Het nieuwe Belgische kabinet. Mullerdagen. Hei BeCm^tifksie 52e Jaargang No. 15876 Verschijnt dagelijks, beKalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 27 Maart 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post Ö.72& UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN 15 régels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 Maart. De Werkelijkheid Sir John Simon en Sir Anthony Eden heb ben te Berlijn gepraat. Uren en uren ge praat: met Hitler, von Neurath. von Rib- bentrop en anderen. Het resultaat is, „dat de heeren elkaar wederzijds hun gezichtspun ten volkomen duidelijk hebben gemaakt". Zeer interessant. Wat beteekent zoo'n me- dedeeling? Als zij het eens waren geworden over 't een of ander zou dat ongetwijfeld ge bleken zijn. Als het tegendeel het geval is zou dat nooit zoo cru medegedeeld worden. Men dóet dat niet. De volken van Europa, die zuchten onder enorme belastingen, die ner gens voldoende blijken om de begrootings- tekorten te dekkenen dan bedoel ik nog dat bevoorrechte deel der volken, dat niet onder werkloosheid gebukt gaatzouden eens erg ontevreden kunnen worden. Men geeft ze dus maar zoo'n communiqué. Er is alles en niets uit af te leiden. De slotsom is: niets. Intusschen praten steeds meer anenschen met een verbazingwekkende onverschillig heid en achteloosheid over „den oorlog die wel komen zal". Sommige proclameeren hem maar vast als een onontkoombaar feit. De oorlogspsychose groeit snel. Op deze wijze voortgaand, zou men zich tenslotte in den oorlog pratennet als in 1914, in een dom fatalisme gepaard aan een ongelooflijke lichtzinnigheid. Van de werkelijkheid van een nieuwen oor log begrijpen deze menschen niets, en als men hen aan die werkelijkheid herinnert worden zij boos. Als men hun zegt dat Europa er bij vernietigd zou worden, zoodat het restant van de bevolking van dit werelddeel in een woestenij zou achterblijven, maakt dat nog niet veel indruk. Maar als men be gint met persoonlijk te worden is het mis. Als men zegt: „Gij zelf, en uw vrouw en kinderen, in een land als dit (dat in de hui dige constellatie uiterst gevaarlijk gelegen is) zoudt in een nieuwen Europeeschen oor log vrijwel zeker vermoord worden", dan worden ze geprikkeld. Als men zegt: „En weet ge op welke wijze uw vrouw en kinde ren vermoord zullen worden?Met gas, en met brandbommen, en met brisantbom- men die hun lichamen uiteen zouden scheu- ■xen"dan worden zij bepaald toornig. Het komt niet te pas hen aan zulke onaan gename realiteiten te herinneren. Wel pi'aat 'je over oorlog, als iets ver-afs, wel doe je ex- flink over. Je voorspelt maar dat-ie vast komt. Dat staat goed, en de menscheen mer ken meteen dat je niet bang bexxt. Die paci fisten, die zijn bang. Die idealisten, die^ uto pisten, die xxiet met hun beide beenen op •den grond staan, en niet willen inzien dat 't toch allemaal niks geeft, exi dat het altijd zoo geweest isAltijd zoo geweest! Hoe veel nxalen is Europa al door een krankzin nige moordpartij met tienduizenden vlieg tuigen verwoest? Maar daar denken ze ook niet bij na. Die luchtvaartxiou ja. In den vorigen oox'log heeft die toch niet zooveel slachtoffers gemaaktDat het luchtwa- pen nu ongeveer honderdmaal zoo sterk is als toen. oneindig sneller en betrouwbaarder en veel en veel gemeener bewapenddat willexi ze niet weten. De vorige oorlog was ten einde eer de eerste Holland-Indië vlucht met moeite exx vertraging in een xiog primi tief toestel volbracht werd. Vergelijk die vlucht met den huidigen stand van zaken, en ge hebt een vergelijking ten aanzien van den groei der luchtvaai't-techniek. Alleen nog maar de luchtvaax-t-techniek. En dan komt de bewapening nog. „Niet over nadenken", is het parool. „Niet beseffexi. Geen hersens gebruiken. En vooral niets doenIemand mocht er eens om lachen Als deze treurige psychose blijft gx-oeien zou die tenslotte den ooidog direct veroorza ken. Lamlendigheid, onvex-schilligheid, angst om over de werkelijkheid na te denken, ge brek aan moed zijn de grootste gevaren die de wereld thans bedreigen. Gebrek aan gees telijken moed leidt tot zulke lichtzinnige ldetspx-aat als „er komt vast oorlog". Angst voor wat de buren exi kexmissen zouden zeg gen, als men hielp er tegen te ageeren. Men zou eens een „idealist" genoemd kunnen worden. Stel u voor. Wat een blamage! Lie ver den kop in het zand, en meegeblaat Ik geef toe dat het veel gemakkelijker is. Wie zich nergexis iets van aantrekt, zijn her sens niet gebruikt en zijn gevoel niet laat spreken, heeft ook geen benauwenissen en leeft een makkelijk leventjetot tenslotte die bom valt, die wellicht zijn kixideren en niet hem zal treffen. Het is wel erg gemak kelijk Voor het overige is het alleen maar laf. en lichtzinnig. Wij Nedexdandex-s zouden in intexmationale organisaties op ideëel gebied, op beroepsge- gebied geweldig veel initiatief kunnen ne men om het besef der wex-kelijkheid in Eux-opa wakker te schudden. Wij hebben ex- tot dusver een bitter beetje aan gedaan. Het kost dan ook veel tijd, veel moeite, soms zelfs geld, en dan de buren!De bux-en. die met een medelijdend glimlachje zouden kun nen vragen: ,.U ook pacifist geworden? Kom, kom, dat had ik van u niet gedacht!" Nee hoor, daar is te veel moed voor noo- dig! Weet u dat ze tegen mij wel eexxs zeg gen „die vrede van jou"alsof het een soort particuliex-e liefhebberij van mij is? Vreeselijk zouden velen dat vinden. Hoe houd ik het uit! R. P. PERSONALIA. Voor het examen apothekex-sassistent slaag de te Amsterdam rnej. A. G. Sleper te Haar lem. GUNNING. De bouw van een secundair pompstation voor de Gem. Watexdeidixig van Haarlem is opgedragen aan den aannemer G. Kreuning tg Heemstede. N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granitoen Tegelwerken Str ak van lijn, soepel van prijs. (Adv. Ingez. Med.) (Ter gelegenheid vo.n de eerste opvoeringen deiN ederlandsche film „De Vier Mullers" noodigen eenige Amsterdamsche bioscopen allen, die den naam Muller dragen uit, een voorstelling als hun gasten bij te wonen.) Dat is je wat, voor al die brave Mullers, Exx als 'k het goecl heb zijn er nogal wat, Zoomaar voor niks, weet u misschien iets gullers, Ik wou, dat ik diexx nxooiexx naam bezat. Zij gaan er ziexx of hun vier ïxaamgenootexx Daar op de filnx, hun naam wel eer aaxxdoen, Zij hoeven, hoop ik, zich aan xxiets te stootexx, Eexx Muller gaat zeer prat op zijix fatsoen. Ik kan bijzonder met de Müllers voelexx, De Möllers, Mulders, ach, die zijn er haast, Maar op jxen waehteix niet de gratis stoelen, Zij zitten net. in waren zixx, ernaast. Misschien zal een wel met de boodschap komen Ik sta als Muller niet geregistreerd. Maar 'k heb dien naam als schuilnaam aangenomexx, Die schelm wordt, naar ik voor hem vrees, geweerd. Want echte Mullers zijn er al zoo velen, Het wordt eexx druk bezocht familiefeest, Hoewel het xxog wel duizenden zou schelen, Als 't De Vier Smits, of Jaxxsexxs, was geweest. Ik wil natuurlijk xxiet om gmxstexi vragen, Maar als er hier of daar eexx bioscoop, Eens denken zou aan gratis Gasus-dagen, Daxx geeft dat niet zoo'n kostbaar drukken loop. Mijn naaxxx zou xxiet de heele zaal bezetten, Wanneer mexx ons zoo vriendlijk xxooden zou, Men zal er (wanneer is het?) af zijn met eexx Loge voor mij, mijn kind-ren en xxxijn vrouw. P. GASUS. Volgorde der lijsten voor de verkiezingen vastgesteld. Totaal 15 lijsten ingediend. Op het stadhuis te Haarlem is hedenmorgen geloot om de volgorde der lijsten voor de ver kiezingen der Provinciale Staten. In totaal zijix vijftiexx lijsten genummerd. De uitslag was als volgt, (waarbij de xxaanx tusschen haakjes de eerste candidaat aaxxgeeft voor den kieskring Haarlem, de eventueele tweede naam den eersten candidaat voor den kring Velsen) 1. Anti Revolutionaire Partij. (Mr. A. Bruch) 2. Revolut. Social. Arbeiders Partij. (H. J. F. M. Sneevliet). 3. R.K. Staatspartij. (Mr. J. B. Bomaxxs; Dr. E. A. M. Droog). 4. Katholiek Democratische Partij. (P. G. van Engelen). 5. S.D.A.P. (M. A. Reinalda) 6. Staatkundig Gereformeerde Partij. (E. Kuyk). 7. N.S.B. (G. F. Vlekke). 8. Chr. Historische Unie. (Mr. A. J. Honig). 9. Vrijzinnig Democratische Bond. (Mr. M. Slingenberg) 10. Christelijk Democratische Unie. (Fedde Schurer) 11. Communistische Partij Holland, (L. See- gers). 12. Onafhankelijke Middexxstands- en Zaken lieden Partij. (Gerrit Lampetje). 13. Vrijheidsbond. (Mr. C. H. Guépin; S. Rijkers) 14. P. J. Triesscheijn. (Afzondex-lijke lijst) 15. W. C. vaxx Dijk. (Afzonderlijke lijst). Bijzonderheden over de ministers. Voorspellingen omtrent de financieele politiek. (Van onzexx correspondent) Brussel 26 Maart Uit de telegrammen heeft men de verschil- lende stadia der kabinetsvorming kunnen vol gen. zelden kwam eeix regeering met zooveel moeite tot stand en zelden ook bracht een resultaat zooveel verbazing in de politieke wereld. Nu moet men ter beoox-deeling vaxx de wijze van totstandkoming rekening houden xxxet het feit, dat vooral persoonlijke kwesties heel laxxg de aandacht vastgehouden hebben exx tot veel moeilijkheden aanleiding gaven. Toexx dr. Paul vaxx Zeelaxxd de opdracht aan vaardde, stond het vrijwel van meet af aaxx vast, dat een extraparlementaire zakenregee- ring gevormd zou worden, waarin de drie groote partijen vertegenwoordigd zouden zijn. De buitengewoxxe omstaixdighedexx eisclxtexx buitexxgewoixe maatregelen, welke xxiet naar behooreix gexxonxexx zouden kuxxxxexx worden door eexx regeerixxg welke uitsluitexxd op eexx voor dezexx tijd in elk geval, zwak te noemeix politieke ïxxeerdex-heid zou steuxxen. Er werd dus een breeders basis gezocht en. gelijk het resultaat aanwijst, gevonden. Toen de „tri partite", gelijk hier de technische term luidt, ixx principe aaxxvaard was, begon het katho lieke partijbestuur een bijna systematischen strijd tegen bepaalde socialisten, die men wil de uitsluitexx. Het spreekt vanzelf, dat de al- gemeexxe raad vaxx de S. D. A. P. zich hier schrap tegen zette. Door voet bij stuk te hou- dexx heeft de ervaren leider vaxx die partij, al- gemeexx „le patron" gebeetexx, de minister vaxx staat dr. Emile Vandervelde, zijxx zin weten door te drijvexx en zijn mannen gekregeix op de plaats waar hij ze hebben wilde. Het ging in hoofdzaak tegen prof. dr. Hendrik de Maxx, den vader vaix het Plaix-De Man. dat door de socialistische propagaxxda aanbevolen wordt als eexx paxxacé tegen alle tegenwoordige en toekoxxxstige politieke kwalen. De bezwaren tegen hem aangevoerd waren geenszins ge richt 'tegen zijxx persoonlijkheid, want hij is eexx erxxstig eix bekwaaxn maxx, die zich onge twijfeld xnet eexx volkonxexx belangeloozexx ijver aan zijxx taak zal wijden. Ook het Plan waar zooveel oxxx te doen is, bevat tal vaxx nxaatre- gelexx het overdenken dubbel exx dwars waard, doch de behoudende staathuishoudkundigen zijxx vaxx meening dat eexx oogenblik als dit. nu het er op of er onder gaat .allerminst geschikt is voor experimexxten. Ook de persoonlijkheid van dr. Paul-Henri Spaak wekte hartstochtelijken tegenstand. Spaak vertegexxwoordigt in de Belgische S. D. A. P. de alleruiterste 'linkerzijde. Ixx Holland zou hij tot wijlen de O. S. P. behoord hebben. Voor de rechterzijde exx het centrum geldt hij als een verderfelijke Jacob ij n. Spaak stamt uit een zeer bekende parlenxexxtaire familie. Zijxx grootvader Paul Jaixsoix was eexx der geliefd ste xxxinisters welke België ooit gehad heeft. Paul-Emile Janson, die herhaaldelijk minis ter vaxx justitie was, is zijn oom. Zijn moeder is lid vaxx den senaat. Hij behoort tot de Brus- selsche oligarchie, welke al sedert vele jaren de belangrijkste posten ixx stad en staat bezet heeft. De"jonge Spaak (hij is pas 35 jaar oud) die de advocatuur uitoefexxt, is oxxgetwijfeld eexx man met begaafdhedexx. Hij is in elk ge val een meeslepend spreker, maar gelijk dat heel dikwijls het geval is moet xnexx zijxx tekstexx niet al te zeer op den keper beschouwexx. Hij is bovendien eexx man met groote eerzucht exx zijn toetredeix tot dit ministerie wordt hem ixx de uiterst linksche milieus zeer texx kwade ge duid. Tijdens de onderhaxxdelingexx zijxx tal vaxx andere xxaxxxen genoemd. Zoo is de portefeuil le van onderwijs exx kuixst welke thans in handexx is van den Waalschexx liberaal dr. Francois Bovesse eerst aaxxgebodexx aaxx Julius Hoste, eigexxaar van het groote Vlaamsche dagblad Het Laatste Nieuws, evexxeexxs libe raal. Deze weigerde. Ook prof. dr. Velge wees De F. 36 maakte Maaxxdag met 32 passagiers aaxx boord zijxx eex-ste vlucht op de route Amsterdam-Bex-lijn. De viermotorige kolos bij zijn aankomst op Tempel hof. een portefeuille, die van financiën, van de hand. Het meeste opzien echter heeft de wei gering vaxx Arthur Waxxters, hoofdredacteur vaxx Le Peuple gebaard. Algemeen beschouwde men dezexx man als 'xx der meest geschikte vertegexxwoordigers van de S. D. A. P. in deze regeex-ixxg, maar Wauters heeft een felle campagxxe gevoerd tegen de valuatie en daax-om leidde mexx uit zijn afwij- zixxg af, dat de heer Van Zeelaxxd hem op dit puxxt geen positieve zekerheid had kunnen gevexx. Is er wel ooit eexx kabinet gevormd waar zul ke krachtige tegenstellingen in vereenigd wa ren? Dr. Paul van Zeelaxxd, een gematigd katholiek, is een groot bewonderaar van Roo sevelt exx heeft de Amex-ikaaxxsche «methode ,ter plaatse bestudeerd. Het is een soepel, wei nig doortastend man exx de booze wereld zegt, dat hij niet veel meer is dan de strooixxan van dr. oLuis Franck, die hem gebx-uiken wil om de devaluatie er door te krijgexx en daarna zelf het heft in de hand te kunnen nemen. Op het gebied der xxxoxxetaire politiek is Van Zeelaxxd door geexx exxkele vroegere verklaring gebon den. Hij heeft altijd eexx slag oxxx de anxx ge houden exx daardoor zijxx xxu zijxx handen vrij. Wel is hij eexx voorstander vaxx dexx goudexx staxxdaard exx leeft hij ixx de absolute overtui- giixg, dat alle volkerexx er vroeger of later toe zullexx moetexx terugkeerexx, maar hij is van oordeel dat het stelsel voor vele verbeteringen vatbaar is en hij acht het geexxszins a priori uitgeslotexx hervox-miixgexx oxxder het oog te zien. geïnspireerd door de maatregelen, welke in Amerika exx Engeland gexxomexx zijn. Deze dxploxxxatieke tirade beteekent voor ieder die lezexx kaxx, dat dr. Van Zeelaxxd geexx princi- pieele tegeixstaxxder van devaluatie is. De post van minister vaxx oorlog wordt nu al ixx drie of vier kabinetteix bezet door de Brusselsche advocaat dr. Alfred Devè2e. Offi cieel is hij ixxgeschreven bij de liberale partij maar hij steekt zijn fascistische sympathieën niet onder stoelen of banken en in militaris tische gezindheid steekt hij zijn gexxeraals xxog dexx loef af. Als „socialistenvx-eter" wordt hij alleen xxog maar overtroffexx door den nieuwen mixxister vaxx fixxaxxciëxx Max-Leo Gérard. Deze is voorzitter vaxx dexx werkgevex-sboixd exx ixx die functie heeft hij bewijzexx gegeven van onmis- keixbaar orgaxxiseerend talexxt exx kenxxis vaxx zaken. Hij mist 'echter 'n juist inzicht in de ge conxpliceerdheid van de tegenwoordige maat schappelijke verhoudixxgen exx hij is weixxig soepel. Een doortastexxd exx bekwaam xxxaar be perkt ïxxan. Dr. Edmond Rubbens zal in het vervolg het departement vaxx koloniëxx bestu ren. Met dr. August de Schrijver vertegen woordigt hij de vooruitstrevende katholieken exx tegelijkertijd het Vlaamsche element. Rub bens en De Schrijver zijxx jonge mannen, ter dege oxxderlegd exx zeer eixtliousiast, die onge twijfeld, hoewel zij ervarixxg nxissen eix door hun jeugd nog niet heelemaal onafhankelijk staan, goed werk kunxxexx doexx. Onderwijs en kunst komt aaxx Bovesse, een „vieux qheval de i-etour", een man, die al in vele regeeringen een onopvallende rol heeft gespeeld. Hij wordt in de kamer gewaardeerd onx zijn goed humeur en zijn welwillendheid, nxaar nxexx neemt hem nooit heelemaal ernstig. Economische zaken zijn evexxeens in handen gegeven van een man die reeds nxeenxxalen minister was, dr. Filip van Isacker, christexx- dexxxocraat exx Vlaanxsch gezixxd, eexx harde werker, nxaar eexx ietwat „vlottend" karakter. Het feit, dat binnenlaixdsche zaken aan Charles du Bus de Warnaffe komexx waai-door hij een der aller belangrijkste posten in den lande bezet, heeft vex-bazing exx ter linker zijde pijnlijke verbazing gewekt. Deze katholieke edehxxaxx is het volmaakte type vaxx dexx ouder- wetschen conservatief, een 'der laatste ver tegenwoordigers vaxx een uitstervend ras: de landelijke anti-modernisten. Mexx beschouwt hem als een drijver, die xxaar de meening der jongere democratisch gezinde katholieken daardoor de zaak eerder kwaad dan goed doet. Met Devèze en Gérax-d vormt hij het reactionnaire element vaxx het kabinet. Een der nobelste figurexx uit de nieuwe groep is zeker dr. Paul Soudaxx, oud-stafdrager van de Brusselsche balie een jurist van ixxternatio- xxale naaixx en eexx man om zijxx mexischelijke hoedanigheden door vriexxd en vijand geres pecteerd. Hij behoort tot de rechtervleugel der S.D.A.P. en ies bixxxxen het partijverband dus de antipode van zijxx jonge aixxbtgenoot voor posterijen en transportwezen dr. Spaak. Mi nister van arbeid is Achille Delattre, de ver trouwensman der nxijnwerkers, uit hun xxxid- aen door eigen bekwaamheid opgekomen. Een eenvoudig, robust en betrouwbaar man. Het groote vraagteekexx blijft de nieuwe minister van openbare werken waaronder de werk loosheid valt.: Hexxdrik de Man. Als historicus en theoreticus geniet hij een internationale vermaardheid. Hij was hoogleeraar in Amerika en Duitschland en zijn hoofdwerken zijn in alle talen, ook in het Nederlandsch overge bracht. In de politieke praktijk echter is hij een nieuweling. Men kaxx een voortreffelijk theoretiexxs zijn en toch ongeschikt voor een bestuurstaak. Het zij verre van mij te willen insinueeren, dat prof. de Man gebrek aan kracht en doortastendheid zou hebben. Ik wil er alleen maar den nadruk op leggen, dat men uit de waarde van geschriften niet mag con- cludeeren dat de schrijver nu ook eens de ware nxaxx is voor een belangrijke regeerings- post. Wij beschikken over geen enkel gege ven betreffende de praktische geschiktheid van prof. De Man voor de ongeloofeiijk zware taak thans op zijn schouders geladen, daarom noemden we hem: het vraagteeken. De drie ministers zonder portefeuille zijn oude bekexxden: dr. Emil Vandervelde, dr. Paul Hijmaxxs, en prof. dr. burggraaf Prosper Poullet successievelijk vertegenwoordigex-s van de S.D.A.P., de liberalexx en de katholieken. Men vraagt zich af hoe eexx vruchtbare sa menwerking xnogelijk is tusschen een Max-Leo Gérard eexxerzijds eh een Hexxdrik de Maxx axxderzijds, tusschexx een Devesse exx exx Spaak, tusschexx eexx Du Bus de Warxxaffe en een Delattre. Het lijdt dan ook geen twijfel of de heeren zullen oxxderling xxog veel proble- xxxen „uit te knobbelen" hebben. De Engelsch-Duitsclie besprekingen te Berlijn zijn gisteren geëindigd. pag. 4 Frankrijk heeft den uitvoer van een aantal voor de landsverdediging belangrijke grond stoffen verboden. pag. 4 Verschillende Tweede Kamerleden hebben aandrang uitgeoefend tot voortzetting van de werken voor den N. O. polder. pag. 3 De internationale rubber-commissie heeft nieuwe quotexx vastgesteld. pag. 3 Gepoogd zal worden uitstel te verkrijgen van loonsverlaging bij de mijnen. pag. 3 De geheimzinnige verdwijning te Oss. pag. 3 Als „Flora" gesloten wordt. pag. 2 Bekende Haarlemmersde heer II. J. Voors. pag. 3 ARTIKELENENZ. R. P.: De werkelijkheid. pag. 1 Onze Brusselsche correspondeixt over het nieuwe Belgische kabinet. pag. 1 J. II. de Bois over een kerkinterieur van J. Jel- gerkuis in Teyler Museum. pag. 3 A. Meilink over de bloem van den dag: Erica carnea. pag. 5 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 5 J. B. Schuil: De jubileumvoorstelling van Van Dalsuni. pag. 2 H. G. Cannegieter: Haarlcmsche school voor bewegingskunst. pag. 9 E. E. J.P.: Mode-show Van der Laan. pag. 4 L. S. Nu het bloemenpaleis gesloten is. Wat gaat ex- nu gebeuren? Zekerheid daar omtrent heeft ixienxand, nxaar algemeen ge looft men dat- Vaxx Zeeland zal begixxnen met een monetaire maxxupulatie. De Brusselsche correspondent vaxx Le Teixxps, die bijzonder goed ixxgelicht is, spreekt hier ixx vrij open terixxexx over. Mexx verwacht geen eexxvoudige inflatie. Het waarschijnlijkst is het, dat er twee soorten francs konxen, een voor bixxnen- landsch gebruik, welke men xxxet alle texx dienste staande middelen ongeveer op het thaxxs gelaexxde niveau zal houden, exx eexx voor buitexxlandsch gebruik die mexx zoo mo gelijk twixxtig a vijf en twixxtig procent lager wil fixeex-exx. Het Kotholïek-liberale bloc, dat de meer- derheid vormt, een meerderheid die, gelijk men weet, niet groot exx xxiet zeer betrouwbaar is. heeft de moreele veraxxtwoordelijkheid van een zoo ingrijpende verandering xxiet aaxxge- durfd exx daarom de socialisten in de regee ring betrokken. Het ministerie is ixx den laixde niet goed en niet slecht ontvaxxgexx. Meix leeft ixx een zoo angstige onzekerheid, dat men alles accep teert mits er maar iets gebeurt om de span- ïxiixg te breken. De groote vraag die het groote gaxxsche Belgische levexx beheerscht is: wat De Koningin op „Flora". Hare Majesteit komt waarschijnlijk twee keer. Wij venxemen dat het in het voornemen van de Koixingin zou liggen, twee keer een bezoek te brexxgen aan „Flora" te Heemstede. Het xxxoet vrijwel zeker zijn, dat Hare Majesteit komt tijdens „Flora Twee" (als de kweekers uit Aalsmeer van 29 Maart tot en xxxet 7 April in het Bloexxxexxpaleis exposeeren) en „Flora Vier" (de groote voox-jaarskeuring van de Koxxk. Ned. Maatschappij voor Tuiixbouw en Plaixtkunde) Officieel zijxx van deze bezoeken nog geen mededeelingen ontvaxxgexx. EEN ONGELUK TIJDENS DE OPVOERING VAN OTHELLO. Toen gisteren in den Stadsschouwburg bij de voorstelling van Othello, vlak voor de eerste verschijning van Desdemona, evexx het licht uitging, onx dadelijk daarna weer aan te gaan, zal niemand van het publiek heb ben vermoed, dat er op dat oogenblik een ongeluk gebeurde, dat voor den betrokkene zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De eleetricieix van onzen Schouwburg, de heer Voskuilen, die bezig was een zekering te herstellen kreeg bij het aanvatten van een draad, die op stroom stoixd, ernstige brand wonden aan zijn hand en kon zich niet los maken van de draad. Hij had echter zooveel zelfbeheex-sching ondanks de hevige pijn niet te gaan schreeuwen, maar zijn zacht kermen werd gelukkig gehoord door eexx elee tricieix van het Amsterdamsche gezelschap, die onmiddellijk den stroom uitschakelde, waardoor de getroffene zich van de draad kon los makexx. Dr. Tjebbo Franken heeft den heer Voskuilen, wiens hand ernstige brand wonden vertoonde, in de pauze vex-bonden. Een woord van lof mag de beide electrï- ciens niet wordexx onthouden, den Amster- daixxxxxer voor zijn vlug en onxniddellijk op- tredexx, den Haarlemmer voor zijix kranige houding om niet te gaan schreeuwen ondanks zijn pijn eix de benai-de onxstaxxdigheden, waaronder hij verkeerde. Hij heeft hierdoor eeix paniek op het tooneel en misschien oók iix de zaal voorkomen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1