heeft zijn goedkeuring gehecht aan de uitbreiding van de macht van den president. pag. i De 176e algemeene vergadering van de Alg.Yer. voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis pag. 3 De K XVIII is reeds op weg naar Kaapstad. pag. 3 De Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond'' vergaderde te Amsterdam. pag. 3 Te 's Gravenhage is Zondagavond een vrouw vermoord. pag. 3 De voetbalwedstrijden om het landskampioen schap zijn begonnen. Ajax op eigen veld met 10 door Go Ahead geslagen. D. W. S. verliest met 50 te Eindhoven. pag. 6 De schaakmeester Nimzowitsch is te Kopen hagen overleden. pag. 8 Bekende Haarlemmers: de heer Th. Lancee. pag. 3 Nou ja. omdat 'k geen dame ben. Maar juist daarom ben ik zoo vrij En vraag met klem: waar blijven wij? Als ik me nou toch intresseer Voor het probleem: wat draagt de heer, Die bij de wisseling van 't seizoen, Ook aan de mode mee wil doen. Daar zijn de knoopen van 't colbert, De lengte en snit van de revers, De vorm en slapte van het boord, De kleur der das, die daarbij hoort. De mode in de sok en schoen. Ons nieuwste.hoedje van 't seizoen,. Er rijzen tal van vragen meer Voor den volmaakt gekleeden heer Wat drommel, 't is toch buiten kijf, De man heeft ook wat om het lijf. - Ik gun de vrouw haar modegril, Hoewel 'k er af en toe van ril, Maar blijven wij daar nuchter van?. Ik eisch: gelijkheid voor den man. Al zijn wij dan het zwak geslacht Kom. mannenbroeders, toon eens kracht, Wij dragen het niet langer zoo: Waar blijft de heeren-modeshow? P. GASUS. nigte van vitale krachten, die hem niet wil en besloten heeft hem te beletten. Niets is futloozer en misselijker dan fata lisme. Niets is krachtiger dan durf en vitali teit. Ook dit gevaar zal overwonnen worden.... met energie en Moed. R. P. Flora 1935 Heemstede. ZEER DRUK BEZOEK OP ZONDAG. Na een bijzonder zachte en mooie week is het Vrijdag eigenlijk pas slecht' gewórden. Wind en regen deden veel afbreuk aan de lust der menschen om een bezoek te brengen aan de fraaie tentoonstelling Flora 1935 Heemstede en het was dan ook niet te ver wonderen, dat betrekkelijk weinigen zich Za terdagavond naar buiten gewaagd hadden. Zondagmorgen liet het weer zich eerst be denkelijk aanzien, doch het werd beter en in den middag stond de zon weer in een fel blauwen hemel. En mede tengevolge daarvan was het bezoek bijzonder groot. Voor het Bloemenpaleis was de belangstelling zoo groot, dat men 's middags queue moest ma ken. Vrijwel langs de heele breedte van den vijver stonden de menschen in rijen van vier te wachten, tot ze een beurt kregen, die dank zij de keurige regeling spoedig kwam. Telkens werden groepen personen binnen gelaten; in de groote hal was voor hen de mooiste gelegenheid geschapen om van al het wonderschoone te genieten en zonder eenige stagnatie verliep alles. En de restau rants hadden niet te klagen, integendeel. Ook in de avonduren was het bezoek zeer groot, en men kon alom opvangen, dat men ten zeerste ingenomen was met het gebo- dene. Zoowel de aanleg, de bouw. de rege ling en last not least de buitengewoon fraaie inzendingen in het Bloemenpaleis vooral en ook daarbuiten wekten de onverdeelde be wondering. Een enthousiast bezoeker zei te gen ons, dat hoe hoog men Flora ook prees, de lof nog altijd beneden de werkelijkheid bleef! Zooals men weet is het Bloemenpaleis thans gesloten tot Vrijdagmorgen 12 uur. Dan zal de Hal weer worden opengesteld voor Flora Twee, gewijd aan de Aalsmeersche Cul turen, seringen, rozèn e.a. De vollegrondstentoonstelling is doorloo pend geopend. Hoe een kleinigheid tot een-misdrijf kan leiden bewijst weer de volgende gebeurtenis, waarbij een chauffeur die aangehouden moest worden ómdat een lamp van zijn auto niet brandde, weigerde te stoppen, waardoor een agent van politie bijna was overre den. Dat een proces verbaal wegens poging tot doodslag volgde, ligt voor de hand. In den nacht van Zaterdag op Zondag za gen twee agenten op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Lighal een auto naderen uit Santpoort, welke wagen slechts één bran dende lamp had. De agenten gaven den chauffeur met een brandende zaklantaren een stopteeken, doch in plaats van daaraan te voldoen, reed de bestuurder met gedoofde voor- en achterlich ten verder. Ongeveer twintig minuten later zagen beide agenten, die toen aan de grens van de ge meente Haarlem waren, dezelfde auto weer ko men, nu uit de richting van de stad naar Santpoort. Weer werd den bestuurder te ken nen gegeven dat hij moest stoppen, doch weer reed de man verder met gedoofde lich ten. Per fiets zijn de politiemannen de auto achterna gegaan, ofschoon de wagen zich met groote snelheid had verwijderd. In Santpoort zagen zij de bewuste auto voor een garage staan doch ten derden male wist de bestuurder te ontsnappen, door zich bijtijds uit de voeten te maken. De agenten zijn later weer naar de garage teruggekeerd, die toen open stond. Zij vroegen den garagehouder wie dien nacht met den wagen had gereden, die het laatst was bin nengekomen. Deze verklaarde dat zijn 25- jarige chauffeur, een Haarlemmer, met de auto onderweg was geweest. De betreffende chauffeur is in den vroegen morgen in zijn woning aangehouden. Hij zei wel het stopteeken te hebben gezien, maar den eersten keer wegens zijn groote haast maar te zijn verder gereden. Waarom hij den tweeden keer niet heeft gestopt maar wel zijn lichten heeft gedoofd, en den derden keer zich uit de voeten heeft gemaakt, kon hij niet zeggen. De man is naar het bureau overgebracht, waar een proces verbaal is opgemaakt. Niet zoo zeer wegens het rijden met een brandende lamp, dan wel voor het feit. dat hij door niet te stoppen een agent heeft bedreigd, die, toen de wagen op anderhalven meter afstand was genaderd, zich door op zij te springen van een wissen dood moest redden. De auto is in beslag genomen. Later op den dag is de chauffeur op vrije voeten gesteld. Eerste kievitsei gevonden. I Het eerste kievitsei is Zaterdag door den heer J. Hingst te Hydaard gevonden en aan de Koningin gezonden. Het tweede ei werd enkele uren later in een nest te Offingawier aange troffen. Dit werd naar den Commissaris der Koningin in Friesland gezonden. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Sir John Simon bij_zijn aankomst op Schiphol. (Speciale correspondentie.) Onder zeer veel belangstelling werd onze Nederlandsche Letterkundige, K. J. L. Alberdingk Thijm Lodewijk van Deyssel vandaag te Brussel gehuldigd. Om ca. 11 uur betrad de jubilaris het Brus- selsche stadhuis, waar hij door Prof. A. Ver- meylen en den heer F. V. Toussaint van Boe- laere welkom werd geheeten. In de trouwzaal van het stadhuis hadden vele belangstellen den zich vereenigd, onder wie de Nederland sche gezant Z. Exc. jhr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Belgische minister van Arbeid en Sociale Zaken, mr Rubbens. Herman Teirlinck, de Belgische mi nister van openbaar onderwijs de heer Lip pens, de Nederlandsche dichter dr. P. C. Bou- tens, de burgemeester van Brussel, de heer A. Max, en vervolgens vele Vlamingen. De heer prof. dr. A. Vermeylen, voorzitter der Zuid Nederlandsche Vereeniging van Letterkundigen opende deze ochtendbij een' komst. Spreker schetste de liefde van het Vlaamsche volk tot van Deyssel. „Vlamingen zien dankbaar naar van Deyssel op", aldus spreker, „allereerst om zijn critieken, ten tweede om zijn lyrisch talent. 40 jaar geleden dronken wij de vreugde van de Nieuwe Gids beweging! Van Deyssel is in die 40 jaar de zelfde gebleven. Hem en Willem Kloos zijn we dankbaar. Onze volken kibbelen wel eens. Maar in 't rijk van den geest moeten zij een gezin uitmaken". Met een laatsten gelukwensch besloot spreker zijn betoog. De heer F. V. Toussaint van Boelaere sprak uit naam van de Koninklijke Vlaamsche Aca demie en de Vlaamsche P.E.N. Club. Hij vergeleek van Deyssel met Balzac en andere Fransche schrijvers. „Het wonder van Van Deyssel's proza", aldus spreker, „is, dat het op u afkomt als een levend wezen! Vlaanderen en Nederland zijn een cultu- reele eenheid!" Spreker vergeleek het proza van Van Deyssel met een krachtige fontein, die met vele stralen in alle richtingen spuit, tintelend in de zomersche zon. Hij besloot zijn. toespraak met de woorden: „Meester wij danken u, wij vereeren u, wij bewonderen uw werk!" Vervolgens sprak de Nederlandsche gezant den jubilaris toe. Spreker wees voornamelijk op het, volksbelang, dat van het proza uit gaat. Spreker haalde de woorden aan van 'n bekend schrijver die Nederland en Vlaande ren met twee verliefde boomen vergeleek „Dooreengestreugeld, vallen de vruchten dier boomen op verschillende plaatsen". Vervol gens richtte spreker zich in 't bijzonder tot de Belgische staatslieden, hen verzekerend dat de onlangs, zijn landgenoot Lodewijk vaix Deyssel, verleende onderscheiding, aan de andere zijde zeer is gewaardeerd. Spreker bood den heer Thym zijn geluk- wenschen aan, waarna een langdurig ap plaus volgde. Minister mr. Rubbens sprak over den goeden klank van den naam Alberdingk Thijm in Vlaanderen. „Was het niet de va der van den jubilaris, die ons de Dietsche warande bracht? Was het niet de oom van den jubilaris, die Profossor in Leuven was? De naam Alberdingk Thijm is een levend bindteeken tusschen Noord en Zuid! Veel heeft de heer Alberdingk Thijm bijgedragen voor de Nederlandsche litteratuur. Lodewijk van Deyssel is voor ons de hoog gestemde artist die de taal en richting heeft gemaakt" Hij vergeleek van Deyssel's proza met litte rair dvnamiet. Spreker besloot zijn toespraak met een ge dicht van Guido Gezelle over van Deyssel's vader. Hierna declameerde Louis de Vries uit van Deyssel's werk „Ik houd van het proza". Lodewijk van Deyssel beantwoordde de ver schillende sprekers, speciaal de heeren Staats lieden en den burgemeester van Brussel, de heer Max. „Dames en Heeren! Ik zal maar een enkel woord tot u richten, ik ben n.l. niet in den gewonen toestand waar een mensch in ver keert! Ik dank in de eerste plaats professor Vermeylen voor zijn gloedvolle woorden en vervolgens den heer Toussaint van Boelaere. We zijn onder ons, ik mag 't u wel vertellen, de heer Toussaint heeft nog nooit over mij geschreven, daarom is het nu zooveel pret tiger deze woorden uit zijn mond te mogen vernemen Ik dank vervolgens den Neder- landschen gezant en minister Rubens. Wat hij over mijn Vader heeft te pas gebracht, ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De groote ruzie. pag. 1 Bijzondere correspondentie: Lodewijk van Deyssel te Brussel gehuldigd. pag. 1 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 9 A. Meilink over de Bloem van den Dag: het lelietje van dalen. pag. 9 H. G. Cannegieter: Filmbal bij Carlton. pag. 2 G. J. Kalt: Leerlingenuitvoering. Marg. Kor- teweg en Jos. de Clerck. pag. 2 heeft me dubbel getroffen. En tenslotte, ja, daar had ik eigenlijk mee moeten beginnen, onzen gastheer, den heer Max .burgemeester van Brussel! Ik dank u allen hier aanwezig, voor dit onvergetelijke ochtendfeest!" Prof. Dr. A. Vermeylen sloot deze bijeen komst waarna veler der aanwezigen den. jubilaris geluk wenschten. Om ca, 1 uur werd de feestelijkheid voort gezet in de Taverne Royale. Onder de aan wezigen bevonden zich de hierboven genoem den. alsmede Styn Streuvels, Emmanuel de Bom. H. Bogaerts, Emert Claess, Filip de Sil- lecyn. A. M. A. Tetering. M. J. Liesenborghs, Em. Deveen, prof. dr. Franz de Backer en an deren. Aan het feestmaal werd het woord ge voerd door Herman Teirlinck. waarna mej. Resy Verschure- uit van Deyssel's werk decla meerde. Prof. Dr. Vermeylen las berichten van verhindering voor, alsmede een schrijven van de Vlaamsche Rederijkerskamer de Violier, die den jubilaris het lidmaatschap van verdienste aanbood. Dr. P. C. Boutens hoopte dat de huldiging die een zeer natuurlijk ver loop heeft, nog lang zou duren. De heer A. M. A. van Tetering sprak over de verbroede ring van Noord en Zuid. De heer Alberdingk Thym bedankte zicht baar ontroerd voor de hem gebrachte hulde. Hij las tenslotte een gedeelte voor uit eigen werk „Schetsen", waarin hij van zijn liefde tot de Vlaamsche Letterkundigen sprak. Een langdurig applaus volgde op de met zeer veel gevoel voorgelezen bladzijden uit de schetsen- bundel. Dr. P. C. Boutens sloot de rij van sprekers met een improvisatie over de spellingskwestie. Spreker bestempelde dit als anti-Nederlandsch en een onmogelijke oplossing. „Men komt tot het goede" aldus spreker, „nadat men eerst het slechte aan den lijve heeft gevoeld!" Met „Ik heb alleen maar koffie om te drinken!" besloot dr. Boutens zijn boutade. Na afloop van den maaltijd begaf het groot ste gedeelte van het gezelschap zich naar de Vlaaamsche Club, waar men nog lang bijeen bleef! Man sinds drie weken vermist. Het- Ossche „milieu" weer in het spel. Sinds de carnavalsdagen wordt de 36-jarige H. van S. uit Uden vermist. Hij is het laatst gezien in het gezelschap van eenige beruchte Ossenaars, zooöat misdrijf niet uitgesloten wordt geacht. Verkiezing Prov. Staten. De loting voor de volgorde der lijsten. De' voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin. ciale Staten van Noordholland, maakt bekend dat de voor kiezers toegankelijke zitting, waar in het Centraal Stembureau de ingeleverde lijsten van candidaten zal nummeren in de volgorde door het lot aan te wijzen, zal wor den gehouden ten Raadhuize der gemeente Haarlem op Woensdag 27 Maart a.s. des voor middags 11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1