DE UNIE De Engelsch-Duitsche besprekingen geëindigd. f TIJDELIJKE AANBIEDING THIJS IJS EN DE BOOZE HEKS Frankrijk op den achtergrond. MODE-SHOW VAN DER LAAN. Radio-Programma WOENSDAG 27 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Weinig resultaat bereikt. Invloed van de gebeurtenissen te Kowno. DUITSCHLAND De besprekingen in de rijkskanselarij wa ren gisteren tegen kwart voor zeven beëindigd Onmiddellijk daarop verlieten de gasten de rijkskanselarij. De ministers begaven zich naar de Engelsche ambassade. Spoedig daar op verliet ook de rijksminister van buitenland sche zaken, von Neurath de rijkskanselarij en begaf zich naar het departement van buiten landsche zaken. Het volgende communiqué werd kort daar na verstrekt: „De Duitseh-Engelsche besprekingen, tus- schen den Engelschen minister van buitenland sche zaken, Sir John Simon, den Lordgroot- zegelbewaarder, Anthony Eden, den rijkskan selier en den rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath, die in tegenwoordigheid van den Britschen ambassadeur, Sir Eric Phipps en den zaakgelastigde voor ontwape ningskwesties, von Ribbentrop, in de laatste twee dagen hebben plaats gevonden, zijn he denavond beëindigd. De behandelde problemen waren die, welke in het Londensche communiqué van 3 Fe bruari uiteengezet waren. De besprekingen vonden plaats in den meest openhartigen en vriendschappelijken vorm en hebben geleid tot een volkomen opheldering van de weder zij dsche opvattingen. Er werd geconstateerd, dat beide regeeringen met haai' politiek het doel nastreven den vrede van Europa door bevordering van de inter nationale samenwerking te beveiligen en te versterken. De Engelsche en Duitsche ministers zijn doordrongen van het nut der directe gedach- tenwisselingen, die zoo juist hebben plaats gevonden. Sir John Simon zal Woensdag per vliegtuig van Berlijn naar Londen terugkee- ren. Eden zal volgens program doorreizen naar Moskou, Warschau en Praag." Over den loop der besprekingen weet Reu ter het volgende te melden: Na den Britschen staatslieden een zeer vol ledige uiteenzetting te hebben gegeven, van de aan Rusland toegeschreven militaire toe bereidselen, heeft Hitier naar verluidt ver klaard, dat Duitschland geen belangrijke con cessies op het gebied der bewapening kar doen, tenzij wat Rusland betreft: 1. Het grootste deel der Russische strijd krachten van de Westgrens naar het Verre Oosten wordt overgebracht. 2. Het totale effectief der Russische legers wordt verminderd. Naar voorts uit Londen wordt medegedeeld, ontkent men in officieele kringen aldaar, dat Hitier de formeele verzekering heeft gege ven dat Duitschland geen territoriale expansie naar het Oosten zou beoogen. Bij de besprekingen van Dinsdag heeft een kaart, waarop in details de bewapeningen van de aan Duitschland grenzende landen waren aangegeven, een belangrijke rol gespeeld. Het Duitsche standpunt is thans, dat het rijk heeft gezegd, wat het op het hart heeft en dat nu de andere mogendheden het zij te Stresa hetzij langs diplomatieken weg haar meenin gen zullen uitwisselen. Dinsdagmiddag verluidde te Berlijn, dat de Britsche staatslieden in' overweging hebben gegeven, dat Hitier de opvattingen der Duit sche buitenlandsche politiek en construc tieve voorstellen van Duitschland op schrift zal stellen. De besprekingen moeten gisteren heel wat minder gemakkelijk zijn geweest dan die van Maandag. Wat de vlootkwestie betreft gelooft men dat Hitier er den nadruk op heeft ge legd, dat met een herbewapening van Duitsch land tot .een aanzienlijk niveau op het ge bied der vlootstrijdkrachten verscheidene jaren gemoeid zouden zijn. Tot dusver schijnt Hitier op het gebied der bewapeningen geen sensationeel aanbod te hebben gedaan. In de omgeving der Britsche delegatie for muleerde men Dinsdagavond volgens den specialen correspondent van Havas de situa tie als volgt: „Wij zijn op het oogenblik pre cies even ver als een week geleden." In ver antwoordelijke kringen verheelt men, volgens genoemden correspondent, zijn teleurstelling niet. Maandag lieten de besprekingen over 't Oostelijk Locarno-pact en het Donau-pact eenige hoop. Vandaag werden de militaire problemen aangesneden, waarbij de atmosfeer werd verduisterd. Aan een beschouwing van den corr. van het Algemeen Handelsblad ontleenen wij: Het blijkt, dat achter deze Berlijnsche be sprekingen als een zwarte schaduw de politiek van Frankrijk staat, die een militair bond genootschap met Rusland als bedreiging ge reedhoudt en die, naar men hier in Berlijn meent te weten, een zeer sterken druk op de Engelsche regeering blijft oefenen en de hoop koestert, dat de Berlijnsche besprekingen op de Engelsche ministers een minder gunstigen indruk zullen achterlaten. Er is intussehen Dinsdag nog een andere politieke factor bijgekomen, die op de stem ming in Duitschland'. speciaal in verband met Duitschland's toch al niet groote sympathie voor het Oost-Pact, een hoogst ongunstigen indruk moet maken. Dat is namelijk het von nis dat te Kovno is geveld en waarbij vier Duitschers ter dood en een groot aantal an deren tot levenslang of jarenlange tuchthuis straf werden veroordeeld en waardoor de Memelkwestie, die Duitschland in het tegen woordige stadium liever niet tot twistappel gemaakt zag, plotseling op den voorgrond wordt gedrongen en door de Berlijnsche avondbladen als een sensatie van den eersten rang wordt behandeld, die zelfs de korte be richten over de Duitsch-Engelsche besprekin gen in de schaduw stelt. De politieke be teekenis van dit vonnis wordt het best geteekend in den commentaar van de „Deutsche Allgemeine Zeitung", die doet opmerken: „Het vonnis van 26 Maart heeft een ernstige uitwerking. De kwestie van het Oost-Pact staat op het oogenblik in het brand punt van gewichtige besprekingen tusschen de staten en krijgt door het vonnis van Kovno als door het licht van den bliksem plotseling een nieuwe tint. Kan men van de Duitsche regeering verwachten, dat zij met een ooste lijken staat als Litauen een pact sluit, zoo lang met schending van de Memel-overeen komst de Duitsche bevolking aldaar wordt on derdrukt? Het antwoord op deze vraag kan onuitgesproken blijven." En verder doet het blad opmerken, dat „door geheel de wereld een storm van verontwaar diging behoort te gaan over wat zich heden voor den krijgsraad te Kovno heeft afgespeeld, waar haat en willekeur zich tegen het recht hebben gekeerd en de zwartste inquisitie de wereld het schouwspel van een verdoemens- waardige komedie biedt." Gelijksoortige, uiterst scherpe en opgewon den commentaren zijn in alle Duitsche avond bladen te vinden. Rijkskanselier Hitier heeft ter eere van de Engelsche ministers gisteravond een diner gegeven, waartoe ongeveer 50 personen waren uitgenoodigd. Behalve de leden der Engelsche delegatie en der Engelsche ambassade, waren o.m. aanwezig de leden van het rijkskabinet en leidende persoonlijkheden van het leger en de nationaal-socialistische partij. Frankrijk. Uitvoerverbod voor een aantal grondstoffen. De minister van buitenlandsche zaken. Laval, heeft den ministerraad een overzicht gegeven van den buitenlandsch politieken toestand. In de korte officieele mededeeling over de beraadslagingen van den minister raad wordt hierover verder niets medege deeld. Er verluidt, dat Dinsdagavond een defini tieve beslissing zal worden genomen over het tijdstip van de reis van Laval naar Mos kou. In ieder geval vindt de reis plaats in de tweede helft van April, dus na de zitting van den Volkenbond. Op voorstel van den minister van handel heeft de ministerraad goedkeuring gehecht aan een verordening, waarbij tijdelijk de uitvoer van zekere, voor de landsverdedi ging belangrijke grondstoffen wordt verbo den. Tot dusverre is nog niet bekend welke deze grondstoffen zijn. Kamer keurt het accoord met Italië goed. Het Fransch-Italiaansche accoord met be trekking op de bezittingen in Afrika, dat reeds door de Kamer was aangenomen, is gistermiddag in den Senaat eenstemmig goed gekeurd door 282 leden. Geen enquête naar de wapenindustrie. Flandin verklaarde gisteren in de Kamer tijdens een bij monde van Planche gedaan socialistisch voorstel tot het benoemen van een commissie van onderzoek naar de wa- penfabricage: „Ik kan niet toestaan, dat de uitvoer van wapenen naar bevriende en ge allieerde mogendheden onderworpen wordt aan openbare discussie. Als men nog voor het recès mij moeilijkheden in den weg wil leggen moet men dit nu zeggen en eer. kabi netscrisis veroorzaken". Flandin stelde tegen over het voorstel van Planche de kwestie van vertrouwen en de Kamer keurde de motie goed met 374 tegen 210 stemmen. Amerika, Een millioen werkloozen in New-York. In een rapport van de New-Yorksche ge meentelijke commissie voor de werkloosheids bestrijdmg staat naar het Alg. Handelsblad meldt dat er in New-York één millioen per sonen werkloos zijn, van wie de helft steun trekt. iHervan is bijna 20 pet. tusschen de 20 en 24 jaar, 18.5 pet. tusschen de 15 en 20, 12.6 pet. tusschen de 45 en 54 en 12.5 pet. tusschen de 25 en 29. De totale onkosten aan uitkeeringen en werkverschaffing exclusief de administratie-onkosten en de kosten van het materiaal zijn gestegen van 9.253.021 doll, in 1929 tot 418.464.428 doll, in 1934. „Japan niet verantwoordelijk voor Mandsjoekwo's handelingen." De Japansche regeering heeft gisteren ge antwoord op het Britsche protest van 24 No vember j.l., waarin werd gezegd, dat de in voering van het petroleummonopolie in Mand- sjoekwo een schending beteekent van de ver plichtingen, welke uit de verdragen voort vloeien. Groot-Brittannië, aldus het Japansche ant woord, houdt geenzins rekening met de onaf hankelijkheid van Mandsjoekwo. Dit land heeft geen enkel verdrag geschonden en in elk geyal kan de Japansche regeering, hoe wel zij bereid is als bemiddelaarster op te tre den, geen enkel voorstel aannemen, dat Japan verantwoordelijk stelt voor handelingen van Mandsjoekwo. Geen verplichtingen meer t. o. z. van den Volkenbond. Uit Tokio, 26 Maart: Het Japansche kabinet heeft kennis genomen van een verklaring van <C?€lu,sfl01MjsU&UMAS 1SOUV VAN 25 MAART TOT EN MET 6 APRIL GOUDSCHE KAAS, volvet belegen p. pond 34 ct. PRIMA JAMp. pot 21 ct. CHOCOLADE HAGELSLAG p. pond 22 ct. SNIJBOONEN, extra fijne kwaliteit p. blik 30 ct. SNIJBOONEN, zeer goede kwaliteit p. blik 24 ct. SPINAZIEp.blik 20 ct En dan nog15% korting Tijdelijk dubbele cassations op UNIE-HUISKOUDZEEP16 cl. p. pak UNIE-ZEEPPOEDER6 el. p. pak UNIE-SCHUURPOEDER 6 ct. p. pak Filialen: HAARLEM, Anegang 22, Rijksstraatweg 4, Teylerplein 45 en verder filialen door het gehele land (Adv. Inges. Med.) den minister van buitenlandsche zaken Hirota volgens welke na heden alle verplichtingen ten aanzien van den Volkenbond ophouden. Omtrent de toekomstige betrekkingen van Japan met het Internationale Arbeidsbureau zijn de besluiten van de Japansche regeering tot nu toe nog niet bekend. (Reuter Verbannen wegens „burger lijke afkomst". Ondanks hun aan den staat bewezen diensten Reuter meldt uit Moskou thans nadere bij zonderheden over de verbanning van 1074 per sonen uit Leningrad, wegens hun „burgerlijke afkomst". Een deel van deze menschen is op bevel van den Volkscommissaris van Binnen- landsche Zaken naar Mid den-Azië verban nen en wel naar Tasjkent en Samarkand. Vele bannelingen zijn gedurende tal van jaren in dienst geweest van de Sovjet-Unie en hebben zich zelf wegens hun bijzondere prestaties onderscheiden. Sommigen hebben vrouw en kinderen in Leningrad moeten achterlaten. Weer doodvonnissen in Rusland. Spionnageproees te Leningrad. MOSKOU, 26 Maart (V. DJ De museum directeur Kowalew en zijn handlanger To- markin zijn wegens diefstal en verduistering van kostbaarheden uit- openbare musea, ver oordeeld tot den dood door den kogel. Het vonnis is reeds voltrokken. MOSKOU, 26 Maart (V. D.) Dezer dagen zal te Leningrad een proces beginnen tegen voormalige wit-gardisten, die beschuldigd worden van sabotage en spiormage, ten gunste van de Randstaten, terwijl zij tevens be schuldigd worden van fascistische gezind heid. Vier nat.-socialisten ter dood veroordeeld. In hoogverraadproces te Kowno. KOWNO, 26 Maart (V. D.) Hedenmorgen om 10 uur heeft onder groote spanning de krijgsraad te Kowno het vonnis geveld in het hoogverraadsproces tegen de nationaal- socialistische Memeilanders. De president deelde mede, dat Emil Boll, Walter Priess, Heinrich Wannaga en Emil Lapa, die o.a. be schuldigd worden van den z.g.n. veemmoord der Jesuttigroep, ter dood zijn veroordeeld. De beide Wallats werden veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf, 22 andere beklaagden werden veroordeeld van resp. twaalf tot acht jaar tuchthuisstraf. Het vermogen van alle veroordeelden werd genomen. Terechtstellingen veranderd in levenslang? Het wordt volgens Reuter te Kowno waar schijnlijk geacht, dat de vier heden ter dood veroordeelde nat.-socialisten hun terechtstel- zullen zien omgezet in levenslange gevan genis. ling zullen zien omgezet in levenslange gevan genisstraf. GASUITBARSTING BIJ WEENEN THANS OPGEHOUDEN. Uit Weenen, 26 Maart: De aardigasuitbar- sting in Enzersdorf is thans opgehouden. De gasbron is uitgeput. Dinsdagmorgen is het boorgat tot op een diepte van 20 Meter met beton dichtgemetseld. De stalen buis en de stangen moeten als verloren worden be schouwd. Of een nieuwe boring in de nabij heid geschieden zal is nog niet beslist. De schade wordt geschat op 200.000 schellingen. SLUIT PERRY EEN PROF. CONTRACT AF? MEMPHIS, 26 Maart. (V. D.) De manager van den troep van Tilden deelt mede, dat hij verwacht, dat Perry een contract van drie maanden als prof. zal aangaan, voor het einde van het jaar, maar dat hij eerst nog zal uitkomen in het Davis Cup-tóurnooi van 1935. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs hult zich snel in zijn doktersjas. „Die staat mij goed," zegt hij. „Nu zullen wij het paleis in gaan en zien wat we kunnen doen." Hij klopt luid bij een zijpoort aan en al spoedig gaat de deur open. „Zeg, Thijs, ik vind jou een reuze-kraan," roept Elewijn. „Stil," zegt Thijs. „Nu moeten we heel voorzichtig te werk gaan." Dinsdagmiddag gaf de fa. Van dier Laan haar eerste mode-show tijdens de 3e Haar- lemsche Voorjaarsbeurs in de tuinzaal van de Concertzaal, waarvoor groote belangstel ling bestond. Een zevental mannequins deden hier onze toekomstige zomertoiletjes op hun allervoor- deeligst uitkomen, maar niet alleen mantels, japonnen en hoeden werden vertoond, bad pakken en strandcostuums van de Twekafa- brieken werden er tusschendoor gedragen, verder tennis-, shorts en sportjasjes, alles na tuurlijk in heldere kleuren of in 'wit. De zoogenaamde ,*swagger"-mantels zullen veel gedragen worden, waaronderuit de zeer nauwe rokken vrij kort hangen, maar ook de korte, nauwsluitende en sportieve mantel pakjes zijn zeer in tel, zooals de heide model len van Lucille Paray in de kleuren framboise en reseda duidelijk deden zien. Een stof die zeer in de gunst van de mode zal staan is het zoogenaamde cloqué maar ook georgette vigoureux of vistra wordt vaak toegepast, en juist door alle uiteenloopende weefsels is er zooveel verscheidenheid in de kleeding te bereiken. Zoo was een parelgrijs complet van georgette vistra wel zeer ver schillend van een ander complet in crêpe mille fleurs, taupe-kleurig, gegarneerd met een witte jabot en kraag en roode ceintuur, maar in hun soort waren beiden zeer gedistingeerd en smaakvol. Dat er enkele bontjassen gedragen werden, kwam mij persoonlijk vrij overbodig voor: het mag dan zijn, dat er in dezen tijd nog wel bont gedragen wordt, binnenkort is dat veel te warm en te zwaar, en a\ is ons klimaat nu ook niet bepaald betrouwbaar, aan een bontman tel hebben wij gelukkig in den zomer nog geen behoefte! Als eenig linnen costuum kregen de toe schouwsters een mantelcomplet te zien van wit linnen, tenminste rok en manteltje waren daarvan, maar de bijbehoorende blouse en de mantel voering waren van zwarte tafzijde; deze combinatie van wit met zwart blijft toch altijd mooi. Kleine capes worden overal op gedragen, van de mantel, over het complet, tot het bad pak aan toe; een aardig complet met cape vormde het zwart georgette toiletje met een geplisseerde cape en een bijpassende blouse van een zwart-wit ruitje. Behalve zwart en wit waren er echter ook veel kleuren te zien, en weel gebloemde toilet ten in alle mogelijke kleurencombinaties, en zelfs in het shadow=cretonne-patroon waar op de Engelschen altijd zoo verzot zijn ge weest. Van de zomerjurkjes noemen wij nog een aardig groen met wit ruitje, een blauw met wit gebloemd, een lichtblauw, lichtros© en een blauw tafzijden met witte kraag. Tenslotte kwamen de meer gekleed© toilet ten zooals een zwarte cloqué rayé zonder mouwen, met een zeer fijn crème kanten kraagje en een blauwe soie oriënt met witte organdie kraag en garneering aan de half lange mouwen. In de pauze bestond gelegenheid te stem men op de beste der mannequins, waarvoor als premie een japon was uitgeloofd, en de middag werd besloten met een défilé der man- nequins in tafzijden zomeravond japonnen, respectievelijk in rose, grijs geruit, groen-rood- blauw gebloemd, zwart-ro.se dwarsgestreept, groen gebloemd, rose en grijsblauw gebloemd op een wit fond, en rose- en groen-gebloemde shadow-zij. Aan het einde van de show sprak de heer Fikkert, firmant van de fa. Van der Laan, zijn leedwezen erover uit, dat er geen tijd ge weest was om meer te toonen. Het wil mij echter voorkomen dat, hoe aanlokkelijk het voor zijn firma ook moet zijn, na een paar uur de toeschouwsters moe worden van het kijken, en niet meer voldoende aandacht aan het geboden© kunnen geven. En dat is ten slotte de allereerste bedoeling van een mode show. E. E. J.—P. DONDERDAG 28 MAART. HTVERSUM 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram. pl. 9.00 Het Avro-JEolian-orkest. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.20 Gram. pl. 11.00 Knipcursus Kinderklee- ding. 11.30 Het Ensemble Lismonde en gram. pl. 1.30 Orgelrecital P. Palla. 2.00 Omroep orkest olv. A. van Raalte. 3.003.45 Naai cursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram. pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Om roeporkest olv .A. van Raalte. 6.30 Sport- praatje door H. Hollander. 7.00 Radio-Volks zang olv. P. C. Poortman. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gram. pl. 8.15 Concertgebouworkest olv. Prof. Dr. W. Men gelberg mmv. F. Helmann (viool). In de pauze: Interview van Dr. Aljechin en Dr. Max Euwe door H. Hollander. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. „The Rythm Brothers", 11.00 Vas Dias. 11.10 Gram. pl. 11.15—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest HUIZEN. 301 M 8.00—9.15 KRO. 10.— NCRV. 11.— KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds. L. W. Wessels. 10.45 Gram. pl. 11.3012.00 Gods. halfuur. 12.15 Orkestcon cert en gram. pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 3.45 Gram. pl. 4.00 Bijbellezing Ds. W. Rijns burger mmv. bariton en orgel. 5.00 Handen arbeid v. d. Jeugd. 5.30 Orgelspel S. P. Visser. 6.30 Voordracht in het Friesch. 7.00 Politie berichten. 7.15 Gram. pl Journ. weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias, 8.05 Uitz. v. h. Ned. Chr. Gym- nastiek-Verbond. M.m.v. sprekers en het Pij perscorps Fraternitas". 8.35 Cone. d. W. Ravelli (bariton) en W. J. v. d. Hoeven (orgel). 9,30 Ouderuurtje. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Orgelconcert W. J. v. d. Hoeven. 10.3511.30 Gramofoon- muziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Opera-concert mmv. solisten en het Omroeporkest olv. E. Lindner. In de pauze: Voordracht 9.20 en 10.00 Berichten. 10.20— 11.20 Concert uit Breslau olv. L. Prade. KALUNDBORG 1261 M. 11.201\20 Strijkorkest olv. Andersen. 2.05 Zang en piano. 2.254.05 Concert uit rest. „Ritz". 7.30 Synxphonieconcert olv. Prof. N. Malko, mmv. K. Thorborg (zang). 9.50—11.50 Dansmuziek

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6