Gas! Wij in den Haag BERICHT Kievitseieren. Hei Be&<ut$tijkste 52e Jaargang No. 15875 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 26 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENT>cN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De geschiedenis van de Engelsche Gas-Brigade. Een afschuwelijk boek. i> G. B. S'haw heeft eens gezegd, dat ge maar een blik hoeft te werpen in het imperial War- Museum in Londen, om te zien, dat de groot ste energie en genialiteit der menschheid aan destructie is gewijd. Sinds de publicatie van Majoor Foulkes' boek is dit oorlogsmuseum niet meer het eenige bewijs voor deze stelling en er is dan ook geen twijfel aan of dit boek zal een voorname plaats in de biliotheek van genoemd museum vinden. Het is een afschuwelijk, maar hoogst be langwekkend document. Afschuwelijk, omdat de schrijver die com mandant van de eerste Engelsche Gas-briga- de was, en later de leiding van het geheele „gas-werk" gedurende den wereld-oorlog had, geen enkele poging doet om mede-gevoel voor de slachtoffers en en afschuw voor de mon sterachtigheden van den wereldoorlog te sug- gereeren. Oorlog is voor hem een gelegenheid voor officiers en generaals om van zich te doen spreken, en voor de natie om als sterkste te overleven. Hij drukt dat aan het einde van zijn boek aldus uit: „Bovendien zouden na ties, als zij de gewoonte van oorlogvoeren op gaven, hun kans om uiteindelijk te overleven, niet bevorderen."!!) Oorlog wordt in zijn ge dachten-schema niet gevoerd door menschen maar door legers en hij spreekt van zijn sol daten slechts als „legersterkte" en bemoeit zich slechts in zooverre met hun leed, als het die legersterkte betreft. Vandaar dat hij erg trotseh op zichzelf is als trouwens in veel andere gevallen: hij is het steeds die be paalde dingen al voorzien heeft, voor dat an deren het begrijpen en voorstellen doet, die eerst later als noodzakelijk worden erkend wanneer hij een methode vindt, die het moge lijk maakt, om door mosterdgas vergiftigde soldaten, in plaats van na een maandenlange (behandeling in Engeland, na een behandeling- van enkele weken in Frankrijk, weer in het front te brengen: „er dreigde een bedenkelijke schaarschte aan materiaal na de eerste Duit- sche aanvallen met mosterdgas, dié veel slachtoffers maakte." Een nieuw gebruikt gas heet „teleurstellend" als het minder slacht offers maakt, dan verwacht werd, een aanval met thermietbommen, die een vreeselijke ver nietiging aanricht en de Duitsche loopgra ven in vlam zet, wordt vermeld als een „schit terend schouwspel" en de uitlating van een zijner collega's die door een constructie-ver - andering in een mortier, „den prijs van een Duitsch leven met 6 shilling verlaagde", wordt met instemming aangehaald. De schrijver vertelt dus zonder scrupules en met de ware krijgsmentaliteit van zijn „Levens"-werk. Zijn boek wint daardoor in zekeren zin aan belangrijkheid.Het is echter in de eerste plaats belangrijk uit historisch oog punt. Want nadat in een breedvoerig relaas Duitschland aansprakelijk wordt gesteld voor het introduceeren van het gas-wapen in den wereldoorlog, worden met de grootste open hartigheid want het is voor dezen man zijn trots "en zijn leven de Engelsche maatre gelen, uitvindingen en oorlogsmethodes met. naam en toenaam besproken. En het is bijna ongelooflijk te lezen tot welk een moorddadig heid Engeland den chemischen oorlog wist op te voeren, terwijl het volgens Majoor Foul kes in tegenstelling tot Duitschland hierop niet was voorbereid en in zijn labora toria nog aan het vinden en fabriceeren van gifgassen moest beginnen. Wat een afgrijselijk spel met front-soldaten: gas- en rookwolken, die het mogelijk maken ongezien dich bij den vijand te komen: gas, afgewisseld met rook, zoodat gasmaskers uitgeput raken; het zenden van een licht gas dat niezen veroorzaakt en benauwdheden, zoodat gasmaskers worden af gezet en prompt daarop een zwaar en doode- lijk gas; en tenslotte alles gecombineerd: gas aanvallen met verschillende soorten gas, ge steund door hevige bombardementen en vuur- projectielen. Het is bladzijde na bladzijde als of Shaw gelijk krijgt: een vernuft zoo scherp, gedachten zoo geslepen, een zoo vaardige techniek, een ongeëvenaard intellect alles voor jaren gericht op de meest volkomen vernietigen. Daarom is dit in heroïschen stijl geschreven boek een van de somberste his torische documenten. En tegelijk een van de hevigste dreigementen voor de toekomst- Want als in enkele jaren tijds destructie tot een zoodanige perfectie kan worden opge voerd, dan is het onmogelijk zich een voor stelling te maken van wat thans, 17 jaar na den oorlog, door deze sinds 1914 aan het werk gezette hersenen is uitgewerkt. Nadat alle fei tenmateriaal uit den oorlog is doorgewerkt en uitgewerkt, en „vervolmaakt" En nog een tweede gevolgtrekking uit dit boek is hoogst verontrustend Dat is dit, dat uit het feit, dat hier zonder eenige geheim zinnigheid tot in de kleinste details over de in den oorlog gebruikte wapens en speciaal over de samenstelling, het gebruik en de uit werking van de aangewende gassen wordt ge sproken, moet worden afgeleid, dat deze „re cepten" alweer tot het verleden behooren, dat wil zeggen gemeengoed zijn van iedere regee ring en dus niet meer van doorslaggevende Ibeteekenis, als een volgende oorlog mocht uit breken! „Knappe koppen" hebben ons alweer tot een hooger ontwikkelde vernietigingsca paciteit gebracht. The Earl of Ca van heeft voor dit boek een voorwoord geschreven, waarin hij het aanbe veelt „voor de opvoeding van zijn mede-bur gers". Het is te hopen, dat niet alleen zijn medeburgers, maar ook zijn mede-menschen in andere werelddeelen het als zoodanig zul len behandelen. Echter niet voor dat hun op voeding in meer menschelijken zin is vol tooid, zoodat zij het met verstand kunnen iezen. Vr. S. „Gas, The Story of The Special Brigade" door Major-General G. H. Foulkes, uitg. Wil liam Blackwood, Londen. Clearing met Duitschland. Stand per 23 Maart. Het Nederlandsche clearinginstituut deelt mede, dat de stand der clearing Nederland— Duitschland per 23 Maart 1935 als volgt was: 1. Stortingen in Nederland per 15 Maart f 42.837.900 per 23 Maart f48.488.200 Waarvoor bestemd voor: a. achterst, vord. p. 15 Maart f 7.719.200 per 23 Maart f8.736.300. b. rentedienst Dawes- en Youngleennig en Stillhalte rentetransf. per 15 Maart f 6.175.000 per 23 Maart f 6.175.000. c. vrije rek. Rijksbank per 15 Maart f 1.710.600 per 23 Maart f 1.936.600. d. nieuwe onder de clear, vall vord. per 15 Maart f27.233.100 per 23 Maart f31.640.300. 2. Stort, in Duitschland (nieuwe onder de clear, vall. vord.) per 15 Maart f 49.829.000 per 23 Maart f 53.984.200. 3. Uitbetal. in Nederl. op nieuwe vord. (in minder, komend van het bedrag onder ld) per 15 Maart f 25.382.100 per 23 Maart f 28.645.000. Laatst uitbetaald nummer van storting: 39482. De Raadsverkiezing. Candidaten van den Vrijz.-Dem. Bond. Wij vernemen, dat onder de leden van de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond een referendum wordt gehouden over de volgorde op de lijst van candidaten voor den Gemeente raad, welke candidaten in een deze maand gehouden vergadering zijn gesteld. De ledenvergadering adviseerde tot de vol gende volgorde: 1. A. G. Boes (aftr. weth.) 2. Mr. L. G. van Dam (aftr.); 3. A. Fibbe; 4. Dr. A. Melchior; 5. H. T. Deinum (aftr.)6. mevr. C. Stemler Tjaden; 7. H. van Leeuwen; 8. J. F. H. Tru- schen; 9. F. B. Sanders; 10. E. W. Goedhart; 11. mej. R. H. van Vloodorp en 12. J. L. A. Pfundt Jr. Wij meldden reeds, dat de heeren Heidstra en Hulsman een nieuwe candidatuur niet wenschten te aanvaarden. De heer J. P. Haanschoten wordt opgevolgd door den heer J. L. Lijklema. Afscheid bij P. T. T. Vrijdagmiddag 29 Maart zal de heer J. P. Haanschoten wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst van de P. T. T., waar hij inspecteur is van het district Haar lem. met pensioen verlaten. Dit afscheid zal geschieden in het Kenau park 19, waar de scheidende ambtenaar door verschillende personen uit den dienst zal wor den toegesproken. De heer Haanschoten is voornemens zich te Voorthuizen te vestigen. Als opvolger van den heer Haanschoten is per 1 April benoemd de heer L. J. Lijklema, thans inspecteur te Utrecht. Met ingang van dien datum zal tevens een deel der inspectie Utrecht, die dan wordt opgeheven, bij de in spectie Haarlem worden gevoegd. Het betreft hier het Gooi. De verhooging van de spoorbaan. Verdere uitwerking van het plan. Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat in het Provinciehuis een bijeenkomst gehou den is van de belanghebbende partijen bij het plan tot verdere verhooging van de spoor baan HaarlemRotterdam. Men weet dat Haarlem dit object aanhangig gemaakt heeft bij het Werkfonds van het 60 Millioen-plan. omdat dit van zeer veel be teekenis zou zijn voor de werkverruiming in deze omgeving. Ons wordt nader medegedeeld, dat van de be trokken gemeenten behalve Haarlem en Heemstede ook Zandvoort aanwezig was. Het gemeentebestuur van Bloemendaal was wel uitgenoodigd, maar had daaraan geen gevolg gegeven. Van goed-ingelichte zijde werd ons nog eens verzekerd, dat bij deze besprekingen de moge lijkheid van uitvoering van het plan wat na der gekomen is. Toch had deze bespreking nog slechts een voorloopig karakter. Er is be sloten dat het plan thans nader uitgewerkt zal worden opdat met meer kennis van zaken over de eventueele kosten gesproken zal kun nen worden. Indertijd is mee daarvoor een bedrag van 4 millioen gulden genoemd, maar dat was een zeer globale schatting. De plan nen zullen nu nader bekeken worden om tot een raming van kosten te komen die op juis tere gegevens gebaseerd is. Eerst als dat ge daan is, kan de vraag onder oogen gezien worden welke financieele offers de verschil lende partijen, die belang hebben bij de uit voering van dit plan, zich "zouden willen ge troosten. Voelen de lente. Wanneer wij in den Haag de lente gaan voelen, gaan wij niet onmiddellijk kopje dui kelen. Dat zou ongepast zijn. Als anderen het zagen zouden wij niet meer met goed fatsoen op De Witte kunnen komen en wanneer je een lintje in 't knoopsgat draagt kun je zoo iets eerst recht niet doen. Wanneer wij in Den Haag vroolijk willen doen gaan we naar Brussel of Parijs of orga- niseeren we een fancy-fair voor arme kinder tjes met een pracht van een dames-comité en belangelooze medewerking van de Fritz Hirsch-operette. Of we gaan een beschaafd en correct dansje doen in The House of Lords. Toch veranderen wij onze levenswijze eenigszins, wanneer de crocus-bespikkelde ga zons van den Langen Voorhout zich in 't vroege lente-zonnotje liggen te koesteren. Wij borrelen en tea-en dan buiten. Zoolang het winter is scharen wij ons, aan genaam babbelend als dame zijnde ach ter de gulle en overdadige thé-complet van Royal, die even koninklijk-uitgebreid is als de lunch daar, die wereldberoemd is en érg prac- tisch wanneer het dagmeisje haar Zondagsche uitgangsbeurt heeft. Dan gaan we bij Royal lunchen en daar teren we dan op tot 't twaalf-uurtje met radijs en een stukje kaas Maandag. Of wij gaan met een boezem-vriendin naar Regina om een simpel kopje thee te drinken met een zoete Voorburg na en te vernemen wie met wien waar gesignaleerd is terwijl ze altijd nèt doet of het bij haar thuis rozengeur en maneschijn is. Wanneer we heelemaal lak hebben aan het strakke keurslijf der oirbaarheid gaan we naar Old Dutch, waar nou letterlijk van alles komt en waar je moet je je voorstellen! kans hebt te zitten tusschen een tafeltje met juf frouwen van de operette en een met menschen die je van-zien-in-de-bioscoop wel kent, maar die geen schijn van kans zouden krijgen bij je thuis te komen. Héél erge schalken gaan dan nog wel eens naar de thé-dansant in Central. Maar zóó iets doe je maar één k^er. per jaar, want u hebt géén begrip, mevrouw, wat daar in dure bont jassen en met zilvervossen om, laat ik nou's weinig zeggen, maar dan toch minstens twee honderd gulden, zit en danst met zoo maar de eerste de beste Leidsche student of mon daine meneer met 'n te wijde broek en te vier kante schouders rond-danst óók nog. Dat doen we in den winter plus twee maal in de week een middag-bioscoopje, één maal in de twee weken Annie van Ees en iederen avond bridge, tenzij er iets liefdadigs is. Maar zoodra de lente begint; zoodra de zon de wilgenkatjes in de zoele warmte zet, de duinpaadjes bij Meyendel rul en zanderig wor den en de eenden in de vijvers van het Haag- sche Bosch duiken dat d'r lui staartje recht standig uit het water naar de lichtblauwe lucht wijst, dan gaan we buiten thee-drinken. Op het terras van Regina. Achter rose-kanten theemutsen en lekker uitkijken over het Buitenhof en over den Hof vijver, waar het eilandje als een dikke toef zomersche belofte schijnt te drijven op het water, waarin de oude grafelijke gevels lood recht en steil zich te spiegelen staan. En babbelen en ernstig praten en een heel enkel ondeugend cigaretje. Dat is zoo één aspect van de lente bij ons in den Haag. Dat is er ook 's morgens wanneer wij ons kopje koffie drinken. Bij Lensvelt in de noenzaal, waar het volle' zonlicht in golven stroomt over de zilveren kannetjes en de tafel met heerlijkheden waar uit wij onze Zweedsche koffietafel componee- ren. wanneer we „in stad" lunchen blijven. Bij Central, dorado der provincialen, die nog immer in de lieve verbeelding verkeeren, dat Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Door de krant is aan de smullers Reeds het groote nieuws gebracht: Men is in ons kievits-eiland Weer op kievits-eierjacht. Naar de leuze van de rapers, Als de kievit voor hen vlucht: Beter één ei in het nestje, Dan tien vogels in de lucht. En we zien weer in de winkels. Waar hun bedje is gespreid, De gespikkelde bewijzen Van de kie-vitaliteit. Wie op die delicatesse Van het voorjaar is gesteld. Kiest, als hij het kan betalen, Kievitseieren voor zijn geld. En dan wordt het kleine eitje, Van zijn teere schaal ontdaan. Om tenslotte schielijk grafwaarts, En over de tong te gaan. Terwijl kievitmoeder droevig Bij het nest tot vader zegt: Waar zijn nou mijn mooie eitjes, 'k Heb ze hier toch zelf gelegd. P. GASUS. zij op-en-top Hagenaars zijn wanneer zij in die volière met vogels van velerlei veer (doch meestal 'n beetje te opzichtige veer) gezeten zijn. Voor het Gouden Hoofd, op het terras langs een der meest intense verkeersaderen der stad. maar waar alleen maar mannen zitten eigen lijk, terwijl de heeren elders hun schichtig oog laten gaan over lentelijke schoonheid in tailor- made en bisamrat. Bij Houtmeyer in Schevingen. Bij het verre en toch zoo dichtbije zuiden van de eeuwige branding, bij die aardige ouderwet- sche koffiekopjes met bloempjes-motief, bij knappende wafels met weelderige voorjaars- geurige slagroom. En op nog zoo véél plaatsen meer. Plaatsen die allemaal hun geheel eigen sfeer en cachet hebben. Waar de één bij voorkeur komt en de ander voor zijn' stand en plaats-in-de-maat- schappij eenvoudig niet komen kan. Zóó ontvangt den Haag de lente. Tenminste het den Haag dat „Haagsch" is. Er is óók nog een ander den Haag. Dat ge vormd wordt door lieden, die evengoed in Zwolle of Breskens of Haarlem zouden kunnen wonen, die zoozeer geen oog en geen intuïtie hebben. Die ontmoet ge op stille duinweggetjes of op het strand zoo om en bij Katwijk; op een eenzaam boschpaadje of een stil laantje ergens bij een vijver. Die beleven ook de simpele en des te inten ser vreugden des levens ver van de menschen, de koffiehuizen, de correcte thee-gelegen- heden. Maar die zijn voor „ons-in-den-Haag" non- valeurs. Waardelooze zwervers langs de wegen. Menschen waar je niet over praat. En waar ik dus de Haagsche hemel be ware mij niet aan dénk over te schrijven! Mr. E. ELIAS. De tweede tijdelijke tentoon stelling. Wordt Vrijdag geopend, door Jhr. Mr. Dr. A. Röell. De tweede tijdelijke tentoonstelling in het Bloemenpaleis, Flora II, zal Vrijdagmorgen om 11 uur geopend worden door Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, in tegenwoordigheid van de Aalsmeersche autoriteiten, de burgemeesters van de gemeenten, waarin de Aalsmeersche cultures worden uitgeoefend en de bestuurders van de vereenigingen, die tezamen den Aals- meerschen 'Tuinbouwbond vormen. Zooals bekend wordt het Bloemenpaleis, waarin de tweede tijdelijke tentoonstelling wordt gehouden, voor het publiek om 12 uur Vrijdag, opengesteld. f Dc Britseh-Duitsche besprekingen te Ber lijn. pag. 4 Van Zeeland heeft het Belgische kabinet, be staande uit katholieken, socialisten en libe ralen thans definitief samengesteld. pag. 4 Nabij de Abessynische grens heeft zich een nieuw incident voorgedaan. pag. 4 De algemeene vergadering van de vereeniging voor Bloembollencultuur heeft een motie inzake verlating van het goudpeil aange nomen. pag. 3 Met de F 36 in ruim twee uur naar Berlijn. pag. 3 De oud-civiel-gezagvoerder Margadant is over leden. pag. 3 Elf Zandvoortsche aardappelhandelaren zijn van overtreding der crisiswetgeving vrijge sproken. pag. 7 Wat er bij de verkiezingspropaganda verbo den is. pag. 7 De stand van de Duitsche clearing per 23 Maart. pag. I De Parijsche Zesdaagsche is door Broccardo- Guimbretière gewonnen. pag. 10 Lagache Europeesch kampioen driebanden. pag. 10 Bekende Haarlemmers: Mej dra. C. M. Burger pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De po sitie der ontwapeningsconferentie. pag. 4 Mr. E. Elias: Wij in den Haag. pag. 1 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 9 J. H. de Bois: Rondom het boek. pag. 9 J. B. Schuil: Die Pfeffermühle. pag. 9 Vr. S. over de Geschiedenis van de Engelsche gasbrigade. pag. 1 A. Meilink over de bloem van den dag: de dich ters narcis. pag. 9 Dr. W. v. d. Berg: Over roeien en paedagogie. pag. 10 Het parkeeren te Haarlem. Hoe de nieuwe bepalingen werken. Nu eenigen tijd de nieuwe bepalingen om trent het parkeeren in de hoofdstraten van Haarlem in werking zijn. hebben wij aan den Commissaris van Politie gevraagd, hoe dif in de practijk werken. Ik ben zoo zei dt heer E. H. Tenckinck overtuigd, dat over de werking algemeene tevredenheid bestaat. Voorheen waren door de parkeerende auto's verschillende straten bijna onberijdbaar ge worden. Daaraan is gelukkig een einde ge komen. Men kan nu weer behoorlijk in onze hoofdstraten rijden. Het publiek heeft zich betrekkelijk spoedig aan de nieuwe voorschriften aangepast. Eerst is de politie eenigen tijd waarschuwend op getreden, maar toen de periode van waar schuwen lang genoeg geduurd had, zijn er overtreders op den bon gezet. Eerst was de verwachting dat er, in verband met de om standigheid dat vroeger ieder zijn auto maar parkeerde waar hem dit het beste leek, veel bekeuringen gemaakt zouden moeten worden om daardoor de menschen aan het verstand te brengen, dat dit in de toekomst niet meer kan. Maar op slot van zaken zijn er minder processenverbaal opgemaakt dan aanvanke lijk verwacht werden. Er waren onder de be keurden automobilisten die hun wagen pre cies bij het bord „parkeeren verboden" plaat sten! De Commissaris verklaarde tenslotte, dat zooveel mogelijk aan de bezwaren van de winkeliers tegemoet gekomen is. Daartoe zijn zelfs eenige keeren de parkeervoorschriften voor eenige straten gewijzigd. Zijn overtuiging was thans, dat de besturen der straatvereeni- gingen die aanvankelijk bezwaren hadden tegen de parkeervoorschriften, tenslotte den nieuwen toestand waardeeren, omdat ge bleken is, dat die geleid hebben tot een ver betering van het verkeer. Overstroomingen in de Ver. Staten. Dijken braken door. NEW-YORK. 26 Maart (V. D.) Uit Char leston in West-Virginia wordt gemeld, dat de zijrivieren van de Kanawharivier tengevolge van den regen van de laatste dagen zoodanig zijn gezwollen, dat aan den Zuidelijken oever eenige dijken zijn doorgebroken en uit een in de nabijheid gelegen ziekenhuis dat moest worden ontruimd, honderd Datienten naar een veiliger plaats zijn overgebracht. Uit Mil waukee in den staat Wisconsin wordt gemeld, dat de Wisconsin-rivier en de zijrivieren eveneens op verschillende plaatsen buiten hun oevers zijn getreden. Zij hebben over stroomingen veroorzaakt. Stresa aan het Lago Maggiore, waar op 11 April de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië zullen confereeren, voordat de Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeenkomt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1