DE BILT EMflNGSELS leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS WOENSDAG 27 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 AutoEuscIiensten. Besluiten van Ged. Staten gedeeltelijk vernietigd. De Kroon heeft thans beschikt op de be roepen, ingesteld door: le. de directie der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht, de N.V. Autobus Exploita tie „Stormvogels" te IJmuiden en de N.V. Omnibus Maatschappij „Zaanland" te Koog aan de Zaan tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij aan de N.V. „Naco" te Amsterdam vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Haarlem ei Zaandam; 8e. de Nederlandsche Auto-Car Onderne ming N.V. „Naco" te Amsterdam, de N.V. „Stormvogels" te IJmuiden en de N.V. ^aanland" te Koog aan de Zaan, tegen bo venbedoelde beschikking van Ged. Staten, waarbij aan beide laatstgenoemde adressan ten vergunning is verleend tot het in wer king brengen van een autobusdienst tus schen Haarlem en Zaandam; 3e. de N.V. „Vila" te Wormerveer, tegen de bovengenoemde beschikking, waarbij haar vergunning is geweigerd tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Purmerend en Haarlem: 4e. de N.V. „Stormvogels" te IJmuiden en de N.V. „Zaanland" te Koog aan de Zaan tegen de beschikking van Ged. Staten waar bij aan beide adressanten voornoemd ver gunning is geweigerd tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Veis en en Zaandam; 5e. de N.V. „Stormvogels" te IJmuiden, te gen de beschikking van Ged. Staten voor zoover daarbij aan haar vergunning is ge weigerd voor het uitbreiden van den auto busdienst tusschen Haarlem en Spaarndam tot Buitenhuizen. De Kroon heeft thans beslist: - I met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland van 16 Mei de door de N.V. „Naco" te Amsterdam gevraag de vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Haarlem naar Zaandam en terug alsnog te weigeren; II. met vernietiging in zooverre van het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland mede te weigeren de door de „Stormvogels" te IJmuiden en de „Zaanland" te Koog aan de Zaan, gevraagde vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Koog ae.n de Zaan naar Purmerend en terug; UI. met vernietiging, in zooverre van het besluit van Ged. Staten aan de N.V. „Storm vogels" te IJmuiden alsnog vergunning te verleenen tot het uitbreiden van haar auto busdienst van Haarlem naar Spaarndam en terug met het traject Spaarndam—Buiten huizen. Voor het overige zijnde' beroepen onge grond verklaard. jGjeens naar uiv wan tl en en denk aan R. D. U kunt met een van de R. D. behangsels uit Serie 50, in prijzen van 50 cent af, aan uw kamer een frissche, moderne omlijsting geven, waar van de gezelligheid afstraalt op meubelen en stoffeering. De ge ringe kosten kunnen U niet weer houden en 't dankbare resultaat loont rijkelijk uw moeite. Vraag uwbehanger de stalenboeken ^met dit merk op de kaft (Adv. Ingez. Med.) bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE (Adv. Ingez. Med.) Als „Flora" gesloten wordt Wordt een deel van den aanleg bestendigd? AGENDA Heden: WOENSDAG 27 MAART Gem. Concertzaal: Voorjaarsbeurs Ver. van Huisvrouwen. 13.3017.30, 19.3023 uur. Gebouw Protestantenbond: Bazar van Ver. van Vrijz. Hervormden. 14—17.30, 19.3023 u. Gebouw De Nijverheid: N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goederen „De Onderneming". Aandeel houdersvergadering. 8 uur, Frans Hais Theater: „De familie van mijn vrouw". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Moskousche nach ten". Op het tooneel: Svetlanoff's Terek ko zakken. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Eskimo". 2.30 uur. Daarna doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Palace: „Een auto en.... liefde". Op het tooneel: The Jazz Sisters. 2.30, 7 en 9 15 uur. Haarlem. Raadsvergadering. 1.30 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. DONDERDAG 28 MAART Stadsschouwburg: Jan Musch en Joh. Go- beau in Tross en Tobby. 8.15 uur. Hotel Lion d'Or, Aandeelhoudersvergadering N.V. „Door. Eendracht Sterk". 8 uur. Gem. Concertgeb.: Voorjaarsbeurs Ver. van Huisvrouwen. 13.3017.30, 19.30—23 uur. Gebouw Protestantenbond: Bazar van Ver. van Vrijz. Hervormden. 14—17.30, 19.30—23 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds, 12 uur. Heemstede: Raadsvergadering,8 uur. Plannen daartoe in studie. In ons nummer van 2 Maart (dus nog bijna 2 weken voor de opening der tentoonstelling) wezen wij er op, dat als „Flora" op 19 Mei ge sloten zal worden, Heemstede de kans krijgt, door te bewerken dat een deel van den aanleg bestendigd blijft, zich een blijvende aantrek kelijkheid te verzekeren. In groote trekken stippelden wij daartoe een plan uit: Bestendi ging van het Bloemenpaleis voor het houden van tentoonstellingen, congressen en (als de acoustiek aan de eischen voldoet) concer ten. Verder het groote restaurantgebouw, waar ook vergaderingen gehouden zouden kunnen worden. De tulpenhof zou zoo betoogden wij verder veranderd kunnen worden in een rosarium. Tenslotte gaven wij in overweging het gedeelte van het boschterrein van Groe nendaal, dat nu bij het tentoonstellingster rein getrokken is, in den tegenwoordigen toe stand te behouden en geregeld met bloembol len te beplanten.e opdat daardoor, met mede werking van „Bloembollencultuur", een per manente reclame voor de bloembollen ge maakt zal worden. Ook de nu zoo mooi aange legde muur- en rotstuinen zouden dan voor de toekomst bewaard kunnen blijven. Wij ontvingen van eenige bestuursleden van „Vreemdelingenverkeer" te Heemstede onmid dellijk instemming met dit plan. Ook wisten wij al spoedig, dat ons artikel de aandacht van het college van B. en W. van Heemstede getrokken had. Er werd besloten waarop wij trouwens aangedrongen hadden een onderzoek in te stellen naar de even- tueele exploitatie-mogelijkheden. Bovendien werd besloten onder de omwonenden een enquête in te stellen wat zij over de plannen denken. Wij hadden er reeds op gewezen, dat het aan te nemen is, dat de omwonenden be zwaren zouden hebben tegen het laten staan van bedoelde gebouwen, omdat daardoor hun vrij uitzicht-, dat zij altijd op het weiland van Groenendaal hebben beperkt zou worden. Wij lezen thans in de Telegraaf het volgend relaas van den Haarlemschen correspondent: „Wandelend op. de onvolprezen Flora te Heemstede, kan men telkens de vraag hooren stellen of dit prachtige bloemenpaleis, dat nog maar zoo kort geleden is geopend, nu werke lijk 19 Mei moet verdwijnen, zooals de af spraak is. Of is er kans dat uitstel van executie wordt verleend? Wij hebben hieromtrent den architect J. C. Brand gepolst. - Overdreven is het niet, als ik het hoofd gebouw vijftig jaar geef, niettegenstaande het tijdelijk karakter, waarmee bij het ontwerp ekening is gehouden", zoo zeide de heer Brand. „U kent de ijzerconstructie, die gefun deerd is op betonnen pijlers in een cement ijzeren kuip. Verder een houten opbouw met celotex betimmering en een buitenwand van steenigaas en cement. Het groote voordeel van de zoogenaamde drie scharnieren-spant in de ijzerconstructie is, dat er nergens hinderlijke uitzichtbëlemmerende pijlers ontstonden, zoo dat de expositieruimte nagenoeg geheel kon' worden benut. Het gebouw zou zich ook uit stekend leenen voor tentoonstellingen op ge heel andere gebied dan dat der bloemen". Het verlangen om althans een deel van dit tentoonstellingsterrein en zoo mogelijk het hoofdgebouw te mogen behouden, is zoo sterk, dat er op het oogenblik ernstige plannen wor den gesmeed om dit doel te bereiken. Het ge meentebestuur van Heemstede, dat het ten- toonstellings-comité de verplichting heeft op gelegd, dan den sluitingsdatum 't groote ter rein in den vroegeren staat terug te geven, is, zoo vernemen wij, zelf bezig het juiste ant woord te vinden op de vraag: Moet alles weg of kan er misschien iets in het belang van de gemeente blijven bestaan, dat het vreemdelin genverkeer zal bevorderen? In aanmerking komt dan slechts het bloe menpaleis; van de bijgebouwen en restaurants is geen sprake. Ook de terreinverlichting zoo als die nu is, zou voor andere doeleinden te kostbaar zijn in onderhoud en stroomverbruik. Er bestaan echter bezwaren. De bewoners van de omliggende villa's zijn een vrij uitzicht kwijt en hoewel er door het gemeentebestuur een enquête wordt gehouden onder die belang hebbenden, heeft men niet veel hoop, dat er gunstige antwoorden komen. Dan is er nog de financieele last voor de gemeente, tenzij een ander dan zij tot evploitatie zou besluiten. Er zijn allerlei mogelijkheden. Het bosch terrein van Gorenendaal is beplant met mil- lioenen bollen, die hun kleuren nu reeds sprei den onder boomen en struiken. Die bloembol len worden niet verwijderd en ook volgende jaren ontstaat hier dus een bloemenpark van uitzonderlijke schoonheid. Maar na dezen voorjaarsbloei volgen nog vele andere bloei perioden van honderden andere sierteeltpro ducten. Waarom moeten die groote terreinen met hun ideale grondsoort en beschermenden boschwand na 19 Mc.i onbenut blijven. Kan er geen groot bloeiend park van worden ge maakt, waar vrijwel doorloopend al het schoons wat ons land aan planten, heesters en boomen rijk is, te zien zal zijn en van dat alles: het beste? Een botanische tuin in optima troma, toegankelijk voor iedereen, desnoods voor een geringe vergoeding? Zoo'n tuin zal de omgeving toch niet ontsieren, integendeel het zal een groote attractie kunnen zijn voor de groeiende gemeente, die ook wat de communi catie-middelen betreft, zeer gunstig is ge legen. Waarom wordt Flora juist hier gehouden? Omdat de omstandigheden in vrij wel eik op zicht gunstiger zijn dan ergens anders. Zoo als deze tentoonstelling ontstaan is, door een samengaan van kweekersbelangen, zoo kan ook het eventueele permanente park ontstaan en intact blijven. Te midden daarvan kan het expositiegebouw dat een geheel anderen „inhoud" kan krijgen, wellicht blijven bestaan. Destrakke contouren zouden terwille van de omwonenden iets meer kunnen worden gecamoufleerd door de pro ducten van Boskoop, wij noemen maar iets. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Heemstede en ook afdeelingen van vereeni- gingen op sierteeltgebied hebben deze voor Heemstede en eigenlijk voor het; geheele land, nteressante kwestie in studie; definitieve plan nen en voorstellen zijn er nog niet. Maar er broeit iets, dat binnenkort naar men hoopt tot een bevredigend resultaat zal leiden." Tot zoover de correspondent van de Tele graaf. Wij zijn dankbaar voor de sympathie die ons plan bij dit blad en bij den heer Brand heeft ondervonden. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat de enquête onder de omwonenden bijna af- geloopen is. Deze is zooals trouwens te ver wachten was ongunstig uitgevallen, maar dit wil nog niet zeggen, dat daarmee het plan in al zijn onderdeelen yan de baan is. meldt: Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Le Havre. Laagste barometerstand 748.2 m.M. te Vardö. en voorspelt: Matigen tot zwakken Westelijken tot Noord- westelijken wind. Zwaar bewolkt met opkla ringen. Kans op eenige regenbuitjes, Iets kouder. Uit het Buitenland Iets kouder weer. De depressiekern trok naar het Oosten af. Flinke drukstijgingen volgden over IJsland en de Noorsche zee, zoodat thans polaire lucht- massa's worden aangevoerd over het Noord westelijk gedeelte van het waarnemingsgebied. De temperaturen over IJsland en de Britsche Eilanden dalen. Het hoogedrukgebied strekt zich uit van Ierland en Zuid-Engeland naar Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duitschland. Tengevolge van de nachtelijke uitstraling werd het in dit gebied wat kouder, terwijl er vrij uitgestrekte mistgebieden worden aan getroffen. In Midden-Zweden nam de vorst weer toe, over Lapland steeg de temperatuur een weinig. Er viel slechts weinig neerslag. Alleen in Noorwegen en Schotland worden grootere hoeveelheden gemeld Ten onzent mag op iets kouder weer worden gerekend, de kans op regenbuien blijft be staan, terwijl de bewolking iets zal afnemen. Barometer Stand van heden 766 m.M. Vorige stand 767 m.M. Neiging: Achteruit. .Opgave van: FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059- Thermometer 27 Maart: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 54 F. 44 F. 55 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 27 Maart, Bevallen 23 Maart: C. J. Limburg—Plas, z.; L. M. G. TesselaarHarder, z.; 24 Maart: M. A. DasMaehsen, d.; 25 Maart: J. J. S. v. d. KreekeLandman, d.; B. Piets—Meijerhof, z.; G. VaderRuiter, d.; 26 Maart: M. J. Mooij Linthorst, d. Overleden 23 Maart A. A. Mertensvan Bockhooven, 90 j„ Breestraat; F. Bakker, 52 j.,~ Hazépaterslaan; 24 M. M. v. Resteren. 25 j., Kamperlaan; 25 Maart: J. Groot, 78 j Zuidpolderstraat; J. J. Wesselius, 82 j„ Rip- derperdapark. HAARLEMMERMEER. Bevallen: C. v. d. LansMeijer, d.; H. KollePoortvliet, zoon; E. A. van Diemen Bos, d.; M. J. v. d. BrinkDriessen, z.; J. v. d. VeldeKuilder, d.; N. E. BosscherGorter, d.; M. M. v. d. VeldeBoone, z,; T. van Oeve- renBoers, d.; J. Th. de RuijteWortman, z.; M. J. Clemensvan Kampen, z.; L. Korsuize Trommel, z.; D. TeeuwenVermeeren, z.; Ondertrouwd: A. Haspels en A. Zoeteman; A. Steenwijk en G. Boer; C. Hogeveen en N. Verbrug. Getrouwd: J. Balk en C. van der Wal; T. G. de Bruin en A. Verbaas; P. M. Lanser en J. Jonker. Overleden: Maria van Vuuren, 84 j., wed. v. Chr. Groeneweg: Johanna van Diemen, 85 j. wed. van G. S. Schreurs HAARLEMMERLIEDE C.A. Geboren: dochter van J. Hulsboschvan Bruggen; zoon van J. Hulsboschvan Brug gen; zoon van P. KortenoevenSpits; doch ter van J. H. KorsmanGoebert; dochter van M. J. van Zuijlender Kinderen; dochter van H. HoenderdosSnoeks; zoon van N. J. TabakLemmens; zoon van J. Zandvliet van Opzeeland; Overleden: J. J. Jocker, oud 24 j. wonende te Bloemendaal JONGEN VERMIST. De chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens de ouders de opsporing van Willem Karei van Ingen, ge boren 24 Maart 1917 te Amsterdam, die sinds 2 Maart j.l. wordt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.70 M., flink voor leeftijd, donkerblauwe oogen, blauw colbertjasje, oude manchester pantalon, blauwe sokken, grijze pet (aan de binnenzijde staat gedrukt A. J. Ph. Smit, Wes- terstraat 189). De jongen is te 's-Gravenhage en in het laatst van de vorige week te Haarlem gezien. NIEUW-ECONOMISCHE GROEP. Het Alg. Secretariaat van de N. E. G. (Ne derlandsche Douglas Gemeenschapscrediet beweging) deelt ons mede, dat zich uit de le den een voorloopig bestuur voor een Haarlem sche afdeeling gevormd heeft, bestaande uit de heeren C. M. J. van den Heuvel, voorzitter, Theo A. Bruijn, secretaris en E. de Murn-ek. penningmeester. De eerstvolgende propaganda vergadering te Haarlem is op Dinsdagavond 9 April, in Ge bouw de Nijverheid. SIMULTAANSéANCE EN HULDIGING P. LEIJTE. Donderdagavond a.s. zal de nieuwe club' kampioen der Damclub „IJmuiden", P. Leijte, gehuldigd worden. Hij zal ter gelegenheid hiervan een simultaanséance geven. Tevens zal dien avond de huldiging van den nieuwen meester A. Ligthart plaats hebben. Tenslotte zal aan den voorzitter-secretaris van Dam club „IJmuiden", den heer K. de Jong, een huldeblijk worden aangeboden. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In de bestuursvergadering van den Ned. Dambond werd de kwestie van den heer Keiler ten opzichte van de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland behandeld. Aange zien deze bleef weigeren, zich als lid van een damvereeniging aan te sluiten, kon hij niet tot de wedstrijden worden toegelaten. De hande lingen van het dagelijksch bestuur werden met algemeene stemmen goedgekeurd. SCHAKEN. H. S. G. 5—KIJK UIT 4. Dinsdagavond had de wedstrijd H. Kijk Uit 4 plaats. Het resultaat was H. S. G. 5 Kijk Uit 4 J. de Vries—Valk A. J. MooyHarms D. WillemseLanser E. HundepoolDuider A. FeberweeRietdijk Mevr. G. Kion-GoslerLasscher H. W. v. Dortde Ruyter n. o.Spuls II. Wagenaarte Boekhorst n. Ojn. o. S.G. 5— ls volgt: 0—1 0—1 1/2—1/2 1/21/2 1/2—1/2 0—1 1—0 0—1 0—1 SPORT EN SPEL. DAMMEN. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN NOORD-HOLLAND. In de voorwedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Noord Holland zijn B. Dukel en A. Ligthart thans uitgeschakeld. De nog te spelen partij tusschen H. de Boei en C. Suyk zal de beslissing moeten brengen, wie van deze beide spelers in de finale om het lste klasse kampioenschap zal uitkomen. In de tweede klasse plaatste K. de Jong zich in de demi-finale tegen den winnaar van de groep Haarlem, BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. „Excelsior", gewestelijk kampioen. In den laatsten wedstrijd1 om het Geweste lijk kampioenschap in de tweede ronde van de competitie tegen de biljartclub „Kets Niet" uit Hoorn heeft „Excelsior" uit Velsen Noord de overwinning behaald en daarmede beslag gelegd op den begeerden titel, waardoor zij op Zondag 7 April a.s. naar den competitie-land- dag te Utrecht gaat, waar de Gewestelijke kampioenen in elke klasse en afd. om den titel van Nederland zullen strijden. De uitslag' van de laatste ontmoeting was als volgt: (De spelers van „Kets Niet" zijn eerst genoemd). P. M. v. Wijk wint van H. La- mers, J. Hoogland verliest van N. N., G. Tim merman verliest van B. Groot, A. C. der Kin deren verliest van C. Smit, J. Hoogland wint van H. Lamers, P. M. v. Wijk verliest van N. N., A. C. der Kinderen verliest van B. Groot en G. Timmerman verliest van C. Smit. De stand luidt dus 62 voor Velsen Noord. HONKBAL ALGEMEENE VERGADERING NED. 1 HONKBALBOND. De algemeene vergadering van den Ned. Honkbalbond te Amsterdam was goed bezocht. Alle aangesloten vereenigingen :waren verte genwoordigd, uitgezonderd D. E. C. Bovendien waren als gasten aanwezig afgevaardigden van R. C. H., Schoten, Swastika, D. E. V., R. H. B. S. Velsen, allen uit Haarlem en The Catchers. Het jaarverslag van den secretaris werd na een kleine aanvulling goedgekeurd. Ook het jaarverslag van den penningmeester onder ging slechte een kleine wijziging. De aftredende bestuursleden Bleesing, Lam- mers, Frügte en Schaling werden bij acclama tie herkozen. In de kascommissie werden be noemd de heeren D. Baas (H. H. C.), N. Pigge ,(E. D. O.) en I. Rijkeboer (Z. R. C.). Voordat de door het bestuur voorgestelde reglementswijzigingen aan de orde kwamen deden de heeren Van Zeyl (E. D. O.) en Kuling (Haarlem) een poging, alsnog de oprichting van een Haarlemschen Honkbalbond te ver krijgen. De afgevaardigde van Haarlem wees er op dat het bondsbestuur een groote zwen king had gemaakt. Hij was als penningmeester van den N. H..B. al eens belast geweest met de oprichting van een Haarlemschen Bond. Door dat de vergadering toen slécht bezocht was, was die oprichting niet doorgegaan. Nog in den afgeloopen winter had hij op verzoek van het bondsbestuur zitting genomen in een commissie tot oprichting van een Haarl. Honk balbond. Toen die commissie klaar was met het vaststellen der richtlijnen, veranderde het bondsbestuur van inzicht; toen werd de com missie bedankt. De nieuwe poging had echter geen succes. De Amsterdamsche afgevaardigde stemden te gen; alleen de Haarlemmers waren er voor. De toestand wordt nu zoo dat de N. H. B. een eerste en tweede klasse samenstelt, benevens een derde klasse voor Haarlemsche vereeni gingen en een Voor Amsterdamsche. Die derde klasse is evenwel niet verplicht. Nieuwe ver eenigingen kunnen ook toelating tot de tweede klasse vragen. Hierna werden de- reglementswijzigingen goedgekeurd. Bij de rondvraag deed de heer Van Zeyll nog een poging, voortaan op de agenda van de jaarvergadering het punt „Bestuursbeleid" geplaatst te krijgen. Het voorstel werd echter met 1412 stemmen verworpen. Negen stem men waren in blanco uitgebracht. VOETBAL. Kinheim 15 jaar. Op 4 April 1920 werd door eenige personen te Velsen het besluit genomen, een voetbalver- eeniging op te richten. Zeer velen gaven ge hoor aan deze roepstem, wat tot resultaat had, dat spoedig tot de oprichting werd overgegaan. Haar naam werd „Kinheim". Het is Kinheim niet altijd voor den wind gegaan, maar zij heeft zich tot nu toe op kranige wijze kunnen handhaven. Af en toe kwamen er nieuwe leden in het dagelijksch bestuur, maar op 4 April hebben onafgebro ken zitting gehad de heeren J. Waagmeester en F. Redeker. Een groote steun voor de ver eeniging was de volijverige secretaris, de heer C. Luttik, die vele jaren zijn beste krachten aan de club gegeven heeft. Het financieel be heer is reeds vele jaren in handen van den heer A. Redeker, die een trouw penningmees ter is. Zijn werk kan niet genoeg gewaardeerd worden. Dikwijls nam Kinheim een gunstige plaats op het ranglijstje in, maar dikwijls strandde zij in het gezicht van de haven. Maar in het volgende seizoen werd altijd weer vol energie voortgewerkt. Eerst speelde Kinheim zes jaar in den Haarl. Voetbalbond; successievelijk wist zij telkens het kampioenschap yan haar afdeeling te be halen. Èn nu "is het een krachtige "club in den. K. N. V. B., met wie terdege rekening gehou den moet worden. Kinheim is tot een flinke vereeniging gegroeid. Er is voor de Velsenaren dus alleszins reden om feest te vieren. Zoowel het bestuur als de feestcommissie zullen alles doen om het jubileum op een luisterrijke wijze te herdenken. BESLISSINGSWEDSTRIJD H. V. V.—C. V. V, Naar de Tel. verneemt, zal de beslissings wedstrijd H. V. V.—C. V. V. op 7 April op het Sparta-terrein te Rotterdam gespeeld worden. HET TOONEEL. De Jubileum-voorstelling van Van Dalsum. OTHELLO. Is het tegenwoordige publiek vervreemd van Shakespeare, dat zelfs op een jubileum-voor-^ stelling van Van Dalsum Othello geen volle zaal vermocht te trekken? Het is jammer voor Van Dalsum maar ook voor ons, omdat deze ondervinding de gezelschappen huiverig zal maken Shakespeare op het repertoire te bren gen en ons tooneel qua tooneel daarvan op den duur slechts schade kan ondervinden. Moge de opkomst van het publiek dan ook niet zoo groot zijn geweest als wij bij het ju bileum van Van Dalsum den prominente onder de prominente tooneelspelers had mogen verwachten, de kwaliteit heeft veel vergoed, want er was een zeer groote, gespan nen aandacht en Van Dalsum verklaarde mij na afloop der opvoering, dat hij een heel sterk contact had gehad met de zaal en „heerlijk" had gespeeld. En ook aan geestdrift heeft het gisteren allerminst ontbroken. Zij kwam op warme wijze tot uiting bij de eerste verschij ning van den „Moor", maar de zaal kwam eerst recht los, toen het doek na afloop der voorstel ling weer openging en Van Dalsum nog in de gestalte van Othello gehuldigd werd. Dr. Tjebbe Franken was als voorzitter van 't huldigingscomité, de eerste, die hem toesprak. Avonden als deze noemde de heer Franken toppunten van het tooneel. „Ik weet,", zeide •hij, „dat gij dikwijls als een Othello uwe idealen moet wurgen, maar ik hoop toch, dat gij dit zoo min mogelijk in de toekomst zult behoeven te doen en gij altijd zult mogen geven, wat uw eigen hoogste iedaal is, dat het tooneel, hetwelk gij zult brengen, steeds de afspiegeling moge zijn van ons leven, de maatschappij en den mensch!" Een warme ovatie volgde op deze van groote waardeering voor den kunstenaar getuigende toespraak. Een krans en een „enveloppe" wa ren de stoffelijke blijken van vereering van het Haarlemsch publiek, die Dr. Franken Van Dalsum mocht aanbieden. Doordat het bestuur van den Haarlemschen Kunstkring mij had verzocht een bloemen mand namens den Kring op het tooneel aan Van Dalsum te overhandigen, mocht ik ook van mijn zijde van mijn grooten eerbied voor den kunstenaar getuigen en kreeg ik de .onge zochte' gelegenheid om eens in het openbaar te vertellen dat Van Dalsum met zijn autisten, voor de première van Othello van Vrijdagmor gen tot Zaterdags vijf minuten voor de voor stelling met slechts een onderbreking van en kele uren had gerepeteerd en de onvermoeide regisseur in geen twee nachten naar bed was geweest. Een kunstenaar, die in dezen tijd van algemeene ontreddering en. inzinking een zor» groote geestdrift toont nog volkomen in het tooneel gelooft, zijn idealen niet heeft ver loren en met inzetting, van heel zijn persoon lijkheid den weg gaat, die hij meent dat de eenige juiste, verdient nog zeer vele jaren aan het hoofd van de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging de veste bespeler te zijn van den Schouwburg op het Leidscheplein tot heil van ons vaderlamdsch tooneel. En toen was het Van Dalsum zelf die het woord nam en het publiek moet wel gevoeld hebben, hoe het dezen tooneelspeler ernst is met zijn werk. Het was een „getuigen" en Van Dalsum deed dat op die eenvoudige, sobere wijze, die den waren kunstenaar ken merkt. „Dikwijls is het misschien niet mooi, wat wij brengen", zoo zei hij o.a. maar de wereld is niet mooi, en men zal tenminste later niet van ons kunnen zeggen, dat wij zijn weggeloopen en wij voor de beteekenia van het leven op zij zijn gegaan. Wij staan in het leven en dus in het tooneel. want tooneel en leven zijn met vaste draden aan elkaar verbonden. Ik hoop dat men van ons zal kunnen zeggen, dat wij ons best deden en den strijd hebben aangedurfd'-'. Op deze van ernst en moed getuigende woorden volgde een zeer geestdriftige ovatie die nog in warmte toenam, toen de leden van het gezelschap en de commissieleden zich hadden teruggetrokken en Van Dalsum alleen op het tooneel stond. Het was een mooie en grootsche huldiging. Na afloop der voorstelling hebben de heer en mevrouw Franken der heeren Van Dalsum en Defresne en eenige artisten van het gezel schap en leden van het uitvoerend comité in hun gastvrije woning aan een souper ver- eenigd, waar men nog lang gezellig is samen gebleven. En thans rest mij nog een critisch verslag van de opvoering van Othello te geven, waar mee ik opzettelijk heb gewacht tot na deze Haarlemsche voorstelling, die zooals wel dui delijk vooral uit het tempo bleek, veel meer was „ingespeeld" dan de première te Amsterdam. Dat zij mij ondanks dat toch niet geheel bevredigde, vindt haar oorzaak voornamelijk in de bezetting van de rol van Jago. Toen Possart jaren geleden te Amsterdam was, is er eens sprake van geweest, dat hij met Louis Bouwmeester Othello zou spelen. Dat plan moest echter worden opgegeven, om dat Bouwmeester en Possart beiden de rol van Jago voor zich opeischten. Deze bijzonderheid is teekenend; ze bewijst, dat groote acteurs niet Othello maar Jago als den hoofdpersoon van het treurspel beschouwden. En mijns in ziens terecht. Jago is een der grootste karak ters, die het Engelsche genie geschapen heeft, hij is als vele figuren uit Shakespeare's werken een Uebermensch, een Ueber— mensch in het kwaad, al wordt hij dan ook door omstandigheden tot dit kwaad gedreven. Jago is de motorische kracht; van hem gaat heel de actie uit. Othello, Rodrigo, Cassio, Emilia, Desdemona, zij zijn allen instrumen ten, die Jago met zijn menschenkennis en slu we berekening in dit treurspel bespeelt. Jago is in zijn schurkachtigheid als Me- phisto, die gelooft in het; goede recht van zijn haat. Hij blijft zich zelf, het heele treurspel door, gelijk. Hij vindt alles wat hij doet heel natuurlijk en rechtvaardig, omdat hij; vol gens hem miskend ds geworden, hij ziet

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2